PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Shift Light yapımı hk.

coder
18-11-2013, 23:20
Selamlar,

16f877 ile shiftlight yaptım ama bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sensör olarak ne önerirsiniz devir okumak için? yada 16f877 aracın hızına mı yetişemiyor timing olarak? Aracım karburatorlü.

Ayrıca bu veriler ile rev limiter yapabiliyorum. vites değerini okursam veya anahtarımı 0dan 1e getirirsem aracımın kesicisini 2500 yada 3000 yapabiliyorum yani launch control tarzı. Şuan tek arayışım daha düzgün bir sensör.

Teşekkürler.

Maxi
18-11-2013, 23:29
Selamlar,

16f877 ile shiftlight yaptım ama bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sensör olarak ne önerirsiniz devir okumak için? yada 16f877 aracın hızına mı yetişemiyor timing olarak? Aracım karburatorlü.

Ayrıca bu veriler ile rev limiter yapabiliyorum. vites değerini okursam veya anahtarımı 0dan 1e getirirsem aracımın kesicisini 2500 yada 3000 yapabiliyorum yani launch control tarzı. Şuan tek arayışım daha düzgün bir sensör.

Teşekkürler.

şu an nereden giriş alıyorsun?
oscilloscobun varmı ?

coder
18-11-2013, 23:34
şu an nereden giriş alıyorsun?
oscilloscobun varmı ?

Şuan devir bilgisini volan'ın ordan megasquirt sensörü ile alıyorum. Ateşleme kesme işlemini vs. yapabiliyorum ama aklıma takılan şey şu;

Sensör mü kötü? Yoksa 16f877 5 ms while döngüsü ile analogdan dijitale çeviriyor devir değerini yetişemiyor mu acaba? oscilloscobum yok malesef çok amatörüm C bilgim olduğu için biraz pic ile yazabiliyorum ve çevre birimlerini kullanabiliyorum o kadar.

Maxi
19-11-2013, 06:54
Şuan devir bilgisini volan'ın ordan megasquirt sensörü ile alıyorum. Ateşleme kesme işlemini vs. yapabiliyorum ama aklıma takılan şey şu;

Sensör mü kötü? Yoksa 16f877 5 ms while döngüsü ile analogdan dijitale çeviriyor devir değerini yetişemiyor mu acaba? oscilloscobum yok malesef çok amatörüm C bilgim olduğu için biraz pic ile yazabiliyorum ve çevre birimlerini kullanabiliyorum o kadar.

şöyle söyleyeyim
elektronikte bir şeyi yapmanın bir sürü yolu var
sen nasıl yaptın bilmiyorum
burada işlemci kodundan, sensöre, girişteki pasif elemanlardan, işlemci frekansına kadar herşeyin önemi var.
o yüzden sana şundan yapar diyemem.

sensör ne? ve krankın 1 devrinde sensör kaç hz üretiyor?
işlemci 4mhz mi ?
şemanı koyman lazım
uzar gider yani, herşey etkiler bunu çünkü. programında dahil.

nasıl bir kod yazdın
devir okuma genelde 2 şekilde yapılır
ya canlı o anda veya 1sn örnek alırsın hesaplarsın sonucu görürsün
timerın prescale değerleri ? vs vs

Schumi
20-11-2013, 00:19
Megasquirt varsa shiftlight çıkışından yapsana istediğini. :)

Agah
20-11-2013, 00:57
kanka bende typer shiftlighte var verim sana makul fiyata, uğraşma bu kadar :D :D

coder
20-11-2013, 01:01
şöyle söyleyeyim
elektronikte bir şeyi yapmanın bir sürü yolu var
sen nasıl yaptın bilmiyorum
burada işlemci kodundan, sensöre, girişteki pasif elemanlardan, işlemci frekansına kadar herşeyin önemi var.
o yüzden sana şundan yapar diyemem.

sensör ne? ve krankın 1 devrinde sensör kaç hz üretiyor?
işlemci 4mhz mi ?
şemanı koyman lazım
uzar gider yani, herşey etkiler bunu çünkü. programında dahil.

nasıl bir kod yazdın
devir okuma genelde 2 şekilde yapılır
ya canlı o anda veya 1sn örnek alırsın hesaplarsın sonucu görürsün
timerın prescale değerleri ? vs vs
4mhz abi
Ares şemamı ve PCW kodumu eklerim şuan o pcde değilim teşekkürler.

Megasquirt varsa shiftlight çıkışından yapsana istediğini. :)
Malesef hazır yapmak istemiyorum takıntı o bende :D bir yazılım göreyim aynısını yapmak isterim uğraşmak isterim :) ayrıca böyle bir şey yapıp DIY konusunda anlatmayı planlıyorum çünkü bu ufak maliyetli (50TL) olan ürün ile karbüratörlü araçlara kesici, launch, shift light, vale modu vs. yapılabiliyor :) şuan ben sadece vale modunu yapmadım.

kanka bende typer shiftlighte var verim sana makul fiyata, uğraşma bu kadar :D :D
olm olmaz zevk almam lazım :D