PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik basınç göstergeleri

Maxi
19-11-2013, 17:34
Geçen akşam lastik inmiş yada inikti fark etmedim bindim.

evden çıktım, baya bi gittikten sonra bir virajda hafif gaza yüklenince aracın arkası koptu.
İndim baktım sağ arka yerde.
lastik fena ısınmış o şekilde yürümüşüz.
4 çeker olunca anlaman zor.

sübap dibinden yarılmış yani lastik patlak değil
lastik köpüğünü basınca anladım.
tabi köpük işe yaramadı, yarık orası
sübapı sola doğru itince yani dışa doğru hava kaçıyor
merkezkaç kuvveti ile giderken lastik inecek.
bende bagajdan kablo çıkardım, sübabı janta bağladımki dışa doğru eğilmesin işe yaradı 2 gün lastik inmedi ehehe

neyse demek istediğim şey şu
canım sıkıldı lastik havalarını sürekli görmek lazımmış

araştırdım, fiyatları inceledim ürünlere baktım
bazı ürünler sıcaklığıda ölçüyor basınç ile beraber

bu sonradan takılan göstergelerden kullanan varmı?
saçmaladığı oluyormu bunların ?

stlegal
19-11-2013, 17:48
bende var aracımda diğeride yedek hem sıcaklık gösteriyor hem basıncı gösteriyor yaklaşık 5 senedir kullanıyorum hiç saçmalamadı bluetooth üzerinden çalışıyor istersen boşta olanı yollarım denersin

Maxi
19-11-2013, 18:08
bende var aracımda diğeride yedek hem sıcaklık gösteriyor hem basıncı gösteriyor yaklaşık 5 senedir kullanıyorum hiç saçmalamadı bluetooth üzerinden çalışıyor istersen boşta olanı yollarım denersin

link resim marka varmı ?
nasıl birşey
hemde buluetooth

stlegal
19-11-2013, 18:50
yarın atarım kendi resimlerini

phantom
19-11-2013, 22:21
selam maxidayı ;)

TPMS olayını zamanında araştırdım, maalesef TR'de aftermarket uygulama çok az.

uygulamaların çoğunluğu janta takılan hava valfinin sensör+RF vericili bir valf ile değiştirilerek datanın araba içindeki alıcı tarafından okunması şeklinde.

valfte entegre basınç+sıcaklık sensörü ile RF transmitter var. data alıcıya gönderiliyor. enerji beslemesi için saat pili kullanıyorlar, enerji ekonomisi için verici sadece tekerlek dönerken çalışıyor. vericilerle alıcı bluetoothvari bir şekilde paired (başka TPMS'ler karışıklık yaratmasın diye).

incelediklerimde kalibrasyon yoktu (yani güvenecen).

valf bozulursa tek satılıyor. ama RF eşleştirmesini yapmak lazım.

öncelikle Çin malı uyduruk kitler var. tahmin edeceğin üzere uyduruk, alınmaz.

Schrader firmasının AirAware diye bir kiti vardı, düzgün bir ürün. amazon.com'da satılıyordu. her lastiğin basınç & ısısını yolda giderken anlık görüyorsun. LCD+alıcı birimi fena değildi.

ikinci ürünü özel bir dergide gördüm. sana asıl o yakışır. sensörler valfe entegre değil, metal bilezik ile jantın etrafına bağlayıp sabitliyorsun. receiver'da CANbus interface var, aynen MaxiDisplay'e entegre edersin. muhteşem uygulama olur.

Üretici firma İngiliz ve motorsporlarına yönelik ürünler geliştiriyor. maalesef it gibi pahalıydı, 500 pound diye hatırlıyorum. ürünün ismini maalesef hatırlamıyorum, istersen dergiyi göndereyim oradan bak.

TPMS'de akla gelen bir konu sensörlerin lastikte balans problemi yapıp yapmayacağı, Schrader ithalatçısı uyguladıklarını ve balans yapmadığını söylemişti...

Maxi
20-11-2013, 00:56
ürün balans yapmıyorsa sensöründe 0gr ağırlığında olması gerekir, açıklamaları komik olmuş.
diğer firmayı hatırlamadığına sevindim :)

erdem325
20-11-2013, 01:20
ürün balans yapmıyorsa sensöründe 0gr ağırlığında olması gerekir, açıklamaları komik olmuş.
diğer firmayı hatırlamadığına sevindim :)

abi "sensörler valfe entegre değil, metal bilezik ile jantın etrafına bağlayıp sabitliyorsun. " demis, sanirim montaj olarak balans yapmiyor, yani jant etrafinda dairesel yerlestigi icin sanirim balans olusturmuyor denmek istemis,yani en azindan ben oyle anladim.

ruudvan
20-11-2013, 02:00
bı yerdekı sabıt agırlık balans ından sorun olmazkı sonucta lastık ve janttada balans var ayrıca sıboplar 0 gr değil.

aslan
20-11-2013, 08:51
Hakan abi lastik sübaopı başına takılan basınç gösterge aletleri var basınç düşünce renk değiştiriyor 5$ fiyatı var bence o daha makul ve pratik

darkmoon
20-11-2013, 09:07
Geçen akşam lastik inmiş yada inikti fark etmedim bindim.

evden çıktım, baya bi gittikten sonra bir virajda hafif gaza yüklenince aracın arkası koptu.
İndim baktım sağ arka yerde.
lastik fena ısınmış o şekilde yürümüşüz.
4 çeker olunca anlaman zor.

sübap dibinden yarılmış yani lastik patlak değil
lastik köpüğünü basınca anladım.
tabi köpük işe yaramadı, yarık orası
sübapı sola doğru itince yani dışa doğru hava kaçıyor
merkezkaç kuvveti ile giderken lastik inecek.
bende bagajdan kablo çıkardım, sübabı janta bağladımki dışa doğru eğilmesin işe yaradı 2 gün lastik inmedi ehehe

neyse demek istediğim şey şu
canım sıkıldı lastik havalarını sürekli görmek lazımmış

araştırdım, fiyatları inceledim ürünlere baktım
bazı ürünler sıcaklığıda ölçüyor basınç ile beraber

bu sonradan takılan göstergelerden kullanan varmı?
saçmaladığı oluyormu bunların ?

sonradan takılan benim sonatada var önceki sahibi nokian lastik takmış kampanya ile hediye takmışlar sesli ve ışıklı ikaz veriyor

http://www.e-lastikci.com/pictures/road%20snop.jpg

şu resimdekinden.. pili bitti kumandasının pilide garip bir pil bulamadım hiç bir yerde..

kullanımına gelince bendeki devamlı ötüryordu ya benim lastiklerde bir sorun var yada sensörlerde :)

Maxi
20-11-2013, 09:13
bı yerdekı sabıt agırlık balans ından sorun olmazkı sonucta lastık ve janttada balans var ayrıca sıboplar 0 gr değil.

süboplar elbette 0gr değil
birde vericiler işin içine girince daha fazla ağırlık demek
nereye ne takarsanız takın yuvarlak ve dönen bir cismin tam karşısına aynı ağırlığı takmazsan az-çok balans yapacaktır.

balans makinaları bunun için var
fakat bunların balans makinasında alınıyor olması, o ağırlığın balans yapmayacağı anlamına gelmiyor değilmi.
ağırlık balans yapıyor, biz onu balans makinası ile minimize ediyoruz.
tam karşısına kurşun yapıştırıyoruz.

hatta 2 gün önce lastiklere balans yaparken lastik üzerindeki çamur kalıntılarını bile elimizle temizledikki makinayı yanıltmasın diye.

Hakan abi lastik sübaopı başına takılan basınç gösterge aletleri var basınç düşünce renk değiştiriyor 5$ fiyatı var bence o daha makul ve pratik

biliyorum ama hiç anlamı yok
araca binmeden önce lastiklere tek tek bakarsak zaten lastiğin inip inmediğinide anlarız
önemli olan her sabah kedi gibi aracın etrafında dönmemek ve sürüş esnasında lastikte hava kaybı olursa fark etmek.

phantom
20-11-2013, 09:39

balans yapmıyor derken standart balans işlemi ile dengesizliği çözüyoruz demek istediler.

Schrader firmasının sitesine bakarsan uyduruk bir firma olmadığını görürsün, otomotiv sektörüne OEM TPMS üretiyor, başka alanları da mevcut diye hatırlıyorum.

Maxi
20-11-2013, 17:15
yarın atarım kendi resimlerini

usta unuttun bizi

Maxi
20-11-2013, 17:30
external sensorlü olanlara bakmak lazım
içeri takılan olursa daha güzel ama bu sefer kış lastik-jantları takarsam sensorler yazlık jantlarda kalır. Hem internal sensorlu olana köpükte basamayız sanırım.
external sensorlerinde çalınma riski var tabi

Emre Akçay
20-11-2013, 17:30
Bende de led ekranlı lastik basınç sensörü var. Hem sıcaklık hem ısı gösteriyor dijital olarak. 4 sene oldu kullanıyorum. Eski aracımda vardı söktüm yeni aracıma taktırdım. Değerleri de doğru olarak gösteriyor.

mkerim
20-11-2013, 17:51
Bir sürü yazı var bunu kullanan biri olarak ve 95 - 96 yılında otomobil aksesuarcılarında satılan ve ilgimi çekmesi dolayısı ile incelediğim için net olan bilgilerimi paylaşayım. aranan parça resimdeki gibidir. sübabı ile birlikte satılır. Ve içersinde pil yoktur merkezkaç kuvveti ile enerjisini üretir. Genelde doğru gösterir fakat bildik bir ölçüm ile kalibre edilmesi tavsiye edilmektedir. Belli basınçların altını göstermez. Lastiğin içerisinde 10psi hava varsa sadece hava az deme ihtimali çok. Her hangi bir arabadan sökülüp takılması çok zordur. Genelde bazı aksesuar grubu ile olduğundan çalıştırmak zor olabilir. Radyo dalgası ile çalışır.

http://k1311.hizliresim.com/1h/n/uqv6f.png (http://bit.ly/c25MCx)

darkmoon
21-11-2013, 00:13
tpms diye aratıranız ebayda bu tip bir sürü farklı aftermarket ürünler var benimde hoşuma double teype bağlanan gitmişdi.. double yada indash ekranlı teyp varsa orjinal araçlardaki gibi ekranda görüntüsel animasyonlu olarak tekerleklerdeki basınç durumu v.b her şey gözüküyor..

tabi fiyatı uçmuşlar 300 dolardı en son..