PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : işe ara sıra araçla gelmek patronluk demekmi ?

paulharris
20-11-2013, 09:36
arkadaslar işe bazen araçla gelip gittigim oluyor... 1 haftadır babamla bu yuzden papaz olduk.

patron oldun...vehbi koçu gectin diyor :) 4 liralık mınubusun gittigi yolu 30 tl mazot yakıyon vs vs diyerek abartıyorda.... ayrıntıları yazayım...

işden ev arası 6 km... gidiş geliş 12 km..... mınubusun aldıgı ucret 1.90 X 2 =3.80 lira :)

bende kızdım.. bıraktım kapının önünde yatıyor araç..elimi sürmüyorum :) istiyorki araç devamlı kapıda dursun...çok çok çok önemli bir şeyde kullanalım

Oznsrl
20-11-2013, 09:37
araba dizelse araba daha ucuza gidiyor :D

aslan
20-11-2013, 09:40
Bence yürümek daha mantıklı

SekoLive
20-11-2013, 09:41
iyiki biz senin yaşındayken yürüyerek gidiyorduk mevzusuna girmemiş :)

papaz olacak durum yok yaw sende alttan al

Can's
20-11-2013, 09:41
ahahahahhaha bu klasık peder lafları aldırmamak gerek :D

rebelh
20-11-2013, 09:43
ben olsam bi pcx alırdım :)

63owen63
20-11-2013, 09:44
Matematigini yap, önüne koy peder beyin :)

Ama yol müsaitse, elektrikli ya da pedallı bisiklet, tabi yol uygunsa :)

Toplu taşıma dezavantaja dönüşmüyorsa toplu taşıma da fayda var

Yigit-Y
20-11-2013, 09:46

Aynen pcx candır. ;)

Burak E.
20-11-2013, 09:47
benim babam daha iyimiş demekki her gün gitsene olum arabanla diyip duruyor :D

mert_can 41
20-11-2013, 09:50
Bence boşuna uğraşmayın abi benim babamın laflarıda aynı hemde noktasına kadar bir hesap yapıp önüne koyuyorum bak minübüsten daha ucuza geliyo diye bu seferde otopark parası ekle nereye park edicen diye azarlıyo :D

HaKo
20-11-2013, 09:53
biz her gün aynı evden aynı işe 2 araba gidip geliyoruz , ama tabi bende neler çektim bu günlere gelmek için :D Allahtan minibüs metro falan yok evle iş arası :D

Şaka bi yana yani kapının önünde inip biniyorsan toplu taşıma mantıklı olabilir. Her gün olmazda ara sıra binersin araca sende

MeRtCaN
20-11-2013, 09:55

+106

kesinlikle 20 tl ile 220 km sehir içi :)

free-hifi
20-11-2013, 09:59
12,5 gidiş 12,5 geliş günlük 25 km yolu gidecek uygun dizel araba hangisidir ?

Emre Ekrem
20-11-2013, 10:01
Bakış açısı, saygı duymak lazım.

63owen63
1.2 tdi, 1.3 cdti , 1.4tdci gayet ekonomiktir.

darkmoon
bizde leventten iki ayrı araç etilerden bir araç beylükdüzüne gidiyor ofise :)
Allah'dan bir allahın kulunun aklına gelmiyorki niye 3 araba çıkıyoruz bir ara çıkıp gidip gelelim :)

Caesar
20-11-2013, 10:02
Trafik zaten b*k durumda gerçekten toplu taşıma medeniyet demektir.

Neden medeniyetten yararlanmamak için bu kadar kaçıyorsunuz düşündünüz mü hiç. Bence toplu taşıma kullanın çoluğunuza cocuğunuzada kullanmak için uyarılarda bulunun.

free-hifi
20-11-2013, 10:02
1.2 tdi, 1.3 cdti , 1.4tdci gayet ekonomiktir.

ASTRA 1.3 1.7 arasında yakıt farkı cok mudur =?

Low-Rider
20-11-2013, 10:04

Neden medeniyetten yararlanmamak için bu kadar kaçıyorsunuz düşündünüz mü hiç. Bence toplu taşıma kullanın çoluğunuza cocuğunuzada kullanmak için uyarılarda bulunun.

Sen kullanıyor musun Olgar ?

63owen63
20-11-2013, 10:04
Net bir tecrübem yok 1.7 dti ile, ama yoktur, 1-1.5 litre oynar maksimum 100 km'de.
Bilen arkadaşlar daha net yazar

wolrath
20-11-2013, 10:05
Ben de boluk komutaniyim. Rr ile gidip geliorum ise. Sen memur degil misin vb gibi bircok sozlu sacma taaruza ugruyorum... baban oldugu icin biraz daha alttan alip hesabi kitabi koy onune. Ayni paraya gelmesine ragmen ariza cikariosa olay baska seylerden kaynaklaniodur :)

Caesar
20-11-2013, 10:07
Sen kullanıyor musun Olgar ?

Beni örnek verme ben evde takılan öğlen 1, 2 gibi dışarı çıkan oda gezip tozan hesabı kitabı bilgisayardan yapan bir insanım.

Düzenli ofise gitmiyorum herşeyi yoluna koydum diye. Genelde evde oluyorum. Çoğunlukla çıkarken trafikte araba kullanacağım zamanlarda çok sinirli olduğum için taksi kullanıyorum arka koltukta oturup IOS oyunları oynuyorum.

3 tane spor salonuna kayıtlıyım biri 10 KM diğeri 8KM 3. sü 2 KM yakınlıkta. 1. ve 2. ye araba ile 3. ye yürüyerek gitmeyi tercih ediyorum eğer 1. ve 2. ye toplu taşıma olsa giderdim çekmeköyün dağında onlarda mecbur araba.

Yazlığa giderken bile araçları çekiciye yükleyip uçakla gidiyorum.

kurtbil
20-11-2013, 10:07
6 km için papaz olma babayla, toplu taşıma yakın mesafede iyidir :)

free-hifi
20-11-2013, 10:09

Ben kendimi bu yorumdan ayrı tutuyorum :D

Ben eşim aynı güzergahta işe gidiyoruz çocuğu sabah kayınvalideme bırakıyorum ordan kayınçomu alıyorum yine yol üstünde bırakıyorum şimdilik yakıtım şirketten yarın öbür gün devir durumu var o yüzden dizel az yakan bir araba almam şart gibi.

Low-Rider
20-11-2013, 10:10
Beni örnek verme ben evde takılan öğlen 1, 2 gibi dışarı çıkan oda gezip tozan hesabı kitabı bilgisayardan yapan bir insanım.

Düzenli ofise gitmiyorum herşeyi yoluna koydum diye. Genelde evde oluyorum. Çoğunlukla çıkarken trafikte araba kullanacağım zamanlarda çok sinirli olduğum için taksi kullanıyorum arka koltukta oturup IOS oyunları oynuyorum.

3 tane spor salonuna kayıtlıyım biri 10 KM diğeri 8KM 3. sü 2 KM yakınlıkta. 1. ve 2. ye araba ile 3. ye yürüyerek gitmeyi tercih ediyorum eğer 1. ve 2. ye toplu taşıma olsa giderdim çekmeköyün dağında onlarda mecbur araba.

Hacı biliyorum seni o yüzden sordum, kullanmadığın için İstanbul'da ki toplu taşımadan medeniyet diye bahsedebiliyorsun :D

rebelh
20-11-2013, 10:11
adam toplu taşıma olarak bir tek uçak kullanıyormuş :)

Caesar
20-11-2013, 10:11
Ben kendimi bu yorumdan ayrı tutuyorum :D

Ben eşim aynı güzergahta işe gidiyoruz çocuğu sabah kayınvalideme bırakıyorum ordan kayınçomu alıyorum yine yol üstünde bırakıyorum şimdilik yakıtım şirketten yarın öbür gün devir durumu var o yüzden dizel az yakan bir araba almam şart gibi.

Ailecek çalışanlar için öyle evet benim oğlan okula başladı mesela. Servislerin trafikte yaptıklarını gördüğüm için özel şöför tuttum.

Haftanın 3 gübü sabah 8 de oğlanı okula bırakıp akşam 5 de alıyor. Bir ihtiyacımız olduğu zaman onlara koşturuyor.

Caesar
20-11-2013, 10:13
Hacı biliyorum seni o yüzden sordum, kullanmadığın için İstanbul'da ki toplu taşımadan medeniyet diye bahsedebiliyorsun :D

Bahsedilen km 10 KM hacı ya çok uzun değil 15 dk de minibüs gider yani.

Ümraniyede işim olduğunda ben minibüse biniyorum ama 25 kişi ile birlikte :) Araba sokmaktan çok daha iyi bişey.

Muhteşem bir ter kokusu oluyor ama olsun bunaldığım zaman inip yürüyorum.

Ha bir de universite zamanı istanbula geldiğimde bu sarı minibüsler vardı dünyanın 7. harikası gibi geliyordu günün 24 saati taksim cadde arası gidip geliyorlardı asudhsad

wrcsinan
20-11-2013, 10:14

toplu taşıma medeniyet ancak türkiye özellikle istanbulda değil. sanırım pek toplu taşımaya binmiyorsunuz. hergün metrobüste turşu oluyoruz :D . işyerimin otoparkı olsa veya free parkedebileceğim bir yer olsa hiç düşünmeden araçla gidecem işe. sosyal sorumluluk falan umrumda değil

HaKo
20-11-2013, 10:15

ibretlik yorum :D

paulharris
toplu tasıma kullanma taraftarayım bende...

ama düşünün toplu tasıma olan minubusle 50 dk de evime gidebiliyorum aksam.... aracımla ise ne dur kalk yapıp yolcu indirip bindiriyorum...nede uzun yollardan gidiyorum...kestirmelerden yardırıp geliyorum 20 dk ye...

her gun yarım saat hayatımın trafikten calınan zamanımı kurtarabilme sansım varsa onu kullanmak isterim...

SekoLive

Özgür bende karşıya taşındıkdan sonra toplu taşıma kullanıyorm ben şanslıyım trafikle metrobusle işim yok

metro+vapur(marmaray)+otobus yapıyorm güzergah temiz vasıtalarda aşırı sıkışıklık yok 1.25 tl ye işe ulaşıyorum :D

dün işim nedeniyle arabayla geçtim allah yardım etsn her sabah köprü geçenlere. ve zevkine sırf arabayla geçenede allah akıl fikir versin cekilir dert değil yaw.

Caesar
20-11-2013, 10:16
Olm adamlar bin yılın projesi marmarayı yaptılar marmaraya binin aushduashduahsudhasd

Low-Rider
20-11-2013, 10:17
Özgür bende karşıya taşındıkdan sonra toplu taşıma kullanıyorm ben şanslıyım trafikle metrobusle işim yok

metro+vapur(marmaray)+otobus yapıyorm güzergah temiz vasıtalarda aşırı sıkışıklık yok 1.25 tl ye işe ulaşıyorum :D

dün işim nedeniyle arabayla geçtim allah yardım etsn her sabah köprü geçenlere. ve zevkine sırf arabayla geçenede allah akıl fikir versin cekilir dert değil yaw.

Senin güzergah temiz abi, otobüs dışında trafiğin T'sine takılmıyorsun ne güzel

SekoLive
20-11-2013, 10:18
Senin güzergah temiz abi, otobüs dışında trafiğin T'sine takılmıyorsun ne güzel

otobusde trafik olmuyo kaza bela olmadıkca sahilden dümdüz geliyor trafik ters yönde oluyor hep :)

SOMEONESPECIAL
20-11-2013, 10:22
Binme diyorsa binmeyeceksin arkadaş...... Babalar herşeyi bilir

Low-Rider
20-11-2013, 10:23
Bahsedilen km 10 KM hacı ya çok uzun değil 15 dk de minibüs gider yani.

Ümraniyede işim olduğunda ben minibüse biniyorum ama 25 kişi ile birlikte :) Araba sokmaktan çok daha iyi bişey.

Muhteşem bir ter kokusu oluyor ama olsun bunaldığım zaman inip yürüyorum.

Ha bir de universite zamanı istanbula geldiğimde bu sarı minibüsler vardı dünyanın 7. harikası gibi geliyordu günün 24 saati taksim cadde arası gidip geliyorlardı asudhsad

Olm bir tane de halk otobüsü satın al, benim gibi soran olursa kendi toplu taşıma aracımı kullanıyorum dersin :D

tylan
20-11-2013, 10:24
babamla ben vardıyalı çalıştığımız için ıkımız de 2 tane arac kullanıyoruz 3 km gidiş 3 km dönüş . Ama bizim ev mustakıl ve Allahın dağın da olduğundan zorunlu araba kullanıyoruz bızım eve ne yurunuyor ne de kışın motora bınılıyor en son eve yurumeye kalktıgımda 16 yasındaydım ve yabanı kopek ısırmıstı benı o gunden sonra yurumeye tovbe ettım :D evın tek cocugu olduğum için zorunlu araba cektiler altıma :D

darkmoon
20-11-2013, 10:24
beşiktaşa giderken minübüse biniyorum arabayla gitmem kolay kolay büyük konışmıyım..
ne park yeri derdi ne trafik derdi minübüscüler zaten en kapalı kilit trafikde kamikaze şeklinde gidiyorlar 15-20 dakkada beşiktaşdasın.. git gel 3.5 tl .. kafanda rahat..
beşiktaşda otoparkda anahtarını bırakıyorsun çünkü adamlar devamlı araçların yerlerini değiştiriyor..

taksim içinde metro istanbul kart çıkarttım mis gibi nişantaşı şişli taksim güzergahına metro ile 5 dakkada gidiyorum.

ama metrobüs allah büyük söyletmesin mecbur kalmassam asla binmem..

aslan
20-11-2013, 10:25
Allah işe gitmek için servisi olmayanlara sabır ihsan eylesin

Quantum
20-11-2013, 10:26
Toplu taşımayı geçiniz.. Hani siz böyle söyledikçe İstanbulda yaşamayan birisi ferah ferah gidilip gelindiğini düşünecek.
Hayatımda bir kez metrobüse bindim acıbadem bakırköy arasında, bin pişman oldum.

Olgar sen hiç bindin mi koyun istifi gibi insanların bindikleri otobüslere dolmuşlara?
Millet mecbur biniyor toplu taşımaya da; kapısında araba dururken, yakıt alma gücü varken SIRF trafik olmasın diye niye toplu taşımaya binsin? 1 saat evden erken çıkarım ama konforlu bir yolculuğum olur mantığında herkes.

İnsanları toplu taşımaya yönlendiriyorsun ama sen aracına binmediğin zamanlarda taksiye biniyorum diyorsun. Tezatlık yok mu bu işte..

Ne zaman insanlara koyun sürüsü muamelesi yapılmaz,
Ne zaman insanların zihniyetinde medenileşme yönünde büyük bir değişim olur,
Ne zaman insanlar gamsız, umarsız, bencil ve saygısız olmaz,
O zaman bir kez daha denerim belki toplu taşımayı..

Kendi adıma konuşursam;
Sabahın köründe sarımsak soğan TER kokusu çekmek zorunda değilim.
Adam hapşırdığında tüm tükürük zerreciklerini suratımda hissetmek zorunda değilim (o kadar dipdibe insanlar çünkü ve ağzını kapamak gibi bir zihniyetleri yok!)
Hepsinden önemlisi erkek erkeğe dayanır mı lan? Eller mi? Katil olacaktım..

Bu toplu taşımadan mı bahsediyorsun? Yapma gözünü seveyim..

Otobüsü de metrobüsü de minübüsü dolmuşu da aynı .okun laciverti işte.. Alayı aynısı..

SekoLive
20-11-2013, 10:26
bu arada geçen annemden dönerken 500T yaptım :D arabayla olsam okadar hzlı gidemezdim gece 12 paralı yol girişi bi kasmıs kavacığa kadar trafik yapmstı adam emniyetten yararrak geçti napıyorsn v.s. müdahale ettik ama hak getire bu yol bitmez diyor adam . arabadan daha hızlı ulastırdı beni eve.

Metrobus cıktıkdan sonra 500T lüks oldu yaw :D

gurcell
20-11-2013, 10:28
Mazotu sen koyuyorsan , babana kısaca "Sana ne?" diyebilirsin...

SOMEONESPECIAL
20-11-2013, 10:28
Son 5 senedir söylüyorum. İstanbul yaşanacak bir şehir değil artık kii ben İstanbul'un
bi ucundayım. Bir 5 sene sonrasını da hiç düşünemiyorum deprem olmazsa...
Olursa da düşünemiyorum ya !

SekoLive
20-11-2013, 10:29
Mazotu sen koyuyorsan , babana kısaca "Sana ne?" diyebilirsin...

yok daha neler :)

oda eve gelme diyebilir bu mantıkla .

Low-Rider
20-11-2013, 10:30
Son 5 senedir söylüyorum. İstanbul yaşanacak bir şehir değil artık kii ben İstanbul'un
bi ucundayım. Bir 5 sene sonrasını da hiç düşünemiyorum deprem olmazsa...
Olursa da düşünemiyorum ya !

2003-2005 arasını beylikdüzü beykent'te geçirdim, 2013 mayıs'ta iş nedeniyle tekrar bu bölgeye geldim. Arada ki değişimi, kalabalığı, trafiği yaşamayan görmeyen adam anlamaz tarif etmeyle anlatmayla

fkocak
20-11-2013, 10:30
12 km çok uzun bi mesafe değil, maddi açıdan toplu taşımadan pek farkı yok ayrıca toplu taşımada kullanacağınız araçlar tıklım tıklım oluyorsa eziyet çekmeye değmez, bonus olarak acil bi durumda altınızda aracınızın olması iyi olur.

Emir_b16a
20-11-2013, 10:31
hadi baba söylenicek yer arıyodurda :)

6 km içi marşa basmaya deymez hele dizelse hiç deymez :)

Caesar
20-11-2013, 10:32
Helikopter kiralayın pis fakirler ahusdhuashduhsadsad

tylan
20-11-2013, 10:32
bu arada istanbul da yasayanların Allah yardımcısı olsun bizim trakya da yabancı plaka gördugun de yol verılır yol senın olsa bile istanbula ne zaman gitsem 17 plaka bu beklesın hamınnaaa zıhnıyetıyle onume direksiyon kırılmasına sıkıstırmalara maruz kalıyorum. Aynısı izmir için de geçerli

SOMEONESPECIAL
20-11-2013, 10:33
2003-2005 arasını beylikdüzü beykent'te geçirdim, 2013 mayıs'ta iş nedeniyle tekrar bu bölgeye geldim. Arada ki değişimi, kalabalığı, trafiği yaşamayan görmeyen adam anlamaz tarif etmeyle anlatmayla

Özgür Beykent'te akşam trafik bir kilit oluyor görme... Hele Fuar olunca Tüyap ta
bitti Beykent. Yeni Yapılaşmanın %40'ı boş. Onlarında dolduğunu düşünürsek...
Silivri, Çorlu ya kaçmak lazım huzur için :)

SekoLive
20-11-2013, 10:34
bu arada istanbul da yasayanların Allah yardımcısı olsun bizim trakya da yabancı plaka gördugun de yol verılır yol senın olsa bile istanbula ne zaman gitsem 17 plaka bu beklesın hamınnaaa zıhnıyetıyle onume direksiyo kırılmasına sıkıstırmalara maruz kalıyorum. Aynısı izmir için de geçerli

ezine geyikli tarafına geçersen sıkıştırmanın üstüne sürmenin alasını görüceksin 17 plaka reno 12 lerle :D plakadan mı iyi sürememekden mi bilmiyorm ama adamlar akbaba gibiler :D

GuneyOnur
20-11-2013, 10:36
bu arada geçen annemden dönerken 500T yaptım :D arabayla olsam okadar hzlı gidemezdim gece 12 paralı yol girişi bi kasmıs kavacığa kadar trafik yapmstı adam emniyetten yararrak geçti napıyorsn v.s. müdahale ettik ama hak getire bu yol bitmez diyor adam . arabadan daha hızlı ulastırdı beni eve.

Metrobus cıktıkdan sonra 500T lüks oldu yaw :D

Hiç sorma abi bende hergün üni için kartal-kadıköy yapıyorum mecburen 21u ve 16u'yu kullanmak zorundayım maltepe kapet'ten bir kitleniyor trafik taa yenisahraya kadar tabi bu arada bir bakmışım otobüs emniyetten yardırıyor arabayla gitsem bende bu kadar hızlı gidemem :)

free-hifi
bu arada istanbul da yasayanların Allah yardımcısı olsun bizim trakya da yabancı plaka gördugun de yol verılır yol senın olsa bile istanbula ne zaman gitsem 17 plaka bu beklesın hamınnaaa zıhnıyetıyle onume direksiyo kırılmasına sıkıstırmalara maruz kalıyorum. Aynısı izmir için de geçerli

sİGorta muhabbetti yüzünden aldığım araçların çoğuınu 59 yaparım bende öyle olmuyor her yerde yol veriyorlar :D

tylan
ezine geyikli tarafına geçersen sıkıştırmanın üstüne sürmenin alasını görüceksin 17 plaka reno 12 lerle :D plakadan mı iyi sürememekden mi bilmiyorm ama adamlar akbaba gibiler :D

orası trakya değil ege bölgesi :D özellikle ezıne soforlerı katildir. gece reno 12 gordugun de uzak duracaksın kesin sarhostur :)

darkmoon
20-11-2013, 10:37
haberlerde vermişlerdi mezar bile kalmamışki istanbulda.. ölsek yatacak yerimiz yok deyimi hayata geçicek :)

free-hifi
20-11-2013, 10:37
Hiç sorma abi bende hergün üni için kartal-kadıköy yapıyorum mecburen 21u ve 16u'yu kullanmak zorundayım maltepe kapet'ten bir kitleniyor trafik taa yenisahraya kadar tabi bu arada bir bakmışım otobüs emniyetten yardırıyor arabayla gitsem bende bu kadar hızlı gidemem :)

otobüsle soğanlık ondan sonra metro yap bence

free-hifi
20-11-2013, 10:38
haberlerde vermişlerdi mezar bile kalmamışki istanbulda.. ölsek yatacak yerimiz yok deyimi hayata geçicek :)

Kilyosa fena bir mezarlık yapmışlar koca dağ mezarlık olmuş parsel parsel ölünün yerini bulamazsın sokak vs ismini bilmiyorsan.

srdralc
20-11-2013, 10:40
Valla ben çok kızıyordum arabayla gitmek yerine, toplu taşıma tercih edelim diye.

Antep'te mininüs 2 lira oldu.
Sabah saatinde balık istifi binmek yasak, anından ceza kitliyorlar.
Her tarafta polis ve ceza.
Ama araç bulamıyorsun binecek.

Kuzenimle aynı iş yerindeyiz.
Ev güzergahlarımızda aynı.

Mazotu ben alıyorum, otoparkı o ödüyor.
Günde 10 km. git gel yapıyorum toplu taşımadan ucuza geliyor ikimize de.
İki araç yerine tek araç gidiyoruz.

Genellikle insanlar aynı güzergahta, arkadaş, tanıdık, eş dost bulabilirse hem araç sayısı azalır hemde masraf bölünür.

tylan
20-11-2013, 10:40

Yıllar once ıstanbul da bı akrabamızın cenazesıne gıtmıstık aılecek hangı mezarlık bılmıyorum ama adam babasının mezarının ustune gomulecek dedıklerın de şok olmustum meğerse ıstanbul da normalmıs mılletı ust uste gomuyorlarmıs :D

Serhat
20-11-2013, 10:41
Aynı sorunu bende yaşıyorum ama durum bizde farklı. Babama toplu taşımayı kullan bak metro hattı da açıldı diyorum (Aksaray- İstoç). Kandıramıyorum bir türlü, rahatına alıştı. :D

Berkan
20-11-2013, 10:42
aynı dert basımda var bekliyip döt döte kokulu kokulu gidicegme oraya buraya ugricagma 40dk yerine 10dk.da evimde olcam kısmetse bir 10 güne. kapısı acık gidiyoruz hergün nerdeyse düsüp patlatıcak kafayı biri ama :)

ulasoztas1
20-11-2013, 10:43
ben staja bile arabayla gidiyordum :D
işim olunca da yerine göre arabayla gitmeye devam ederim diye düşünüyorum...

Onamdar
20-11-2013, 10:46
Arkadaşlar istanbulun bi 5-6 milyon insan fazlası var. İşsiz, gücsüz, eğitimsiz ve niteliksiz insanları sınırdışı edicen birde gelip yerleşmek istiyen her insanı almıcan vize uygulucan. 3-4 defa bulundum İstanbul'da o ne kalabalıktır o ne trafiktir arkadaş. Metrekareye düşen hanzo oranında tr'de açık ara önde.

rebelh
20-11-2013, 10:50
bence çözüm bölgesel şehir planlaması ve 2 tekerlekliler..
en azından istanbulda çalışma saatleriyle oynanabilir
mesela esnaf odaları kendi aralarından anlaşıp mesai saatlerini kısabilirler
örneğin zb ye arkadaşın yanına gidiyorum tekstilciler sabah 7den akşam 9a kadar çalışıyorlar.
bunun yerine tekstilciler odası ist için bi karar alacak mesai saatleri bütün tekstilciler için 10.00 17.00 olacak ve semt semt nöbetçi bırakacak her gün hem insanlar rahatlar hem trafik
aynı şey fırın, market vs gibi şeylerede mümkün
birnevi ecza sistemi gibi..

bason
20-11-2013, 10:53
Toplu taşıma kültürü olsa toplu taşıma her açıdan rahatlıktır. Başlı başına stres bence. Sen sıra beklersin o kadar gelir Liseden çıkan gençler koştura koştura herkesin yerini gasp edip sıraya kaynak olmaya çalışır. ' Ne yapıyorsun ? ' diye sorarsın cevap bile vermeden kendisini otobüsün içine atar. Bunlar sürekli karşılaştığım tipler. Genelleme yapmak hoş olmasa bile %80 ni böyle. Kart basar kartta para yoktur fakat şöför ile tartışmaya başlar insanlar ' ben daha yeni doldurdum! '. Arkada bekle dur. Bir direğe yapışırlar kapının yakınında bir adım atıp kenara çekilmez bile, sen yeni binenlere yer açılsın diye geçmek istersin fakat geçerken çantasına çarptığın için teyzeden fırça yersin ' Üstüme çık bari! ' . Ve en sevdiğim tabi ki bu şans ile alakalı. Yorgunsundur bulunduğun bölgede 5-6 genç daha vardır seninle birlikte fakat teyze gelir seni seçer evladım yer verir misin diye. :D

HaKo
20-11-2013, 10:55
bence çözüm bölgesel şehir planlaması ve 2 tekerlekliler..
en azından istanbulda çalışma saatleriyle oynanabilir
mesela esnaf odaları kendi aralarından anlaşıp mesai saatlerini kısabilirler
örneğin zb ye arkadaşın yanına gidiyorum tekstilciler sabah 7den akşam 9a kadar çalışıyorlar.
bunun yerine tekstilciler odası ist için bi karar alacak mesai saatleri bütün tekstilciler için 10.00 17.00 olacak ve semt semt nöbetçi bırakacak her gün hem insanlar rahatlar hem trafik
aynı şey fırın, market vs gibi şeylerede mümkün
birnevi ecza sistemi gibi..

bu dediğine istanbuld a kimse uymaz devlet dairelerinde zaten böyle bir uygulama yapmışlardı ama özel sektöre bu tarz bir şey dayatamassın. istanbul 24 saat çalışan bir şehir.

saat le oynamak o bu falan hepsi boş istanbulun tek çözümü yer altı toplu taşıma yani metro.

darkmoon
20-11-2013, 10:55
Arkadaşlar istanbulun bi 5-6 milyon insan fazlası var. İşsiz, gücsüz, eğitimsiz ve niteliksiz insanları sınırdışı edicen

senin bu dediğin olsa istanbulun nüfusu bir milyona bile ulaşmaz gerçi kafamdaki rakam 500 bini bile zor bulur diyor ama :)

Bu dediğinin tam aksine istanbulu doldurmaya gidiyorlar yeni havalanı yeni üçüncü şehir projesi yeni köprü derken sanırım istanbulun nüfusuna bir 5-6 milyon daha eklenicek belkide daha fazla..

SekoLive
20-11-2013, 10:59
hazır konuyla bağlantılı
inş ölen sakat kalan yokdur

İstanbul'da minibüs üst geçitten uçtu! - DHA Doğan Haber Ajansı (http://www.dha.com.tr/istanbulda-minibus-ust-gecitten-uctu_555380.html)

rebelh
20-11-2013, 11:01
bu dediğine istanbuld a kimse uymaz devlet dairelerinde zaten böyle bir uygulama yapmışlardı ama özel sektöre bu tarz bir şey dayatamassın. istanbul 24 saat çalışan bir şehir.

saat le oynamak o bu falan hepsi boş istanbulun tek çözümü yer altı toplu taşıma yani metro.

zorunlu tutulursa mecbur uyarlar
kaldı ki sırf yandaki dükkanla rekabet edicem diye günde 5 saat daha fazla çalışma anlamsız
dediğim gibi saat kuralı getirilir ve denetleme yapılırsa kimsenin bir kaybı ya da zararı olmaz
misal marketler öğlen 2 de açsalar akşam 9da kapatsalar girdisi çıktısı sayımı falan derken hiç bir işçi 8 saatten fazla çalışmaz işveren mesai ödemek zorunda kalmaz

bazı marketlerde buna göre sabah 8de açar öğlen 3te kapatır..

ben istanbul için hatta bir çok şehir için ''acil olmayan'' alışverişlerin bu şekilde düzenlenebileceği kanaatindeyim

Yiğit Ş.
20-11-2013, 11:07
Trafik için binlerce çözüm üretilebilir. Ama beni gözümde çözüm fln yok istanbula. Quantum abimize katılıyorum. Millet olarak bu medeniyet seviyesinde değiliz malesef.

GuneyOnur
20-11-2013, 11:10
otobüsle soğanlık ondan sonra metro yap bence

Soganlikta oturuyorum abi kadikoyden sonra 8a ya biniyotum tekrar hasanpasaya gidiyorum soganliktan metro metrodan kadikoy kadikoyden hasanpasa cok uzun oluyor o yuzden direk 21u ya biniyorum kadikoy bazende denk gelirse 16 u ya biniyorum otosanda inip 20 dk yuruyorum

yilmazcatalbas
20-11-2013, 11:13
Patron oldun, erken de gelmiyor beyfendi gibi cümleleri bir ara sıklıkla ben de duydum :) Biraz komik bir cevabım vardı ; patron adam işinin başında olur bak ben bildiğin çalışan gibiyim derdim :D

Şimdilerde geç kalma sorununu çözdüm artık 7 oldu mu işyerindeyim alıştım galiba :D

_driver_
20-11-2013, 11:14

adam toplu taşıma olarak bir tek uçak kullanıyormuş :)

hahahah bu çok iyiydi :D :D

şaka bir yana İstanbul'da yaşayanlara Allah kolaylık versin

SOMEONESPECIAL
20-11-2013, 11:21
hazır konuyla bağlantılı
inş ölen sakat kalan yokdur

İstanbul'da minibüs üst geçitten uçtu! - DHA Doğan Haber Ajansı (http://www.dha.com.tr/istanbulda-minibus-ust-gecitten-uctu_555380.html)

GÜNGÖREN'DE MİNİBÜS DEHŞETİ - Hürriyet TV Haber (http://webtv.hurriyet.com.tr/2/57110/0/1/gungoren-de-minibus-dehseti.aspx)

2 KİŞİ VEFAT ETMİŞ

emp:)
20-11-2013, 11:27
Toplu taşıma adam gibi olsa binilir.Bandırma'dayım halk otobüsleri otokar sultan adamlar öyle bir yolcu almaya çalışıyor ki sözde! araçlar 80 kişilikmiş. rekor kırdırmaya çalışıyorlar insanlara(kapasitesi 50-55 kişi normalde) İşine gelmiyorsa binme lafları falan.

İstanbul'da farksız değil halk otobüsleri, minibüsler 2 kuruş için insanları çöp torbası gibi götürmeye çalışıyolar.

doush
20-11-2013, 11:58
Benim okuluma adanada direk otobüs olsa binerim ama yok, bir de hafta içi 4 gün spora gidiyorum spordan önce de etüt merkeznde çalıştğm için oraya gidiyorum.. bir çok kez otobüsten inip geri binmem gerek o yüzden arabayla gidiyorum.. Keşke olsa otobüs direk, hiç trafik çekesim gelmiyor.. Bir de alırım benzinli hızlı araba sadece haftasonu miss..

Orhan
20-11-2013, 12:01
tek başına üstelikte toplu taşıma ile gidilebilen bi yere araba ile gidiyorsan bence de lüks

S.Saka
20-11-2013, 12:07
Şu dolmuşların ALLAH belasını vericek , ne bekliyorlar bunları kaldırmak için ya

Şöferlerin alayı şerefsiz olmuş çıkmış insan hayatı ne kadar ucuz

TayfunS
20-11-2013, 12:11
Afyonda calisirken sabah ise gidecegim zaman minibuslere ayakta yolcuya ceza yazildigi icin ve turex denen minibusler de tiklim tikis yolcu aldigi icin yarim saat minibus bekledigim oluyodu. Kucucuk afyon halbuki. Derdim bundan sonra yasayacagim yerde ev is arasi yurunecek mesafede olsa keske diye. Allaha sukur oldu :) nufus 5bin. Hizli yurusem2 3 dk sallansam 5 dk . 9a ceyrek kala bi cikiyorum evden 9 a10 kala hastanedeyim :) istanbul trafigi acaip korkutuyo beni. Allah orda yasayip ise her gun 40 50 vs km gidip gelenlere yardim etsin.

Gko
20-11-2013, 12:14
Bende okula 3 otobus degistiripgidiyorum 1 bucum saatte. Halbuki arabayla otobandan 15dk :)

Mutu
20-11-2013, 12:15

Okuduğumda hisssettiğim;

İstanbulluları şaşırtan metrobüs reklamı. Vatan Şaşmaz'la bir metrobüs fantezisi, İETT - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4BtJYlWQR5U)

Gerçekte olan;

Hayrettin Metrobüs Reklamı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=mVR6HDGr7m8)

sde30
20-11-2013, 12:48
Bende aracımla gidiyorum işe toplamda 20km 2 kişi gidip geldiğimizden otobüs toplamda 8 tl, yaktığım yakıt hemen hemen kafa kafaya geliyo

Burak E.
20-11-2013, 13:35
bende her gun metrobusle gidiyorum işe eyüpte oturuyorum mecidiyeköye gidiyorum arabayla gitsem trafık var haliçte metrubuste kalabalık var b8yuk sıkıntı resmen. metrobus şöförleride değişikler hakketten yer yok otobüste hala kapı açmanın peşinde.

GuNeS
20-11-2013, 13:41
babalar herşeyi bilir.matemikte yapsan karekökünüde çıkarsan önüne koysan söylenen söylenmiştir öyle olucak baska yolu yok :)

Evrenoz
20-11-2013, 13:49
İş yeri babanınsa, maaşını baban ödüyorsa, arabanı baban aldıysa, benzinini baban koyuyorsa..
Yürü demediğine şükret...

YavuzNaz
20-11-2013, 14:07
Aracımı sattıktan sonra acayip zor gelmeye başladı toplu taşıma, bir süre araç almam diyordumda yok ya hemen araç almam lazım, metrobüs tamam iyi hoş ta bindiğim zaman bu nedir arkadaş ya kaşım gözüm döndü diye bağırasım geliyor, bir sistem olsa mesela koku algılayıcı pis kokan birisi araca ayak bastığında alarm çalmaya başlayacak, şahane olur :D

EserBodrum
20-11-2013, 14:09
Kendimden bi örnek vermek istiyorum. Teşvikiye'de oturuyorum ve okulum Bağcılar-Mahmutbey'de. Okula giderken toplu taşıma kullanıyorum. Toplu taşıma ile okuluma ortalama 1 buçuk saatte gidiyorum. 1-2 defa babamın arabasıyla gittim ve trafik yokken 20 dk da gittim. Sabah ve gündüz trafik yok ama akşam oluyor.

Kısacası kendi arabam olsa kesinlikle arabayla giderim. Toplu taşımada çektiğimiz rezilliği ve zaman kaybını yaşayan bilir.

Onamdar
20-11-2013, 14:16
İstanbul trafiğine zaytungdan çözüm önerileri

Zaytung - Büyük_ehir Belediyesi, Bütün ^ehri Vardiyal1 Sisteme Geçirerek 0stanbul'un Trafik Sorununu Çözmeyi Hedefliyor (http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=138323)

Zaytung - 0çi_leri Bakanl11, Tatil Süresince 0stanbul 0çin Fazlal1k Olduu Tespit Edilen Yakla_1k 6 Milyon Ki_iyi Afyon'un Sand1kl1 0lçesi'ne Yerle_tirmeye Haz1rlan1yor (http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=134866)

Jem89
20-11-2013, 14:34
İş gereği 2 aydan beri İstanbuldayım.. Dün akşam Sabiha Gökçen havalimanından arabayla çıktım ve Atatürk Havalimanına FSM'yi kullanarak tam 3,5 saatte gittim.. Yanımdan metrobüsler geçerkende ayrı ayar oldum :)

Toplu taşımaya yönelmek gerekli evet ama bu şartlar altında değil.. Atıyorum 100 kişilik metrobüste 250 kişi gidiyo.. Beni dövseler binmem böyle.. E benim gibi düşünen bir sürü insan var.. Hal böyle olunca adam trafiktede dursam kendi arabamla giderim diyor..

Arkadaşın konuya gelirsek, arabayla işe gitmek patronluk falan değil.. Klasik baba cümlesi o.. :) Evde tek araba olduğundan dolayı 1-2 kere bende aynı lafı işitmiştim babama araba lazım olduğunda.. :)

aeraus1
20-11-2013, 15:13
edittttttt

HaKo
20-11-2013, 15:18
zorunlu tutulursa mecbur uyarlar
kaldı ki sırf yandaki dükkanla rekabet edicem diye günde 5 saat daha fazla çalışma anlamsız
dediğim gibi saat kuralı getirilir ve denetleme yapılırsa kimsenin bir kaybı ya da zararı olmaz
misal marketler öğlen 2 de açsalar akşam 9da kapatsalar girdisi çıktısı sayımı falan derken hiç bir işçi 8 saatten fazla çalışmaz işveren mesai ödemek zorunda kalmaz

bazı marketlerde buna göre sabah 8de açar öğlen 3te kapatır..

ben istanbul için hatta bir çok şehir için ''acil olmayan'' alışverişlerin bu şekilde düzenlenebileceği kanaatindeyim

Bende diyorum ki zorunlu tutamazlar. Sadece bakkal dükkan düşünme istanbul sanayi şehri Türkiye nin en büyük sanayisi yine bu bölgede. Yani olsa bile kimse sallamaz , hangi zorunluluk yerine getiriliyor ki bunu yapsınlar

Onur Fatih
20-11-2013, 15:36
Şu dolmuşların ALLAH belasını vericek , ne bekliyorlar bunları kaldırmak için ya

Şofer??
Bu sitede her meslek dalından üye var dolmuş şoförüde var.
Biraz ağır olsan diyorum.. benim ne tanıdığım ne kendim bu meslekle alakalı değilim ama ayıptır bu kadarı

rebeloghy
20-11-2013, 15:38
Ben işe değil ama okula giderken benzer bir durumdayım. Babamın bişey dediği yok da , arabayı alan o mazotu koyan o hal böyle olunca rahatsız oluyor insan.. Okula 4.5 - 5 km evim , 10 km desen 2.5 lira yakıyorum. Otobüsle 2.40. Aslında mantıklı geliyor araba fakat okuldan sonra işim olmayan günler otobüsle gidiyorum. Dikkat çekmiyorum , işim varsa arabaylayım ( çoğu zaman öyle oluyor ) :D

İşiniz olmayan günler arabasız gidin haftada 2 3 gün , diğer günler alın belki o kadar göze batmaz ?

blackweb
20-11-2013, 15:39
Ekşi sözlük başlıklarını anımsattı..

rebeloghy
20-11-2013, 15:44
Şofer??
Biraz ağır olsan diyorum.. benim ne tanıdığım ne kendim bu meslekle alakalı değilim ama ayıptır bu kadarı

Bence de böyle söylendiğinde garip geliyor , fakat ben izmirde oturuyorum. 20 yıldır insan geni taşıyan biri gibi dolmuş kullanan şoför görmedim :(

Bindiğimde bakıyorum bi yandan para al, ineni bineni takip et , para üstü ver, dur kalk , yola çık sağa yanaş.... Adamların işi de zor be diyorum. Sonra yine hayatın gerçeği çıkıyor karşıma sinyalsiz yol ortasında yolcu alan bir dolmuş, geçicem diye sellektör korna zart zurt g*tünü yırtmalar ve 50 metre içinde önüne kırıp yolcu almak gibi gibi bilimum trafik magandalığı ,topluma , ulaşıma , trafiğe , çevreye zarar unsuru oluyor dolmuşlar.

Belki hayat şartları bu kadar zor olmasa , daha gelişmiş bir ülkede insan gibi araba kullanabilirler fakat insanlık içinde bulunduğu koşula rağmen insan kalabilmeyi gerektirir ; ki bu da Türkiye'de bulunamayan bir unsur..

GECE8
20-11-2013, 15:52
Zengin ya da fakir olmak degil bence konu insanlar is te okulda bi ton stres yorgunluk turlu turlu dertle ugrasiyor bide gidis gelis yolu ayri maceraya donuyo imkani olan herkes gerekirse bazi seylerindn kisip araciyla gidiyo isine cekilcek gbi degil.devlet calisani bi ailenin cocugu oldgum halde sigara vs extra bi masrafim olmadgi icn git gel 30km yolu yapiyorum aracimla.ac durur arabayla giderim o derece nefret ediyorum allah mecbur olanlara yardim etsin...

levent
20-11-2013, 16:33
sistem en başından oturmadığı ve millet olarak buna alışık olduğumuz için bu böyle devam eder, değişebileceği ihtimalini pek düşünmüyorum açıkçası.

rebelh yiğitin dediği bakkal market esnaf olayında da benzer şekilde, avrupada saat 6 (ortalama olarak, yer yer değişiyordur illaki) dan sonra açık market bulamıyorsun.. adamların yolları müsait, ortamları geniş yine de kendi araçlarıyla gitmiyorlar kolay kolay işe, neden? cevabı basit.. düzeni çoooooook önceden oturtmuşlar.. e biraz da nufüs farkının katkısı var bu işte..

ben g.tüm kadar edirnede bile minibüse binince cinnet geçirme aşamasına geliyorum %90 oranda ki o yüzden binmemeye çalışıyorum okula git-gel haricinde de pek kullanmıyorum zaten kendisini.. istanbulda ise araç veya işim yoksa pek kımıldamıyorum..

özgürün , kerem abinin bahsettiği beykent taraflarının 90 lı yıllardaki halini biliyorum da.. en basiti bitek beylikdüzü migros vardı karşısında tatilya.. şimdi iğne atsan yere düşmüyor oralarda bile.. kısmette ne var orası bilinmez ama imkanım olursa TR şartlarında yaşamayı pek düşünmüyorum açıkçası.. akışına bırakıcam işi okulu bitirdikten sonra :)

i-vtec07
20-11-2013, 16:36
benim okulum 30 km ben de otobüsle gidiyorum git gel 60 km :) 4 lira ödüyorum toplam :) hatta öğrenci kartı almadım ben daha.. onu alınca 2.20 lira ödücem :D arada arabayla kaçamak yaparsam ki yapıyorum 15-20 liralık mazot yakıyorum.

canimrecepcim
20-11-2013, 19:58
o mesafeyi bir saatte yürüsem 4 dal da sigara icsem kmde 15 kurus falan yakmıs oluyorum sanırım.

SGTI
20-11-2013, 19:59
o mesafeyi bir saatte yürüsem 4 dal da sigara icsem kmde 15 kurus falan yakmıs oluyorum sanırım.

bu espiri yapılmıştı hocam

OmerBLN
20-11-2013, 20:15
Bende şahsen kalabalık olmayan toplu taşıma araçlarını kullanıyorum trafiğin yoğun olduğu saatlerde karşıya geçiceksem vapur-motor kullanmaya çalışıyorum.Arabam kapı önünde duruyor çok zorunlu olmadıkça aracımı keyif için kullanmaya çalışıyorum.
Babalar haklı genelde bakma sen bu sefer belki biraz araba kapı önünde dursun lazım olur ne gerek var mantığında davransa da genel manada dinle babanı ben çok çektim dinlemediğim için uzun vadede ne dediyse de çıktı.

Frid
20-11-2013, 20:15
ben dedim bayramda gidenleri geri almayalım diye :D

rapstar
20-11-2013, 21:15
Kartal Kurfalı'da oturuyorum Bostancı'da çalışıyorum. Aynı medeniyeti iş saatlerinde 21k yada Kartal-Kurfalı + Metro yaparak tatmanızı tavsiye ederim. 6 ay önce minibüste kapıya elim sıkıştı ve kırıldı benimde artık medeniyet görmüş bir boksör kırığım var :D

Kadyr
20-11-2013, 21:18
aynı benım babam

Kadyr
20-11-2013, 21:24
bende her gun metrobusle gidiyorum işe eyüpte oturuyorum mecidiyeköye gidiyorum arabayla gitsem trafık var haliçte metrubuste kalabalık var b8yuk sıkıntı resmen. metrobus şöförleride değişikler hakketten yer yok otobüste hala kapı açmanın peşinde.
dugmese basıldıysa mecbur zaten açılıyor. o arada millet yığılıyor. o kapı kapanmadığı halde binmeye çalışan mallarıda ben anlamıyorum.
he diyelim düğmeye basan olmadı. burhaniye durağı hariç durmak zorundalar. kameradan izliyorlar. niye direk geçtin diyorlar. nerden biliyosun dersen babam metrobüste. yani yapacak bişi yok bende kızıyorum ama yapacak bişi yok.

psikolojikdeli
20-11-2013, 22:23
alıntıdır

iş başvurusu için gelmem gerekiyordu. sene 2013 olmuş hala iş başvurusu için gidip elden kayıt mı yapılır amına koyim diye söylene söylene geldim. dini bütün bir adam olsam şükür namazı kılıp "iyiki gelmişim de görmüşüm" diyerek ayrılacaktım. bunu zorunlu tutan kurum görevlisi adammış adam. tam bir yönetici. akıl küpü. helal olsun.

uçakla izmir'den istanbul'a gelmek 35-40 dakika. indik. bekliyoruz öyle uçakta. 5 dakika oldu yok, 10 dakika oldu yok. pilot anons yaptı. yer trafiği olduğu için park edemiyormuş 10 dakika içinde park edecekmiş. uçakta bile trafiğe yakalanıyorsun. pilotların kornası olsa basacaklardı. var mı lan acaba bunların kornaları. neyse.

şimdi hazır o kadar gelmişim bari dedim bir göreyim taksim'i beşiktaş'ı. taksim'den dolmuşa bindim. 1 saatte beşiktaş'a gittim. iş saatinde, hafta içi. ben istanbul'u falan da bilmem bunlar arasındaki mesafeyi de bilmem. dolmuşa binmeden "abi yakın mı?" dedim. "yakın yakın atla" dedi. atladım. yavşak herif. yakınmış ama gidilemiyormuş. adama "hani yakındı lan" da diyemiyorum. yalan değil yakın. bilsem koşarak giderdim. dolmuş benzinle gitmiyor arkadan birileri ittiriyor sanki. o hızda gittik, bazen de gidemedik. uçaktaki yer trafiğini görünce anlamıştım ben zaten başıma geleceği.

maceralarım bununla sınırlı değil. metrobüsünüze de bindim. daha doğrusu önceleri baya bir binemedim. bir yere gitmeye çalışıyorum yer altından gitmem gerek görüyorum orayı, yerin altına dalıyorum bir çıkıyorum farklı bir yerdeyim. bir tane teyze merdivenlere oturmuş "ben eskiden burdan dümdüz girip gidiyordum şimdi gidemiyorum. değiştirmişler alt geçit yapmışlar niye gidemiyorum" diye ağlıyor. gerçekten ağlıyordu. simitçiye 2'li bilet alıcam nerden alırım diyorum. ben satıyım sana diyor. kaç para dedim 10 lira dedi. 2 tane bileti 10 liraya verecek bana metropol çocuğu. yer miyiz lan biz. biz de kendi çapımızda büyük şehirden geliyoruz olum. her yerden insan çıkıyor sanki hepsi seni sikmeye çalışıyor. sırtımda sırt çantası var diye böyle oldu heralde.

sonra gittim kendim buldum gişe gibi bir şey. 2 tane bilet 7 tl yazıyor. arkadaşı aradım, "olm adamlar gişenin bile fake'ini yapmışlar 2 tane bilet 7 lira diyo baya da resmi bi yere benzetmişler, içine üniformalı adam bile koymuşlar." dedim. o gerçek lan al ordan dedi. vay amına koyim 1 bileti 3.5 tl'ye de alınca iyice sinirlendim ben. izmir'de 2 tl'ye bir ucundan bir ucuna gidebiliyorsun, azcık yol gitcem lan burda. ama siktir edin izmir *** gibi gelmeyin sakın. zaten kemeraltı'nda bile yalnız hissedersiniz kendinizi bu saçmalığa alıştıktan sonra. neyse metrobüs bekliyorum. geldi böyle. bazı insanlar bindi bazıları binmedi önümdekilerin. yer de vardı içerde. beni bıraksalar binerdim ben ama binemedim. hayır numaraların da hepsi 34 numara. başka metrobüs bekliyorlar öyle bir şey mi var desem değil noluyor anlamadım yani. arkadaşı aradım yine, olum hep aynı numara geliyor içerde yer var bu insanlar binmiyor noluyor burda diye sordum. oturmak için yenisini bekliyorlar onlar dedi.

sizin dedim ben yapacağınız işi, ilk 34 numara geldiğinde "çekilin lan ben izmirliyim ne bekliyorsunuz burda, yer var içerde" diyerek daldım içeri. ayakta gidiyorum yaklaşık 10 durak sonra tost yaptılar beni. hafta içi, iş saati. bu kısma cidden inanamıyorum. bir de sırt çantam var diye rahatsız oldular, tam randımanlı dayayamadılar tabii. onu indirmemi rica ettiler, tam sıkışamıyoruz ya çünkü. indirdim artık allah ne verdiyse girdiler. abi ben izmirliyim çok dayamayın dedimse de "nerde bulacaz seni bir daha hazır bulmuşken dayayalım, sonra izmir'e dönünce bana metrobüste dayamadılar deme" dediler heralde.

annem uçaktan indikten sonra haber ver merak ederim demişti. asıl merak edilecek şey metrobüsten inip inemeyeceğim imiş, uçak falan hikaye. vallaha çocuğum olsa koymam bunun içine. anam bunun içine girerken görseydi beni "gitti gitti gitti çocuk" diye ağıt yakardı. metrobüsün kendi yolu var güzel gidiyor tamam eyvallah da içeride neler yaşanıyor amına koyim. yan yoldaki arabalar falan ise hiç gitmiyor zaten. benim istanbul'dan anladığım şu:

ya kendi arabanda rahat bir şekilde mahsur kalıp hiçbir yere gidemiyorsun, ya da götüne dayamalarına izin vererek, ona buna vererek mesafe kat edebiliyorsun. o gün canın sevişerek bir yerlere mi gitmek istiyor, yoksa kalabalıklar içinde kendi arabanda yalnız mı kalmak istiyor. tercih senin artık.

başvurmak için belgeleri kuruma götürdüğümde perişan bir haldeydim. o gün mülakat olsa "neden istanbul'da çalışmak istiyorsunuz" diye sorsalar verebileceğim tek mantıklı cevap "deli sikti beni metrobüste." olurdu. şimdi ben oraya girmek istemiyorum almasalar bari. ama belgeleri vermeden de edemedim, gelmişim o kadar. adam puanınız da yüksemiş deyip göz kırptı bana. yapma lan deyip geri alacaktım elinden. hayır beşiktaş'ta terası deniz manzarası gören cafe'ye girip, kimsenin olmadığı arka bahçesinde tek başıma oturup duvarı seyreden adamım. ne işim var istanbul'da benim onu da anlamıyorum. git kırşehir'de yaşa, çoluğa çocuğa karış. mal.

istanbul'dakilerin birbirlerine bela okumasına gerek yok allah hepinizin belasını vermiş. birisi size bela okuduğunda ellerinizi yana açıp kafanızla sağı solu göstermeniz yeterli "bu şehirde yaşıyoruz daha ne olacak lan" gibisinden. kesin bilgi bunu vücut dilinde yayalım.

buda linki

https://eksisozluk.com/entry/37560000

S.Saka
21-11-2013, 06:17
Şofer??

Güzel kardeşim burda kimse işini doğru şekilde yapana laf söylemiyor.

Dün haberlerde izlemişssindir köprüden uçan dolmuşu videolarını izle o yol ayrımına girmeye çalışırken ordan aşaya uçtu ve insanlar öldü.

Ben işini doğru yapıp insan hayatını tehlikeye atmayam dolmuş şöförü görmedim ve benim gözümde insanların hayatını hiçe sayan ve yük muamelesi yapanlar öyledir.

Ama işini doğru yapan insanada saygım sonsuz.

Burak E.
21-11-2013, 08:57
dugmese basıldıysa mecbur zaten açılıyor. o arada millet yığılıyor. o kapı kapanmadığı halde binmeye çalışan mallarıda ben anlamıyorum.
he diyelim düğmeye basan olmadı. burhaniye durağı hariç durmak zorundalar. kameradan izliyorlar. niye direk geçtin diyorlar. nerden biliyosun dersen babam metrobüste. yani yapacak bişi yok bende kızıyorum ama yapacak bişi yok.

doğrudur abi dediğin ama yer olmadını görmüyorlar mı kameradan yada daha cok araç çıkartsınlar bu sekilde yoğunluk olmaz ama işten eve evden işe gitmek resmen eziyete dönüyor. heleki koku olayını hiç saymıyorum bile

blackweb
21-11-2013, 09:01
alıntıdır

iş başvurusu için gelmem gerekiyordu. sene 2013 olmuş hala iş başvurusu için gidip elden kayıt mı yapılır amına koyim diye söylene söylene geldim. dini bütün bir adam olsam şükür namazı kılıp "iyiki gelmişim de görmüşüm" diyerek ayrılacaktım. bunu zorunlu tutan kurum görevlisi adammış adam. tam bir yönetici. akıl küpü. helal olsun.

uçakla izmir'den istanbul'a gelmek 35-40 dakika. indik. bekliyoruz öyle uçakta. 5 dakika oldu yok, 10 dakika oldu yok. pilot anons yaptı. yer trafiği olduğu için park edemiyormuş 10 dakika içinde park edecekmiş. uçakta bile trafiğe yakalanıyorsun. pilotların kornası olsa basacaklardı. var mı lan acaba bunların kornaları. neyse.

şimdi hazır o kadar gelmişim bari dedim bir göreyim taksim'i beşiktaş'ı. taksim'den dolmuşa bindim. 1 saatte beşiktaş'a gittim. iş saatinde, hafta içi. ben istanbul'u falan da bilmem bunlar arasındaki mesafeyi de bilmem. dolmuşa binmeden "abi yakın mı?" dedim. "yakın yakın atla" dedi. atladım. yavşak herif. yakınmış ama gidilemiyormuş. adama "hani yakındı lan" da diyemiyorum. yalan değil yakın. bilsem koşarak giderdim. dolmuş benzinle gitmiyor arkadan birileri ittiriyor sanki. o hızda gittik, bazen de gidemedik. uçaktaki yer trafiğini görünce anlamıştım ben zaten başıma geleceği.

maceralarım bununla sınırlı değil. metrobüsünüze de bindim. daha doğrusu önceleri baya bir binemedim. bir yere gitmeye çalışıyorum yer altından gitmem gerek görüyorum orayı, yerin altına dalıyorum bir çıkıyorum farklı bir yerdeyim. bir tane teyze merdivenlere oturmuş "ben eskiden burdan dümdüz girip gidiyordum şimdi gidemiyorum. değiştirmişler alt geçit yapmışlar niye gidemiyorum" diye ağlıyor. gerçekten ağlıyordu. simitçiye 2'li bilet alıcam nerden alırım diyorum. ben satıyım sana diyor. kaç para dedim 10 lira dedi. 2 tane bileti 10 liraya verecek bana metropol çocuğu. yer miyiz lan biz. biz de kendi çapımızda büyük şehirden geliyoruz olum. her yerden insan çıkıyor sanki hepsi seni sikmeye çalışıyor. sırtımda sırt çantası var diye böyle oldu heralde.

sonra gittim kendim buldum gişe gibi bir şey. 2 tane bilet 7 tl yazıyor. arkadaşı aradım, "olm adamlar gişenin bile fake'ini yapmışlar 2 tane bilet 7 lira diyo baya da resmi bi yere benzetmişler, içine üniformalı adam bile koymuşlar." dedim. o gerçek lan al ordan dedi. vay amına koyim 1 bileti 3.5 tl'ye de alınca iyice sinirlendim ben. izmir'de 2 tl'ye bir ucundan bir ucuna gidebiliyorsun, azcık yol gitcem lan burda. ama siktir edin izmir *** gibi gelmeyin sakın. zaten kemeraltı'nda bile yalnız hissedersiniz kendinizi bu saçmalığa alıştıktan sonra. neyse metrobüs bekliyorum. geldi böyle. bazı insanlar bindi bazıları binmedi önümdekilerin. yer de vardı içerde. beni bıraksalar binerdim ben ama binemedim. hayır numaraların da hepsi 34 numara. başka metrobüs bekliyorlar öyle bir şey mi var desem değil noluyor anlamadım yani. arkadaşı aradım yine, olum hep aynı numara geliyor içerde yer var bu insanlar binmiyor noluyor burda diye sordum. oturmak için yenisini bekliyorlar onlar dedi.

sizin dedim ben yapacağınız işi, ilk 34 numara geldiğinde "çekilin lan ben izmirliyim ne bekliyorsunuz burda, yer var içerde" diyerek daldım içeri. ayakta gidiyorum yaklaşık 10 durak sonra tost yaptılar beni. hafta içi, iş saati. bu kısma cidden inanamıyorum. bir de sırt çantam var diye rahatsız oldular, tam randımanlı dayayamadılar tabii. onu indirmemi rica ettiler, tam sıkışamıyoruz ya çünkü. indirdim artık allah ne verdiyse girdiler. abi ben izmirliyim çok dayamayın dedimse de "nerde bulacaz seni bir daha hazır bulmuşken dayayalım, sonra izmir'e dönünce bana metrobüste dayamadılar deme" dediler heralde.

annem uçaktan indikten sonra haber ver merak ederim demişti. asıl merak edilecek şey metrobüsten inip inemeyeceğim imiş, uçak falan hikaye. vallaha çocuğum olsa koymam bunun içine. anam bunun içine girerken görseydi beni "gitti gitti gitti çocuk" diye ağıt yakardı. metrobüsün kendi yolu var güzel gidiyor tamam eyvallah da içeride neler yaşanıyor amına koyim. yan yoldaki arabalar falan ise hiç gitmiyor zaten. benim istanbul'dan anladığım şu:

ya kendi arabanda rahat bir şekilde mahsur kalıp hiçbir yere gidemiyorsun, ya da götüne dayamalarına izin vererek, ona buna vererek mesafe kat edebiliyorsun. o gün canın sevişerek bir yerlere mi gitmek istiyor, yoksa kalabalıklar içinde kendi arabanda yalnız mı kalmak istiyor. tercih senin artık.

başvurmak için belgeleri kuruma götürdüğümde perişan bir haldeydim. o gün mülakat olsa "neden istanbul'da çalışmak istiyorsunuz" diye sorsalar verebileceğim tek mantıklı cevap "deli sikti beni metrobüste." olurdu. şimdi ben oraya girmek istemiyorum almasalar bari. ama belgeleri vermeden de edemedim, gelmişim o kadar. adam puanınız da yüksemiş deyip göz kırptı bana. yapma lan deyip geri alacaktım elinden. hayır beşiktaş'ta terası deniz manzarası gören cafe'ye girip, kimsenin olmadığı arka bahçesinde tek başıma oturup duvarı seyreden adamım. ne işim var istanbul'da benim onu da anlamıyorum. git kırşehir'de yaşa, çoluğa çocuğa karış. mal.

istanbul'dakilerin birbirlerine bela okumasına gerek yok allah hepinizin belasını vermiş. birisi size bela okuduğunda ellerinizi yana açıp kafanızla sağı solu göstermeniz yeterli "bu şehirde yaşıyoruz daha ne olacak lan" gibisinden. kesin bilgi bunu vücut dilinde yayalım.

buda linki

https://eksisozluk.com/entry/37560000

Ben demiştim :D:D:D

Kahn23
21-11-2013, 09:08
Bu olaya güzel bi örnek vereyim size.
Bi arkadaşım 3 büyüklerin pilot takımının birinde profesyonel futbol oynuyordu. Ailenin mali durumu da baya iyiydi. Kendi şirketleri olmasına rağmen o futbol oynamayı seçti. Kendi mahallesinin takımında oynarken arabayla giderdi antrenmalara sorun olmazdı. Ama gün geldi başka bi takıma transfer oldu. Orayı da kendi mahallesi gibi zannetti. Zamanının janjanlı arabası 3.30ci ile antrenmalara gidince göze battı. İlk aylığını alacağı sıra maaşının yarısı verdiler. Şaşırmış tabi ne ayak bu diye. Adamların verdiği cvp; senin araban var patron adamsın paraya da ihtiyacın yoktur senin.

CaNeR44
21-11-2013, 09:30
Güzel kardeşim burda kimse işini doğru şekilde yapana laf söylemiyor.

Dün haberlerde izlemişssindir köprüden uçan dolmuşu videolarını izle o yol ayrımına girmeye çalışırken ordan aşaya uçtu ve insanlar öldü.

Ben işini doğru yapıp insan hayatını tehlikeye atmayam dolmuş şöförü görmedim ve benim gözümde insanların hayatını hiçe sayan ve yük muamelesi yapanlar öyledir.

Ama işini doğru yapan insanada saygım sonsuz.

İşyerim oraya çok yakın her ne kadar minibis şuçlu olsada belediyeninde hatası var orda bariyer olması gerekir korkuluk değil çelik bariyer olsaydı kimse ölmezdi

HellRot06
21-11-2013, 09:31

Alayı derken kaç tanesini tanıyorsun ? Böyle geniş geniş konuşuyorsun.
Binersiniz yavaş gider, Neden yavaş gidiyor dersiniz
Hızlı gider , Yavaş ya hayvan mı taşıyor dersiniz

Her işin her mesleğin içinde elbette çürükler vardır ama sizin kimseyi genelleme yapıp aşşağılamaya hakkınız yok.

Benim babamda minibüs ŞOFÖR'ü ve ne şartlarda çalışıldığını emin ol sen anlayamazsın. Herkes ekmeğinin peşinde...

mimarsertac
21-11-2013, 09:40
Bu olaya güzel bi örnek vereyim size.
Bi arkadaşım 3 büyüklerin pilot takımının birinde profesyonel futbol oynuyordu. Ailenin mali durumu da baya iyiydi. Kendi şirketleri olmasına rağmen o futbol oynamayı seçti. Kendi mahallesinin takımında oynarken arabayla giderdi antrenmalara sorun olmazdı. Ama gün geldi başka bi takıma transfer oldu. Orayı da kendi mahallesi gibi zannetti. Zamanının janjanlı arabası 3.30ci ile antrenmalara gidince göze battı. İlk aylığını alacağı sıra maaşının yarısı verdiler. Şaşırmış tabi ne ayak bu diye. Adamların verdiği cvp; senin araban var patron adamsın paraya da ihtiyacın yoktur senin.

Benzer bir hikaye sanayide bir lokantacı abi 320d aldı. Bir kaç esnaf bu parayı buldu, başka lokantalarda yiyelim onlarda kazansın, bu adamın ihtiyacı yok demişti.

Yigit-Y
21-11-2013, 09:40
Dolmuşları severim minibüs gibi değiller. Adamlar makas king.

Minibusculer ozellikle bakirkoy bagcilar hattı ne zaman o yolu kullansam

Kornamın ömrü azalıyor.

Berkan
21-11-2013, 09:53
Dolmuşları severim minibüs gibi değiller. Adamlar makas king.

Minibusculer ozellikle bakirkoy bagcilar hattı ne zaman o yolu kullansam

Kornamın ömrü azalıyor.

sarı dolmuşlar kötünün iyisi

onun dışındakilerin alayı cacık bir beylikdüzü esenyurt/esenkent minibusu tadın isterim :D

Mert Safa
21-11-2013, 16:36
Hergün Kasımpaşa-Büyükçekmece (Arel Üniversitesinin kampüsü Çatalcaya daha yakın) yapıyorum. Metrobuslerin dili olsada konuşsa valla :D Arabayla gitsem zaten 8 9 litre yakıyor, 100 km(git gel) neredeyse 50 milyona gelicek e sabah şirinevler, avcılar trafiği ve 70 sınırıda cabası toplamda yine o da 1.30 saati buluyor sinir stresle beraber.
Param cebimde kalsın diyip aylık akbil 70 lira onu yapıyorsun o avcılar ve cevizlibağdaki insan selini anlatamam kaynak yapanlar, hergünki kavgalar, ezilenler, ezenler vs.vs. :)

Ve ne olursa olsun toplu taşımada da otoyolda da toplum bilinçsiz herkes kendine müslüman sıra, saygı denen şey yok.

AşkınS.
21-11-2013, 16:40
Bi gün leventte binmiştim dolmuşa,bide öne oturmuştum :) daha da binmiyorum

huseyinturk
21-11-2013, 16:48
Toplu taşımaya devlet eli yetmiyor, özel halk otobüslerinide seçimde insanlara yaranacaz diye 3 yolcu için araba parçalamaya mahkum ediyorlar 4.45ten sattıkları mazot ve önüne gelene veerdikleri indirimli kartlarla.. Allah aşkına ya yenibosnadan büyükçekmece 30 km yol 1 liraya geliyor 45 yaşında açık öğretim okuyan amcamız, sapa sağlam adam özürlü kartı basıyor ücretsiz.. 2 yıl önce yoktu bu bedavacılar, yalandan indirimciler. Sonra daha nereye alıcaksın kardeşim oluyor, daha neyi bekliyosun kaptan oluyor...

huseyinturk
21-11-2013, 16:52

işte bu zihniyet yüzünden bu mesleği sadece o kötü insanlar yapıyor, eskiler hatları araçlları birer birer satıp gidiyor. Keşke yüzünede konuşabilsen bu yazdığını o insanların..

rebeloghy
21-11-2013, 17:01
işte bu zihniyet yüzünden bu mesleği sadece o kötü insanlar yapıyor, eskiler hatları araçlları birer birer satıp gidiyor. Keşke yüzünede konuşabilsen bu yazdığını o insanların..

Keşke eski insan gibi dolmuş şoförleri (ben görmedim de yaşımdan dolayıdır heralde) yenilere örnek olup insan gibi kullanın şu dolmuşları dese..

Ek olarak ; bir izmirlinin istanbul ile imtihanı çok güzel özetlenmiş alıntıda.

Valla istanbul böyle yılda bir gelip halimize şükredip gezip döneceğimiz bir yer olmuş :D

onursumer
21-11-2013, 17:22
çoğu zaman işyerim hep eve yakın olduğundan dolayı arabayla gidip gelmeyi tercih ediyorum ben

zaten ortalama araba ile trafikte geçirdiğim sure 10dk oluyor bu nedenle babamın pek birşey dediği yok hatta havalar güzelken neden metrobuse yuruyup eziyet çektiğimi bile soylediği oluyor :D

GC8 GT
21-11-2013, 17:32
benim bildigim minibuslerde pesin para odenıyor ve 1.90 diye bi ücret mantıgı var mı? her 2 tl verene 10 kuruş uzatmakla uğraşılır mı? dolmuşculuk zaten zor bi meslek, bi yandan ölüm trafigi, bi yandan süreni kacırmadan varman gereken son durak, bi yandan bi ton ınsanla para alışverişi de işin en zor yani. bu kadar kargaşanın icersinde gunde bilmem kac kere 10 kuruşu geri vermek icin trafige yogunlasması gereken dikkatin, para ustu vermeye yönlenmesi ne buyuk sacmalık...

Suleyman
21-11-2013, 17:51
1 saat önce florya tarafından yola çıktım, iş çıkış saatlerinde harbi çekilecek gibi değil..

S.Saka
21-11-2013, 17:52
Arkadaş meslek zor evet ama bu kimseye koli muamelesi yapman anlamına gelmez. Ayakta yolcu alırsın anlarım sen orda milletti iç içe geçirirsen bide önüne geçicem makas atıcam diye benim hayatımı teklikeye atarsan aldığın para haram olsun. Baban dolmuşçu eğer eskilerden ve insana saygısı olan bir insansa amcamız zaten ona sözüm yok. Benim burda bahsettiğim insanları hepiniz zaten görüyorsunuz günlük hayatta daha neyini savunuyorsunuz anlamıyorum.

senna
23-11-2013, 23:24
açtığın konuları ibretle izliyorum ibret alıyorum hep senden

http://resim.donanimhaber.com/upfiles/840400/86426D863E7C4C4EB6F75D373F0F277F.gif