PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin kokusu ve buharlasma kabi

bace
20-11-2013, 09:56
selamın aleykum arkadaslar kafama takılan bı sıkıntım var yaRDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM ARACIM E30 M40 MODEL BMW 1990 MODEL ARACIMIN BENZIN DEPOSUNDAN MOTOR ON HAVA FILITRESININ ALTINA KADAR BIR HORTUM GELIYOR BOSTA AGZI ACIK GAZ ISPIRALININ ALTINDAN DA BI HAVA EMIS HORTUMU CIKIYOR ODA BOSTA ARADA BI OYLE BENZIN KOKUYORKI ANLATAMAM BENZIN DOLDURURKEN POMPA ATIYOR ZATEN
BU E 30 LARDA MOTOR ICINDE BENZIN BUHARLASMAYLA ILGILI BIRRSEY VAR MI VAR SA NEDIR NERDEN BULURUZ BU RESIMLERDE HAVA HORTUMU NERENIN BILEN VAR
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (http://imageshack.us/photo/my-images/163/i4am.jpg/)
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (http://imageshack.us/photo/my-images/585/30dx.jpg/)
http://imageshack.us/a/img33/6241/zw0s.jpg

ReSuL
20-11-2013, 20:35
Orasi sanki gaz keleginin ustu gibi geldi resimden anladigim.. oyle ise o boru da benzin regulatorune giden emis borusu olabilir.. ama depoyla bi alakasi yok bu borunun..

XSi
20-11-2013, 21:50
depo havalandırma sisteminin bir parçası.. belli bir model yılından sonra tüm araçlarda vardır..

depodaki buharlaşan benzin çevre için tehlikeli ve kirletici olduğundan motor tarafından emilip yakılması için araçlara konulmuştur.

bendeki 95 vectrada var ve arızalı, sistemde kaçak var, kaçak vakuma sebep oluyor ve arabanın yakıt ayarları allak bullak oluyor..

sorularına gelince, o hortum bir şekilde motorun hava alma sistemine bağlı bağlı olması gerek (bende doğrudan emme manifolduna bağlı) ve muhtemelen depodan oraya kadar takip edersen elektrikle çalışan bir valf olmalı hattın üstünde..

benzin kokusu rölantideyken mi oluyor yoksa yolda giderken mi?

bace
21-11-2013, 08:29
Orasi sanki gaz keleginin ustu gibi geldi resimden anladigim.. oyle ise o boru da benzin regulatorune giden emis borusu olabilir.. ama depoyla bi alakasi yok bu borunun..

bu senın arabanda ana fren merkezının altında buharlasma kabı yok mu sankı motor ıcınde bısey eksık bunla ılıglı

bace
21-11-2013, 08:31
depo havalandırma sisteminin bir parçası.. belli bir model yılından sonra tüm araçlarda vardır..

depodaki buharlaşan benzin çevre için tehlikeli ve kirletici olduğundan motor tarafından emilip yakılması için araçlara konulmuştur.

bendeki 95 vectrada var ve arızalı, sistemde kaçak var, kaçak vakuma sebep oluyor ve arabanın yakıt ayarları allak bullak oluyor..

sorularına gelince, o hortum bir şekilde motorun hava alma sistemine bağlı bağlı olması gerek (bende doğrudan emme manifolduna bağlı) ve muhtemelen depodan oraya kadar takip edersen elektrikle çalışan bir valf olmalı hattın üstünde..

benzin kokusu rölantideyken mi oluyor yoksa yolda giderken mi?
evet bnde benzın buharlasma kabı deponun orda var ordan tekrar benzın deposuna ınıyor ama senın dedıgın gıbı bı valf yok obıldıgın hortum vectradakı sıstemı bılıyorum rolantıde gelmıyor koku arada bı mesala basıp bosa attıgında gelıyo

bace
22-11-2013, 18:22
arkadaslar bı e30 m40 olan yokmu su parcaya bakabılecek hortumu takıp edecek bırı

XSi
22-11-2013, 18:58
evet bnde benzın buharlasma kabı deponun orda var ordan tekrar benzın deposuna ınıyor ama senın dedıgın gıbı bı valf yok obıldıgın hortum vectradakı sıstemı bılıyorum rolantıde gelmıyor koku arada bı mesala basıp bosa attıgında gelıyo

valf olması lazım..

depodan --> benzin buharlasma kabına --> elektrikle çalışan valfe (motor a yakındır, elektrikli olduğu için) --> emme manifolduna

tuvalrones_23
23-11-2013, 23:13
hocam aynı sorun benim 95 vectramda da vardı , uzun süre başımı ağrıttı.buharlaşma kabını iptal edip denedik sorun hortumda çıktı . uzun süre uğraşmıştım güya opelci ustalar hortumu değişme orjinali gibi olmaz diyerek sürekli hortumu kısalta kısalta uğraştırdılar . onlara uymayıp ağır makinalar için kullanılan hortumlardan alıp taktırdım sorun çözüldü . zaten sonrasında tüm benzin hortumlarını da değişmiştim . sürekli biyerlerden benzin kaçırıyordu . araba uzun süre benzinde çalışmayınca benzin kala kala hortumları çürütüyor . ( aracım eski sistem lpgli idi )

XSi
24-11-2013, 10:24
hocam aynı sorun benim 95 vectramda da vardı , uzun süre başımı ağrıttı.buharlaşma kabını iptal edip denedik sorun hortumda çıktı . uzun süre uğraşmıştım güya opelci ustalar hortumu değişme orjinali gibi olmaz diyerek sürekli hortumu kısalta kısalta uğraştırdılar . onlara uymayıp ağır makinalar için kullanılan hortumlardan alıp taktırdım sorun çözüldü . zaten sonrasında tüm benzin hortumlarını da değişmiştim . sürekli biyerlerden benzin kaçırıyordu . araba uzun süre benzinde çalışmayınca benzin kala kala hortumları çürütüyor . ( aracım eski sistem lpgli idi )

bende de hortumlarda kaçak var bir yerde.. hortumlarla uğraşmak istemedim şimdilik, o nedenle valfin fişini çektim :) arıza ışığı yanıyor ama herhangi bir vakum kaçağı olmuyor..

bace
24-11-2013, 13:31
arkadaslar benım sorunum farklı bende valf yok lpg de yok motor ıcerısınde buharlasma kabı da yok sadece bı hortum gelıyo ve emıs hortumu bosta bence motor ıcınde bı parca eksık ve m40 cı arkadaslarda yardım beklıyorm

XSi
25-11-2013, 07:31
Kardesim hem bisey eksik diyorsun hemde valf yok diyip kestirip atiyorsun bu sistemler valfsiz olmaz

Gir bak assagidaki linklere

E30 Vacuum leak – ‘advanced’ location under the throttle body | RTS - Your Total BMW Enthusiast (http://www.rtsauto.com/e30-vacuum-leak-advanced-location-under-the-throttle-body/)

BMW E30 325i M20 2.5L Engine Fuel ES#35528 Fuel Tank Breather Valve - 13901726705 (http://www.ecstuning.com/BMW-E30-325i-M20_2.5L/Engine/Fuel/ES35528/)

Sokup bak bakalim valf yerindemi hortumlari tam mi? Bostaki hortum benzin deposundan geliyorsa gitmesi gereken yer valf valftende emme manifoldu veya gaz kelebegi

bace
25-11-2013, 12:19
evet kardesım bole bı parca lazım dedıgın gıbı bı valf var ama oda hava fılıtresının orda bosta duruyo buyuk ıhtımalle oda onun gıbı akısmetrenın orda bosta duruyo bu pardayı nerden buluruz