PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eagle F1 Asym. 2 izlenimim

Iratus
22-11-2013, 12:37
Arkadaşlar merhaba,

Forumdaki ilk yazımı yazıyorum, herkese merhabalar.

e90 320d sahibiyim ve araçta standart gelen 17" run-flat Potenza RE050A'ların sertliğinden bıktığım için 3500 km civarındayken F1'lere geçiş yaptım. Şimdi 19000 km'deyim. Potenza'lar Fred Çakmaktaş gibi bildiğiniz taş üstünde gidiyor hissi yaratıyor, şerit boyalarında bile geziyor ve aracın biraz bozuk zeminli virajlarda bile yılan gibi ön-arka dağıtmasına yol açıyordu. Lastik ebadım 225/45/17 94Y XL (arkada SL), RFT değil.

F1'in artı ve eksileri:
+Konfor: Olağanüstü sessiz ve konforlu bir lastik, hele RFT'den sonra. Otoyol gürültüsü ve yorgunluğu yok oluyor. 2 yaşında kızım olduğu için değişiklikteki en önemli gerekçem buydu ve kesinlikle pişman etmedi, kızım artık arkada sarsılmadan rahatça uyuyabiliyor.

+Frenleme: Bugüne kadar gördüğüm en iyi frenleyen lastik diyebilirim (semi-slick vs. kullanmadım). Goodyear da lansmanını frenleme üzerine kurmuştu, Potenza gibi spor bir lastikten sonra bile frenlemedeki artık inanılmaz, Dynolicious ile birkaç deneme yaptım, iyi zeminde rahatlıkla 1g'lerin üzerinde kuvvetlerle duruyor arabam. Dozlama ve pedal hissi çok iyi. Yalnız genel olarak RFT lastikler sertlikleri nedeniyle iyi frenlemiyor, yeri kavrayamıyor, bunu da söylemek lazım.

+Yol tutuş: Potenza'ların hoplayıp gezdiği yollarda tutunup tam gaz devam ediyor. Yanal tutunma ve çekiş çok çok iyi. Ayrıca lastik aynı jantta aynı ebat Potenza'dan çok daha geniş ve şık duruyor, Potenza'lar aşırı gerilmiş, yumurta gibi duruyordu.

+Aşınma: Lastikte 15000 km sonra belirgin aşınma yok, indeksi 280.

+Ekonomi: Hem alırken uygun fiyatlı, hem de her lastikte en az 2 kg daha hafif olması ve daha modern tasarımı sayesinde ortalamada yarım litreye yakın daha düşük tüketim tespit ettim.

+Islak zeminde tutunma ve kızaklama: F1'in yine en iddialı olduğu ve teslerde domine ettiği alanlardan. Neredeyse kuru zemin gibi yol tutuyor ve su birikintilerinde bile pek oralı olmuyor. Yalnızca bir-iki defa 90-100 gibi hızlarda birikintilerden geçerken direksiyonda hafifleme ve anlık bir yol tutuş kaybı yaşadım, o kadar.

Şimdi gelelim eksilere:

-Turn-in (keskinlik): Bu alanda RFT lastiklerin sert yanaklarından sonra kayıp olmasını bekliyordum ama F1 bence biraz fazla yumuşak yanaklı ve konfor odaklı bir lastik. Slalom hareketlerinde yığılmıyor ama aracın dönüşlerindeki eski keskinlik yok, direksiyonun ortadaki 20 derecelik hareketi oldukça hissiz. Yalnız son 3-4 bin kilometrede sanırım desen aşınmasına ve kışa girmemize bağlı olarak turn-in'de belirgin iyileşme oldu. Yine de F1'in çevikliğe çok önem veren ve sert yanaklı lastik seven sürücülere göre olmadığını söylemem gerek. BMW'nin 3 turluk yavaş direksiyonu da maalesef bu alanda pek yardımcı olmuyor.

-Lastik deseni: Lastiğin deseni fazla agresif değil, örneğin PZero çok daha şık görünüyor. Fazla büyük olmayan yan blokları ve 4 su kanalıyla yağmur düşünülerek hazırlanmış bir lastik olduğunu belli ediyor.

Kısacası mutlak yol tutuş, konfor, ıslak zemin güvenliği gibi pek çok artısı olan çok dengeli ve hemen her koşula uyan bir lastik, ama mutlak sürüş keyfi ve keskin tepkiler arıyorsanız PZero ya da S001 daha iyi birer seçim olur diye düşünüyorum.

M3CSL
22-11-2013, 16:44
yorumlar icin tesekkurler..yeni nesil lastiklerde birazda konfor aradigi icin yanaklar yumusak oluyor dolayisi ile tepkiler azaliyor, csc5 tede oyleydi tutunma iyiydi ancak yanaklari yumusakti lastigin

levent
22-11-2013, 16:51
Yeterince objektif ve güzel bir değerlendirme yazısı olmuş, almayı düşünen arkadaşlar için ise güzel bir referans olacağını düşünüyorum.

Ben de izninizle bazı noktalara değinmek isterim,

Turn - in bakımından 225/45r17 ler için dediğiniz doğrudur ancak ebatla beraber değişiklik gösterebileceğini unutmamak lazım, özellikle daha dar yanaklı ebatlarda belirgin bir iyileşme yaşanabilir. Başka ölçülerde bu lastiği test edip kullananlar yorum yazarlarsa eğer sizin değindiğiniz noktalar üzerinden yürüyerek, net bir bilgimiz olacaktır hangi ebatta tepkileri nasıl şeklinde..

Foruma hoş geldiniz tekrar :)

kifanhom
22-11-2013, 17:04
güzel bilgiler teşekkürler

Iratus
22-11-2013, 17:54
yorumlar icin tesekkurler..yeni nesil lastiklerde birazda konfor aradigi icin yanaklar yumusak oluyor dolayisi ile tepkiler azaliyor, csc5 tede oyleydi tutunma iyiydi ancak yanaklari yumusakti lastigin

M3CSL yeni jenerasyon çoğu lastik selefinden daha yumuşak, sanırım AB'nin yeni geçirdiği gürültüye eksi puan veren lastik notlama sisteminin de bunda etkisi var.

Yolları düzgün olduğundan mıdır bilmem, genelde Japon lastikleri daima diğerlerinden daha sert oluyor.

@Levent dediğiniz gibi ebat çok fark edebiliyor o yüzden özellikle yazdım, 225/45/17 artık aile arabalarında bile standart oldu neredeyse. F1 sonuçta 911 ve Cayman/Boxster'da OEM kullanılan bir lastik, performansına şüphe yok.