PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Esp Sorunsalı

Sert@ç
22-11-2013, 18:23
Bugun espnin sinirlarini zorlayip buyuk bi kaza atlatmaktan kurtuldum...
Ama esp devredeyken frenlerin tutmamasi pedalin tas gibi olmasi korkuttu.

Olay;
Onumuzde seyreden en sol seritte birileri kaza yapiyor onlara vurmamak icin onumdeki iki arabada frene basiyor tam onumdeki araba direksiyonu kirip refuje vurup arkasi havalandi tam o aradan gecerken sagimdaki kamyondan kurtulmak icin sola kirmam ve soldaki kaza yapan arabaya vurmamak icinde frene basmamla gelisti tutmayinca el freni cekip yanlayarak bi sag seride attim kendimi.
Bu arada sol arka camurluk tirnak bile girmeyen ufak bi cizige neden oldu.
Tabii olayin paniginden sonra (2 saniyede 4 kaza atlatinca) frenlerden korkar oldum.

Resmen esp calisirken araba fren kullanmak imkansiz... Peki sebebi nedir bunun ?
Hic basina gelen varmi ? Her gun espyi sik sik calistiririm ama boyle birsey ilk defa basima geldi

emrah-58
22-11-2013, 18:45
esp çalışırken frene basarsanız araç bocalar ve fren pedalınız şişebilir :) sakın denemeyin , esp' ile çok haşır neşir biri olarak tavsiye etmiyorum..Esp hayat kurtarır kim ne kadar yola iyi tutunursa tutunsun esp'nin araca olan katkısının yanında hiç birşey.

Kadyr
22-11-2013, 18:52
çünkü esp de otomatik olarak hangi tekere fren uyguluyorsa artık. fren uyguluyor sana tutmamış gibi gelmiş olabilir. bu arada geçmiş olsun

murat86
22-11-2013, 19:14
Esp frene bastığı için zaten direk abs giriyo tek tekere , e sizde frene basınca zaten abs faalken frene basıyosunuz buda dediğiniz sebeplere neden oluyo :)

Sert@ç
22-11-2013, 19:31
Ancak araba kayarken sadece espnin fren uyguladigi tek teker yavasladigi icin pek hizim kesilmedi ki 70km ile gidiyordum yani hizli degildim

Bugun olaydan sonra denedim hizlica sola kirip frene bastim abs-esp duz gitmemi yavaslamami sagladi ama olay olurken sadece dengeledi...

Pzero-esp sagolsun diyorum yinede

twin
22-11-2013, 19:33
geçmiş olsun

Octane
22-11-2013, 19:38
Hep söylediğim şey, ESP ve ABS iyi bir sürücünün en büyük düşmanıdır. Başımıza gelen bir olayda bir şeyden kaçmamız gerekti, bu yüzden düz gideceğimiz yere sola dönmek zorunda kaldık. Heel and toe uygulayarak arkayı dengeli şekilde bırakıp sola güzelce dönecekken ESP devreye girmesiyle köprü ayağına patlıyorduk. O an ne yaptık ne ettik biz bilmiyoruz, spin atıp kaldık mal gibi.

Tamamen devre dışı kalabilmeleri lazım.

Kadyr
22-11-2013, 19:58
Hep söylediğim şey, ESP ve ABS iyi bir sürücünün en büyük düşmanıdır. Başımıza gelen bir olayda bir şeyden kaçmamız gerekti, bu yüzden düz gideceğimiz yere sola dönmek zorunda kaldık. Heel and toe uygulayarak arkayı dengeli şekilde bırakıp sola güzelce dönecekken ESP devreye girmesiyle köprü ayağına patlıyorduk. O an ne yaptık ne ettik biz bilmiyoruz, spin atıp kaldık mal gibi.

Tamamen devre dışı kalabilmeleri lazım.

esp açıksa bunu yapamıcağını bilmen lazım senin. sizde kapatılıyormu bilmem ama bende direk kapanabiliyor.

Octane
22-11-2013, 21:31
esp açıksa bunu yapamıcağını bilmen lazım senin. sizde kapatılıyormu bilmem ama bende direk kapanabiliyor.

Evet ESP açıksa onu yapamayacağımı biliyordum. Direk çarpsa mıydım yani kadına peki? Safça düşündüm o anda, fakat konu bu değil. Konu ESPnin benim hayatımı riske etmiş olması. Bazı araçlarda kapanamıyor, bazı araçlarda kapatılsa bile belli bir hızda tekrar devreye giriyor, bazı araçlarda tamamen kapatılabiliyor.

Örneğin kullandığım araçlarda: C63 amg de tamamen kapanıyor, BMW Mpack araçlarda(4ü de aynıydı tek şekilde yazayım) sport plus +dsc off olmuyor, sporta düşerse dsc kapanıyor, o da belli bir hıza kadar. Linea tjet, bravo, peugeot rcz, megane 3, megane 3 coupe kapanmıyor. Porsche cayennede hiç bir şey tamamen kapanmıyor, keza touareg ve q7de de öyle. Q7de ASR kapanıyordu ya da tam hatırlayamadım. Cayman'da kapanıyor. Lamborghini gallardoda kapanıyor. Manettinoya sahip ferrarilerde en sağ alt modda(corsa/track) kapanıyor. caddy tarzı araçlarda kapanmıyor, zaten kapanmasın. superb'de kapanmıyor, a3-4-5-6-8de kapanmıyor. ASR hepsinde kapanıyor.

Falan filan.

Bence bütün araçlarda, bütün sistemler, her şekilde kapatılabilmeli.

Kadyr
22-11-2013, 21:43
belki o an panik yaptn esp yi unuttun yanı ondan dedim. normal bir şekilde direksiyonu kırmış olsaydında esp ile kurtarıcaktın belkide orası bilinmez tabi.
yeni araçlarda kapanmıyor sanırım jetta da passat tada.

aykutsafakyaman
22-11-2013, 22:16
belki o an panik yaptn esp yi unuttun yanı ondan dedim. normal bir şekilde direksiyonu kırmış olsaydında esp ile kurtarıcaktın belkide orası bilinmez tabi.
yeni araçlarda kapanmıyor sanırım jetta da passat tada.

Aynı şey arkadaşımın passatıyla da başımıza geldi . Gaza geldi bi yeri sert döndü refüje çıkıyoduk son anda bi hamle yaptı araba düzeldi . Esp kapatılıyo olması lazım benim bildiğim passatta

Kadyr
22-11-2013, 22:17
bende kapatılıyorda yeni kasa jettada asr esp kapanmıyor büyük ihtimal yeni passattada kapatma yoktur diye düşünüyorum.

aykutsafakyaman
22-11-2013, 22:20
bende kapatılıyorda yeni kasa jettada asr esp kapanmıyor büyük ihtimal yeni passattada kapatma yoktur diye düşünüyorum.

Benim bahsettiğim 2005 model . Dediğin gibi yeni kasalarda olmayabilir

Kadyr
22-11-2013, 22:23
tamam benım kasa ozaman:)

Mehmetmert
22-11-2013, 22:37
Ya benimde basima geldi,gobege cok sert girdim esp araci toplamaya baslarken baktim cikista kaza olmus adamlar durmus,frene bastim ama koca bir hic :D Hani o an bana gereken kicini basini dagitsada durmasiydi ama esp onu secmedi...Once arabayi toplayayik sonra tamamen dururumu secti...Tabi ilk karsilasmam idi bu durumla korkmustum

Belirle bir sure sonra ise olayi anladim,hani sola kirip bir anda frene bastim diyorsunuz ya,arkasi attigi anda hafif terse kontra vererek frene bastiginizda araba vinnk diye oturuyor seride.Yani gene direksiyon sola donuk iken hafif sag yapmaniz yeterli.Bende boyle en azindan...

Soyle ornek vereyim,O seklinde bir gobek var.Sola kirdiniz ve tam gaz donuyorsunuz(esp devrede) frene basarsaniz pedal iptal :) Ama Sola donerken hafif sag yapip ardindan geri sol yaptiginizda zink diye duruyor araba.Hatta frene basmadan terse kontra verdiginizde bile esp civi cakmis gibi fren yapiyor.Gecen bir fren yapti ben sag on tekeri olay yerinde biraktim sandim :)

Sert@ç
22-11-2013, 23:40
Arabanin esp sistemine cok aliskinim ancak bu hareket cok sasirtti...
Eglenecegim zaman esp acikken daha zevkli oluyor misal gobege girdigimde bi anda sola kirinca esp el freni cekip dengeli sekilde arkayi birakiyo ama frenlerde vs sorun olmuyor
Esp kapaliken yapinca kafa aciliyor

Yarin bos yer bulursam bi daha denicem