PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : civic rolanti sorunu (mu) ?

umuttuner
23-11-2013, 20:50
Herkeze merhabalar.
Aracım 98 model 1.4 is , lpg li , 151000 km de,yağı bujileri vb... 5000 km kadar önce değişti.
Bi sorun mudur nedir bilemediğim bişey var sizlerin tecrübesinden faydalanmak istiyorum.
Özellikle lpg de giderken hangi vites olursa olsun boşa attığımda rolanti 250 civarlarına iniyor sonra tekrar olması gereken yere (850 ...) geri geliyor .Stop etme olmuyor ama bariz devir düşüp eski haline geliyor.Rolantide dalgalanma yok gerek benzinde gerek gazda çakılı ibre.Bu sıkıntıyı benzinde de yaşıyorum ama okadar hissedilir değil en çok lpgde hissettiriyor.
Daha yeni boğaz kelebeğim temizlendi,enjektorler temizlendi.Sanırım usta boğaz kelebeği üzerindeki sensoru de temizledi küçük siyah olan adını hakkaten hatırlayamadım:(
Bu işlemlerden önce de vardı ama yaklaşık 1 sene önce boğaz kelebeği tekrar temizlenmişti.
Sormak istediğim bu durum normal mi?
Boğaz kelebeği asamblesi sökülüp takıldıktan sonra pc ye bağlanıp adaptasyon yapılması gerekiyor mu?
Nette biçok konu okudum bazıları normal diyor,bazıları adaptasyon gerekmez diyor,bazıları aküyü sök 30 dk bekle sonra benzinde 10-15 dk çalıştır diyor.
Başına gelen bu sıkıntıyı yaşayan çözüme ulaşan varsa yazarsanız çok sevinirim.
(subap ayarları yapıldı+gaz filtresi değişti+lpg ayarı kontrol edildi.)

By_emre
23-11-2013, 21:17
Lpg'li honda kullanıcılarına sordum hepsi oluyor dedi tekleme vs yok. Sadece vitesi boşa atınca hafif düşüp tekrar kalkıyor.

Tanıdığım bir otogazcı hava filtresinin çıkışına gırtlak hortum ile aşağı salın direk hava çarpmasın diye yazmıştı ama sanmıyorum ondan yapsın

edit: Bir önceki Civic vtec 2'ye kendim lpg taktırmıştım Atiker marka devir düşmesi oluyordu , yeni aldığımız civic vtec 2'de ecotech italyan lpg mevcut aynı düşme oluyor :)

overblack
23-11-2013, 21:22
oksijen sensörü

umuttuner
23-11-2013, 21:25
Aynen tekleme yok sadece devir inip tekrar rolanti yerine geliyor.
Oksijen sensoru temizliği oluyor mu peki?direk değişimi mi gerekiyor?Motor üzerinde nerdedir yeri size zahmet olmasa yarın bi bakalım ona da.
Bu adaptasyon olayı olmuyor diyorsunuz yani

bymurat___61
23-11-2013, 23:32
BEndede aynı sıkıntı var 250 ye kadar dusmuyor 400 lere dusup 800 cakılı kalıyo. Ama tabi bende isterim tak 800 de kalsın :) Neyse konunun takıbındeyim

emrekuzdere
23-11-2013, 23:36
2005 civic'de de 93' Accord da da böyle bir problem yaşamadım. En kolayı dilinden anlayan bir üstaya gösterin siz

umuttuner
23-11-2013, 23:41
İŞte sıkıntımız orada :) bulunduğum yerde dilinden anlayacak pek kimseler yok.Sensor arızası olsa engine lambasını yakar diye düşünüyorum.Bi çok kişi aynı sıkıntıyı yazmış nette ama hepsi kabullenmiş normal olduğuna kanaat getirmişler.Tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyoruz.

emre_277
23-11-2013, 23:52
bu durum gördüğüm birçok civicte vardı bende merak ediyorum takipteyim.

By_emre
24-11-2013, 00:14
250'ye kadar inmemesi gerekiyor bu arada , Lpg ayarınızı tekrar yaptırın basınç ve karışıma bakınız fakirde kalmasın araç basınçda 1.20,1.30 olsun

battalgazi
24-11-2013, 10:24
önceki aracım fd6 ya lpg takıldıktan sonra olmaya başladı benzinde hiç sorun yoktu subap ayarı vs hepsini yaptırdım ama düzelmedi ,şimdiki aracım ies ondada aynı sorun var bazı yerlerde lpg montajındakı hatadan bir yerlerden hava aldığını yazmışlar ama ben çözemedim

umuttuner
24-11-2013, 14:37
Hava aldığını ben de düşünüyorum hatta dün rampada lpgde kalkarken filtreden pat diye ses geldi bi kere.Nerden hava alır ne yapar geceden beri araştırıyorum 2 tane lpgciye gösterdik ayarlarda bişey çıkmadı.Araştırmaya devam..

uurcan1907
24-11-2013, 22:30
Takipteyimm bir sonuca varabilirseniz bizi de bilgilendirin lütfen :)

EMRAK
24-11-2013, 23:52
''
Aynı sorunu bende 1998 1.4 iS model aracımda yaşadım. Eğer problem çözülmedi ise;
Bende aynı subap ayarını yaptırdım, gaz kelebeğini temizlettim, bujileri değiştirttim sorun çözülmedi. Rölantim bazen çok yüksek çalışıyordu, bazende dalgalanıyordu. Ustama gittim, bunun rölantisini ayarla dedim. Bunlarda rölanti motoru var dedi beyin tarafından ayarlandığını ve müdahale edilemediğini söyledi. Birde fırça attı bana. Ben ısrar ettim problemim var diye muhabbet değişti. Bakalım ayar varsa yapalım şeklinde. Baktılar gerçekten gaz kelebeğinin üstünde alyan başlı bir vida var onun yardımı ile rölantim 1400'den 740'a düşürüldü. Dalgalanma devam ediyordu. Onun içinde motorun arka tarafında bir hortumun çıkık olduğu farkedildi. Oda yerine takıldı ve şimdi aracım saat gibi. Bunları denemeden ne gaz kelebeği temizletin nede buji değiştirin. Saygılarımla.''

battalgazi
25-11-2013, 09:13
motorun arkasındaki hortum tam olarak nerede resim paylaşabilirseniz olur

akıncı
25-11-2013, 15:13
o modeller oyle :) okadar cıvıc kullandım ve gorduğum hepsı aynı

chaylak
25-11-2013, 15:52
bende de aynı şekilde lpgde 2500-3000 devirin üstünde boşa atınca anlık olarak düşüp tekrar normale dönüyor. benzinde yapmıyor. ama devir 2000 civarında boşa atarsan düşmüyor.

bu modeller böyle ben 6-7 yıldır aynı şekilde biniyorum :D

BİLAL
25-11-2013, 16:05
bende aynı sorun var.ben boşverdım ama bogaz kelebegının ordan bıraz hava verınce duzelıyor..
yanı zengın fakır olayı balans ayarı .bırazda sızde lpg ayarı yaparsan orta yolu bulursun ..
o2 sensorunude yenilemek gerekli..cunku cogu kullanıcı buna onem vermıyo ..

umuttuner
25-11-2013, 18:32
aynen yorumlarınıza katılıyorum yaklaşık bir senedir o şekilde kullanıyorum zaten ama neden böyle oluyor madem genelde aynı sorun var bi şekilde aynı hata yapılıyor ya da araç lpg sevmiyor.video da ekliyorum

honda civic devir 25112013 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=sQiIeO_KMvY&feature=youtu.be)

0:39 ve 0:50 saniyelerinde olayı görebilirsiniz.

chaylak
25-11-2013, 20:53
aynen dediğim gibi 2000 devir civarinda boşa atınca normal, daha üstlerde atarsak düşüp geri geliyor. bende de aynı şekilde fakat sorun olarak düşünmemiştim.

umuttuner
27-06-2014, 23:42
tekrardan merhabalar
açtığım konuyu tekrardan güncellemek istiyorum
yazın gelmesiyle klima kullanmaya başladım ve bu devir sorunu daha da sıkıcı olmaya başladı
hatta öyle bişey ki rolantide bile devir çok aşağılarda motor titreşimli çalışıyor

bugun sabah kelebek ve sensorleri temizleticem ve ayrıca şarj dinamosunu da tekrardan elden geçirttircem

sonuçları ekliycem

drago
27-06-2014, 23:57
araçta vakum kaçağı var mı diye kontol edilirse bence iyi olur. bir yerden hava alıyor gibi bir hali var.

balata spreyi ile motorun değişik bölgelerine, özellikle emme manifoldunun oralara, hava hortumlarına falan sıkın rölantideyken. rölanti sapıtırsa bilin ki bir yerden hava alıyor. alan yeri bulursanız gerisi kolay.

Y.Emre
28-06-2014, 00:14
lpg eskiyince neredeyse kaçınılmaz bir durum gibi. Aynısı focuslarda da oluyor 3 4 senelik lpg varsa. Benim bildiğim kesin çözümü yok, devir düşmesi azalıyor ama kesilmiyor

By_emre
28-06-2014, 00:22
lpg eskiyince neredeyse kaçınılmaz bir durum gibi. Aynısı focuslarda da oluyor 3 4 senelik lpg varsa. Benim bildiğim kesin çözümü yok, devir düşmesi azalıyor ama kesilmiyor

Ecotech'i söktürüp Kitmtm Khein enjektörlü sistem taktırdım düşme hondalarda normal :)

umuttuner
28-06-2014, 21:34
bugün şarjı ölçtürdüm klima teyp farlar açıkken 14.1 de sabit bi sıkıntı gözükmüyor

ayrıca balata spreyi sıktık bogaz kelebeği civarına rolantide bi değişim olmadı.

bogaz kelebeği ve sensorler rolanti motoru temizlendi bi nebze düzelme oldu ama tamamen ortadan kalkmadı.

sorunumuz devam ediyor.....

drago
28-06-2014, 22:04
emme manifoldu tarafına da sıktınız mı? contası falan eskimiştir diye demiştim. ***** bir de lpg için delik açıyorlar ya falan

umuttuner
28-06-2014, 23:28
manifolda tüp yetmedi boğaz kelebeği civarına denedik yarın oraya da sıkıcaz

bir de 98 civic IACV aşağıdaki resimlerden hangisi?yardımcı olursanız çok sevinirim kafamız karıştı biraz bi konuda

http://i60.tinypic.com/2s62491.jpg

http://i62.tinypic.com/2cijxnd.jpg

eğer birinci resimdekiyse ikinci FITV mi oluyor? Nette screenlerin tıkanıklığından dolayı motor yüke bindiğinde rolanti cok düşük olabilir diye yazıyor bir çok forumda.

By_emre
29-06-2014, 02:20
Eğer rolantiniz sabit 900 diyelim boşa attığınızda 800'e hafif vurup 900'de sabit duruyorsa normal aniden 300-400 gibi vurup çıkmasında kontrol etmeniz lazım gaz ayarında rolantiye manuel müdahale edebilirsiniz yolda giderek ayar yapmaya çalışın

umuttuner
01-07-2014, 19:45
Bugün kelebek ve sensörler temizleneli iki gün oldu, hergun de klima açık kullanıyorum gözlemlemek icin.Cok buyuk düzelme oldu avansı da ayarlamıştık sadece benzinde çok az bi vuruntu gibi bişey var " bupbup " diye hissediyorum sesi onun haricinde devir de 850 den en fazla 750 civarına düşüyor bosa attigimda, yarın Bursa'da ısımız var girmişken bi Abi'mizin olduğu honda servise de bi ugrucam bakalım , yalnız FİTV bizim araçta var mı yok mu henüz çözemedik sizlerden de bi cevap alamadık :(

muratbalci
01-07-2014, 20:36
manifolda tüp yetmedi boğaz kelebeği civarına denedik yarın oraya da sıkıcaz

bir de 98 civic IACV aşağıdaki resimlerden hangisi?yardımcı olursanız çok sevinirim kafamız karıştı biraz bi konuda

http://i60.tinypic.com/2s62491.jpg

http://i62.tinypic.com/2cijxnd.jpg

eğer birinci resimdekiyse ikinci FITV mi oluyor? Nette screenlerin tıkanıklığından dolayı motor yüke bindiğinde rolanti cok düşük olabilir diye yazıyor bir çok forumda.

İkinci resimdeki IACV, birinci resimdeki de, sizin aracınızda olması gereken, adından tam emin olmadığım RACV dir. İkisinin de görevi aynıdır, fakat kullanıldığı motor tipleri farklıdır, eğer aracınız standartsa üzerinde racv olması lazım.

Shinigami
04-07-2014, 03:51
Aynı sorunu ben ies imde yaşadım hatta benimki biraz daha ilerledi farları falan açtığımda geceleri şehir içinde her boşa attığımda selektör yapıyo gibi kısılıyodu farlar.. klimaya cesaret edemiyordum bile ki zamanla stop da etmeye başlamış ben gemideyken... Babamda düşmüş sanayi yollarına kimse birşey bulamamış :D Tevzi makarasında çatlak var demişler onu değiştirmiş sadece bi nebze düzelmiş... En azından stop etmesi kesilmiş..

Ben geldiğimde bujiler bu kabloları distirbütör kapağı tevzi makarası gibi ateşleme sisteminin birçok parçasını yeniledim... Sonunun ateşlemeden kaynaklandığını düşnüyorduk ki faydası da oldu ama hala biraz vardı :) Hava alıyor dendi götürdük gazcıya tüm tesisatı elden geçirdik... tekrar gaz ayarı yaptırdık... Defalarca bilgisayara bağladık ama sonuç nafile... En azından klimada falan sıkıntı yaratmayacak kadar oldu saydıklarımı yapınca... Benim gibi pimpirikli bi insansanız tabii sizde arabayı satmayı düşünebilirsiniz ben gibi :D Sırf o yüzden sattım çünkü 2 sene oluyor :D

umuttuner
05-07-2014, 23:30
en kısa zamanda TPS voltaj olcumunu yapıcaz bakalım kelebek acık-kapalı voltajları dogru mu okuyor? 0,45-4.5 v acık-kapalı olacak

umuttuner
07-07-2014, 21:01
bugun tps olcumunu yaptık ama değişik sonuclar cıktı
ilk ölçüm: kelebek kapalı:0,61 acık:5,79
ikinci ölçüm: kapalı:0,63 acık:5,92
ucuncu olcum: kapalı:0,65 acık:6,10

tekrar tekrar yapsak bu boyle buyuyup gidecek,ölçümleri tps uzerinden kırmızı kablo + yeşil kablo - olacak şekilde yaptık

acaba bi sıkıntı mı var sensorde yoksa dikkatli olmamız gereken bi yer mi var?

umuttuner
08-07-2014, 09:58
Başka bi multimetre ile ölçüm yaptık bugün sanırım dünkü cihaz arizaliymis bugün çıkan degerler kelebek kapaliyken 0.52(olması gereken 0.48) kelebek acikken 4.62 (olması gereken 4.50) şimdi bu küçük farkların bi önemi var mı yoksa ayar yapılması gerekiyor mu?