PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arapsaçı Olan Arıza Durumu Çözebilene Helal Olsun.

gselcuk
24-11-2013, 13:30
İlk olarak merhabalar, 2.5 wrx stock aracım ile ilgili bir problemi paylaşıp yardım isteyeceğim biraz uzun okuması sıkabilir ama her olayı anlatmam lazım çünki çok problemli karmakarışık bir durum :)

İlk olarak; aracı çalıştırdım mesai bitti eve doğru gidiyorum bir anda el freni ışığı yandı, daha sonra abs ışığı sonra arıza ışığı yandı ve km saati çalışmamaya başladı ve hararet yükselmeye başladı; Aracı İstanbula gönderdim elektronik problem olduğu ve düzeltildiği söylendi.

Geldiği zaman düzelmiş bir durumda kullanıyordum arabayı fakat daha sonra tekrar aynı problem sırayla abs el freni arıza ışığı km saati sonra hararet. Klimayı açtım sıcaklığı içeriye versin diyerek klimanın içten hava çevirme tuşuna bastığım zaman hararetin düştüğünü gördüm kapattığım zaman gene yükseldi bir süre sonra hararet normale döndü klima sıcak vermemeye başladı. aynı şekilde istanbula gönderdim bu sefer sigortalardan olduğu söylendi ve sigortaları değiştirdik,

Araç normal haline geldi 1 ay kapalı bir şekilde durdu çıkartıp gazlayayım dedimi aracı çıkarttım el freni ve abs ışığı yandı fakat km saati hararet arıza ışında herhangi bir arıza yok.
İlk çalıştırma da problem yok aradan 2 3 dk geçince km saati seyrettiğim hıza gelip 0 a düşüyor sonra tekrar yerine geliyor tekrar düşüyor vs vs derken hararet yükseldi kaputtan beyaz bir duman,Kaputu açtığım zaman sadece su buharının sıcaklığı vardı motorda herhangi anormal bir sıcaklık yoktu elimle dokunabiliyordum.

Kısacası son olayda ki düşüncem ve sorum aracın motor sıcaklığı yükselmeden, su nasıl kaynatabilir nasıl hararet yapar ? Fan müşürü, termostat bunlardan kaynaklı problem olabilir mi ?
Araçta elektriksel bir sıkıntı olduğu bariz bir şekilde belli sanırım , yada başka bir sebebi olabilir mi ?
Ayrıca Araca turbo-timer takarken afr okuyabilsin diye beyni sökmüştüm kablolarda temassızlık olabilirmi ?
Aracın gösterge ışık renklerini değiştirmek için sökmüştüm 3 adet soket vardı Soketlerde temassızlık oluşmuş olabilirmi yada ampullerini değiştirmiştim bu farkından bunları yapabilir mi ?
Araca Turbo-timer, boost saati takmıştım elektrik akımındandır diyerek çıkarttım fakat bir düzelme olmadı, arka ışıklarda çakar var arka tek faz ampulleri çıkartıp taktım bundan kaynaklı olabilir mi kullanılmıyor fakat çakarlar ?

NOT: Aracın üzerinde modifikasyon yazılım her hangi bir işlem yoktur.

Spawn
24-11-2013, 13:38
Şarj ölçüldü mü ?

ahmet3425
24-11-2013, 13:43
gecmis olsun can sıkıcı bir durum. Arabana yaptıgın ufak degısıklıklerden olabilecek bi sıkıntı oldugunu dusunmuyorum bence aracının genel elektrik ve elektronik aksamında bir problem var sensorler yada beyınle alakalı bi problem olabilir aracın garantisi var mı?

gselcuk
24-11-2013, 13:50
Şarj ölçüldü mü ?

Ölçtürmedim fakat şöyle bir saçmalık yaptım aracı bütün farlar elektrik çekecek bütün malzemeler açık çekilde çalıştırdım 30 dk felan akü bitmesi yada ışık yanması gibi bir problem olmadı. Ölçtürmemde fayda varmıdır ?

gecmis olsun can sıkıcı bir durum. Arabana yaptıgın ufak degısıklıklerden olabilecek bi sıkıntı oldugunu dusunmuyorum bence aracının genel elektrik ve elektronik aksamında bir problem var sensorler yada beyınle alakalı bi problem olabilir aracın garantisi var mı?

Teşekkürler. 2007 model abi :)

Spawn
24-11-2013, 13:55
ben düşük olduğu için değil , yüksek olduğundan şüphelendim .

bu arada , zenon alarm vs gibi ekstralar varsa eğer kaçak problemi bunu yapabilir .

Kadrandaki devirin gitmesi + el freni ışığının yanması kuvvetli ihtimal kaçak.

daha fazla detay lazım . ekstra ne varsa yazman lazım .

gselcuk
24-11-2013, 13:59
Orjinal farları var onun ışında ve saydıkarım dışında herhangi birşey yok. Aracın soğuk havalarda merkezi kilidi çalışmıyor bazen. Şöyleki bir durum aracı bu söylediklerimin bazılarından önce aracı yıkadım bazılarından önce yağmur yedi. Bu günki olaydanda yerler vs ıslaktı araba yürüdükten belirli bir süre sonra oluyor ve sulu yerden geçince bununla bağdaştırmak istemiyorum çok emin olduğum birşey değil çünki. Bir de araçta önceden tesisat varmış aracın kutup başından çıkışından itibaren tesisat kabloları duruyor uçları boş bir şekilde.

ahmet3425
24-11-2013, 14:01
aracı istanbulda ugur özene bırak o problemleri cozecektir...

Spawn
24-11-2013, 14:02
Kutu başında ucu açık kablo mu var ?

su ile akalaı olabilir , bir yerde ucu açık kablo varsa (pozitif) gövdeye temas mesafesinde değilken etrafında yada üzerine su gelip kısa devre yaptırıyor olabilir.

boştaki kablolar ne halde , bir fotoğraf vs var mı

uqur
24-11-2013, 16:05
şarj dinamosundan olabilir

mehmetRS
24-11-2013, 16:36
şarj dinamosunun içinde regülatör diye bir anılan parça var.. tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum ama..bu parca arıza yaptığı zaman bahsettiğiniz sıkıntıları bende yaşadım. Akü sorunu gibi görünüyordu ama değildi, hatta bir kaç kez ölçüm yaptırdıgımda şarj ediyor bile çıkmıştı.. yolda tekledim, abs fren arıza vs. ne kadar uyarı varsa hepsi yanarak direksiyon agırlaşıyor ve gaza basmaya devam edersem anca devam edebiliyordum yola.. bu arada aracım citroen.
Neyse biz şarj dinamosunu söküp kontrol ettik ve bu parcanın değişimi sonrasında düzeldiğini gördük.
Olur ya belki fikir verebilir.

gselcuk
24-11-2013, 16:46
Abi tam fotoğraf çekmeye indim ve tesisatı sonunda söktüm resimleri şu şekilde iki adet şase almışlar ve akünün artı kutubundan gelenin ucu bantlıydı fakar ne olur ne olmaz diyerek söktüm. ancak artı kutuptan çıkan siyah bir kablo daha var onu anlayamadım orjinalmi yoksa değilmi ?

http://i42.tinypic.com/2m4f2tw.jpg
http://i39.tinypic.com/2e1raq0.jpg

Tam olur inş. Derken arabaya dedim bi suyuna bakayım tekrar baktığım zaman taşırma kabından hiç bir şekilde devirdaim olmadığını gördüm orası olduğu gibi duruyordu içindeki su içindeki baloncuklar bile aynı yerdeydi.

Radyatör kapağını açtım su gözüküyordu çok az bir miktar ekleyeyim dedim dedikçe 2 3 litre su yedi belirli bir noktadan sonrada içinden aşırı bir duman çıkıyor su buharı çok kızgın bir şeye temas ediyor anlaşılan sonra başladı radyatörün peteklerinin tam üstündeki noktadan su kaçırmaya sanırım radyatörüde çatlattık ? Böyle birşey olabilirmi ?

Maxi
24-11-2013, 16:47
hep elektrik tarafına gidiyorsunuz
tamam bir sıkıntı var elektriksel ama kaputtan beyaz buhar çıktı demiş.
sonra motora dokundum aşırı sıcak değildi demiş

şimdi öncelikle motor suyu tammı?
ikincisi su pompası düzgün çalışıyormu?

beyaz buhar nereden çıkacak beyler? şarj dinamosundanmı?
belliki su ile bir sıkıntı var, su mu kaynattı ne oldu?

gselcuk
24-11-2013, 16:48
şarj dinamosundan olabilir

Ustamda aynısını söylemişti

şarj dinamosunun içinde regülatör diye bir anılan parça var.. tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum ama..bu parca arıza yaptığı zaman bahsettiğiniz sıkıntıları bende yaşadım. Akü sorunu gibi görünüyordu ama değildi, hatta bir kaç kez ölçüm yaptırdıgımda şarj ediyor bile çıkmıştı.. yolda tekledim, abs fren arıza vs. ne kadar uyarı varsa hepsi yanarak direksiyon agırlaşıyor ve gaza basmaya devam edersem anca devam edebiliyordum yola.. bu arada aracım citroen.
Neyse biz şarj dinamosunu söküp kontrol ettik ve bu parcanın değişimi sonrasında düzeldiğini gördük.
Olur ya belki fikir verebilir.

Büyük ihtimal şarj dinamosu diyebilriiz o zaman ? peki bu şarj dinamosu arızalansa sürekli sürekli sigortadan vs vs hatalar verdirtirmi ? düzelip sonra geri bozul vs vs gibi. Aracın bütün sistemini etkileyen birşey var her ne ise artık termostat müşür bütün düzenleri bozuyor beyinle alakalı olma ihtimali yok o zaman ? Bir de şimdi biz bu radyatörü ne yaptık ?

gselcuk
24-11-2013, 16:51
hep elektrik tarafına gidiyorsunuz
tamam bir sıkıntı var elektriksel ama kaputtan beyaz buhar çıktı demiş.
sonra motora dokundum aşırı sıcak değildi demiş

şimdi öncelikle motor suyu tammı?
ikincisi su pompası düzgün çalışıyormu?

beyaz buhar nereden çıkacak beyler? şarj dinamosundanmı?
belliki su ile bir sıkıntı var, su mu kaynattı ne oldu?

Abi motor suyu vardı kör bi binici değilimdir sürekli kontrol ederim. Araç söylediğiniz gibi aşırı sıcaklıktan su kaynattı ve radyatör kapağından sıkıştırıp buhar geldi. ve en son biraz önce yaptığımdada sanırım su koydum biraz daha araca varmı yokmu diyerek hepsini akıtmaya başladı artık bir miktar su aldı sıcak soğuk oluncamı çatlattı akıttı, yoksa içindeki su buharlaşarakmı gitti anlayamadım fakat şu anda radyatördende su kaçırıyor. Su pompasına gelince o benimde kafamı kurcaladı açıkcası.

mehmetRS
24-11-2013, 16:53
Ustamda aynısını söylemişti

Büyük ihtimal şarj dinamosu diyebilriiz o zaman ? peki bu şarj dinamosu arızalansa sürekli sürekli sigortadan vs vs hatalar verdirtirmi ? düzelip sonra geri bozul vs vs gibi. Aracın bütün sistemini etkileyen birşey var her ne ise artık termostat müşür bütün düzenleri bozuyor beyinle alakalı olma ihtimali yok o zaman ? Bir de şimdi biz bu radyatörü ne yaptık ?

Şimdi Maxi abinin de dediği doğru, sadece elektriksel düşünmemek lazım. Ki bunu elektrik ve elektronik kafası oldukca calısan bir adam söylüyorsa, tekrar oturup bir düşünmek lazım.:icon_tup:
Ben sadece yaşadığım olaydan bir tecrübe aktardım size, bunuda kontrol ettirebilirsiniz.
Radyatör meselesine gelince, sanırım radyatörün başına bir iş gelmiş olabilir, yani öyle ızgaraların üstünden bir fotograf felan görsek daha net bişeyler söyleyebiliriz.

Spawn
24-11-2013, 17:09
Hakan abi ;

fanlar da elektrikli subarularda... Buharın sebebi çalışmayan fanlar olamaz mı elektriksel sıkıntıdan ?

benim aklıma ilk gelen bu , kontrol edilmesi gereken ..

Ayrıca ilk mesajım da şarjı kontrol edin di . bunu söylememin sebebi de yüksek gelirim . alternatörün içindeki regülatörün problem çıkarma ihtimaline karşı

ahmet3425
24-11-2013, 17:11
sogutma sıstemınde olusabılecek sıkıntıların bu tarz problemlere yol acabılecegını dusunmuyorum.

hararet yapmasının sebebi sanırım hararet musuru sensor gıbı bırse arac elektronık arıza verdıgınde sensorler calısmıyor halıyle 85 derecede acması gereken fan acmayıp hararet yukselmıs ardından basınc kapagından kendını bırakmıs asırı basıncada radyator dayanmamıs zayıf oldugu bı yerden patlatmıs olmalı.

sızın sorununuz tamamen elektrik elektronikle alakalı bu problemide buradan cozebilmeniz cok zor vaktiyle bende inanılmaz sıkıntılar cektim.

gitmediğim beyinci elektrik elektronikci kalmadı herkese sordum burdan kim ne dediyse denedim yinede sorunu bulamadım ben elektrik tesisatından dedim herkes beyin den dedi sensorlerden dedi en son elektrik tesisatında kısa devre oldugunu buldum kısa devreyi kendim duzelttim araba normale dondu.

problem cok komplike işinin ehli bi ustanın detaylı sekilde bakması hem aracının saglıgı hemde senin psikolojik saglıgın icin gayet iyi olacaktır.

gselcuk
24-11-2013, 17:15
Şimdi Maxi abinin de dediği doğru, sadece elektriksel düşünmemek lazım. Ki bunu elektrik ve elektronik kafası oldukca calısan bir adam söylüyorsa, tekrar oturup bir düşünmek lazım.:icon_tup:
Ben sadece yaşadığım olaydan bir tecrübe aktardım size, bunuda kontrol ettirebilirsiniz.
Radyatör meselesine gelince, sanırım radyatörün başına bir iş gelmiş olabilir, yani öyle ızgaraların üstünden bir fotograf felan görsek daha net bişeyler söyleyebiliriz.

http://img132.imageshack.us/img132/8812/6w6b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/132/6w6b.jpg/)

http://img716.imageshack.us/img716/2788/fzua.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/716/fzua.jpg/)

http://img849.imageshack.us/img849/139/2ya6.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/2ya6.jpg/)

Resimdeki küçük küçük kısımlar parlak gözüken oralardan kaçırıyor.

gselcuk
24-11-2013, 17:18
hararet yapmasının sebebi sanırım hararet musuru sensor gıbı bırse arac elektronık arıza verdıgınde sensorler calısmıyor halıyle 85 derecede acması gereken fan acmayıp hararet yukselmıs ardından basınc kapagından kendını bırakmıs asırı basıncada radyator dayanmamıs zayıf oldugu bı yerden patlatmıs olmalı.

problem cok komplike işinin ehli bi ustanın detaylı sekilde bakması hem aracının saglıgı hemde senin psikolojik saglıgın icin gayet iyi olacaktır.

kesinlikle iyi olacaktır. Fakat şöyle bir durum varki aracın fanlarıyla ilgili hiçbir sıkıntı yok sürekli çalışıyorlar çift fan var zaten belirli bir dereceden sonra ikinci devreye giriyor onlarda bir sıkıntı yok.

ahmet3425
24-11-2013, 17:20
http://img132.imageshack.us/img132/8812/6w6b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/132/6w6b.jpg/)

http://img716.imageshack.us/img716/2788/fzua.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/716/fzua.jpg/)

http://img849.imageshack.us/img849/139/2ya6.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/2ya6.jpg/)

Resimdeki küçük küçük kısımlar parlak gözüken oralardan kaçırıyor.

tam dusundugum gıbı radyatorun aliminyum kısmının plastik kazana preslendiği nokta baglantı noktası en zayıf oldugu yer motor suyunun asırı ısınması ve artan yuksek basınca dayanamayıp patlatmıs ordan. buhar falan gayet normal fan acmamıs araba elektriksel bi sebepten...

gselcuk
24-11-2013, 17:22
Genel olarak topladığımız zaman;
*sanırım elimizde 1 adet çatlamış radyatör var bu açık bir şekilde belli ?
*Hararet Yükselmesinin su kaynatmasının nedeni Termostat, Su pompası, Isı müşürü Olabilir kontrol edilmeleri lazım.
*Bunlara neden olan bir şase olabilir yada şarj dinamosu neden olabilir ?
Bu işlemleri yaparken kontrol ederken izlememiz gereken sıra nedir ?

ahmet3425
24-11-2013, 17:28
kesinlikle iyi olacaktır. Fakat şöyle bir durum varki aracın fanlarıyla ilgili hiçbir sıkıntı yok sürekli çalışıyorlar çift fan var zaten belirli bir dereceden sonra ikinci devreye giriyor onlarda bir sıkıntı yok.

''İlk olarak; aracı çalıştırdım mesai bitti eve doğru gidiyorum bir anda el freni ışığı yandı, daha sonra abs ışığı sonra arıza ışığı yandı ve km saati çalışmamaya başladı ve hararet yükselmeye başladı; Aracı İstanbula gönderdim elektronik problem olduğu ve düzeltildiği söylendi.''

senın bu durumunda fan acmamıs olarak gozukuyor fan acsa hararet duser baska bir mesajında klima dugmesine bastım dedin ki bu fanı manuel calıstırmaya yarar hararet dustu demissin.

hararetin yukseldiği an fanların acmamıs hararet yaptıgında da aynı sekilde.

normalde calısıyordur bısey demıyorum ama problem bas gosterdıgınde fanıda etkiliyor diye dusunuyorum.

gselcuk
24-11-2013, 17:32
Fan illaki etkiliyor sanırım. Araç önceki arızalarında sabah kontağı ilk çevirdiğim zaman marş a basmadan direkt fan açıyordu bir karışıklık var sanırım.

ahmet3425
24-11-2013, 17:37
Fan illaki etkiliyor sanırım. Araç önceki arızalarında sabah kontağı ilk çevirdiğim zaman marş a basmadan direkt fan açıyordu bir karışıklık var sanırım.

bi gol daha :)

emrekuzdere
24-11-2013, 17:39
Sizin durumunuzla pek alakalı değil gibi ama yazmak istedim belki benzerdir :)
Accord ile bir gün yolda giderken önce el freni ışığı, sonra arza ışığı, sonra abs ışığı yandı. Yok artık dedim daha neler, bir frenledim araç kazıkladı. Abs resmen devreden çıktı. Bunların sebebi ise stop lambalarımdan birinin patlaması :D :D Neyse ev arkadaşımın prelude ile gidiyoruz bir gün. Yine el freni ışığı, ben durumu ayıktım tabi başıma geldiği için, ardından abs ve arza ışığı, ardından kadranlar komple iptal oldu. Ne vitesi gösteriyor, ne hızı, ne yakıtı, ne harareti. Stop lambasını değiştirdik hemen problem ortadan kalktı :D

gselcuk
24-11-2013, 17:43
Sizin durumunuzla pek alakalı değil gibi ama yazmak istedim belki benzerdir :)
Accord ile bir gün yolda giderken önce el freni ışığı, sonra arza ışığı, sonra abs ışığı yandı. Yok artık dedim daha neler, bir frenledim araç kazıkladı. Abs resmen devreden çıktı. Bunların sebebi ise stop lambalarımdan birinin patlaması :D :D Neyse ev arkadaşımın prelude ile gidiyoruz bir gün. Yine el freni ışığı, ben durumu ayıktım tabi başıma geldiği için, ardından abs ve arza ışığı, ardından kadranlar komple iptal oldu. Ne vitesi gösteriyor, ne hızı, ne yakıtı, ne harareti. Stop lambasını değiştirdik hemen problem ortadan kalktı :D

arka fren lambaları ikişer adet sağ ve solda birisi tek fazlı birisi çift fazlı tek fazlı olanları iptal ettim ondan kaynaklı olabilirmi acaba diyeceğim ama onları iptal etmeden öncede yaşamıştım böyle bir problem.

gselcuk
01-12-2013, 20:00
Sanırım olay korktuğum yada içinden çıkamadığım kadar kötü değilmiş elektrikçi gözüyle en azından :) Aracı cuma günü almaya gittim radyatör değiştirildi herşey stabil derken oda ne bir anda arızalar geldi sanayiye geri döndüm gecenin bir vaktinde yapılan hummalı çalışma ve şansımızın yaver gitmesi sonucu bulunan açık kablo şase yaptırıyor ve aracın bütün arızaları yanıyor.
Nasıl olduğu konusunda düşüncelerim ise turbo-timer bağlama çalışmalarım sırasında yapılan bir hata olarak düşünüyorum. Şimdiye kadar bulunamamasının nedeni ise elektrikçinin söylemiyle aldatıcı şaseler yapması sürekli olarak değil bir defa yapıp bir daha tekrarlamaması. Yardımı olan herkese teşekkür ediyorum.

Abimizin parmağının ucundaki küçük yeşil kabloyu görüyorsunuz. :)

http://img811.imageshack.us/img811/9123/8seq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/8seq.jpg/)

khan
01-12-2013, 20:16
sonucu okumadan direk sase sikintisi var yazacaktim ama bulmussunuz, sase ve artilarin baglantisinda cok dikkatli olunmasi lazim, ters takilan bir ampul bile sase sikintisi yaratir, bulunmasi cozulmesi en zor arizadir gecmis olsun;)

gselcuk
01-12-2013, 20:19
sonucu okumadan direk sase sikintisi var yazacaktim ama bulmussunuz, sase ve artilarin baglantisinda cok dikkatli olunmasi lazim, ters takilan bir ampul bile sase sikintisi yaratir, bulunmasi cozulmesi en zor arizadir gecmis olsun;)

Teşekkürler abi biraz üzücü ve bıktırıcı oldu ancak şansımız oldukça iyiydi ki bir anda çıktı karşımıza. Bizim tahminimizde onun üzerineydi fakat saydığım şeyler bir araya gelince check i uzun bir liste haline geliyordu. Mutlu son :):)

EEE
01-12-2013, 21:30
Hayde gecmis olsun bulmussun

gselcuk
01-12-2013, 21:35
Hayde gecmis olsun bulmussun
eyw. abi sağolasın :)

ahmet3425
02-12-2013, 01:27
Sanırım olay korktuğum yada içinden çıkamadığım kadar kötü değilmiş elektrikçi gözüyle en azından :) Aracı cuma günü almaya gittim radyatör değiştirildi herşey stabil derken oda ne bir anda arızalar geldi sanayiye geri döndüm gecenin bir vaktinde yapılan hummalı çalışma ve şansımızın yaver gitmesi sonucu bulunan açık kablo şase yaptırıyor ve aracın bütün arızaları yanıyor.
Nasıl olduğu konusunda düşüncelerim ise turbo-timer bağlama çalışmalarım sırasında yapılan bir hata olarak düşünüyorum. Şimdiye kadar bulunamamasının nedeni ise elektrikçinin söylemiyle aldatıcı şaseler yapması sürekli olarak değil bir defa yapıp bir daha tekrarlamaması. Yardımı olan herkese teşekkür ediyorum.

Abimizin parmağının ucundaki küçük yeşil kabloyu görüyorsunuz. :)

http://img811.imageshack.us/img811/9123/8seq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/8seq.jpg/)

yukardaki mesajlarımda da soylemistim vakti zamanında benimde basıma benzer bi durum gelmisti ve oda aynı sekilde elektrik kablolarının ezilip şase yapmasından kaynaklanmıstı...

sorunun cozulmesıne sevındım gecmis olsun...

VWci
02-12-2013, 03:17
Bizim araclara turbo timer takmak icin turbo timer kablololari var. Onlardan kullan hocam. 20-30 tl bir sey olmasi lazim. Gecmis olsun cozdugunuze sevindim.

pasha34
02-12-2013, 03:56
geçmiş olsun .. bulabilmişsiniz o kabloyu .. cok gıcık durum bu tarz seyler.. neyin yaptgını kestirebiliyorsunuz ama nerde oldugunu bulmak bazen cok uzun surebiliyor :(

ahmet3425
02-12-2013, 11:19
geçmiş olsun .. bulabilmişsiniz o kabloyu .. cok gıcık durum bu tarz seyler.. neyin yaptgını kestirebiliyorsunuz ama nerde oldugunu bulmak bazen cok uzun surebiliyor :(

Evet cok haklısınız.

Benim basıma gelen sorunda 15 gun o sanayı senın bu sanayı benım o beyıncı senın bu elektrıkcı benım. Ugrasıp durmustum. Aracın problemı 2 seneye yakın yattıktan sonra motor sokulup yenıden araca monte edılmıstı. Ilk marsta calıstı ancak patırdama yapıyordu ınanılmaz zengın calısıyor lıtre lıtre benzını egzosdan cıg cıg atıyordu.

Kımse problemı bulamadı buradakı arkadaslar map sensoru arızası dıyolardı. Elimde arcın service manuel kıtapcıgı var ıcerısınde fabrıkasyon alarm tesısatına kadar kabloların renklerı ve seması yazıyor. Beyını soktum ve beyınden map sensorune gıden kablonun renklerını bularak bantları soke soke devam ettım tesısat orada manıfold sıcaklık sensoruyle bırlesıp map a donus yapıyordu ve hemen oncesınde kucuk bır soketın dıbınden 2 kablonun sıkısıp ezıldıgını farkettım. Onu duzeltınce araba canavara dondu arızalar sondu karısım normale dondu falan.

Kendımde elektrık teknısyenıyım elektrık tesısatı ıle ılgılı problemler hem cok can sıkar hemde bulması cok zordur.

emrekuzdere
02-12-2013, 12:04
Hadi gözün aydın :)

majesty
02-12-2013, 12:57
sewiyorum böyle konuları, geçmiş olsun gözün aydın.

EREN34
02-12-2013, 13:19
Geçmiş olsun.

Radyatörde yenilenmiş oldu bu bahane ile:)

Emre Ekrem
02-12-2013, 13:52
Geçmiş olsun, bu arada aracın yenilenen parçası artı sağını solunu kontrol eden usta oldu, bir de iyi tarafından bakmak lazım.

Ranthor
02-12-2013, 14:22
Konu için "Genel" bölümü daha uygundur arkadaşlar