PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Servis Danışmanlığı pozisyonunda çalışanlar..

OmerBLN
25-11-2013, 16:44
Arkadaşlar aranızda Servis Danışmanlığı pozisyonunda çalışanlar varmıdır?

Kurumsal bir firmanın otomotiv yetkili servisinde aralık ayı başında servis danışmanı olarak işe başlıyorum kısmet olursa.Bir hayli dil dökerek aldım işi.3 aşağı 5 yukarı tahmin edebildiğim şeyler aslında.

Satış,pazarlama,halkla ilişkiler adına başka bir firmada Proje Asistanlığı yaptım.Otomotiv adına da kendi çabamla bir hayli bilgi birikimim olduğunu düşünüyorum.Kendim 12 adet araç değiştirdim 4-5 tanesi proje şeklinde 0 dan toplayarak geçti.Çoğu işimi de kendim yaptım.Mekatronik Öğretmenliği bölümünden mezunum elektonik ve mekanik mantığını kavramam çok zor olmuyor.
Benim kafamdaki sorular;
Bu işin püf noktaları nelerdir?
Nelere dikkat etmeliyim?
Yapmam ve yapmamam gereken şeyler nelerdir?

Yardımcı olursanız çok mutlu olurum en azından ön hazırlık olmuş olur..

M.Can Çimir
25-11-2013, 17:00
Doğuş'ta Satış Danışmanı'yım ama servis danışmanlığıyla ilgili de bir miktar bilgim var. Herşeyden önemlisi müşteri memnuniyeti. Aynı zamanda hem servisteki mekaniker ve formenlerle, hem şoförlerle, hem satış danışmanlarıyla aranı iyi tutman gerekiyor. Bizde her iş emri kaydı için memnuniyet araması yapılıyor. Çalışacağın marka ve müşterilerle ilişkine göre şekillenir kariyerin..

Cem.B
25-11-2013, 17:02
çok zor bir iş değil çalışanlarla kimyan uyarsa 1 ayda herşeyi çözmüş olursun

OmerBLN
25-11-2013, 17:32
Bende Birmot Zincirlikuyu şubesine başlıyorum.Bakalım servis müdürümüz baya aktif bir adam koşturmayı seviyor.İnsanlarla ilişkilerim iyidir yani geçinmesini bilirim bakalım başlayınca görücez diğerleri nasıl insanlar.Dediğiniz gibi müşteri geri dönüşleri önemli benimde tahmin ettiğim kadarıyla.

Day Walker
25-11-2013, 18:37
Para kaxanmak istiyosan satış pazarlamayı bırakmayacaksın.

Yok ben az para alıp çok çalışıp damlaya damlaya bişeyler yapıyım diyosan servis danışmanı olabilirsin.

Bende 7 hasar 3 sene mekanik danışmanlığı yaptım :)

By_HaNNibaLL
25-11-2013, 18:43
Benim de kafama yatan bi iş zaten işin içindeyim yıllardir.Başvuruyorum ama askerlik nedeniyle olmuyor

OmerBLN
25-11-2013, 18:44
Para kaxanmak istiyosan satış pazarlamayı bırakmayacaksın.

Yok ben az para alıp çok çalışıp damlaya damlaya bişeyler yapıyım diyosan servis danışmanı olabilirsin.

Bende 7 hasar 3 sene mekanik danışmanlığı yaptım :)

İşin içinde satış olduğu sürece ve satışı iyi yaptığım sürece kariyer olarak çabuk yükseleceğimi söylüyorlar sürekli.Sağlam adımlarla ilerlemek benim için en önemlisi.Ne yapıyorsam hakkıyla yapayım gerisi zaten bir şekilde gelir diye düşünüyorum.Bakalım Bismillah diyip başlıcaz =)

senna
25-11-2013, 18:48
çalışanlarla iyi geçinmen insanlarla ilişkilerin iyi olması lazım, yanlış anlama ne kadar bilgin vs var bilmiyorum ama belki seni kandırabilecek müşteride olacak çalışanda o yüzden bazı şeyleri iyi bilmen gerekiyor gözünü biraz açarsan yaparsın bence

OmerBLN
25-11-2013, 18:59
Benim de kafama yatan bi iş zaten işin içindeyim yıllardir.Başvuruyorum ama askerlik nedeniyle olmuyor

Benimde gönlümdeki meslekti askerliği yaptım ilk arayan onlar oldu başvuru yaptığım yerlerde başka hiç bir firma ile görüşmedim bile.Şükür Allah gönlüme göre verdi.Darısı başına artık.Darısı başına kardeşim.5 mülakat 1 yabancı dil sınavı geçirdim 6.görüşmede onay geldi. =)

çalışanlarla iyi geçinmen insanlarla ilişkilerin iyi olması lazım, yanlış anlama ne kadar bilgin vs var bilmiyorum ama belki seni kandırabilecek müşteride olacak çalışanda o yüzden bazı şeyleri iyi bilmen gerekiyor gözünü biraz açarsan yaparsın bence

Özellikle otomotiv sektöründeki rekabet hakkında çok uyardılar beni dost görünenlere pek aldırış etme ''hı hı'' de geç gibilerinden.Teknik bilgim var ama işin püf noktalarına özellikle dikkat etmek gerekiyor sanırım prosedürler vs. onlar serviste bambaşka.

mechanıcer
25-11-2013, 19:06
teknisyenlere tepeden bakarsan o atölye için hiç olursun hiç bir işin yürümez uyarıyım :)

senna
25-11-2013, 19:07
teknisyenlere tepeden bakarsan o atölye için hiç olursun hiç bir işin yürümez uyarıyım :)

kesinlikle yeri geldiğinde kolları sıvamak bile lazım bence

OmerBLN
25-11-2013, 19:14

kesinlikle yeri geldiğinde kolları sıvamak bile lazım bence

O konuda sıkıntı yok beni esnafın içinde görenler tamirci sanıyor hiç huyum olmayan şeylerdir yeri gelir günlük giysimle yatarım arabanın altına önemli olan ortamda yalan yanlış şeyler olmasın.Bırak özel sektörü yedek subayken altımda onca asker varken gömleğimi çıkarıp depo düzenler yerleri dahi süpürürdüm egom yoktur saçma sapan.

bora1311
25-11-2013, 19:36
bende mercedes mengerler'de sıfır satışdayim, bi kere servis danışmanı olarak başliyorsan sinirlerini aldirman lazım. her türlü sorunlu müşteriyle muhattap oluyorsun. insan ilişkilerin cok iyi olmali ve diğer ekip arkadaşlarınla çok iyi anlaşmalisin... müşteri memnuniyetine çok önem veriliyor.

i-vtec07
25-11-2013, 19:45
bende mercedes mengerler'de sıfır satışdayim, bi kere servis danışmanı olarak başliyorsan sinirlerini aldirman lazım. her türlü sorunlu müşteriyle muhattap oluyorsun. insan ilişkilerin cok iyi olmali ve diğer ekip arkadaşlarınla çok iyi anlaşmalisin... müşteri memnuniyetine çok önem veriliyor.

abi selam bende sıfır satış danışmanlığı işine ilgi duyuyorum ama azını açan yok 35 yaşından sonra kovuyolar, bu işin sonu yok vs vs. diyolar doğru mu bu duyumlarım ?siz memnunmusunuz işinizden? aslında hayalim satış müdürü olmak :) ve aldığınız maaş ne düzeyde özel se yazmayabilirsizniz tabi :) tşk ler :)

editt:direk soru sordum konu sahibi abi den özür . :)

OmerBLN
25-11-2013, 19:46

O da olayın bambaşka bir noktası haklısın.Bakalım saçlarım da zaten beyazlar var onları biraz daha ağartıcaz sanırım. =)

OmerBLN
25-11-2013, 19:49
abi selam bende bu satış danışmanlığı işine ilgi duyuyorum ama azını açan yok 35 yaşından sonra kovuyolar, bu işin sonu yok vs vs. diyolar doğru mu bu duyumlarım ?siz memnunmusunuz işinizden? ve aldığınız maaş ne düzeyde özel se yazmayabilirsizniz tabi :) tşk ler :)

Yok kardeşim ne özürü tabiki de benim aklıma gelmeyen şeylerde vardır.Büyük firmalarda 4 yıllık fakülte mezunu olarak giriş yaptığında aksine servis müdürü sonrasında şube müdürü olmak çok zor değil diye söylendi her seferinde sadece azimli olmak gerekiyor.Hatta Koç bünyesinde farklı görevlerde çalışanlar kesinlikle satışta kalmalısın yükselmek istiyorsan diğer ar-ge üretim gibi yerlerde pozisyonlar çok çabuk değişmiyor diye söylendi bana.

i-vtec07
25-11-2013, 19:56
Yok kardeşim ne özürü tabiki de benim aklıma gelmeyen şeylerde vardır.Büyük firmalarda 4 yıllık fakülte mezunu olarak giriş yaptığında aksine servis müdürü sonrasında şube müdürü olmak çok zor değil diye söylendi her seferinde sadece azimli olmak gerekiyor.Hatta Koç bünyesinde farklı görevlerde çalışanlar kesinlikle satışta kalmalısın yükselmek istiyorsan diğer ar-ge üretim gibi yerlerde pozisyonlar çok çabuk değişmiyor diye söylendi bana.

tşk ederim abi bilgi için şuan ekonometri okuyorum i.i.b.f 4 yıllık 2 yılda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum..arabalarla iç içe olmak istiyorum ilgimi çekiyo bu meslek :)bakalım hayırlısı hakkımızda :)
bu arada hayırlı uğurlu olsun :)

bora1311
25-11-2013, 19:58
abi selam bende sıfır satış danışmanlığı işine ilgi duyuyorum ama azını açan yok 35 yaşından sonra kovuyolar, bu işin sonu yok vs vs. diyolar doğru mu bu duyumlarım ?siz memnunmusunuz işinizden? aslında hayalim satış müdürü olmak :) ve aldığınız maaş ne düzeyde özel se yazmayabilirsizniz tabi :) tşk ler :)

işinde iyiysen kimse seni kovmaz da, 35 e kadar kendini kanitlayip daha sonra level atlaman lazım bana göre :)
kurumsal büyük firmalari düşünüyorsan 4 yıllık universite mezunu olman gerekiyor, insan ilişkilerin iyi olmali, giyim kuşam ve diksiyonda çok onemli...
maaş konusu kişiye göre değişir, genelde sabit maaş ve araç başı prim usulu çalişirsin...

i-vtec07
25-11-2013, 20:02
işinde iyiysen kimse seni kovmaz da, 35 e kadar kendini kanitlayip daha sonra level atlaman lazım bana göre :)
kurumsal büyük firmalari düşünüyorsan 4 yıllık universite mezunu olman gerekiyor, insan ilişkilerin iyi olmali, giyim kuşam ve diksiyonda çok onemli...
maaş konusu kişiye göre değişir, genelde sabit maaş ve araç başı prim usulu çalişirsin...

tşk ler bilgiler için. :)

OmerBLN
25-11-2013, 20:15
tşk ederim abi bilgi için şuan ekonometri okuyorum i.i.b.f 4 yıllık 2 yılda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum..arabalarla iç içe olmak istiyorum ilgimi çekiyo bu meslek :)bakalım hayırlısı hakkımızda :)
bu arada hayırlı uğurlu olsun :)

Sağolasın kardeşim benim.

Bu arada part time olarak başladığım ivent-sıcak satış-organizasyon işleri diplomamdan daha çok işe yaradı ve teknik bakımdan da araştırır öğrenirsen mekaniği sordukları sorulara yanıt verirsen olur diyebilirim. Sıfır tecrübeyle başlıyorum beni en çok zorladıkları konu bu oldu ama bu işe gönül verdiğimi maddi beklentimin arka planda olduğunu bu işi severek yapacağım için çok kısa zamanda adapte olacağımı anlattım kabul ettiler sonunda. =)

tuzemen
25-11-2013, 22:09
selamlar, bende imalat mühendisliği okuyorum.bu servis-satış danışmanlığı olayına baya sardım.satış danışmanın yaptığı iş belli.fakat servis danışmanı tam olarak ne yapar.gelen aracın sorununa mı bakar müşteriyle evrak vs. işlerini mi yapar?tam olarak ne yapar biri açıklayabilir mi?? :) birde ortalama maaşları ne civarlarda?okuduğum kadarıyla satış danışmanlığı çok daha karlı fakat nedense servis daha çekici geliyor bana.:)

OmerBLN
26-11-2013, 00:03
selamlar, bende imalat mühendisliği okuyorum.bu servis-satış danışmanlığı olayına baya sardım.satış danışmanın yaptığı iş belli.fakat servis danışmanı tam olarak ne yapar.gelen aracın sorununa mı bakar müşteriyle evrak vs. işlerini mi yapar?tam olarak ne yapar biri açıklayabilir mi?? :) birde ortalama maaşları ne civarlarda?okuduğum kadarıyla satış danışmanlığı çok daha karlı fakat nedense servis daha çekici geliyor bana.:)

Müşteri ile atölye arasındaki bağlantıyı sağlar,evrak işlerinin takibini yapar, müşterinin karşılanmasını ve araç durumu hakkında bilgilendirilmesini sağlar,müşteriye ekstra hizmet satışını sağlar benim şimdilik anladığım bu ilerleyen günlerde tecrübe ettikçe anlatırım bu konu altında..

su106GTI
26-11-2013, 00:42
calıştığın arkadaslar cok önemli sıkıntılı musterıler sana paslayabılırler sobra ssh ın dusuk cıkabılır aranı ıyı tut iş arkadaslarınla cok bılme herseyı guleryuzlu olyeter de artar ama cok para kazanamassın satısa gecersen daha fazla kazanırsın.

ino205
26-11-2013, 10:12
bende 3 yıldır nissan yetkili serviste,uzman servis danışmanıyım.. arabalardan anlıyorsan ve insan ilişkilerinde sıkıntın yoksa ve ikna kabiliyetin varsa başarırsın.. en önemli husus bence ustalarla aran çok iyi olmalı ve arkadaş gibi olmalısın.gerisi olur gider zaten..

HkN
26-11-2013, 22:32
Neler yazsam bilemedim. Bir başlasam yazmaya meslekten soğursun :(

Tavsiyeler;

teknik bilgilerini çoğalt. Diğer markalar ve modeller ile alakalı bilgilerin olsun. Kendi markanı iyi öğren :)

OmerBLN
26-11-2013, 22:57
Neler yazsam bilemedim. Bir başlasam yazmaya meslekten soğursun :(

Tavsiyeler;

teknik bilgilerini çoğalt. Diğer markalar ve modeller ile alakalı bilgilerin olsun. Kendi markanı iyi öğren :)

Mutlak surette her mesleğin olduğu gibi bununda zor yanları vardır eminim ama ben bu sektörün içinde yer almalıyım bir şekilde beni mutlu edebilecek başka bir iş bilmiyorum evrakları toparlıyorum bakalım hafta içi gidip bırakıcam kısmet olursa.Bir de olayın şu yanı var kurumsal ve birçok dalda hizmet veren bir firma olduğu için ilerleyen durumlarda firma içi pozisyon değiştirmem çok rahat olucak aslında en cazip yanlarından biri de bu..

HkN
26-11-2013, 23:35
Hemdeç çok zorlukları var.Ben çok uzun süredir yaptığım için artık biraz bunaltıyorç Müşteriler çok zorluyor, Müşterilerde yalan dolan hile çok oluyor birşeyler kopartmak için.

halili
27-11-2013, 06:12
En basiti dün başımıza geldi.Araç bakımdan yıkamaya geliyor.Araç yıkama da kauçuk paspasları çıkartılıp yıkandı.Araç teslim edildi. Araç sahibi geri gelip paspaslarım yok paspaslarım alınmış diyor.Bizde diyoruz kauçukları içinde başka paspas yok.Velur paspaslarımı almışlar diyor.Biz özellikle halı paspaslar cırt veya kilitli olduğu için araçtan çıkartılmıyor üstünden temizleniyor diyoruz.Kamera kayıtlarını istedi.Kamera yıkama kanalllarını çekmiyor dediler.O zaman siz çaldınız diye bi ton laf. ssh sorumlusu danışman yıkama şefi 2 saat ten fazla oyaladı sonuçta ana merkeze gitti konu.yani sırf bişey koparabilmek amaç

OmerBLN
27-11-2013, 16:36
Hemdeç çok zorlukları var.Ben çok uzun süredir yaptığım için artık biraz bunaltıyorç Müşteriler çok zorluyor, Müşterilerde yalan dolan hile çok oluyor birşeyler kopartmak için.

En basiti dün başımıza geldi.Araç bakımdan yıkamaya geliyor.Araç yıkama da kauçuk paspasları çıkartılıp yıkandı.Araç teslim edildi. Araç sahibi geri gelip paspaslarım yok paspaslarım alınmış diyor.Bizde diyoruz kauçukları içinde başka paspas yok.Velur paspaslarımı almışlar diyor.Biz özellikle halı paspaslar cırt veya kilitli olduğu için araçtan çıkartılmıyor üstünden temizleniyor diyoruz.Kamera kayıtlarını istedi.Kamera yıkama kanalllarını çekmiyor dediler.O zaman siz çaldınız diye bi ton laf. ssh sorumlusu danışman yıkama şefi 2 saat ten fazla oyaladı sonuçta ana merkeze gitti konu.yani sırf bişey koparabilmek amaç

Bu tarz konulara dikkat edicem teşekkürler.Otokoç bünyesinde olan Avis ve Budget'e dahil filo araçlarınında yoğun olduğu bir servis Müdürün dediğine göre Avrupa'nın en büyük servisi burasıymış bir hayli yoğun bir temponun beni beklediği kesin.Bakalım başladıkça konu altında daha paylaşıma devam ederim bende.

HkN
27-11-2013, 16:41

Bu bize gelen çok basit bir olay. Daha niceleri var.

Tabiki bunlara hazırlıklı olursan. Müşteri karşısında emin olup ezilmezsen senin için iyi :)

Her mesleğin zorlukları var. Zamanla alışır seversin. Ben güzel işler çıktıkça mutlu oluyorum severek yapıyorum ama 10 yıldan fazla olduğu için artık sıkıyor bazı şeyler :)

asmisinsan
27-11-2013, 17:42

7 sene mekanik 3 sene iş dagıtımı ve son kontrol yaptım bir sürü servis danısmanı ile çalıştım nokta yorum:D

OmerBLN
30-11-2013, 21:05
7 sene mekanik 3 sene iş dagıtımı ve son kontrol yaptım bir sürü servis danısmanı ile çalıştım nokta yorum:D

=) Dediğim gibi hiç huyum olmayan şeylerdir bunlar..

Bu arada aslında Pazartesi günü başlıcaktım Müdür Bey istersen gel istediğin zaman dedi 2 gündür başladım sayılır,
İlk servis deneyimim olması ve burdan kariyerime başlamama çok şaşırdılar ama çoğu eski personel özellikle atölye kısmı zaten benim oyun alanım olduğu için çok sıcak geldi.İşleyiş aşırı hareketli günde 50'ye yakın araç girip çıkıyor nerdeyse.
Fiat marka araç kullanıp bakım yaptıracak arkadaşlar olursa Zincirlikuyu Şubesindeyim gelmeden bana PM atarlar haber verirlerse elimden geleni yapabilirim.İlerleyen günlerde deneyimlerimi paylaşıcam bende.Söylenenlere yakın şeyler hemen hemen.

Bu da masam şansıma arka fonum Fiat 500 oldu..

http://img132.imageshack.us/img132/511/6ymk.jpg

Şaka Makinesi Abarth 500 1.4 150hp

http://img28.imageshack.us/img28/9531/k626.jpg

bilalMW
04-04-2015, 22:26
durum nedir hocam nasıl gidiyor işler güçler ? :)