PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam Filmi ve Trafik Raund 2!

free-hifi
26-11-2013, 07:57
Emniyete bak konuyu mahkemeye taşımış bu sefer

Sakarya’da arabasının camlarına film çektirdiği için trafik cezası kesilen vatandaş, konuyu yargıya taşıdı.
25 Kasım 2013, 19:15

Yerel mahkemeden lehine karar çıkartıp cezayı iptal ettirdi. Ancak bu kez Emniyet, davayı Yargıtay’a götürüp emsal niteliğinde bir karar çıkarttı: “Araç içindekileri tehlikeye sokacak şekilde camlara film çekilmesi ceza gerektirir.”

Tartışma, trafik polislerinin, Ahmet Ç.’ye 30 Haziran 2012’de kestiği 154 liralık ‘film’ cezasıyla başladı. Arabasında bulunan filmlerin sürüş esnasında görüşünü engellemediğini savunan Ahmet Ç., Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunarak cezanın iptalini istedi. Dosyayı inceleyen mahkeme, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesinde görüşü engelleyecek veya kaza halinde araç içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar veya çıkıntıların yasak olduğunun belirtildiğini ifade etti. Bu nedenle trafik cezasına konu olan cam filminin kaza halinde araç içindekilere zarar vermeyeceğini vurgulayarak cezayı iptal etti.

Emniyet Müdürlüğü, kesinleşen kararda hukuka aykırılık bulunduğu gerekçesiyle kanun yararına bozma talep ederek Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başsavcılık, konuyu Adalet Bakanlığı’na iletti. Bakanlıkta, kararı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Dava dosyasının verildiği Yargıtay 7. Ceza Dairesi, kaza halinde veya dışında görüşü engelleyecek, araç içinde bulunanları tehlike altına sokacak, kanun ile hukuka aykırı olduğu kabul edilmiş, taşıt camının renk seviyesinin renkli film tabakası ile örtülmesi eyleminde kabahatliye uygulanan idari yaptırımın yerinde olduğuna karar vererek mahkemenin kararını aleyhte tesir etmemek üzere bozdu. Yargıtay’ın bozma kararı, yerel mahkemenin Ahmet Ç. hakkında verdiği kararı değiştirmezken, aynı araca bundan sonra trafik cezası kesilebilecek.

HellRot06
26-11-2013, 08:17
Biz devletle S..dik yarıştıramayız boşuna çabalıyorlar.

ulasoztas1
26-11-2013, 08:26
bizim ülkemizde mahkeme kararları uygulamalrı etkilemiyor ne yazık ki.. Herkesin tek tek mahkemeye başvurması lazım yoksa filmden ceza yazarken polise böyle böyle mahkeme kararı var dediğinde 'git sende başvur' dior ve gene yazıyor.

slowmotion
26-11-2013, 08:37
aracın fabrika çıkışı aksesuarlarına ceza yazılıyorken film falan tabiki yazacaklar :(

atituti
26-11-2013, 09:42
Jiplerin arka camlari fabrika cikisi siyah oluyo camlarda isaret var falan ceza kesemezler diyolar boyle bir durum varmi ? Isareti biliyorum ama ceza yaziyolarmi yine

Kahn23
26-11-2013, 09:44
Jiplerin arka camlari fabrika cikisi siyah oluyo camlarda isaret var falan ceza kesemezler diyolar boyle bir durum varmi ? Isareti biliyorum ama ceza yaziyolarmi yine

Fabrika çıkışı karartılmış camlara polis ceza yazamaz..

drago
26-11-2013, 09:58
ineyim de filmleri sökeyim vakti gelmiş

a3t
26-11-2013, 10:02
gectiğimiz ay, suadiye'de durdurdular...
leon'lar fabrika çıkışı arka camlar renkli çıkıyor biliyorsunuzdur.
adam inat etti yazıcam cezayı diye, işin sonu camı parçalayıp kanıtlamaya kadar gidiyordu...
en sonunda telefondan internete girerek kanıtlamak zorunda kaldım...
orjinal renkli cama bile yazmak istedimi yazar bazı kendini bilmezler...

free-hifi
26-11-2013, 10:03
Fabrika çıkışı karartılmış camlara polis ceza yazamaz..

ML320 YE KEStiler patron uğraştı kolumandan vs verdi evrakları 2 mahkemeye misli ile aldı.

free-hifi
26-11-2013, 10:04
bizim ülkemizde mahkeme kararları uygulamalrı etkilemiyor ne yazık ki.. Herkesin tek tek mahkemeye başvurması lazım yoksa filmden ceza yazarken polise böyle böyle mahkeme kararı var dediğinde 'git sende başvur' dior ve gene yazıyor.

Senin yazdığın yukarıdaki yazıdan önceydi o zaman öyle diyorlardı keseyim de git mahkemeye ver şimdi demiyecekler ellerinde yukarıdaki karar var.

safaks
26-11-2013, 10:05
Sökmek lazım abi. En iyisi bunlara hiç fırsat vermemek.

Kahn23
26-11-2013, 10:07
ML320 YE KEStiler patron uğraştı kolumandan vs verdi evrakları 2 mahkemeye misli ile aldı.

Cam siyah ya poliste gerizekalı. Her gördüğü siyah camı film zannediyor. Bu yüzden ceza kesiyor. Aslında o kestiği cezalar bilgisizliğinden kaynaklanıyor.
Patronun almasına sevindim. Bunlar hep emsal niteliğinde..

cabriolet
26-11-2013, 10:14
Bende daha önce range rover ile ceza yemiştim camları orjinal koyu olduğu halde muayenedede hafif kusurlu yazmışlardı camlar koyu renk diye :) polis fabrikasyon yada değil koyu renk diyip acımıyo yetime kulağının arkası kalmış orayıda ben bi yoklıyım diyo :)

darkmoon
26-11-2013, 10:35
fabrikaların ml320 örneği verilmiş misal range'lerdede var renkli cam opsiyonda istenirse gene uluslar arası belli bir yüzdelik renk standartı var onu fabrikada geçemez..

yani sizin deyiminizle zindan gibi simsiyah hiç bir fabrika üretmez..

orjinal renkli camda V uygunluk amblemi olur ve bunu her polisinde bilmesi gerekir çoğuda bilir..
v işareti camın orjinalden renkli olduğu manasına gelir. Bu yoksa araçda yapdığınız filmlerin hepsi yasak ağzınızla kuş tutsanız 50 tane mahkeme belgesini gösterseniz yasak..

turci
26-11-2013, 10:46
bu memur alımlarında yada öğretmen yerleştirmelerde ki sınavların yarısını trafik polislerine de uygulasalar ya!!
neden önlerine geleni polis yapıyorlar?
aksine bilgili eğitimli olmakılar, yaptıkları işin hakkını vermeliler..
adamlar resmen egolarına masturbasyon yapıyorlar!

Emre Ekrem
26-11-2013, 10:49
yumurta tavuk, tavuk yumurta ilişkisine döndü bu iş

FB10ur
26-11-2013, 11:02
Belirtilen kanunların o kadar ucu açık'ki polislerde bunu nereye çekerlerse o tarafa gidiyor ve sonunda kendileri haklıymış gibi ceza yazabiliyorlar..

RSBurak
26-11-2013, 11:05
sakaryada amaçsız saçma sapan bir denetim söz konusu.şehir içinde her mevki noktada çevirme oluyor.çevreyolunda bir tane çevirme yok kamyonlar arkama yapışıp tampon tampona gidiyor.böyle denetim yaparak neyi amaçlıyorlar çok merak ediyorum.Egzoz cam filmi milletin hayatıylamı oynuyor yoksa şehir içinde 120-130 la giden sebze meyve kamyonları kum kamyonlarımı insanların hayatıyla oynuyor çözemedim.

Burak
26-11-2013, 11:22
fabrikaların ml320 örneği verilmiş misal range'lerdede var renkli cam opsiyonda istenirse gene uluslar arası belli bir yüzdelik renk standartı var onu fabrikada geçemez..

yani sizin deyiminizle zindan gibi simsiyah hiç bir fabrika üretmez..

orjinal renkli camda V uygunluk amblemi olur ve bunu her polisinde bilmesi gerekir çoğuda bilir..
v işareti camın orjinalden renkli olduğu manasına gelir. Bu yoksa araçda yapdığınız filmlerin hepsi yasak ağzınızla kuş tutsanız 50 tane mahkeme belgesini gösterseniz yasak..

Babamın connecttinde de arka camlar kararık ve dediğiniz gibi harf mevzusu var. Polisler hiçbirşey diyemiyor. Ford'un da yayınladığı kapı gibi belge var :D

http://i1296.photobucket.com/albums/ag16/jasonburak/Ford_Otosan_Karartilmis_Camlar_Bildirgesi_zpseff0e 0c9.jpg

-Murat Özcan-
26-11-2013, 11:30
okudum bu haberi bazen devlet kazanıyor mahkemelerı bazende vatandaş

huseyinturk
26-11-2013, 11:48
madem bu film görüşü engelliyor, makam araçlarında polis araçlarında engellemiyormu?

darkmoon
26-11-2013, 11:54
makamlar s kasa 7 kasa falan onlar orjinalden fabrikasyon renklidir sanırım o kadar bizim vergilerle milyon dolarlara zırhlı makam araçları alıyorlar onuda renkli almışlardır..

ceyhun737
26-11-2013, 11:59
gectiğimiz ay, suadiye'de durdurdular...
leon'lar fabrika çıkışı arka camlar renkli çıkıyor biliyorsunuzdur.
adam inat etti yazıcam cezayı diye, işin sonu camı parçalayıp kanıtlamaya kadar gidiyordu...
en sonunda telefondan internete girerek kanıtlamak zorunda kaldım...
orjinal renkli cama bile yazmak istedimi yazar bazı kendini bilmezler...

Aynısı benimde başıma geldi clk nın fabrika çıkışlı mavi renkli camlarına polis bunlar film diyor anlatamıyorsun da , gösteriyorsun bak cam filmi yok clk larda mavi cam geliyor diye ama anlatamadım neyse en son sizin gibi yapıp internetten göstererek anlatabildim derdimi :)

Ama bizim kadar şansı olamayanlar da var araç c180 cam tavanlı adam arabanın tavanı kaplamışsın ruhsatta çift renk yazmıyor diye ceza kesti:)

Oznsrl
26-11-2013, 12:03
Acaba diyorum takmatik perdeler var arka 3 cam için onlardan taksam işlem yapabilirler mi
yada maliyetli ama clionun da orjinal siyah camları var 2 tane çıkma cam alcam :)

darkmoon
26-11-2013, 12:07
Acaba diyorum takmatik perdeler var arka 3 cam için onlardan taksam işlem yapabilirler mi
yada maliyetli ama clionun da orjinal siyah camları var 2 tane çıkma cam alcam :)

onlar yasal olarak yasak değil neticede aparat takıp çıkartma imkanın var filmdede o imknaın var aslen polis mesela sana sök diyor sökersen bırakırım ben köprü çıkışında tırnağı ile öyle film sökmeye çalışan gençler görmüşdüm..

arka camlara genelde bir şey demiyorlar sorun şöför yolcu ve ön camda.. o takmatiklerin zaten ön cam için olanı yok..
benim arkadaşın gc sinde 4 yıldır sadece arka camlarında film var daha bir çevirmede laf yemedi..

Oznsrl
26-11-2013, 12:12
onlar yasal olarak yasak değil neticede aparat takıp çıkartma imkanın var filmdede o imknaın var aslen polis mesela sana sök diyor sökersen bırakırım ben köprü çıkışında tırnağı ile öyle film sökmeye çalışan gençler görmüşdüm..

arka camlara genelde bir şey demiyorlar sorun şöför yolcu ve ön camda.. o takmatiklerin zaten ön cam için olanı yok..
benim arkadaşın gc sinde 4 yıldır sadece arka camlarında film var daha bir çevirmede laf yemedi..

Perde mantıklı o zaman en azından arka cam a sadece. geçen sefer rezistansı bozcam diye çok korkmştm :) arka camlarada çıkma siyah bulsam kimseyle işim olmaz :) en kötü arkaya film yaparım söker atarım hemen ters bi durumda

ilker_yusuf
26-11-2013, 12:33
Cam filminde sürekli kafada soru işaretli kaç defa kapısından döndüm yaptırmanın.. Ama en azından şuan kafam rahat ne çevirmeye giriyorum nede film yüzünden abuk sabuk muhabbetlere katılmak zorunda kalmıyorum. En güzeli birebir kesimli olan perdeler.

SerkanKurt
26-11-2013, 12:41
perde üretimi nerde yaptırabiliriz ? e36 coupe için ?

Oznsrl
26-11-2013, 12:44

Türkiye'nin Araca Özel Oto Aksesuar Alışveriş Merkezi (http://www.otoperde.com/)

biçok araca var ama e36 ya yok heralde blki görüşürsen yaparlar

darkmoon
26-11-2013, 12:51
nette bir firma vardı google da aratırsan her araca üretim yapıyorlardı..

arkadaş vermiş yukardaki site.. sanırım ölçü alıp araca özelde yapıyorlar..

ulasoztas1
26-11-2013, 19:20

e36 için perdeli pandizot var aslında perde değil tam olarak file gibi ama işe yarıyor. Geceleri farların göz almasını engelliyor arkadan içerinin görünmesini de bir nebze engelliyor

MCN21
26-11-2013, 19:50
En son on ve on kapi camlarinda film yoktu sadece arka kapilarda vardi (arkalar ayni zamanda kendinden karartilmis cam ) cevirmeye girdik polis arkalarda film var diye diretti bende actim bakin v harfi var orjinal diye direttim cikarti feneri zart diye cizdi . Birbirimize giricektik neyseki cam cizilmedin , bak varmis diyip yazdi tabi sonra birakirmi orjinal egzoza egzoz var diye basladi yok arabada filtre varmis kaputu acicakmisim (bu atada arac dizel) lanet olsun dedim cezayi aldim gittim . O zamandan beri filmsiz geziyorum

Frid
26-11-2013, 20:12
orijinal renkli camın üstüne film çektirip, bu orijinal renkli yada koyu cam diyen kekolar da yok değil hani :D

hatta renkli cam olsun diye bayi satışlarında ekstradan ücret ödeyen opsiyon alan vatandaşlar, onun cam filmi olduğunu anladıklarında yaşanan diyaloglar da çok ilgi çekici :D :D

ve 250 300 binlik araç alıpta sadece arka camlara film çektiren kekolar da yok değil :D orijinal renkli almak varken :)

ve karar bağlayıcı değil anlaşılan, aynı araca yine ceza kesilebilir denmiş son satırda.

mhuratboz
26-11-2013, 20:25
Bu Yazıları Okuduktan Sonra Hayatdan Soğudum Daha 2 Gün Önce Lumar'ın Cam Görünümlü Filmini Yaptırdım. Ne Yapım Çevirmeye Girince Bi Çizik Atda Gidim Bi Daha Görürsen Yazrsınmi Diyim.MAdem Cam Filmi Yasak O Zaman Yasak Olan Cam Filmini Ülkeye Sokmucaksın Bütün Cam Filmi Yapan Satan Firmaları Kapatıcaksın Ben Ben Bunu Kaçak Yollardan Yaptırmıyorum Vergisini Kdv'Sini Cardunu Curdunu Vererek Yaptırıyorum Bu Para Aynı Zamanda Devletede Gidiyorsa Bunu Yaptırmaya Hakkım Var.Olaki Ceza Yedim Arabam Bağlandı Kesinlikle Üşenmem Mahkemeye Giderim Sonuna Kadarda Mücadelemi Ederim.

brkkksln
26-11-2013, 21:33
her araç için üretilmiş olan V harfli renkli camlar mevcutmudur?
aracı ara sıra eşim kullanıyor.trafikteki magandalarda rahatsız ediyor haliyle.durum buyken filmleri polisin kralı gelse bana söktüremez.yazar cezasını devam eder ki öyle yapılıyorda ne yazıkki.
derdimizi anlatıyoruz.sökeceksin kardeşim diyor.cezanı yazarım trafiktende men ederim diyorlar.et yapacak bir şey yok sökmüyorum diyorum.alıyoruz makbuzumuzu gidiyoruz.

cezasıydı filmiydi ıvır zıvırla uğraşmaktansa varsa renki cam taktırırım.
bildiğiniz yer var mı?

Frid
26-11-2013, 21:38
ön cam ve ön yan camları kapsamıyor orijinal renkli camlar. sadece arka yan ve arka camı kapsıyor.

onursumer
26-11-2013, 23:08
filmin dozunu kaçırmassanız stok araçta zaten problem yaşamıyorsunuz

benim picantoda 1. numara aynalı lummar film var varla yok arası sırf güneşi kırsın diye yaptırdım daha 1 kere sorun yaşamadım