PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabamı Satsam mı? Kafam çok karışık..

Birkan61
26-11-2013, 16:48
Beyler 2008 model Seat İbiza 1,4 TDI aracım var.

Aracı satmaya niyetlenmemin bir sebebi, baba mesleği olan arabacılık yani servis işi.

Bilenleriniz vardır bu servis plakası muhabbetlerini. Babamda var bi servis, düşününce bu plakalar gelince güzel bi kâr olacak servisciler için..

Bende bu mesleğe yabancı biri değilim.

Diyorum ki, aracımı satsam kredi yardımıyla 2010 - 2011 315 CDI 16+1 Sprinter alsam..

Siz ne dersiniz? Arabayı satmaya gönlüm hiç el vermiyor ama ileriye dönükte güzel bir yatırım olur diye düşünüyorum..

İşin özü çok kararsızım ne yapayım bilmiyorum :(

Ailem ile görüştüm, herkes arkamda başta babam olmak üzere. Elime yüzüme bulaştıracağım bir durum yok iş konusunda sıkıntı yok. Hatta alırsam niyetim araç kazandığı parayla tamamen krediyi ödeyecek..

Fakat farklı bir sıkıntım daha var :) Mevcuttaki aracım..

Arabamda pert kaydı mevcut.. Kazadan dolayı değil ön cama kadar yani motordan suya girdi arabam. 3 parça boya harici bir sıkıntısı yok. 89,000 km'de şuanda.

Triger, baskı balata, diskler, egr temizliği, emme manifoldu temizliği, lastikleri, rutin bakımları vs. hepsi değişti. Zerre masrafı yok..

Piyasası 23 - 25 olarak değişiyor pert kaydı olmasa.

İnanın piyasada çoğu ibizadan çok çok daha temiz..

20 liraya okutsam eyvallahım.. Yaptığım masraflar ile aldığım fiyatın fazlasıyla altına vericem zaten..

Galeriler 12 - 14 falan diyor :D

Sizler ne diyorsunuz ne yapayım..

Bu arada aracım ;

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q83/s720x720/547082_564885126890938_2035818856_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/q79/s720x720/1240568_579671535412297_1960219093_n.jpg

http://m1311.hizliresim.com/1h/u/uwyu5.jpg

dkaya87
26-11-2013, 17:15
kardesim is konusunda cok guzel bir yatirim firsati cikmis onune. aracin da cincik gibi masallah. mutlaka alicisi cikacaktir galerilere kaptirma, hayirlisi olsun bakalim.

powERS
26-11-2013, 17:16
getirisi götürüsü nedir servisçiliğin bilmiyorum. ama dışardan göründüğü kadarıyla tıkırında işler. yabancıda değilmişsin kıvıramıcak değilsindir diye düşünüyorum.

araban sana para kazandırmaz ama yatırımın sana parada kazandırır arabanın modelinide yükseltebilir..

senin elinde bu.

guwen_ar
26-11-2013, 17:36
Ben senin yerinde olsam once is derim.satarim araci mi (tabi ölü fiyata deil) alirim gereken araci girerim bu ise.para kazandiktan sonra keyif icin her zaman araba alinir.
Bende bu tarz bi is yapiorm suan deseler 2-3 tane daha araba lazim keyif icin bindigmiz tum araclari satar is icin gerekli araclari alirim.

Ahmet Saraçoğlu
26-11-2013, 17:37
çekilecek krediyi 20ooolira daha fazla çeksen aylık ödemede çok zorlar mı?((arabayı satmadan servise başlayıp , sonrasında acele etmeden satmak ; sattıktan sornada krediye yeniden yapılandırma yapmak için soruyorum))

GÖKTÜRK
araban sana para kazandırmaz ama yatırımın sana parada kazandırır arabanın modelinide yükseltebilir..

sana kesinlikle katılıyorum abi , bide aracın satılmayacak gibi değil abi piyasada ne araçlar satılıyor bence alıp uzun vadede binecek bi alıcı cıkacaktır

Burak E.
bencede iyibi yatırım olur araban sana bişi kazandırmaz ama yatırım gelecekte sana bişiler getirir.

Suleyman
26-11-2013, 17:38
İş imkanım olsa iki dk düşünmez satardım şu anki aracımı.

Fatih
26-11-2013, 17:38
Birkan bu sende fazla durdu zaten:D

Bence sat aracı servisten kazandığın parayla daha iyisini alırsın.

Pert kaydı olduğu için 20 bin biraz zor 17-18 veren olursa ver gitsin.

serkan_2120
26-11-2013, 17:42
çekilecek krediyi 20ooolira daha fazla çeksen aylık ödemede çok zorlar mı?((arabayı satmadan servise başlayıp , sonrasında acele etmeden satmak ; sattıktan sornada krediye yeniden yapılandırma yapmak için soruyorum))

en mantıklısı bu olur aracın hiç gözünün yaşına bakma iş para kazandırır ama araba para kazandırmaz. malın iyisi dar günde yetişendir derler ne için aldıkkı araçları ihtiyaçlarımızı karşılasın diye değilmi işte bir ihtiyaç madem karşılıyor ne güzel sat geç işinin başına

Birkan61
26-11-2013, 17:54
Dimi ya, ileride daha iyileri olur Allah'ın izniyle :)

Aylık ödeme olarak zorlamaz fakat faizi daha fazla olacağından dolayı böyle bi işe girmek istemem diyelim :) Elilmde nakit para olsa onuda aracın üstüne peşinat olarak verirdim kesinlikle.

Düşüncem ( pederlede konuştuk bunu ) benim alacağım araç kazandığı parayı komple krediyi yani araç kendini ödeyecek. Borcu bitincede ekmek teknem olacak :) Zaten aman aman aşırı bir masrafım yok aracım dışında, bu süre zarfında babam masraflarımı karşılamaya hazır. Neticede hepimiz için iyi birşey peşindeyiz

Birkan bu sende fazla durdu zaten:D

Bence sat aracı servisten kazandığın parayla daha iyisini alırsın.

Pert kaydı olduğu için 20 bin biraz zor 17-18 veren olursa ver gitsin.

Aynen don değişir gibi araba değiştiğim günlerden sonra 2,5 sene binince anormal olabiliyor :D

İş ciddiye bindiği taktirde boku çıkmadığı sürece 1e 2'ye takılmam zaten böyle bi iş için..

Değerli yorumlarınız içinde hepinize teşekkür ederim.. Evinde tek çocuğu olduğum için abi abla yok ***** sizin gibi araba piyasasında olan dostlarla abilerle paylaşmak istedim :)

S.Özeren
26-11-2013, 18:04
düşüncen mantıklı ancak 24 e boyasız var ise 20 zor görünüyor

dragon07
26-11-2013, 18:08
ilk elini sıkana ver kardesim bugün verecegin 14-15 ilerde sana 30-35lik araba aldırır uzun vadede :)) sonuçta yatırım amaçlı satılıyor yine ticarete dökülcek bir paradan bahsediyoruz

mert_can 41
26-11-2013, 18:18
Bence iş herzaman daha önemlidir gelecek için bencede işinize yatırım yapın ilerde allah daha iyilerini nasip eder zaten şimdiden hayırlı olsun işiniz :)

Burak
26-11-2013, 18:26
Araba eyvallah duzgun ama arandı mı bulunmayacak bir arac degil. Ise yatırmak daha mantıklı. Yeri gelir daha iyisini alırsın, ben olsaydım fırsatı degerlendirirdim.

Le10ur
26-11-2013, 18:28
bırkan sat arabanı gır ıse sonra pısman olursun aklında olanı yap derım kazanmak cesaretten gecer bırazda

S.Saka
26-11-2013, 19:08
Arabanı sat işini kur güzel kardeşim. Zaten borcun bittimi keyfine binicek araba alırsın rahatlıkla.

c20let
26-11-2013, 19:24
Kesinlikle fırsatı değerlendirmelisin. Ben iş olacaksa aracımdan vazgeçmek için dakika düşünmem.

Onur Fatih
26-11-2013, 19:43
İşi olmayana kız bile vermiyorlar iş için ben arabamı satarım hatta öyle niyetim var hem okuyorum hem biyere ortaklık gibi düşüncem var arabanın masrafı bitmez yakıtı vergisi muayenesi bakımı sigortası vs vs bitmiyor gerçekten
Bence sat işi kur 3-4 yılda güzel yerlere getirir hayırlısı diyelim

developer
26-11-2013, 20:35
babanızda bu işin içinde olduğundan işten dolayı bi sıkıntı çekiceğinizi düşünmüyorum. fakat sprinterda ucuz değil hani bizim peder geçen hafta 2012 22+1 ini 85 bine aldı 16+1 de 75 civarlarındadır diye düşünüyorum aracı 20 ye verseniz bile 55 bin gibi bı para cekmeniz gerekicek ki bu faiziyle dahada artıcak Fakat kenardada biraz birikiminiz varsa tadından yenmez. satmak cok mantıklı tabi.
Babam 5-6 yıldır servisci ve plaka fiyatlarıda sürekli artıyor.
Kendi işinizi yapmakla bi yerde calışmak arasında cok fark var.
hatta peder de yatırım için ilçe plaka aldı mart veya nisandan sonra ilçelerinde büyükşehire bağlanma mevzusu var .
birde kendiniz okul falan bağlıyabilirseniz çok çok iyi olur arada hiç şirket vs. olmadan direk velilerden ücreti alıyosunuz ve çok daha karlı oluyor

evolution_9
26-11-2013, 20:54
ankarada c palaklar şu an 500bin civarında 9olı yıllarda bedavar almışlardı

Aktaş61
27-11-2013, 00:07
birkan mantıklı olan arabayı satmak gözüküyor kazandıkça kendine güzel ve özel bi haftasonu aracı alırsın zaten zamanla :)

coastguard
27-11-2013, 00:29
Kafanızı karıştıracak hiç bir şey yok ki !

Siz hislerinizle hareket ederek arabanızın değerli olarak görüyorsunuz (çünkü yazdıklarınızdan yola çıkarak en uzun bindiğiniz aracınız)

Ama hisleri bir kenara koyup düşündüğünüzde servis mantıklı gelebilir
-Baba desteği var
-Mesleği az çok biliyorsunuz
-Hem çalışıp hem mal sahibi olma

gibi seçenekler olumlu gösteriyor herşeyi

Ama yinede aşırı borçlanıp yüksek kredi faizi ödemek gibi durumlar varsa şu anlık yatırım gereksiz olur

tylan
27-11-2013, 00:57
her zaman iş onemlidir

huseyinturk
27-11-2013, 01:02
İstanbuldaysa servis işi ağlayan çok var piyasada, garantiye almadan kendini krediye falan girme derim ben. Koca 403ler serviste ayda 2 3 bin lira gibi komik paralar bırakıyor, aradaki şirketler vs yüzünden. Bütün masrafları katsan sigortaydı ıvırdı zıvırdı o 2 3 binde kalmıyor zaten arabacıya. Siprenterların truzimdede güzel piyasası var ayrıca o kanallarıda biraz araştır derim, klasman olarakta truzim her zaman servisçilikten bir tık öndedir

Runo
27-11-2013, 01:27
Bu fırsat kaçmaz. Servis işinde çok para olur, bu yüzden kredide ödenir güzel bi arabada alınır düşüncesindeyim

resatgurcuoglu61
27-11-2013, 03:14
Sat La Sat Tayyar Alırız Sana Sonra :D