PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teknik Resim ile ilgili yardım.

melihyilmaz
27-11-2013, 12:30
1) Türkiye’de Teknik Resim çizerken hangi programlar kullanılıyor?
2) Ücretsiz ve paralı olanlar nelerdir?
3) Teknik Resimde hangi metotlar hangi ülkelerde kullanılıyor?

ben birinci sorunun cevabını şöyle buldum
1 AutoCAD
2 Unigraphics
3 CATIA
4 Pro/enginer
5 SolidWorks
6 DesingCad ve TurboCAD
7 I-DEAS
8 CadKEY
9 TOPSOLID

forumda birçok mimar veya muhandis var yardım ederseniz çok sevinirim.

Y.Emre
27-11-2013, 12:40
3 soruyada en çok kullanılan şeylerle cevap vereyim,

en çok kullanılanlar: autocad, solidworks catia ansis

üstte saydıklarımın tamamı paralı, ücretsiz olarak kullanılan bi google sketch up biliyorum.

metotran kastın eğer buysa ortographic projection en çok kullanılanıdır

AdemAr
27-11-2013, 12:44
teknik resimde autocad katı modellemede solid ve catia cnc içinde benim kullandığım mastercam

Eworen
27-11-2013, 12:48
1) Biz Mimarlar/İç mimarlar ın ana programı Autocad dir
Bunun harici archicad,allplan,revit vb programlarda sıkça kullanılıyor
Ama;
Autocad olmazsa olmazdır ama diğerleride olmasa da olur anlamı çıkmasın ne kadar çok program o kadar kar demektir ama yinede autocad i çok iyi bilmek mecburi denilebilir..
2 ) Ücretsiz program teknik çizim anlamında aklıma gelen yok.
3 ) Metod kısmını anlamadım ama mimari anlamda çizimler ve metodlar evrenseldir
Atıyorum TR deki bi yapı çizimini dünyaanın herhangi bi yerindeki mimar okuyup anlayabilir.

MehmetCanA.
27-11-2013, 12:58
Eğer herhangi bir üniversitede öğrenci iseniz Autocad'in istediğiniz versiyonunu ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Aklınızda olsun.

melihyilmaz
27-11-2013, 17:09
Eğer herhangi bir üniversitede öğrenci iseniz Autocad'in istediğiniz versiyonunu ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Aklınızda olsun.

Bu nasil oluyor biraz daha acabilirmisiniz

yavuz364
27-11-2013, 17:17
Aslında metodlar ülkelere göre değişim göstermemeli ve genel manada da göstermiyor..

Ancak bazı ufak tefek farklar da yok değil. Örneğin ilk aklıma gelen teknik resimde parçanın 3 yönden resmi çizilirken amerikada göz-kağıt-parça şeklinde türkiyede ise göz-parça-kağıt kullanılıyor.. ismen yanlış hatırlamış olabilirim ama kısa bi örnekti.. Parçaya ne taraftan baktığın ile ilgili..

MehmetCanA.
27-11-2013, 17:38
Bu nasil oluyor biraz daha acabilirmisiniz

Üniversitenizin size vermiş olduğu @edu.com uzantılı mail adresinizle Autocad'in sitesine üye olduğunuz zaman ücretsiz indirebiliyorsunuz. Bi deneyin isterseniz, olmazsa eğer pm'den yardımcı olmaya çalışayım tekrar.

Y.Emre
27-11-2013, 17:52
@yavuz364 aynen, amerikalılar parçayı ön, sağ yan ve üstten görünüşlerle çizerken avrupa ve türkiye de ön sol yan ve üstten çiziliyor.

kağıda yapılan çizimlerde hangi çizimin kağıdın hangi konumuna geleceği değişiyor. Gerçi autocad için çokta önemli değil kağıttaki konumları.

melihyilmaz
27-11-2013, 17:57
Peki ucretliyle ücretsizler arasi ne farklar var

aykutsafakyaman
27-11-2013, 18:18
Biz autocad kullanıyoruz ama solid de kullanan arkadaşlarım var . Karşılaştırma yapılırsa autocad daha zor .

kelalper
27-11-2013, 21:08
ben lab projelerini autocad ve solid de çizip yolluyorum ingiltere ve koreye. autocad zaten herkes bilio ama solid de bayağı basit.

İbrahim Erdem
27-11-2013, 22:28
Bildiğim kadarıyla sektörüne göre değişiyor. Mesela Solidworks katı modellemede CATIA yüzey modellemede ve otomotiv sektörü ve yan sanayisinde kullanılıyor.

Yurtdışı ile aynı ya da benzer programlar kullanılıyor zira özellikle yan sanayi işinde örneğin parça çizimi cad dosyası olarak yollanırsa mecburen aynı programla açmalısın.

19gokhan90
27-11-2013, 22:33
2 boyutta autocad 3 boyurluda genelde solidworks ve catia catia genelde otomotiv de daha çok kullanılır, ticari amaçla kullanmıcaksanız hepsini internette bulabilirsiniz. 3. sorunuzu anlamadım ama teknik resim standarttır zaten

EREN34
27-11-2013, 22:57
otomotiv sektöründe başı çeken firmalardan biri catia kullanıyor. Modelleme olsun cnc çizimler olsun..

Y.Emre
27-11-2013, 23:16
Bu tarz şeylerle uğraşıp autocad'i bilmeyeni döverler sanırım ki kullanımı gerçekten basittir.

Bana göre, kullanıcılar çizim programlarında iyileştikçe, autocad -> solidworks -> catia yada ansys öğrenerek ilerliyorlar.

solid ve catia yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum, solid küçük montajlarda ve görselde daha başarılı ama catia (ve ansys) daha komplike yapılar ve parçalara yapılan testlerde daha başarılı.

S!NS!
28-11-2013, 02:18
Üniversitelerde temel olarak autocad sonrasındada solidworks öğretiyorlar..

ruudvan
28-11-2013, 02:31
katı model mesh anımasyon agırlıklı 2 boyut 3d olarak programlar degısıyor hemen hemen hepsınde yaptırmak ıstedıgını bır sekılde yaptırıyorsun . mısal bn rhıno kullanıyorum 3d goruntuyu cızdıkten sonra 2 tuş ile 2d teknik çizimini otomatik alabiliyorsun. ama temelde mantıgı kavramak ıcın autocad mantıklıdır. autocad ı guzel kullanbılen cogu programı kullanabılır.
misal bu 3d
http://i1231.photobucket.com/albums/ee509/RTOPAL/untitled66.jpg (http://s1231.photobucket.com/user/RTOPAL/media/untitled66.jpg.html)

buda programa cızdırdıgım 2d.
http://i1231.photobucket.com/albums/ee509/RTOPAL/asfdasfdsas.png (http://s1231.photobucket.com/user/RTOPAL/media/asfdasfdsas.png.html)

melihyilmaz
28-11-2013, 11:03
bunların hepi paralı programlar sanırım bunların parasız programlarla arasındaki fark nedir.

furkane
28-11-2013, 11:08
autocad ücretsiz kendi sitesinden indiriliniyor gerçi student diye geçiyor çıktı aldığınızda filan kagıtta autocad .. vs. bişiler yazıyo o gibi farklılıklar var galba

Y.Emre
28-11-2013, 12:07
@melihyilmaz ne amaçla kullanacaksınız çizim programlarını? aralarında ki farkların önemini kullanım amacınız belirler.

iş olsun öğreneyim diyorsanız başka, proğramı kullanarak ticaret yapacağım diyorsanız başka, kendi üreteceğim ürünler için çizim, test vs yapacağım diyorsanız daha başka yanıtlar alırsınız.

önemli olan kullanım amacı

kskrhnegatif
28-11-2013, 20:14
Zamanında kendi mühendislik şirketimiz vardı. Peder bey de makine mühendisidir. Üç boyut modelleme, Türkçe, kullanımı kolay, tipik herkes tarafından kabul görmüş bi program olsun diyorsan solidworks. Yok ben detaya girerim, her işi tek programda halletmeyi severim(cad/cam/cae), öğrenme heveslisiyim ve çok profesyonel bi program olsun diyorsan da; otomotiv ve sektörünün lider firmalarının tercih ettiği Unigraphics NX kullanmalısın. Catia konusu ise karışık. O da kesinlikle çok tutulan ve profesyonel bi programdır. Gel gelelim herkes alışamaz; gerek arayüz olsun gerek içeriği olsun. 2010 yılı öncesi birçok dev otomobil üreticisinin kullandığı programdır. Zaten v6 versyonu ile daha çok kurumsal amaca hizmete başladı. Server mantığı üzerinden gidiyor. Ha şuanda bir çoğu hatta %90'lık kısmı Catia'dan Unigraphics NX'e geçmiştir.( Bmw, Mercedes, Audi, Honda, Toyota, Suzuki vs. ) Uzun lafın kısası; gelecek vadeden ve sektörün kafaya oynayan programı Unigraphics NX'dir. Karar senin. :)

onursumer
28-11-2013, 20:35
biz makine imalatı yapıyoruz

autocad ve solidworks kullanıyoruz

teknik resim metotları hakkında fikrim yok ama babama sorabilirim