PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredili yada kredi kartı ile alacağınız ne varsa acele edin.

TaGo
27-11-2013, 13:42
BDDK`nın kararı bu sektörleri çarptı | Ekonomi Haberleri | Bigpara.com (http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/bddknin-karari-bu-sektorleri-carpti/899208/)

Sağolsun BDDK çok ani bir karar ile. Artık taşıt kredilerini maksimum 48 aya, ihtiyaç kredilerini 36 aya bağlıyor.

Elektronik eşya alımında kredi kartına 6 taksitten fazla yaptıramıyacaksınız. Mobilya grubunda ise bu maks 12 ay olacak.

Alayımıza geçmiş olsun.

Alacağınız ne varsa bir an önce fırsatla alın.

HaKo
27-11-2013, 13:45
Bence çok doğru bir karar bu kredi kartı işi iyice çığrığından çıktı çünkü. Sokakta promosyon verir gibi herkese dağıtıyorlar.

Mutu
27-11-2013, 13:46
Yahu almanyada mediamarktta peşin fiyatına 36 ay taksik imkanı gördüğüm ürünler bile oldu. borçlanmayı engelleyeceğiz diye neler yapıyorlar. Yanlış gidiyorlar. Bilinçlenmek lazım, öğrenci olarak 3 senedir kullanıyorum. Düzgün kullandıktan sonra müthiş alım gücü ve kolaylığı sağlıyor. Önce peynir ekmek gibi kart dağıtanları düzenlesinler. Maaşı bin tl olan adamın 3bin tl kart borcu var mesela. Eğer bu kadar halkın borçlanmasını düşünüyorlarsa, vergi yükünü de hafifletsinler. Sen 30 bin liralık aracı vatandaşının 65bin liraya ve üstüne almasına neden ol, sonra bankaların yaptığı taksit oranını dşürünce vatandaşını düşünmüş ol. Oldu hayırlı işler. :D

HaKo
27-11-2013, 13:48
Yahu almanyada mediamarktta peşin fiyatına 36 ay taksik imkanı gördüğüm ürünler bile oldu. borçlanmayı engelleyeceğiz diye neler yapıyorlar. Yanlış gidiyorlar. Bilinçlenmek lazım, öğrenci olarak 3 senedir kullanıyorum. Düzgün kullandıktan sonra müthiş alım gücü ve kolaylığı sağlıyor. Önce peynir ekmek gibi kart dağıtanları düzenlesinler. Maaşı bin tl olan adamın 3bin tl kart borcu var mesela. Eğer bu kadar halkın borçlanmasını düşünüyorlarsa, vergi yükünü de hafifletsinler. Sen 30 bin liralık aracı vatandaşının 65bin liraya ve üstüne almasına neden ol, sonra bankaların yaptığı taksit oranını dşürünce vatandaşını düşünmüş ol. Oldu hayırlı işler. :D

Doğru söylüyorsun ama öyle 36 48 taksitler havada uçuşunca insan ihtiyacı olsun olmasın herşeyi almaya kalkışıyor. Kaldı ki Türkiye de insanlar tüketim konusunda aşırı derece de bilinçsiz. Ben dahil beğendiğim bir şey olduğunda 24 ay 18 ay taksiti görünce bi içim gıcıklanıyor bazende alıyorum hatta ihtiyacım olmadığı halde o ürünü. Millet kredi kartıyla diğer kartının borcunu kapatıyor nereye kadar gider bu böyle ?

Edit ayrıca limitlere de el atacaklar sanırım gelir düzeyine göre limitler düzenlenecekmiş.

rebelh
27-11-2013, 13:48
ben iyi yaptıklarını düşünüyorum günden güne insanların bankaya olan boru artıyor kazanmadığımızı harcıyoruz..

darkmoon
27-11-2013, 13:57
bence çok doğru bir karar geç bile kalınmışdı.. bu kredi borçları yüzünden ne yuvalar ocaklar yandı insanlar boşandı intahar etti..
12 ayı 24ay ı anlarım hadi 48 ayada okde 60 ay ve üstü nedir.

Mutu
27-11-2013, 14:00
Doğru söylüyorsun ama öyle 36 48 taksitler havada uçuşunca insan ihtiyacı olsun olmasın herşeyi almaya kalkışıyor. Kaldı ki Türkiye de insanlar tüketim konusunda aşırı derece de bilinçsiz. Ben dahil beğendiğim bir şey olduğunda 24 ay 18 ay taksiti görünce bi içim gıcıklanıyor bazende alıyorum hatta ihtiyacım olmadığı halde o ürünü. Millet kredi kartıyla diğer kartının borcunu kapatıyor nereye kadar gider bu böyle ?

Edit ayrıca limitlere de el atacaklar sanırım gelir düzeyine göre limitler düzenlenecekmiş.

Aynen abi aynı açıdan bakmışız olaya. Fakat bu ülkede savuranın yanında gerçekten nakit olarak bi ürünün bedelini karşılayamadığı için kart kullananlar da var. O sebeple kısıtlamalarla olmaz ki bunun engeli ya da kontrolü. Öğrenci olarak ben indirimli bilet alıyorum mesela okuduğum okula gitmek için. Onun dışında pek kullanmıyorum, bana sadece bu senede birçok kez ücetsiz bilet kazandırmış oluyor mesela.

Bu düzenlemeler gelince kimler kazanacak biliyor musunuz? Sırf insanlar kredi kartı kullanmıyor diye, senetle satış yapıp bin tl lik s4 miniye 2bin lira fiyat çeken senetle üstüne tefeci şekli farkını koyup sittin sene vadeyle ürün satan avmler.

Kahn23
27-11-2013, 14:00
Kartlara kısıtlama getirebilirler ama burada bankalar da boş değil. Her kategoride kampanyaları var. İşyerlerinin yaptıkları takside istinaden +taksitler(kampanya adı altında) veriliyor :D

Low-Rider
27-11-2013, 14:01
Taksit süresi uzun oldumu, ufak ufak öderim mantığıyla çok fazla alışverişler yapılıyor sonra şemsiye modeli. Bende yaptım zamanında, artık maksimum 6 ay taksitle alıyorum birşey alırsam. Bence doğru bir karar ama öncesinde 1.000TL maaşı olan adama 3.000TL limit ile kart veren bankaları denetlesinler.

ggtoker
27-11-2013, 14:04
önemli olan taksık sayısı değil.... önemli olan 800 tl maasla calısan adama 5000 tl kart vermemek... düzeltilmesi gereken en önemli şey.... konut alımındakı taksıt sayısını düşürmek bence cok mantıksız... kıra oder gıbı ınsanlar ew sahıbı oluyordu acaba sımdı nasıl olacaklar...

Mutu
27-11-2013, 14:04
Ayrıca yasaklandığı belirtilen senelik hesap ücreti için Garanti sms göndermiş. Senelik 58 tl keseceklermiş. Hani denetleniyordu bu, yasal olarak talep edemiyorlardı. Artık açık açık mesajla belirtiyorlar.

"bankamız hesap işletim ücreti 07/01/2014 tarihini itibarıyla tüm vadesiz tl hesaplarında 58 tl olacaktır. muafiyet, vazgeçme şartları www.garanti.com.tr ve garanti şubeleri."

ghibli06
27-11-2013, 14:06
çok çok doğru ama 10 yıl gecikmiş bir karar... batan battı giden gitti, Kızılay meydanında kredi kartı dağıtıldığı günleri de gördük, tek limit uygulaması da doğru ama zamanlama olarak geç kalındı... 1 tane kredi kartım var limiti 2bin tl, asgari ücretli elemanımın cebinde 7-8 tane kart var, toplam kart borcu 30bin tl, bu adam bunu nasıl ödeyecek?

+soner
27-11-2013, 14:08
Bence çok yerinde bir hareket. 2000 TL maaşı olan bir insan 60 binlik bir arabaya 5000 lira peşinat verip gerisini kredi kullanarak binmemeli.

Kredi kartı olayına gelince çözümcü bir yol değil çünkü adam bir alışverişi 3 kredi kartıyla yapar birine öder diğerini erteler yavaş yavaş kendi bünyesinde taksitlendirir.

HaKo
27-11-2013, 14:09
Ayrıca yasaklandığı belirtilen senelik hesap ücreti için Garanti sms göndermiş. Senelik 58 tl keseceklermiş. Hani denetleniyordu bu, yasal olarak talep edemiyorlardı. Artık açık açık mesajla belirtiyorlar.

"bankamız hesap işletim ücreti 07/01/2014 tarihini itibarıyla tüm vadesiz tl hesaplarında 58 tl olacaktır. muafiyet, vazgeçme şartları Anasayfa | Garanti Bankası (http://www.garanti.com.tr) ve garanti şubeleri."

kart aidat ücreti yasaklanmadı , tüm bankalara aidatsız kredi kartı alternatifi sunma zorunluluğu getirildi, Ben yıllardır hiç bir kartıma ödemiyorum kavga gürültü, en son HSBC iptal etmeyi reddetti sonra bana aidatsız bir kat gönderdi, o da saçma sapan kendi kafasına göre taksit yapıyor sonra da taksit yaptığınız için 3 tl kestik falan diye mesaj atıyor, tam hırsız bu şerefsizler :D 2-3 ay sonra kapattırıcam kartı köpek gibi arayıp yalvarmaya başlarlar sonra tekrar kart verelim diye.

darkmoon
27-11-2013, 14:09
800 tl maaş alan adama 3 bin tl limitli kart vermessen bu sefer adam gidiyor 5 farklı bankadan ayrı kart çıkartıyor gene aynı kapıya çıkıyor..

HaKo
27-11-2013, 14:10
800 tl maaş alan adama 3 bin tl limitli kart vermessen bu sefer adam gidiyor 5 farklı bankadan ayrı kart çıkartıyor gene aynı kapıya çıkıyor..

havuz sistemi yapıyorlar şu an sanırım artık bi bankada limiti aşmışsa başka bankadan kart alınamayacak.

ggtoker
27-11-2013, 14:11

abi denetleme olayıda burda başlamalı zaten tek kart tek limit :icon_tup:

Mutu
27-11-2013, 14:13
Evk*r, y*n avm türevleri fazlasıyla artacak ve kazanacak anlaşıldı.

darkmoon
27-11-2013, 14:14
bizim ülkece en büyük sıkıntımız bu değilmi ?? yasa koyuyoruz denetleme hak getire..

burkaykalyon
27-11-2013, 14:15
3500 TL limitli Fish kartım var. Geldiği günden beri 1 sefer 20 TL kullandım. Onu da gününde ödedim. Yaklaşık 1 senedir elimi sürmüyorum karta. Ancak bu seferde Akbank her hafta arıyor. Kullanın size özel taksit yapalım diye. En son küfür edecem de bakalım ne zaman.

Zorla kullandırtmak istiyorlar.

SOMEONESPECIAL
27-11-2013, 14:16
Çok ocak söndükten sonra geç alınmış bir karar...

Eskiden kart yokken açmıydık açıkmıydık ? Paran kadar yaşıyordun, ama huzurun vardı...

prodorian
27-11-2013, 14:16
ben artık bu kararların çok acemice alındığına inanmaktayım. bugün maliye bakanı açıklama yapıyor başbakanımız 50,000 öğretmen atanacak dedi. ya vergi artışı sağlarız yada borçlanma yaparız. başbakanımız ne derse o olur. bu panik hainin artık son bulması gerekli gerçekten sadece zarar gören bizler oluyor. gariban yine gariban kalacak yani...

darkmoon
27-11-2013, 14:17
ben bütün kartlarımı kapadım tek hsbc kullanıyorum onunda benim için en büyük avantajı yurtdışına çıkdığımda lounge larda kullabiliyorum

ersandeniz
27-11-2013, 14:19
bakalım hormonu kesilmiş türk ekonomisi yine büyüyebilecek mi? yoksa hormon kesilince sönmeye mi başlayacak?

darkmoon
27-11-2013, 14:20
bakalım hormonu kesilmiş türk ekonomisi yine büyüyebilecek mi? yoksa hormon kesilince sönmeye mi başlayacak?

balon bana göre inşaat sektöründe olabilir... orada bir patlama olursa eyvahki eyvah domino etkisi yaratır her alanda..

SOMEONESPECIAL
Şu haber bile KK kullanımını nasıl patlatacak görürsünüz )))

By_HaNNibaLL
Ben cok gördüm adam kredi kartinin limiti artsin diye eşine dostuna beyaz eşya tv falan filan alip limitini yükseltiyo adam 2bin lira maaşla çalişiyo 15 bin lira kart limiti var.
Bu adam 15 bini maaşini bağlasa 1 yıl aç yaşamasi lazim ki borç kapansin :D

Saçmalik ya toplucan kullanmasini bilmeyenden.

Benim baba maşallah 5 lira oluyo kapiyo 2 ay sonra 15 olmuş :D onu kapiyo 4 oluyo falan hiç bittiğini görmedim borcun

Yigit-Y
27-11-2013, 14:23
Saçmalıkdan başka birşey değil.

Amaç farklı zaten yine

Sene Sonu hedefleri tutturacaklar ya

ozgurluk
27-11-2013, 14:27
geçen gün kredi kartlarımdan birini iptal ettirmek için finansbankı aradım.

diyorlar ki kartınızı iptal ettirmeyin, yılbaşından sonra çıkan yeni yasaya göre tüm kredi kartlarınızın limiti maaşınızın 3 katını geçemeyecek ( tam hatırlamıyorum ) dedi.

limitiniz yüksek olması sebebiyle bu kartınız çok değerli olacak iptal ettirmeyin falan gibisinden konuştu..

50 bin limiti olan kartta var daha yüksek olanı da var kimi kişilerde..

sorum şu ; bu yasa, yürürlüğe girdiği tarihten sonra alınacak kredi kartları için mi geçerli ? Yani yasadan önce alınan yüksek limitli kredi kartları aynen duracaklar mı? Onlara bir etkisi olmayacak mı bu yasanın ??

Eğer yasadan önce alınan kartlara bir etkisi olmayacaksa yüksek limitli kredi kartı olan tefecilere gün doğdu demektir ..

Mevzuya hakim olan var mı ??

cabrioleter
27-11-2013, 14:28
peki şirketler insanları kredi gibi kendine borçlandıramaz mı? istediği gibi istediği kadar taksitle? otomobil ve inşaat şirketlerinden bahsediyorum.

ggtoker
27-11-2013, 14:29
acaba bu kanun telefon operatörlerinin 24 ay taahhütlü kampanyalarını kapsayacakmı???

TayfunS
27-11-2013, 14:32
Kredi kartim yok ve cikarmayi da düşünmüyorum. Yoksa elektronik, outdoor derken sonraki aya cikamam. Param varsa aliyorum yoksa kaliyo
Ha kullanmayi bilene de helal olsun.cok taksit koymaz mantigi var bende. Oyle bi koyar ki :) allah korusun

Evrenoz
27-11-2013, 14:46
Taksit süresi uzun oldumu, ufak ufak öderim mantığıyla çok fazla alışverişler yapılıyor sonra şemsiye modeli. Bende yaptım zamanında, artık maksimum 6 ay taksitle alıyorum birşey alırsam. Bence doğru bir karar ama öncesinde 1.000TL maaşı olan adama 3.000TL limit ile kart veren bankaları denetlesinler.

Aha ben :)

Bu ay ufak-ufak-ufak taksitler derken totalde 3000e dayanmış olduğunu gördüm kartın :D

HaKo
27-11-2013, 14:49
acaba bu kanun telefon operatörlerinin 24 ay taahhütlü kampanyalarını kapsayacakmı???

sanmam o işlemin kredi kartıyla alakası yok çünkü. Firma kendi vadelendiriyor cihazı.

ersandeniz
27-11-2013, 14:49
balon bana göre inşaat sektöründe olabilir... orada bir patlama olursa eyvahki eyvah domino etkisi yaratır her alanda..

onu ben de bekliyorum, İspanya'da olduğu gibi Türkiye'de de olacak, sırf o yüzden ıvır zıvır sebeplerle erteliyorum ev alma işini..

SiMaO
27-11-2013, 14:53
Bu seferde alıcağı ürün diyelim 2000 tl ise 12 taksit yapmazsa adam gider
ilk 1000 çektirir 9 yaptırır diğer 1000 e de 9 taksit yaptırır gibime geliyor

Evrenoz
27-11-2013, 14:59

1000 TL'ye 9 taksit yaptırdım; 111 TL aylık ödeme kalemi geldi ekstreme..

Bir 1000 TL'ye daha 9 taksit yaptırdım; ikinci bir 111 TL aylık ödeme kalemi geldi ekstreme..

Sonuçta 9 Ay boyunca 222 TL ödeme olacak ekstremde.. Ha 2000 / 9 ha ( 1000 / 9 ) + ( 1000 / 9 )

Manası ne bunun?

HaKo
27-11-2013, 15:01

yani sonuç :D

Firat.M3
27-11-2013, 15:04
dünyanın hiçbir ülkesinde bankalar vergi rekortmeni olamaz. Türkiye'dekiler yasal tefecilik yapmakta. Hatta tefeciliğin bile ötesindeler artık.

Dünyaca ünlü bir banka soyguncusu der ki ;

"Bir bankayı soymak, yeni bir banka açmaktan daha şerefsizce değildir."

16EC813
27-11-2013, 15:15
burda önemli olan şu ,devlet kendi eliyle kendi vatandaşını resmi tefeci olan bankalara peşkeş çekmesiydi ,sanırım bunu biraz abarttıklarından olacak ki yeni düzenlemelerle biraz olsun durduracaklar .

bunu baştan düşünecektiniz .

aqustic
27-11-2013, 15:16
Ne yani ben şimdi 12 ay taksitle iphone 5s alamayacak mıyım?:)

turbo&quattro
27-11-2013, 15:20
Kredi karti kullanmiyorum kullanmayida dusunmuyorum . Bendeki mantik param varsa alirim yoksa almam.

By_HaNNibaLL
27-11-2013, 15:29
Kredi karti kullanmiyorum kullanmayida dusunmuyorum . Bendeki mantik param varsa alirim yoksa almam.

En mantikli olani o zaten abi taksitle olduktan sonra cidden 8 10 bin liralik arabayi bile kartla alinabiliyor.

Yurtdişinda nasil kart kullanimi bu tarz uygulamalar varmi devlet tarafindan belirli bi kontrole tabi tutuluyordur heralde :)

kelalper
27-11-2013, 15:32
beyler adamlar kredi kartı dağıtımına karışmıyor sadece tüketime düzenleme getiriyor. Ben söyliim zaten ekonomi felaket daha da kötü olacak. Adam alamadığı zaman harcamayacak. Harcamadığı zaman piyasada canlı para kalmayacak ki zaten çok kötü şu anda.

MatraX_07
27-11-2013, 15:34
öyle yapılması yerine
Maaşına göre kredi kartı verilse iyi olmaz mı?

Ben 900maaşlı müşteriye araç satıyorum.Kredi kullanılacak aylık ödemesi de 600-650 arası aylık ödemesi cıkıyıor
Soruyorum,geri kalan sıkıntıya düşürmez mi diye ''orasını boşver,az yeriz'' dıye mantığa dıyecek söz yok

cookies
27-11-2013, 16:14
350 tl kartımın limiti.. Hayatta 6 dan fazla taksit yaptırmam, alırken 10 kere düşünürüm insanımızın kendi otokontrolü çok zayıf olduğundan başımıza çoban gerekliydi oldu işte.. Resmen siz harcamasını bile bilmiyorsunuz diyorlar.. Ulan bi daha mı gelecez dünya'ya patlat bi ayfonn :D ee sonra? 2,5 lira maaş alıyorum bereketi yok abi..

blumenberg
27-11-2013, 16:22
zaten ben gücüm olmadıkça almamaya çalışıyorum, taksit olayını sevmiyorum, eşyalar eskiyo taksit bitmiyor, şimdiden alıp taksit ödeyeceğime elim bollaşınca alırım daha iyi

turbo&quattro
27-11-2013, 16:43
En mantikli olani o zaten abi taksitle olduktan sonra cidden 8 10 bin liralik arabayi bile kartla alinabiliyor.

Yurtdişinda nasil kart kullanimi bu tarz uygulamalar varmi devlet tarafindan belirli bi kontrole tabi tutuluyordur heralde :)

İnsanlar tabiki kart kullaniyorlar ama daha borcunu odeyemedigi icin intihar eden fln gormedim :)

ggtoker
27-11-2013, 16:54

nasıl bı sonuca varacaksın merak ettım walla :beuj:

melihyilmaz
27-11-2013, 17:05
Evkur evdiz ve benzeri ceyiz dukkanlarinin onunu acarlar senet sepet le satisalar 10 sene once oldugu gibi aninda artar

fatihcakin
27-11-2013, 17:09
Aramızda bankacı var ise kusura bakmasın ama bu bankalar yemin ediyorum haram.

Mutu
27-11-2013, 17:24
Aramızda bankacı var ise kusura bakmasın ama bu bankalar yemin ediyorum haram.

:) Allahtan dini bütün senetli satıcılar çıktı. Allah razı olsun, bin tllik ürünü alıyorsun 2bin tlye.

S.Özeren
27-11-2013, 17:33
taksit değilde kart verilcek kişileri iyi seçmeleri gerek , maaş yazım ve ssk olmadığı zaman 20 bin liralık kartım vardı

şuan ssk ve maaş yazım var 2.500 tl kredi kartımın limiti

ilker_yusuf
27-11-2013, 17:39
Öncelikle insanlara sanal limitler satan bankalar denetlenmeli...
Bunu yapmalarının tek nedeni kendi marka değerlerini arttırmaktan başka bir şey değildi.
Şimdi durum ortada kredi kartı bilinçli ve kendini bilerek kullanımda gerçekten faydalı bir olay.

Cimmeria
27-11-2013, 17:43
Herkes bankalara sallamış tamam çok pis geçiriyorlar da biraz da geniş düşünelim

1 insanların alım gücü sürekli düşüyor, hayat gittikçe pahalılanıyor, işsizlik sürekli artıyor bunları çözmesi gereken hükümet nerede ?

2 insanlarımız sürekli olarak gücünün yetmediği şeylere özeniyor harcadıkça harcıyor sonra sürünüyor, bu da ne yazık ki eğitimsizlikten başka bir şey değil.

Shadow_Dancer
27-11-2013, 18:20

Aynen katılıyorum yaklaşık 12 senedir maaşlı çalışanım, ama kullandıgım kredi kartının limiti 500 lira.. O da mecburen yurtdışında yemek felan yemek için.. Varsa param alırım, yoksa bekler müsait olunca alırım.. Sıcak paranın verdigi avantajda hiç bişe de yok..

mert_can 41
27-11-2013, 18:22
Sonumuz kötü olucak gibime geliyo esnafım ve çevremdeki tüm esnaflar mallarını kredi katından alıyo kredi katıyla ayakta duruyorlar bu yeni düzenlemeyle çok kişinin canı yanacak birde işin öbür boyutu müşteri para harcamıcak elinde tutucak ve sonuç yine esnafa ve çevreye dönecek sıcak para dönmez ortalıkta allah sonumuzu hayır etsin..

Ome_RS
27-11-2013, 21:00
insanlardaki mantık düzeltilmediği sürece ne yaparlarsa yapsınlar ödeyemeyenler haciz işlemine ugrayanlar yine olucaktır.
bu şekilde bir düzenleme yapıldıgından en buyuk zararı yine esnaf çekicek bence
kartın limiti yüksek diye abanmaya gerek yok ihtiyacın olmadıgı birşeyi almak zorunda da değilsin
ben yüksek bir maaşım olmamasına ragmen yüksek limitli karta sahibim uzun zamandır kart kullandıgım için ve düzenli ödediğim için banka puanım yuksek limiti istediğim seviyeye getiriyorlar 3 ay kadar önce 12 taksitle araba aldım ve ödemelerini aksatmıyorum
iş yerinde ama çok arkadasım var sacma sapan seylere taksitli aylık ucuza geliyor diye allışveriş yapıyorlar
he ne olucak evkur yön vs firmalar kazancak bizde kartsız 24 ay taksit alın aydan aya geçirelim 1000 liralık telefonu 2500tl ye kitleyelim

turci
27-11-2013, 21:53
senelerdir Türkiye'de ki kredi kartı mantığını anlayabilmiş değilim,
hep saçma buldum halada öyle.
daha en başından kontrol altına alınması gerekirdi.
ben ve eşim çalışıyoruz ve evimizde sadece tek kredi kartı var,
onuda sadece internetten uçak bileti almak için kullanıyoruz.
mecburiyetten yani.
Türkiye'de ki gibi k kartı kullanımı ben daha görmedim çünkü yok.
Türkiye'de alış veriş yaptığım zaman kasada adam hangi kart ve kaç taksit diye soruyor, durum bu kadar vahim yani.
nakit deyince uzaylı görmüş gibi oluyorlar :)

evet mediamarkt şuan 33 taksit 0 faiz uyguluyor ama herkes elini kolunu sallayarak alamıyor,
burada schufa diye birşey var ve adam sistemden sorguladığında negativ isen alamıyorsun.
eğer bahsettiğim schufa'da isen zaten kredi taksit değil, telefon sözleşmesi bile yapmıyorlar.

TaGo
27-11-2013, 22:00
peki kkartına karşı olanlara soruyorum.

evdeki buzdooabın bozuldu ne yapacaksın? önceden bozulır diye biriktirdinmi?

tv bozuldu? çamaşır makinası? her biri en az 2000tl lerde olan bu ürünleri artık en fazla 6 taksitle alacaksın. allah size kolaylık versin.

kısaca kkartı ihtiyaç içindir. taksit fazlalığı ise sana sunulan avantaj.

turci
27-11-2013, 22:11
benim fikrim,
eğer akıllı kullanılırsa evet iyi bir şey ama yaşamını kart ile idame etmeye çalışırsan evet bir yerde patlarsın ki çoğu insanın hayatı bu nedenle karardı.

bende kart sevenlere sorayım,
neden bir tane ile yetinmeyip 10 tane kredi kartı ??

AdemAr
27-11-2013, 22:52
asgari ücretle çalışan adama 5 bin tl limitli kart verırlerse oyle olur. herkese maaşı kadar limit ver

mert_can 41
27-11-2013, 23:02
Peki bir sorum olucak iş yeri sahiplerine neye göre kart limiti belli olucak ***** sabit bir gelir olmaz.

tylan
28-11-2013, 04:59
peki şirketler insanları kredi gibi kendine borçlandıramaz mı? istediği gibi istediği kadar taksitle? otomobil ve inşaat şirketlerinden bahsediyorum.

otomobili bilmiyorum ama inşaat sektörü yapabilir ben şuan ev aldım 60.000 peşin verdim geri kalan 70.000 i 2.000 tl lık senetlerle ödüyorum büyük ihtmal böyle bişey yaparlar inşaat sektörü çökerse tüm piyasalar çöker

opamp
28-11-2013, 06:29
peki kkartına karşı olanlara soruyorum.

evdeki buzdooabın bozuldu ne yapacaksın? önceden bozulır diye biriktirdinmi?

tv bozuldu? çamaşır makinası? her biri en az 2000tl lerde olan bu ürünleri artık en fazla 6 taksitle alacaksın. allah size kolaylık versin.

kısaca kkartı ihtiyaç içindir. taksit fazlalığı ise sana sunulan avantaj.

Bende böyle bir yazı yazıyordum ki tam mesajınızı gördüm. Kesinlikle katılıyorum.
Paran varsa al yoksa alma mantığı günümüzde her zaman işe yaramıyor maalesef.. :rolleyes:

MDeniz
28-11-2013, 08:25
burada tek amaç var kartçıların önüne geçmek ama yanlış. sen bize 800 lira maaş ver sonra 15 liralık ev eşyası alacak olsam dünya kadar taksit ödemesi çıkar hangi maaşla karşılayacağım bu kredi ödemesini 30 bin tl çektim ev aldım 41 bin tl ödemesi çıktı 60 ay vadeyle bu halde bile 680 tl öderken 36 ay nasıl çekmemizi bekliyorlar ayıp ya ayıp kendilerine zammı bir gecede cümbür cemaat el kaldırıyorlar bize gelince kıt kanaat allah ıslah etsin

63owen63
28-11-2013, 09:13
Kredi kartı pişmanlıktır :)

Kahn23
28-11-2013, 09:14
Kredi kartını yasaklıyorsun, ama bankalar çatır çatır kredi veriyorlar.
Bak görün bu kk kısıtlamalarından sonra krediler fena patlayacak..

onurdestan
28-11-2013, 09:35
hayatımda bir kere taksite bulaştım iphone 4s almıştım hala ödüyorum her ay ip5 e geçtim tel tarih oldu hala ödüyorum saçma sapan bişey kredi kartı limitim 500 tl daha 2 kere post cihazından geçmiştir 2 senede sadece garanti olarak tutuyorum yanımda

adını söylemiycem bir tv programında çalışırken yardım için gittiğimiz 3 gecekondudada lcd tv vardı üstelik bir tanesine hırsız girip çalmış birdaha almışlar ama ev tepelerine yıkılmak üzereydi

sonuç olarak gerçekten alışverişe aç bir milletiz büyük oranda bence yararlı bir uygulama

erdem325
28-11-2013, 09:36
bence mantıklı değil taksite limit koymak..
tek ama tek mantıklı olan şey kartı verirken maaşla orantılı limit belirlemek..
atıyorum maaşının 2-3 katı herneyse o kadar max limit verilmeli, devlet el atacaksa sadece buna el atmalı.
limit mantıklı olduktan sonra 60ayla sakız bile alınsın yani bundan kime ne ki??;

ayağını yorganına göre uzatmayanı banka s.kmese başkası s.ker..
değişen hiçbirşey olmaz..
nası ödeyeceğini düşünmeden hesaplamadan alışveriş yapan adam bırakın zaten batsın..

onurgoyunc
28-11-2013, 09:39
Gelirini-giderini bilen insanların kredi kartı, kredi vs kullanmasına karşı değilim. Ben nadiren peşin alıyorum.

TaGo nun verdiği örnekler çok mantıklı

Mechanix
28-11-2013, 09:43
Eğitim vermeyip cezayı arttırmak Türkiye'nin sistemi haline geldi. Tıpkı trafik kuralları gibi. Araba kullanmayı direksiyona geçmek sanan şöförler üreterek , cezalar ile onları yönlendirmeye çalışmak çok vahim ve gerici... Bu da aynı stratejinin bir uzantısı.

powERS
28-11-2013, 10:22
kanunlar neden hep insanlara ? abi madem bişeyi düzene sokmaya çalışıyosun git o zaman önce membağını düzelt. bankaları denetle.

bu kaç kart olursa olsun toplam limit tek limit muhabbeti ne zaman çıktı? ne oldu ? icraat sıfır sebep?

benim babam emekli adam alıyorsa 1200 ya alıyordur ya almıyordur.

babamda aynı hatayı yaptı zamanında cepte 7 8 kart toplasan 100k ya yakın limit.

allaha şükür doldurmadı hepsini ama genede tadımız kaçmıştı. ne gerek var ?

sen bankaya sormuyorsan sen bu adama nasıl bu kadar limitli kart veriyorsun diye.

taksit kısıtlamaylamı olacak?

şimdi hala 20k dan 2 tane filan var kartı.

kredi kartı kullanmayı bilirsen nefis birşey. ha kendin ödemeyecek gibi fütursuzca harcarsan baattin gelir takar bıçağı döte :)

huseyinturk
28-11-2013, 10:33
tefeci mantığıyla çalışanlara el atsınlar kredi kartıyla uğraşacaklarına. İktidar güya dindar görünüyor ama bunlar iktidara geldiğinden beri yola çıkan kadından bahise herşey kat kat çoğalıyor...

TarikS
28-11-2013, 10:35
Beyler denetlenmiyor diyorsunuz da BDDK bankaların öyle bir ensesinde ki, tahmin edemezsiniz :D

Onaysız hiçbir işlem yapılamıyor.

Kart olayı biz bankacıların da işine gelmedi pek, artık ihtiyaç kredilerinde fark yaratmak için çabalayacak herkes.

Ben yine de mantıklı buldum diyebilirim. 6 taksiti duyunca benim de aklıma direk beyaz eşya ve mobilya vb. geldi ama onlara 12 taksite devam.

Her yeni telefon çıktığında 12-24 ay taksite girip kendini borca sokan yurdum vatandaşının büyük yararına bu uygulama. Gidip TEFEci gibi yerlere illa "bana çakın" derse de yapacak bir şey yok zaten.

volume81
28-11-2013, 10:49
zamanında iphone 3GS'yi taksitle almıştım telefonu 4S'in çıkmaya hazırlandığı zamanlar

2 ay önce bitti taksit'i :D o günden beri taksitle sadece araba aldım :D

ontheair
28-11-2013, 11:16
Bu iş kumarhanelerin kapatılması gibi oldu. Vatandaş borçlanıyor diye kumarhaneleri kapattılar ama yine oynamak isteyen oynuyor. Yine insanlar kumarhanelere borçlanıyor.
Şimdi de iki ayda bir öde diye bir şey yaparlar 6 ay taksit otomatikman 12 aya çıkar. Taksitini taksitlendir derler 24 aya çıkartırlar.
Daha önce yine buna benzer bir uygulama gelmişti. Taksit ötelemeyi başlatmışlardı.
Bazı güzel yanları yok mu? Elbetteki var. Tek limit olayı gayet güzel mesela. Bankaların düşene yüklenmesini engeller. Üniversitede okurken kredi kartı borcumu ödeyemedim. Yapılandırmaya gittik. İkinci taksidi ödedikten sonra borcunu ödeyemediğim 700 TL limitli kredi kartı yerine 2500 TL limitli olanını yolladılar. Bahaneleri de çok güzeldi; Sizin kartınız şimdi kapalı ya acil bir durumda para gerekirse. Evet derseniz yine kucaktasınız demektir. Bunu sadece bana değil herkese yapıyorlar.

Esnaf için kötü olacak diyenler ise yanılıyorlar. Pos makinesinden geçen her karttan banka komisyon almıyor mu? Hatta bu ekstra bonus kampanyalarından da kesinti yapmıyor mu? Paranı erken çekersen bir kesik daha atmıyor mu? Kredi kartı ile yapılan alışveriş sadece banka açısından kârlı.

Otomobil ve ev kredilerinde ise sürenin kısaltılması bence iyi oldu. Maaşlı çalışanlar için konuşursak senede aldığınız zam bellidir. Yüzde 5 ile 10 arasında değişir. Belki biraz daha artar ama asla yüzde 20 olmaz. Bankaya ödediğiniz faiz ise senelik yüzde 20'ye denk gelir. Hatta zaman zaman yüzde 30'lara bile ulaşabilir. Evet ilk seneler bu size dokunmaz ama 10 yıllık bir süreçte borcunuz yüzde 30 artarken maaşınız yüzde 20 artmış olacak. Vade süresi kısaldığında ise bu artışlardan daha az etkileneceksiniz.
Enflasyon etkisi derseniz de maaşınıza yapılan zamlar da enflasyon oranında belirleniyor. Reel enflasyon ile açıklanan enflasyon arasındaki farkı da hepimiz biliyoruz.

Masterpiece
28-11-2013, 12:03
Araç almayı düşünüyoruz yakın zamanda ne zaman gerçekleşir acaba bu konu ?

ggtoker
28-11-2013, 12:25
Bu iş kumarhanelerin kapatılması gibi oldu. Vatandaş borçlanıyor diye kumarhaneleri kapattılar ama yine oynamak isteyen oynuyor. Yine insanlar kumarhanelere borçlanıyor.
Şimdi de iki ayda bir öde diye bir şey yaparlar 6 ay taksit otomatikman 12 aya çıkar. Taksitini taksitlendir derler 24 aya çıkartırlar.
Daha önce yine buna benzer bir uygulama gelmişti. Taksit ötelemeyi başlatmışlardı.
Bazı güzel yanları yok mu? Elbetteki var. Tek limit olayı gayet güzel mesela. Bankaların düşene yüklenmesini engeller. Üniversitede okurken kredi kartı borcumu ödeyemedim. Yapılandırmaya gittik. İkinci taksidi ödedikten sonra borcunu ödeyemediğim 700 TL limitli kredi kartı yerine 2500 TL limitli olanını yolladılar. Bahaneleri de çok güzeldi; Sizin kartınız şimdi kapalı ya acil bir durumda para gerekirse. Evet derseniz yine kucaktasınız demektir. Bunu sadece bana değil herkese yapıyorlar.

Esnaf için kötü olacak diyenler ise yanılıyorlar. Pos makinesinden geçen her karttan banka komisyon almıyor mu? Hatta bu ekstra bonus kampanyalarından da kesinti yapmıyor mu? Paranı erken çekersen bir kesik daha atmıyor mu? Kredi kartı ile yapılan alışveriş sadece banka açısından kârlı.

Otomobil ve ev kredilerinde ise sürenin kısaltılması bence iyi oldu. Maaşlı çalışanlar için konuşursak senede aldığınız zam bellidir. Yüzde 5 ile 10 arasında değişir. Belki biraz daha artar ama asla yüzde 20 olmaz. Bankaya ödediğiniz faiz ise senelik yüzde 20'ye denk gelir. Hatta zaman zaman yüzde 30'lara bile ulaşabilir. Evet ilk seneler bu size dokunmaz ama 10 yıllık bir süreçte borcunuz yüzde 30 artarken maaşınız yüzde 20 artmış olacak. Vade süresi kısaldığında ise bu artışlardan daha az etkileneceksiniz.
Enflasyon etkisi derseniz de maaşınıza yapılan zamlar da enflasyon oranında belirleniyor. Reel enflasyon ile açıklanan enflasyon arasındaki farkı da hepimiz biliyoruz.

bence cok yalnıs bir düşünce.... 2000 tl gelırı olup ev almak ıstene biri ayda 1500 tl kredı borcu odeyebilirmi???? yoksa uzun vadeye yayıp 500-750 arası ödemesimi daha kolay olur???

onursumer
28-11-2013, 12:29
senetçilere gün doğdu evkur gibi firmalar çoğalır veya büyük firmalarda kredi puanı ile senet yapmaya başlar diye düşünüyorum

oyle bir milletizki taksit adedi toplam kaça geliceği onemli değil yeterki istediği şeyi aylık odeyebiliceği miktara ayarla

1000tl lik telefonu 2500tl ye alıyorlar şaka gibi

maskaran
28-11-2013, 12:33
bu haberle beraber satışlar 10 katına çıkar nasıl bir strateji nasıl bir zeka var adamlarda şuna bak arkadaş

SGTI
28-11-2013, 12:38
Bir tanidigimin takdir ettigim sozu.
Gencler gelecekte kazanacagi parayi bugunden harciyorlar.
Ama insanlar sahip olmak istiyor bunada yapacak bisey yok.

darkmoon
28-11-2013, 12:40
şu senet işide ne kadar ilkel geri çağdışı geliyor bana.. 1960 lı 70 li yıllardaki filmlerde vardı halada var.. o sent işi yüzünden zaten bir sürü illegal işler dönüyor çek senet mafyası denen bir kesim var..

Evrenoz
28-11-2013, 12:59
Çek ve senet'in bir yaptırımı da yok.. Senet zaten lüzumsuz kağıttı, çek de aynısı oldu.. Adam ödemese; üzerine malı da olmasa su içersiniz anca.. Eskiden çekini ödemeyeni hapisle korkutma imkanı vardı, hapis korkusundan çekini ödemek zorunda kalırdı onu da kaldırdılar..

Frid
28-11-2013, 13:23
tefecilere gün dogursunlar daha iyi olur. yarım yamalak yapmasalar şu işleri.

darkmoon
28-11-2013, 13:30
Çek ve senet'in bir yaptırımı da yok.. Senet zaten lüzumsuz kağıttı, çek de aynısı oldu.. Adam ödemese; üzerine malı da olmasa su içersiniz anca.. Eskiden çekini ödemeyeni hapisle korkutma imkanı vardı, hapis korkusundan çekini ödemek zorunda kalırdı onu da kaldırdılar..

öyle diyorsun ama senetini ödemessen evine icra yollatabiliyorlar çok rahat.. arkadaşımızın başına geldi ... üstelik ödemesine rağmen şirketin muhasebesinde olan bir hata yüzünden evine icra gitti.. sonra hata anlaşıldı falan ama gene avukatlık ücreti ödedi.. yani pis işler.. kimse senetle iş yapmasın senete imza atmasın derim..

Evrenoz
28-11-2013, 14:24
öyle diyorsun ama senetini ödemessen evine icra yollatabiliyorlar çok rahat.. arkadaşımızın başına geldi ... üstelik ödemesine rağmen şirketin muhasebesinde olan bir hata yüzünden evine icra gitti.. sonra hata anlaşıldı falan ama gene avukatlık ücreti ödedi.. yani pis işler.. kimse senetle iş yapmasın senete imza atmasın derim..

Çekte de senette de eve icra gelebiliyor onda sıkıntı yok. Evinden mal kaldırabiliyorsun, imkan varsa evini bile sattırabiliyorsun. Benim dediğim üzerine mal - mülk olmayan / malı mülkü başkasına aktarmış kişiler..

darkmoon
28-11-2013, 14:40
Çekte de senette de eve icra gelebiliyor onda sıkıntı yok. Evinden mal kaldırabiliyorsun, imkan varsa evini bile sattırabiliyorsun. Benim dediğim üzerine mal - mülk olmayan / malı mülkü başkasına aktarmış kişiler..

o başka bir mesele malı mülkü olanlarda yakınına falan haciz ettiriyor bir nevi malına dokunulmazlık getiriyor kimse hiç bir şeyi alamıyor gelenler çünkü adamın her şeyi hacizli oluyor o şahıs üstüne..
misal ben senin güvenliğin için tüm mallarına kendi adıma yada şirketim adına a dan z ye neyin varsa yoksa haciz getirtiyorum bankadaki hesaplarına kadar tedbir koyduruyorum o saatten sonra kim sana hacize icraya gelse avucunu yalar gider.hiç bir şeyine dokunamazlar :)

murat-m
28-11-2013, 15:01
avm'lerde batak olayı çok nadir gerçekleşir.1000tl'lik ürünü 1800tl'ye satar.peşinat ya da 2-3 taksit ödediğinde malı kurtarmış olur zaten.zaten çoğu "keşke kimse ödemesede faizden vursak voleyi" diye bakıyolar olaya.garibanada mal vermezler tapu isterler,kkb kaydı inceleyip limitlerin düşükse,protestolu senedin,karşılıksız evrağın varsa yüzüne bakmazlar artık.