PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Golf4 1.6 confort çok benzin yakıyor

KSE71
27-11-2013, 19:38
Herkese merhabalar abilerim kardeşlerim.
1 aya yakın bir zaman önce 2001 model golf 4 confort 1.6 aldık. 77 binde aldık aracı, ağır bakımları yapılmıştı. Triger, baskı balata, buji vs değişmişti. Yağ , yağ filtresi, benzin filtresi, hava filtresi. Ama biz aldığımızdan beri araba bi anormal yakmaya başladı. Şehir içinde 100 liralık benzinle 150 km anca yapıyor. Sizce bu golfler için normalmidir? Bazı kişiler çok yakar demişlerdi tamam ama bu kadar da olmaması lazım diye düşünüorum ben. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Neden olabilir bir türlü çözemedik. Ağrıza da vermiyor makinaya bağlayınca. .
Araçta modifiye için extra bir şey yoktur
Şimdiden teşekkür ederim herkese

Boldenon
27-11-2013, 20:00
Aracınızın bir sorunu olduğu aşikar. Bu kadar yakmaması gerek. Sensör problemi var gibi.

golfcu0101
27-11-2013, 20:01
bukadar yakması çok bence. vw gurubunun golf ve bora modelleri yanılmıyorsam 2002 haziran öncesi üretilenler 8 valf ve 16 valflere göre ciddi fark var aralarında hem performans hemde yakıt olarak.

KSE71
27-11-2013, 20:11
Yani bana da bu kadar yakması anormal geldi. Tamam çok yakar dediler ama bu kadar da olmaması lazım bence. Ben oksijen sensörü diye düşündüm ama o zaman da ağrıza vermezmiydi? ben vermesi lazım diye biliyorum ama. Ben de en son çare buraya konu açayım dedim. Sizce ne neden olabilir bunlara. yani benzin filtresi falan değişti , buji değişti ama onlar olmasa bile bu kadar farkettirirmi bi benzin filtresi bi buji yaa ki değişti onlar.

yesil
27-11-2013, 20:13
bukadar yakması çok bence. vw gurubunun golf ve bora modelleri yanılmıyorsam 2002 haziran öncesi üretilenler 8 valf ve 16 valflere göre ciddi fark var aralarında hem performans hemde yakıt olarak.

O kadarda ciddi bir fark yok performans olarakta, tüketim olarakta. Zaten 16v lik motor üretimden kaldırılırken 8v lik motor yıllarca üretilmeye devam edildi.

Herkese merhabalar abilerim kardeşlerim.
1 aya yakın bir zaman önce 2001 model golf 4 confort 1.6 aldık. 77 binde aldık aracı, ağır bakımları yapılmıştı. Triger, baskı balata, buji vs değişmişti. Yağ , yağ filtresi, benzin filtresi, hava filtresi. Ama biz aldığımızdan beri araba bi anormal yakmaya başladı. Şehir içinde 100 liralık benzinle 150 km anca yapıyor. Sizce bu golfler için normalmidir? Bazı kişiler çok yakar demişlerdi tamam ama bu kadar da olmaması lazım diye düşünüorum ben. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Neden olabilir bir türlü çözemedik. Ağrıza da vermiyor makinaya bağlayınca. .
Araçta modifiye için extra bir şey yoktur
Şimdiden teşekkür ederim herkese

Normal kullanımda şehir içi 9 10 litre civarı yakması gerekir. 100 lira ile en azından 220 230 km civarı yapabilmelisiniz ama araç çok kısa mesafelerde veya sürekli yoğun trafikte kullanılıyorsa yakabilir belki. Biz 10 sene bindik 8v motorlu golfe, o kadar yaktığını görmedim hiç.

KSE71
27-11-2013, 20:41
Aracı annem kullanıyor, maltepeden göstepeye gidip geliyor her gün iş için. Yani gittiği yol bu bazen de ümraniyeye falan gidiyor ama başka arabalarda böyle bi sorun yok yani aynı o taraflarda çalışan arkadaşımız daha var aynı arabadan olan onun böyle bir şikayiti yok. Bir de araç baya bi süre garajda kaldı. Yani aldığımız kişi sürekli iş seyahatlerine gidiyodu, 10 15 günde bir aracı çıkarıyordu ailecek gezmek için o kadar.

yasindemir
27-11-2013, 20:56
Söylediğinize göre araç 100km'de 14 lt yakıyorki kesinlikle normal değil. Araçta yağ yakma problemi var mı? Motorla alakalı bir gömlek aşınma vs. durumu olabilir. Ben 160'lık stok rocco ile full köprü trafiğinde her gün 10 lt yakarken bana normal gelmedi bu yakıt...

KSE71
27-11-2013, 21:32
Söylediğinize göre araç 100km'de 14 lt yakıyorki kesinlikle normal değil. Araçta yağ yakma problemi var mı? Motorla alakalı bir gömlek aşınma vs. durumu olabilir. Ben 160'lık stok rocco ile full köprü trafiğinde her gün 10 lt yakarken bana normal gelmedi bu yakıt...

Abi aracı zaten biz bir tanıdığımızdan almıştık, yani orj. 77 bindeydi araç. Şimdide olsun olsun 80 bin de falan olmuştur küsüratı var tabi. Ama motorla ilgili hiç bir problem yok. Yani yağ yakma, duman atma falan öyle hiç bir problemi yok. Makinaya bağlayınca bir ağrıza da göstermiyor. Bizde anlamadık açıkçası. 100 tl lik benzinle 150 km ne demek yaa çok anormal yani bize göre. Bizim KSE ondan az yakıyor yaa

drago
27-11-2013, 21:51
8v motorların hastalığı buji buji kablosu ve tek tek bobinli olan model değilse bobinlerdir, onları bi kontrol edin.bobinler ayrı olan modelse zaten buji kablosu da yok.

bi diğer hastalığı da akışmetre, gaz kelebeği ve oksijen sensörü.bunları da vagcomdan bi değerlerine bakın.

bi anormallik var 3 tane kullandım o arabadan otomatiğinde bile 9.5 litreyi geçmedim

KSE71
27-11-2013, 22:31
8v motorların hastalığı buji buji kablosu ve tek tek bobinli olan model değilse bobinlerdir, onları bi kontrol edin.bobinler ayrı olan modelse zaten buji kablosu da yok.

bi diğer hastalığı da akışmetre, gaz kelebeği ve oksijen sensörü.bunları da vagcomdan bi değerlerine bakın.

bi anormallik var 3 tane kullandım o arabadan otomatiğinde bile 9.5 litreyi geçmedim

Anladım çok sağolasın abi. Yarın zaten servise gidecek araç, bunları da söylerim babama söyler. Ama bizim araba 16v 8 v değil ama hemen hemen aynıdır heralde hastalıkları dimi? Başka böyle bi sorun yaşayan varsa, veya neden olacağı hakkında fikri olan yazarsa sevinirim. bunları listeye aldık.

mami_makinen
27-11-2013, 22:32
Araç otomatikmi ?

KSE71
27-11-2013, 22:34
Yok abi manuel. bu arada özür dilerim 8v bizim araba karıştırdım.

arm
27-11-2013, 22:35
6 silindir benzinli aracımla bile 11 litrenin üzerine performanslı kullanımda bile çıkmıyor kesinlikle baktırın

mami_makinen
27-11-2013, 22:37
Yok abi manuel. bu arada özür dilerim 8v bizim araba karıştırdım.

O zaman fazla yakıyo ya kullanımdan yani çok yüksek devirli kullanılıyo yada oksijen sensöründendir bence
Aracı makinaya bağladığınızda oksijen sensörünün değerlerine bi bakın

KSE71
27-11-2013, 22:40
Teşekkür ederim herkese, listeyi yaptık. İnşallah bunlardan biri çıkarda rahatlarız yaa, her gün kullanılan bi araç olduğu için çok fazla masraf açıyor. Peki oksijen sensörü veya bobinse bunların fiyatı hakkında bir bilginiz var mı?

Mr.K
27-11-2013, 22:41
benim aklıma sadece sürekli 2.viteste veya 3.viteste gidilmesi geldi,onun harici çoğu çoğu vagcom baglanıp değerlere bakılır(bobinlerin vs)

KSE71
27-11-2013, 22:47
benim aklıma sadece sürekli 2.viteste veya 3.viteste gidilmesi geldi,onun harici çoğu çoğu vagcom baglanıp değerlere bakılır(bobinlerin vs)

Yani öyle de kullanılmıyo abi o bizimde aklımıza geldi ama annem de öyle kullanmıyor anlamadık bi türlü. İnşallah yarın bu bobin veya oksijen sensöründen biri çıkarda rahatlarız yaa. Enazından ne olduğunu bilelim. böyle ağrızayı bilmeyip de aramak daha kötü

KSE71
28-11-2013, 19:40
Merhabalar tekrar.
Bu gün arabayı servise götürdük, bütün bakımları yapıldı. Triger, devirdaim vs. Buji kablolarıyla bobinler değişmesi gerekiyormuş sanırım. Bobinlere baktılar, sorunun bundan olabileceğini söylediler. İnşallah bundandır sorun, en kısa zaman da değiştirecez. Oksijen sensörü için bi şey demediler, onda bi sorun yokmuş yani. Bu bobinlerin fiyatları ne kadardır acaba bir bilgisi olan varmı aşağı yukarı?

drago
28-11-2013, 23:21
buji kablosu varsa sendeki bobin 4ü 1 kaset içinde yekpare olandandır onun da fiyatı en son 160 civarı falandı

kurtbil
28-11-2013, 23:30
lambda fiziki hasar görmediği sürece zaten arıza vermiyor. Vag.com dan bakmak lazım. Maf da az okuyor olabilir. 8v lerin 9-10 litre yaktığı bilinen bir şey ama bu fazla yakıyormuş

KSE71
28-11-2013, 23:33
buji kablosu varsa sendeki bobin 4ü 1 kaset içinde yekpare olandandır onun da fiyatı en son 160 civarı falandı

Anladım, sağolasın abi. inşallah o kadarla yırtarız

KSE71
28-11-2013, 23:35
lambda fiziki hasar görmediği sürece zaten arıza vermiyor. Vag.com dan bakmak lazım. Maf da az okuyor olabilir. 8v lerin 9-10 litre yaktığı bilinen bir şey ama bu fazla yakıyormuş

Anladım. Zaten golf servisine gidecek abi heralde, mafa da bi bakarlar o zaman. Oksijen sensörüne bi şey demediler ama daha detaylı bakılacak tabi bobinlerden değilse sorun.

Onur Fatih
28-11-2013, 23:37
Bobin fiyatı 100-110 arası bişeydir değiştirmişken bujileri ve kablolarıda değiştirin :)

drago
28-11-2013, 23:37
kardeşim şimdi aklıma geldi, uzun yol yaptın mı hiç, hararette düşme oluyor mu?yoksa 90da sabit mi?

KSE71
28-11-2013, 23:43
kardeşim şimdi aklıma geldi, uzun yol yaptın mı hiç, hararette düşme oluyor mu?yoksa 90da sabit mi?

Abi zaten biz aracı 1 aya yakın bi süre önce aldık 3 hafta olmuştur belki. Aracı da çok iyi bir tanıdıktan aldık oda uzun yol hiç yapmamış arabayla. yani zaten kendisi iş seyahatlerine gidiyor sürekli, maltepe de oturuyor. 10 15 günde bir geliyor gündelik gezmek için kullanıyor aracı yani buralarda genelde araba bi giderlerse ailecek pikniğe beykoza falan gidiyolardı uzun yolu o yani. hararet hiç yapmamış yani hararet falan normal. Biz aldığımızdan beri öyle bi sorunda yaşamadık. Yağ yakma, duman atma gibi hiç bir sorunu yok. Bi trigerini değiştirmemişti işte, oda bu gün değişti servisde. Aynen buji kablolarıyla bobinler de sorun çıkmış sanırım, bi onları değişecez. Başka da bi sorun görünmüyo dediler. onları değiştirdikten sonra devam ederse tekrar bakarız dediler. zaten 80 bindemi ne araç küsüratı var tabi ama

KSE71
28-11-2013, 23:44
Bobin fiyatı 100-110 arası bişeydir değiştirmişken bujileri ve kablolarıda değiştirin :)

Aynen hepsini bi arada değiştirmeyi düşünüyoruz biz de. Hatta değiştirmişken bobin, buji ve buji kablosu üçünü bi arada değiştirecez.

drago
29-11-2013, 00:06
hararet için demedim, termostat değişimi yapılırken onun bir yuvası var onunla beraber değişmesi gerekiyor, değişmeyince hararet yolda giderken 90da sabit kalmak yerine 70-80e düşüyor bende oldu oradan biliyorum.

bir de ısı müşürü, hararet müşürü ya da sıcaklık müşürü olarak geçer ona da bir bakın doğru ölçüyor mu, dışarısı 5 dereceyken 30 derece ölçerse o da yakıtı etkiler.

ateşlemeye bakıyorsunuz zaten, akışmetreden geçen hava miktarı a normalse, debriyaj da bitik değilse artık sorunu kullanış stillerinde aramaya başlayacağız. :D

katalitiği hiç söylemiyorum bile oksijen sensörleri normal okuyor dediğin için

KSE71
29-11-2013, 00:41
hararet için demedim, termostat değişimi yapılırken onun bir yuvası var onunla beraber değişmesi gerekiyor, değişmeyince hararet yolda giderken 90da sabit kalmak yerine 70-80e düşüyor bende oldu oradan biliyorum.

bir de ısı müşürü, hararet müşürü ya da sıcaklık müşürü olarak geçer ona da bir bakın doğru ölçüyor mu, dışarısı 5 dereceyken 30 derece ölçerse o da yakıtı etkiler.

ateşlemeye bakıyorsunuz zaten, akışmetreden geçen hava miktarı a normalse, debriyaj da bitik değilse artık sorunu kullanış stillerinde aramaya başlayacağız. :D

katalitiği hiç söylemiyorum bile oksijen sensörleri normal okuyor dediğin için

Anladım. Sağolasın abi. Servisde sanırım oksijen sensörünün değerlerine bi baktılar, ama sorun yok dediler. Yani bobinler ve buji kablosunu gördüler kötü olarak, onların değişmesi lazım dediler. Onları gördüğümüz için ilk önce onları değiştirelim, sorun düzelmesse oksijen sensörüne bakarız dediler. Hararette düşme yok, yani sabit kalıyor dediğin gibi 90 de. Ama sıcaklık müşürünü söylerim tekrar gittiğimizde. Aklımda olsun. Baskı balata bizden önce yeni değişti. Valla inşallah bu bobinlerden kaynaklıdır da sorun halolur yaa, kafayı yemek üzereyiz artık.