PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eski araca antifriz renk seçimi

delmanicomio
28-11-2013, 13:42
Aracım 92 taunus gts
radyatörü aliminyum mu çelik mi bilmiyorum

radyatör kapağını açtığımda yeşilimsi bir renk var, yeşil antifriz.
paslı su da içinde var.

kış geliyor değiştirmek lazım, kimisi diyor antifrizde silikat olmamalı
silikat olmayanlarda kırmızı, kırmızı eski araçlarda sorun yaratıyormuş.

pek kimya bilmem, aracım iyi korunsun sorun çıkarmasın dersem hangi renk kullanayım ?
opetin turuncusu varmış
OPET Madeni Yağ | (http://www.opetoil.com.tr/tr/urun-detayi/extended_life_antifreeze)

aklıma yattı ama yeni araçlara göre mi

nasıl yapayım :confused:

hkkcn
28-11-2013, 13:47
Hazir koni acilmisken bende sorayim 90 model m40motor e30da ne kullanmam gerekir

SiMaO
28-11-2013, 13:49
Bende 2004 volt var miinibüs
Kırmızı olandan kullanıyordum daha önceki sahibi pek antifiriz kullanmamış sanırım bazı yerler paslanmaş TIPa lar var onları hep patlattı kaç kere

free-hifi
28-11-2013, 14:21
Aracım 92 taunus gts
radyatörü aliminyum mu çelik mi bilmiyorum

radyatör kapağını açtığımda yeşilimsi bir renk var, yeşil antifriz.
paslı su da içinde var.

kış geliyor değiştirmek lazım, kimisi diyor antifrizde silikat olmamalı
silikat olmayanlarda kırmızı, kırmızı eski araçlarda sorun yaratıyormuş.

pek kimya bilmem, aracım iyi korunsun sorun çıkarmasın dersem hangi renk kullanayım ?
opetin turuncusu varmış
OPET Madeni Yağ | (http://www.opetoil.com.tr/tr/urun-detayi/extended_life_antifreeze)

aklıma yattı ama yeni araçlara göre mi

nasıl yapayım :confused:

kırmızı antifiriz çok etkili sakın kullanma eski arabanda ben radyatör hortum lpg beyni vs mahvettim opetin mavisinden devm et kırmızılar yni araçlar için.

131mirafiori
28-11-2013, 14:22
Renklerin ömürlerini gösterir;

YEŞİL(ort 10 yıl) > SARI (ort 7-8 yıl) > KIRMIZI (ort 5 yıl)

Kırmızı paslanmaya ve su ile çalışan parçalara daha yararlı diye biliyorum...

free-hifi
28-11-2013, 14:30
Renklerin ömürlerini gösterir;

YEŞİL(ort 10 yıl) > SARI (ort 7-8 yıl) > KIRMIZI (ort 5 yıl)

Kırmızı paslanmaya ve su ile çalışan parçalara daha yararlı diye biliyorum...

Koray bizim SaKıB da fena hasaarlar bırakmış kırmızı :D

131mirafiori
28-11-2013, 14:33
Benim arabada hiç bişi yapmıyor valla abi SaKıB ın bi hortumlarını falan değiştir güzelce sen :) Gerçi ben motor yapıldıktan 1 hafta sonra falan koymuştum kırmızıyı :)

websea
28-11-2013, 14:39
öncelikle gidip antifriz derecenizi ölçtürün - kaç dereceye kadar dayanıklı antifriziniz ona göre ekleme yada komple değiştirin. kırmızı antifriz uzun ömürlüdür 5 sene bakmadan kullanabılırsınız yeşilde her sene su eksiltmeye göre derecesıne bakılmalı.avrupa arabalar hep kırmızı gelir fabrıkasyon ama su eksıltme falan oluyosa yeşil koyup devam edin. yeşilin litresi 8,5 tl kırmızı 14-15 tl arası

free-hifi
28-11-2013, 14:47
Benim arabada hiç bişi yapmıyor valla abi SaKıB ın bi hortumlarını falan değiştir güzelce sen :) Gerçi ben motor yapıldıktan 1 hafta sonra falan koymuştum kırmızıyı :)

bunun kırmızı motor yemeden önce konulmuş ondan sonra vanalı açık bilecik yapmışlar motor inmiş ben yapılı aldım rodajdan sonra mavi attım

delmanicomio
28-11-2013, 16:38
en son ölçtürdüğümde -15e kadar soğutuyor dedi ama benden önceki sahibi ne zaman değiştirdi bilmiyorum
yazın çok çabuk fan açıyor yazın iyi koruma olduğunu sanmıyorum, zaten genleşme kabına sürekli musluk suyu ekledim

yabancı forumlardan falan araştırdım çok tüm günümü harcadım nerdeyse, hangi renk varsa ondan devam edilmeli diyorlar
3lt yeşil+3lt saf su

kendim yaparım umarım sanayiye işçilik bayılmadan

free-hifi
28-11-2013, 16:49
en son ölçtürdüğümde -15e kadar soğutuyor dedi ama benden önceki sahibi ne zaman değiştirdi bilmiyorum
yazın çok çabuk fan açıyor yazın iyi koruma olduğunu sanmıyorum, zaten genleşme kabına sürekli musluk suyu ekledim

yabancı forumlardan falan araştırdım çok tüm günümü harcadım nerdeyse, hangi renk varsa ondan devam edilmeli diyorlar
3lt yeşil+3lt saf su

kendim yaparım umarım sanayiye işçilik bayılmadan

kardeşim bende pas vardı 2 günce sadece radyatörü boşalttım 3 lt antifrizin 1 lt sini döktüm 1 hafta dolaşsın radyatör termostat girişi ve ustanın bildiği 1 yer daha var unuttum ordaki bütün suyu boşaltım 2 lt üzerine 3-4 litre su ile karıştıracağım.

tdipower
28-11-2013, 20:39
82 model arabamda 2 senedir kırmızı antifiriz var :)