PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : eksoza su injeksiyonu?? ''fikir''

erdem325
29-11-2013, 14:23
bugün biara nerden geldiyse aklıma böyle bi düşünce geldi, kendi kendime olurmu olmazmı diye düşünürken sizlerin de fikirlerini almak istedim.

malumunuz su çok sıcak bi ortama pülvarize edildiğinde faz değiştirip buhara dönüşüyor.
turbo bi araçta bu faz değişimi lagı azaltmada kullanılabilir gibi geldi bana.
örneğin aracınız 4k devirde boost altına giriyor ve 8k dönüyor diyelim.
8k lık devir bandının 4k lık kısmı verimli oluyor, altında kalan kısım ise vakumda olan ve az güç üreten kısım oluyor yani lag.
ben diyorumki araç lagdayken eksoz manifolduna su püskürtülse, manifold içinde sudan kaynaklanan fazladan basınç lagı azaltır mı?

kontrol sadece tamgazdayken ve vakumdayken vs gibi olabilir.

fikirleriniz nedir?

35AR5226
29-11-2013, 14:26
konuyla ilgisi cok yok ama bende düşündüm düşündüm intercooler a su fışkırtma akıma geldi ve yaptım farkediyo gidişte rüzgardan dolayı ıslandığı için intercooler soğuyo

Spawn
29-11-2013, 14:28
Kor halindeki egzoz manifolduna su sıkmak ?

despe
29-11-2013, 14:29

suyu kor olmadan sıkarsan kor olamaz :D

Spawn
29-11-2013, 14:31
suyu kor olmadan sıkarsan kor olamaz :D
emre illa çatlatacaksak manifoldu . O zaman , suyun içinde tutalım egzozu , bi de pompa koyalım elektrikli . Bi de ufak radyatör. :D

:cool:

despe
29-11-2013, 14:33
emre illa çatlatacaksak manifoldu . O zaman , suyun içinde tutalım egzozu , bi de pompa koyalım elektrikli . Bi de ufak radyatör. :D

:cool:

mantık olarak kapağında çatlaması lazım ozaman,

he sen kor olmuş bi manifolda sonradan su dökersen çatlar,

ama en başından su vermeye başlarsan çatlayacak sıcaklığa ulaşamaz zaten.

erdem325
29-11-2013, 14:34

evet aynen öyle düşündüm.
nozzle kullanarak mesela?
manifoldun içindeki sıcak eksoz gazının üzerine püskürtülen su anında buhar olur diye düşündüm.
oluşan buharla birlikte eksoz manifoldundaki başınç artıp lagı azaltır gibi düşündüm.

kor halindeki manifoldun üzerine su dökmek gibi olmamalı bu durum nihayetinde, lagdayken su püskürtülecek manifoldun içine.

berkay_aydin
29-11-2013, 14:34
akarsudan elektrik üretmek gibi :) su yerine basınçlı havada olabilir

Spawn
29-11-2013, 14:36
mantık olarak kapağında çatlaması lazım ozaman,

he sen kor olmuş bi manifolda sonradan su dökersen çatlar,

ama en başından su vermeye başlarsan çatlayacak sıcaklığa ulaşamaz zaten.

Korozyon ?

alüminyumdan olması lazım o zaman hat üzerindeki bütün parçaların . flanş , runnerlar . turbonun kendisi . egzoz hattı . paller .

Yada paslanmaz çelikten .

berkay_aydin
29-11-2013, 14:38
Suyla egzoz dumanıda yapar gereksiz şekilde

despe
29-11-2013, 14:44
Korozyon ?

alüminyumdan olması lazım o zaman hat üzerindeki bütün parçaların . flanş , runnerlar . turbonun kendisi . egzoz hattı . paller .

Yada paslanmaz çelikten .

yani .................

erdem325
29-11-2013, 14:52
140320125811.jpg Photo by tvlstarlet | Photobucket (http://s245.photobucket.com/user/tvlstarlet/media/140320125811.jpg.html)

bunun gibi birşey düşündüm..
resimde manifolda ne püskürtüyorlar veya enjekte ediyorlar bilmiyorum ama bunun gibi nozullar aracılığıyla su püskürtmek merak ettiğim..

korozyon hakkında bilmiyorum bunu düşünmedim..

edit:
veya korozyon oluşturmayacak ama yine bu şartlarda buhar fazına dönüşecek ve alev almayacak başka bir sıvı da olabilir.

Spawn
29-11-2013, 14:55
Buhar türbini var aslında bu yazılana uzaktan da olsa benzer sistem .

Şurada karışıyor aslında .

Suyun ani buhar olması ve şarıl şarıl akmaması için egzoz manifoldunun kor halinde olması lazım .
egzoz gazı kor halinde olurda üzerine su püskürtürsen ani soğumadan çatlar.

manifoldu kor değilken su dökersen , o su buhar olmaz .

teoride de olacağı yok pratikte de .

35AR5226
29-11-2013, 14:55
burda ben göremedim püskürtcek birşey sadece sensör takılı gibi

RCkid
29-11-2013, 14:57
Turbonun daha hizli spool etmesini saglayacak sey gazin sicakligi ve akis hizi. Yani gazin sahip oldugu enerji. Su puskurtuldugunde enerjinin bir miktari suyun buharlasmasina gidecegi icin sicaklik ve gazin hizi dusecektir ve spool zorlasacaktir. Silindirin icine sicakligi dusurmek icin su enjekte edilir mesela.

erdem325
29-11-2013, 15:43
Buhar türbini var aslında bu yazılana uzaktan da olsa benzer sistem .

Şurada karışıyor aslında .

Suyun ani buhar olması ve şarıl şarıl akmaması için egzoz manifoldunun kor halinde olması lazım .
egzoz gazı kor halinde olurda üzerine su püskürtürsen ani soğumadan çatlar.

manifoldu kor değilken su dökersen , o su buhar olmaz .

teoride de olacağı yok pratikte de .

anladım.
yani lag da iken yeterli ısı oluşmaz diyorsunuz.
bu durumda evet mantıklı bi yaklaşım olmamış benim yaklaşımım..

burda ben göremedim püskürtcek birşey sadece sensör takılı gibi

resmi örnek olsun diye koydum zaten, resmdekinin ne olduğu hakkında benim de bir fikrim yok.

Turbonun daha hizli spool etmesini saglayacak sey gazin sicakligi ve akis hizi. Yani gazin sahip oldugu enerji. Su puskurtuldugunde enerjinin bir miktari suyun buharlasmasina gidecegi icin sicaklik ve gazin hizi dusecektir ve spool zorlasacaktir. Silindirin icine sicakligi dusurmek icin su enjekte edilir mesela.

bu tarz yaklaşımlar için sanırım termodinamik ve akışkanlar mekaniğini iyi bilmek gerekiyor..

ayrıca yorumlar için teşekkür ettim.

ontheair
29-11-2013, 15:50
bugün biara nerden geldiyse aklıma böyle bi düşünce geldi, kendi kendime olurmu olmazmı diye düşünürken sizlerin de fikirlerini almak istedim.

malumunuz su çok sıcak bi ortama pülvarize edildiğinde faz değiştirip buhara dönüşüyor.
turbo bi araçta bu faz değişimi lagı azaltmada kullanılabilir gibi geldi bana.
örneğin aracınız 4k devirde boost altına giriyor ve 8k dönüyor diyelim.
8k lık devir bandının 4k lık kısmı verimli oluyor, altında kalan kısım ise vakumda olan ve az güç üreten kısım oluyor yani lag.
ben diyorumki araç lagdayken eksoz manifolduna su püskürtülse, manifold içinde sudan kaynaklanan fazladan basınç lagı azaltır mı?

kontrol sadece tamgazdayken ve vakumdayken vs gibi olabilir.

fikirleriniz nedir?

4k rpm'de gelen turbo için zaten yapacak tek şey ikinci bir turbo ile alt devirleri beslemek. bunu da yaparsan zaten çok daha iyi bir performansa sahip olursun. Otomobilin alt devirlerde de daha iyi güç üreteceği için sakin kullanımda yakıt tüketimin de düşecektir.

Sıcak bir metale (türü ne olursa olsun) ani su vermek çatlamasına sebep olacaktır. En iyi ihtimalle sertleşir ki bu da bir zaman sonra esnemelere cevap veremeyeceği için kırılması demektir :) Çekme ve germeler sonucunda bağlandığı noktalara vereceği zarar ise başka bir konu :)

senna
29-11-2013, 16:31
Mustafa yazmış ama sen eğer gaz hızını düşürürsen lag daha fazla artacaktır, bu yüzden bazı motorlarda manifold tasarlarken boru çapını küçültürler ki lag az olsun fakat buda üst devirlerdeki ve yüksek güçlerdeki performansı negatif etkileyecektir,

sen egzoz gazına su püskürtürsen gazdaki enerjinin birkısmı suyu buharlaştıracak buda gazın akışını azaltacak dolayısıyla lag artacak, çoğu insan başka elemanların ısınmasını engellemek için yapar ama termal sargılar bir miktar spool up erkenleştirir gazı daha sıcak turboya yollayacaksın çünkü

@ontheair

ikinci bir turbo yapmak çok kolay bir şey değil özellikle alt devirlerde tork nedeniyle dayanımı az olan parçalarda sorun yaşayabilirsiniz, zaten bunun için twin scroll turbolar değişken geometrili turbolar compound turbo sistemleri vs gibi farklı sistemler mevcut

size yazdım kusura bakmayın hani çok kolay birşey gibi yazmışsınız hava filtresi takar gibi :)

Ogedov
29-11-2013, 16:38
Mustafa yazmış ama sen eğer gaz hızını düşürürsen lag daha fazla artacaktır, bu yüzden bazı motorlarda manifold tasarlarken boru çapını küçültürler ki lag az olsun fakat buda üst devirlerdeki ve yüksek güçlerdeki performansı negatif etkileyecektir,

sen egzoz gazına su püskürtürsen gazdaki enerjinin birkısmı suyu buharlaştıracak buda gazın akışını azaltacak dolayısıyla lag artacak, çoğu insan başka elemanların ısınmasını engellemek için yapar ama termal sargılar bir miktar spool up erkenleştirir gazı daha sıcak turboya yollayacaksın çünkü

@ontheair

ikinci bir turbo yapmak çok kolay bir şey değil özellikle alt devirlerde tork nedeniyle dayanımı az olan parçalarda sorun yaşayabilirsiniz, zaten bunun için twin scroll turbolar değişken geometrili turbolar compound turbo sistemleri vs gibi farklı sistemler mevcut

size yazdım kusura bakmayın hani çok kolay birşey gibi yazmışsınız hava filtresi takar gibi :)

Bizde hala cevap bekleyelim :D

erdem325
29-11-2013, 16:39

@ontheair

teşekkür ettim.
evet ben sadece basınca odaklı düşünmüşüm olayı, dediğim gibi akışkanlar mekaniği ve termodinamik bilmek gerekiyor anlaşılan :)

senna
29-11-2013, 16:41
@ogedov istanbuldaydım bir sebepten dolayı özür dilerim la en kısa zamanda cevap verecem:D

@erdem ama dğeişik bir mantık hani farklı şeyler düşünülebilir :)

bu pcden alıntı yapamıyorum kusura bakmayın

Ogedov
29-11-2013, 16:44
@ogedov istanbuldaydım bir sebepten dolayı özür dilerim la en kısa zamanda cevap verecem:D

Sipariş verdim zaten ama yine de başka sorularımla başını ağrıtacam :D

senna
29-11-2013, 16:45
ooo süper heyecanlandım şimdi :D ne demek her zaman günde 48 saat açık telefonum

erdem325
29-11-2013, 16:59

değişik şeyler derken? :)

senna
29-11-2013, 17:11
farklı gazla düşünüşebilir belki:)

erdem325
29-11-2013, 17:28
farklı gazla düşünüşebilir belki:)

yanıcı bişeyler yani? :D

senna
29-11-2013, 23:27
yanıcı yada akışı hızlandırıcı :)

tdipower
29-11-2013, 23:38
erdem adamlar 62mm turbolu arabaya günlük biniyor lag mag umrunda değil senin nerden geliyo böyle şeyler aklına nasıl bi beyin bu böyle durmadan düşünüyor düşnüüyor :D:D:D suyu fışkırttın ya oraya valla koptum gece gece ahahah

senna
29-11-2013, 23:43
erdem adamlar 62mm turbolu arabaya günlük biniyor lag mag umrunda değil senin nerden geliyo böyle şeyler aklına nasıl bi beyin bu böyle durmadan düşünüyor düşnüüyor :D:D:D suyu fışkırttın ya oraya valla koptum gece gece ahahah

bana sufra verin 62 değil 162 mm turboyla günlük bineyim yaw:D

erdem325
30-11-2013, 09:41
yanıcı yada akışı hızlandırıcı :)

hımmmm detaylı bi araştırmak lazım bu işi :)

sıkıntılıyım yaw napim işte :D
zaten fikirde aklıma elektromanyetik teori sınavında geldi :D
o derece yani ne diyim :D

aliburma
30-11-2013, 13:34
belki abes gelebilir ama; akmosferik veya turbo herhangi bir araçta nasıl iş göreceğini merak etmiyor da değilim. manifoldun hemen çıkışına, 6 adet üçgen malzemenin tabanlarını birleştirerek oluşturulan ve bir borunun içerisine yerleştirilerek manifold ve egzoz borusunun arasına monte edilen bir aparat (şöyle fotoğraf makinesi lensinin perdesi gibi, yaprak yaprak, ancak birbirinin içerisine değil de arkaya doğru huni şeklinde uzanan, uzandığı için geriye doğru daralan bir yapıda) yapılsa, yani gaza basıldıkça oluşan basınca paralel şekilde aparatın arka tarafı dışa doğru açılsa ve egzoz çapı bastığın gaza göre değişse işe yarar mı? gaz basılmadığı zaman normalden daha fazla basınç tutar mı?

Aşağıdaki resmi sadece yukarıda tam anlatamadığımı açıklayabilmek için attım. umarım çok saçma bir fikir olmamıştır. kolay gelsin...

http://img693.imageshack.us/img693/5599/diyaframm1267649945.jpg

aliburma
30-11-2013, 13:56
çizeyim dedim. belki bi işe yarar. umarım saçma olmamıştır... :D

http://imageshack.us/a/img197/8120/uks9.jpg

pirasa
30-11-2013, 16:38
çizeyim dedim. belki bi işe yarar. umarım saçma olmamıştır... :D

http://imageshack.us/a/img197/8120/uks9.jpg

hocam sen vnt den bahsetmişsin

VNT Animation - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=t2GrVS-sGdQ)

senna
30-11-2013, 17:24
http://www.mechanicalengineeringblog.com/wp-content/uploads/2011/03/01variableturbinegeometryturbochargervtgsequence.g if

s2k
30-11-2013, 18:49
yahu adam turbo degıl ex manf. cıkısından bahsedıyor :D aynı jetlerın acılıp kapanan kuruk vanası gıbı

aliburma
30-11-2013, 23:05
Evet jet kuyruklarındaki mantığın kopyası. Tabi onun kadar teferruatlı olacak değil. Malzemenin geniş yüzeyleri birbirine kaynaklı olsa, Fazla direnc gösterecek bir malzeme olmadiktan sonra , gaza basıldığında artan basınçla arka kısım ister istemez dışa dogru açılacak. Gayet ilkel zannımca. Gaz pedalına bastikca egzoz borusunun çapı genişliyor gibi... (İnsallah okuyanlar dalga geçmiyorlardır.)