PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hararet sorunu....

ygtrn
29-11-2013, 17:54
arkadaşlar, çözemediğim bi hararet sorunu var arabada, olay nedir çözemedim, ecudan okuyorum sıcaklığı, olduğu yerde rolantide bi sıkıntı yok su 90 derece olduğu gibi fan çalışıyor ve sıcaklık 88 e falan düşüyor, ancak falnlar hep soğuk üflüyor, yolda sabit hız giderken 95 derece, tapagaz giderkende 95 derece, sıcaklık hiçbirşekilde düşmüyor... aracın üstünde yeni mishimoto radyatör var aynı sorun eski radyatördede vardı, termostatta sıfır yeni değiştirildi ancak sorun devam etmekte...

ygtrn
29-11-2013, 18:30
bu arada devirdaimde sıfır sayılır değişeli 10bin km den fazla olmamıştr

Maxi
29-11-2013, 18:34
havasını alamamışsındır

mehmetRS
29-11-2013, 18:36
termostat bozuk olmasın? yenidir ama, belki calısmıyordur yiğit? biliyorsun o yay zımbırtısının bela ihtimallerini :) fakat hararet yükselmiyor diyorsun, termostat acmasa hararet yükselir sanırım? devridaim olmassa yine hararet yükselebilir.. ? Kalorifer kanalları içerideki radyatörde felan sıkıntı olmasın?

ygtrn
29-11-2013, 18:43
havasını alamamışsındır

hava olmadığına kesinlikle eminim abi, sorun taa yazdan beri beri var bi türlü çözemedik... üstüne motor bile yapıldı araca yine çözülmedi sorun....

ygtrn
29-11-2013, 18:44
termostat bozuk olmasın? yenidir ama, belki calısmıyordur yiğit? biliyorsun o yay zımbırtısının bela ihtimallerini :) fakat hararet yükselmiyor diyorsun, termostat acmasa hararet yükselir sanırım? devridaim olmassa yine hararet yükselebilir.. ? Kalorifer kanalları içerideki radyatörde felan sıkıntı olmasın?

valla abi eski termostatta sorun vardır dedim zaten değiştirdim yeniside aynı eskiside aynı hiçbişey değişmedi, kaloriferdede sıkntı olmaz herhalde çünkü aracın içi cehennem gibi ısınıyor...

ahmet3425
29-11-2013, 18:48
Fanlar soguk ufluyorsa hava vardır. Benimde benzer sıkıntım vardı senın yaptıklarının yanında fazladan birde kapagı acıp contayı degistirdim kafam rahat olsun diye.

Suan hıcbır hararet sorunun yok cok sukur tahtaya vuruyorum :)

Ek olarak birde yedek su deposu varsa basınc kapagını degistir.

ygtrn
29-11-2013, 18:51
Fanlar soguk ufluyorsa hava vardır. Benimde benzer sıkıntım vardı senın yaptıklarının yanında fazladan birde kapagı acıp contayı degistirdim kafam rahat olsun diye.

Suan hıcbır hararet sorunun yok cok sukur tahtaya vuruyorum :)

Ek olarak birde yedek su deposu varsa basınc kapagını degistir.

basınç kapağı dediğin bildiğimiz radyatör kapağı herhalde dimi? onlardada bi kaçırma vs yokki... valla deli olcam yav nedir bu sorun... :/

hava olmadığına eminim...

ahmet3425
29-11-2013, 18:55
Senın arabanda radyatordeymıs su takvıye kapagı. Bazı arabalarda ayrıca su deposu oluyor.

Birde soyle soyliyim arabanın kalorifer radyatorunu sok bir ihtimal curumus ve kanallarında tıkanıklıklar olusmus olabılır ve suyun devırdaımınde sıkıntı yaratıyor olabılır son care kapagı sokup rektefıye edıp yenı bır conta takıp tekrar denemek..

ygtrn
29-11-2013, 18:57
üst kapak daha yeni yapıldı, su takviye kabı ayrıca var, oem radyatörde takviye kapağı yok ama yeni mishimoto radyatörde var, yani şuan 2 tane kapak var... kalorifer radyatörüne bi baktırayım madem...

evolution_9
29-11-2013, 18:59
bencede radyatörün tıkalı devirdaimle termostatı değiştirmişsin geriye bişey kalmıyor. sen bi söktür temizlettir olmadı değiştirirsin

XSi
29-11-2013, 19:01
Sicak soguk gecisi yapan havalandirma flapinda sorun olmasin?

ygtrn
29-11-2013, 19:02
bencede radyatörün tıkalı devirdaimle termostatı değiştirmişsin geriye bişey kalmıyor. sen bi söktür temizlettir olmadı değiştirirsin

radyatör yeni değişti sıfır mishimotoyla...

ygtrn
29-11-2013, 19:04

bu aracın içini ısıtmayla alakalımı? eğer öyleyse ısıtmadada sorun olmazmıydı? aracın içi gayet ısınıyor...

ahmet3425
29-11-2013, 19:06

Buda mantıklı eger hem flap bozuk hem kalorîfer radyatoru sorunluysa hararete yol acabılır zaten kendınde arabanın ıcı alev gibi demişsin.

ygtrn
29-11-2013, 19:07
kalorifer sistemini bi kontrol ettircem ozaman bakalım bişey çıkıcakmı...

ygtrn
29-11-2013, 19:08
kaputun içi şuan bu vaziyette, su kabı ve kapağı ayrıca yeni radyatör ve kapağı fotolarda görünüyor....
http://imageshack.us/a/img819/316/1nun.jpg
http://imageshack.us/a/img89/9565/bdbc.jpg

XoR
29-11-2013, 19:09
Kalorifer radyatörü gitmiş geçmiş olsun :) aynısı benim Subaru'da oldu komple göğüs sökülecek malesef zira göğüsün arkasında o *** kadar radyatör

Her şey normal olmasına rağmen asla sıcak üflemiyordu

Edit: pardon bu saatte fazla bira iyi değil ben yanlış okumuşum ama genel bilgi amaçlı kalsın yazdıklarım :)

ahmet3425
29-11-2013, 19:10
Saydıkların arasında geriye baska bisey kalmıyor afr ve egt degerlerinde normalse yapılacak baska bişey kalmıyor mishimoto bile almıssın.

Hararet cok kotu bi problem allah kımsenın basına vermesın...

ahmet3425
29-11-2013, 19:12
Mıshımotonun da kapagı var arkadakı nı degıstırmeye gerek var mı bılemedım her ıhtımale karsı...

ygtrn
29-11-2013, 19:13
Kalorifer radyatörü gitmiş geçmiş olsun :) aynısı benim Subaru'da oldu komple göğüs sökülecek malesef zira göğüsün arkasında o *** kadar radyatör

Her şey normal olmasına rağmen asla sıcak üflemiyordu

sökülsün anaını satam zaten iğrenç iğrenç tıkır tıkır sesler geliyor o göğsün içinden bahaneyle onlarıda hallederim, peki koray abi ısımata bi sorun oluyormuydu sen bu sorunu yaşadığında? aracın içi ısınıyormuydu yani? kalorifer çalışma sistemini tam bilmediğim için, yani su nerden geliyor nereye gidiyor bilmediğimden bi mantık yürütmeye çalışıomda :)

ygtrn
29-11-2013, 19:14
Mıshımotonun da kapagı var arkadakı nı degıstırmeye gerek var mı bılemedım her ıhtımale karsı...

yani arkadaki kapaktada herhangibir sızıntı kaçrıma gözlemlemedim hiç..

XoR
29-11-2013, 19:15
sökülsün anaını satam zaten iğrenç iğrenç tıkır tıkır sesler geliyor o göğsün içinden bahaneyle onlarıda hallederim, peki koray abi ısımata bi sorun oluyormuydu sen bu sorunu yaşadığında? aracın içi ısınıyormuydu yani? kalorifer çalışma sistemini tam bilmediğim için, yani su nerden geliyor nereye gidiyor bilmediğimden bi mantık yürütmeye çalışıomda :)

Sorununu tam olarak anlayamadım ama yazayım :)

Arabada tüm sıcaklık değerleri yerinde olduğu halde kalorifer sisteminden sıcak konumunda soğuk hava geliyorsa eğer yazdıklarım geçerli. Göğsün arkasında *** kadar bir kalorifer peteği var. Zamanla çürüdüğü için işlevsellik bitiyor ve araba 150 derecede olsa sadece soğuk üflüyor. Sorun bumudur sende ?

Sökülsün deme cidden büyük dert sökmesi. Daha önce sökmüş birinin sökmesi ve takması lazım yoksa çıldırtır adamı tekrar toplandıktan sonra. Yada sökerken çat çut kırılabiliyor segmanlar.

Eğer dediğim işlem yapılacaksa tecrübeli sökecek biri var hatta o peteğide montajlar bana yapmıştı ama 2 gün sürdü sökmesi montajı geri toplaması

ygtrn
29-11-2013, 19:17
yok abi arabanın içi cayır cayır cehennem gibi :)

ygtrn
29-11-2013, 19:20
çok saçma olabilir ancak termostatın ters takılma ihtimali varmıdır? :) yani termostat ters şekilde yerine otururmu?

XoR
29-11-2013, 19:20
yok abi arabanın içi cayır cayır cehennem gibi :)

Tamam o zaman tüm yazdıklarımı sittir et yırttın :D

ygtrn
29-11-2013, 19:21
Tamam o zaman tüm yazdıklarımı sittir et yırttın :D

hahaha keşke senin dediğin olaydıda bahaneyle göğüsü söküp bigüzel o tıkır tıkır sesleri halledeydim yav :D

ahmet3425
29-11-2013, 19:23
yani arkadaki kapaktada herhangibir sızıntı kaçrıma gözlemlemedim hiç..

Zaten mevzu kacırmaması kacırıyor olsa su eksılır en fazla.

Isınan suyun buharlasması sonucu olusan yuksek basınc o kapaktakı valf aracılıgı ıle dısrı atılır kapak calısmadıgonda basıncı atamaz ve hararete sebep olur gibi...

XSi
29-11-2013, 19:28
Ya bende icerisi isinmiyor anladim fanlat soguk ufluyor diyince :)

Beyin ile gosterge sicakligi paralel ise sikinti yok bence

ygtrn
29-11-2013, 19:36
Gösterge yok drek lağtobu bağlayıp beyinden okuyorum değerleri... eve buradada bi yanlış anlaşılma olmasın. Soğuk üfleten fanlar arabanın içindeki değil radyatöre bağlı olan fanlar, radyatörden su devirdaim etmiyo sankide fanlar çalışınca soğuk hava üflüyor

ahmet3425
29-11-2013, 19:38
Koray abı yalnız atladıgın bısey var gıbı.

Kalorıfer curursu delınır patlar arabanın ıcı su buharıyla dolar kı basıma geldı. Temde arabanın ıcı buharla doldu alttan alttan radyator delınmıs cekıcıyle sanayıye aldık arabayı su an ıptal konumda arabanın ıcı buz gıbı :D

Yıgıtın problemı sıcak soguk flapıyla alakalı olabılır hem flap bozuk hem kalorıfer radyatoru tıkalıysa oda hararete yol acabılır. Flap soguk konumdayken radyatorden sıcak su gecısı durur. Sıcak konuma getırdıgımızde sıcak su gecısı devam eder gıbı.

ygtrn
29-11-2013, 19:52
şimdi kalorifer sistemiyle alakalı bütün şüpheleri bi gideriyim, kalorifer ssitemi sıcağıda soğuğuda çok iyi üflüyor hiçbir sorunu yok, içerde buhar su sızıntısı onlarda yok, kalorifer açık kapalı konumdaykende hiçbirşey değişmiyor hararet ile ilgili...

evolution_9
29-11-2013, 19:56
hararet müşürü arızalı olmasın denedinmi

EEE
29-11-2013, 19:59
Contan yaralı olabilir

ygtrn
29-11-2013, 20:16
Contan yaralı olabilir
üst kapaklar yeni elden geçti sübaplar büyütüldü, bu işlemden öncede aynı sorun vardı, aracın gidişindede bi sıkntı yok şükür...

ygtrn
29-11-2013, 20:17
hararet müşürü arızalı olmasın denedinmi

yani bi arıza görünmüyor, araçta vipec ecu var ondan okuyorum....

ygtrn
29-11-2013, 20:44
aracı tam ısıtıp aşşa yukarı 10 dakkadır rolantide çalıştırıyorum, su sıcaklığı 90 ve 89 arası gidip geliyorecudan fan açılma sıcaklığını 80 dereceye düşürdüm, fanlar deli gibi çalışıyor ama nafile, sıcaklı 90 ve 89 derece arasında bir gram dahi düşüş yok, elimi fanların arkasına koyuyorum bariz buz gibi üflüyor....

0M42
29-11-2013, 20:45
arkadaşlar, çözemediğim bi hararet sorunu var arabada, olay nedir çözemedim, ecudan okuyorum sıcaklığı, olduğu yerde rolantide bi sıkıntı yok su 90 derece olduğu gibi fan çalışıyor ve sıcaklık 88 e falan düşüyor, ancak falnlar hep soğuk üflüyor, yolda sabit hız giderken 95 derece, tapagaz giderkende 95 derece, sıcaklık hiçbirşekilde düşmüyor... aracın üstünde yeni mishimoto radyatör var aynı sorun eski radyatördede vardı, termostatta sıfır yeni değiştirildi ancak sorun devam etmekte...

Hararet müşürünü değiştirdinmi ?

ygtrn
29-11-2013, 20:49
Hararet müşürünü değiştirdinmi ?

hayır değiştirmedim ama sıkıntı sadece onda olsa falnlar(radyatör fanları) çalıştığı zaman sıcak üflemesi gerekmezmi sonuçta? onlarda soğuk üflediğine göre var bi sıkıntı, radyatördeki su devirdaim olmuyor demekki...

0M42
29-11-2013, 21:25
Anladığım kadarıyla senin problemin zaten hararetin düşmemesi ?

Aracının soğutma sisteminde bir problem olmayabilir hararet müşürün bozulmuş yanlış değer veriyor olabilir.Müşürlerin kontrolü var, atıyorum 20 derece sıcaklıkta şu kadar değer (ohm) göstermesi gerekir.

Forester ın servis manuel i varsa sende orda hararet müşürü ile ilgili olması gereken değer vs. vardır yazıyordur muhakkak yoksa bile internetten bulunabilir.Değeri öğrenip sendeki müşürü olması gereken sıcaklıkta ölçüp bakabilirsin omajına.Değerler tutmuyorsa bozuktur zaten az önce baktım 30 lira civarı fiyatı var müşürün daha külfetli kısımlara el atmadan önce bu müşürü kontrol et bence.

arsenikli
29-11-2013, 21:36
Radyatörü ellediğinizde soğukmu sıcakmı

ygtrn
29-11-2013, 21:40
ilk işim şu müşüre bi bakmak olacak madem ancak fanların çalıştığı zaman sıcak hava üflemesi gerekmezmi? son bi çare olarak termostatı iptal ederek bi test yapıcam eğerki sabit hız giderkenki sıcaklık düşerde daha soğuk bi termosad almayı düşünüyorum...

ygtrn
29-11-2013, 21:41
Radyatörü ellediğinizde soğukmu sıcakmı

radyatörün üst kazanını ellediğimde aşırı sıcak el yakıyor resmen, peteğin olduğu kısma el girmediğinden elleyemiyorum ancak fanlar çalışırken elimi fanların önüne koyuyorum bildiğin buzgibi hava üflüyorlar...

0M42
29-11-2013, 21:51
Radyatör fanı durduğunda hararet ne gösteriyor ?

arsenikli
29-11-2013, 22:34
radyatörün üst kazanını ellediğimde aşırı sıcak el yakıyor resmen, peteğin olduğu kısma el girmediğinden elleyemiyorum ancak fanlar çalışırken elimi fanların önüne koyuyorum bildiğin buzgibi hava üflüyorlar...

Benim sorunumun aynısı , hareret yükseldi çektim sağa arac fan acıyo ama soguk üflüyo radyatör buz gibi 3 km lik yolu 2. saatte geldim ne olur ne olmaz diye
Sonuç termostat çıktı termostat açmıyomuş

ygtrn
29-11-2013, 23:03
Radyatör fanı durduğunda hararet ne gösteriyor ?

fan bi çalıştımmı bidaha durmuyorki, vipecte fan 90 da çalışmaya programlı 2 derece yani 88e düşüncede kapakmaya programlı
10 dakka boyunca sıcak olarak çalıştırdım, 89 90 derecenin altına inmedi 10 dakka boyunca o fanlar debelendi durdu...

ygtrn
29-11-2013, 23:04
Benim sorunumun aynısı , hareret yükseldi çektim sağa arac fan acıyo ama soguk üflüyo radyatör buz gibi 3 km lik yolu 2. saatte geldim ne olur ne olmaz diye
Sonuç termostat çıktı termostat açmıyomuş

işte ben termostatıda yeni aldım termpstattır diyerekten deli olcam... neyse bakalım quatro garaj bekir abiden dşük dereceli bi termostat buldum 72 dereceymiş sanırsam onu bi yollıcak bana denicem inşallh çözülür...

senna
29-11-2013, 23:42
termostatı sök sıcak suya at açıyormu açmıyormu suyun derecesine göre kontrol et sanki termostat sorunlu gibi

Oz`
30-11-2013, 00:31
ben olsam o termostadi sökerdim ilk sonra çalıştırırım fan çalışınca bütün suyunu tamamlardım :)

ygtrn
30-11-2013, 02:02
valla özgün abi lpg li araçta termostatsız gezmek sıkıntı olabilir zira o lpg regülatörü sıcak radyatör suyuyla çalışıyor biliyorsun su çok soğursa sıkntı yaratır, yoksa zaten sen demiştin bana sök at o termostatı diyede işte bu sebeple daha yanaşmadım henüz ama en azından bi deneme olark sökücem, duruma görede düşük sıcaklıkta bi termostat takıcam....