PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kira / kiracı yandı (Vergi şoku)

63owen63
05-12-2013, 10:41
2014 yılı bina ve arsa metrekare bedelleri yeniden belirlendi.
Bazı il ve ilçelerde, arsa metrekare birim değerlerindeki artış, yüzde 40-50, bazılarında yüzde 100-300 oldu. Değeri yüzde 500 hatta yüzde bin artırılan arsalar bile var.
Şimdi diyeceksiniz ki;
“Arsa metrekare değerlerindeki astronomik artışın, ev sahipleri ile ne ilgisi var?”
Olmaz olur mu çok yakından ilgisi var. Evin ya da işyerinin emlak vergisine esas değeri hesaplanırken, arsa payının değeri de bina değerine ilave ediliyor. Böyle olunca, bazı evlerin değeri, normal piyasa değerinin bile üzerinde çıkıyor.
“Tamam bunu da anladık ama ev sahibi ve kiracı ile ilişkisini ve ‘şok’ dediğiniz olayı hala anlayamadık. O nedir?” diye soranlar için de devamını açıklayalım.

Gayrimenkulünü kiraya verenler, o gayrimenkulün emlak vergisi değerinin yüzde 5’inin altında kira beyan edemiyorlar. Kira geliri beyan edilirken, evin vergi değeri de bildiriliyor.
Gelir Vergisi Kanunu’nda “emsal kira bedeli esası” başlıklı 73. madde var.
Bu maddeye göre; kiraya verilen gayrimenkullerin kira bedelleri, emsal kira bedelinden düşük olamıyor. Bu bedel de emlak vergisi değerinin yüzde 5’i oluyor.
BİR ÖRNEK: İstanbul’da Şişli Dr. İsmet Öztürk Sokak’ta, net alanı 140 metrekare olan bir dairenin, emlak vergisi değeri, yaklaşık 2 milyon 400 bin lira.
Bu daireyi kiraya veren vatandaş, 2014 yılı kira geliri olarak, asgari 120 bin lira bildirmek zorunda. Bu da ayda 10 bin lira kira demek.
Aynı ev ikinci bodrum katta bile olsa, yine aynı kira istenecekti!
Diyeceksiniz ki “Olmaz böyle şey”
Oldu bile..

Ev sahibi ya da işyeri sahibi, kiracısına diyecek ki;
“Arkadaş, benim evin emlak vergisi asgari değeri artırılmış ve 2 milyon 400 bin lira olmuş. Gelir Vergisi Kanunu’nda 73. madde diye bir madde varmış. O maddeye göre, evin değerinin yüzde 5’inden aşağı kira bildiremiyormuşum. Kirayı 1 Ocak 2014’den itibaren yıllık 120 bin lira yani aylık 10 bin lira yapıyorum.”
Kiracı feryat edecek;
“Siz ne diyorsunuz. Konutlarda Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre yıllık ÜFE artış oranından fazla zam yapılamaz.”
Bu doğru…
İşyeri olarak kiraya verilen büro, dükkan ve mağazalarda ise, ÜFE sınırlaması yok. Mal sahibi daha yüksek oranda kira artışı yapabiliyor. Peki ne olacak şimdi?
“Buyrun cenaze namazına” derler ya işte öyle bir şey!

Kaynak : Hürriyet. haberle ilgili linki kaybettim.

Bulundu : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25279865.asp

Kahn23
05-12-2013, 10:43
2014 yılı bina ve arsa metrekare bedelleri yeniden belirlendi.
Bazı il ve ilçelerde, arsa metrekare birim değerlerindeki artış, yüzde 40-50, bazılarında yüzde 100-300 oldu. Değeri yüzde 500 hatta yüzde bin artırılan arsalar bile var.
Şimdi diyeceksiniz ki;
“Arsa metrekare değerlerindeki astronomik artışın, ev sahipleri ile ne ilgisi var?”
Olmaz olur mu çok yakından ilgisi var. Evin ya da işyerinin emlak vergisine esas değeri hesaplanırken, arsa payının değeri de bina değerine ilave ediliyor. Böyle olunca, bazı evlerin değeri, normal piyasa değerinin bile üzerinde çıkıyor.
“Tamam bunu da anladık ama ev sahibi ve kiracı ile ilişkisini ve ‘şok’ dediğiniz olayı hala anlayamadık. O nedir?” diye soranlar için de devamını açıklayalım.

Gayrimenkulünü kiraya verenler, o gayrimenkulün emlak vergisi değerinin yüzde 5’inin altında kira beyan edemiyorlar. Kira geliri beyan edilirken, evin vergi değeri de bildiriliyor.
Gelir Vergisi Kanunu’nda “emsal kira bedeli esası” başlıklı 73. madde var.
Bu maddeye göre; kiraya verilen gayrimenkullerin kira bedelleri, emsal kira bedelinden düşük olamıyor. Bu bedel de emlak vergisi değerinin yüzde 5’i oluyor.
BİR ÖRNEK: İstanbul’da Şişli Dr. İsmet Öztürk Sokak’ta, net alanı 140 metrekare olan bir dairenin, emlak vergisi değeri, yaklaşık 2 milyon 400 bin lira.
Bu daireyi kiraya veren vatandaş, 2014 yılı kira geliri olarak, asgari 120 bin lira bildirmek zorunda. Bu da ayda 10 bin lira kira demek.
Aynı ev ikinci bodrum katta bile olsa, yine aynı kira istenecekti!
Diyeceksiniz ki “Olmaz böyle şey”
Oldu bile..

Ev sahibi ya da işyeri sahibi, kiracısına diyecek ki;
“Arkadaş, benim evin emlak vergisi asgari değeri artırılmış ve 2 milyon 400 bin lira olmuş. Gelir Vergisi Kanunu’nda 73. madde diye bir madde varmış. O maddeye göre, evin değerinin yüzde 5’inden aşağı kira bildiremiyormuşum. Kirayı 1 Ocak 2014’den itibaren yıllık 120 bin lira yani aylık 10 bin lira yapıyorum.”
Kiracı feryat edecek;
“Siz ne diyorsunuz. Konutlarda Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre yıllık ÜFE artış oranından fazla zam yapılamaz.”
Bu doğru…
İşyeri olarak kiraya verilen büro, dükkan ve mağazalarda ise, ÜFE sınırlaması yok. Mal sahibi daha yüksek oranda kira artışı yapabiliyor. Peki ne olacak şimdi?
“Buyrun cenaze namazına” derler ya işte öyle bir şey!

Kaynak : Hürriyet. haberle ilgili linki kaybettim.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25279865.asp :D

onursumer
05-12-2013, 11:12
tam anlayamadım sımdı benım evımın degerı arttı dıyelım

kıracım var kontratımız var ben nasıl mudahale edıcem bu kıraya bence daha detayı vardır boyle cıkarılırsa cok ugrasırız cok

ggtoker
05-12-2013, 11:21
bir yandan iyi bir yandan kotu oldu.. acaba arsaları istimlak ederken ne yapacaklar :D :D

free-hifi
05-12-2013, 11:26
Köye göçüp hayvan bakmak isteyenler?

1-Özgür KIRAY

Onamdar
05-12-2013, 11:30
tam anlayamadım sımdı benım evımın degerı arttı dıyelım

kıracım var kontratımız var ben nasıl mudahale edıcem bu kıraya bence daha detayı vardır boyle cıkarılırsa cok ugrasırız cok

Kontratın varsa üfeden fazla artış yapamazsın. Yeni kontrat düzenlerken yeni düzenlemeye göre yaparsın ancak. Kiracı açısından kazanılmış hak durumu var.

Oznsrl
05-12-2013, 11:31
nereye saldırıcaklarını şaşırdılar heralde ona zam buna zam ordan vergi burdan verdi ordan çal burdan çal yakında kırmızı ışık vergiside alır bunlar ışığı kullandın durdun dinlendin at 5 lira derler

Aktaş61
05-12-2013, 11:47
saçmalamak parayla değil.

Tugral
05-12-2013, 11:47
Satacak yer kalmadı, ülke ekonomisinin eskisindende kötü duruma gelmesi an meselesi, mecbur vergiye yükleniyorlar ama nereye kadar yükleneceklerini hep birlikte izliycez

ulasoztas1
05-12-2013, 11:57
vergi alıcak daha saçma neler bulucaklar merak ediyorum

darkmoon
05-12-2013, 12:24
saçma ve bilgisizce.. tek kelime ve özet

böyle bir şey olmasına imkan yok.. olurmu olur ama kim öder...

insanları illegaliteye itmek illegal işlere yönlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar..
bu ülkedeki en namuslu insan bile zorla bu ağır vergilerden dolayı illegaliteye sürüklüyorlar..

bebek/arnavutköy sırtında komple en alt kattdan bile denizi gören 3 katlı apartman var 3 dairede kirada alt kat dubleks orta ve üst katlar normal alt kattan 6 bin orta ve üst katta 4-5 bin arası alıyorlar..

tapu fiyatı değeri ve kira oranı kağıt üstünde ne olursa olsun örnek vermek gerekirse 20-30 bin tl kağıt üstünde kira alınması gereken bir yerden ülke realitesi gereği gelir belli maaş oranları belli 5-10 bin tl den fazla kiraya veremezler..

beykoz sarıyer zekeriyakyöde acarkentte uskumruköyde adakenntte tripleks bahçeli havuzlu villaların kiraları 2500 tl den başlıyor 3-6 bin tl arasında zebil gibi kaynıyor..
o villalarında değeri baksanız kağıt üstünde trilyondur milyon dolara yakındır..

Artık nerden nasıl para alıcaklarını şaşırdılar.. insanlar artık kirayı elden alıcak bankayı falan arayı katmadan gerekirse kira sözleşmesi bile yapmıycak sırf bu yüzden en sonunda bu olucak..

Birde bir arkadaş tefe üfe aşamaz demiş İşyeri olarak kiraya verilen büro, dükkan ve mağazalarda, üfe sınırlaması yok. mal sahibi istediği kadar kirada artış yapabilir.

Onamdar
05-12-2013, 12:35
Birde bir arkadaş tefe üfe aşamaz demiş İşyeri olarak kiraya verilen büro, dükkan ve mağazalarda, üfe sınırlaması yok. mal sahibi istediği kadar kirada artış yapabilir.

Abi nen arkadaşın konutla ilgili problemi için yazdım.
İşyeri değil.

Burak
05-12-2013, 12:40
Tüm vergilere yükleniyorlar, nerde patlayacak bakalım bu is.

i-vtec07
05-12-2013, 12:44
milletin sabrını zorluyorlar

darkmoon
05-12-2013, 12:46
Abi nen arkadaşın konutla ilgili problemi için yazdım.
İşyeri değil.

Biliyorum ben ek bilgi olarak yazdım bütün kira sözleşmelerinde geçerli değil o üfe olayı onu belirtmek için yazdım..

evdede sıkıntı sadece mal sahibi için ilk yıl olur.. kira sözleşmesi bitimine yakın ev sahibide o zarara girmeyi göze almaz kiracısına sözleşme bitimine bir ay kala tebliği yollatır evden çıkın der..

yeni sözleşmeyi ya eski kiracısı ile yada yeni kiracısı ile yeniden sıfırdan yeni vergi oranlarına göre yeni kira bedeli üstünden yeniden yapar.. yani er yada geç olan kiracıya olur bu sistemde.. tabi buda kiralarda dehşet bir artış olmasına neden olucakdır Allah hepimizin yardımcısı olsun.. ben böyle bir ülke görmedim..

gokcell13
05-12-2013, 15:59
Allah kahretisin daha yeni yatırdık evlerin vergilerini , kiracıların vergilerilerini.Daha ne istiyorsun.Benzinden, Maaştan,Arabaların verigisnden ot *** vergisinden zaten odeyecegimizi oduyoruz.Biz hammalmıyız boşa calısıyoruz.Yazıklar olsun sonumuz kotuye gidiyor iyice.

63owen63
06-12-2013, 08:18
KİRA ŞOKU! - Hürriyet EKONOMİ (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25279865.asp) :D

Teşekkür ederim , sövedalmışım linkleri kapatmışım:)

Yigit-Y
06-12-2013, 09:06
Bunun nedeni yerel seçimlerin sponsorunu yine halk olarak belirlemişler.

Bizim paralarla seçim çalışmalarına yine devam edecekler her seçim dönemi öncesi gibi.

Bizim halkımız bu yönetime layık olduğundan sıkıntı yok. Şırnak Hakkaride % 70 80 elektrik kaçağının bedeli ödersin.Onlar kaçak petrol alıp satar sen burada zamlı ödersin.

Onlar tapusuz evde vergi vermeden oturur.Sen burada zamlı çevre emlak vergisi ödersin.

Onlar çok iyi katırlarla ticaret yaparlar zaten. Katır bu durumda biz oluyoruz sanırım :)

Ama bakan kör çok olduğundan bu ülke görene kadar bunun gibi bir çok şey daha görürüz :)

Kahn23
06-12-2013, 09:17
Bunun nedeni yerel seçimlerin sponsorunu yine halk olarak belirlemişler.

Bizim paralarla seçim çalışmalarına yine devam edecekler her seçim dönemi öncesi gibi.

Bizim halkımız bu yönetime layık olduğundan sıkıntı yok. Şırnak Hakkaride % 70 80 elektrik kaçağının bedeli ödersin.Onlar kaçak petrol alıp satar sen burada zamlı ödersin.

Onlar tapusuz evde vergi vermeden oturur.Sen burada zamlı çevre emlak vergisi ödersin.

Onlar çok iyi katırlarla ticaret yaparlar zaten. Katır bu durumda biz oluyoruz sanırım :)

Ama bakan kör çok olduğundan bu ülke görene kadar bunun gibi bir çok şey daha görürüz :)

Çok güzel... :bravo: