PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : close loop-open loop

vtecturbo
21-07-2008, 23:10
cloose loop ve open loop olayını bilen varmı.ecu hangı durumlarda cloose loop da motoru ısletır veya hangı sensorlerı nereye kadar kullanır.aynı sekılde open loop a ne zman gecer ne zman cıkar.?detaylı bılgısı olan?

Oz`
21-07-2008, 23:16
arabasına ve optionslarına göre değişir yani şöyle belirteyim

Close loop : Benzin Haritan havaya sıcaklığa göre değişimler ister Oksijen sensorunden yardım alarak Afrlerini düzeltmeni sağlar bu işleme genelde Close loopedenir

Open Loop : Bu seçenek ise oksijen sensorunu devreden çıkarıp haritandaki değerleri değiştirmeden uygular

open loop a belirli bir devirde belirli bi TPs açısından sonra belirli bir basınctan sonra gibi optionslarla belirlenir

vtecturbo
22-07-2008, 09:01
arabasına ve optionslarına göre değişir yani şöyle belirteyim

Close loop : Benzin Haritan havaya sıcaklığa göre değişimler ister Oksijen sensorunden yardım alarak Afrlerini düzeltmeni sağlar bu işleme genelde Close loopedenir

Open Loop : Bu seçenek ise oksijen sensorunu devreden çıkarıp haritandaki değerleri değiştirmeden uygular

open loop a belirli bir devirde belirli bi TPs açısından sonra belirli bir basınctan sonra gibi optionslarla belirlenir

tsekkurler.pekı bıldıgım kadarıyla s 300 veya neptune rtp de cloose loop u devreden cıkarıp ecu yu sadece open loop ta calıstırabılıyoruz.pekı bunun artıları veya eksılerı neler.

utkuselamoglu
22-07-2008, 10:14
Neptune olsun Hondata s300 olsun Debug mode denen bi olay var, Oxygen Sensor ünü devre dışı bırakmak 'Low Engine Load' ve 'Medium Engine Load' yani %0 dan %60(Fakat istenilir ise her % oranına ayarlana bilir.) lara kadar olan bir gaza basma sürecinde çok daha iyi bir Fuel map yapmaya olanak sağlar. Bu sayade ignition timing ini çok daha iyi ayarlaya bilirsin.

'Open Loop' a geçtigin zaman bu genelde 'WOT' wide open throotle oluyor yada 'Medium Engine Load' dan başlayarak 'High Engine Load' uda içine alarak olan evre oluyor ama Her zaman feed back vermeyi bırakmıyan beyinler mevcut. Yani Open Loop da Oxygen sensor kullanıldıgı oluyor. Genel olarak open loop ta beyin hiç kullanmıyor diyebiliriz.

Eğer araba yüksek besleme ise 1 -2 psi boost tan sonra close loop kesinliklen devre dışı olması önemlidir. Aracı Oxygen sensorü iptal edilerek kullanmakta mümkün fakat bu gibi durumlarda cloose loop cycle ında yani %50 throotle dan az ve map sensörünün okudugu değerler 650 mbar ı geçmediği zamanda araç humidity(Nem), Air temperature(Hava sıcaklığı), Densitiy (Havanın yogunluğu), Barometers(Yükseklik e bağlı olarak atmosferik hava basıncı) gibi etkenlerden de her zaman etkileneceginden hiç bir zaman tutarlı olarak çalışmayacaktır. Her zaman yakıt tüketiminde değişimeler olucaktır.

Oxygen sensorunun aftermarket bir beyin ilen iptal edilebilir diğer türlü beyne muhadale edilmelidir. 600 fahrenheit sıcaklıga araba daki oxygen sensor ulaşmadıkca araç her zaman open loop ta bulunur burda hava yakıt ve ateşleme zamanını Engine Coolant Temperature(Su sıçaklığı), Map Sensoru, Intake Air Temperatur(Manifolddaki hava sıcaklığı) değerlerinden okuyarak ayarlar. Daha sonra sensor ısınınca devreye girer. Hiç bir şekilde beyne muhale etmeden de throotle position sensor ünün signal kablosunun arasına bir adet relay bağlayarak ta aracın closed loop tan daha erken çıkması sağlana bilir ama pek sağlıklı olucagını sanmıyorum.

vtecturbo
22-07-2008, 10:42
bı sorum daha var benım aracta knock sensor yok atesleme ayarlarını nasıl yapıyor?bıldıgım kadarıyla 5000 devıre kadar ecu knock sensorun gonderdıgı referanslara gore ayarlama yapıyor.pekı benım aracta nasıl yapıyor ayarlamayı? referansı nerden alıyor.ayrıca avansın 16 derecede olması gerektıgı solenıyor ama ben avansı dıstrıbutorden 15 cıvarına cektıgımde 3000-4500 lerde gaza yuklendıgımde avans vuruyor.bunun nedenı ne olabılır?

utkuselamoglu
22-07-2008, 10:47
Knock sensoru her zaman devrede olur ama bunun frekans sı vardır. Aracın zannedersem honda turevi h22 bunda knock sensoru olmayınca araç hiç bir şekilde avans vurunca ateşleme algoritmasına mudahale etmez. Knock count, Knock retard işlemi yapmaz. Aracında CEL code yanıyor ise beyin olarak ne yapıldıgını bilmyiorum bu arıza kodu CEL Code olmamalı. Bunları temizledikten sonra avansının araç ısındıktan sonra bütün beyin programında idle igniton timing ini bozacak bir değiştirme yapmadıgından emin olduktan sonra ve beyin yeni reset attılmamış ise distributordan base timing inin maptaki tablonun idle da track ettigi cell lerede ki değer ilen aynı olmalı. Çeşitli programlar ilen İgnition lock(Timing Syncronization) özelliğini kullanarak direk istedigin timing i belirtip distirbutorden ayarlamalısın. Detonation oldugunda AFR ne durumda ve İgnition timing in kaç derece oldugunu sölermisin.Aracının özelliklerini de yazar isen çok daha iyi olur.

vtecturbo
22-07-2008, 11:04
arac h22a5 su anda aract tamamen stock.fıltre bıle yok katalızor dahıl uzerınde.15 derecede avans vurunca tekrar eskı halıne getırdık sanırım 9 larda.zeıtronıx wıde band var karısımlar cok duzgun rolentıde 14.7 gıderken 14.7yuklendıgm zman duruma gore 11 lere kadar cıkıyo.acıkcası avans vururken karısıma hıc bakmadım.hıc oynanmamıs bır araba sadece ben duz vıtese cevırdım.ılerıye dogru neptune rtp takmayı dusunuyorum.acıkcası arabanın dusuk devırlerdekı cekısınden pek memnun degılım duz vıtese cevırdıkten sorakı gunlerde kullanırken 2500 den ıtıbaren ıvmelenme cok ıyıydı.fakat daha sonra bazen vtec acmadıgını fark ettım vtec ı denerken vtec acmadan 7000 ı bıraz gectım motor kapaklandı normalde 8000 de devır kesıcı devreye gırıyor ama bu devır kesıcı gıbı degıldı sankı benzını kesmıs gıbı oldu.bu olaydan sora ozellıkle dusuk devırlerde cansızlık meydana geldı.vtec olayına gelınce vtec selonoıdını temızleyınce problem kalmadı fakat araba ısteksız yuruyor.arıza falanda hıc vermedı.problem gozukmuyo.ama su avans vurma olayı cok kafamı kurcalıyor acaba avans la oxıgen sensorunun bı alakası olabılırmı?

vtecturbo
22-07-2008, 11:10
bu arada 97 model prelude obd 2 ecu

utkuselamoglu
22-07-2008, 11:14
9 derece total timing çok az bunu ileri almanız lazım, Timing retard yaptıgınız için yüke binince open loop ta 11:1 AFR ilen kullanman dan kaynaklanan, aracın boğukluğu söz konusu olur. Ateşlemede problem olur. Çok zengin karışım oldugundan aracın bog edip güç kaybı çok fazla olur. Avans vurması olayınıda, Sen avans vurdugundan emin misin. Düz vitese çevirdiysen ECU yu Automatic ten manuel e çevirmende fayda olabilir. Çok ta şart değil. Vtec açmaması olayına gelince Vtec açılmayınca, Selenoid den ve Türevlerine göre Vtec oil pressure sonsoründen bir signal geliyor bu signal beynin artık daha farklı bir map e geçmesini sölüyor. Bunda 'low and high' cam profile deniyor. Sen vtec açmadıgında 7000 e kadar aracın çok fazla güç kaybetmiş gibi ivmelenmiş olması normaldir. Sen total igniton timing ini tekrar 16.50 civarına çekip vtec selenoid inin de düzgün çalıştıgından emin olduktan sonra bi gazlayın AFR lerini gözleyip tekrar yorum yaparsak çok daha iyi olur. Avans vuruyo diyorsun burda avans vururkenki AFR ini bana sölersen çok iyi olur. Ve Avans vurdugundan emin misin, Kesiklik yapmış olamazmı?
Vtec açmaz iken 7000 rpm i geçemenin sebebi low cam profile da oldugundan 7000 rpm üzerinde yeterli bir fuel ve ignition olmadıgından fuel cut yapmış olabilir. yani kesiciye girmişsin gibi olmuştur. çok normal.

vtecturbo
22-07-2008, 11:27
ecu da manuele cevırıldı.
barız bı sekılde 3000-4500 lerde gaza yuklendıgımde sakır sakır avans vurup bırakıyor.su anda vtec acma konusunda problem yok selenoıdı temızledıkten sora duzeldı.ama dedıgım gıbı 2 problem yasıyorum su anda.
1.dusuk devırllerdekı cekıs dusuklugu(bunun dusuk avans ayarından kaynaklandıgını yada oxıgen sensorunden kaynaklandıgını dusunuyorum)
2.avansı 15 lere getırınce 3000-4500 lerde avans vurma olayı.

utkuselamoglu
22-07-2008, 11:35
AFR ni gözlemelisin avans vurdugunuz yerde kaç pound da oldugunu belirle 16.50 derece total timing distirbutorden ayarladıktan sonra. Hatta hiç vurdurma avans gene aynı problemi yapacagından 3000 devirden sonra AFR hangi yönde kayma yapıyor buna bak. Bunlar dışında kullandıgın yakıttan olucagını sanmıyorum. bakmadan bişi sölemek zor geliyo şu anda aracın her şeyi orjinal di de bundan sonra bi anda mı olmaya başladı diye bi soru sorucam. İstanbulda bu işten anlayan profesyonel bir tuner ile görüşüp göstermende fayda var. Birde vtec i kaç rpm de açıyor araç eğer vtec açarken timing retard yapmıyor ise problem bundan kaynaklanıyor olabilir. Hele birde düşük devirde 3500 gibi bir devirde çok daha fazla hissedilicektir.

vtecturbo
22-07-2008, 11:38
bılgı ıcın tesekkurler 16.5 getırıp 3000 den sora af egılımıne bakıcam.

utkuselamoglu
22-07-2008, 12:07
Daha doğrusu krank kasnağı üzerindeki 3 çizginin ortasındaki çizgiye alıp optimal timing ine getirmen. Sonra sının dedigim gibi yorumlayıp çözmek lazım.