PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Çeker Önden, 4x4, Arkadan

shkodra
06-12-2013, 08:38
Arkadaşlar bildiğiniz gibi ben 14 yıl boyunca yaklaşık 320 - 380 bhp 4x4 araba kullandım başka güçlü araba kullanmadım yani güçlü bir önden çekiş veya güçlü bir arkadan itiş araba tecrübem yok.

Şimdi tabi ellerim kaşınıyor yeni bir araba almak için bakıyorum. Yaklaşık hedefim yine 300 - 400 bhp arası olabilecek bir araba alacağım merak ettiğim konu hangi çeker olsun önden, arkadan veya 4x4 sizce hangisinin pist sürüşü daha iyidir.

Güncel Pist Sürelerine baktığımızda ilk 55 arabanın 21 tanesi 4x4 34 tanesi arkadan itiş, yapılan süreler 2.11 ile 2.35 olarak gözüküyor ancak bundan sonra önden çekişler sıralamaya girmeye başlıyor.

Marka veya model ayırımı yapmadan hepsi aynı teknik özelliklere sahipmiş olarak düşünelim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

volume81
06-12-2013, 08:47
RWD candır ne olursa olsun 350-400hp rwd 1300kg'larda çok sağlam iş yapar pistte :)

FWD ise bir yere kadar kilitli dif olsa bile viraj çıkışlarında gaz ile birlikte saçma sapan hareketler yapabiliyor ayrıca şase biraz başarısız ise sürekli kafadan kayar

ben her türlü rwd derim çok daha zevkli :)

63owen63
06-12-2013, 08:52
Fwd de aktarma kaybı nispeten daha az ve mekanik bir ek ağırlık çok yok, biraz daha hafif ama +250 hp den sonra hatta kimi araçta +200 hp tutunmayla vedalaşılıyor.. Pist için bahsedilen güçlerde fwd çok gereksiz, süre olarak geri bile atabilir daha zayıf bir fwd karşısında. O yüzden baştan elenebilir.

awd ve rwd +300 hp lerde çok keyifli olacaktır, kişisel tercihim direk awd olur. Ama şimdi her markanın kullandıgı sistem hatta kendi içinde kullandıgı sistemler modelden modele bile degişiklik gösterebiliyor. Dolayısıyla her iki farklı aynı güçlerdeki awd araç aynı aktarma ve tutunma başarısına sahip olamayabilir. Bu yüzden spesifik araç ve set up konuşmanın daha faydalı olacagını düşünüyorum.

ygtrn
06-12-2013, 12:21
olay yanlızca pist ise rwd bir m3 veya m5 fazlasıyla tatminkar olacaktır, 4wd olarak audi ve subaru modelleri düşünülebilinir...

subaruda bazı 2005 model ve 2006 sonrası bütün sti larda dccd denilen gücü ön ve arka tekerlere sürücünün isteğine bağlı olarak %70/%30 veya %30/%70 olarak dağıtan özellik mevcuttur, istenirse otomatik kullanılabilinir...
subarularda sti ve foresterlarda lsd dediğimiz 'limited slip diff' denilen bi sistem kullanılır, bu sistem 100% kilitli olmasada işini fazlasıyla iyi görür, arka tekerlerden biri boşa çıktığı taktirde arka fidd i yeteri miktarda kilitler... şanzımanın içinde ise viscous denilen bi difransiyel vardır, difransiyel ön ve arka teker arasında bir dönüş hız farkı olduğu anda mekanik olarak kilitlenir... ön de ise bazı jdm modeller dışında serbest bir diff bulunur...

audilerde rs ve s serilerinde(yeni modeller hakkında henüz bi araştır mayapmadım) haldex sistemi mevcuttur, bu sistem normal bi 4 çeker sistemine ilave olarak şaftin arka diff bağlantısıyla arka diff arasına koyulmuş bir balata ile iş görmektedir, aracın beyini gerekli durumlarda bu balatayı hidrolik bir sistemle basar ve gücü %50/%50 olarak dağıtır, genelde seri kalkışlar ve kayma gibi durumlarda aktif olduğunu biliyorum, sürücü içeriden hiçbir şekilde müdahalede bulunamaz, normalde ise gücün %90 kadarı ön tekerleklerdedir... ön ve arka difransiyellerde ise torsen kullanılır, torsen ismindende anlaşılacağı üzere 'tork sense' in kısaltılmışıdır, söyleki difransiyele bağlı bir tekerde tahi çekiş, yani yere zemine temas yok ise bu difransiyel malesef kilitlenmemektedir, buzlu zeminlerlede benzeri vakalar olmaktadır, ancak 4 tekerinde zemine temas ettiğiğ pist gibi koşullarda gayet başarılı bi sistemdir...

mkerim
06-12-2013, 17:08
Bunlardan sonra RWD bir araç tavsiye edeceğim ama bu aracın kaç kişilik olacağını belirtmemişiniz. Sonra araç 4 kapımı olacak yada diğerleinden mi??. Bu 380 hp vs işini birazda benzin 5tl olduğunu bilerek seçin derim. Pisti o sürelerde dönenler araçlar değil kullananlar. Ben o kadar baktım araç kendi başına dönemiyor. Bilen birininde gazına KORKMADAN basması gerekiyor.
Dediğim gibi siz koltuk sayısını söyleyin bende fikrimi.. Eğer koltuk sayısında ortak noktada isek benim düşündüğüm araç en kolay ve en hızlısı olacaktır.