PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volkswagen TI 160 bg ve piston kırılması

ontheair
07-12-2013, 20:16
Selamlar,
Bir arkadaşıma ait olan 2011 model Volkswagen Golkf MKVI aracı bir süre önce sarsıntılı çalışmaya başladı.
Özel serviste makineye bağlandığında bir sensör arızası veriyor. Sensörü değiştiriyorlar ve arıza silinse de çalışması değişmiyor. Kompresyon ölçülüyor. üç silindir normal çıkarken biri oldukça düşük çıkıyor. Servistekiler piston çatlamıştır diyor. Araç 40 bin'li km'lerde olduğu için açıkçası çok ciddiye almadık. Fakat internette biraz araştırınca gerçekten böyle bir sorunun olduğunu gördük. Teşhis daha inandırıcı gelmeye başladı. Olay üretim hatası ve Volkswagen değiştiriyor.
Fakat bizim sorunumuz da burada başlıyor. Bu sorun aracın garantisi bittikten sonra ortaya çıktı.
Şimdi merak ettiğim şey şu; Bu sorunu daha önce yaşayan var mı? Varsa nasıl bir prosedür izlendi? Tüm pistonlar mı değişti yoksa sadece hasarlı olan mı? Ödeme yapıldı mı?

İkinci sorum ise şu. Eğer motoru biz açtırırsak aynı şekilde toplamaya gerek yok. Motorun içini ilerde basınç açabilecek şekilde toplamak istersek ne kullanmalıyız?

Bir de TSI motora stroker uygulaması hiç yapıldı mı? İnternette biraz baksam da göremedim. Bunu merakımdan soruyorum ama eğer mümkünse düşünülebilir bir seçenek.

ChtArdARSL
07-12-2013, 20:20
Birtane golf v gt yapıldı. Suan gayet saglıklı ve hızlı yurudugunu bılıyorum. Motor içi ve turbo upgrade uygulandı.

ontheair
08-12-2013, 10:03
Kimse böyle bir sorunla karşılaşmadı mı?

ontheair
09-12-2013, 10:42
Yardımcı olabilecek kimse yok mu?
Bu sorunla Türkiye'de sadece biz mi karşılaştık?

In_FLAMES
09-12-2013, 11:59
Tesadufun böylesi.. Model yılı aynı, km aynı tiguan aracımı (2011 1.4 tsi 150 hp, 46000 km) geçen hafta aynı şekilde sarsıntılı bir çalışma ve tekleme şikayetimle yetkili servise çektirdim, basit bir sensor arızasıdır dedim fakat 1. silindirde kompresyon çıkmadı, motoru söküp rektefiyeye göndereceklerini, eğer ki maliyetin fazla çıkması durumunda direk sandık motor getirtileceğini ( ki sandık motor için şuanda baskı yapıyorum), ücretlendirme konusunda ise araç ticari olmadığı ve km az olduğu için, ayrıca garanti dolalı henüz 2 ay olduğu için ellerinden geleni yapacaklarını, çok afaki ücretlendirme çıkarmayacaklarını (iyi niyet garantisi adı altında..) belirttiler.. Tabi hala haber bekliyorum son durum nedir ne değildir şuan bende bilmiyorum.. Bana kalırsa servise sıfır motor için baskıda bulunun ve aracınız servis bakımlıysa iyi niyetten büyük bi meblağ ödenir, size az bir miktar kalır bu sebepten dışarda motoru açtırmanızı tavsiye etmem.. Gelişme olursa haberdar ederim sizide izlenecek yol hakkında..

ontheair
09-12-2013, 13:17
Teşekkür ederim. Bizdeki problem de birinci silindirde. Kompresyon var ama diğerlerinin çok altında. Yetkili servise henüz başvurmadık.

Oznsrl
09-12-2013, 13:36
Tesadufun böylesi.. Model yılı aynı, km aynı tiguan aracımı (2011 1.4 tsi 150 hp, 46000 km) geçen hafta aynı şekilde sarsıntılı bir çalışma ve tekleme şikayetimle yetkili servise çektirdim, basit bir sensor arızasıdır dedim fakat 1. silindirde kompresyon çıkmadı, motoru söküp rektefiyeye göndereceklerini, eğer ki maliyetin fazla çıkması durumunda direk sandık motor getirtileceğini ( ki sandık motor için şuanda baskı yapıyorum), ücretlendirme konusunda ise araç ticari olmadığı ve km az olduğu için, ayrıca garanti dolalı henüz 2 ay olduğu için ellerinden geleni yapacaklarını, çok afaki ücretlendirme çıkarmayacaklarını (iyi niyet garantisi adı altında..) belirttiler.. Tabi hala haber bekliyorum son durum nedir ne değildir şuan bende bilmiyorum.. Bana kalırsa servise sıfır motor için baskıda bulunun ve aracınız servis bakımlıysa iyi niyetten büyük bi meblağ ödenir, size az bir miktar kalır bu sebepten dışarda motoru açtırmanızı tavsiye etmem.. Gelişme olursa haberdar ederim sizide izlenecek yol hakkında..

tam bende yazıcaktım eski çalıştığım yerde patronun tiguanına buna benzer bişey olmuştu tam hatırlamıorm ama km ler yakın 1 aylık bi süreç sonunda sandık motor konulmuştu die htrlıorm

kurtbil
09-12-2013, 13:59
Arkadaşımın Tiguanı da yağ yakma sorunu ile servise gitti ve teşhiste pistonlarda aşınma var rektifiye yapılacak denilmişti. İlk etapta masrafın %30 luk kısmının kullanıcıya ait olduğunu söylediler. Daha sonra ise arabasının ganrantisinin bitmiş olmasına rağmen bakımlarını serviste düzenli yaptırdığı için iyi niyet garantisi altında her şeyi kendilerinin üstleneceğini söylediler ve rektifiye yapıp aracı teslim ettiler

By_HaNNibaLL
09-12-2013, 14:04
Bi servisle irtibata geçin genel bi problem oldugu için garantiyi sallamayip değişim yapabilirler