PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mutlu akÜ rezİllİĞİ

Talih.b16
11-12-2013, 11:14
6 7 ay önce babama honda crv aldım.aldığım arkadaş akü yeni abi dedi tamam dedim.soğuklar başladı araba çalışmıyor basmıyor marşı,5 tane mutlu akü bayiine gittim şarj ettirdim her gittiğim arabayı suçladı.şarj yapıcak bana akü veremiyor.enteresan tarafı suçluyor kaçak var diyor kesin bak abi diyorum yok diyor.mutlu aküyü aradım en son adam iş çözmeye deyil açık yakalıyıp müşteriye nasıl yardımcı olamam havasında.büyük diye mutlu aküye güvenmeyin bence sıkıntı yaşar muhattap bulamassınız karşınızda.

turbogsi
11-12-2013, 11:18
Mutlu akü almayın bence bir daha
aynı durum bendede mevcut sıfır aldım 5 gün çekmiyor akü bitiyor eskiden varta akü kullanıyordum 1 ay yatsa bile araba tek marşda alıyordu mutlu akü takdım takalı her hafta takviye yapıyorum

mr.korhan
11-12-2013, 11:24
hiç şaşırmadım :) aracıma geçen sene ekimde aldım, aralıkta marş basmadı, aracın yattığı gün 12 :D kaç kere şarja gitti teste gitti çok iyiymiş sonuç v.s. :) uzun uzun anlatmıycam sinirim tekrar gerilmesin diye , ama sizinkinden daha uzun hikaye, hatta diğer arabama takıp aynı şeyleri onda yapmasına kadar gitti benim işlemler , Mutlu dan uzak durun bence , Magneti marelli - bosch -varta bunlardan şaşmamak gerekli özellikle çok kullanmadığınız araçlar için.

volume81
11-12-2013, 11:24
bende akü alıcam mutlu şirket araçlarında vardı bazen aptallaşabiliyor soğuklarda felan

inci akü almıştım sorun yoktu sanırım tekrar inci alıcam veya bulabilirsem varta :)

Talih.b16
11-12-2013, 11:26
Mutlu akü almayın bence bir daha
aynı durum bendede mevcut sıfır aldım 5 gün çekmiyor akü bitiyor eskiden varta akü kullanıyordum 1 ay yatsa bile araba tek marşda alıyordu mutlu akü takdım takalı her hafta takviye yapıyorum

yazık günah güvenip en iyisi diye para veriliyor koskoca firmanın müşteri danışma hattı bile yok.birde suçu hep müşteriye atıyorlar.

huseyinturk
11-12-2013, 11:27
Bende yaşadım aynı sıkıntıyı mutlu aküde. Garanti için incelemeye gitti akü, mutlunun garanti kurallarında bir madde var garanti süreci boyunca size akü vermiyor, akü aldığım yer esnaflık yaptı sağolsun kendi imkanlarıyla taktı bir akü 2 haftalık sürede. Ayrıca garantiden değişim çıktı yeni gelen akünün garanti süresinin kalan 1 yıl olacağını söylediler iade istedim varta aldım, mutluyum

Talih.b16
11-12-2013, 11:28
hiç şaşırmadım :) aracıma geçen sene ekimde aldım, aralıkta marş basmadı, aracın yattığı gün 12 :D kaç kere şarja gitti teste gitti çok iyiymiş sonuç v.s. :) uzun uzun anlatmıycam sinirim tekrar gerilmesin diye , ama sizinkinden daha uzun hikaye, hatta diğer arabama takıp aynı şeyleri onda yapmasına kadar gitti benim işlemler , Mutlu dan uzak durun bence , Magneti marelli - bosch -varta bunlardan şaşmamak gerekli özellikle çok kullanmadığınız araçlar için.

şu an seninle aynı şeyleri yaşıyoruz :)

ahmet3425
11-12-2013, 11:30
Bende 0 aldım gecen yıl yaz sonuydu kış geldi araba 1 hafta yattı soguklarda sonra tık yok.

Suanda da bagajda takvıye kablosuyla dolasıyorum araba 1 hafta yatsın elektrıkler kesılıyo :) bende memnun degılım ve tavsıye de etmıyorum.

ENGean
11-12-2013, 11:35
bu kadar kişinin aynı sorunu yasamıs olması bı sıkıntı oldugunu doğruluyor ki, burda kendını ifade eden az sayıda arkadas war. birde alıp bilmedıgımız binlerce insan vardır herhalde.

toolqa
11-12-2013, 11:37
senelerdir inci akü kullanıyorum.. tavsiye ederim..

Quantum
11-12-2013, 11:40
İnci Akü, Mutlu Akünün.. Bilginiz olsun..

Talih.b16
11-12-2013, 11:44
İnci Akü, Mutlu Akünün.. Bilginiz olsun..

çelikdi o galiba ya.inci kendi başına bi marka diye biliyorum hatırlıyorum yannışda olabilir tabii

Kadyr
11-12-2013, 11:46
Ilginc benim aku 3 senelim falan gecen sene o karda kista iki hafta sonra tik diye calisti bu senede skinti olmadi sans isi sanirim

Ome_RS
11-12-2013, 11:47
benimde aracımda mutlu var akü sayesınde cekmedıgım çile kalmadı yolda bıraktı 2 gunde bir takviye yapmak zorunda kaldım vs vs bir gun yıne yolda kaldım takvıye kablom yoktu mecbur akü almak zorunda kaldım sadece mutlu oldugu için zorunlu olarak mutlu aldım şimdi 1 hafta aracı kullanmasam calıstırıyorum bitmesin diye kar yagdı sabah ilk inip 10 dk aracı çalıştırdım
subaruda varta var gözünü seveyim 1 ay yatsa arac kar kış tek marşta çalışıyordu

Eyüp
11-12-2013, 11:53
Mutluda bende aynı sorunu yaşamıştım iş yeri aracında..

Bagajda takviye kablosu eksik olmuyordu :)

Talih.b16
11-12-2013, 11:55
ne aküsü alıcaz arkadaşım şimdi varta mı bosch mu?yarın telefon ettiğimiz zaman muhattap bulamıycağımız bi firma olmasın.

RickPierOneiL
11-12-2013, 11:56
Ben Esan diye bi akü aldım tesadüf eseri ve mecburiyetten..2 yıl garantili.
Ama Maşallahı var 60'lık fakat hiç sıkıntı yok kar kış kıyamet dinlemiyor ..
Biraz araştırdım El yapımıymış.

melihyilmaz
11-12-2013, 12:02
Bende aynı sorunları bosch akude çok yasadım mutlu akü taktırdım rahat ettim ama 1 sene sonra sattım arabayı 1 sene içinde bi dert açmadı bana çok şükür.

emp:)
11-12-2013, 12:04
Akü işi şans işidir, çok iyi markalar aldığınızda arıza oranı bir miktar düşüyor o kadar..

Maxiboost
11-12-2013, 12:05
Konuyla alakasiz ama yardimci olur en azindan. AC-Delco aku almistim tekneye 2 adet 74 amper. 1 yaz kullandim. Sonra bildiin 1 yil 5 ay yatti karadayken. Geldim tabi bu yaz hic enerji kalmamis. Dedim cortlamistir cunku onceki seneler boschlar cortlamisti. Bagladim sarja sarj oldu dedim sarji kesip kontrol edeyim 7 gun teknede kullandim ki normal dayandiklari sureydi :D sasirdim. Gerci 1 ay sonra 1 tanesi patladi. Surekli sarjdan olabilir dediler bir de cok sert bir yolculuk olmustu bi ihtimal suyu bosalmis olabilir. Sonuc olarak digerini hala kullaniyorum. Herkese tavsiye ederim :D

guwen_ar
11-12-2013, 12:07
Ben yigit aku tercih ediorm 3 arabamdada bi sorun sikinti yok.
Ayrica sahibi surekli forumda takilio bi sorun cikarsa burdan yazarim halleder :D

Mikrop_Ali
11-12-2013, 12:08
2010 dan berı aynı akuyu kullanıyorum tek mars da alıyor ıncı

Maxi
11-12-2013, 12:09
akü problemlerinde yaşanan asıl sıkıntı ne biliyormusunuz?
akücü yada elektrikçilerin kaçak testi yapabilecek kabiliyetlerinin olmamasıdır.
o yüzden akü sağlam gibi duruyorsa hemen suçu arabaya atarlar.

metin_1989
11-12-2013, 12:17
sonuna kadar katılıyorum benımde akumun garantısının bıtmesıne 1 ay var aku boss farları actıgımda 5 ampere kadar dusuyor cok gec calısıyor goturdum kacak var dedıler yok dıyorum var dıyorlar len ben yermıyım benım babam mengenlerden cıkma elektırık ustası kac kere kontrol ettık en ufak bırsey yok ne xenon var ne tesısat arac zır stock hala kacak var dıyor bende bıraktım adamla kavga ettım lanett ettım 1 ayda bır sarj edıp kullanıyorum ogrencıyım hıc veremem 150 tl zor gecınıyorum ztn haram zıkkım olsun

wekoo
11-12-2013, 12:23
bende yigit akü kullanıyorum bi sıkıntım olmadı şükür bence yigit alın hem ekonomık

Talih.b16
11-12-2013, 12:24
akü problemlerinde yaşanan asıl sıkıntı ne biliyormusunuz?
akücü yada elektrikçilerin kaçak testi yapabilecek kabiliyetlerinin olmamasıdır.
o yüzden akü sağlam gibi duruyorsa hemen suçu arabaya atarlar.

yok aslında herşeyi iyi biliyorlarda sadece kendi taraflarına çekiyorlar mevzuyu.hee bana birde sunu söylüyor.ben haftada 2 üç gün kullanırım garajda muhafaza ederim aracı diyorum bu seferde kullanıcı hatası diyor:)

mr.korhan
11-12-2013, 12:41
Meğer Tüm piyasa dertliymiş mutludan :D mutluzedelermiyiz biz şimdi :D

KeremDOGAN
11-12-2013, 12:49
İnci aldım geçen sene araba 3 ay sanayide yattı tek marş

72+2 diesel

Absinthé
11-12-2013, 12:51
Yiğit akü kullanıyorum bir kere arabayı temizlerken havalandırma radyo herşeyi açık bırakıp şarjını bitirmem dışında sorun yaşamadım. :)

senna
11-12-2013, 13:05
mutlu akü kullanıyorum kaç yıldan beri gitmeyen akü en az 7 yıl gidiyor

ChtArdARSL
11-12-2013, 13:08
Bende teknede kullanıyorum mutluyu 3 yıldır.5 ay cıvarında karada kalıyor sarj edıp takıyorum tek marj calısyor. Sukur hıcde denızde kalmadım :))

MertSerhanÖ.
11-12-2013, 13:10
bende yiğit akü'den oldukça memnunum daha hiç birkere bile teklemedi.

Hakan Girginer
11-12-2013, 13:16
Akü dediğin kapalı kutu.
Kavun değil ki koklayıp alasın.i..

Peki, akü nasıl alınır? Domates gibi kiloyla da satılmıyor, di mi..

Akü milletinin en birinci, mühim ve hayati görevi, motoru çalıştırmaktır. Marş yani. Ciuvciuvciuv sesi.
Akü alırken, bu görevin önemi UNUTULMAMALIDIR.
Motor çalıştıktan sonra, alternatör devreye girer. Bujileri, müzik sistemini, farları, yolcu fırlatma koltuğunu (elektrikli ise) hep alternatör çalıştırır. Bir yandan da aküyü şarj eder.

Burada durup ŞARZ diyenleri kınayalım bir süre.

Şimdii..
Akünün iş tanımı bu kadar belli iken, neden alakasız bir güç birimi ile sınıflandırılır bu meret?

Cevap:
Cehalet.

60 Amperlik akü demek, o aküden bir saat boyunca 60 Amper elde edilebilir demektir. Çünkü, bu Amper birimi, aslında "Amperbölüsaat"dir. Yaa.
72 Amperlik akü... anladınız siz artık.

Pekii, ben bu aküyü tavan lambası yakmak için mi alıyorum? Yoo, motoru çalıştırsın diye.
Pekii, ne zaman, hangi koşullarda bu aküden bir saat boyunca 60 Amper tüketmeyi planlar insan?
Hiç bir zaman.

O halde, akü alırken nasıl bir birim ile tanımlamak lazım?

Her akünün üzerinde CA ve CCA türünden değerler bulunur.
AKÜNÜN ASIL DEĞERİ BU BİRİMLERDİR.

CA, cranking amps, yani, marş basabilmek için elde mevcut amper (güç) demektir.
Ortalama bir 4 silindirli motor, nereden baksanız 110 - 130 amper gerektirir. (60 amper ile afedersiniz, nah çalışır yani)
Bu, akünün CA değerini ilgilendirir.

Ama ası önemlisi, CCA değeridir. Cold Cranking Amps. Yani, hava/motor soğukken marş basabilmek için elde mevcut amper (güç).

Hava soğuduğunda akü milleti kimyasal yapıları itibarı ile daha az güç üretirler. Dolayısı ile, CCA değeri hep CA değerinden düşük olur.
Motor ise, soğukken, içindeki yağ daha kalın olduğu için daha zor döner, yani daha fazla güç gerektirir.

En iyimser hesapla, 420 - 450 CCA değerinde bir akü anlamına gelir bu.

Ancak, gerçek hayatta alarm sistemleri, açık unutulan ışıklar, durkalk trafikte ya da kısa mesafelerde adam gibi şarj olma fırsatı bulamayan aküler de var. (Burada yine şarz diyenlere sitem yolluyorum)

Ama, fabrikalar, hem ağırlık olmasın, hem de üç kuruştan yırtalım diye 380 CCA değerinde akü bile takabiliyorlar.

Ben minimum 750CCA kullanıyorum. Soğuk bir diyarda yaşadığım yıllarda direk 1100 (binyüz) amper kulanırdım.
Çünkü, sabahın köründe arabaya küfür edip tekrar inmek için binmiyoruz. O 10 saniye çok önemli.

Diyeceğim şu:
Bilinçli tüketici olun.
Akü alırken satıcının sizi gargaraya getirmesine izin vermeyin.
Akünün CCA değerine mutlaka bakın.

Lütfen cahil satıcıların bilinçsizliğine kanmayın.

Oznsrl
11-12-2013, 13:18
mutlu akü 2.senesi yazın 10 gün falan yattı bi problem olmadı soğuklardada 5 gün çalışmadı 1-2 saniye uzun sürdü ama çalışmada sıkıntı olmadı ama kışın 10 gün yatsa çalışmaz bence :)

Hakan Girginer
11-12-2013, 13:20
Ben bu konuda biriki noktayı atlamışım.

Biiir: Herşeyden önce, akünün akü için ayrılan yere sığabilmesi lazım.
Yan koltuğa koyup bağlayamazsınız haliyle.

İkiiii: Akü kadar, akü kabloları da önemli. Ben üşenmem, değiştirip 2GA filan cinsinden (bildiğin dolmaparmak kalınlığı yani) kablo çekerim.
Yoksa, darboğaz yaratırsınız, yazık olur.

Kablo kadar terminaller de önemli. Hem sıkı, hem de tertemiz olacaklar.

Terminal demişken, eğer oksitlenme varsa, mutlaka temizleyin.
En kolay ve garantili yöntemi ise şöyle:

Bir kaba bolca (3-4 yemek kaşığı gibi) karbonat koyun. Yanında kaynar derecede sıcak su da olsun. Ama su ayrı olsun.

Akünün kutup başını sökün, kablosu yettiği kadar çekip karbonatlı kabın içine sokun. Üzerinde de sıcak suyu doldurun. Yaklaşık 30 saniye - 1 dakika içinde tertemiz olacaklar.

Sonra, akünün kutup başını fırça ve ince zımpara ile pırıl pırıl yapın, her şeyi kurulayın ve takıp bir güzel sıkıştırın.

En önemlisi de, bu tertemiz bağlantının hava ile ilişkisini kesmek.
Bağlantının üzerine gres sürebilirsiniz. Darda kalırsanız saç spreyi bile olur. Ama güzelce kaplansın ve hava almasın.

Yıllarca sorun çıkarmaz.

O bağlantılardan çok yüksek akım geçiyor, saygı göstermek lazım.

gökberk
11-12-2013, 13:23
Varta alacaksın Talih abi.

Edit :

@Godless Commie

Çok değerli bilgiler.. Teşekkür ederim kendi adıma

Hakan Girginer
11-12-2013, 13:27
Beyler, önemli olan marka değil, akünün kapasitesi.

Burak E.
11-12-2013, 13:27
eskı aracımda varta vardı mercedes ten cıkma 1 sene tık demedı kara kısta bıle tek marsta calıştı

Ae86
11-12-2013, 13:38
Akü dediğin kapalı kutu.

Akü milletinin en birinci, mühim ve hayati görevi, motoru çalıştırmaktır. Marş yani. Ciuvciuvciuv sesi.
Motor çalıştıktan sonra, alternatör devreye girer. Bujileri, müzik sistemini, farları, yolcu fırlatma koltuğunu (elektrikli ise) hep alternatör çalıştırır. Bir yandan da aküyü şarj eder.

Şimdii..
Akünün iş tanımı bu kadar belli iken, neden alakasız bir güç birimi ile sınıflandırılır bu meret?

Cevap:
Cehalet.

60 Amperlik akü demek, o aküden bir saat boyunca 60 Amper elde edilebilir demektir. Çünkü, bu Amper birimi, aslında "Amperbölüsaat"dir. Yaa.

Pekii, ben bu aküyü tavan lambası yakmak için mi alıyorum? Yoo, motoru çalıştırsın diye.
Pekii, ne zaman, hangi koşullarda bu aküden bir saat boyunca 60 Amper tüketmeyi planlar insan?
Hiç bir zaman.

Ortalama bir 4 silindirli motor, nereden baksanız 110 - 130 amper gerektirir. (60 amper ile afedersiniz, nah çalışır yani)

Ama ası önemlisi, CCA değeridir. Cold Cranking Amps. Yani, hava/motor soğukken marş basabilmek için elde mevcut amper (güç).

Hava soğuduğunda akü milleti kimyasal yapıları itibarı ile daha az güç üretirler. Dolayısı ile, CCA değeri hep CA değerinden düşük olur.
Motor ise, soğukken, içindeki yağ daha kalın olduğu için daha zor döner, yani daha fazla güç gerektirir.

Ancak, gerçek hayatta alarm sistemleri, açık unutulan ışıklar, durkalk trafikte ya da kısa mesafelerde adam gibi şarj olma fırsatı bulamayan aküler de var. (Burada yine şarz diyenlere sitem yolluyorum)

Ama, fabrikalar, hem ağırlık olmasın, hem de üç kuruştan yırtalım diye 380 CCA değerinde akü bile takabiliyorlar.

Ben minimum 750CCA kullanıyorum. Soğuk bir diyarda yaşadığım yıllarda direk 1100 (binyüz) amper kulanırdım.
Çünkü, sabahın köründe arabaya küfür edip tekrar inmek için binmiyoruz. O 10 saniye çok önemli.

Diyeceğim şu:
Bilinçli tüketici olun.

Abi bilgiler için teşekkürler amper değerine takılıp kalmıştım :)

Falmor
11-12-2013, 13:39
Akü dediğin kapalı kutu.

Şimdii..

Cevap:
Cehalet.

Hiç bir zaman.

Diyeceğim şu:
Bilinçli tüketici olun.

Ansiklopedik bilgi.Kopyalayıp arşivledim.Teşekkürler.

Talih.b16
11-12-2013, 13:51
Akü dediğin kapalı kutu.

Şimdii..

Cevap:
Cehalet.

Hiç bir zaman.

Diyeceğim şu:
Bilinçli tüketici olun.

vallaha güzel yazmışsın.benim aracımın üstündeki akü fabrika ne verdiyse o.ayrıca soğuk biryerdede değilim sakaryadayım.ayrıca garajım tek odalı ev gibi kapısı camı herşeyi mevcut.tesisat yok açmam ışık açık beklemem.benim sorun hangisi şimdi?ayrıca bilgiler için teşekkürler

hayabusa
11-12-2013, 14:10
geçen sene sıfır aldığım mutlu akü canımı okudu, kaç kere şarj ettirdim hatırlmıyorum bile kimseye tavsiye etmem , eve gidince deniycem bakalım bu havada benı şaşırtıp çalışacak mı

aqustic
11-12-2013, 16:01
Vosvosuma "inci" akü aldım 72 amper.Araç 3 gün yatınca marşı biraz yavaş çeviriyor ama çalışıyor yine de.Araçta ses sistem alarm vs mevcut.
Mutlu aküyü kimse önermiyordu burda zaten.