PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pilotaj ?

emr_233
23-07-2008, 12:50
Sizce insanı aralarında en zorlayıcı ve en az hata kabul eden Motorsporu dalı nedir ?

F1
WRC
MotoGP

Vtec-SEDAN
23-07-2008, 12:52
WRC işaretlicektim ama yanlışlıkla GP işaretlerim :) WRC bence daha zorlu ve çok daha fazla dikkat isteyen bir spor..

Maxiboost
23-07-2008, 12:52
tamamen farklı spor dalları ama bana göre MotoGP pilotajlık değilde risk açısından 2 tekerleğiniz var ufak bir hatada yerde bulabiliyorsunuz kendinizi ve %80 devam edemiyorsunuz yarışa

emr_233
23-07-2008, 12:54
tamamen farklı spor dalları ama bana göre MotoGP pilotajlık değilde risk açısından 2 tekerleğiniz var ufak bir hatada yerde bulabiliyorsunuz kendinizi ve %80 devam edemiyorsunuz yarışa
Tamamen farklı kategoriler olduğu için sordum zaten :)

iynn-RS
23-07-2008, 12:58
3 unınde kendıne var zorlukları var.

ama bence f1 daha zor.

yearone
23-07-2008, 13:00
F1 derim.... Pilotlar, G force'la bir de virajda araçla savaşıyorlar... Rally arabası kullanılır belki ama F1 aracı çok daha zordur...

McS_R53
23-07-2008, 13:01
tabiki motogp

iynn-RS
23-07-2008, 13:03
F1 derim.... Pilotlar, G force'la bir de virajda araçla savaşıyorlar... Rally arabası kullanılır belki ama F1 aracı çok daha zordur...

aynen. mılım esnemeyen bır aracın ıcınde o vırajlara gırmek gozuktugunden cok zor.

wrc de yanlayarak motogp de de vırajda motoru yatırarak bu etkıden kurtuluyosun ama f1 de ımkansız.

McS_R53
23-07-2008, 13:05
fakat f1 de risk olarak fazla bişey yok yani bi spinde kendini düzeltebilirsin motor olayı çok daha farklı ancak estetik cerrahları seni düzeltebilir ozmn :)

iynn-RS
23-07-2008, 13:09
fakat f1 de risk olarak fazla bişey yok yani bi spinde kendini düzeltebilirsin motor olayı çok daha farklı ancak estetik cerrahları seni düzeltebilir ozmn :)

yapma ya motogp lerde ne tehlıke var. motor bı yana gıdıyo pılot bı yana.

hıc ole asırı derecede sakatlanan gormedım.

f1 ın ıcınden cıkmak kac sanıye suruyo bılıyosundur.
dıreksıyonu cıkart-kemerı cıkar bu arada arac alev almadıysa ve ustune 300 km hızla gelen araclar yoksa ne mutlu.

McS_R53
23-07-2008, 13:11
kenan sofuoğlu'nun abisiydi sanırım antreman sırasında ölmüştü die hatırlıyorum ama :)

Absinthé
23-07-2008, 13:16
Bence her kıstasda F1 zor...

MotoGP'de öyle büyük bi risk yok bence...Zaten alabilecekleri hertürlü darbeye karşılık koruma önlemleri var.

Buna karşılık olarak F1 aracının içinden bile çıkamayabilirsin...
Blok fren ile duvara girebilirsin...
Hiç beklemediğin bi anda arkadan biri dokundurup senı duvara yollayabilir. :)

Pilotajı en zor olan araç F1...En zor yetişen de F1 pilotu...

Saliselerle ve en üst limitlerde yarışıyorlar...

Maxiboost
23-07-2008, 13:21
Tamamen farklı kategoriler olduğu için sordum zaten :)

o zaman iki ayrı cevap olur :) zorluk neye göre zorluk F1 de adamlar deli gibi g kuvvetine maruz kalıyorlar wrc de deli gibi sıcaklıklarda süper pilotaj sergilemek zorundalar motorgp de de vucut dayanıklılığı çok önemli en az hata kabul edense bence motogp diğerlerini seçmek imkansız çünkü

cem
23-07-2008, 13:23
En az hata kabul eden , Moto Gp.
En cok tecrube gerektiren , F1.

emr_233
23-07-2008, 13:28
o zaman iki ayrı cevap olur :) zorluk neye göre zorluk F1 de adamlar deli gibi g kuvvetine maruz kalıyorlar wrc de deli gibi sıcaklıklarda süper pilotaj sergilemek zorundalar motorgp de de vucut dayanıklılığı çok önemli en az hata kabul edense bence motogp diğerlerini seçmek imkansız çünkü

Genel anlamda sordum canim.Tamam f1 de G yiyorsun,wrcde +50 ler görüyorsun.Ama genel olarak baktığımızda hangisi daha zorlayıcı gözüküyor ?
Anlatabildim umarım

Maxiboost
23-07-2008, 13:31
bence hepsi zor :) ki herkes için öyledir ayrımak öbürüne haksızlık olur resmen

TünayK
23-07-2008, 13:40
en zoru bence turkıye asfaltında 1000hp arka ıterle gazlmaktır:) bu secenkeler arasındada f1 denılebılır...

yearone
23-07-2008, 13:42
Mesela bu adamlar her gün araba test ediyorlar ve F1 aracında nasıl zorlandığı açık....

http://youtube.dinamiturk.com/watch?v=uKLxypugVmg

kobeanil11
23-07-2008, 15:22
formula 1 deki zorluk bence hiç bir motorsporları dalında olamaz.. trulli nin monacoda araba içinde bayılmaktan son anda kurtulduğunu hatırlıyorum.. sıcaklık olsun, yediğin g kuvveti olsun, bünyeyi daha zorlayacak bir spor bilmiyorum..:) 60 derecede, sürekli ağırlığının 4 katı 5 katı kuvvetle sağa sola savrularak, o çizgiyi tutturmaya çalışmak inanılmaz, sadece reflex testleri ve egzersizlerini izlemek bile adamların robot olduğuna inanmak için yeterli..:) sonuçta artık bu uluslararası yarışların hiçbirinde hayati tehlike yok ama, heralde f1 ve gp aynı olsa gerek, ralli biraz daha az tehlikeli, bazı etaplar hariç..:)
g kuvveti diyip geçiyoruz falan ama, 240 km hızla giderken, yolda çizgiyi tutturmak, aynı zamanda yandan boyna şöyle bi 60 kilo binmesini hissetmek bence diğer sporlarla karşılaştırılabilecek gibi değil..:)

ama ralli pilotlarıda ciddi manada sanat yapıyor resmen, göze daha çok hitap ediyor kesinlikle..:) ona saygım sonsuz..

ek: video açıklayıcı olmuş..:)

STP
23-07-2008, 15:40
walla bence en becerı ısteyen wrc. 200 km ustunde toprak ta 4 tekere kalkıp ardı vıraj olan yerde yere konup toplayıp gıtmek en becerı ısteyenı. f1 de pıst net net bellı,rallıde rısk ve net olmayıs cok fazla

utkuselamoglu
23-07-2008, 15:51
Abi kimse arabaların, motorların ne kadar zorlandığını düşünmüyor yazıktır günahtır:) Ben arada bi gidip konuşuyorum ne oldu ne yaptılar sana bugun diye:)) teker teker soruyorum öle hal hatır sormak, hayata dair konuşmak babında...

M3CSL
23-07-2008, 16:26
wrc dıorum bende oldukça deişken sartlar altında yarısılıyo.. f1de pist bellı ne sekılde gidceğin belli..

bide bı yarıs vardı ıstanbulda eskı wrc pılotları ıle f1 pilotları yarısmıstı wrc pılotları ustun gelmıstı.. sebep olarakta wrcpılotları her turlu deişken sarta uygunluk gösterıo denmıstı;)

iynn-RS
23-07-2008, 16:31
serkan en sor pılotaj senın.

hem yarısıp hem vıdeo cekıyosun:D:D

can_ank
23-07-2008, 16:37
WRC bencede, o hızlarda cok farklı şartlarda yarışıyorlar. Toprak, kar,asfalt...

M3CSL
23-07-2008, 16:46
:p
serkan en sor pılotaj senın.

hem yarısıp hem vıdeo cekıyosun:D:D

bırak geyiği:p
sartlar zorluyo napalım deişken sartlar bu işte:D:p

Oytun
23-07-2008, 17:16
kenan sofuoğlu'nun abisiydi sanırım antreman sırasında ölmüştü die hatırlıyorum ama :)

üzerinde yeterli koruma varmıydı dersin? kazanın detayını biliyormusun? ayrıca motogp den bahsediyoruz

bu arada tabiiki f1

Dragger
23-07-2008, 17:37
WRC kardesim :)

F1de koskoca bir ekip var ve bir tur sonunda sorun yasadıgında pite girebilirsin.

Ama WRC öyle mi? 3 tekerlekle bazen etap bitirirsin, bazen jant üzerinde...

Baran^
23-07-2008, 18:07
WRC pilotu ve otomobilleri en cok zorlayan pilotajın en cok ön planda tutulduğu dal bence.

Jem89
23-07-2008, 18:07
En zoru Türkiye gibi bir yerde araba kullanmak.. :)

kobeanil11
23-07-2008, 18:10
''race of champions'' da daha çok ralli pilotlarına göre bir yarış ama genelde formula pilotları daha başarılı oluyo mesela..
ben tam olarak şöyle düşünüyorum; ralli pilotları dediğim gibi sanat yapıyo, inanılmaz bi sürüş mevcut, ancak formula ile karşılaştırılabilecek şartlarda yarışmıyolar, en azından 3 saat aralıksız yarışıp 3 kilo kaybetmiyolar... :) o şartlarda ralli ye göre biraz daha ağır gibi geliyor banada.. :) ayrıca pist belli demek adamlara haksızlık olur, rallidede etap belli notlarını alıp yarışıyolar, ama rallide dinamik bir aracı kontrol ediyolar, f1 de tamamen statik sürtünmeye ihtiyacın var.. bu arada rallide 200 ün çok üstüne çıkmıyorki arabalar yanlış bilmiyosam.. :D 200 ün üstünde virajlar dönmüyolar yani çok fazla..

Baran^
23-07-2008, 18:14
Amac 200le viraj dönmek değil 100le dönüyosun ama o virajları görünce zaten hızın bir önemi olmadığını anlarsın.Ayrıca kilo kaybetmiyorlar demişsinde 1 kere bir servis alanına gir görürsün kilo alıp vermeyi.60derece oluyor yazın otomobillerin içi ;)

STP
23-07-2008, 18:16
kobe kardesım sen emınmısın kılo kaybetmedıklerıne :) 3 saat aralıksız kullanmadıkları halde bı etap 30 40 dakka surse bıle verdıklerı kılolara sasırırsın :) kılo vermemek dıye bırsey kesınlıkle sozkonusu deıl wrc de daha fazla vermek sozkonusu

SerkanKurt
23-07-2008, 18:43
hepsi zor :)

Juggernaut
23-07-2008, 18:59
Wrc .

luckdove
23-07-2008, 19:07
Teknik acidan WRC daha zor. Pek cok F1 pilotu bile buna katilir. 50 km suratle gitmek icin yapilmis yollarda onunu gormeden tamamen yanindaki adamin sozlerine guvenerek 150 km ile gidiyorlar. Ama suruculer uzerindeki stress acisindan F1 biraz daha agir basar. Cunku cok yuksek paralar donuyor ve pilotlar her zaman diken ustunde. Ustelik F1'in cok daha fazla gundemde olmasi nedeniyle (ve de inanilmaz paralar kazndiklari icicn) rekabet cok fazla. Yani F1 pilotu olmak isteyen yetenekli genc pilot sayisi cok fazla. O yuzden surekli bir yerini kaybetme korkusu ve acimasiz bir rekabet var. Dolayisi ile her cesit alavare-dalavere, politik oyunlar, dedikodu cok daha fazla F1'de.

kobeanil11
23-07-2008, 22:54
abi yok ben 200 belirtmesini, onların maximum hızı zaten o, o hızda sürekli de gitmiyolar manasında dedim, yok adamlar uçuyo havada, 200 le dönmese nolur.. :) ama hiç etap görmemişim gibi anlatmışsın..:rolleyes:
sürüş açısından simule edilse, yani fiziki zorlukları saymasak, f1 in wrc yanında lafı bile olmaz.. :) adamlar şov yapıyor..evet biraz çoşmusum kilo kaybetmiyolar demişim, ancak tekrarlıyorum, f1 pilotlarının yedikleri g kuvveti bile yeterli bence arada bir boyut olması için... boyna 60-80 kg binmesi ne demek, bir ''eau rouge'' da mesela..:) ikisindede yarışmadım sonuçta, yinede formula da yarışmanın fiziki zorluk, yoruculuk açısından wrc ile herhangi karşılaştırılır yanı yok..:D
bu arada lockdove a katılıyorum, çok daha göz önünde olmasıda biraz stresli yapıyor.. :)
yaptığın en ufak hata sürekli görülüyor.. :) trullinin monaco da yaşadıklarını hatırlatırım!!

yinede bence motorsporlarının asıl şovu ''ari vatanen- pikes peak'' dir.. :D

OmerRS
23-07-2008, 23:19
ya jim clark ın nurburgring de
toivonen in grup b de
mcrae in safari de
michael in monaco da

yaptıkları işler o kada yuksek seviye ki bundan sonra ayırt etmenin manası yok hepsi yeterince zor. hepsine bayılırım :D

kobeanil11
23-07-2008, 23:33
çok güzel söylemişsin abi, helal olsun olay budur...:)

scream3057
23-07-2008, 23:51
wrc bence en belirsiz şartlara uyum sağlamak zorunda olduğun motor sporu bu üçlüde...

Eray Yümsel
23-07-2008, 23:52
World Rally Championship tabiki

KMR2-GT
24-07-2008, 11:58
wrc..
f1de vırajı kaçla donecegı ne zaman gaza basacgı ne zaman fren yapacgı neredeyse belli gp de ole
ama wrc de yolda duran ufak bı taş su bırıkıntısı yarışın kaderini tamamen değiştirir

Baran^
24-07-2008, 12:53
F1 bilgim yok o yuzden yorum yapamıyorum fakat WRC ,rallinin cok yakınen içinde bulunan biri olarak rallinin cok pilotaj ve dayanıklılık cesaret isteyen bir spor olduğunu biliyorum.

Shadow_Dancer
24-07-2008, 17:29
Wrc'De küçücük bir taş yüzünden yeri geliyor takla atılabiliyor, içlerinde koşulların sürekli degiştigi parkurların daha sık yenilendigi bir dal yok... O yüzden WRC diyorum

senna
24-07-2008, 20:31
eski turbo çağı yada 60lı 70li yıllar olsa f1 denebilirdi ama günümüzde diğer sporlara göre daha kolay

ben moto gp derdim çünkü ufak hataları ciddi bedellerle ödeyebiliyorsunuz kırık çıkık yeri geliyor ölüm aynı zamanda bedeni daha fazla kullanıyorsunuz diğerlerine göre

tabi bide şu 4s geçen dragsterleri unutmamak lazım :)

Eriador
25-07-2008, 17:31
F1 deki G kuvveti küçümsenicek gibi değil.

J.P Montoya : " F1 arabasını ilk sürdüğümde üst üste 5 tur atamıyordum " dedi . 15 dk max kasarak bi go kart yapın zati bunu çok iyi anlarsınız. her yarışta ortalama 3-5 kilo arası kaybediyor pilotlar ciddi bi değer bu.

eski turbo çağı yada 60lı 70li yıllar olsa f1 denebilirdi ama günümüzde diğer sporlara göre daha kolay

öyle diyorsunda F1 de bütün yardımcı sistemler yasaklandı( motor frenleri , TC vs vs ) . Sürücü dahil 600 kilo araçlar min. 750 hp motorlarla başa çıkmak zorundalar.
hele bu şartlar da yağmurlu havalardaki yarışları sölemeye bile gerek yok :)

wrc..
f1de vırajı kaçla donecegı ne zaman gaza basacgı ne zaman fren yapacgı neredeyse belli gp de ole
ama wrc de yolda duran ufak bı taş su bırıkıntısı yarışın kaderini tamamen değiştirir

viraj a nasıl girileceğine dair bütün bilgiler belli yane F1 bu kadar kolay birşey yapmayın arkdaşlar ... formula 1 de bi defa kazık fren yap lastiği kaydır oluşan sıcak tabakadan dolayı lastik boloncuklaşır hiç bi şekilde bi önceki turdaki gibi dönemezsin virajı ... bu en basit ayrıntılardan biri ... F1 her zaman motor sporunu8n zirvesi olarak gösteriliyor bunu kimse inkar edemez. 0.001 salise sana yarış kazandırıyor...

kobeanil11
27-07-2008, 10:57
eriador söyleyeceklerimin hepsini söylemiş valla, eyvallah abi..:)
ki çok daha detay zorluklar da var, ne zaman frene basıcağın belli olsa, hepsi aynı gider, yada hepimiz f1 ci oluruz, schumi sadece pite düzgün girebiliyim 0.01 saniye kazanayım diye aylarını harcamış bir adam.. :D

yiit
27-07-2008, 13:53
World Rally Championship gerisi yalan :)

senna
27-07-2008, 13:54
F1 deki G kuvveti küçümsenicek gibi değil.

J.P Montoya : " F1 arabasını ilk sürdüğümde üst üste 5 tur atamıyordum " dedi . 15 dk max kasarak bi go kart yapın zati bunu çok iyi anlarsınız. her yarışta ortalama 3-5 kilo arası kaybediyor pilotlar ciddi bi değer bu.

öyle diyorsunda F1 de bütün yardımcı sistemler yasaklandı( motor frenleri , TC vs vs ) . Sürücü dahil 600 kilo araçlar min. 750 hp motorlarla başa çıkmak zorundalar.
hele bu şartlar da yağmurlu havalardaki yarışları sölemeye bile gerek yok :)

viraj a nasıl girileceğine dair bütün bilgiler belli yane F1 bu kadar kolay birşey yapmayın arkdaşlar ... formula 1 de bi defa kazık fren yap lastiği kaydır oluşan sıcak tabakadan dolayı lastik boloncuklaşır hiç bi şekilde bi önceki turdaki gibi dönemezsin virajı ... bu en basit ayrıntılardan biri ... F1 her zaman motor sporunu8n zirvesi olarak gösteriliyor bunu kimse inkar edemez. 0.001 salise sana yarış kazandırıyor...

tabiiki kalktıda ama örneğin sıralı şanzımanlar hala var 80lerde sıralı şanzıman yoktu mesela tamamen manuel şanzımanla yarışıyolardı ki güçler bu zamana göre daha fazlaydı bu yönden biraz kolaylık oldu bana göre:)

sanctuary35
27-07-2008, 14:35
kesinlikle f1..
hem f1 hemde ralli arabalarını fazlasıyla yakından gördüm
bi kere f1in içi mezar gibi ralli aracları daha ferah sıcaklık olarak her2side fazla sıcak
ki su da var f1 pilotu olupta ralli aracı süren var ama rallici olupta f1 süren hic duymadım o arabayı yerinden kaldırmak bile bi dert f1in direksionunu 2mm fazla oynat bak bakalm noluo ama ralli öle değil bence

STeaM
27-07-2008, 16:26
sonuç ortada :)
rally herzaman daha zordur.

mustafa35
27-07-2008, 16:28
MotoGP .

kobeanil11
27-07-2008, 16:54
aa evet bide işin o boyutu var, schumi şuan motor yarışlarında yarışıyor zevkine :)
hakkinen ralli pilotu oldu, ki gayet iyi dereceler yapıyodu bir dönem, yaşlanmadan önce, montoya nascar a geçti, wttc ye geçen pilotlar var.. geçen hangi pilottu hatırlamıyorum, kovalainen olabilir, ralli aracı kullanmış yine başarılı dereceler yapmış..
race of champions yarışında f1 pilotlarının neler yaptığını gördük..:) bana gerçekten f1 bu işin zirvesi gibi geliyor..

30 dakka gokart aracı kullanıyorum, ki 10 bg liklerden, güçsüz yani, yinede g den dolayı koltuk belimin kenarlarını ve sırtımı kesiyor, indiğimde tshirt üm kan izleriyle dolu oluyor.. yediğim en fazla 0.6 g dir, g den basit bişeymiş gibi bahsediyoruz ama bence hiç öyle değil..:D

sanctuary35
28-07-2008, 12:30
f1 aracları hepsinden daha karmasık bi yapısı var rüzgarlığın acısı biraz değiştimi arac dönmüyor bile
bence karmasık bişi kullanmak daha zordur ralli araclarını carpsanız bile coğu zaman devam edebilior