PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü almadan önce okuyunuz

Maxi
12-12-2013, 08:55
@Godless Commie
hakan abinin yazısıdır.

Akü dediğin kapalı kutu.
Kavun değil ki koklayıp alasın.i..

Peki, akü nasıl alınır? Domates gibi kiloyla da satılmıyor, di mi..

Akü milletinin en birinci, mühim ve hayati görevi, motoru çalıştırmaktır. Marş yani. Ciuvciuvciuv sesi.
Akü alırken, bu görevin önemi UNUTULMAMALIDIR.
Motor çalıştıktan sonra, alternatör devreye girer.
Bujileri, müzik sistemini, farları, yolcu fırlatma koltuğunu (elektrikli ise) hep alternatör çalıştırır. Bir yandan da aküyü şarj eder.

Burada durup ŞARZ diyenleri kınayalım bir süre.

Şimdii..
Akünün iş tanımı bu kadar belli iken, neden alakasız bir güç birimi ile sınıflandırılır bu meret?

Cevap:
Cehalet.

60 Amperlik akü demek, o aküden bir saat boyunca 60 Amper elde edilebilir demektir. Çünkü, bu Amper birimi, aslında "Amperbölüsaat"dir. Yaa.
72 Amperlik akü... anladınız siz artık.

Pekii, ben bu aküyü tavan lambası yakmak için mi alıyorum? Yoo, motoru çalıştırsın diye.
Pekii, ne zaman, hangi koşullarda bu aküden bir saat boyunca 60 Amper tüketmeyi planlar insan?
Hiç bir zaman.

O halde, akü alırken nasıl bir birim ile tanımlamak lazım?

Her akünün üzerinde CA ve CCA türünden değerler bulunur.
AKÜNÜN ASIL DEĞERİ BU BİRİMLERDİR.

CA, cranking amps, yani, marş basabilmek için elde mevcut amper (güç) demektir.
Ortalama bir 4 silindirli motor, nereden baksanız 110 - 130 amper gerektirir. (60 amper ile afedersiniz, nah çalışır yani)
Bu, akünün CA değerini ilgilendirir.

Ama ası önemlisi, CCA değeridir. Cold Cranking Amps. Yani, hava/motor soğukken marş basabilmek için elde mevcut amper (güç).

Hava soğuduğunda akü milleti kimyasal yapıları itibarı ile daha az güç üretirler. Dolayısı ile, CCA değeri hep CA değerinden düşük olur.
Motor ise, soğukken, içindeki yağ daha kalın olduğu için daha zor döner, yani daha fazla güç gerektirir.

En iyimser hesapla, 420 - 450 CCA değerinde bir akü anlamına gelir bu.

Ancak, gerçek hayatta alarm sistemleri, açık unutulan ışıklar, durkalk trafikte ya da kısa mesafelerde adam gibi şarj olma fırsatı bulamayan aküler de var.
(Burada yine şarz diyenlere sitem yolluyorum)

Ama, fabrikalar, hem ağırlık olmasın, hem de üç kuruştan yırtalım diye 380 CCA değerinde akü bile takabiliyorlar.

Ben minimum 750CCA kullanıyorum. Soğuk bir diyarda yaşadığım yıllarda direk 1100 (binyüz) amper kulanırdım.
Çünkü, sabahın köründe arabaya küfür edip tekrar inmek için binmiyoruz. O 10 saniye çok önemli.

Diyeceğim şu:
Bilinçli tüketici olun.
Akü alırken satıcının sizi gargaraya getirmesine izin vermeyin.
Akünün CCA değerine mutlaka bakın.

Lütfen cahil satıcıların bilinçsizliğine kanmayın.

TEKRAR BASİTÇE ANLATMAK GEREKİRSE
arkadaşlar
akü ve alternatör ne işe yarar anlatayım.

AKÜ:
1-İlk marş için gerekli yüksek akımlı voltaj. Örnek CCA değeri: "680A"
2-Motoru çalıştırmadığımız zaman elektrik üretmek. Örnek AMPER değeri: "74Ah"
http://www.fivestarautomotive.co.uk/ekmps/shops/fivestar/resources/Design/varta-battery.jpg

ALTERNATÖR:
1-Motor çalıştıktan sonra araca gereken tüm elektriği üretmek.
2-Aküyü şarj etmek.

sanılanın aksine bir aküyü şarj etmek için acayip yüksek akımlara ihtiyaç yoktur
akü 5 amper gibi değerlerde gayet güzel şarj olur
5 amper = 1 adet kısa farın çektiği akım

alternatörü zorlayan asıl şeyler aracın elektrik çeken diğer aksamlarıdır
farlar, fren lambaları, aklınıza gelen elektrikle çalışan ne varsa
radyatör fanı, kalorifer fanı, arka cam rezistansı, teyp anfi vs vs
çok yüksek wattlı ses sistemleri.. subwoofer vs vs

aküyü büyütünce değil asıl çok elektrik çeken şeyler eklerseniz alternatörünüzü güçlendirmeniz lazım.
28 tane xenon far, 3500 watt anfi falan..
işte o zaman alternatör yetmez, yetmeyincede akünüz şarj olmaz.

öyle 60amperlik akü yerine 72 amper takarsam ne olur diye boşuna kasmayın birşey olmaz.

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

Agah
12-12-2013, 09:05
cok yararlı bi bilgi teşekkürler. :)

volume81
12-12-2013, 09:08
6 silindir bi araç için kaç CA'lık yada CCA'lık akü almak gerekir garaj aracı bu arada her sabah saat 6'da marş yapılmayacak zaten :)

16EC813
12-12-2013, 09:18
peki bu cca degeri kaç olmalı ??

Kadyr
12-12-2013, 09:27
Bu mesaji aku konusundada gormustum bu cca degeri aku uzerinde yaziyormu yani belirtilmismi

Maxi
12-12-2013, 09:47
şöyle bir örnek vermeye çalışayım, 2 aynı marka ama farklı model akü
her akünün üzerinde yazar bunlar.

örnek 1
Varta markasının silver serisi var
silver modelleri pahalı olan seri.
12 volt
kapasite: 61A
soğuk marş akımı: 600A
boyut: 242x175x190mm

örnek 2
birde Varta blue serisine bakalım
12 volt
kapasite: 60A
soğuk marş akımı: 540A
boyut: 242x175x190mm

yukarıda aynı boyutlarda 2 akü görüyorsunuz
tabi boyut büyüdükçe akımlarda artacaktır.

birde türkiye gerçeği var
her akünün üzerinde yazan bu değerlerin %100 doğru olduğuna inanmayın.
ben AbdulRezzak diye bir akü üretebilir ve üzerine 600Amper yazabilirim
Edit:
Bu aküyü TSE ye yollar onay aldıktan sonra üretime geçerim
ama 540A lık üretirim?? kimse bunu gelip kontrol etmiyordur heralde?
ediyormudur sizce ?

16EC813
12-12-2013, 10:34
şimdi koçtaştan 60A inci akü aldım
advanced Ca-Ca silver tin alloy
Extreme CCA performance

yazıyo bunlar ne anlama geliyo tabi bilmiyom :D

rider
12-12-2013, 11:06
Extreme CCA performance

Türkiye gerçeği :), rakamsal değerleri yazmak yerine Ingilizce yazıp geçiştirmişler :icon_tup:

ulas79
12-12-2013, 13:56
evelsi gün mutlu akü aldım 66 ampelik ford tipi alçak olandan cca 540 diyordu.

RickPierOneiL
12-12-2013, 13:58
Yararlı bilgiler için tşk.

levent
12-12-2013, 14:55
Benim 72Ah lık akü de cca 640A , ca 380A değerlere sahip

levent
12-12-2013, 15:00
Extreme CCA performance

abi modeline göre şurada bilgileri yazıyor,

NanoGold Start-Stop ELA | İnci Akü (http://www.inciaku.com/urunler/otomobil-ve-hafif-ticari-araclar/nanogold-start-stop-ela)

GRAFTT
12-12-2013, 20:17
Konuyu okur okumaz akümün özelliklerine baktım. 1.5 Vgt Getz arabamda

70 Ah 540A akü mevcut, sanırım İstanbul göbeğinde yeterli seviyede arabam için.

http://www.oto724.com/image/cache/data/urun.aku/mutlu-silver-70-amper-500x500.jpg

Antalyalogy
12-12-2013, 20:28
Çok yararlı bilgiler paylaşandan Allah razı olsun..

Y.Emre
12-12-2013, 22:40
Maxi abi, peki alternatörün ürettiği gücün birimi Amper/saat midir yoksa amper midir? Ben amper/saat olarak biliyordum geçenlerde bi konu için araştırma yaparken /saat kısmı hiç karşıma çıkmadı arada kaldım. nedir bu işin doğrusu?

levent
12-12-2013, 22:55
Emre benim bildiğim iş yaptığı için Amper/Saat şeklinde.

kkursat01
12-12-2013, 23:04
gün geçmiyorki bir konudaki cahilliğimiz daha çıksın teşekkürler paylaşım için güzel bilgi gerçekten birçoğumuzda bilmiyordur :)

arm
12-12-2013, 23:07
peki araçların istediği CCA değerleri hep aynı mıdır? Değildir. Yani 1990 model 6 silindirlik bir araç ile son model 6 silindirli aracın çektiği değerler farklı olucak illaki. Aracımızın istediği değeleri nasıl öğrenebiliriz?

I-HANN
13-12-2013, 00:54
Şunuda unutmamak lazım günümüzde çoğu arabanın marş dinamosu zaten şanjumanlı adlandırılan dinamo kullanıyor.

Cca degeri genelde eski tip marş dinamoları ve karbüratörlü araçlar için daha çok önem taşır.

gökberk
13-12-2013, 00:57
70 Amper Black Series VARTA ise 640 Amper CCA değeri.

ruudvan
13-12-2013, 01:09
Extreme CCA performance

turkcesı :
yeteri kadar marş basarım . sogukta performansım orta sıcaklıga gore daha fazladır.
yanı bu sokaktan gecen adamın bn 100 metreyı 9 sn de kosarım demesı gıbı bısey. rakam yok yanlızca yazı var.

Tekos
13-12-2013, 05:26
Tam da akü ile ilgili bir konu açacaktım çok yararlı bir yazı olmuş Teşekkürler.
Benim fd-6 civic de 45 amper var ve soğuk havalar da aracı ilk aldığımdan itibaren zor çalışırdı,bu aralar marş zamanı uzadı. Bende bir kaç arkadaşa danıştım, 60 amper al dediler demekki işin aslı cca değeriymiş.Acaba bizim araçlar için en düşük kaç olmalı bu değer ?

16EC813
13-12-2013, 09:32
bide yanında 490 A yazıyo :D

bLackModeL
13-12-2013, 11:34
490 a yazan ıste deger bendede inci var 500 A (en) yazıyo ? ve aksaray -12 -15 -20 lere kadar dusuyo aracım garajda ve masallah seytan kulagına kursun tek marsta alıyo demekkı bu deger yeterlı bızım buralar ıcın

Y.Emre
13-12-2013, 17:29
Emre benim bildiğim iş yaptığı için Amper/Saat şeklinde.

Bende öyle biliyorum da, şu linkteki gibi sonuçlar kafamı karıştırıyor işte.

Şarj Dinamosu 37A/12V M-41-6780 Thermo King (http://thermokingparca.com/urunler/sarj-dinamolari/sarj-dinamosu-37a-12v-m-41-6780.html)

levent
13-12-2013, 18:12
12V akımda 37A üretiyor diyor ama nasıl işte, o sorunun cevabı da bir saatte olduğu için Amper/Saat Emre :D

Schumi
13-12-2013, 20:36
Bende yüksek sıkıştırmalı 4 silindir bir motorun sabah soğuk marşta kaç amper çekiceğini ölçmeyi düşünüyorum multimetre ile. Daha sonra gereken minimum CCA değerini bulabileceğim. Hafif yarış aküsü için bu dediğim çok pahalı olmadan. Biz 250 CCA olanı ile marş bastık. Ama bir keresinde duman gelmişti içinden. :D

Maxi
14-12-2013, 12:08
neden şarj dinamosunu - alternatörü sorguluyorsunuz anlamadım?

Vintage
14-12-2013, 18:45
eski model aracı olanlar sabah soğukta ilk marşta tereddütler içinde kalanlar için hayati bilgi

muratok
21-12-2013, 22:38
bilgi için teşekkürler

brutal
24-12-2013, 23:42
Zamanında birçok akü üreticisi, satıcısı vs ile görüşerek akülerin cca değerlerine ulaşmaya çalıştığımda cca nın ne olduğunu bana sormuşlardı :)

Sacede marş için kullanılacak akülerde cca en önemli faktör, fakat müzik sistemi yada benzeri aksesuarlar için yada hafta bir ayda bir kullanılacak araçlar için farklı aküler tercih edilmesi gerekiyor. farkları öğrenmek için Optima nın red top, blue top ve yellow top akülerini incelemek referans olacaktır. Ben 4-5 yıldır tüm araçlarımda RedTop kullanıyorum hem deepcycle hemde cca yönünden aşırı memnunum. Elektrikli teknesine akü dayandıramayan bir abime de RedTop hediye ettim artık günün yarısı kürek çekmek yerine tüm gün elektrik motoru ile gezebiliyor :)

Maxi
25-12-2013, 10:25
yuuuh diyorum bu optima akü ne acayipmiş
fark etmemiştim, çok yüksek marş akımları var
diğer aküler yanında cücük gibi kalır.

yanlız yükseklik ölçüleri biraz fazla
mesela normal klasik 60amper piyasa aküsü yüksekliği 19cm
ben özellikle vartanın 17,5cm olanını aldım.

optimaların gördüğüm kadarı ile yükseklikleri 20cm

aslan
25-12-2013, 10:40
Hakan abi optima anlık verisi yüksek olan akü benim aracımda var tesisat olduğu için

Ae86
25-12-2013, 13:55
Optimayı alınca standart alternatör yeterli oluyor mu ? Fiyatı da iyimiş.

Maxi
25-12-2013, 16:01
arkadaşlar
akü ve alternatör ne işe yarar anlatayım.

AKÜ:
1-İlk marş için gerekli yüksek akımlı voltaj. Örnek CCA değeri: "680A"
2-Motoru çalıştırmadığımız zaman elektrik üretmek. Örnek AMPER değeri: "74Ah"
http://www.fivestarautomotive.co.uk/ekmps/shops/fivestar/resources/Design/varta-battery.jpg

ALTERNATÖR:
1-Motor çalıştıktan sonra araca gereken tüm elektriği üretmek.
2-Aküyü şarj etmek.

sanılanın aksine bir aküyü şarj etmek için acayip yüksek akımlara ihtiyaç yoktur
akü 5 amper gibi değerlerde gayet güzel şarj olur
5 amper = 1 adet kısa farın çektiği akım

alternatörü zorlayan asıl şeyler aracın elektrik çeken diğer aksamlarıdır
farlar, fren lambaları, aklınıza gelen elektrikle çalışan ne varsa
radyatör fanı, kalorifer fanı, arka cam rezistansı, teyp anfi vs vs
çok yüksek wattlı ses sistemleri.. subwoofer vs vs

aküyü büyütünce değil asıl çok elektrik çeken şeyler eklerseniz alternatörünüzü güçlendirmeniz lazım.
28 tane xenon far, 3500 watt anfi falan..
işte o zaman alternatör yetmez, yetmeyincede akünüz şarj olmaz.

öyle 60amperlik akü yerine 72 amper takarsam ne olur diye boşuna kasmayın birşey olmaz.

brkkksln
26-12-2013, 08:58
selamlar.
optima gerçekten güzelmiş ama fiyatıda muazzam vallahi :)

benim sıkıntım şu şekilde. normal seyir halindeyken 13,9v ve 14,0v arasında değerler fakat gazlayıp devir döndükçe (9000 d/d) bu değer 12,9v a kadar inmekte. bunun sebebi alternatör mü akü mü?

alternatörü başka bir tipiyle değiştirmedikçe nasıl güçlendirileceği hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim.

Maxi
26-12-2013, 09:29
selamlar.
optima gerçekten güzelmiş ama fiyatıda muazzam vallahi :)

benim sıkıntım şu şekilde. normal seyir halindeyken 13,9v ve 14,0v arasında değerler fakat gazlayıp devir döndükçe (9000 d/d) bu değer 12,9v a kadar inmekte. bunun sebebi alternatör mü akü mü?

alternatörü başka bir tipiyle değiştirmedikçe nasıl güçlendirileceği hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim.

aslında bu pek sıkıntı sayılmaz zira ecu da enjektörler için voltaj correction çarpan haritası var.
yani 14 volt ta da motora püskürtülen yakıt aynı 12 volt tada.
(aynı devir ve yük altında)

sizin problem alternatör ama alternatörden sonra yada genelde içinde bulunan regulatör (konjector) dediğimiz birşey daha var, sıkıntı o da olabilir.

en doğrusu önce çekilen akımı ölçmek sonra karar vermek
yüksek devirlerde enjekötrler daha fazla açık kaldığı için daha fazla akım çekiyor.

birde çok önemli olan
akü şase -> araç şasesi->motor şasesi->şanzıman şase kalın kablolarını iyice kontrol etmekte fayda var.
Eğer onların geçirgenlikleri az ise çekilen akım arttıkça voltaj düşümü olacaktır.

edit:
o kadar oynama makul aslında
1 volt düşmeden bahsediyoruz
13.9->12.9
yani ip gibide sabit kalmaz imkansız :)

brkkksln
26-12-2013, 10:27
aslında bu pek sıkıntı sayılmaz zira ecu da enjektörler için voltaj correction çarpan haritası var.
yani 14 volt ta da motora püskürtülen yakıt aynı 12 volt tada.
(aynı devir ve yük altında)

sizin problem alternatör ama alternatörden sonra yada genelde içinde bulunan regulatör (konjector) dediğimiz birşey daha var, sıkıntı o da olabilir.

en doğrusu önce çekilen akımı ölçmek sonra karar vermek
yüksek devirlerde enjekötrler daha fazla açık kaldığı için daha fazla akım çekiyor.

birde çok önemli olan
akü şase -> araç şasesi->motor şasesi->şanzıman şase kalın kablolarını iyice kontrol etmekte fayda var.
Eğer onların geçirgenlikleri az ise çekilen akım arttıkça voltaj düşümü olacaktır.

edit:
o kadar oynama makul aslında
1 volt düşmeden bahsediyoruz
13.9->12.9
yani ip gibide sabit kalmaz imkansız :)

cevap için teşekkür ederim.

ms3 te voltaj correction değerlerini biraz kurcalamamız lazım çünkü fan açınca vs. durumlarda stop etme gibi sıkıntılar ara ara oluyor.

yüksek devirdede abs ikaz lambası yanıp abs devre dışı kalıyor.riskli durum yüksek hızlarda. o yüzden sormuştum.volt değeri değil amper değeri önemli sanırım bu durum için.

o zaman ilk önce alternatörümüzü bir ölçtürelim sonra gerekli şeyler sırasıyla yapılır.

clioGT
13-01-2014, 11:09
benim de bir sorum var:)

mesela inci de

heavy duty / nano gold

gibi türlerde aküler var

90 amperlik akü alacam defender için. araçta teyp harici işte sis led bar arkaya çalışma lambası filan bağlanacak

marka model öneriniz var mı? bu kategoriler kafa mı karıştırır sadece?

turbo16
13-01-2014, 20:15
ilginç bir sey söyleyeyim ben de corsa nın 1 2 3 kademeli kalorifer çalışmıyordu akü de sorunluydu benim bu gün yarın derken değiştirmedik kalorifer yaptırmadım geçen yolda kalınca aldım bir varta akü aa baktım kalorifer kendiliğinde çalıştı meğer akü sorunlu oluğundanmış;)

fatihcelik
14-01-2014, 22:52
Bende Garaj arabaları (yatan arabalar) için AGM teknolojili akü yani start&stop lu arabalarda kullanılan akülerden tavsiye ediyorum .Fiyatı belki normaline göre 2 katına yakın ama hangi ustaya sorduysam yatan arabaya bu akülerden tak diyo .

Bolkar1st
07-02-2014, 19:03
Cok gerekli bir bilgi tesekkurler.. :)

DoganSuper
19-02-2014, 15:04
demekki yanlıs biliyoduk smdiye kadar tesekkürler :)

Maxi
24-02-2014, 12:20
arkadaşlar aracınızın akü modelini bu başlıkta sormanıza gerek yok
1000 tane farklı marka model araç var
yeni başlık açabilirsiniz.

bu başlıkta anlatılan şey akü ve akü özellikleri

G_TT_I
11-07-2014, 11:35
Şuan varta blue dynamic kullanıyorum, araba 1 ay yattı akü bitmiş, takviye yaptım, çalışıyor gidip kapatıyorum araba çalışıyor ama sonraki marşta kesinlikle almıyor, yani 5dakkika arayla bile yapsanız 2. Çalıştırma yok.

Takviye yapıp uzun yol gitsemde şarj olmuyor, biyere şarja takın diye verdim gene olmadı ama şarja takmamış bile olabilirler :)
2 yıl geçtiği için çöp oldu, ca değeri en yüksek 60 amper önerileri nelerdir?

cabriolet
11-07-2014, 11:42
Ben banner tavsiye ederim :)

G_TT_I
11-07-2014, 13:26
Baktım ama ca denen verileri çok düşük kalıyor.
Bosh S5 0092s50050 63ah (ca830 yazıyor diğerlerine göre çok yüksek)
Varta d15,
Fiyatı uygun olduğu özellikleri yüzünden Yiğit prestige 5622028 62ah arasında kaldım.

sansar34
12-07-2014, 11:13
bildigilm kadariyla japon aracları genelde hondalarda daha kucuk Ah ve daha buyuk CCA akulerın kullanılma sebebı altarnatore daha fazla yuk bındırmemek bu yakıt sarfıyatını otomatık olarak etkılıyor çünküü motora yuk biniyor servise gelen müsterilerimizin coguna orjınal akunun akımında ve cca degerlerı yuksek olan aku tavsıye edıyorduk staj yaptıgım zamanlarda.

ayrıca farlar ve genelde ses sistemleri cok fazla yuk cektıgı ıcın aracın yakıt tasarrufunu arttırabılıyor.

konuyla pek alakası olamayabılır ama kullanıcılara ses sistemi kullanacak veya takacak kisilere amp. onerdım D class amp olmasına dıkkat etsınler cunku verımlılık d class amp daha yuksek daha dusuk akım ve guclerde daha ıyı seslere ulasılıyor xenon yerınede beyaz 5000k lambaları kullanmalarında fayda vardır.

xenon farlar florasan gıbıdır yanabılmesı ıcın yuksek gerılım balanslarına ıhtıyac vardır o yuzden ılk calısmlarda 20kv ustunde gerılımlere ulastıgından hıgh voltage danger dıye yazar buda altarnatore ve akuye bır anlık yuke bınmesıne ve cokta kucuk bır sekılde yakıt sarfıyatınızı etkıler

not: lutfen taksıcı tıp tesısat veya ses sıstemı kullanmayın amp nekadar guclu ıse okadar ıyı ses veyada yuksek ses almazsınız bıraz kalıtecı olun unutmayın 5000w peak degere sahıp amp cam patlatılıyor laflarına kanmayın 30w rms degeres sahıp amp ıle 10cm subwoofer kullanara kendım ev ortamında bıle cam bardak kırabılıyorsam gerı hesabını sız yapın. gercek 5000w ıle orta capta konser verılıyor unutmayın. iyi forumlar :D

FiReWaLL
12-07-2014, 11:30
Şuan varta blue dynamic kullanıyorum, araba 1 ay yattı akü bitmiş, takviye yaptım, çalışıyor gidip kapatıyorum araba çalışıyor ama sonraki marşta kesinlikle almıyor, yani 5dakkika arayla bile yapsanız 2. Çalıştırma yok.

Takviye yapıp uzun yol gitsemde şarj olmuyor, biyere şarja takın diye verdim gene olmadı ama şarja takmamış bile olabilirler :)
2 yıl geçtiği için çöp oldu, ca değeri en yüksek 60 amper önerileri nelerdir?

araç çalışmadığı zaman araba aküyü pil gibi kullanıp elektrik çeker üzerinden .
zamana yaydığı sürede de bu ciddi bi voltaj kaybı yapar

deşarj dediğimiz olay oluyor buda , arabayı o hali ile kullanmaya devam ederseniz akü deşarj olduğundan dolayı alternatör fazla yük bindiricek ve plakalarını yakacaktır.
buda sabahları ve soğuk havada marş basmama dediğimiz olayın sebebidir.

eğer öyle kullanmaya devam etmediyseniz güvenebilceğiniz bi yerde önce voltmetre ile değerlerine baksınlar akünün arj edilip kurtarılacaksa şarj ettirin . eğerki akü sülfat olmuş veya plakalarını dökmüş ise sarj olsada 2-3 gün sonra aynı sorunları tekrarlayacaktır .

kadirsa
21-07-2014, 10:54
Ben de detay bir bilgi eklemesi yapayım konuya.

Akü üzerinde yazan CCA (soğuk marş basma gücü) değerleri yanında EN veya SAE olarak bu değerin ölçülendirildiği birim sistemi de yazar.

Bu birim sistemlerine göre karşılaştırmalı tabloyu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://www.roadpro.co.uk/images/pdfs/CTEK%20Conversion%20Table%20from%20DIN%20to%20CCA. pdf

Bu tabloya göre örnek olarak;

üzerinde CCA değeri 550 (SAE) yazan bir akünün EN birim sisteminde (daha çok bu değerde yazılır, kıyaslanır) karşılığı olan CCA değeri 520 (EN) dir.

7R4C3
01-09-2014, 15:35
teşekkürler arkadaşlar tam denk geldi akü alcaktım :D

Barış
05-09-2014, 21:55
Çok yararlı bi bilgi teşekkürler :) :)

kelalper
16-10-2014, 11:14
abi yazıyı şimdi okudum ancak şöyle bir hata var. hiç bir 60 Ah akü bir saatte 60 amper veremez. Akünün üzerinde bir C değeri vardır bu genelde 20 dir. Yani 20 saat sonunda sana toplamda gerçek 60 Ah verir. Sen bir saate 60 amper çekmeye kalkarsan akünün kalitesi ve cinsine göre en fazla 30 amper alırsın belki alamazsın. Bir de arabalar hiç bir zaman aküyü doğru charge etmezler edemezler. Alternatör öküz bir güç kaynağıdır. Akü her zaman 4 kademeli charge olmalıdır. Alternatör onu sağlamaz yani senin akün 60 Ah ise hiçbir zaman 60 Ah sokamazsın o aküye düzgün charge etmezsen. Onun içinde regülatörlü charge ünitesi alman gerekir. Onu da Türkiyede sadece ben satıyorum. :D Teknelerde kullanıyoruz. Daha kısa sürede aküyü charge edebilioruz alternatörü yanıltarak. Yani senin motorunun rölanti devrinde alternatörün 20 ah üretebiliyorsa benim koyduğum cihaz ile rölanti devrinde alternatörün atıyorum 72 Ah ise 60-65 ah güç üretebiliyorum. Özellikle yüksek kapasite servis aküsü ihtiyacı olan teknelere veriyoruz.

EmrE-35
16-10-2014, 12:30
Benim teknemde de bu bahsettiğiniz 3 cycle ı olan akıllı redresörden var. Fakat şimdi aklıma bir sorun takılıyor, tekneme akü alırken 3 tip akü den seçim yapmıştım:

1-Normal tip
2-AGM
3-JEL

Biraz araştırma sonucunda JEL in en uygun olduğuna karar verdim ve 6 adet 200Amper JEL akü aldım, hiç bir sorun yok.

Şimdi sorun aracımada akü gerekli fakat araçlarda da böyle bir ayrım var mı yok mu? Bu konuda hiç bahsedilmemiş. JEL aküler araçlarda da kullanılabiliyor mu?

Sert@ç
16-10-2014, 12:46
Standart bi araçda yüksek amperli akünün zararı varmı ?
Yani tam şarj olmama veya alternatörü tam şarj için zorlayacak şekilde çalışmasına sebep olcak

Osman Bahadır
16-10-2014, 14:16
Benim teknemde de bu bahsettiğiniz 3 cycle ı olan akıllı redresörden var. Fakat şimdi aklıma bir sorun takılıyor, tekneme akü alırken 3 tip akü den seçim yapmıştım:

1-Normal tip
2-AGM
3-JEL

Biraz araştırma sonucunda JEL in en uygun olduğuna karar verdim ve 6 adet 200Amper JEL akü aldım, hiç bir sorun yok.

Şimdi sorun aracımada akü gerekli fakat araçlarda da böyle bir ayrım var mı yok mu? Bu konuda hiç bahsedilmemiş. JEL aküler araçlarda da kullanılabiliyor mu?

Jel akü otomobilde gereksiz, hatta uygun değil. AGM akü faydalı ama pahalı. Normal akü ucuz. Seçim size kalmış. Bir kere alıp aküyü unutmak istiyorsanız Premium araçlarda da orijinal olarak çıkan Optima vb bir AGM akü işinizi görür.

Osman Bahadır
16-10-2014, 14:17
Standart bi araçda yüksek amperli akünün zararı varmı ?
Yani tam şarj olmama veya alternatörü tam şarj için zorlayacak şekilde çalışmasına sebep olcak

Tam şarj için zorlama vs olmaz. Şarj süresi uzar, o kadar. Ağırlık, hacim ve yüksek fiyat dışında bir zararı olmaz. Gerçekten ihtiyacınız var mı onu tespit etmek lazım maliyet açısından.

Sert@ç
16-10-2014, 15:13
Tam şarj için zorlama vs olmaz. Şarj süresi uzar, o kadar. Ağırlık, hacim ve yüksek fiyat dışında bir zararı olmaz. Gerçekten ihtiyacınız var mı onu tespit etmek lazım maliyet açısından.

Abi şuan leonda 88amperlik bi akü kullanıyorum (normali 60 amper)
Uzun süreli kontak açık beklemeler yapıyorum (3-4 saat stop etmiş şekilde radyo ve parklar açık)
Önceki akü bu beklemeler yüzünde kısa sürede ölmüş hatta suyunu sızdırmıştı şimdiki acaba bi zarar veriyomu diye merak ediyordum problem olmamasına sevindim

Sercan AKCAN
16-10-2014, 15:25
hafif akü alınırken neye dikkat edilmeli peki :)

Masterpiece
17-10-2014, 01:07
hafif akü alınırken neye dikkat edilmeli peki :)

Araştırdğınız varmı akü değiştirirken bende düşünüyorum :)

Maxi
17-10-2014, 08:18
abi yazıyı şimdi okudum ancak şöyle bir hata var. hiç bir 60 Ah akü bir saatte 60 amper veremez. Akünün üzerinde bir C değeri vardır bu genelde 20 dir. Yani 20 saat sonunda sana toplamda gerçek 60 Ah verir. Sen bir saate 60 amper çekmeye kalkarsan akünün kalitesi ve cinsine göre en fazla 30 amper alırsın belki alamazsın.

evet ben bilmiyordum, C değeri diye birşey varmış
ama temelde hepsi bir çeşit kıvırma yöntemi
60Ah demek 1 saatte 60amper çekebilirsin demektir.
şimdi sorsan sana 50 tane bahane sayarlar, şu vardı bu yoktu, şöyleydi böyleydi.

tam olmasada şuna benziyor olay
çoğunuzun arabasında km kadranı sona dayandımı?
benim arabada kadran 260
14 senedir 2 kere 240 görebildim. (kitabında max speed 225 yazıyor)

sorsan şimdi "neden bu araba 260 yapmıyor kardeşim?"
50 tane bahane sayarlar
aaa olurmu, şöyleydi böyleydi, ama o demek 260 yapar anlamına gelmez, diğer arabalarda yapmaz vs vs kıl tüy.
ama orada 260 yazmıyormu? yazıyor akünün üzerinde 60Ah yazmıyormu? yazıyor :D

kelalper
28-10-2014, 15:02
evet ben bilmiyordum, C değeri diye birşey varmış
ama temelde hepsi bir çeşit kıvırma yöntemi
60Ah demek 1 saatte 60amper çekebilirsin demektir.
şimdi sorsan sana 50 tane bahane sayarlar, şu vardı bu yoktu, şöyleydi böyleydi.

tam olmasada şuna benziyor olay
çoğunuzun arabasında km kadranı sona dayandımı?
benim arabada kadran 260
14 senedir 2 kere 240 görebildim. (kitabında max speed 225 yazıyor)

sorsan şimdi "neden bu araba 260 yapmıyor kardeşim?"
50 tane bahane sayarlar
aaa olurmu, şöyleydi böyleydi, ama o demek 260 yapar anlamına gelmez, diğer arabalarda yapmaz vs vs kıl tüy.
ama orada 260 yazmıyormu? yazıyor akünün üzerinde 60Ah yazmıyormu? yazıyor :D

Abi o akünün kalitesi ile de alakalı ama dediğim gibi hiç bir akü bir saatte tam kapasitesini boşaltamaz. Şu an dünyada en iyi akü olarak bilinen Optimalarda da bayisi olduğum Exide da da alamazsın.Bizim işimiz bu abi şu anda teknelere ihtiyacına göre servis aküsü ve jeneratör veriyorız hesap yaparak. O dediğin şeyi sadece şu anda dünyada nano battery sağlıyor. Kendisi çok pahalı değil 1500 dolar civarında 220 Ah olanları ama kontrol ünitesi olmadan charge edemiosun da kullanamıosunda. Kontrol ünitesi 5000 euro.Kapladığı yer 50 Ah aküden az.

kelalper
28-10-2014, 15:20

1-Normal tip
2-AGM
3-JEL

GEL aküler arabada kullanılır ama bahsettiğim şekilde düzgün charge edilemediği için çok çabuk bozulur. Gel ya da kapalı bakımsız akü servis aküsü için uygundur. Ben agm yi servis aküsüne vermiyorum gerek yok. Onu start aküsü olarak kullanmakta fayda var makine ve kullanım tipine göre. Ama her zaman ama her zaman sulu bakım gerektiren aküler en iyisidir. Yanlış charge mı oldu su buharlaşır gaz çıkar. Doldurursun devam. Denizci adamlara yani teknesinin herşeyi ile ilgilenen adamlar zaten o tip akü kullanıyor. Yok bi kere aliim 3 sene sonra değiştiririm diyen de GEL alıyor. Kullandığın redrösör nedir yazarsan akü kapasitene uygun mu değil mi sana söyleyebilirin. 6 adet 200 Ah akü grubu hemen charge olmaz. Senin bahsettiğin ürün shore charger yani 220 den geleni değerlendiriyor tipine göre 2 ya da 3 çıkış. Bi de kaç Ah o önemli. . Benim dediğim ürün alternatörden bataryaya gider o da çok yeni bir ürün.

EmrE-35
28-10-2014, 16:33
GEL aküler arabada kullanılır ama bahsettiğim şekilde düzgün charge edilemediği için çok çabuk bozulur. Gel ya da kapalı bakımsız akü servis aküsü için uygundur. Ben agm yi servis aküsüne vermiyorum gerek yok. Onu start aküsü olarak kullanmakta fayda var makine ve kullanım tipine göre. Ama her zaman ama her zaman sulu bakım gerektiren aküler en iyisidir. Yanlış charge mı oldu su buharlaşır gaz çıkar. Doldurursun devam. Denizci adamlara yani teknesinin herşeyi ile ilgilenen adamlar zaten o tip akü kullanıyor. Yok bi kere aliim 3 sene sonra değiştiririm diyen de GEL alıyor. Kullandığın redrösör nedir yazarsan akü kapasitene uygun mu değil mi sana söyleyebilirin. 6 adet 200 Ah akü grubu hemen charge olmaz. Senin bahsettiğin ürün shore charger yani 220 den geleni değerlendiriyor tipine göre 2 ya da 3 çıkış. Bi de kaç Ah o önemli. . Benim dediğim ürün alternatörden bataryaya gider o da çok yeni bir ürün.

Bende ki redresör Victron Energy Centaur Charger 100Amperlik model, 3 ayrı çıkış ile 3 bank seti aküyü charge ediyor. (Sancak,İskele,Servis). Evet benimki sahil bağlantısından veya jenaretörden charge ediyor.

Senin kini şimdi anladım makinalar çalışırken de hızlı bir sarj imkanı sağlıyor ama neden öyle bir gereksinim olsun anlamadım? Ben atıyorum 1 saat seyir yapıyorum o sırada zaten full charge oluyor makinaların üzerinde ki alternatörler gayet yeterli. Saatte 150 litre harcayan koca makinaları neden akü charge için kullanayım onu anlamadım?

kelalper
28-10-2014, 18:49
Şöyle anlatiim sen seyire çıktıktan sonra 1 saatte full charge edemezsin akülerini ana makine ile. Çünkü start akün dolduğu anda alternatöre sinyal yollar ve alternatör akımı düşürür akü doldu diye. Sonrasında çok düşük Ah üretir ve servis akülerin o az çıkan enerji ile charge olur izolatör üzerinden. İzolatör de de 1 Volta yakın kayıp yaşarsın Victron da. Benim bahsettiğim üründe start akülerin dolsa bile cihaz alternatörü izole ettiği için Alternatör full kapasite çalışmaya devam eder ve cihaz gelen akımı servis akülerine dağıtır kendi izolatörü üzerinden 0 kayıpla. Üzerinde 2 adet ısı sensörü vardır biri aküyü düzgün charge etmek için akımı regüle eder akünün absorbtion değerine göre, diğeri de alternatör ısısını kontrol eder alternatöre zarar gelmesin diye. Yani dediğim şu sen seyir yaparken alternatör full kapasite çalışmaz motor devrine göre Ah üretir sonra devir düşmese bile ürettiği akım düşer start akün dolduğu için. Bi de iki ana makinen var diyelim 100 Ah lik alternatör var diyelim. Tam yolda seyir ile sen saatte max 200 Ah alırsın eğer start akün boşsa. Dolduktan sonra da alternatör üretim yapmaz. Yani 100Ah lik start akün yarım saatte dolar sonra geçmiş olsun. Alternatör ne veriyorsa 3-5 Ah le charge etmeye çalışırsın. Zaten 6 adet 200 Ah lik akü bittiği zaman jeneratöre abanmaya başlarsın seyir yapsanda normal sistemle dolduramazsın. Biz şu anda Azimut ve Atlantisin satış sonrası yetkili tek servis noktasıyız. Bu ürünleride bir çok teknede kullanıyoruz talep ve ihtiyaca göre. Hele ki yelkenli teknelerde motorla seyir uzun sürdüğü için hayat kurtarıcı ürün.

Ben ana makinanı aküyü charge et diye kullan demiyorum tam tersine seyir sırasında enerji israfın var servis akülerin dolmuyor bunu tak daha fazla doldur enerji boşa gtmesin diyorum.

kazim.akca
29-11-2014, 11:46
Selamlar
1 ay sonra 2006 model 1.2 HTP Skoda Fabia aracıma 4 adet 600 watt hoparlör + 765 watt amfi bağlatacağım. Büyük ihtimal aküyü de değiştireceğim , bana önerebileceğiniz bir akü var mı acaba

kelalper
07-12-2014, 16:46
60 Ah akü işinizi görür. Daha büyüğüne gerek yok. Kapasitör bağlamayı unutmayın.

Erman067
17-12-2014, 10:49
Çok yararlı bi bilgi teşekkürler :)

canozgur106
24-12-2014, 15:44
Yararlı bilgiler teşekkürler:)

Hakan-N
01-01-2015, 21:03
geçenlerde bnm arabanın aküsü bitti değişmem lazım aracın üzerindeki aküden bir tık daha yüksek amperli akü alsam faydası olurmu sonuçta araçta ekstra olarak ses sistemi ve far sis xenonlar var 1.6 arabaya ne takmak daha mantıklı olur çok kafama takıldı

kelalper
02-01-2015, 12:41
akü tablasına bakn. Oranın ölçüsünden daha büyük bişey alırsanız sığmaz. Tavsiyem bizim sattığımız exide ın 64 amper Premium serisi akü olur. Kasa olarak 60 la aynıdır ama 64 amperdir. CCA değeri 640 tır. Arabanız start stop özellikli ise ve çok fazla traflkte vakit geçiriyorsanız o zaman AGM tavsiye ederim. Fiyatı yüksektir ama ömrü uzundur.

Hakan-N
02-01-2015, 15:07
akü tablasına bakn. Oranın ölçüsünden daha büyük bişey alırsanız sığmaz. Tavsiyem bizim sattığımız exide ın 64 amper Premium serisi akü olur. Kasa olarak 60 la aynıdır ama 64 amperdir. CCA değeri 640 tır. Arabanız start stop özellikli ise ve çok fazla traflkte vakit geçiriyorsanız o zaman AGM tavsiye ederim. Fiyatı yüksektir ama ömrü uzundur.

hocam exide yi hiç duymamıştım nette araştırdığım kadarıyla kaliteli mala benziyor kafamda varta silver serisi vardı fakat exide için fiyat verebilirmisin? start stop yok 207 rc aracım

Kadyr
02-01-2015, 15:35
http://www.varta-automotive.com/tr-tr/search-batteries?ids=570901076D852,570500065D842&application=pc&year=2010&manufacturerNo=121&modellineNo=5398&modeltype=27544

kendi aracım için girdim adamlar soğuk marş akımı diye belirtmiş

angaramos
18-04-2015, 20:53
eline sağlık faydalı bilgi

sasuta
18-03-2016, 17:39
Farklı bir konu açmak istemediğim ve bu konununda önemli olduğunu düşündüğüm için buradan yazmayı uygun gördüm.

Kullandığım akü perte çıkınca araştırmalarım sonucu "Bosch S5 77A 920EN" modelini buldum ama takıldığım nokta bu akü Varta'nın 77A Silver Dynamic serisi ile bire bir aynı ve bunun EN değeri ise 780A. Hatta bazı yerlerde aynı ürün olduğunu söyleyenler olmuş. Bosch'un datasheetlerine ulaşayım dedim onda da 920 EN değerini bulamadım ama 780 EN yazıyor. Bir kaç BoschCar Servisi aradım onlarda elindeki listelerde 920 EN değeri yazdığını belirttiler.

Şimdi benmi bu ürünü bulamadım yoksa Türkiyeye özel 920 EN değerine sahip ürünmü çıkartmışlar anlayamadım. Bu konuda bana bi yardımcı oluverin :) Bosch'un böyle bir modeli var mı yok mu???

levent
18-03-2016, 19:10
Selamlar
1 ay sonra 2006 model 1.2 HTP Skoda Fabia aracıma 4 adet 600 watt hoparlör + 765 watt amfi bağlatacağım. Büyük ihtimal aküyü de değiştireceğim , bana önerebileceğiniz bir akü var mı acaba

1 ad mono 1 ad stereo amfi üzerine arkadaşın 1.2 aynı motorlu 2012 polosunda 3 takım komp ve 2 adet bas mevcut, 72a 2 defa şarj gördü, 95a bosch taktı şuan sıkıntı yok. voltajı takip etmenizi öneririm bende kapasitördense.

sasuta
22-03-2016, 01:02
Farklı bir konu açmak istemediğim ve bu konununda önemli olduğunu düşündüğüm için buradan yazmayı uygun gördüm.

Kullandığım akü perte çıkınca araştırmalarım sonucu "Bosch S5 77A 920EN" modelini buldum ama takıldığım nokta bu akü Varta'nın 77A Silver Dynamic serisi ile bire bir aynı ve bunun EN değeri ise 780A. Hatta bazı yerlerde aynı ürün olduğunu söyleyenler olmuş. Bosch'un datasheetlerine ulaşayım dedim onda da 920 EN değerini bulamadım ama 780 EN yazıyor. Bir kaç BoschCar Servisi aradım onlarda elindeki listelerde 920 EN değeri yazdığını belirttiler.

Şimdi benmi bu ürünü bulamadım yoksa Türkiyeye özel 920 EN değerine sahip ürünmü çıkartmışlar anlayamadım. Bu konuda bana bi yardımcı oluverin :) Bosch'un böyle bir modeli var mı yok mu???

Akü bu sabah elime ulaştı ve tahmin ettiğim gibi "Varta 77A Silver Dynamic" ile her şeyi bire bir aynı dolayısı ile üzerinde yazan EN değeri de 920 değil 780A. Alacak olanların dikkat etmesi gerek.

Paradox
24-04-2017, 13:53
Selam beyler aracımın aküsünü değiştireceğim , üstünde orjinal fabrikanın taktığı var , yeni aküyü de aldım geldi ancak değişimde dikkat etmem gereken şeyler var mı ? Beyinli araçlarda akünün enerjisini kesmeden mi değiştirmek gerek ? önerilerinizi bekliyorum ..

EREN34
24-04-2017, 17:58
Selamlar,

Aracım aküsü 60A Bosch marka bir akü. 2 yaşında ve bir problemim yok. Aküyü bagaja aldırdım. Şaseleme koltuk altından yapıldı. + uç orj. yerinden bagaja kadar uzatıldı. Şu an işler tıkırında. Kablo kalınlığı vs. midemi bulandıran en ufak nokta yok.

Gelelim soruma;

Soğuk havada uzayan kablodan dolayı oluşan kayıpların önüne geçmek için 72A aküye geçiş yapayım mı?

Araç dizel

sasuta
24-04-2017, 19:22
Selamlar,

Aracım aküsü 60A Bosch marka bir akü. 2 yaşında ve bir problemim yok. Aküyü bagaja aldırdım. Şaseleme koltuk altından yapıldı. + uç orj. yerinden bagaja kadar uzatıldı. Şu an işler tıkırında. Kablo kalınlığı vs. midemi bulandıran en ufak nokta yok.

Gelelim soruma;

Soğuk havada uzayan kablodan dolayı oluşan kayıpların önüne geçmek için 72A aküye geçiş yapayım mı?

Araç dizel

Bence siz ilk mesajı okumadıysanız bir okuyun. Zaten sorunuza cevap bulursunuz.

EREN34
24-04-2017, 21:00
Bence siz ilk mesajı okumadıysanız bir okuyun. Zaten sorunuza cevap bulursunuz.

Ben ilk mesajı okudum da benim sorum ile ilgili bir ipucu yok. müzik tesisatı koyup 72A akü koyan arkadaşlardan bahsetmiş.

Akü orj. yerindeyken + kutupla aracın ana terminal arası 30cm iken, şu an 2,3m. Marş anında akımda kayıp olacak. Dizelde bu konu daha hassas zira benzinli gibi rahat çalışan bir motor değil.

İlgin için teşekkürler.

sasuta
24-04-2017, 23:16
Ben ilk mesajı okudum da benim sorum ile ilgili bir ipucu yok. müzik tesisatı koyup 72A akü koyan arkadaşlardan bahsetmiş.

Akü orj. yerindeyken + kutupla aracın ana terminal arası 30cm iken, şu an 2,3m. Marş anında akımda kayıp olacak. Dizelde bu konu daha hassas zira benzinli gibi rahat çalışan bir motor değil.

İlgin için teşekkürler.

Kablo uzadığında kablo kesiti hesabı yapılması lazım. Eğer yeteri kadar kalın bir kablo kullanıldıysa kayıp yok denecek kadar az olacaktır. Yalnız ilk mesajı okuyup da halâ daha 72A mi alayım diye soruyorsanız bence bir daha okuyun. Zira marş esnasında bu değerin hiç bir önemi yok.

EREN34
25-04-2017, 06:02
Kablo uzadığında kablo kesiti hesabı yapılması lazım. Eğer yeteri kadar kalın bir kablo kullanıldıysa kayıp yok denecek kadar az olacaktır. Yalnız ilk mesajı okuyup da halâ daha 72A mi alayım diye soruyorsanız bence bir daha okuyun. Zira marş esnasında bu değerin hiç bir önemi yok.

Aynı marka ve model akünün 72A olanın soğuk marş akımı hiç bir zaman 60A ile aynı olmaz. Sorudaki amaçta o zaten.

Okuduğumu çok şükür anlayabiliyorum ama sanırım derdimi anlatamıyorum. Neyse problem yok.

EREN34
25-04-2017, 06:04
Selamlar,

Gelelim soruma;

Araç dizel

Gerçekten bilgi sahibi bir arkadaşım cevap verirse mutlu olurum :)

Maxi
25-04-2017, 10:19
Selamlar,

Gelelim soruma;

Araç dizel

ucu açık bir soru, net cevabı yok
cepte para çoksa 72A amper alın iyi olur çünkü ilk marş akımı yüksektir.

Maxi
25-04-2017, 10:21
Selam beyler aracımın aküsünü değiştireceğim , üstünde orjinal fabrikanın taktığı var , yeni aküyü de aldım geldi ancak değişimde dikkat etmem gereken şeyler var mı ? Beyinli araçlarda akünün enerjisini kesmeden mi değiştirmek gerek ? önerilerinizi bekliyorum ..
eskisini sökün yenisini takın, bu kadar
%99 hepimizin aracı beyinli. en kötü radyo kanalları uçar.

EREN34
25-04-2017, 12:30
ucu açık bir soru, net cevabı yok
cepte para çoksa 72A amper alın iyi olur çünkü ilk marş akımı yüksektir.

Abi cevap için teşekkürler. Ne gibi bilgiler ile konuyu netleştirebilirim?

Alternator kapasitesi
Kullanılan kablo kesidi
???

Maxi
25-04-2017, 14:31
Abi cevap için teşekkürler. Ne gibi bilgiler ile konuyu netleştirebilirim?

Alternator kapasitesi
Kullanılan kablo kesidi
???

alternator yeterde asıl kablo kalitesi önemli
yani atıyorum çapı 35mm kare olan kablo ama hangi kalitede kablo?
onu önceden tespit etmek bilmek imkansız gibi birşey
o yüzden bu gibi durumlarda osiloskop ile akım probu kullanarak marş sırasında çekilen akımdan sonra düşen voltajın grafiğine bakılması lazım
çok acayip gelebilir bazı insanlara bu ama olması gereken ve doğrusu budur. orada kabak gibi çıkar herşey, kayıplar falanlar.

kısacası uzun iş, en güzeli dediğim gibi para varsa cepte al 72amperlik
ama ben olsam almazdım, gerektiği zaman alırsın

EREN34
25-04-2017, 20:08
alternator yeterde asıl kablo kalitesi önemli
yani atıyorum çapı 35mm kare olan kablo ama hangi kalitede kablo?
onu önceden tespit etmek bilmek imkansız gibi birşey
o yüzden bu gibi durumlarda osiloskop ile akım probu kullanarak marş sırasında çekilen akımdan sonra düşen voltajın grafiğine bakılması lazım
çok acayip gelebilir bazı insanlara bu ama olması gereken ve doğrusu budur. orada kabak gibi çıkar herşey, kayıplar falanlar.

kısacası uzun iş, en güzeli dediğim gibi para varsa cepte al 72amperlik
ama ben olsam almazdım, gerektiği zaman alırsın

Osiloskop uzun iş. En azından bende halihazırda yok. Bulacağımda eski tip hantallardan olur. Kış geldiğinde duruma göre görelim o zaman en iyisi.Bagaja akü subwoofer ve amp. için yekpare bir mdf yaptıracağımdan erkenden heveslendim.

En iyisi acele etmemek anlaşıldı

Teşekkür ettim abi.

Muhammet Yaman
23-07-2017, 21:34
Bu yararlı bilgiler için çok teşekkürler .

Mehmetozer
27-07-2017, 14:55
verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler

Muhammet Yaman
08-08-2017, 23:45
İnci akü 540 CCA 60 amp

Fatih06ank
10-08-2017, 13:33
Optima Yellow Top 75AH 975CCA aldım gene dayanmıyor, gene dayanmıyor arkadaş :D

kelalper
19-03-2018, 17:28
Optima Yellow Top 75AH 975CCA aldım gene dayanmıyor, gene dayanmıyor arkadaş :D

O zaman sizin şarj sisteminizde bir sorun var ya da kullanım şeklinizde. Teknelerin 2000W lık kıç pervanesine aynı özellikte bluetop veriyorum çatır çatır çalışıyor. Ya arabada bir kısa devre var ya da müzik sisteminiz inanılmaz akım çekiyor. Ya da aküyü bagaja koydunuz ve kablo kesitiniz yeterli değil.

kelalper
19-03-2018, 17:38
Arkadaşlar bir de sadece start için CCA ya değil PHCA değeri daha önemli. CCA değeri -20C de verdiği değerdir. PHCA değeri 5 saniye için verebildiği Amper değeridir Ben de eskide CCA diyordum ancak esasında en önemli değerin PHCA olduğu önemli olduğunu öğrendim akü piyasasına iyice hakim olduktan sonra. PHCA değeri en yüksek akülerde saf kurşun kullanılan Optima ve Odyssey aküler. Odyssey aküler inanılmaz aküler. Hem anlık olarak çok yüksek akım veriyorlar hem de deepcycle özellikleri çok yüksek. Amerikan ordusunun kullandıkları aküler. Ağırlıklarıda inanılmaz. 65A akü bile 22,7 kilo. Akü alırken en önemli konuda ağırlık. Aynı tip ağır akü hafif aküyü her zaman döver. Markasına vs takılmayın. Ağırlığına bakın.

Fatih06ank
19-03-2018, 20:08
O zaman sizin şarj sisteminizde bir sorun var ya da kullanım şeklinizde. Teknelerin 2000W lık kıç pervanesine aynı özellikte bluetop veriyorum çatır çatır çalışıyor. Ya arabada bir kısa devre var ya da müzik sisteminiz inanılmaz akım çekiyor. Ya da aküyü bagaja koydunuz ve kablo kesitiniz yeterli değil.

selam. akü orjinal yerinde duruyor, ses sistemim şu an teyip olmadığı için çalışmıyor. araç çalışırkenki şarj akımı 14.1V fakat ben günde sabah 2 akşam 2km yol yapıp kontak kapatıyorum, sanırım sorun orada.

araç 5 gündür yatıyor ve sonuç:

https://i.hizliresim.com/76LZYm.jpg (https://hizliresim.com/76LZYm)

şu an üzerindeki akü optima yellow top 75ah (1.5 yıllık akü.)

11 gün dayanıyor 12.gün bu da fos.

varta 72ah olanlar 8 gün dayanıyordu.

Maxi
20-03-2018, 06:25
Fatih06ank senin araçta kaçak var çok net bu
yani, araba park halinde kapıları kapılı dururken aküden çekilen akım olması gerekenden çoooook fazla.

Fatih06ank
20-03-2018, 07:56
Üstad peki kaçağın nerede olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Maxi
20-03-2018, 08:31
onu anlamak için akünün + ucuna ampermetre takıp kaçağı gözlemlemek lazım,
fakat kendini elektrikçi zannedenler bunu beceremez, akım ölçemez sürekli ölçü aletlerini patlatırlar.

kaçaklar çok tuhaf yerlerden çıkabilir
-mesela bagaj lambası bagajı kapatınca açık kalıyordur
-problemli cd çalar açık kalıyordur
-amfi kendini kapatmıyordur
-torpido ışığı açık kalıyordur
-bir keresinde aracın elektrikli ön sağ koltuğunun ileri alma düğmesi takılı kalıyormuş, bulana kadar göbeğimiz çatladı

*ben sanayide tamirci veya elektrikçi sıfatıyla iş yapan biri değilim
bazen arkadaşlar yardım ister beraber kaçak aramışızdır oradan biliyorum.

sırf sorun yaşamasın diye sanayide çok sevdiğim birine akü kaçak test cihazı yaptım.
ne yaparsan yap bozulmuyor,patlamıyor,çatlamıyor,yanmıyor :D
https://lh3.googleusercontent.com/aZ1Nb_V9vinK6oIw0Crr6QiWN80fkTEz_OtChV45YFYJQOiKx4 04BQjh_jjkLASsxpUv0FWuGarhsJQ-naoCf7MiRCDSnTM92ldss53UvttDPip7zzk2NM57_b_zDH3TrM Gn8mSyJlE83Rl0ngiS-FqnWvFZSB7GoqQCP11nZpgBrdC0OwbpfBkOrhzSS9z-jjYXF7v497UNxXaw0VP-knBKG1pHSKgt5zaLbkzCbAkYBMcK0309DJwLbMVGGUXNTKzrJK X5BcNrdOHoKbZegGOIYcsm-45O84s7Z2NmBoB0RKdK4k4eRH3qPwZ35iipepSH0ARXe1otz38 vsBTKjXobzDYyGmJ78Gwo3hi7_usciMG-d-11J4ifIfK6Yb6DL6FOhrYPIUxYw85rfT7MqggizRscaApsnUfm Br6EVDek4CZ8SwW3V9EDM5FTRUycDu2skDLWoU2ZJclpI_mDy0 7Fymun-qYONk7WqIB6-oyGI3bjITDvsA2h6Qau8ud3te_1ganYoMtmHXKeAtSKTSpFLo2 8ASw5IzLJaSm3YIB5GMewVrqBnLYw1ZHb-ZO6D-FySJJnlaM_9T1gRVeJ1JMuDHHKFLYMNFOUNSPRYZAp_eev-tRbOwo6Qm2dDCT16InZuY8QdsUhA337jTmf4CCcCvyN3qM5=w6 00-h800-no

EREN34
20-03-2018, 08:41
Maxi

Abi selamlar,

Aracımın fabrikasyon aküsü 60 A/h. Alternatörümün üretebildiği akım hakkında malesef net bir bilgim yok. Bir ampermetre ile ölçüm yapıp öğrenmek istiyorum ama direk alternatör çıkışları çok terste kalıyor. Min. kayıp ile ölçülebilecek en güzel yer akü diyebilir miyiz? Akünün "+" ucunu boşa alıp seri bağlasam kayıp çok olmaz sanırım?

Esas soru:)
Sağlıklı ve hızlı bir şarj için üretilen akım, akü kapasitesinin yüzde kaçı olmalı? Yada direk güç olarak mı belirli bir yüzdesi olmalı? 60A/h aküden aslen pek şikayetim yok ancak aküyü bagaja almamdan mütevellit kapasite arttırımına gitmez, bagaja kadar uzanan kablodan dolayı oluşan kayıbın önüne geçmek istiyorum.

Gereksiz çok mu detaylı düşünüyorum?

Fatih06ank
20-03-2018, 08:44
Bende de pens ampermetre var. Aracı uyku moduna alıp ölçebilirim. Uykuda kaç amper akım çekilse idealdir. Seni zaten tanıyorum hakan ustam 1 defa maslakta shift light kablosu bulmuştuk beraber. Yardımın unutulmaz.

Maxi
20-03-2018, 09:54
Bende de pens ampermetre var. Aracı uyku moduna alıp ölçebilirim. Uykuda kaç amper akım çekilse idealdir. Seni zaten tanıyorum hakan ustam 1 defa maslakta shift light kablosu bulmuştuk beraber. Yardımın unutulmaz.

slm
pens ampermetre ile ölçebilirsin ama hassas olan ve DC akım ölçebilen birşey lazım bunun için
her araçta uyku modunda çekilen akım aynı değildir ama kabaca 20mA ile 40mA arasında olur diyebiliriz.
20mA = 0.02 amper

Fatih06ank
20-03-2018, 09:59
slm
pens ampermetre ile ölçebilirsin ama hassas olan ve DC akım ölçebilen birşey lazım bunun için
her araçta uyku modunda çekilen akım aynı değildir ama kabaca 20mA ile 40mA arasında olur diyebiliriz.
20mA = 0.02 amper

abi multimetre de var, seri girip amper ölçebilirim. çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. bakalım ne çıkacak.

Maxi
20-03-2018, 10:05
Maxi

Abi selamlar,

Aracımın fabrikasyon aküsü 60 A/h. Alternatörümün üretebildiği akım hakkında malesef net bir bilgim yok. Bir ampermetre ile ölçüm yapıp öğrenmek istiyorum ama direk alternatör çıkışları çok terste kalıyor. Min. kayıp ile ölçülebilecek en güzel yer akü diyebilir miyiz? Akünün "+" ucunu boşa alıp seri bağlasam kayıp çok olmaz sanırım?

Esas soru:)
Sağlıklı ve hızlı bir şarj için üretilen akım, akü kapasitesinin yüzde kaçı olmalı? Yada direk güç olarak mı belirli bir yüzdesi olmalı? 60A/h aküden aslen pek şikayetim yok ancak aküyü bagaja almamdan mütevellit kapasite arttırımına gitmez, bagaja kadar uzanan kablodan dolayı oluşan kayıbın önüne geçmek istiyorum.

Gereksiz çok mu detaylı düşünüyorum?

aküyü bagaja alınca muhakkak 2-3 metrelik kablodan dolayı kayıp olacaktır ama olması normal zaten.
alternatörün tek görevi aküyü şarj etmek değil biliyorsun, araç çalışırken gereken tüm voltajı üretmek + aküyü şarj etmek.
normalde 60ah bir aküyü şarj etmek için 3-6 amperlik bir şarj cihazı fazlasıyla yeterlidir.
ama alternatörümüzün üzerindeki etikete bakarız 120amper falan yazar.

alternatörün yetersiz gelme durumu şöyle oluyor
standardında zaten o alternatör o araca yeterli olarak tasarlanıp takılır
ama sen sonradan 8 tane xenon, havalı kornalar, 5000 watt amfiler, yok jeep ise makara, tavana 70 tane xenon lambalar ledler bilmem neler takarsan
araç çalışırken alternatör bu kadar şeye akım yetiştiremez ve aküyü şarj etmeye voltaj üretemeyeceğinden dolayı akü geberir tam şarj etmez.

bence şöyle yapmak lazım
aküyü arkaya almadan önce araç çalışırken elektrikli ne varsa açıp akü ucundan voltaj ölçülür
volttaj kaçlara kadar düşüyor? (akımda ölçülse harika olur)
sonra aküyü bagaja al ve aynı ölçümleri tekrar yap, o zaman kayıp belli olacaktır.

kelalper
20-03-2018, 11:33
alternatör devire göre amper üretir arkadaşlar. 130A alternatör sürekli her devirde 130A üretmez. Birde aküleri tam kapasite olarak alternatör üzerinden şarj edemezsiniz. Alternatör sabit akımda voltaj verir ama akü 4 aşamalı şarj ister ve şarj olurken ısınmaması gerekir. O nedenle bagaja yerleştirilen aküler kaputun altına yerleştirilen akülerden daha uzun süre dayanırlar. Alternatöre biz öküz charger deriz sürekli sabit akım verdikleri için. Halbuki %80 e kadar fast charge ondan sonra absorption, float ve storage olarak akım altında tutulması gerekir. %80 den sonra akü isterse 225A olsun charger en fazla 10-15A/saat verir ve sürekli ısıyı kontrol ederek voltajı ve amperi düşürerek float a kadar şarj eder. O nedenle akünün kapasitesinden çok kullanılan charge ünitesi akünün kapasitesini belirler. Normal kapalı sulu aküler fazla discharge sevmezler maksimum %70 e kadar discharge olması gerekirken kaliteli AGM ler %50-60 civarındadır. Bundan sonrası akünün ömründen yer. Sülfatlaşma ve plakalarda çöküntü başlar. Kaliteli deep cycle aküler o neden uzun süre giderler. Yüksek oranda discharge olsalar bile kapasitelerinden çok az kaybederler ve geri toplarlar. Optimanın da o nedenle kendini toplaması gerekir ama arka arkaya sonuna kadar discharge olduysa o da ömrünü tamamlamıştır.

Maxi
20-03-2018, 12:41
bakın ben genel olarak bir uyarı yapmak istiyorum
bazı elektrikçilerde falan görürsünüz, üzerinde kocaman şalterleri ve ibreleri olan 1970 senelerinden kalma akü şarj cihazları

şimdi günümüzdeki akülerin neredeyse hepsi sülfatlı denen tiplerden
o yüzden şarj olayının ciddi kontrollü yapılması lazım, voltajın belli bir değeri aşmaması ve yukarda alperin yazdığı gibi kademeli yapılması lazım

alper şundan bahsediyor en basit hali bu (3 kademe)
bendeki akü şarj cihazı 7 kademe mikroişlemci kontrollü falan mesela
https://newcontent.westmarine.com/content/wm-img/WestAdvisor/articles/Battery-Chargers-2.jpg

aküler şarj olurken şarj voltajı belli bir voltajı aşmaması yoksa içerdeki kurşun plakaların üzerlerinin sülfat kaplanması sözkonusu
(%100 tam olarak bende hakim değilim olaya, kısa özeti böyle)
ama o eski tip akü şarj aletleri aküye 20-25 volt falan veriyorlar ve akünün anası s...
akünün içindeki sular falan kaynar böyle fokur fokur

siz tabi aküyü şarj sonrası takınca görürsünüz ohhh mis gibi şarj olmuştur canavar
ama o akü size belki 6 sene gidecekti ama artık 2-3 sene sonra mort!

EREN34
20-03-2018, 12:55
aküyü bagaja alınca muhakkak 2-3 metrelik kablodan dolayı kayıp olacaktır ama olması normal zaten.
alternatörün tek görevi aküyü şarj etmek değil biliyorsun, araç çalışırken gereken tüm voltajı üretmek + aküyü şarj etmek.
normalde 60ah bir aküyü şarj etmek için 3-6 amperlik bir şarj cihazı fazlasıyla yeterlidir.
ama alternatörümüzün üzerindeki etikete bakarız 120amper falan yazar.

alternatörün yetersiz gelme durumu şöyle oluyor
standardında zaten o alternatör o araca yeterli olarak tasarlanıp takılır
ama sen sonradan 8 tane xenon, havalı kornalar, 5000 watt amfiler, yok jeep ise makara, tavana 70 tane xenon lambalar ledler bilmem neler takarsan
araç çalışırken alternatör bu kadar şeye akım yetiştiremez ve aküyü şarj etmeye voltaj üretemeyeceğinden dolayı akü geberir tam şarj etmez.

bence şöyle yapmak lazım
aküyü arkaya almadan önce araç çalışırken elektrikli ne varsa açıp akü ucundan voltaj ölçülür
volttaj kaçlara kadar düşüyor? (akımda ölçülse harika olur)
sonra aküyü bagaja al ve aynı ölçümleri tekrar yap, o zaman kayıp belli olacaktır.

alternatör devire göre amper üretir arkadaşlar. 130A alternatör sürekli her devirde 130A üretmez. Birde aküleri tam kapasite olarak alternatör üzerinden şarj edemezsiniz. Alternatör sabit akımda voltaj verir ama akü 4 aşamalı şarj ister ve şarj olurken ısınmaması gerekir. O nedenle bagaja yerleştirilen aküler kaputun altına yerleştirilen akülerden daha uzun süre dayanırlar. Alternatöre biz öküz charger deriz sürekli sabit akım verdikleri için. Halbuki %80 e kadar fast charge ondan sonra absorption, float ve storage olarak akım altında tutulması gerekir. %80 den sonra akü isterse 225A olsun charger en fazla 10-15A/saat verir ve sürekli ısıyı kontrol ederek voltajı ve amperi düşürerek float a kadar şarj eder. O nedenle akünün kapasitesinden çok kullanılan charge ünitesi akünün kapasitesini belirler. Normal kapalı sulu aküler fazla discharge sevmezler maksimum %70 e kadar discharge olması gerekirken kaliteli AGM ler %50-60 civarındadır. Bundan sonrası akünün ömründen yer. Sülfatlaşma ve plakalarda çöküntü başlar. Kaliteli deep cycle aküler o neden uzun süre giderler. Yüksek oranda discharge olsalar bile kapasitelerinden çok az kaybederler ve geri toplarlar. Optimanın da o nedenle kendini toplaması gerekir ama arka arkaya sonuna kadar discharge olduysa o da ömrünü tamamlamıştır.

Benim için çok değerli bilgiler. Teşekkür ederim.

Aküyü geri yerine taşıyarak arada kayıba bir bakayım. Küçük kabul edilebilir ölçülerde ise zaten hiç ellemeye gerek kalmaz.

Akünün bagajda olmasını olumsuz bir durum olarak görürken (özellikle soğuk havada soğuk marş konusunda) aslen şarj konusunda akü sağlığı açısından iyi olduğunu öğrenmek sevindirdi. Mercedes 105a/h akülerini kaput altına sığdıramadığından değil, bunun için bagajın köşeye yerleştirmiş demek ki :)

kelalper
20-03-2018, 14:50
aküler için optimal şarj sıcaklığı 20.4C derece olduğunu düşünürsek kaputun altının zaten mantıklı olmadığı ortada.

Fatih06ank
20-03-2018, 14:55
aküler için optimal şarj sıcaklığı 20.4C derece olduğunu düşünürsek kaputun altının zaten mantıklı olmadığı ortada.

keşke her arabada orjinalden bagajda olsa...

kelalper
20-03-2018, 15:14
selam. akü orjinal yerinde duruyor, ses sistemim şu an teyip olmadığı için çalışmıyor. araç çalışırkenki şarj akımı 14.1V fakat ben günde sabah 2 akşam 2km yol yapıp kontak kapatıyorum, sanırım sorun orada.

araç 5 gündür yatıyor ve sonuç:

https://i.hizliresim.com/76LZYm.jpg (https://hizliresim.com/76LZYm)

şu an üzerindeki akü optima yellow top 75ah (1.5 yıllık akü.)

11 gün dayanıyor 12.gün bu da fos.

varta 72ah olanlar 8 gün dayanıyordu.

5 saniye arabanın marş motorunun çekeceği akımla o aküyü öldürmen çok zor. Kesin bir sorun var. Senin gittiğin mesafenin kısa olmasıda problem değil. Piyasada start stop özellikli araçların üzerindeki aküden çok daha üstün bir akü Yellow top. 55 Amper bile olsa senin işini görür Optima. En çok satış yaptığım akülerden biri.

kelalper
20-03-2018, 15:21
keşke her arabada orjinalden bagajda olsa...

Adamlar her sene akü satarak dünya paralar kazanıo. Bagaja koyar mı? Ben teknelere 5-6 yılda bir akü veriyorum eğer hatalı kullanıp ömründen yemiyorsa ya da yanlış şarj etmiyorsa. İlk baktığım şey zaten akülerin lokasyonu. Eğer ana makinelere çok yakınsa aküler, başka yere aldırıyorum yer varsa. Biz sadece mal satarak değil danışmanlık yapıp üzerinden malzeme satarak büyüyoruz. Danışmanlık ücreti almıyoruz.

Fatih06ank
20-03-2018, 15:22
yer nerede sizin? optima akü yeniden lazım olduğunda irtibat kuralım.

edit: audi ve mercedes grubunda aküler hep bagajda.

kelalper
20-03-2018, 15:47
Maltepe. Marinfirsat üzerinden kredi kartıyla da satın alabilirsin. Ama her zaman bekleriz. Müsait olduğunda gel akünün durumunu kontrol edelim. Olmadı şarj edip kurtarmaya çalışırız.

kelalper
20-03-2018, 15:50
Araç için illa optima alma bence eğer arabanda vinç vs yoksa. Ben kendi aracımda kullanmıyorum optima. Bayisi olduğum EXIDE var onu kullanıyorum. Start stop özelliği olmayan ya da üzerinde vinç ya da çok yüksek akım çeken eski tip müzik sistemi yoksa AGM tip akü kullanmaya gerek yok.

Fatih06ank
20-03-2018, 17:31
Araçta hatırı sayılır bir ses sistemi var o yüzden tercih ettim. o tarafa yolum düştüğünde uğrayacağım. yarından itibaren 13.2V ile şarj etmeye başlayacağım, şarj tamamlandıktan sonra çekilen akımı ölçüp buraya yazarım. fikirler için çok teşekkürler.

Fatih06ank
21-03-2018, 10:33
Arkadaşlar tekrar herkese merhaba. Bugün sabah itibarıyle arabayı şarja bağladım. 30amper ile 13.2Voltta şarj ediyorum. 75ah optimanın tamamen dolması kaç saat sürer? Gerekirse gece de bırakıp gideceğim.

https://i.hizliresim.com/6JB7pE.jpg (https://hizliresim.com/6JB7pE)

kelalper
21-03-2018, 11:17
Araçta hatırı sayılır bir ses sistemi var o yüzden tercih ettim. o tarafa yolum düştüğünde uğrayacağım. yarından itibaren 13.2V ile şarj etmeye başlayacağım, şarj tamamlandıktan sonra çekilen akımı ölçüp buraya yazarım. fikirler için çok teşekkürler.

optimayı ilk boş ise 14.6 ile şarj etmen gerek. Optima ve odyssey gibi aküler 14.6 ister. diğer agmler 14.4v

kelalper
21-03-2018, 11:40
bu araba tecnovol kevork abinin eski aracı mı?

Fatih06ank
21-03-2018, 11:54
bu araba tecnovol kevork abinin eski aracı mı?

Hayir eski araci degil. Tamam 14.4 yapiyorum tesekkurler.

Fatih06ank
22-03-2018, 17:46
Arkadaşlar tekrar herkese merhaba. Yardımlarınıza ihtiyacım var. akümü şarj ettim ve aracı kilitleyip 10 dakika sonra çekilen akımı ölçtüm. Gördüğüm değer 0.19 (tabiki akünün bitmesi normal diye düşündüm.) ardından ses sisteminin kablosunu ayırdım, ve gördüğüm değer 0.07... 2 adet pic yazılımlı modülüm var onları da ayırdığımda 0.06ya düşüyor.

Sorum şu: Ses sisteminde 2.5F audison marka kapasitör var, acaba o mu çekiyor akımı? veya önerebileceğiniz bir şey var mı? Yardım lütfen. iyi akşamlar.

https://resmim.net/f/hfDTLy.jpg

Fatih06ank
22-03-2018, 19:14
Ekleme yapayım. Ses sisteminden yana sorun yok sanırım. Kapasitor dolduktan sonra kablo bağlı da olsa çekilen akım 0.6 0.7 civarında göstermeye başladı. Yani sanırım araçta kaçak yok ama ekstralardan dolayı çekilen biraz fazla akım var. Yorumlarınız benim için değerlidir.

Maxi
23-03-2018, 07:41
Ekleme yapayım. Ses sisteminden yana sorun yok sanırım. Kapasitor dolduktan sonra kablo bağlı da olsa çekilen akım 0.6 0.7 civarında göstermeye başladı. Yani sanırım araçta kaçak yok ama ekstralardan dolayı çekilen biraz fazla akım var. Yorumlarınız benim için değerlidir.

şimdi yanlış yazmadıysan 0.6 amper demek 600mA (altıyüz miliamper) demektir.
normalde 20mA hadi sen yabancı değilsin diyelim 60mA (0.06A) çekmesi lazım
yani şu an 10 katı fazla

Fatih06ank
23-03-2018, 08:18
Solda eklediğim resimdeki gibi, 0.06 amper beklemede çekilen akım.

kelalper
23-03-2018, 08:49
kapasitörün amacı anlık yüksek akımı kompanse etmektir. 0,06A de normal değer bence. O zaman araba çalışırken bişeyler ters gidiyor demek ki. Müsait olduğunda bi uğra akünün durumuna bakalım. İki tip test cihazı var ikisinde de kontrol edelim. O akünün 0.06 A ile bitmesi çok zor. 10 saatte 0.6A le o aküye bişey olmaz. C20 yani 20 saatte 75A veren akü o. Yüzde 60 ına kadar indirmeni tavsiye etsek max. 30A harcama yapman gerek akünün sağlığı açısından o da 500 saat eder. Müzik sistemin devredeyken bile olan 0.19A ile 150 saatin var cepteki o akünün geriye kalanlık %60lık kapasitesi senin arabanı her türlü çalıştırır. Araba çalışırken bişeyler ters gidio bence.

Fatih06ank
23-03-2018, 09:05
Karşıya geçtiğimde telefon edip uğrayacağım çok teşekkür ederim.

bu arada arabayı günlük kullanırsan sorun yok ama 10 gün yatarsa bitiyor.

kelalper
23-03-2018, 09:11
Akünün kapasite sorunu var demek ki. 10 günde de bitmemesi gerekir. Benim Megane da da hatrı sayılır ses sistemi vardı ki kara düzen eski ses sistemiydi şimdiki gibi dijital değildi. 20 gün sonra bile rahat çalışıodu 55A akü normal kapalı sulu akü ile. Sende ki Mike Tyson ise benim akü ilyas Salman yani.

Fatih06ank
23-03-2018, 09:34
En güzeli benim yanınıza gelmem üstad, çok teşekkürler değerli yorumların için.

Maxi
23-03-2018, 11:54
0.06 amperle o akü 1 senede bile bitmez

Fatih06ank
23-03-2018, 13:20
Bugün servisi aradım, araçta akıllı şarj olduğunu rolantide voltajı 12ye çektiğini, gaza bastığında da 14.4e yükselttiğini söylediler. (Hyundai kia grubunda böyleymiş) Benim yaptığım kilometreler de rolantide / trafikte geçiyor genellikle. Zaten günlük 3km.

Her gün çalıştırdığımda kurtarıyor fakat, demekki sürekli boş akü ile geziyorum. Ben de artık müsait oldukça kendim şarj edeceğim.

kelalper
23-03-2018, 16:16
sistemi inceledim benim teknelere eklediğim battery maintainer ın tam tersini yapmış adamlar. Amaç benzin sarfiyatını düşürmekmiş. Araba aküsü boşalsın şarj olmasın araba bi daha çalışmasın böylece benzinde yakmasın. Problem solved. Alaaam.

Fatih06ank
23-03-2018, 19:34
sistemi inceledim benim teknelere eklediğim battery maintainer ın tam tersini yapmış adamlar. Amaç benzin sarfiyatını düşürmekmiş. Araba aküsü boşalsın şarj olmasın araba bi daha çalışmasın böylece benzinde yakmasın. Problem solved. Alaaam.

Üstad. Arabada kaçak yok. Bosch C7 alet ile şarj da ettim AGM modunda. Icerde ekranım var rolanti dahil voltaj hep 14.1 hic oynama yok. Bugün şarjın üstüne 8km. Yol gittim. Kontagi kapattim bi de baktım ki voltaj 12.00. Yarın sabaha kadar 11.4lere düşecek eminim. Yani ben her akşam kontak kapatinca 12de kalıyo her sabah 11.kusur goruyorum. Artık sorunun aküde olduğunu dusunmeye başladım zira siz de dahil herkes o aküyü 10 günde bitiremezsin diyorlar.

kelalper
24-03-2018, 14:59
Müsait olduğunda bu tarafa gel bi kontrol edelim. Arka arkaya sonuna kadar bitirdiysen akünün plakaları çökmüş olabilir. Her ne kadar saf kurşun kullanılsa da onlarında bir ömrü var. Aldığında da çok uzun süre şarjsız soğukta beton üzerinde yattıysa bayat aküde almış olabilirsin.
Aküyü alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda akünün cinsinin ne olursa olsun sürekli olarak dönem dönem şarj ediliyor olması gerekir. Cycle ömründen yer belki ama bayat akü komple hurda olur. O nedenle bu tip pahalı aküleri ucuz yerden değil marin ürünleri satan yerlerden almakta yarar var. Sirkülasyonu bizim gibi yerlerde çok olur bu tip akülerin. Ben sirkülasyon çok olan aküleri şarja bağlamıyorum ama sirkülasyonu az olan aküleri sürekli şarja bağlayıp tam şarj edip etiketleyip tarih atıp kaldırıyorum.

Fatih06ank
24-03-2018, 16:31
Geleceğim aynen. aküyü ilk aldığım gün 25km kadar yol yapıp aracı stop ettim. sonra ertesi gün 2km yol yapıp bıraktım. 1 hafta kadar yattı, sonra marş bastım arabanın yerini değiştirdim. sonra 3 gün geçti sabah yola çıkayım dedim bi baktım bitmiş. ondan sonra da önemsemedim takviye yaparak çalıştırdım (herhalde dedim arabada kaçak var bi ara kontrol ederim) aracı 12 ay kadar günlük kullandım. sonra işte gene hafta içi, yağmurlu havalarda vs... yatırmaya başladım 1.5 sene oldu sanırım... 10 günde bitmeye başladı. en son sizin de tavsiyelerinizle akım vs... ölçtümve bu sonuca ulaştım. Bir de çok sevdiğim ve elektronikten çok iyi anlayan bir abimden de akünün bir gözünün sülfatlanmış olabileceği yorumunu duydum.

Tabiki üstad senin de söylediğin gibi optima zor satılan pahalı bir akü, bana çok beklemiş olanı denk gelmiş olabilir... (aldığım akü hiç şarj görmemiş, naylonu ilk defa sökülen aküydü ve ne kadar süre ellerinde beklediğini bilmiyorum.) Ben artık kafaya koydum senden bir tane 68amper odyssey akü alacağım durumu düzeltince, hele şu euro biraz sakinleşsin :)

Ha sen gerek yok sana diyeceksin haklısın ama ben bu konularda takıntılıyım, bir şey ya hiç olmasın ya da dünyadaki en iyilerinden olsun kafasındayım... :D

baştan bilseydim odyssey alırdım inan...

kelalper
25-03-2018, 18:29
Sen büyük ihtimalle çok fazla beton üzerinde beklemiş bayat akü almışsın. Optima öyle kolay dağılacak bir akü değil. Ama arabanıda kontrol etmek gerek. Araba çalışırken bişey fazla akım çekiyor bence.
optimada zaten 5 gözü var biri çökse hepsi çöker diğerlerindeki gibi değil sistem. Kapalı suluda kurşun plaka çöktüğü zaman su yine elektron taşıyor plakalar arasında optimada su yok. cam elyafı var kurşun plakalar arasında Göz çökerse diğer gözler arasında bağlantı kalmıyor komple sistem çöküyor. Bi de saf kurşun var. Sende deep cycle ömrünü yemiş akü kapasitesi kalmamış. Bende de optimalar nylonlu duruyo çünkü çok satılıo açıp şarj etmeme gerek kalmıo. Veriim odyssey ama ihtiyacın o değil ki. İhtiyacından fazlasını neden sana satmaya çalışiim. Normal eli ayağı düzgün kapalı sulu bi akü alırsın derdin tasan kalmaz. Yoksa odyssey ya da optima tabii ki al.

Fatih06ank
25-06-2018, 10:05
Arkadaşlar güncelleyelim... Alper abi vasıtasıyla, optimayı çıkarıp Odyyssey marka akü aldım, optimanın plakalarının çökmüş olduğunu anladık. Zaten son zamanlarda arabayı bile çalıştırmıyordu. Odyyssey akü için görüşlerimi belirteyim, gerçekten de söylenildiği gibi aküde son nokta. Dünyada bundan üstün bir akü bulamazsınız. Benim gibi enerji ihtiyacı çok olanlara birebir. Ayrıca optimadan da bir gömlek daha üstün olduğunu gördüm.

kelalper
26-06-2018, 10:53
Kağıttan aküde var. bundan sonra kucaama düştün odyssey yapıştırmalı Povver akü vericem sana. Ayaaan alıştı :D
Tekneni birinde senin aldığının büyüğünü baş pervaneye verdim herif küfür ediyo senin akü yüzünden alabanda yanaşırken teknenin bordayı iskeleye çaktım bu ne biçim akü olm. Baş pervane kullanmaya korkar oldum diyo.

Fatih06ank
26-06-2018, 10:59
Kağıttan aküde var. bundan sonra kucaama düştün odyssey yapıştırmalı Povver akü vericem sana. Ayaaan alıştı :D
Tekneni birinde senin aldığının büyüğünü baş pervaneye verdim herif küfür ediyo senin akü yüzünden alabanda yanaşırken teknenin bordayı iskeleye çaktım bu ne biçim akü olm. Baş pervane kullanmaya korkar oldum diyo.

Sen biraz zor verirsin povver aküyü. Benim daha 9yıl + 10ay sürem var akünün bitmesi için... :D

kelalper
28-06-2018, 12:14
olm o zamana kadar dünya kalmaz lan:D

mfsyen
14-08-2018, 09:25
Makale için çok teşekkürler. gerçekten çok faydalı oldu. aküm bitti bitecek herkes bişeyler söyleyip duruyordu.

sasuta
21-01-2019, 00:23
Arkadaşlar akıllı akü şarj cihazı almayı düşünüyorum. Şöyle pratik taşınabilir bişi olsun. Ben şu ürünler arasında kaldım. Konuya hakim olan arkadaşlar teknik verilerine bakarak seçim yapmama yardımcı olabilirse çok sevinirim. Hatta bu fiyat çerçevesinde daha iyi bir ürün yada daha uygun fiyata başka bir ürün tavsiyelerine de açığım. Son üç ürünü aliexpressten seçtim ama bunlara ne kadar güvenilir orasını bilemiyorum tabi :)

Noco Genius G3500 6V/12V 120A Ultrasafe Akıllı Aku Şarj Ve Aku Bakım (https://www.bauhaus.com.tr/noco-genius-g3500-6v/12v-120a-ultrasafe-akilli-aku-sarj-ve-aku-bakim)

Black&Decker BDSBC10A 10Ah Aku Şarj Cihazı (https://www.bauhaus.com.tr/black-decker-bdsbc10a-10ah-aku-sarj-cihazi)

Bosch C3 Aku Şarj Cihazı (https://www.bauhaus.com.tr/bosch-c3-aku-sarj-cihazi)

FOXSUR 12V 2A 4A 8A 7 stage smart Battery Charger, GEL WET AGM Battery type & Charge current selectable, Car battery charger-in Chargers from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/FOXSUR-12V-2A-4A-8A-7-stage-smart-Battery-Charger-GEL-WET-AGM-Battery-type-Charge/32813792884.html?spm=2114.search0604.3.2.7b363da2H D6fIg&af=d99%253A28967&aff_platform=api&cpt=1548022801701&sk=WOWLVfw&aff_trace_key=b17db505516e40c0ac9239e96c2f7fbc-1548022801701-00898-WOWLVfw&cn=32813792884&dp=88.251.106.178-YGZF9F8UVuk&terminal_id=70b8e76959bd474ab80aee2ef2f6cc31)

FOXSUR 12V 10A 7 stage smart Lead Acid Battery Charger, Car battery charger, MCU controll, pulse charge Maintainer & Desulfator-in Chargers from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/12V-10A-7-stage-smart-Lead-Acid-Battery-Charger-Car-battery-charger-MCU-controlled-pulse-charge/1844110836.html?spm=2114.search0604.3.22.7b363da2H D6fIg&af=d99%253A28967&aff_platform=api&cpt=1548022874585&sk=c3IAQnpO&aff_trace_key=d6794083979e4459a284cdd922b840f0-1548022874585-04520-c3IAQnpO&cn=1844110836&dp=88.251.106.178-YGZF9F8UVuk&terminal_id=70b8e76959bd474ab80aee2ef2f6cc31)

https://www.aliexpress.com/item/12V-2A-4A-8A-SELECTABLE-7-Stage-Smart-Car-Battery-Charger-Maintainer-Desulfator-for-AGM-GEL/32817439387.html?spm=2114.search0604.3.234.702e3da 2VoYFsy&af=d99%253A28967&aff_platform=api&cpt=1548022708449&sk=ebmXFbE&aff_trace_key=23fc7f2a9b6e44ccb4445c2c20f7d532-1548022708449-05550-ebmXFbE&cn=32817439387&dp=88.251.106.178-YGZF9F8UVuk&terminal_id=70b8e76959bd474ab80aee2ef2f6cc31

Maxi
21-01-2019, 07:48
FOXSUR 12V 2A 4A 8A 7 stage smart Battery Charger, GEL WET AGM Battery type & Charge current selectable, Car battery charger-in Chargers from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/FOXSUR-12V-2A-4A-8A-7-stage-smart-Battery-Charger-GEL-WET-AGM-Battery-type-Charge/32813792884.html?spm=2114.search0604.3.2.7b363da2H D6fIg&af=d99%253A28967&aff_platform=api&cpt=1548022801701&sk=WOWLVfw&aff_trace_key=b17db505516e40c0ac9239e96c2f7fbc-1548022801701-00898-WOWLVfw&cn=32813792884&dp=88.251.106.178-YGZF9F8UVuk&terminal_id=70b8e76959bd474ab80aee2ef2f6cc31)

bende bu var düzgün işini yapıyor.

mbulur
28-01-2019, 18:21
Eğer araba aküsü şarj edecekseniz alacağınız akü şarj cihazının en az 6 amper tercihen 10 amper olmasını öneririm. 6 amper bir şarj cihazıyla boş bir 60 Ah aküyü kabaca 10 saatte doldurursunuz.
Sizin sorduğunıuz cihazlardan ilki olan Noco Genius G3500 3.5 amper ve zayıf bir cihaz. Eğer hep motosiklet aküsü dolduracaksanız işinizi görür. İkinci cihaz olan Blach & Decker 10 amper ve oto aküsü şarj etmek için işinizi fazlasıyla görür. Üçüncü cihaz olan Bosch C3'ün çıkışı 3 amper ve zayıf.

Ben size şu cihazı tavsiye ederim: Powermaster C-9304 12V - 10A Aku Şarj Cihazı Fiyatı (https://www.merterelektronik.com/Powermaster-C-9304-12V-10A-Aku-Sarj-Cihazi,PR-48829.html)

Sizin sorduklarınız gereksiz pahalı, hepsi sabit akım cihaz sonuçta. Size tavsiye ettiklerimde akü dolduğunda şarjı otomatik olarak keser ve sizin sorduklarınızdan bir farkı yok cihaz olarak.

sasuta
28-01-2019, 18:54
Eğer araba aküsü şarj edecekseniz alacağınız akü şarj cihazının en az 6 amper tercihen 10 amper olmasını öneririm. 6 amper bir şarj cihazıyla boş bir 60 Ah aküyü kabaca 10 saatte doldurursunuz.
Sizin sorduğunıuz cihazlardan ilki olan Noco Genius G3500 3.5 amper ve zayıf bir cihaz. Eğer hep motosiklet aküsü dolduracaksanız işinizi görür. İkinci cihaz olan Blach & Decker 10 amper ve oto aküsü şarj etmek için işinizi fazlasıyla görür. Üçüncü cihaz olan Bosch C3'ün çıkışı 3 amper ve zayıf.

Ben size şu cihazı tavsiye ederim: Powermaster C-9304 12V - 10A Aku Şarj Cihazı Fiyatı (https://www.merterelektronik.com/Powermaster-C-9304-12V-10A-Aku-Sarj-Cihazi,PR-48829.html)

Sizin sorduklarınız gereksiz pahalı, hepsi sabit akım cihaz sonuçta. Size tavsiye ettiklerimde akü dolduğunda şarjı otomatik olarak keser ve sizin sorduklarınızdan bir farkı yok cihaz olarak.

Teşekkürler, 6-10 amper aralığında bir cihaz bakacağım.

dorukky
01-02-2019, 16:15
60 amper akum 380 yada 400 cca var ısıklar ekran camlar vs calısıyor olctum 12.2 volt verıyor.Kontak acık mars denedıgımde 10 volta dusuyor ve mars motoru cıt edıp kalıyor.Sizce sorun aku demıdır yoksa mars motorundamı ama mars motorumda 1 yıllık felan.

gemsazr9
19-02-2019, 22:05
Arkadaşlar sabah marşa basiyom tık yok iki saniye far açınca düzeliyor güzelce marş basıyor ne arızası bu ?

sasuta
19-02-2019, 23:29
bende bu var düzgün işini yapıyor.

Bu üzerindeki antene benzeyen şey nedir? Ben bir açıklama bulamadım.

Maxi
20-02-2019, 16:18
Bu üzerindeki antene benzeyen şey nedir? Ben bir açıklama bulamadım.

sıcaklık sensörü, ortamın sıcaklığını ölçüyor aynı zamanda.
şarj esnasında sıcaklık bazı şeylere etki eder.

gemsazr9
20-02-2019, 16:36
Arkadaşlar sabah marşa basiyom tık yok iki saniye far açınca düzeliyor güzelce marş basıyor ne arızası bu ?
Lütfen cevap bilen varsa

sasuta
20-02-2019, 17:27
sıcaklık sensörü, ortamın sıcaklığını ölçüyor aynı zamanda.
şarj esnasında sıcaklık bazı şeylere etki eder.

Ben de sipariş ettim bakalım gelsin deneyelim. Elimde 4 adet de UPS aküsü var eğer hayata döndürürse bedavaya gelmiş olacak :)

0M42
20-02-2019, 18:23
Lütfen cevap bilen varsa

Kuvvetle ihtimal aküdür bu sorunun kaynağı.Başka bir akü ile deneme yapmanızı tavsiye ederim.

sasuta
22-02-2019, 12:19
Arkadaşlar ali amcada gezerken şöyle bir devre kartı gördüm. Sanırım şarj dinamosu aküyü şarj ederken kontrollü şarja imkan sağlıyor. Böyle bir şeye gerek var mı artısı eksisi nedir ?

https://ae01.alicdn.com/kf/UTB84XJFmFPJXKJkSahVq6xyzFXaV.jpg

1PCS 6 60v lead acid Battery Charging Controller Protection Board switch 12v 24v-in Integrated Circuits from Electronic Components & Supplies on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/1PCS-6-60v-lead-acid-Battery-Charging-Controller-Protection-Board-switch-12v-24v/32786210577.html?spm=2114.search0604.3.79.5f9723da 58QyvJ&af=d99%253A28967&aff_platform=api&cpt=1550830262115&sk=bv6izQW8&aff_trace_key=120971659903425b8ef4890c77359fa7-1550830262115-02989-bv6izQW8&cn=32786210577&dp=88.251.124.5-xjSSbVMAUeY&terminal_id=70b8e76959bd474ab80aee2ef2f6cc31)

mikelazi
27-01-2020, 09:21
2011 venga crdi aracımın 4 ay önce aküsü bitti.üzerinde varta 74ah akü vardı.uygun fiyatlı inci sulu 75ah akü aldım.

arabam genelde yatar.yani 4 ayda 400-500km yol yapmışım.

fakat son 1 aydır.seyir halindeyken devir-yakıt-hız göstergesi anlık dip yapıyor,abs-hararet -el freni ışıkları yanıyor ve 1sn sonra herşey normale dönüyor.aracın giderinde,iç-dış ışıklandırmada,teyp,rezistans,direksiyonda bir sıkıntım yok.

mesela c.tesi gecesi 170km uzun yol yaptım 8-10kere bu durumu yaptı.neyin tetiklediğini bir türlü çözemedim bu yüzden göstergenin foto.sunuda çekemiyorum.aynı km. dönüş yolumda herşey normaldi.göstergede hiçbir sıkıntı yaşamadım.

servis getir makinaya bağlıyalım diyor.biraz araştırdım sağolsun bu işlerden anlıyan bir dostum aküdür diyor.şuan araba yatıyor ve binmiyorum.sizcede sıkıntım akümüdür???

yanlış akü kurbanımıyım :)

Fatih06ank
27-01-2020, 09:44
.........................edit..................... .

mikelazi
27-01-2020, 11:36
Selam. Bir kia cı ve akü sorunu ile senelerce uğraşmış biri olarak söyleyim, sorununuz akü değil de beyin veya tesisat sorunu gibi görünüyor. Tesisat kablolarında veya alternatörden aküye doğru gelen besleme kablosunda bir kopukluk olabilir.
Hyundai - kia grubunda genelde hava filtre emiş borusu sürtünme yapıp içerden aşınıyor, onu da kontrol ettirin.
Ayrıca aracın ANA şase kablosu da çok hareketten dolayı kopmak üzereyken sizin söylediğiniz sorunun aynısını yapıyor.
Yani eğer akü nüz sağlam ise tesisata odaklanın.
Kavacık - Fikret Usta nın yanına bir uğrayın.

Edit: Bir de şu var aracın ana sigortası içinde IGM modülü var ondan yapıyor olabilir, onun kontrol edilmesi lazım - Ayrıca kutup başından ana sigorta paneline giden kalın kablo kopmak üzere veya ark yapıyor olabilir, onun da kontrol edilmesi lazım.

Ben hepsini tek tek söktüm yeniledim ordan biliyorum :D

fikret ustayı biliyorum.işim yüzünden arabayı ona ulaştırmam,benim gidip gelmem çok zor.evime yakın kia gül-aldan çıkma elektirikçi bir arkadaş var.hafta içi ona bırakıcam gibi.zaten oda akü ile uğraşma aküden değil diyor.ama tiyoda vermiyor hiç.

verdiğin bilgiler içinde teşekkürler

Strich Acht
28-01-2020, 15:57
Ayrıca bir konu var ama buradan da sorayım, genelde yatan bir aracım var üzerindeki akü bitti, yenisini almam lazım.
Araç 1968 240D Mercedes yüksek marş gücüne sahip bir akü gerekli, min 850cca. Ah değeri çok önemli değil elektrik çeken fazla bir şey yok zaten.
Eski nesil dizel olduğu için sarsıntıya karşı fazla hassas olmamalı akü.
Ve araç ortalama ayda 1 kere çalışıyor, bu duruma biraz uyumlu olmalı.

Bu ihtiyaçları karşılayacak bildiğiniz bir akü marka/modeli var mıdır?

Fatih06ank
04-02-2020, 15:13
Varta 80AH AGM tam söylediğiniz standartları karşılıyor.

Strich Acht
06-02-2020, 09:18
Varta 80AH AGM tam söylediğiniz standartları karşılıyor.

Fiyatı karşılamıyor maalesef :)

Tunacan
07-02-2020, 11:37
Bildiğim kadarıyla AGM ler jel akü.
fiyatı da buna bağlı olarak %40-%50 üstte EFB akülere göre..

kelalper
11-07-2023, 10:41
AGM akülerin içerisinde cam elyafı vardır. JEL akülerin içerisinde ise jel vardır. Tamamen farklı tip ve yapıda ve hizmet şekilleri de tamamen farklıdır. Otomobillerde Jel akü kullanmak pek doğru bir çözüm değildir. Jel aküler motor çalıştırma gibi anlık yüksek akım gerektiren işlemlerde çabuk yıpranırlar.