PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : macundan arındırmak ve hatları ortaya çıkarmak

onurdestan
12-12-2013, 10:24
uygun rakama toplamalık bir e36 coupe aldım ancak arabanın kaportasını muhteşem bir usta kör olacak şekilde macunlamış özellikle kapı kaput ve arka çamurluklar felaket durumda şimdi soruma gelince

bu macunlardan tamamen arındırılıp kapı ve çamurluklarda devam eden hatlar ortaya çıkarılabilirmi kaza sonucu bozulmuş olan bu hatları tekrar yerine getirebilmek oluşturmak mümkünmüdür örneğin arka çamurluklar sökülemediği için iç taraftan çalışma şansları yok dışardan çekme aparatlarıylamı yapıyorlar bu işi

onurdestan
14-12-2013, 09:59
kaza yapmadan kaporta işine giren olmadı sanırım :)

hddsheriff
14-12-2013, 10:16
Ustanla alakalı bir durum bu , yapılmayacak iş yok kısaca

gemsazr9
14-12-2013, 10:28
BUNU DENESEN
3M™ Clean & Strip™ GP Blue Pas Boya Sökücü Disk Ø100x13mm (Türkçe) (http://www.724odeal.com/product.php?id_product=746)

ghibli06
14-12-2013, 10:29
Onur, ben rabayı resmen kendim soydum, usta falan hikaye, uğraşmıyorlar... ben aldım elime pürmüzü boyayı çok az ısıtıp geniş spatula ile kazıdım, ellerim kesik kesik oldu 3 günde 30 yıldır sanayide çalışıyor gibi oldular :) sonrasında havalı zımpara spirali ile bütün kaportayı ayna gibi yaptım... işte sıkıntı bundan sonra, kaportada ne kadar hata var çıkıyor ortaya, usta yine kaporta ile uğraşmadan macunla halletmeye çalışıyor, başında bekleyip hatları 'kaporta' ile yaptığına emin ol :) hallolmayacak şey yok...

Sert@ç
14-12-2013, 10:31
Boyayi sokmek kolay spreyini sikip 15 dk bekleyince boya kalkiyor
Macun derin degilse zimpara derinse cekicle kirilarak cikar
Cikan metal cektirilir formuna geri doner ama tekrardan dumduz olmasi icin macun cekilmesi lazim eskisi kadar olmasada hatlar ortaya cikar

Mikrop_Ali
14-12-2013, 10:42
amerikancılar veya eski kurtlar yapar o işi maliyet biraz artar ama düzgün bişey isteniyorsa imkan varsa yapılır. büyük şehirlerde artık pek fazla kalmadı usta degıl macuncular doldu pıyasaya maalesef. nadir de olsa bulunur ıstedıgın sekılde iş yapan birisi.

MUY37
14-12-2013, 10:50
3M in disklerinde kullanın kesinlikle , pürmüz biraz sakat iş sac bölgesel ısınıp soğuduğu için daha fazla dalga yapıyor. Bende arabamın restorasyonunda 3M in diskleriyle kazıttım boyayı ve macunu ki Amerikanlarda ne kalınlıkta bir macun olduğunu hayal edemezsiniz , çıkan parçalar çöptü ama olsun :) hem rahat temizliyor hemde yüzeye zarar vermiyor.

http://img813.imageshack.us/img813/6198/img00368201012141116.jpg

http://img829.imageshack.us/img829/7177/img00371201012150933.jpg

ghibli06
14-12-2013, 11:09
evet kaportayı ısıtmamak lazım ben sadece 2-3 saniye tutuyordum boyaya, kafadan sadece zımparayı da denedim ama boyanın altı kötü ve çok macunlu ise, zımpara ile aylar alır gibime gelmişti :)

MUY37
14-12-2013, 11:14
evet kaportayı ısıtmamak lazım ben sadece 2-3 saniye tutuyordum boyaya, kafadan sadece zımparayı da denedim ama boyanın altı kötü ve çok macunlu ise, zımpara ile aylar alır gibime gelmişti :)

Evet zımparayla bir tecrübem olmuştu 81' Golf ümün üzerinde hayattan soğutuyor insanı. Fakat 3M in o kazıma diskleri cidden mükemmel ler hem yüzeye zarar vermiyor hemde çok efor sarfetmeden yüzeyi macundan arındırıyorsunuz.

levent
14-12-2013, 15:41
biz de vosvosu 2 usta, 2 de normal kişi zımparalamıştık komple 1 günden daha uzun sürmüştü sabahtan akşama..

F.Dogan
14-12-2013, 15:49
Suan toplanan vosumu bu mordisk dedikleri zımbırtıyla komple kazıdım 2 günde. rahat rahat calıstım asla yormadı. Tavsiye ederim onur abi parçayı komple metale indirip çektirme yöntemiyle oldugunca düzeltirsin. Sonrasında silme macunlarla ayıpları kapattırırsın.

darkmoon
14-12-2013, 16:00
kumlama yöntemi ile boya atan bir yer yokmu en başarılı sanırım öyle çıkar kumlama ile astara kadar iniyorlar macun falanda kalmıyor.. hatları geri kazanmak içinde sanırım sıfır parça değişimi en doğrusu olucakdır..

fatihcakin
14-12-2013, 16:58
http://www.artiservisekipmanlari.com/resimler/urunler/kucuk/ec899cde-8f37-4964-b518-8d2019dd4cb2.jpg

Tavsiye ederim.

levent
14-12-2013, 17:19
Suan toplanan vosumu bu mordisk dedikleri zımbırtıyla komple kazıdım 2 günde. rahat rahat calıstım asla yormadı. Tavsiye ederim onur abi parçayı komple metale indirip çektirme yöntemiyle oldugunca düzeltirsin. Sonrasında silme macunlarla ayıpları kapattırırsın.

bizde de yaklaşık 2-3 cm macun olduğu için ilk etapta elle girdik, son katmanlarda kazıma diski ile devam etmiştik işe :)

Dou
14-12-2013, 17:55
uygun rakama toplamalık bir e36 coupe aldım ancak arabanın kaportasını muhteşem bir usta kör olacak şekilde macunlamış özellikle kapı kaput ve arka çamurluklar felaket durumda şimdi soruma gelince

bu macunlardan tamamen arındırılıp kapı ve çamurluklarda devam eden hatlar ortaya çıkarılabilirmi kaza sonucu bozulmuş olan bu hatları tekrar yerine getirebilmek oluşturmak mümkünmüdür örneğin arka çamurluklar sökülemediği için iç taraftan çalışma şansları yok dışardan çekme aparatlarıylamı yapıyorlar bu işi

Toplamalık aldıysan, kaput ve kapıları yenisiyle değiştir gitsin, en azından civatalı parçaları.

Uğraştığına değmez.

onurdestan
15-12-2013, 10:48
cevaplar için teşekkürler beyler kapıları ve kaputu değiştirmek kolay ama bu sefer arka çamurlukların okadar düzgün yapılması lazımki kapılarla yanyana sırıtmasın yoksa iki tane boyasız kapı buldum tertemiz eski toprak amerikancı bir ustam var ona gidicem haftaiçi konuşucam kurtarabilirmiyiz diye ama eski amerikanlar ve voslar gibi 2-3 cm değil macun sadece dengesiz macunlanmış araç

zamanım olsa bende kendim girişicem ama haftanın 6 günü çalışarak sadece kontrol edebilirim ara sıra :)