PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.0 wrx & 2.5 wrx karsilastirmasi

gselcuk
12-12-2013, 17:38
Bir türlü anlam veremediğim farklı yerler de fikirler aldığım bir konu 2.0 wrx ej205, 2.5 wrx ej 255 ler arasındaki farklılıkları avantaj dezavantaj olarak değerlendirip insanların yanlış bildiği şeyleri duzeltebilirmiyiz artık ?

XSi
12-12-2013, 18:17
Basla bakalim devami gelsin..

TaYFuN
12-12-2013, 18:21
Vergilendirme sistemi duzelmedikce yanlis bilinenleri duzeltemeyecegimizi dusunuyorum şahsen. :)

Gimifayf
12-12-2013, 18:22
Takipteyim bende...

gselcuk
12-12-2013, 18:31
*505 lira vergi fazlası var (ki subaruya binecek bir insan bazı şeyleri göze almıştır zaten.)
*2.0 wrx de halojen 2.5 wrx de hıd xenon far doğal olarak otomatik yükseklik ayari var 2.5 wrx.de.
*daha yeni kasa ve daha yeni konsol.
*2.0 wrx de 16 bit 2.5 wrx de 32 bit beyin var.
*2.0 avcs yok 2.5 avcs var.
*daha az km daha az yıpranma.
*2.5 lar yazılım yükleme vs işlemlerin de daha hassas lar be kırılma ihtimalleri yüksek stock olarak bakılınca hiç bir farklılıkları yok .

gselcuk
12-12-2013, 18:36
Yakıt tüketimi olarak ortalama 1 lt fark var ayrıca da ;)

Genel olarak söylediklerim de yanlışım varsa büyük lerimin düzeltmesi temennim ile

Merthan
12-12-2013, 19:10
2005 Wrx ile 2006 ların arasında konsolda ne gibi farklılıklar var?
2.5 Wrx koltukları çok daha güzel.
Zannedersem 2.5 Wrx'in son hızı daha fazla.
2.0 Wrx stock jantları 2.5 e göre daha güzel.

Turbolar arasında fark var mı?

gselcuk
12-12-2013, 19:17
2005 ile 2006 lar arasın da kısmi olarak fark yok fakat 2003 2004 ler eski konsol.
İkisinin turbosu da td04 bildiğim kadarıyla.

Merthan
12-12-2013, 19:19
Peki 2005 te kuvvetlendirilen yürüyen aksam 2006 da da var mı?

gselcuk
12-12-2013, 19:22
2005 de kuvvetlendirilen yürüyen aksam dedikleri şey sadece şti lar için geçerli diye biliyorum. Yani 2003-04-05 modellerin şanzıman ları aynı.

Merthan
12-12-2013, 19:31
Yok Wrxlerde de var 2003-2004 aynı ama 2005 yürüyen aksam daha dayanıklı.
Sert süspansiyonlar var ve şanzıman daha dayanıklı bunlar benim bildiklerim başka fark varmı bilmiyorum yürüyende.

Yabancı forumlarda genel olarak herkes 2.5 demiş bu karşılaştırmada.
Ama işte adamlarda vergi emisyon değeri üzerinden ödeniyor bizdeki gibi hacime göre değil.
Onlara 3.5 Wrx mi desen gidip onu alırlar :)

gselcuk
12-12-2013, 21:51
Yok Wrxlerde de var 2003-2004 aynı ama 2005 yürüyen aksam daha dayanıklı.
Sert süspansiyonlar var ve şanzıman daha dayanıklı bunlar benim bildiklerim başka fark varmı bilmiyorum yürüyende.

Yabancı forumlarda genel olarak herkes 2.5 demiş bu karşılaştırmada.
Ama işte adamlarda vergi emisyon değeri üzerinden ödeniyor bizdeki gibi hacime göre değil.
Onlara 3.5 Wrx mi desen gidip onu alırlar :)

Şanzımanla ilgili bir değişiklik olmadi fakat süspansiyon olarak ters düz yapıldı diye biliriz bunda da hissedilebilir yada kayda değer birşey olmadı. Vergi konusuda söylediğim gibi her ne olursa olsun 230 hplerde turbo beslemeli 4*4 bir arabaya binmeyi göze almışsın ve seni tek cekindiren şey 550 liralık yıllık vergi farkı mi ?

kickboxer
13-12-2013, 00:34
ej205 open deck non avcs kapak
ej255 semi close deck block (gömlekler daha dayanıksız)single avcs kapak
ej255 Sekman kanalları çok hassas yazılan bir çok sebep var ama bence malzeme kalitesi
ej205 pistonları daha dayanıklıdır
Yürüyen aksam olarak dişliler belki birkaç işlemden daha geçmiştir kafat aynı b...kun mavisi diyim
Diffler aynı r160
Kapak flowlarını ve yağlamayı birbirinden çok ayıramam
EJ255 birazdaha restrict edilmiş bir kapaktır ej257 bile ej207 nazaran çok daha geride kapak
tasarımı olarak.
2.5 çok daha seviliyor alttan torkunu çok seviyorlar
Turbolar td04
2.5 WRX intercooler daha küçük
Frenleri aynı

Merthan
13-12-2013, 00:58
ej205 open deck non avcs kapak
ej255 semi close deck block (gömlekler daha dayanıksız)single avcs kapak
ej255 Sekman kanalları çok hassas yazılan bir çok sebep var ama bence malzeme kalitesi
ej205 pistonları daha dayanıklıdır
Yürüyen aksam olarak dişliler belki birkaç işlemden daha geçmiştir kafat aynı b...kun mavisi diyim
Diffler aynı r160
Kapak flowlarını ve yağlamayı birbirinden çok ayıramam
EJ255 birazdaha restrict edilmiş bir kapaktır ej257 bile ej207 nazaran çok daha geride kapak
tasarımı olarak.
2.5 çok daha seviliyor alttan torkunu çok seviyorlar
Turbolar td04
2.5 WRX intercooler daha küçük
Frenleri aynı
Peki mevzu yüklemeye geldiği zaman?
Konuyu bulamıyorum bi türlü ama eğer yanlış hatırlamıyorsam forumda birisi 2.5 Wrx'e yazılım yapmak istemişti ama Özgün abi 'piston please' yazmıştı bu ne demek oluyor? Yani sadece yazılımdan bahsediyoruz.

M_PROJECT
13-12-2013, 01:02
Peki mevzu yüklemeye geldiği zaman?
Konuyu bulamıyorum bi türlü ama eğer yanlış hatırlamıyorsam forumda birisi 2.5 Wrx'e yazılım yapmak istemişti ama Özgün abi 'piston please' yazmıştı bu ne demek oluyor? Yani sadece yazılımdan bahsediyoruz.

segman kanallari yuzunden , 2.5 cabuk kiriyor , ya piston ya kanal , ya segman , ben 105.000 km de kirdim , kimisi daha once kiriyor vsvs , ozgunun piston pls demesi bundan .

Merthan
13-12-2013, 01:04
segman kanallari yuzunden , 2.5 cabuk kiriyor , ya piston ya kanal , ya segman , ben 105.000 km de kirdim , kimisi daha once kiriyor vsvs , ozgunun piston pls demesi bundan .
Motor içine girmeden tek seçenek filtre ve egzoz mu yani sadece?

M_PROJECT
13-12-2013, 01:07
Motor içine girmeden tek seçenek filtre ve egzoz mu yani sadece?

standart kiran bile var . 2.5 alcaksan motor yapmayi aklinin bir kenarina yaz derim ama gozunde korkmasin. dedigim gibi ben bi dunya km gittim bisi olmadi , ha ne vardi dicen arabanda hic bisi yoktu egzoz yazilim vsvsv stock turbo ...

butcen varsa kafanda da belirli bir hp hedefi varsa , sti al motorunu ona gore topla ve sorunsuzca bin derim . wrx ile ugrasmak cebine zarar , yuruyen dert .

Merthan
13-12-2013, 01:13
standart kiran bile var . 2.5 alcaksan motor yapmayi aklinin bir kenarina yaz derim ama gozunde korkmasin. dedigim gibi ben bi dunya km gittim bisi olmadi , ha ne vardi dicen arabanda hic bisi yoktu egzoz yazilim vsvsv stock turbo ...

butcen varsa kafanda da belirli bir hp hedefi varsa , sti al motorunu ona gore topla ve sorunsuzca bin derim . wrx ile ugrasmak cebine zarar , yuruyen dert .
Abi haklısında şuan bütçemin yeteceği bi Sti muhtemelen Bugeye olucak.
Haklısın herkes aynısı diyor ama Sti benim gözümde çok büyüyor. Yani nasıl güvenip alıcam ki kaç tane var internette bugeye ama işte almaya yemiyor bi türlü.
Millet öyle şeyler söylüyorki Sti için masraf baabında resmen soğuyorum arabadan.
1 kerede direkten döndüm almaktan son anda kendim vazgeçtim adam beni ikna etmedi bi türlü,sürekli sanki bana kakalamaya çalışıyor gibi hissettim hoş hala satılık araba aylar oldu.

M_PROJECT
13-12-2013, 01:15
ozaman temiz wrx bulup sti yuruyen alabilirsin , dedigim gibi butce meselesi . Varsa ayiracak butcen sti yuruyenli wrx yaparsin , cokta guzel olur , bnunlari hemen bir anda yapicam diye de dusunme , zamana yay . onceliklerini belirle ona gore hareket et .

Merthan
13-12-2013, 01:17
ozaman temiz wrx bulup sti yuruyen alabilirsin , dedigim gibi butce meselesi . Varsa ayiracak butcen sti yuruyenli wrx yaparsin , cokta guzel olur , bnunlari hemen bir anda yapicam diye de dusunme , zamana yay . onceliklerini belirle ona gore hareket et .
Ne kadar maal oluyor peki sti yürüyen?
Birde 2003-2004 mu 2005 mi alayım? Yani farketmez mi yoksa illede 2005 mi diyorsun?

iynn-RS
13-12-2013, 01:18
2.0 sti yada 2.5 sti hacim farketmez, stock turbo stock motor sAdece egzoz filitre yazilim la tepe tepe kirmadan kullanabilecegimiz model hangisi bu imprezanin ?

Merthan
13-12-2013, 01:19
2.0 sti yada 2.5 sti hacim farketmez, stock turbo stock motor sAdece egzoz filitre yazilim la tepe tepe kirmadan kullanabilecegimiz model hangisi bu imprezanin ?
Bizim bahsettiğimiz Wrx abi Sti hakkında değil bu söylenenler.
Ayrıyetten olarak soruyorsan ona bişey diyemem :)

M_PROJECT
13-12-2013, 01:21
Ne kadar maal oluyor peki sti yürüyen?
Birde 2003-2004 mu 2005 mi alayım? Yani farketmez mi yoksa illede 2005 mi diyorsun?

ben olsam 2006-07 alirdim , kisisel tercih . komple sti yuruyen brembolar dahil 12 14 bulur

ikiside , ama 2.0 daha saglam benim gozumde motor olarak .

Merthan
13-12-2013, 01:23
ben olsam 2006-07 alirdim , kisisel tercih . komple sti yuruyen brembolar dahil 12 14 bulur

Tamam çok teşekkür ediyorum bilgiler için iyi tecrübe oldu.

iynn-RS
13-12-2013, 01:31

al 2.0 sti sadece egzoz la tepe tepe bin sifirdan kalk roll yap hic
yagina suyuna bak motoruna sanzumana hic bisey olmaz diyosun yani.

peki yil olarak hangi modeli daha saglam.

M_PROJECT
13-12-2013, 01:47
yagina suyuna bak motoruna sanzumana hic bisey olmaz diyosun yani.

peki yil olarak hangi modeli daha saglam.

doldurada bilirsin yine bisi olmaz . ( doldurmaktan kastim buyuk turbo vsvs bolt on yani )

05 bence en makulu 2.0 icin

VWci
13-12-2013, 02:43
Kompe STI yuruyeni almadan da STI sanzimanina gecebilirsiniz. Eger devasa turbolari kullanmayacaksiniz... Sadece avrupa ya da abd 2006-2007 sanzimani alarak. yani bizim difler 3.54 ona uygun sti sanzimani ile bu isi halledersiniz.

Eger sanziman dccdli ise yilina gore 35-65, 49-51 guc aktarimina sahip olursunuz.

Ote yandan, bence 2.0 sti temiz duzgun tecavuz edilmemis (tecavuz edilse de yuruyeni ozellikle cok saglam :D) ise 2002-2005 sti her turlu alinir... DCCD mi istiyorsun. En kotu DCCD li bir sti sanzimani ile dccd pro alirsin... Cikan sanzimani da satarsin...Bu konuda tam emin olmamakla birlikte 2.5 WRX'leri son dif oranlari 3.70. Dolayisi ile STI sanzimanini r180 dif almadan takamazsiniz... (ABD kesin 3.70)

Otomobillere meraki olan ve otomobille kendisi ugrasan bir kisinin Subarusu olup sagi ve solu ile ugrasmadan degistirmeden durmasi cok cok zor... :D Milyon tane parca var... Aliyorsun... Dolayisi ile masraf oluyor... Bunun icin bir kac tane kiz arkadas yapin onlar ile ugrasmaktan subaruya daha az vakit ayirirsiniz dolayisi ile masraf daha az olur... :D :D

Ben 2.5 Turbo Forester'a binmistim.... Yani o altan toplamasi bir anda ziplamasi muthis bir sey... Hacim ve AVCS farki. Ancak WRX kapagin daha akiskan oldugu soyleniyor... 2.5 blok 2.0 kapak uyglandiginda herhalde biraz daha guc urettiyor... Ancak kapak akiskanligi ne kadar onem arz ettigi cok daha muhendislik ve ar-ge isteyen bir durum. Yani bizler icin onemi yok. Saliselerin pesinde kosturmuyorsak....

Ayrica EJ205 olarak single AVCS mevcut... O da 2004-2005 Forester XT....

Ozetle 2.0 WRX ile 2.5 WRX bence cok guzel araclar... Ancak 2.5 motorun kotu nami (saglamlik acisindan) vergi dezavantaji (2007 781x2, 2008 1250x2) ile piyasasi biraz daha dusuk gorunuyor...

Diger taraftan 2006-2007 konsol 2005 WRX ile ayni. Ancak koltuklari cift renk. Tatli gorunuyor.

Bir de dis gorunum onemli bir faktor. 2003-2005 gorumunun hastasi, 2001-2002'nin ve 2006-2007'nin hastasi farki oluyor. Herkesin zevki farkli.... :) Bence, Blob sonra Hawk sonra Bug...

gselcuk
13-12-2013, 07:18
Tune yapılmadıkça stock motor olan bir wrx için wrx şanzımanı yeterli olabilir diye düşünüyorum. Fakat her arabanın şanzımanı kirilabildigi gibi wrx de stock motorla kırılabilir. Tamamiyle kullanıma bağlı bence sayın abim.

gselcuk
13-12-2013, 07:26

Ek soz filtre yazılım demek fazla basınç fazla sıcaklık vs vs şeyler demek abi buna tepe tepe kullanmaktan tam olarak kastın nedir ki ? Sonuçta hiç bir arabayı stock haliyle yazılım filtre eksoz yapıp tepe tepe kullanamiyorsun ki. ?

O paraları verdikten sonra wrx almanın mantığı ne abi ? Neye bindiğini bilmen lazım bence tamamen wrx se wrx dir. Şti için zorlamaya gerek yok ha illa dersin ben wrx alicam her parçasını kendim zevk ala ala toplyacagim o sabır azim ve maddiyati gösterebilecek Türkiye de sayılı insan vardır diye düşünüyorum.

yagina suyuna bak motoruna sanzumana hic bisey olmaz diyosun.

Ooyle bişey yok bence :)

gselcuk
13-12-2013, 07:28
Kompe STI yuruyeni almadan da STI sanzimanina gecebilirsiniz. Eger devasa turbolari kullanmayacaksiniz... Sadece avrupa ya da abd 2006-2007 sanzimani alarak. yani bizim difler 3.54 ona uygun sti sanzimani ile bu isi halledersiniz.

Eger sanziman dccdli ise yilina gore 35-65, 49-51 guc aktarimina sahip olursunuz.

Ote yandan, bence 2.0 sti temiz duzgun tecavuz edilmemis (tecavuz edilse de yuruyeni ozellikle cok saglam :D) ise 2002-2005 sti her turlu alinir... DCCD mi istiyorsun. En kotu DCCD li bir sti sanzimani ile dccd pro alirsin... Cikan sanzimani da satarsin...Bu konuda tam emin olmamakla birlikte 2.5 WRX'leri son dif oranlari 3.70. Dolayisi ile STI sanzimanini r180 dif almadan takamazsiniz... (ABD kesin 3.70)

Otomobillere meraki olan ve otomobille kendisi ugrasan bir kisinin Subarusu olup sagi ve solu ile ugrasmadan degistirmeden durmasi cok cok zor... :D Milyon tane parca var... Aliyorsun... Dolayisi ile masraf oluyor... Bunun icin bir kac tane kiz arkadas yapin onlar ile ugrasmaktan subaruya daha az vakit ayirirsiniz dolayisi ile masraf daha az olur... :D :D

Ben 2.5 Turbo Forester'a binmistim.... Yani o altan toplamasi bir anda ziplamasi muthis bir sey... Hacim ve AVCS farki. Ancak WRX kapagin daha akiskan oldugu soyleniyor... 2.5 blok 2.0 kapak uyglandiginda herhalde biraz daha guc urettiyor... Ancak kapak akiskanligi ne kadar onem arz ettigi cok daha muhendislik ve ar-ge isteyen bir durum. Yani bizler icin onemi yok. Saliselerin pesinde kosturmuyorsak....

Ayrica EJ205 olarak single AVCS mevcut... O da 2002-2005 Forester XT....

Ozetle 2.0 WRX ile 2.5 WRX bence cok guzel araclar... Ancak 2.5 motorun kotu nami (saglamlik acisindan) vergi dezavantaji (2007 781x2, 2008 1250x2) ile piyasasi biraz daha dusuk gorunuyor...

Diger taraftan 2006-2007 konsol 2005 WRX ile ayni. Ancak koltuklari cift renk. Tatli gorunuyor.

Bir de dis gorunum onemli bir faktor. 2003-2005 gorumunun hastasi, 2001-2002'nin ve 2006-2007'nin hastasi farki oluyor. Herkesin zevki farkli.... :) Bence, Blob sonra Hawk sonra Bug...

Sen ne güzel aciklamissin ve abi :) dış görünüş faktörüne kesinlikle katılıyorum değilse 2.5 wrx i mâl ettiğim fiyatlarda temiz bi 2.0 şti alabilirdim fakat tamamen zevk meselesi o kısmı ona bişey diyemem.

VWci
13-12-2013, 08:08
Forester bilgisini yanlis yazmisim foresterlar 2004-2005 AVCS'i var... 2003'de yok.

VWci
13-12-2013, 08:10
Sen ne güzel aciklamissin ve abi :) dış görünüş faktörüne kesinlikle katılıyorum değilse 2.5 wrx i mâl ettiğim fiyatlarda temiz bi 2.0 şti alabilirdim fakat tamamen zevk meselesi o kısmı ona bişey diyemem.

Aracin cok guzel bence... 2.5 hacimli subarularin alt devirleri cok farkli oluyor... 2.5 Turbo duz vites foresterda td04 ile birlikte alttan bir anda geliyor... Cok keyifli...:)

sagi
13-12-2013, 08:38
peki öleyse bende bu başlık altında bir soru sormak istiyorum 2.0 wrx sti alsak kronik sıkıntıları varmıdır kiminle konuşsam vtec typeR gibi olmaz deniliyo yakıt olarak fazlalığını biliyo ve göze alıyorum fakat motor kırma ve şanzımanda sıkıntı çıkarabiliyo deniliyo sürekli sıkan birisi değilim ayda yılda bir sıfırdan dikerim gazlarım dersem alınıcak arabamıdır ?

gselcuk
13-12-2013, 09:27
peki öleyse bende bu başlık altında bir soru sormak istiyorum 2.0 wrx sti alsak kronik sıkıntıları varmıdır kiminle konuşsam vtec typeR gibi olmaz deniliyo yakıt olarak fazlalığını biliyo ve göze alıyorum fakat motor kırma ve şanzımanda sıkıntı çıkarabiliyo deniliyo sürekli sıkan birisi değilim ayda yılda bir sıfırdan dikerim gazlarım dersem alınıcak arabamıdır ?

Sıfırdan kalkmak hangi araba olursa olsun zararlıdır zaten. Ayrıca kaliteli parçalarla sağlam bir usta tarafından forgetlanmis bütün parçalarıyla (defiler brembolar vs vs ) tam kapsamlı olarak yürür hale getirilmiş bir 2.0 sti alınacak bir arabadir.

@Vwci teşekkürler abi alt devirler çok çok başarılı bu aracı süren kullanan bir kaç akrkadssim oldu onlarda aynı şeyi söylüyorlar.

Dayı
13-12-2013, 10:08
Kiminle konuşsam demişsiniz, bu konuştuğunuz kişiler subaru sahibi mi yoksa onlar da arkadaslarından sagdan soldan duyduklarınimi soyluyorlar.

Dayı
13-12-2013, 10:12
2.0 sti ı forgedlamaya gerek yok, çok sağlamdır, stock motorla 500 beygir e yaklaşırsin. Cok buyuk bir hata yapmadıkca 2.0 sti motor ve sanzuman ı hic bir problem cikartmaz diyebilirim.

khan
13-12-2013, 10:15
bir suru farkli soru ve konu olmus baslikta, kim ne ogrenmek istiyorsa acikca sorarsa bildigim kadar yardimci olayim.

khan
13-12-2013, 10:17
2.0 sti ı forgedlamaya gerek yok, çok sağlamdır, stock motorla 500 beygir e yaklaşırsin. Cok buyuk bir hata yapmadıkca 2.0 sti motor ve sanzuman ı hic bir problem cikartmaz diyebilirim.

o eskidendi dayi, en yeni ej207 stock motor nerdeyse 10 yildir abuse goruyor ve ortalama 150k kmlerde artik eger yapilmamis veya dusuk kmde bir 207 almazsaniz onuda yapmak zorundasiniz.

khan
13-12-2013, 10:23
hele daha once isin ehli olmayan bir yerde yapildiysa tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz ki artik isin ehli tabiri de oldukca korkulasi bir tabir oldu, isimler buyuk ama yapilan isleri gorunce adam bu musteriler kimlere guveniyor dedirtiyor.

Merthan
13-12-2013, 10:25
Hangi ilana baksam komple boyalı oluyor. Sebebini soruyorum temizlik boyası deniyor.
Nedir arkadaş bu temizlik boyası,Hep performanslı arabalara denk geliyor nedense temizlik boyası.

Merthan
13-12-2013, 10:28

Ayrica EJ205 olarak single AVCS mevcut... O da 2004-2005 Forester XT....

Alırken nelere baktırmak gerekiyor? İstanbul'da ekspertiz nerde yaptırabiliriz?
Bakan usta bana bu arabanın motoru sağlam diyebilir mi yoksa kapalı kutu mu?

gselcuk
13-12-2013, 10:36
Aracin cok guzel bence... 2.5 hacimli subarularin alt devirleri cok farkli oluyor... 2.5 Turbo duz vites foresterda td04 ile birlikte alttan bir anda geliyor... Cok keyifli...:)

o eskidendi dayi, en yeni ej207 stock motor nerdeyse 10 yildir abuse goruyor ve ortalama 150k kmlerde artik eger yapilmamis veya dusuk kmde bir 207 almazsaniz onuda yapmak zorundasiniz.

Kesinlikle katılıyorum.

VWci
13-12-2013, 10:46

Istanbul'u bilmiyorum ancak forumda Istanbul'lu bir cok subarucu arkadas var.Onlar yardimci olabilir diye dusunuyorum.

gselcuk
13-12-2013, 11:09

Motor olarak kimse kesin birşey söyleyemez diye düşünüyorum. Kapalı bir kutu tamamen bunun içinde referans ve sabır önemli diye düşünüyorum.

Merthan
13-12-2013, 12:29
Istanbul'u bilmiyorum ancak forumda Istanbul'lu bir cok subarucu arkadas var.Onlar yardimci olabilir diye dusunuyorum.
Yok anladımda aslında sormak istediğim detaylı olarak baktırmamız gereken bi yeri var mı?
Typer da senkromeç Cupra'da Dsg gibi

Merthan
13-12-2013, 12:30
Motor olarak kimse kesin birşey söyleyemez diye düşünüyorum. Kapalı bir kutu tamamen bunun içinde referans ve sabır önemli diye düşünüyorum.
Doğal olarak nasıl bi forged olduğunu da söyleyemez.

sagi
13-12-2013, 13:54
Kiminle konuşsam demişsiniz, bu konuştuğunuz kişiler subaru sahibi mi yoksa onlar da arkadaslarından sagdan soldan duyduklarınimi soyluyorlar.

4-5 tanesi subaru kullanan arkadaşlarım diğerleri subaru sahibi olan arkadaşlarından aldığı bilgiler doğrultusunda sakın yanaşma diye uyarıp duruyorlar yoksa binmek istediğim araç 2.0 sti merak ediyorum,birde stock motorda olsa sıfır motorda olsa yanlış benzin sonucu kırabiliyor sanırım doğrumu ? Ayar yaptırmak gerekiyormu ?

gselcuk
13-12-2013, 14:11
Konuyu genel olarak topladığımız zaman 2.0 wrx ile 2.5 wrx arasında atla deve yok diyebilirmiyiz ? İnsanların ağzına dolanan 2.5 wrx kiriliyormussss şanzıman dagitiyormussss vergisi cokmusss onyargisini kaldirabilirmiyiz.

kickboxer
13-12-2013, 16:59
Konuyu genel olarak topladığımız zaman 2.0 wrx ile 2.5 wrx arasında atla deve yok diyebilirmiyiz ? İnsanların ağzına dolanan 2.5 wrx kiriliyormussss şanzıman dagitiyormussss vergisi cokmusss onyargisini kaldirabilirmiyiz.

Kısaca
2.5 wrx in piston sıkıntısı bence hala iki araç arasındaki en büyük dezavantaj
avcs ve hacimde ej205 e göre avantaj

Frequency_48
13-12-2013, 21:31
Temizlik boyası konusu ise şu; Ben kendi adım adına söylüyorum, Bu tarz arabalar öyle çizik verniği atık olarak binilmez, sahibi binmek istemez.
Korhan ında değiği gibi en az bu arabalar 10 yıllık ve 150 000 km civarında.. haliyle değişik zamanlarda değişik zamanlarda boyandığı için ton tutmuyor, yama boya, v.s v.s. keyif arabası oluncada adam güvendiği yerde komple boya attırıyor. Olayın pisikolojik boyutu bu.

Ama adam kazalı arabaya komple boyalı diyordur... o ayrı mesele..Baktıracaksın.

Şu anda hayatımda tek önceliğim arabanın boyası olsa, kendine güvenen bir adı namı duyulmuş bir boyacıya bende komple boya attırabilirim. Şu var, arabamın boyası kötümü... Hayır...Gören bile boşuna boyatırsın diyor..Boyatırsam neden boyatırım, temizlik için.. Şu var arabam 99 model..

Merthan
13-12-2013, 21:38
Temizlik boyası konusu ise şu; Ben kendi adım adına söylüyorum, Bu tarz arabalar öyle çizik verniği atık olarak binilmez, sahibi binmek istemez.
Korhan ında değiği gibi en az bu arabalar 10 yıllık ve 150 000 km civarında.. haliyle değişik zamanlarda değişik zamanlarda boyandığı için ton tutmuyor, yama boya, v.s v.s. keyif arabası oluncada adam güvendiği yerde komple boya attırıyor. Olayın pisikolojik boyutu bu.

Ama adam kazalı arabaya komple boyalı diyordur... o ayrı mesele..Baktıracaksın.

Şu anda hayatımda tek önceliğim arabanın boyası olsa, kendine güvenen bir adı namı duyulmuş bir boyacıya bende komple boya attırabilirim. Şu var, arabamın boyası kötümü... Hayır...Gören bile boşuna boyatırsın diyor..Boyatırsam neden boyatırım, temizlik için.. Şu var arabam 99 model..
İşte alırken tamam boyalı keyime alıcam binicem diyorsun ama iş satmaya geldiği zaman sıkıntı oluyor.

Merthan
13-12-2013, 21:40
4-5 tanesi subaru kullanan arkadaşlarım diğerleri subaru sahibi olan arkadaşlarından aldığı bilgiler doğrultusunda sakın yanaşma diye uyarıp duruyorlar yoksa binmek istediğim araç 2.0 sti merak ediyorum,birde stock motorda olsa sıfır motorda olsa yanlış benzin sonucu kırabiliyor sanırım doğrumu ? Ayar yaptırmak gerekiyormu ?
O kadarda değil yni stock bi motor yanlış benzinle nasıl kırılsın ki o zaman tüm arabaların motorunun kırılması lazım mantık olarak.
Bahsettiğimiz araba Japon arabası,yazılımlıların benzin sonucu kırdığını duydum bende ama stock motorda hiç duymadım...

Frequency_48
13-12-2013, 21:53
hele daha once isin ehli olmayan bir yerde yapildiysa tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz ki artik isin ehli tabiri de oldukca korkulasi bir tabir oldu, isimler buyuk ama yapilan isleri gorunce adam bu musteriler kimlere guveniyor dedirtiyor.

Korhan a sonuna kadar katılıyorum..

Adın sanı bilinen kendisi yıllarca subaru yetkili servisinde çalışmış özel subaru servisinde bile adam hava filtresinin bir kısa kenarının süngerini kolay girsin diye koparıp koyuyorsa, Komp. testinden sonra kopardığı buji kablolarını öylece ittirip yerine beni yola gönderiyorsa.. (Kendisi veya kalfası fark etmez) Aşılacak çok fazla mesafemiz vardır.. Bunları anlatmak yazmak inanın benı mutlu etmiyor. Ama bilinçlenip eleştirmezsek nasıl düzeltecekler kendilerini..

Bırakın motor yapmayı...Yağ değiştirmek bile problem bu memlekette..
Motor yapma konusundaki yorularımıda başka konularda görebilirsiniz..

http://u1312.hizliresim.com/1j/f/vhddp.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Frequency_48
13-12-2013, 22:05
KOmple boya konusunda satarken mutlaka soru işareti kalır..Fotograflanması lazım komple boyanırken..Detaylarıyla... Bana göre..

Stok arabada pompa benziniyle araç kırılmaz....Örneğin benım 99 GT stok 87+ oktana göre ayarlıdır. 2012 WRX ler 91 oktan, STİ lar 93 oktan a göre ayarlıdır. Subarunun global sitesinde yazıyordu yanılıyorsam. RON+MON / 2 olarak hesaplanır. Yazılımı yapan kişinin ince ayarı çok önemli.

95 ve 97 oktan diye satılan pompa benzinler Tüpraş bildilerine göre;

95 oktan : RON 95+MON 85 =90 oktan yapar...

97 oktan : RON 95 +MON 86 =90,5 oktan yapar..

Ürün Bilgileri - Tüpraş (http://www.tupras.com.tr/detailpage.tr.php?redirect=products.tr.php&lRedirectPageID=145)

iynn-RS
13-12-2013, 22:56
doldurada bilirsin yine bisi olmaz . ( doldurmaktan kastim buyuk turbo vsvs bolt on yani )

05 bence en makulu 2.0 icin

teşekkürler

Ek soz filtre yazılım demek fazla basınç fazla sıcaklık vs vs şeyler demek abi buna tepe tepe kullanmaktan tam olarak kastın nedir ki ? Sonuçta hiç bir arabayı stock haliyle yazılım filtre eksoz yapıp tepe tepe kullanamiyorsun ki. ?

Ooyle bişey yok bence :)

koskoca subaru dunyada nam salmıs ımpreza wrx sti stock bınerek motormu kıracak. eger gercekten boyleyse yazık valla.

ben clıo rs ımı yıllardır tepe tepe kullanıyorum roll-drag hıc bısey olmuyo, 1 senedır leon cupra kullanıyorum yerı gelıyo 2.0 bar basıyoruz Allaha sukur onada bısey olmadı, stock motora gt30 takıp yıllardır bınen var hıcbısey olmuyo.

stı 450-500 hp tepe tepe kullanıyım demıyorum 350 hp de tepe tepe kullansanda bısey olmaması lazım bence.

khan
13-12-2013, 23:14
2.5 motorlarin standart hali zayifir, kirilir. bunun birkac sebebi var 2.0l ej207 sti motoru forged pistonludur cok saglamdir , ej25 lerde ise hyperuretic dokum piston vardir emisyon normlarina uymak icin forged piston kullanamadilar hatta ilk mars emisyon degerine uymak icin silindir kapaginin egzoz portuna oksijen basan bir hava pompasi bile takmak zorunda kaldilar. seneye yeni 2.0l makinalar geliyor , direk enjeksiyon sayesinde vag grubunda oldugu gibi tekrar forged piston kullanilabilecek bu sayede tekrar eski saglam fabrika cikisi motorlu sti olacak. ej25 de cok keyifli bir makina alttan torku inanilmaz fakat zaten motoru yapilmayan araba yok iyi yapilmis bir ej25 motorlu araba alirsan yine sikinti yok:)

Frequency_48
13-12-2013, 23:16
TD04 turbo 280 BG

WRX intercooler 330 bg

440 cc enjektör 350 bg

WRX oem krank 350 bg

Bu beygirlere kadar kullanılabilir.

obenR
14-12-2013, 01:34
ben iki tane wrx e aldım sattım birine 3 ay diğerine 3 yıl bindim hiç bir sorun yaşamadım hiç bir masrafta etmedim motorda yaptırmadım
ilki 2004 dü yazılım standarttı motoru yetkili serviste yapılmıştı, komple egzoz vardı headers dahil, turbosu vf34 dü ama standart basınçtaydı yazılımı yoktu. ben aldığım adamda şanzıman kırılmış yeni yapılmıştı, bende bir şey olmadı, sattığım kişide şanzıman gene kırılmış ama motor sağlam kalmış evveliyatını bilmiyom
ikincisi 2005 di vf34 turbo ıvır zıvır 1,7 bar cont. bindim üç yıl, motoru gene yapılmış aldım, özel serviste forgedlanmış aldım aracı motor yaptırmadım, şanzımanıda benden önce hiç kırılmamış bendede kırılmadı, o şekilde sattım,
2006-2007 wrx için bir fikrim yok ama 2003-2004 le 2005 arasındaki farklar konsol direksiyon klima kumandaları falan farklı, koltuklarda çok dikkatli bakmayınca anlaşılmayan desen farkı var, taban halısı önceki yıllara göre daha kaliteli, amortisörler kesinlikle çok çok daha sert, şanzımanda kimi fark var diyor kimi yok ama benim tecrübe ettiğim yazdığım gibi yukarda 2004 model olanda devamlı süre gelen bir şanzıman sıkıntısı devam etmişti ama 2005 de yüksek turbo basıncına rağmen bir türlü tamir görmeyen bir şanzıman vardı.
subaru alırkende her zaman motoru yapılmış, ekstralı bir araç almak boş alana kadar avantaj.
çok büyük kaza yoksada boyaya pek takılmamak lazım bence,
100 bin bakımı yapılmış almakta avantaj
üç yılda wrx e ettiğim masraf klima gazı, akü, ön fren diski balatası, yağ değişimi bir tane aks körüğü, rotil, aks keçesi aldım, bir kerede direksiyon pompasının contaları değişti 40 lira tuttu oda, öyle milletin dediği gibi sanayide yatıp kalkmadım yani
debriyajıda yalattırmadan kullandığım için bir türlü bitmedi milletin dediği gibi beş binde bir devriyaj balatası değişmedi sen kullanamıyosan balata ne yapsın.

VWci
14-12-2013, 03:10
2.0 WRX kranki 2.0 STI kranki ikisinin de parca numarasi ayni. Yani iki krankta ayni. Ayrica subarularin oem kranklari yuksek kalitesi ve balansi ile unludur. 2.0 STI'in kol ve pistonlari farkli.

Simdi benim arac 2003 WRX, depo kapaginin icinde koskoca 98 oktan benzin kullanin diye yazmislar... Eminim bu durum 2.5'lar cikana kadar devam etmistir. Cunku 2008 2.5 Turbo Forester'da (yeni kasa degil 2006-2007 kasa) depo kapagi icerisinde 95 oktan kullanin yaziyor...

Yani araclar fabrikadan farkli yakitlara gore ayarlanmis cikiyor. 98 oktana gore ayarlanmis bir araci 95 alip da zorlarsan kirilma ihtimali bulunuyor...

Diger yandan benim arabada da 125000 km dir fabrikadan cikan oem debriyaj bulunuyor.

khan
14-12-2013, 12:59
wrx krank ile sti krank farkli , parca numaralari sonradan birlestirildi hepsine sti krank vermeye basladi yedek parca numarasi olarak.
2005 wrx de sti krank var sadece oem olarak oncekilerde wrx var.
wrx krank zayif diye birsey yok sti krank daha iyi ama biz wrx kranklada deli gibi gazladik yillarca. malzemeleri ayni farklari sadece ana yatak yerlerinde cross drilled cift yag kanali var. buda yuksek devir donen arabada yag kaviasyonunu engellemek yagin terse gitme istegini kesmek icin;)

VWci
14-12-2013, 13:15
wrx krank ile sti krank farkli , parca numaralari sonradan birlestirildi hepsine sti krank vermeye basladi yedek parca numarasi olarak.
wrx krank zayif diye birsey yok sti krank daha iyi ama biz wrx kranklada deli gibi gazladik yillarca. malzemeleri ayni farklari sadece ana yatak yerlerinde cross drilled cift yag kanali var. buda yuksek devir donen arabada yag kaviasyonunu engellemek yagin terse gitme istegini kesmek icin;)

Tesekkur ederim yeni bilgiler icin... Hergun yeni bir seyler ogreniyoruz hep beraber... Bu konu cok faydali oluyor...:icon_tup:

sagi
14-12-2013, 16:00
O kadarda değil yni stock bi motor yanlış benzinle nasıl kırılsın ki o zaman tüm arabaların motorunun kırılması lazım mantık olarak.
Bahsettiğimiz araba Japon arabası,yazılımlıların benzin sonucu kırdığını duydum bende ama stock motorda hiç duymadım...

hmm anladım teşekkürler yorumlardan anladığım kadarı ile öleyse alıp standart keyif amaçlı binilebilcek bir araç 2.0 sti

Merthan
14-12-2013, 16:04
Korhan bey,size araç göstermeye getirildiği zaman baktığınız kıstaslar nelerdir?
Sadece 'Tork garaj referanslı' olması o aracı almam için yeterli midir?

gselcuk
14-12-2013, 17:32
Sadece 'Tork garaj referanslı' olması o aracı almam için yeterli midir?

Bence evet :)

khan
14-12-2013, 17:58
bizden referansli bir arac alacaginiz zaman onceden bize mutlaka sorun, bizde butun araclarin kayitlari bilgileri vardir ve prensip olarak arabanin neyi varsa soleriz. son zamanlarda bize hic gelmemis bazi araclarin bile ilaninda bizim adimiz geciyor. biz bir araci degerlendirirken olusabilecek muhtemel masraflari, kazasini boyasini, anlik masrafini, alt yapisini, kullanilan malzemelerin ne oldugunu ve ne kadar dayanacagini hakkinda butun bilgiyi aktaririz.

bkaraca
14-12-2013, 20:28
Ankara'da yaşıyor olsaydım bineceğim tek marka olurdu Subaru, ama ne yazıkki bulunduğum yerde Subaru'dan anlayan usta vs. yok :( çok özeniyorum çok.............

Frequency_48
14-12-2013, 21:20
Sende benim gibi yapabilirsin.. 6 yıldır bende. 5 yıl yağınıı suyunu değiştirdim. En son adını veremeyeceğim özel serviste buji kablolarını kopardığı halde yerine öyle oturtup Aydında dip gazla bir kaç kez vuruntulu çalışınca Zaten 160000 km de zayıflamış yataklarıda ezdim. Baktım yağ basıncım düştü. Sonrası da 6 aylık bir maceraya döndü.. Eli öpülesi ustalar sayesinde..Araç yatak bıraktığı içinde komple motoru değiştirdim.

Bu olayda benım aracıma 5 yıl bakan usta Muğla- Yatağanda kendi işyerini açmıştı. İşleri yoğundu. Tam o sıralarda bakım zamanı geldi bende komp değerlerini vesileyle ölçüreyim diyerek izin aldım kendi ustamdan, Özel servise götürmek için. Keşke ölçtürmez olsaydım. Şİmdi O ustamda sıra bekliyorum.. İşi şansa bırakmamak lazım.. Araca bir usta bakacak.. Ustamın işçiliği 10 numaradır ama. Ustam wrx intercooleri bir monte etti. Subaru özel servisi bile şaşırdı işçiliğine.. Tekerlerimin bijonlarını bile torkmetreyle sıkar..Ustanı bulacaksın özetle..

Binmeye çalışıyorum özetle...:-)

khan
14-12-2013, 23:27
devamli ustu kapali sikayet edecegine abi varsa bir durum kimdir soyle sana problem yaratan servis hem millet bilsin hemde o servis kimse bir daha ayni hatayi yapmasin ders alsin.

Frequency_48
15-12-2013, 00:30
Korhan ustam lafım size değil..Kızma hemen :-)

Çok dilim yandı da o yüzden...Aslında kızgınım ama etik olmaz diye isim veremiyorum.. Deşifre etmek gerekli..

Neyse konuyu dağıtayalım :-)

Başka bir konu altında açabiliriz belki konuyu..

Merthan
15-12-2013, 00:44
Korhan ustam lafım size değil..Kızma hemen :-)

Çok dilim yandı da o yüzden...Aslında kızgınım ama etik olmaz diye isim veremiyorum..Deşifre etmekgerekli..
Öncelikle yaşınız ve bilginiz gereği size saygı duyduğumu belirtmek isterim.
Sizden daha tecrübesiz kişiler var aynı benim gibi. Bakarsınız döner dolaşır sizin mağdur olduğunuz ustaya bizde denk geliriz altından kalkamayacağımız yükler alırız.
Bu yüzden bence afişe etmeniz gerekli diye düşünüyorum eğer yanlış anlamazsınız abicim:)

khan
15-12-2013, 00:49
yok yahu kizmak gibi bir durum yok, insanlar bence memnun ve mutsuz olduklari firmalari, kurumlari, garajlari, ustalari paylasmali ki hem insanlar tercihlerde daha isabetli davranmali hem de eksigi olanlar eksiklerini gidermeli.

bize de olabilir laf ben hakkaten konu kimin icin yazildi bilmiyorum.

herkezi memnun etmek gibi bir durum bizim iste soz konusu degil, yapilan is ozel ve riskli hata affetmez, sadece yag su degistirip siradan isler yapmiyoruz sonucta fakat yuzdesel olarak basarili veya duzgun is sayisi yapilan hatanin, basarisizligin cok ustundeyse yol dogru demektir, bir diger onemli mevzu bence bu iste niyet, eger art niyet, sahtekarlik vs yoksa hatalar telafi edilebilir veya cozulebilir sonucta.

Frequency_48
15-12-2013, 00:55
Teşekkür ederim anlayışın için.
Yaşımdan dolayı utanıyorum deşifre etmeye. Kısacası ben kendimden utanıyorum. Benım tecrübesizliğim arabamın şimdiye kadar yağ değişiminden başka hiç bir problem çıkarmamasıydı. Güveniyorsun gidiyorsun Sonuç Hayal kırıklığı.. Arabam kötü demiyorum. En temiz GT ler arasında olduğuna da eminim..

Bunu yanlış anlamayın sakın.. Değerli ustalarımız tabiki var.. Ankaraya gidebilsem Tork da nefesini açtıracağım biraz arabamın.. Sırf arabamın iyi yürüdüğüne ein olabilmek için 400 tl kablo ve program satın aldım.