PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : e36 Çözülemeyen Rolanti Sorunu

sde30
19-12-2013, 11:19
Çektiğim video 3. sayfada paylaştım ama görünmesi açısından burayada ekliyorum

TfqcPL3tdXk

2ZEC83MCVw8

Merhaba arkadaşlar aracımın rolantisiyle ilgili sorun yaşıyorum

Aracım lpg li ama sıkıntım hem benzinde hem lpg de

Son zamanda havaların soğuması ve yağmur kar başlayınca rolantim yine sapıttı zaman zaman 0lara kadar düşüyo hatta stop ediyordu

Yaptığım her işlemden sonra biraz düzelir gibi oluyor ama sorunum tamamen geçmiş değil

Yapılanları Şöyle Bir Sıralayalım

Emme Manifoldu Değişti

Akışmetre Değişti

OKsijen Sensörleri Değişti

Bujiler Değişti

Bobinlerde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum arabanın gaz yemesinde gitmesinde hiçbir sıkıntı yok

Rolanti Valfi değişti
Aracın Ecu'suna reset attım 90 dereceye gelene kadar rolantide çalıştırdım bi kaç gün iyi gibiydi sonra yine bozmaya başladı

Dün tekrar emme manifoldunu söktürdüm contalarını falan değiştirdik hava alıyor olabileceğini düşündüm ama araçta gram hava alma yok şu an

1.8 turbo
19-12-2013, 11:31
keske sıfır rolantı valfı alsaydın ve rolantı valf hortumlarını degısseydın.bende rolantıde stop etme sorunu vardı. benımkı her zaman yapmıyordu sadece lpg de gazdan ayagımı cekınce rolantı dusup kalkıyor bazen stop edıoyrdu defalarca rolantı motoru temızlendı cozulmedı degıstı kurtuldum

Can's
19-12-2013, 11:45
kompresyon olctunuz mu test edıp baktınız mı subaplarda egıklık vs durumuna
ama dedıgınız gıbı duzelıp sonra tekrar bozulmussa ecu yu sıfırladıgınızda tekrar sıfırlayıp bakmak gerek yıne duzelırse bır sure sonra bozulursa onunla alakalı durum olabılır

DallaraF395
19-12-2013, 11:48
Vanos varmi bu aracta?

drago
19-12-2013, 11:53
soğuk havalarda benim aracım da sapıtıyordu, hava iyiyse araç güzel hava kötüyse rölanti sapıtıyor, zaman zaman misfire oluyordu. Motor elektrik tesisatını değiştirdim araç düzeldi çok şükür

milksop
19-12-2013, 11:58
Vanos varmi bu aracta?

vanos varsa eger

vanosa giren 2yada 3tane sensor var onlar arızalı olabilir.

1.8 turbo
19-12-2013, 12:06
vanos varsa eger

vanosa giren 2yada 3tane sensor var onlar arızalı olabilir.

arac 328. vanos olmama ıhtımalı yok

sde30
19-12-2013, 12:13
keske sıfır rolantı valfı alsaydın ve rolantı valf hortumlarını degısseydın.bende rolantıde stop etme sorunu vardı. benımkı her zaman yapmıyordu sadece lpg de gazdan ayagımı cekınce rolantı dusup kalkıyor bazen stop edıoyrdu defalarca rolantı motoru temızlendı cozulmedı degıstı kurtuldum

Valla aklımdan geçiyor sıfır bi valf almak ama sıkıntı ondan değilse boşuna o kadar parada vermek istemiyorum

kompresyon olctunuz mu test edıp baktınız mı subaplarda egıklık vs durumuna
ama dedıgınız gıbı duzelıp sonra tekrar bozulmussa ecu yu sıfırladıgınızda tekrar sıfırlayıp bakmak gerek yıne duzelırse bır sure sonra bozulursa onunla alakalı durum olabılır

Kompresyon testi yapıldı bi sıkıntı yok

Vanos varmi bu aracta?

Evet var

soğuk havalarda benim aracım da sapıtıyordu, hava iyiyse araç güzel hava kötüyse rölanti sapıtıyor, zaman zaman misfire oluyordu. Motor elektrik tesisatını değiştirdim araç düzeldi çok şükür

Zaman zaman yapması banada sanki bi yerlerde temassızlık var gibi geliyor ama emin olamıyorum ki sorun nerde

DallaraF395
19-12-2013, 12:14
Vanos pompasi diyorum ozaman direk, vanos basinc testi sonrasi bir bakilsin.

milksop
19-12-2013, 12:16
araç sadece sogukken yapıyorsa ve belli bi hızdan devirden sonra yapmıyorsa. krantan vanosa gelen sensorde.

sde30
19-12-2013, 12:20
araç sadece sogukken yapıyorsa ve belli bi hızdan devirden sonra yapmıyorsa. krantan vanosa gelen sensorde.

Aracın gaz yemesinde en ufak bi sıkıntı yok ama giderken debrijaya basınca rolanti sallanıyor aracın hızına göre rolanti orantılı şekilde sallanıyor, örneğin 50 ile giderken az sallanıyor 130 ile giderken çok sallanıyor

sde30
19-12-2013, 12:43
Asıl sıkıntım yağmur yağdığında rolantinin çok sallanması, yağmur yağınca durduğu yerde bile sallanıyor rolanti ışıklarda falan diblere vuruyo stop edecek gibi oluyor

Acaba bi yerden kısa devre mi yapıyor yağmur yağınca ne oluyor bu arabaya

Böyle bi sıkıntıyı çözemeyince kafayı sıyırcak gibi oluyorum ALLAH sonumu hayır etsin :D

ugur_EN_
19-12-2013, 13:00
benzer bi sıkıntı benim aracımdada vardı ve 2 yıl boyunca uğraştım vanos değişti rölanti valfi değişti krank sensörü oksijen sensörü değişti ve sorun hala devam ediyodu lpg' de. yanlız benim sorunum sadece araç ilk marşta bişey yoktu sonra her durduğumda yapıyodu 3000 devir gaz verip bıraktığımda düzeliyodu ilk başlarda, en sonunda komple stop etmeye başladı bujileri yağı yağ filtresini ve gaz filtresini değiştirdim 3 hafta önce falan şuan hiç bi problem yok belki işinize yarar yazdıklarım rölanti ayarsızlığı bmw'lerde kronik oluyo bildiğim kadarıyla ve insanın çok canını sıkıyo artık bana tak ettirmiştiki allahtan çözüldü kurtuldum darısı başınıza.

sde30
19-12-2013, 13:04
benzer bi sıkıntı benim aracımdada vardı ve 2 yıl boyunca uğraştım vanos değişti rölanti valfi değişti krank sensörü oksijen sensörü değişti ve sorun hala devam ediyodu lpg' de. yanlız benim sorunum sadece araç ilk marşta bişey yoktu sonra her durduğumda yapıyodu 3000 devir gaz verip bıraktığımda düzeliyodu ilk başlarda, en sonunda komple stop etmeye başladı bujileri yağı yağ filtresini ve gaz filtresini değiştirdim 3 hafta önce falan şuan hiç bi problem yok belki işinize yarar yazdıklarım rölanti ayarsızlığı bmw'lerde kronik oluyo bildiğim kadarıyla ve insanın çok canını sıkıyo artık bana tak ettirmiştiki allahtan çözüldü kurtuldum darısı başınıza.

Dün bende buji, yağ, yağ filtresini değiştirdim ama lpg filtresini değiştirmedim bi değiştireyim belki benimde işime yarar :o

sde30
19-12-2013, 13:11
Aklımda şöyle birşey var ama ne derece doğru düşünüyorum bilmiyorum

Araç LPG de çalışırken ECU ona göre MAP yazıyor yani sorunum aslında LPG de ise yazılan MAP bozuksa bunu benzinede aktarıyor olabilir mi acaba ?

Bi kaç forumda okumuştum bunun önüne geçmek için O2 sensörlerine RÖLE bağlayıp LPG ye geçtiğinde devre dışı bırakılıyormuş araç böylece LPG de iken kendine MAP yazmıyormuş bu işe yarar mı acaba ?

ugur_EN_
19-12-2013, 13:38
öyle bişey olacağını zannetmiyorum ve ben hiç duymadım. sizin sorununuz rölanti valfi veya akişmetre gibi geldi bana çünkü hem benzinde hemde lpg de aynı sorunu yapıyor ve yüksek ihtimalle rölanti valfi diyebilirim tahminimce ben 480 tl e almıştım 2 sene önce Antalya'da ama daha uygun bulmanız mümkündür izmir deki parçacılar biraz daha uygun fiyat olarak.

TarikS
19-12-2013, 13:44
Yağmur yağınca akünün oralara veya elektrikle alakalı bir noktaya su sızıyor olabilir mi? Ben eski MINI'mde su sızıntılarından çok çekmiştim, en son akü havuzu sular altında kalıp araba çalışmayınca fark etmiştik dalgalanmaların sebebini :D

Sadece bir fikir, gözle kontrolü bedava en azından

sde30
19-12-2013, 13:48
Yağmur yağınca akünün oralara veya elektrikle alakalı bir noktaya su sızıyor olabilir mi? Ben eski MINI'mde su sızıntılarından çok çekmiştim, en son akü havuzu sular altında kalıp araba çalışmayınca fark etmiştik dalgalanmaların sebebini :D

Sadece bir fikir, gözle kontrolü bedava en azından

Akü bagajda olunca göz önünde olmayınca hiç bakmadık valla bi sonraki yağmurda itina ile bakacağım oralara :)

TarikS
19-12-2013, 13:59
Akü bagajda olunca göz önünde olmayınca hiç bakmadık valla bi sonraki yağmurda itina ile bakacağım oralara :)

Şimdi de bakabilirsiniz, sızıntı olduysa mutlaka iz vardır

Benim çamur içinde kalmıştı orası :D Cam tavanın su tahliyeleri tıkanması sonucu oldu diye düşündük, sizde sunroof varsa ihtimal yine kuvvetli

Umarım yoktur tabi, çok pis işler :)

ugur_EN_
19-12-2013, 14:01
akünün olduğu bölmenin altında tahliye olması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam akü bence çok düşük bi ihtimal ama siz genede bakın.

sde30
19-12-2013, 15:54
akünün olduğu bölmenin altında tahliye olması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam akü bence çok düşük bi ihtimal ama siz genede bakın.

Zaten orda su birikmiş olamaz o kadarda değil :) ama oraya bi su sızıntısı varsa temas falan söz konusudur belki bi bakmam lazım bugün abim arabama el koyduğu için kontrol edemedim :)

sde30
19-12-2013, 20:03
Az önce abim geldi beni işten aldı bugün yaklaşık 180 km yol yapmış 5 dakika önce bunun rolantisi sallanmaya başladı dedi öncesinde hiç yapmamış eve gelirken ben kullandım bi süre yaptı sonra yine kesti

Akünün orayı kontrol ettim nem dahi yok

drago
19-12-2013, 21:42
babacım sen onu tam teşekküllü bir bmw servisine götürmelisin, gerekirse senelerdir gittiğin ustanı bir seferlik de olsa değiştirmelisin. vanos değerlerin, enjektör değerlerin hepsi cihazda okunabilir değerler. okunabilir bütün verileri okuyup öyle bir yol haritası çizilmesi lazım. motor tesisatının bütün hatlarını tek tek kontrol etmesi lazım. sadece kötü havalarda ve yağmurda diyince aklıma direk başıma gelen geliyor ki inşallah değildir. mesela bende emme egzantrik ve 2. 3. bobine giden kablolar kavrulmuştu, görüntüde lehimli falan ama o lehim bile orada direnç oluşturuyordu, suyu yedi mi kendini bırakıyordu, su olmasa da bazen soğuk havalarda bazen de araba soğuk ama hava normalken yapıyordu. makinede verdiği hatalara baksaydık şimdi 2. ve 3. bobini, termostatı ve emme tarafı egzantrik sensörünü değiştirmiştik.

sde30
19-12-2013, 21:46
babacım sen onu tam teşekküllü bir bmw servisine götürmelisin, gerekirse senelerdir gittiğin ustanı bir seferlik de olsa değiştirmelisin. vanos değerlerin, enjektör değerlerin hepsi cihazda okunabilir değerler. okunabilir bütün verileri okuyup öyle bir yol haritası çizilmesi lazım. motor tesisatının bütün hatlarını tek tek kontrol etmesi lazım. sadece kötü havalarda ve yağmurda diyince aklıma direk başıma gelen geliyor ki inşallah değildir. mesela bende emme egzantrik ve 2. 3. bobine giden kablolar kavrulmuştu, görüntüde lehimli falan ama o lehim bile orada direnç oluşturuyordu, suyu yedi mi kendini bırakıyordu, su olmasa da bazen soğuk havalarda bazen de araba soğuk ama hava normalken yapıyordu. makinede verdiği hatalara baksaydık şimdi 2. ve 3. bobini, termostatı ve emme tarafı egzantrik sensörünü değiştirmiştik.

Bilgiler için teşekkür ederim olmazsa bende sağlam bi servise götüreyim aracı ama şu an için bilgisayarda arıza göstermiyor

Lehim falan demişsiniz benimde rolanti valfine giden kabloda sorun vardı kesip yeniden kablo çektiler lehimlediler acaba benim sıkıntım da bundan mı kaynaklanıyor

drago
19-12-2013, 21:52
bana söyleneni aynen aktarıyorum: Eğer ki tesisatta kopukluk olmuşsa onu lehimlesen dahi o lehim orada bir direnç oluşturuyor, evet akım geliyor ama düzensiz geliyor, o da düzensiz çalışmasına sebep oluyor demişlerdi. Bana ilk etapta mantıklı gelmemişti arabanın o kadar seçici olması ama bmwlerde çok sık rastlanan bir olay, özellikle kışın sürekli değiştiriyoruz dendi.

sefa325
19-12-2013, 21:53
başlıca; Vanos,Veya Hava Alıyor Olabilir Herhangi Biyerden Kontrol Etmek Lazım Manifoldun Altına Giren Zikron Filtrede Kontrol Edilmeli Aynı Zamanda Rolanti Motorunu Yenilemekde Fayda Var

sde30
19-12-2013, 21:56
bana söyleneni aynen aktarıyorum: Eğer ki tesisatta kopukluk olmuşsa onu lehimlesen dahi o lehim orada bir direnç oluşturuyor, evet akım geliyor ama düzensiz geliyor, o da düzensiz çalışmasına sebep oluyor demişlerdi. Bana ilk etapta mantıklı gelmemişti arabanın o kadar seçici olması ama bmwlerde çok sık rastlanan bir olay, özellikle kışın sürekli değiştiriyoruz dendi.

Motor tesisatını komple değiştirmem mi gerekiyor bu durumda? yada buna çözüm getirecek ne yapabiliriz bilginiz var mı

rebel
19-12-2013, 21:58

hocam diğer herşeyi yapmışşsın zaten banada bu cok olası gelıyor. senınde dediğine göre bı bakmadığın bobınler kalmış ayrıca tekrar tesısatı cekıldı dıyosun. dalgalı akımdan dolayı rolentıde sapmalar olabılır .

rölenti dalgalanması oluyosa ılk yapılcak sey maf sensorune bakmak. sen değiştirmissin
bobınlerdeki sıkıntı olabılır. diğer hersey normal dıyosun cünkü... zor işler adamı çileden çıkartır 3 kuruşluk sorun

GökhanO
19-12-2013, 21:58
Yagmur yagarken dedigin icin soyluyorum bir arkadasımın 328i de soyle bir sorun vardı, kulbutor kapagının ustunde olan uzerinde bmw yazan kapak onda kırıktı ordan giren su 6 nolu silindirin bobinin uzerine birikiyordu ordanda iceri sızıyordu, bobini soktuk icerisi göl olmustu. Bir bak istersen.

sde30
19-12-2013, 22:01
Yagmur yagarken dedigin icin soyluyorum bir arkadasımın 328i de soyle bir sorun vardı, kulbutor kapagının ustunde olan uzerinde bmw yazan kapak onda kırıktı ordan giren su 6 nolu silindirin bobinin uzerine birikiyordu ordanda iceri sızıyordu, bobini soktuk icerisi göl olmustu. Bir bak istersen.

Hocam kaputun altına su gelmiyor ki hiç bi yerden en fazla alttan sıçramalar olur oda imkansız oralara girmesi ki dün komple söküldü bobinler bujiler emme vs ve henüz araba yağmur görmedi ona rağmen bugün yine yaptı

sde30
19-12-2013, 22:02
hocam diğer herşeyi yapmışşsın zaten banada bu cok olası gelıyor. senınde dediğine göre bı bakmadığın bobınler kalmış ayrıca tekrar tesısatı cekıldı dıyosun. dalgalı akımdan dolayı rolentıde sapmalar olabılır .

rölenti dalgalanması oluyosa ılk yapılcak sey maf sensorune bakmak. sen değiştirmissin
bobınlerdeki sıkıntı olabılır. diğer hersey normal dıyosun cünkü... zor işler adamı çileden çıkartır 3 kuruşluk sorun

Kardeşim sorma ya kış geldi saat gibi çalışan araba su koyverdi sorunun ne olduğunu bilmemek hepten deli ediyo adamı bilgisayarda arıza verse şu bozuk desede kurtulsam

pureal
19-12-2013, 22:04
çok alakalı görünmesede, hava filtre kutusunu sökün maf sensöre giren havayı parmaklarınızla engellemeye çalışın hava girişi azaldığında rölantinin düzelmesi veya yükselmesi gerekiyor. eğer öyle ise sorun fuel ratio too lean durumu vardır. emme hortumlarında yada vacumlarda bir yerde kaçak vardır.

drago
19-12-2013, 22:08
iyi bir bmw servisi ya da iyi bir bmw servisinin önerdiği elektrikçi için çıtır çerez işler, parçacı bile bazen ayda 3 tane sattığım oluyor dedi, yani sürekli olan, olabilen, yapılan işler.sadece bu noktada önemli olan daha önce o işi yapmış olması, ne yaptığını biliyor olması.

Tesisatının komple değişip değişmeyeceği kendini zaten belli eder, misal benim örnekteki gibi kablolar kavrulmuş gibi olur. Eline değdiğinde peksimet gibi dağılacağı izlenimi verir, kurudur, eğilmeye değil de kırılmaya meyillidir. O zaman uzun süre bineceksen dersin ki temiz bir 2. el ya da sıfırını alırım başım ağrımaz. Ya da tesisatın aslında iyidir, ama bazı sensörlere ya da başka noktalara gelen voltaj düşüktür, (ki bu da ölçülebilir bişeydir, benim aracımda her kabloyu tek tek ölçmüşlerdi) kablo açıktır; o durumda elektrikçi bir güzel lehimler, üzerine de güzel bir bant sarar, varsa plastik yuvasını da takar mutlu mesut binmeye devam edersin.

Ha belki bunların hiç biri çıkmaz, ama çıkması halinde kafanı takma her türlü çözersin. Aslında çok zor arabalar değiller de işte ustası altın değerinde.Nokta atışı yapan adam çok az. Herkes bmwci olduğu için sorunlar çözülemiyor, parça üzerine parça değişiyor. Oldu sana bmw sorunlu masraflı araba.

sde30
19-12-2013, 22:08
çok alakalı görünmesede, hava filtre kutusunu sökün maf sensöre giren havayı parmaklarınızla engellemeye çalışın hava girişi azaldığında rölantinin düzelmesi veya yükselmesi gerekiyor. eğer öyle ise sorun fuel ratio too lean durumu vardır. emme hortumlarında yada vacumlarda bir yerde kaçak vardır.

Dostum bu dediğini dün denerken elim komple hava akışın önünü kapattı araba stop etti, öyle bir emiş varki orda elim yapıştı resmen oraya 30 saniye kadar bekledim o şekilde bırakacak mı kaçak var mı diye bırakmadı elimi zor ayırdım ordan :D o yüzden diyorum hava kaçağı yok eminim :icon_tup:

pureal
19-12-2013, 22:11
Dostum bu dediğini dün denerken elim komple hava akışın önünü kapattı araba stop etti, öyle bir emiş varki orda elim yapıştı resmen oraya 30 saniye kadar bekledim o şekilde bırakacak mı kaçak var mı diye bırakmadı elimi zor ayırdım ordan :D o yüzden diyorum hava kaçağı yok eminim :icon_tup:

tam kapalı 30 sn çok uzun bir zaman anında stop etmesi lazım ama..

drago
19-12-2013, 22:13
hoca sen vakum kaçağını niye öyle ölçüyorsun, al bi balata spreyi sık çalışırken bak, veyahut tüttür bir sigara üfle akışmetreden içeri, nereden çıkıyorsa oradan kaçağı bul :D

sde30
19-12-2013, 22:14
iyi bir bmw servisi ya da iyi bir bmw servisinin önerdiği elektrikçi için çıtır çerez işler, parçacı bile bazen ayda 3 tane sattığım oluyor dedi, yani sürekli olan, olabilen, yapılan işler.sadece bu noktada önemli olan daha önce o işi yapmış olması, ne yaptığını biliyor olması.

Tesisatının komple değişip değişmeyeceği kendini zaten belli eder, misal benim örnekteki gibi kablolar kavrulmuş gibi olur. Eline değdiğinde peksimet gibi dağılacağı izlenimi verir, kurudur, eğilmeye değil de kırılmaya meyillidir. O zaman uzun süre bineceksen dersin ki temiz bir 2. el ya da sıfırını alırım başım ağrımaz. Ya da tesisatın aslında iyidir, ama bazı sensörlere ya da başka noktalara gelen voltaj düşüktür, (ki bu da ölçülebilir bişeydir, benim aracımda her kabloyu tek tek ölçmüşlerdi) kablo açıktır; o durumda elektrikçi bir güzel lehimler, üzerine de güzel bir bant sarar, varsa plastik yuvasını da takar mutlu mesut binmeye devam edersin.

Ha belki bunların hiç biri çıkmaz, ama çıkması halinde kafanı takma her türlü çözersin. Aslında çok zor arabalar değiller de işte ustası altın değerinde.Nokta atışı yapan adam çok az. Herkes bmwci olduğu için sorunlar çözülemiyor, parça üzerine parça değişiyor. Oldu sana bmw sorunlu masraflı araba.

Doğru söylüyorsunuz asıl sıkıntı nokta atışı yapabilmekte zaten

Bir genelleme olmuş rolanti bozuksa hava akış yada rolanti motoru değiştir düzelsin

Ee değiştirdim düzelmedi :)

Ama işte bu tür sıkıntılarda değiştirmeden de kimse net teşhis koyamıyor, direk bunu bulup söyleyecek usta bulsam zaten başımın üstünde yeri var :)

sde30
19-12-2013, 22:15
tam kapalı 30 sn çok uzun bir zaman anında stop etmesi lazım ama..

Araç zaten anında stop etti ben emiş gücü azalacak mı diye bekledim sadece

sde30
20-12-2013, 13:38
Şimdi lpg filtresini değiştirdim değişen birşey yok sıkıntım devam ediyor
artık şundan eminim ki sıkıntım rolanti valfi yada ona gelen elektrik tesisatından
Araba benzindeyken rolantide titreşimli çalışıyor lpgye geçince titreşim artıyor
Rolanti valfinin fişini çektim devir 1000 civarına çıkıyo takınca sanki çok düşüyor araba havasız kalıp boğuluyor gibi
Valfi tinerle temizlediğim için hala ondan şüpheleniyorum ama bugün fırsat bulursam elektriğinide kontrol ettiricem

XSi
20-12-2013, 17:27
Rolanti valfini cekip kullandin mi? Ayni mi oluyor?

sde30
20-12-2013, 20:43
Çekip kullanmadım rolanti çok yükseliyor diye o şekilde kullanılır mı acaba birde valf devre dışı iken rolanti hepten sapıtmaz mı

Absinthé
20-12-2013, 21:26
Bilgisayara bağlamışsın gerçi olsaydı bilgisayarda çıkardı ama ben özellikle yağmurlu havalarda dediğin için söyleme ihtiyacı hissediyorum başıma gelen bi olayı. Benim ki radyatör borularını değiştirirken radyatör suyundan ıslanmıştı

Krank sensörü aşağılarda bi yerde yer alıyormuş. Ve bi şekilde ıslandığı zaman sensor kuruyana kadar araç saçmasapan dengesizleşiyor.

Bi normal gibi gözüküyor, bi gaz yemıyor gitmiyor, bi rölanti dalgalanıyor stop eder gibi oluyor vs.

Ama bu arıza bilgisayarda çıkıyor. Bilgisayarda kontrol edip arıza kaydında çıkmadıysa o değildir sanırım.

sde30
20-12-2013, 22:33
Araçta rolantideki titreme haricinde gram tekleme çekiş düşüklüğü gitmeme söz konusu değil grank sensörüyle ilgili bi sıkıntım olsa muhtemelen gidişide çekişide etkilemesi lazım benim tek sıkıntım rolantinin dalgalanması ve rolantide motorun titremesi

XSi
21-12-2013, 10:55
Çekip kullanmadım rolanti çok yükseliyor diye o şekilde kullanılır mı acaba birde valf devre dışı iken rolanti hepten sapıtmaz mı

Eger step motorlu ise fisi cekince rolanti valfi sabit konumda kalacak.. Sicak motorda rolanti sabitken yani calisirken fisi cekince calismaya devam etmesi gerekir

O sekilde kullanmayi deneyebilirsin

Olasi problem ilk calistirmada sorun yasarsin motor zor calisir..

sde30
27-12-2013, 22:07
Bugün rolanti valfini değiştirdik, ne olur ne olmaz diye rolanti valfine extra kablo çektik kablolarda temassızlık vs vardır diye ama değişen hiçbirşey yok sorunum hala devam ediyor

Bilgisayara bağlandı detaylı incelendi hiçbir sorun görünmüyor

Tayfun.O
27-12-2013, 22:26
Lpg li bütün araçlarda görülen kronik vaka bu düzelmiyor bizde çekmiştik ceremesini.
Toyota Corolla e100 kasa vardı aynı senin dediğin gibi hiç bir usta çözemedi bizde sattık gitti dizele döndük kafa rahat oh miss =)

YUNUS
27-12-2013, 23:03
Bu lanet problem genelde alfa 156 larda oluyo ben de 98 model alfa var. artık pes ettim böyle kullanıyorum. boşta ara gazı veriyomuş gibi gidiyorum... valften kelebek temizliğine bujisine her şeyi ben de değiştim. lpg de ve araç sogukken daha fazla yapıyo... obd ye taktık sorun gözükmüyo. lpg yokken böle bi sorunum yoktu... kolay gelsin...

ozans
28-12-2013, 00:05
Belki yardımcı olur, krank pozisyon sensörü olan birisinden videolar:

1992 E36 325i - Rough idle at all times. Hesitates when cold. - Bimmerfest - BMW Forums (http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=571094)

Değiştirdiğinde çözülmüş, çözülmüş halinin de videosu var linte aşağıda.

ozans
28-12-2013, 00:09
Arabanın ısınana kadar gaz yemediği, zor çalıştığı oluyor mu soğuk havalarda?

sde30
28-12-2013, 00:15
Arabanın ısınana kadar gaz yemediği, zor çalıştığı oluyor mu soğuk havalarda?

Yok dostum ya gaz yemesinde çalışmasında hiç sıkıntı yok

sde30
28-12-2013, 12:48
Sürekli birşeyler deneyip duruyodum dün sanki bi adım yaklaştım arızayı çözmeye :)

Arka stopların soketlerini çıkarttım dün akşam, araç aynı yağmur yağdığında olduğu gibi rolanti fazla sallanmaya başladı hatta stop etti

Durduğu yerde çalışırken rolantide sallanma yok dur kalk yaptığımda sallanıyor

Soluğu bostancıda aldım, elektrikçiye gittim derdimi anlattım usta bi baktı stopların ters yandığını tesisatta bi karışıklık olduğunu söyledi

Aracı bırakmam gerekiyormuş tesisatı komple gözden geçirecekler pazartesi yada salı bırakıcam bi aksilik olmazsa

Dur kalkta sallandığını düşününce frene bastığımda sallanıyor muhtemelen, eğer ordaki tesisatta problem varsa elektriği etkilediği için rolantinin sallanmasına sebep oluyor olabilir

Tabi bu sadece tahmin tesisat gözden geçirilip düzeltildiğinde belli olacak herşey.

Tayfun.O
28-12-2013, 13:17
İnşallah bulunur ama dediğim gibi lgp li araçlarda görünen kronik sorun bi araça lpg takılmasına karışıyım. Benzin de el yakıyor ***** bir tek dizel kalıyor geriye.

sde30
29-12-2013, 00:14
Evet arkadaşlar sorunumu net bir şekilde görebileceğiniz 2 tane video çektim

Farları açtığımda yol bilgisayarında Num Plate Light Fail diye bir hata veriyordu buna xenonların sebep olduğunu düşünmüştüm şimdiye kadar ve hiç önemsemedim
açıkcası hala da tam olarak ne hatası olduğunu bilmiyorum ama tesisatta problem olduğu ihtimali kafamda dahada güçlendi

Farlarım açıkken sürekli rolantim böyle değil videoyu çektiğim anda iyi denk geldi bazen farlar açıkken de rolantim gayet stabil olabiliyor

TfqcPL3tdXk

2ZEC83MCVw8

uniquel
29-12-2013, 00:27
Bostancıda kime gittiniz abi?
Bostancı sanayide e36 elektronigi konusunda Gider Oto Ramazan abiye bi danıs istersen.

sde30
29-12-2013, 00:28
Bostancıda kime gittiniz abi?
Bostancı sanayide e36 elektronigi konusunda Gider Oto Ramazan abiye bi danıs istersen.

Dostum dükkan ismi inan aklımda yok Soner usta tavsiye etti zaten sadece bmw mini vs araçlara bakıyo gittiğim yer kısmet olursa pazartesi salı bırakıcam komple gözden geçirecekler tesisatı video da iyi denk geldi ustayada göstericem oda daha iyi anlar en azından sıkıntımı

uniquel
29-12-2013, 00:32
tmmdır, eger cozulmezse sorun bir de dedigim yere bi ugra bakalım.

sde30
29-12-2013, 12:32
Bu elektriksel sıkıntı nereyi etkiliyorda rolantinin sallanmasına sebep oluyor acaba bi fikriniz var mı :)

hkkcn
30-12-2013, 10:47
num plate light fail plaka lambası arzası sanırsam.şarj dinamosuna baktırdınızmı hiç arabanın şarjını ölçtürmenizdede bir fayda var geçmiş olsun bu arada

GökhanO
30-12-2013, 10:53
hocam bagaj kapagından giden kablo demetine bak, ac kapa zamanla kopuyor birbirine degdikce arabanın sacmalamayan tarafı kalmıyor. Hatta bmw nin bunun ile ilgili yayınladıgı servis dokumanı bile mevcut yanlıs bilmyorsam.
http://i483.photobucket.com/albums/rr199/IanG_01/E36%20Trunk%20Wiring%20Harness%20Repair/100_6405.jpg

sde30
30-12-2013, 11:05
num plate light fail plaka lambası arzası sanırsam.şarj dinamosuna baktırdınızmı hiç arabanın şarjını ölçtürmenizdede bir fayda var geçmiş olsun bu arada

Şarj defalarca kontrol edildi onunla ilgili sıkıntı yok

hocam bagaj kapagından giden kablo demetine bak, ac kapa zamanla kopuyor birbirine degdikce arabanın sacmalamayan tarafı kalmıyor. Hatta bmw nin bunun ile ilgili yayınladıgı servis dokumanı bile mevcut yanlıs bilmyorsam.
http://i483.photobucket.com/albums/rr199/IanG_01/E36%20Trunk%20Wiring%20Harness%20Repair/100_6405.jpg

Valla bugün fırsat bulabilsem götürüp bırakıcam elektrikçiye iş yerim ümranyede elektrikçi bostancıda ters kalıyorum biraz

Bencede çok büyük ihtimal böyle bi sıkıntı var ama tam olarak orada mı başka yerde mi bilmiyorum

rebel
30-12-2013, 12:48
inşallah bıran once cozulur. üzüldüm böyle şeyler soğutuyor ınsanı :(

sde30
30-12-2013, 20:46
Bostancı Sarıtaş Oto Elektriğe aracı bıraktım Ustamız iddialı her türlü çözerim diyo inşallah yarın bu sıkıntı bitmiş olacak :)

sde30
31-12-2013, 19:34
Aracı az önce teslim aldım usta tesisatı komple elden geçirmiş hataları düzeltmiş herşeyi orjinal haline getirmiş gayet güzel olmuş

Bostancıdan Ümraniyeye kadar aracı test ettim benzinde hiçbir sorun görmedim çok güzel olmuş zaten aracın rolantideki çalışma sesi bile değişmiş :) lpg de milimetrik bi sallanma var sanki gözüm sürekli orda olduğundan her detayı inceliyorum :) belki lpg deki o milimetrik sallanma normal olabilir ama güzel bi lpg ayarına sokucam tekrar aracı

Şimdilik herşey yolunda çok şükür rahatladım

ALLAH kimseyi çözümsüz sorunla karşılaştırmasın...

GökhanO
31-12-2013, 19:58
maliyeti ne oldu bu isin size ?

sde30
31-12-2013, 20:36
maliyeti ne oldu bu isin size ?

250 tl verdim bunun içinde 1 adet xenon ampülü (sis farındaki patlamıştı) birde far rolesi ara sıra tutukluk yapıyordu onu değiştirmiş yani onlar olmasa 150 tl gibi bir fiyat öderdim sanırım

drago
01-01-2014, 18:26
sorunun çözüldüğüne çok sevindim temiz temiz bin inşallah :)

dnr1
02-01-2014, 11:03
Yagmurlu havada atmosferk basinc artar..motora birim zamaninda giren hava arttigi icin bozuk maf sensorubbunu goremez ve motorda rolanti sapitir..rolanti niye sapitir beyinden aldigi verilerle maximum yakit oranini tutturamadigindan ..mafiniz bozuk yeniysede ben dorttane sifir maf aldim hepsinde senin sorunlarini yasadim bir daha degistirdim mafi hersey saat gibi oldu..cin mali cok sahtesi cok