PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FWD to AWD conversion, standart aracı 4 çekere çevirmek

muratGT643
27-12-2013, 11:11
Biraz uçuk ve maliyetli görünse dahi birkaç gündür aklımı kurcalayan bir soru, yurtdışında birçok örneği ve bazı araçlar için hazır kitleri bulunmasına rağmen herhangi bir türkçe sayfada izine rastlıyamadım. Ülkemizde bu tür çevrimi yapılmış araçlar var mıdır ve hangi garajlarca hazırlanmıştır?

Aklımda kendimce planladığım , Örneğin astra gtc aracım için, subaru sti şanzuman ve komple arka takım , dingil, dif vs vs değişimi ile hallolabileceği, hatta bu iki aracın dingil ve aks mesafeleride 3 aşaı 5 yukarı birbirine yakın görünüyor.

http://s11.postimg.org/bq0zfqlpv/AWD.jpg

Orhan
27-12-2013, 11:19
benimde aklıma şu soru geliyor
-Peki neden ?

muratGT643
27-12-2013, 11:35
Kesinlikle beklediğim bir soruydu, tabiki bir kaç sebebi var;
1) 100 bin altında temiz ve 2010 üstü tek kapı 4 çeker araç bulamayışım
2) Sanırım aracımın konfor vs vs ine aşık oluşum ve değiştirmek istemeyişim
3) Artık önden çekerden sıkılmış olmam
4) Ve tabiki en önemlisi bir hayal kurmuş olmam =)

Gunes G.
27-12-2013, 11:52
Boyle bir conversion'i dogru sekilde yapabilmek icin inanilmaz miktarda bilgi birikimine sahip olup, bunun yaninda muhendislik seviyesinde hesaplama yapabilmek gerekir. Bunlar olmadan yapilan isin kalitesi ve sonucuda belirsizdir, yaptim oldu modeli olur ancak.

Hayal kurmayin demiyorum gene kurun ama hobi olarak...

muratGT643
27-12-2013, 12:00
Dediğiniz gibi yüksek bilgi birikimi isteyen ve montajının bile başlıbaşına bir sorun olduğu bir durum lakin zaten maddi açıdan da şu an için uzak görünüyor lakin seneye kışa kadar inşallah başlamış olurum =) motor vs için sbd vauxhall dan bakıyorum aynı zamanda civic ep3 ve focuslara kit üreten firmalara yazıcam eğer uygulanabilirse project cars a bir girişim yapmış olurum artık =)

ice
27-12-2013, 12:05
R14 Conversion Kit: Skyline GTR RB26 AWD -> 240SX Swap - Full-Race.com (http://www.full-race.com/store/r14-awd-skyline/r14-conversion-kit-skyline-gtr-rb26-awd-240sx-swap.html)

Ben yapıyorum s14 200 sx'e skyline 4 cekeri swapliyorum .

muratGT643
27-12-2013, 12:10
Tam olarakta aradığım tarzda bir örnek, aracın parça montajını burada nasıl yapıcaksınız, yeterlı donanımda kişiler var mı ve tabiki aracın tech te bir konusu olucak mı? başından sonuna takip etmek isterim

ice
27-12-2013, 12:19
Tam olarakta aradığım tarzda bir örnek, aracın parça montajını burada nasıl yapıcaksınız, yeterlı donanımda kişiler var mı ve tabiki aracın tech te bir konusu olucak mı? başından sonuna takip etmek isterim

http://www.techturkey.com/forum/project-cars/68625-gtr200.html

Aracın konusu ...Savaş Pasaoglu yapıyor arabayı. Yeterli bilgi donanım ve parça elimizde mevcut.

Schumi
27-12-2013, 12:31
O işi subaru şanzımanı ile yapman imkansız. Hadi oldu ki illaki yapıcam dedin kullanman gereken şanzıman EVO şanzımanı.

muratGT643
27-12-2013, 12:38
ocak ortası bi istanbula geliyorum o ara uğramalıyım, kendisinden hem sizin araç hakkında hemde bu conversion sistemi hakkında sanırım birebir bilgi almamın çok faydası dokunacaktır. Gtc de 200 küsür bg ve awd yi elde ettikten sora ki hedefim sizinki kadar olmasa da nadıde bir araç bulup onu toplamak olacak inşallah.
Not: Konu nasıl gözümden kaçmış bilmiyorum ama hemen favorilere ekledim sıkı takipteyim =)

muratGT643
27-12-2013, 12:44
ilk aklıma gelen subaru şanzumanı olmuştu, tabiki henüz detaylı bir araştırmam söz konusu değil ve henüz bu konularda yeniyim, ilk olarak amacım kişi ve makalelerden bilgi toplamak sonrasında bir yol haritası çizim, Allah nasip ederse gerçekleştirmek olacaktır, öneriniz için teşekkürler evoları da araştırmam arasına katıyorum

cosworth
27-12-2013, 13:27
Güç olarak hedefiniz nedir bütçeniz nedir bunları iyi analiz ettiniz mi? Bende kendi aracıma skyline gtr yürürünü swaplıyorum hiç kolay bişey değil aracın kasasında radikal değişiklikler gerekebilir ve son sahibi olabilirsiniz bunları göze aldınız mı? bu arada arkadaşın da söylediği gibi evo yürüyeni şuanki motor bağlantı şekline göre daha elverişli. İnşallah hayaline ulaşırsın.

Sert@ç
27-12-2013, 13:38
200hp ile 4 ceker bilemedim...
Evo sti vs birakip insignia 4 cekerine bakmalisin eger sasiler ayni ise uygulamasi kolay olur

::ZaFeR::
27-12-2013, 14:14
Project: First world Civic powered by Subaru - Honda-Tech (http://honda-tech.com/showthread.php?t=2763036)

Şu konu geldi direkt aklıma :D

Kahn23
27-12-2013, 14:19
ice ve cosworth'e sormak isterim. Yaptığınız bu işlemlerin size maliyeti nedir?
Yaptığınız iş ütopik görünse de yapılıyor olması insanları bu işlere teşvik edebilir.

onurgoyunc
27-12-2013, 14:28
Bi önceki kasa için sormuşlar

You are going to need, Insignia or 93 - x gearbox(with transferbox) elsd (and all the gubbins with it) and the rear diff. You will also want the driveshafts and prop shafts from the car to start. How much this lot is is going to be a fair wack as they are new cars so wont be many scrappers.

Once you got the bits you will need a clutch friction plate and release bearing to mate the box up, maybe a few mods to the mounts (although they are all similar)

With the box in you will need to have custom front shafts made to mate up inner joints to old outer joints.

A mount welded into place for the centre propshaft bearing in the exhaust tunnel (preferably a nice billet assembley that bolts in)

Now the rear you are going to have run some front hubs of some description (to get a drive to them) Once thats been decided make a subframe that will mount the rear diff and mount pick up points for rear suspension (i go fabricated wishbones and top links whilst mounting the damper in the oe top hole and mount it to the wishbone on the lower moint) Make a tie bar to go in oe trackrod mount and suitably mount to chassis to enable rear toe angles to be set.

Finally mount rear diff, have shafts made as per front but for rear and have a suitable length propshaft made up. Wire the elsd to a switch inside the car to controll it.

Price f**ckin expensive, worth it? I doubt it.

RWD or 4WD? (http://www.vxronline.co.uk/forum/showthread.php?75195-RWD-or-4WD/page3)

Bence fantazi denemesi, gerek yok. Harcayacağınız zaman ve paraya opc alın, daha zevkli araca sahip olun

dragon07
27-12-2013, 14:35
çok iyi bi kardesimize benziyosun boş hayallere kapılma :)

By_HaNNibaLL
27-12-2013, 14:37
çok iyi bi kardesimize benziyosun boş hayallere kapılma :)

Gençlerin onunu neden kesiyosun :)

Bence mantik güzel ama araç farkli olursa amaçta güzel olur bu benim düşüncem

dragon07
27-12-2013, 14:38
napayım gençlerin önünümü açayım günay :)

levent
27-12-2013, 14:40
şaseleri aynı veya birbirine çok benzer araçlar arasında yapılması nispeten daha kolay denilebilir ama senin iş, aks - dingil mesafeleri benzese bile %90 oranında custom olacaktır ve bir çok teknik değişiklik gerektirecektir.

şase bakımından aynı olan mk4 golf'ü 4motion a çevirirken orta ve bagaj havuzu bayağı bir kesilme işlemi gerektiriyor mesela en basitinden ki bu arabayı yapmak için direk şanzıman, arka dif, taşıyıcı vs değişimi yetiyor denebilir ama sen onu al buna uydurmaya çalış ile çok zorlar, maliyeti hesapladığının kat kat üzerinde çıkar.. 100 binin altında yok diyorsun da arabayı yürür kıvama getirmek için 100 bin harcarsın zaten :)

o konuda en rahatı toyota heralde, corolla ae92 - 101 - 111 ve carina / coronaya celica st185 yürüyeni bolt on olarak geçirilebiliyor (corolla için bikaç değişiklik gerekiyor o kadar, o da öyle kes biç işi değil) basit bir örnekleme yaparsak yine..

cosworth
27-12-2013, 15:01
Yaptığınız iş ütopik görünse de yapılıyor olması insanları bu işlere teşvik edebilir.

Şu an 120 bin civarında benim istediğim seviyeye gelmesi 150 bini geçer ömür boyu satılmamak kaydıyla yaptığım için ticari boyutu beni ilgilendirmiyo.

suprolla
27-12-2013, 15:13
astranın 4 çekeri yada o şasiye benzer alt yapılı 4 çeker yoksa işin baya zor allah kolaylık versin....
iz genişliğinden çok subaru taşıyıcısı şasiye uycak mı o önemli bence...yoksa büyük gelirse çamurluk açarsın küçük gelirse spacer yaparsın...

o konuda en rahatı toyota heralde, corolla ae92 - 101 - 111 ve carina / coronaya celica st185 yürüyeni bolt on olarak geçirilebiliyor (corolla için bikaç değişiklik gerekiyor o kadar, o da öyle kes biç işi değil) basit bir örnekleme yaparsak yine..

:hihih:

konuyu biliyosun :)

yusufvozkan
27-12-2013, 15:19
Subaru şanzumanı malesef mümkün sizin motorunuz yanlamasına olduğu için evo yada honda hrv manuel şanzumanı kullanabilirsiniz.

levent
27-12-2013, 15:22
astranın 4 çekeri yada o şasiye benzer alt yapılı 4 çeker yoksa işin baya zor allah kolaylık versin....
iz genişliğinden çok subaru taşıyıcısı şasiye uycak mı o önemli bence...yoksa büyük gelirse çamurluk açarsın küçük gelirse spacer yaparsın...

:hihih:

konuyu biliyosun :)

konu tamamen bizde :D

ben ilk adımı atsam ufak ufak toparlamaya başlayacağım da işte :rolleyes:

semsialtunbas
27-12-2013, 15:24
araçla uğraşmak modlamak zevklidir tabiki ama 4 çeker yapmak çok ütopik bence, ayrıca 100bin altına nasıl bulamadınız araç onuda anlayamadım golf 6 R kovalanıp denk gelebilir o paralara, yada a4 2.0 tfsi quattrolar var 2010-2011, bu sevdalar boşuna le demek istiyorum ben :D

::ZaFeR::
27-12-2013, 15:24
Geçen benim de aklıma EG Civic'e CRV yürüyen takmak geldi.Yurtdışında 4x4 versiyonları mevcut aslında.

VWci
27-12-2013, 15:48

100-115 tl arasinda 2009-2011 model STI bulma sansin var.

Oncellikle aradaslarin da dedigi gibi subaru sanzimani olmaz cunku sanziman uzunlamasina yerlestirilen bir sanziman senin motor yatay duruyor...

Opel den cikma bir sanziman ve yuruyen isini gorebilir calibra, vectra, insignia gibi... Ancak dort ceker sistemin arkaya diff. istedigi ve farkli arta takimi var...Aracini ciddi anlamda kesip bicmen gerekebilir.

mkerim
27-12-2013, 16:48

Bu hayal işi için diyebilirim ki;
adamın biri ford focus u 4wd yapıyordu. Ama çok uzun süren bir çalışma idi.

linkdeki adamla konuşmuştum. 1998 de bir proje için gitmiştim. 106 gti 4wd olumu diye. Adamlar pejo partnere yapıyorlardı. Seri olarak üretimleride vardı. Bu ucuz yolu.

Dangel 4x4 - experts in four wheel drive systems (http://www.dangel.fr/index.html?newlg=E)

Yada para harcayacaksan bir kaç tane 4 çeker uzmanı var. S2000 lere yapıyor. (hondanınkiler değil:) )

Y.Emre
27-12-2013, 18:34
Focus Cosworth Proje (http://www.fordum.net/showthread.php?6235-Focus-Cosworth-Proje&)

Türkiyeden focusu arkadan itişli hale getirmeye çalışan birisinin konusu.. örnek olur işin büyüklüğü hakkında

Maxiboost
27-12-2013, 19:09
Ciddi manada iscilik gerekecektir eger awd kardesi bir modelle sase ve kupasini paylasmiyorsa. Misal sanziman icin muhtemelen flansla ayarlayabilirsin ancak akslarin uzunluklari, saft icin gereken tunel, arka difransiyel ve yine akslar icin yer yapman gerekecek. Hatta deli gibi arastirip uyan veya az iscilikle uydurabilecegin parcalarida arastirman lazim. Aracinin altini ve bagaj altini ciddi anlamda kesmen gerekir ki bunu yaptiginda aracin butunlugunu saglaman icin gerekli destekleri hesaplayip uygulaman gerekir. Basit gibi gorunen orneklerle karistirma misal civic crv swap gibi cunku bir cok uyumlu parca var. Senin aracinda boyle bir durum yok. Bosa heveslenme hatta aracindan alacagi guc miktariyla surus zevkini bile dusurebilir. 100.000tl butceyle cok temiz 4 ceker arac bulabilirsin ayrica.

TurboM3
27-12-2013, 20:01
Hazır kit yok ise bu işe girişmeyin.

Arkaya difransiyeli koyarak, aksları monte ederek bitmiyor.

Hesap kitap istiyor, mühendislik istiyor.

Boost Up
27-12-2013, 20:09
Şahsi fikrimde, yepyeni arabanın örneği olmayan bi işe bulaştırmamanız. (Kobay olmayın:))

Seven7
27-12-2013, 20:27
Dalga geçmek gibi olmasın ama, 4x4 bir araç alıp üzerine senin Astra'nın kupasını koysan daha ucuza gelebilir senin için.
Bence aracınn keyfini sür.

mkerim
28-12-2013, 08:05
Focus Cosworth Proje (http://www.fordum.net/showthread.php?6235-Focus-Cosworth-Proje&)

Türkiyeden focusu arkadan itişli hale getirmeye çalışan birisinin konusu.. örnek olur işin büyüklüğü hakkında

bende bundan bahsediyordum. Acaba ne oldu. Bir zaman tüneli içerisinde idi araba.

ice
28-12-2013, 09:47

Fullrace kitin bana maliyeti 7500 dolar. + skyline yürüyen parça masrafları ...