PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt, yağ katkıları hakkında

kskrhnegatif
27-12-2013, 16:08
Bu aralar fazlaca üzerinde durduğum konu. Mutlaka sizler de araştırmışsınızdır az çok. Kimisi diyor mutlaka faydası var, kimisi diyor solvent bazlı olduğu için zararlı, kimisi ise 250ml benzine 25 lira verilir mi diyor. Depoya eklenen yakıt katkılarında araştırdığım kadarı ile würth, stp, wynn's, liqui moly ve özellikle motorvac (carbon clean) markasını öneriyorlar. Ben vti'mda kullanmıştım motorvac enjektör temizleyicisini. Psikolojik mi bilmem ama sanki gaz tepkimesi ufak bi oranda iyileşmişti. Şuandaki aracıma da(e36) yağ, su, filtre genel bakım sonrası würth enjektör temizleyici ekledim 100 liralık benzine. Aracımda lpg yok. Pek birşey fark edemedim. Hatta hiç etmedim desem yeri. Bir de "fuel system cleaner" gibi ürünler var. Komple yakıt sistemini temizlediği iddaa ediliyor. Hiç kullanmadım. Aramızda var mıdır kullanan, fayda veya zararını gören?

İkinci konu ise yağ değişimden önce eklenen, motor içini temizlediği iddaa edilen ürünler. Özellikle viskozite değişimlerinde öneriliyor. Aynı şekilde önceki vti'mda liqui moly'nin engine flush diye geçen ürününü yağ değişiminden önce kullanmıştım. Bu da belki psikolojiktir ama aracın içinden çıkan yağın daha kolay tahliye olduğunu gözlemledim. Lakin, tamam eyvallah bu ürün eski motor yağını incelterek daha kolay tahliye olmasını sağlamış olabilir veya iddaa edildiği gibi belki de temizlemişte olabilir motor içini az miktarda da olsa. Aklıma takılan, ne kadar temizlerse temizlesin bu ürün tamamen tahliye olmayacak ve yeni yağla beraber tekrar karışacak. E o halde yeni yağın özelliğini de bozacak? Ya da ben yanlış düşünüyorum. Bununla ilgili tecrübesi, deneyimi, önerisi olan arkadaşları da dinlemek isterim.

Onun dışında bir de carbon clean olayı var *****. Herkes farklı birşeyler söylemiş. En çok denemek isteyipte, çekindiğim olaydır. Forumlarda herkes farklı birşeyler söylüyor. Keza; yetkili servisler de öyle. Örnek olarak; kendi aracım 97 bayi çıkışından beri yetkili BMW Ege Servis bakımlı. Geçen bi sorayım soruşturayım dedim. Ege Servis'teki hatrı sayılır bi ustamız, " Senin araca hiç yapmadık, km de 220.000 oldu. Bu saatten sonra yaparsak sorun yaşayabilirsin. 20-30.000km aralıklarla sürekli yapsaydık fayda sağlardık. Gerek yok hiç ellemeyelim." dedi. Ordan geçtim, 3. sanayi'de yine hatrı sayılır bmw geçmişi olan x ustanın yanına. O da tam tersi "çok faydası olur" diye üzerine basa basa söyledi. Nedir bu olayın içeriği?

Son olarakta yağ katkıları; bir tek bu konuda düşüncelerim net. :) Tam sentetik yağ kullandıktan sonra, bor dahil hiçbir katkıya gerek olmadığını düşünüyorum. Hatta her arabamda genelde 10w40 kullanılırdı önceden. İlk işim aracın durumuna göre 5w50 veyahut 5w40 viskozite tam sentetik bir yağa geçmek olur. Mineral bazlı yağı geçtim, yarı sentetik hiçbir yağa güvenemiyorum ne hikmetse.Yine de bu ürünlerden fayda sağlayan, tecrübe edenlerimiz varsa dinlemek isterim.

slowmotion
27-12-2013, 16:21
aracınız benzinli ise carbon clean yerine enjektör-emme gaz kelebeği söküp temizlemek daha mantıklı bence. dediği gibi uzun km olmuş, carbon clean işe yaramaz bencede. ayrıca babamın opeline düzenli olarak carbon clean yaptırırız. bir faydasını gördüm dersem olmaz :D

ben yağ-mazot-benzin katkılarına karşıyım maalsef

darkmoon
27-12-2013, 16:25
carbon clean hakkında ilk ustan doğru söylemiş.. carbon clean aracın motoru km si gençken yapılırsa düzenli iyidir ama ömrü boyu hiç carbon clean girmemiş araç 150-200 binden sonra carbon clean girerse risk teşkil eder o riskide hiç bir usta yada servis almak istemez..

kskrhnegatif
27-12-2013, 17:34
Yakıt katkıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

darkmoon
27-12-2013, 17:57
bence yağ katkısına gerek yok dünya devi yağ firmaları zaten yağın içinde gerekli ne varsa ekliyorlar.. bende eski araçlarımda o hatayı yapdım bor katkısı falan kullandım ama gereksizmiş.

diğer katkılara gelince benim tek faydasını gördüğüm katkı zamanında aldığım sanırım artık üretmiyor würth oktan arttırıcı idi.. eski nesil karbiratörlü araçlar varken 90 lı yıllarda ben kullanırdım faydasınıda görüyordum.. o zaman böyle euro yakıtlar yokdu 95 97 oktan falan vardı..

şimdi desen sanırım bir faydası olmaz.. zaten firmalar yakıtı üretirken gerekli her şeyi yakıtın içine koyuyorlar.. ben şahsen direk müdahele dışında depo temizliği,enjektör temizleme v.b gibi araca bu tip sıvı katkıların çok ciddi bir faydası olucağını düşünmüyorum..

ancak sıfır araçda periyodik olarak kullanılırsa belki olur faydası.. ama 100 bindeki 80 bin deki araca o satten sonra enjektör temizleyici yada diğer temizliyicilerin ciddi bir faydası olucağını sanmam onun yerine direk enjektörleri temizletmeye verilse daha faydalı olur düşüncesindeyim.. aynısı depo temizliği v.b içinde geçerli..

Kadyr
27-12-2013, 20:33
Ben dizel icin wurth kullandim siyah dumani kesmisti yada azaltmisti onun disinda zaten bi katki daha neyi belli edebilir cekis arttiricak hali yoktur herhalde.carbon clean ise hic yaptirmadim 140bin olduk dahada yaptirmam

kskrhnegatif
27-12-2013, 23:23
Yağ katkıları konusunda katılıyorum. Kesinlikle gereksiz. Diğer katkılar bir miktar fayda sağlıyor görüşlere göre.

slowmotion
28-12-2013, 07:50
yağ katkıları yağı köpürtüyor diye biliyorum.
sene 2007, mitsu colt vardı bende deli gibi yağ yakıp türk yıldızları gibi duman atıyordu :D o zaman piyasada hangi yağ katkısı varsa hepsinden almıştım sonuç sıfır :( değişen birşey yoktu. en son bildiğimiz petrolden fıçıda açık 20/50 almıştım en uzun o gidiyordu :D

Maxi
28-12-2013, 08:35
bu dünyada herşey için bir kalite gerçeği var
domatesin kalitesi var
hava nın kalitesi var
suyun kalitesi var
insanların bile kalitesi var

yağ içinde kalite diye bir gerçek var
her 5w-40 tam sentetik yağ aynı kalitede değil
5-40 sadece yağın çok kabaca özelliğini gösteren veri
dolayısı ile yağ satın alırken kalitelisini almaya bakın
(nasıl karar vereceksiniz? zaten onun için doğru yerdesiniz şu an)

yağ katkısı
hikaye...

bakın bunu ayrımamız lazım
katkı: birşeyleri iyileştirmek için eklenen madde
ha ucu çok açık, belki biraz işe yarayacak ürünler vardır olabilir..

ama siz arabam yağ yakıyor ve onun için katkı koyarım diyorsanız duuur orada...
motor neden yağ eksiltir/yakar ?
1- kaçak vardır yere damlar...
2- mekanik aşınmalar yüzünden yağ, yanma odasına gider ve yakılır eksozdan mavi duman atarsın.

2. şıkka bakacak olursak
mekanik aşınma diyoruz.
segman kırılmış? segmanlar aşınmış? buna katkı ne yapabilir ? hava-cıva...

yada silindir iç çapı aşırı ovalleşmiş
buna katkı ne yapacak? silindir duvarlarınımı yuvarlatacak?

başka bir örnek, çok olur bu
subap lastikleri kaçırır
katkı aşınmış-sertleşmiş lastiklere ne yapsın?

şöyle bir uyanıklık yapılıyor benim bildiğim
yağ katkısı motordaki yağın viskozitesini dahada kalınlaştırıyor
işte 10-40 varsa o oluyor 20-40 gibi gibi
tabi yağ yakma olayı biraz azalıyor
ama diğer yandan motorun ömrü hepten bitiyor
çünkü sizin asıl yağlanması gereken krank-kol yataklarının yağlama kalitesi bozuluyor.

kskrhnegatif
28-12-2013, 09:23
bu dünyada herşey için bir kalite gerçeği var
domatesin kalitesi var
hava nın kalitesi var
suyun kalitesi var
insanların bile kalitesi var

yağ içinde kalite diye bir gerçek var
her 5w-40 tam sentetik yağ aynı kalitede değil
5-40 sadece yağın çok kabaca özelliğini gösteren veri
dolayısı ile yağ satın alırken kalitelisini almaya bakın
(nasıl karar vereceksiniz? zaten onun için doğru yerdesiniz şu an)

yağ katkısı
hikaye...

bakın bunu ayrımamız lazım
katkı: birşeyleri iyileştirmek için eklenen madde
ha ucu çok açık, belki biraz işe yarayacak ürünler vardır olabilir..

ama siz arabam yağ yakıyor ve onun için katkı koyarım diyorsanız duuur orada...
motor neden yağ eksiltir/yakar ?
1- kaçak vardır yere damlar...
2- mekanik aşınmalar yüzünden yağ, yanma odasına gider ve yakılır eksozdan mavi duman atarsın.

2. şıkka bakacak olursak
mekanik aşınma diyoruz.
segman kırılmış? segmanlar aşınmış? buna katkı ne yapabilir ? hava-cıva...

yada silindir iç çapı aşırı ovalleşmiş
buna katkı ne yapacak? silindir duvarlarınımı yuvarlatacak?

başka bir örnek, çok olur bu
subap lastikleri kaçırır
katkı aşınmış-sertleşmiş lastiklere ne yapsın?

şöyle bir uyanıklık yapılıyor benim bildiğim
yağ katkısı motordaki yağın viskozitesini dahada kalınlaştırıyor
işte 10-40 varsa o oluyor 20-40 gibi gibi
tabi yağ yakma olayı biraz azalıyor
ama diğer yandan motorun ömrü hepten bitiyor
çünkü sizin asıl yağlanması gereken krank-kol yataklarının yağlama kalitesi bozuluyor.

Öncelikle bilgiler için teşekkürler abi. Yağ konusunda, POA bazlı API sınıflandırmasına göre tam sentetik SL/SM/SN standartlarında yağ kullanıyorum. Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Benim asıl merak ettiğim yukarıda da bahsettiğim yakıt deposuna eklenen veya yağ değişimi öncesi kullanılan ürünler. Sizce ne derece fayda sağlayabilir?

Absinthé
28-12-2013, 20:43
m52b28 de Mobil 1 Tam Sentetik 0-40 kullanıyorum.

Yağı değiştirmeden önce Würth motor içi temizlik sıvısı ile 10 dakika çalıştırdık. Ardından filtreleri değiştirdik ve yağını koyduk. Sıfır yağ eksiltme ile çalışıyor , baya km oldu.

Herhangi bir katkı vs koymaya da karşıyım. Kimyasal olarak nasıl bir tepkime olacagını kestirmek güç.

h.guroglu
28-12-2013, 20:52
katkılar tamamen hurafeden başka birşey değil hatta çoğu zaman aracı iyileştirmek yerine daha beter edip sonunda motor kırdırıyor insanlara ben o yüzden ne yağ katkısı nede benzin katkısı kullanıyorum siz zaten bakımlarını tam ve zamanında yaparsanız aracın bu tip katkı maddelerine ihtiyacı kalmaz

Faruk_Vtec
28-12-2013, 22:37
Accord aracım 210.000'deydı wurth carbon clean yaptırmıştım ve 9 ay kadar kullandım bı sıkıntı yaşamadım, bı arkadaşm bnden daha duşuk km'deydı ve bı akşam motor kırmıştı (araç stock) ustanın soylemesı "carbon clean yapılsaydı motora hıç bışy olmazdı.."

şmdı dızel araç kullanıorm ve eskı araçlarım gıbı bunada bakmak ıstıorm, aracm c2 hdı 110.000de servıste carbon clean yaptrcaktm kmsı yüksek olmaz dedıler? sızce yaptırım mı yaptırmayım mı?

abımde clıo3 dcı var 120.000de aracı alırken expertızcı sadece enjektorlerı temızlet başka bışeyı yk aracın dedı ve carbon clean yapılmasını soyledı, abımın aracına carbon clean yaptık 2-3 ay oldu bı sorun yk..

bıde depoya konulan katkı hakknda bılgı almak ıstıorm, 5.000kmde bır bı depoya eklenen katkılar var, onları kullanmak sızce sağlık mı..? 110.000de stp marka katkı ekledm depoma, bıde wurthun var o daha ıyıdır sanrm ama onu bulamadığım ıçın stp aldım..

darkmoon
29-12-2013, 08:27
yağ yakan araçlarda yağ yakmasını kessin diye konulan yağ katkılarında teflon var o teflon motorun içine ediyor..
motorun içindeki ince kanalları tıkıyor üstünü teflon kaplıyor.. ve eğer yağ katsını keserseniz araba iki misli yağ yakıyor kara dumanlar atıyor bu sefer o yağ katkısına bağımlı hale geliyorsunuz.. bunun dışında bir süre sonra motoru kucağınıza almanız da kaçınılmaz bir gerçek..

@Faruk_Vtec

carbon clean yüksek km li araçlara yapmamalarının nedeni aracın nasıl bir tepki vericeğini bilmemeleri.

20 yaşında genç bir adama kalp ameliyatı yaparsın riski %10 dur..
60 yaşındaki adama yaparsın riski %60 - %70 dir..
olay biraz buna benziyor hiç bir usta servisde o riski almak istemez çünkü bir şey olursa vatandaş gidip sen yapdın diyicek senin yüzünden oldu diyicek kavga gürültü can sıkıntısı olucak o yüzden o riski almak istemiyorlar haklı olarak..

kskrhnegatif
29-12-2013, 11:02
m52b28 de Mobil 1 Tam Sentetik 0-40 kullanıyorum.

Yağı değiştirmeden önce Würth motor içi temizlik sıvısı ile 10 dakika çalıştırdık. Ardından filtreleri değiştirdik ve yağını koyduk. Sıfır yağ eksiltme ile çalışıyor , baya km oldu.

Herhangi bir katkı vs koymaya da karşıyım. Kimyasal olarak nasıl bir tepkime olacagını kestirmek güç.

Motor içi temizlik sıvısı kullandığın zaman ne gözlemledin dostum?

Absinthé
29-12-2013, 15:57
Motor içi temizlik sıvısı kullandığın zaman ne gözlemledin dostum?

Ben almadan önce araç baya yatmıştı yağ turuncu ve çamur gibiydi o yüzden koyma gereği hissettim.

Temizlik işleminin ardından ise yağ viskositesini kaybetmışti. Siyah su gibi aktı.

Yeni yağı etkiler mi diye çekinmiştim ama yeni yağı etkilediğini sanmıyorum. Hiç bi belirti göremedim.

Faruk_Vtec
29-12-2013, 19:16
yağ yakan araçlarda yağ yakmasını kessin diye konulan yağ katkılarında teflon var o teflon motorun içine ediyor..
motorun içindeki ince kanalları tıkıyor üstünü teflon kaplıyor.. ve eğer yağ katsını keserseniz araba iki misli yağ yakıyor kara dumanlar atıyor bu sefer o yağ katkısına bağımlı hale geliyorsunuz.. bunun dışında bir süre sonra motoru kucağınıza almanız da kaçınılmaz bir gerçek..

@Faruk_Vtec

carbon clean yüksek km li araçlara yapmamalarının nedeni aracın nasıl bir tepki vericeğini bilmemeleri.

20 yaşında genç bir adama kalp ameliyatı yaparsın riski %10 dur..
60 yaşındaki adama yaparsın riski %60 - %70 dir..
olay biraz buna benziyor hiç bir usta servisde o riski almak istemez çünkü bir şey olursa vatandaş gidip sen yapdın diyicek senin yüzünden oldu diyicek kavga gürültü can sıkıntısı olucak o yüzden o riski almak istemiyorlar haklı olarak..

açıklama ıçın tşk edrm..

kkursat01
14-01-2014, 13:58
Şuanda liqui moly diye yeni alman markalı ürünler yavaştan pazara sızmaya başladı bazı servisler bu markayla anlaşmalı ve bazı yedek parçacılarda bu markayla çalışmaya başlamış..

Sorum şu ki bende aracıma yakın zamanda yağ yağ filtresi değişimi yapacağım ancak katkı koyup koymama durumunda kararsızım burda bir serviste liqui moly ürünleri kullanılıyor ve gayet başarılı oldugunu söylüyorlar.. Örnek olarak duyduğum bir olayı paylaşayım; burdaki bir serviste k20+ turbo araçlarda liqui moly nin yağı ve yağ katkısı kullanılmış bir seferinde test sürüşü sırasında yağ filtresi patlatmış araç ve bunu test sürüşü bitiminde anlamışlar yağ lambası yanınca ama araçta en ufak bir sıkıntı olmamış yağ bitmek üzereymiş katkı kurtarmış yatak sarmaktan buna ne derece katılıyorsunuz bilgisi olan varmı bu marka hakkında ?

sde30
14-01-2014, 14:16
Bi ara reklamlarda arabayı çalıştırıp karterini falan söküp üstüne bide su sıkıyolardı bunun doğruluk payı varmıdır bilmiyorum ama yinede katkı kullanmam kandırmaca gibi geliyor :)

Enka_55
16-01-2014, 20:12
1.3 mültijete lamba yanarken birer tane würtün mazot katkısı ve enjektör temizleyicisi dökmüştüm depoya snrasında araba 2.5luk transit gibi çalışmıştı, üstene 3-4 litre mazot koyunca normale dönmüştü.

Aynı zamanda sabahları ilk çalışmada duman atan iş makinalarınada enjektör temizleyici koyuyoruz bir nebze faydası oluyo, ya tamamen kesiliyo yada azalıyo, tabi bu birtek common rail sisteminde işe yarıyo makinalarda.