PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.9tdi 170-180 gibi nadiren kesme yapiyor?

Kadyr
29-12-2013, 20:55
Beyler daha once yazmistim turboyu tamir ettirdim diye.turbo iki kere tamir oldu ilk yer tutturamadigi icin.tamir sebebide alt devirde miyavlama yapmasiydi.fakat cozum olmadi sadece pal degisti ses ayni kaldi sorun cikarmadigi icin uzerine dusmedim.fakat soyle bir sorun var cok nadir arac 170_180 gibi tamamen degil ama kismen kesme yapiyor yol bilgisayarinda dip gazda anlik 5 lt falan yaziyor.stop rdip calistiriyorsun duzeliyor.ve her yuklenmede bunu yapmiyor.5 kere o hiza cikiyosam bi kere kesme yapiyor gibi.aracta soft yazilim var turboyu sokturmeden once bu sorunu hic yasamadim.bu sorunu neyden yapar buyuk ihtimal turbodan ama turbonun nesinden.yapan usta soktur getir bakarim diyor ama her sokme takma 100 tl zaten iki kere 100 tl verdim bosuna.oyuzden yorum almak istiyorum.wg ayarınımı bozdular naptılar acaba

Vag Dizel konusuna yazdimda oraya sadece vag cilar bakiyor oyuzden konu acmak istedim genel olarak belki basina gelmistir diye.

emp:)
29-12-2013, 21:05
Diğer konuya yazmıştım buraya da kopyalıyorum. :)

Kod düşüyordur ecu'ya. Turbo selenoid olması yüksek ihtimal ama ilk gaza basmada peak yaptıktan sonra basıncı kısamıyor demek ki. Ucuz bir parça..

Kadyr
29-12-2013, 21:33
Pc ye bagladik ariza vermedi arac malesef. Wg ayari ile oynanmis ihtimali var sanirim hadi diyelim oynadilar bunun orjinal ayarina nasl ceviricez.sali aksami arkadasimdaki elm cihazini baglayip arqca yuklenicemde hangi deger. Dogru gormem gereken deger nedir bilemiyorum

29-12-2013, 21:44
WG ayarını bozduklarını sanmam, durup dururken turunu kurcalamazlar. Turboyu sökmeden sadece wg sökebiliyorsanız sökün kalibrasyonunu yaptırıp geri takarsınız. Hüseyin ustada wg kalibrasyon makinası yok sanırım arka tarafa geçtiğimde görememiştim.

Turbo selenoid olması daha yüksek ihtimal ama arabanda yazılım var tork limitten dolayı sağlam peak atıyor olmalı sonrasında da basıncı kısamıyordur. Tempolu sürüşlerde çoğu vnt dizelde oluyor. Parçayı benzer motora sahip bir araba varsa çevrende ondan takıp deneyebilirsin.

Onur Fatih
29-12-2013, 21:47
5. vitesde aynı problem bende de var 210-220 km hızla 5-6 dk gittiğim zAMAN KESİLİP kalıyor

Kadyr
29-12-2013, 21:49
Dukkanda baska passat var soylerim denerlerde sunuda ekliyim huseyin usta degik ilk turboyu yapan daha dogrusu becemeyen biseyi varmi turbonun dedigimde pali degistirip balans yapicaz bide wgde skinti var onu yapicaz dedi.oyuzden supelendim

gp74
29-12-2013, 21:50
Ayni sorun benim cuprada vardi. Sorunun wg ayarinda basinci tutamiyordur muhtemelen.
Ya basinci kisacaksin yada external wg takicaksin

Kadyr
29-12-2013, 21:54
Abi dedigim gibi chip yapinca sorun yoktu bu turbocu elledimi napti boyle oldu gevsetiriz onu zaten sorun oysa

gp74
29-12-2013, 21:56
Abi dedigim gibi chip yapinca sorun yoktu bu turbocu elledimi napti boyle oldu gevsetiriz onu zaten sorun oysa

O zaman buyuk ihtimal ayariyla oynamistir.

Kadyr
29-12-2013, 22:02
Ozamanda soyledim simdide desifre edicem pendik sahin turbo tavsiye ile gittim ama hic memnun kalmadim direkparami geri aldim zaten

29-12-2013, 22:06
Dukkanda baska passat var soylerim denerlerde sunuda ekliyim huseyin usta degik ilk turboyu yapan daha dogrusu becemeyen biseyi varmi turbonun dedigimde pali degistirip balans yapicaz bide wgde skinti var onu yapicaz dedi.oyuzden supelendim

WG kurcalamışlarsa ondan başlayabilirsin. Elinin altında aynı arabadan varsa işin daha kolay hatta wg için turbo sökmeye gerek yoktur muhakkak. Arabanın üzerinde bile görebiliyorsanız wg diş sayısını sayın, diğer araba ile aynı mı kontrol edin. Aynıysa turbo selenoidini takın deneyin yine olmadı mekanik olarak problem aramaya başlarsınız.

Kadyr
29-12-2013, 22:19
Emp turbo selenoidi dedigin bizim araclardaki n75 mi

Kadyr
30-12-2013, 15:06
arabanın üzerinden wg ye mudahele edemedik aşağıda kaldığı için anahtar girmedi. turbocuya rica ederekn üst plastik kapağı söktüm şansını denedi ama olmadı. diğer tamircilerde direk turboya *** atıyor pc de hata çıkmıyor. valf olsa sürekli olur diyolar. ya uğraşma demenin yada 100 tl direk turbo söktürme parasının pesindeler. söktür turboyu gönder ee gelince kesin olacakmı. olmassa ne olucak 100 tl bana kaçıcak bide turbocuya para vericem. valal daha uğraşmıcam sürekli olmadığı için. patlayana kadar binerim sonra sıfır alrım 1200 tl ye teşekkürler ilgilenen arkadşlara

Kadyr
31-12-2013, 19:07
Arkadaslar turboyu sokmeden wg yi kontrol edebilicek ustayi taniyan varmi aramizda.cunku alayi direk turboyu sokelim modunda bende kerizdim demekki esnafiz diye milleti boyle mikiyorlar
Delikanli isi bilen usta araniyor:)
Su forumda turbo isini kendi yapan arkadasimiz yokya ona yaniyorum

GRAFTT
31-12-2013, 19:35
Kumpas ile ölçme şansı varsa ölçülüp ayarı doğruluğu saptanabilir.

http://www.teknikport.com/wp-content/uploads/2012/03/Kumpas-tan%C4%B1t%C4%B1m.jpg

Kadyr
31-12-2013, 20:12
Valla iste sokmeden bakan esnaf bulamadim sagolsun bi turbocu ugrasti ama erisemedi vw den anlamadigi icin. Adamlara diyorumki pc baglayalim teste cikalim yok yok turbodandir diyolar boyle esnaflkmi olurmus ya.
Yarin vwtech ilkan abiye ugricam ins yuzumu kara cikarmaz

GRAFTT
31-12-2013, 20:19
Bir şekilde aracın altından üstünden bir yerden el girebilir diye düşünüyorum, sanırım usta kifayetindeki kişiler pek uğraşmak istemiyorlar. Umarım işi halledecek yada en azından ölçebilecek bir ustaya denk gelirsiniz.

Kadyr
31-12-2013, 20:40
Aynen dedigin gibi abi ins buluruz bulamassam zaten goz ardi edicem

by_speedvw
31-12-2013, 22:41
kadry :) sıkma canını kardeşim bi ara istersen haberleşelim birde ben bakiyim yetkili vw teknikeri olarak olmadı pd 130 luk bir araç yakalarsam serviste ben sana kumpasla olcer atarım ayarın boyunu zaten gittiğin turbocu parayı bulunca salladı biraz işleri sadece ford turbolarını yapabiliyorlar bildiğim kadarıyla olmadı n 75 deneriz oda olmadı bosver revizyonu 0 turbo takıp bak yoluna allah muhafaza kırarsa birde silindire gittimi aman yarabbim. yazması bile feci ;)

Kadyr
01-01-2014, 00:15
Turbo kirmaz sanirim cunku en son guney turboya yaptirdim ben ayari ama adamlara wg ile oynandi demedik diyemedik cunku bilmiyordum aklima gelmemisti.guney turbo yag vermesini halletti tekrar tamir kiti degisti neyse...valla kardesim bi denk gelirse olcebilirsen sevinirim. N75ben denixektim parcacida yoktu sonraya biraktim.

Kadyr
01-01-2014, 19:48
Bugun bostancida vw tech ugricaktim kapaliydi onun caprazinda yol kenarinda buyuk m2 li dukkan vardi bi girim dedim.pek bisi ummadim ama pc bagladi etti basinc normal dedi turbon basiyor dedi.basinc sensorunu deneyelim dedi.elindecikma vardi onu taktik.ben otobana ciktim 7_8 kere 180 uzeri deneme yaptim bi sikinti cikmadi. Valla duzeldiyse cok sasiricam ummadigim bir yer oldugu icin.hadi hayirlisi

pirasa
01-01-2014, 21:03
zabahtan beri sensör diyoz :S

Kadyr
01-01-2014, 21:13
Ne bagriyon:d
Turbo tamirinden hemen sonra oldugu icin sensor akla gelmiyor.bidr tam kesinlesmedi kesinlessin ozaman gor muhabbeti sen:)
Vw forumlarida dahil ustayim diye gecinen direk turbo diyen ustalara saydiricam.netlestirmeden ya turbo kardes.hey gidi hey

pirasa
05-01-2014, 12:10
Onu birak ben alete baglattim, basinc kacagi, n75 hatasi verdi.
Usta elini cenesine koydu, bunda cok masraf var turbo yenilencek tamir takimiyla falan. Dedim basinc kacagi diyo bi hortumlari kontrol edelim ? Tamam iste turbodan kaciyo dedi :D goturdum baska bi yerde pierburg n75 buldum, baska ustaya bunu takacaz.dedim bu buna.uymaz dedi :D haydaaa . Suan masallahi var :)

oğuz
05-01-2014, 13:45
Onu birak ben alete baglattim, basinc kacagi, n75 hatasi verdi.
Usta elini cenesine koydu, bunda cok masraf var turbo yenilencek tamir takimiyla falan. Dedim basinc kacagi diyo bi hortumlari kontrol edelim ? Tamam iste turbodan kaciyo dedi :D goturdum baska bi yerde pierburg n75 buldum, baska ustaya bunu takacaz.dedim bu buna.uymaz dedi :D haydaaa . Suan masallahi var :)

usta diye hitap ettiğimiz kişilerin bu turbo sökme merakı nedir ben anlamıyorum :)

bulenthaliloglu
07-01-2014, 08:31
1.9 pd motorlar ısınınca yüklü ise kendilerini koruma moduna alıyorlar.Çözümü var mı?

Kadyr
08-01-2014, 21:07
ilk defa duydum bunu

Kadyr
13-01-2014, 10:58
Dun iki uc kere yine bastim.kesme yapmadi sanirim duzeldi demekki turbodan degilmis basinc sensoru arizalanmis 50 tl ye hallettim cikma olarak.direk turboyu sok diyen ustalara selam olsun

reco
13-01-2014, 12:31
aslında işnin ehli usta pek yokmus demekkı herkez bir tahmın uzerıne ustalık yapmaya kalkmıs neysekı sorun cozulmus