PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Polo 6n 1.6 ( 1997 ) ACİL yardım..

Red_Motion
29-12-2013, 20:58
Selam olsun herkeze..
Arkadaşlar 1.6 lt 97 model polo aracıma 1 ay önce motor bakımı yaptık ve segman diye tabir edılen işlem gerçeklesti. değişen parça listesini asıl sorunuma gelmeden önceliste halınde yazmak istedim ;

Parçalar :

1- Buji kalın tırnak 4 adet
2- TK conta üst
3- Triger kayışı
4- Triger gergi bilyası
5- Devirdaim
6- Kol yatak tırnaksız
7- Termostat
8- Termostat kapağı
9- Sibob emme
10- Sibob egsoz
11- Sibob kaydı 7mm
12- hava filtresi
13- Yağ filtresi
14- Benzin Filtresi
15- Polen filtresi
16- Radyatör su deposu
17- Sıvı conta siyah
18- Sibop Fincanı

Arkadaşlar aracıma geçtiğimiz pazartesi atiker marka sıralı sistem otogaz taktırdım
o günden beri araçta nadiren seyir halınde .. sürekli olarakda trafik ışıklarında durduğumda ve aracı park ederken ileri geri hallerınde stop etme sorunu yaşıyorum .. bu konu hakkında yardımcı olabılecek arkadaslardan acil yardım rica ediyorum.. Belki montaj yapan firmaya gidip sorunu söyle diyenler olabılır aranızda haklı da söylerler ama oraya boş gitmek istemiyorum.. yasadıgım sorunlar hakkında bilgi sahibi olan arkadaslar yardımcı olurlarsa cok sevinirim..
Şimdiden teşekküürler

Oğuzhan ÜLBEĞİ

Red_Motion
29-12-2013, 21:41
Sesimi duyan yokkmuuu :( :)

serci
29-12-2013, 21:49
Benzinde calısırken stop etme falan varmı ? sadece lpd de mı stop edıyo rolantide

Red_Motion
29-12-2013, 22:04
Benzinde calısırken stop etme falan varmı ? sadece lpd de mı stop edıyo rolantide

evet sadece lpg de sorun . geçtiğimiz pazartesınden beri.. aracı alalı 2 ay oldu zaten

by_speedvw
29-12-2013, 22:11
pololarda genelde o motora lpg bağlarken vakumu yanlıs yerden alıyorlar lpg vakum hattının dogru oldugundan emın olsunlar

Red_Motion
29-12-2013, 22:18
pololarda genelde o motora lpg bağlarken vakumu yanlıs yerden alıyorlar lpg vakum hattının dogru oldugundan emın olsunlar

yani gitiğimde ne söyliym .. vakumu nerden alsınlar :)

kaan megi
29-12-2013, 22:19
muhakkak bağlantıda bi yerde sorun vardır hava alıyoda olabilir tekrar götürüp kontrol ettirmekde fayda var

Red_Motion
29-12-2013, 22:34
muhakkak bağlantıda bi yerde sorun vardır hava alıyoda olabilir tekrar götürüp kontrol ettirmekde fayda var

götürücez artık napalım .. moraller bozuk , sıkıntıyı yasayanlar varmış google da rastladım bır kaç forumda ama iş işten gecınce görduk.. inşallah çözülür sorun.. teşekkür ederım arkadaslar.

OMTechJr.
30-12-2013, 17:55
daha önce başımıza gelen bir husus. Aracın üzerinde ne buji var ?

Red_Motion
30-12-2013, 18:43
daha önce başımıza gelen bir husus. Aracın üzerinde ne buji var ?

lpg bujilerinden bahsediyosanız kırmızı renkli bujiler var

vlkn07
30-12-2013, 18:57
öncelikle merhabalar yaklaşık 2 yıl önceye kadar aynı araca sahiptim ama sattım kızımı:D
sorununa gelince bende aynı sorunla karşılaşmıştım sebebi boğaz kelebeği olduğu söylendi ve bu kasaların en sık yaşanan problemi olduğunu söyledi ustam.bir kaç kez temizlettim bi süre düzelmiş gbi görünsede sorun tekrarladı ve temizlemek fayda etmemeye başladı.çıkmacı çıkmacı dolaştım ve buldum taktım sorunum çözüldü.

edit:sadece lpg de olduğunu görmemişim farklı bir sıkıntıda olabilir.

OMTechJr.
30-12-2013, 19:16
lpg bujilerinden bahsediyosanız kırmızı renkli bujiler var

lpg bujisi değil enjektörüdür bahsettiğiniz. benim demek istediğim ateşlemeyi sağlayan bujiler.

http://img27.imageshack.us/img27/2994/46ug.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/46ug.jpg/)

şunlardan bahsediyorum..

Red_Motion
30-12-2013, 19:23
lpg bujisi değil enjektörüdür bahsettiğiniz. benim demek istediğim ateşlemeyi sağlayan bujiler.

http://img27.imageshack.us/img27/2994/46ug.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/46ug.jpg/)

şunlardan bahsediyorum..

evt yanlış anlamışım.. valla ne oldugunu bilmiyorum ama gecen ay sekman sırasında değişti 4 adet tanesi 6.25 tl den alındı markasını falan bılmıyorum.. öğrenirim ama..
kalıtesız olabilirmi demek istediniz ?

Red_Motion
30-12-2013, 19:25
öncelikle merhabalar yaklaşık 2 yıl önceye kadar aynı araca sahiptim ama sattım kızımı:D
sorununa gelince bende aynı sorunla karşılaşmıştım sebebi boğaz kelebeği olduğu söylendi ve bu kasaların en sık yaşanan problemi olduğunu söyledi ustam.bir kaç kez temizlettim bi süre düzelmiş gbi görünsede sorun tekrarladı ve temizlemek fayda etmemeye başladı.çıkmacı çıkmacı dolaştım ve buldum taktım sorunum çözüldü.

edit:sadece lpg de olduğunu görmemişim farklı bir sıkıntıda olabilir.

inşallah benimde sorunum bogaz kelebeği olsun yaa.. segman sırasında özellıkle sordum ustaya kelebegın durumu nasıl dıye iyi dedı.. sorun ondaysa Almanyadan getirtme durumum var..

erkin006
30-12-2013, 19:58
O kasa model poloların tüpden sonraki hastalığı...gazkelebeğini bi kontrol ettirin...birde gazı aldığınız bayiyede dikkat edin...gaz ayarınıda çok kısmış olabilirler...bunlar basit kontroller...inşallah bu sebeplerden dolayıdır...

vlkn07
30-12-2013, 20:26
inşallah benimde sorunum bogaz kelebeği olsun yaa.. segman sırasında özellıkle sordum ustaya kelebegın durumu nasıl dıye iyi dedı.. sorun ondaysa Almanyadan getirtme durumum var..

türkiye de de bulmak mümkün fakat çok fazla fiyat çekiyorlar o yüzden çıkmacıdan bulmak daha cazip geldi (350tl civarıydı çıkması) ayrıca alınan çıkma parçanında aynı sorunu olabılecegını göze alarak satın almak fazlasıyla risk ama cok şükür benimkinde bi sıkıntı çıkmamıştı.umarım sizin sıkıntınınzda en ucuz maliyetle ve kısa sürede çözülür.

OMTechJr.
30-12-2013, 20:50
yok 6.25 tl olması yada kalitesi değil. tırnak aralığı yüksek kalmış olabilir. siz üzerinden çıkan bujiye baktırın zaten araçta yakamama durumu olduysa kararmıştır bujiler. parçacınıza gidip sorgulatıp sipariş edin. yanlış buji bu araçların lpgde canını alıyor ama sadece lpgde stop etmeside garip geldi.

lpgcinize gidip ayarları, bağlantıları ve kalibrasyonu kontrol ettirin. maliyeti azdan çoğa tavsiye ettiğim için ilk bakmanızı tavsiye edeceğim durumlar bunlar. ikinci olarak gaz kelebeği ve o2 sensörü kalıyor onlarda bu duruma sebep olabilir.

Red_Motion
30-12-2013, 20:58
türkiye de de bulmak mümkün fakat çok fazla fiyat çekiyorlar o yüzden çıkmacıdan bulmak daha cazip geldi (350tl civarıydı çıkması) ayrıca alınan çıkma parçanında aynı sorunu olabılecegını göze alarak satın almak fazlasıyla risk ama cok şükür benimkinde bi sıkıntı çıkmamıştı.umarım sizin sıkıntınınzda en ucuz maliyetle ve kısa sürede çözülür.

Çok teşekkürler umarım çözeriz.. iyi dilekleriniz için teşekkürler

ggtoker
30-12-2013, 21:10
bnde eskı bı 6n kullanıcısı olarak ne yazıkkı 6n ler tupu sevmıo... dreksıyonu saga sola cevırınce stop eden tuplu 6nler bılıorum.. tup ayarının cok ıyı yapılması lazım

Red_Motion
30-12-2013, 21:16
bnde eskı bı 6n kullanıcısı olarak ne yazıkkı 6n ler tupu sevmıo... dreksıyonu saga sola cevırınce stop eden tuplu 6nler bılıorum.. tup ayarının cok ıyı yapılması lazım

aynen öyle park ederken sağ sol yaparken stop edıyo.. :confused:
yani ben kıme götürücem bu aracı iyi gaz ustası kım vardır istanbulda ...

6n kullanıcısı ve hastasıyım aracımı kaybetmek ıstemıyorum bu sorun yüzünden

ggtoker
30-12-2013, 21:22
aynen öyle park ederken sağ sol yaparken stop edıyo.. :confused:
yani ben kıme götürücem bu aracı iyi gaz ustası kım vardır istanbulda ...

6n kullanıcısı ve hastasıyım aracımı kaybetmek ıstemıyorum bu sorun yüzünden

tüp enjektörlerinin kırmızı mı sıyah mı???

Red_Motion
30-12-2013, 21:25
tüp enjektörlerinin kırmızı mı sıyah mı???

kırmızı babacan

ggtoker
30-12-2013, 21:36
kırmızı babacan

yalnıs hatırlamıyorsam sıyah olanlar bıraz daha pahalı olan ve daha randımanlı olandı... sen ilk önce ustana git ayarlarını kontrol ettir... eğer araba rolantıde calısırkende devırde dalgalanma oluyorsa bogaz kelebeğini temizlettir ettisini göreceksın :D :icon_tup::icon_tup:

Red_Motion
30-12-2013, 21:41
yalnıs hatırlamıyorsam sıyah olanlar bıraz daha pahalı olan ve daha randımanlı olandı... sen ilk önce ustana git ayarlarını kontrol ettir... eğer araba rolantıde calısırkende devırde dalgalanma oluyorsa bogaz kelebeğini temizlettir ettisini göreceksın :D :icon_tup::icon_tup:

yarın bayiye bayaa bi yüklü gidicem .. :) boğaz kebeleği :) enjektör ....bujii .. distiributör vs.. :icon_tup:

XSi
02-01-2014, 15:34
Avrupa yakasinda isen veya olmasan bile bahcesehir tarafina gelirim dersen, bende atikerin arayuz kablosu var..

Laptopla duruma bakip ayarlarini kontrol edip duzeltebiliriz istersen

Red_Motion
05-01-2014, 23:27
Selam mesajınızı yenı gördum bakamıyodum uzun süredır seyır halınde ısıklarda falan durdugumda stop olayı kesıldı gıbı bışey ama park ederken özellıkle gerı vıteste kesın stop problemı var.. atıkere gittim mili sanıyelerde sıkıntı vardı hala da var.. bi gün yolum düşerse gelirim dayım ve ananem orda oturuyo arada gelirim yani numaranzı bana mesaj atarsanız sevınırım ..ilginiz için teşekkürler ..

Red_Motion
05-01-2014, 23:28
Avrupa yakasinda isen veya olmasan bile bahcesehir tarafina gelirim dersen, bende atikerin arayuz kablosu var..

Laptopla duruma bakip ayarlarini kontrol edip duzeltebiliriz istersen

Selam mesajınızı yenı gördum bakamıyodum uzun süredır seyır halınde ısıklarda falan durdugumda stop olayı kesıldı gıbı bışey ama park ederken özellıkle gerı vıteste kesın stop problemı var.. atıkere gittim mili sanıyelerde sıkıntı vardı hala da var.. bi gün yolum düşerse gelirim dayım ve ananem orda oturuyo arada gelirim yani numaranzı bana mesaj atarsanız sevınırım ..ilginiz için teşekkürler ..

XSi
07-01-2014, 12:09
Ok dir Murat - 0532 494 72 72 yolun duserse ara beraber bakariz duruma

yunus_kg
07-01-2014, 12:20
Konuyu görünce lpg sorunu olduğunu tahmin ettim :(
2 sene boyunca kullandım 6n 97 model atiker marka sıralı sistem taktırdım sizin gibi. Gel gelelim lanet olsun herşey o günden sonra başladı. Atikere git gel git gel git gel..... Ne yaptılarsa olmadı sürekli stop etme başladı özellikle yokuş yukarı, ani duraklamalarda stop ediyordu. Gaz kelebeği değişti olmadı, ayar yaptılar olmadı, buji dediler değişti olmadı, bobin dediler olmadı, distribütör dediler oda olmadı.
Bir seferinde bir ayar yaptılar oldu sandım stop etmiyordu fakar bu sefer araç benzinle aynı miktarda yakıt tüketimi sarf ediyordu.
Yani anlayacağınız ne yapsak olmadı. Size şunu söyleyeyim eğer sıkıntı lpgden değil derler ise sakın sorunu başka yerde aramayın! Bu araç gazda sürekli sıkıntı yaratıyor.
En sonunda 4 ay önce sattım kurtuldum. Dizel corsa aldık.
Çok geçmeden gidin atikere aracın gazdan dolayı sorun yaşadığını ve sistemi iade etmenizi isteyin.
Allah yardımcınız olsun diyorum başka bişey diyemiyorum :(

Red_Motion
07-01-2014, 23:14
Konuyu görünce lpg sorunu olduğunu tahmin ettim :(
2 sene boyunca kullandım 6n 97 model atiker marka sıralı sistem taktırdım sizin gibi. Gel gelelim lanet olsun herşey o günden sonra başladı. Atikere git gel git gel git gel..... Ne yaptılarsa olmadı sürekli stop etme başladı özellikle yokuş yukarı, ani duraklamalarda stop ediyordu. Gaz kelebeği değişti olmadı, ayar yaptılar olmadı, buji dediler değişti olmadı, bobin dediler olmadı, distribütör dediler oda olmadı.
Bir seferinde bir ayar yaptılar oldu sandım stop etmiyordu fakar bu sefer araç benzinle aynı miktarda yakıt tüketimi sarf ediyordu.
Yani anlayacağınız ne yapsak olmadı. Size şunu söyleyeyim eğer sıkıntı lpgden değil derler ise sakın sorunu başka yerde aramayın! Bu araç gazda sürekli sıkıntı yaratıyor.
En sonunda 4 ay önce sattım kurtuldum. Dizel corsa aldık.
Çok geçmeden gidin atikere aracın gazdan dolayı sorun yaşadığını ve sistemi iade etmenizi isteyin.
Allah yardımcınız olsun diyorum başka bişey diyemiyorum :(

Aracımı seviyorum :(( Şu sıralar sadece park ederken sorun yasıyorum inşallah çözücez :)

Red_Motion
07-01-2014, 23:15
Ok dir Murat - 0532 494 72 72 yolun duserse ara beraber bakariz duruma

teşekkür ederim inşallah yanınıza uğramaya çalışacağım..

XSi
07-01-2014, 23:16
Aracımı seviyorum :(( Şu sıralar sadece park ederken sorun yasıyorum inşallah çözücez :)

LPG yi sen mi taktırdın, ilk taktırdığında da sorun varmıydı, sonradan mı oldu?

Red_Motion
08-01-2014, 19:46
LPG yi sen mi taktırdın, ilk taktırdığında da sorun varmıydı, sonradan mı oldu?

evet ben taktırdım lpg yi aracı alalı 3 ay falan olucak .. 3 hafta önceye kadar benzınlı kullandım. ne zamn lpg takıldı bu sorun ortaya çıktı..

alyekrm
08-01-2014, 20:05
boğaz kelebeği distribütör ve tevzi makarası bunları öncelikle kontrol ettirin 3 yıl kullandım 6n yaklaşık bir iki ay önce sattım lpgde biraz nazlanabilen araçlardır fakat çözümü yok değil iyi usta ile iş hallolacaktır.Sorun lpgde olmayabilir çünkü lpg yanma olarak benzinle aynı karakteristiğe sahip değildir.Önceliğiniz boğaz kelebeği olsun temizlik ve iyi bir adaptasyonu deneyin derim ayrıca dist. içindeki milde boşluk varmı yokmu ve dist. avansını kontrol etmek şart burda sorun yoksa çok yüksek bir ihtimalle lpg montajında yada ayarlarında sorun var demektir.

XSi
09-01-2014, 06:25
evet ben taktırdım lpg yi aracı alalı 3 ay falan olucak .. 3 hafta önceye kadar benzınlı kullandım. ne zamn lpg takıldı bu sorun ortaya çıktı..

İlk takildigi anda yapmadi sonradan yapti di mi?

Yuksej ihtimalle olani soyluyorum:

Kitten cikan nozzle lar 1.8 mm.. Fakat 1.6 motorlar icin olmasi gereken olcu 2.0 mm dir (basinc 1 barda kalacak), nozzlelar ve fabrikasyon regulator basinci 1.6 motorlar icin yetersiz kaliyor ve adaptasyon duzgun olmuyor.. Bozulan enjeksiyon ayarlari nedeniyle rolanti dalgalanma stop etme sorunlari yasaniyor

Cozum: montaj yaptirdigin yere git nozzle i matkapla delip 2.0 mm yapmalarini iste.. Sonra rekrar kalibrasyon yapilacak.
Gitmeden oncede aracijn kutup baslarini sokerek oem beyni resetle o halde 40-50 km kullan ve daha sonra atiker servise git ve belirttiklerimi yaptirt

Uyesi oldugum lpg ilgili forumda bu detaylara gore guncellenen uygulamalarda 1.6 araclarin sorunlari ortadan kalkti ve yakit ekonomisi saglandi.. Denenmis cozumler..