PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stop Ederken Sarsıntı

Burak K.
30-12-2013, 05:18
2007 Model 110 k km de C4 1.6 Dizel aracım var. Arabayı stop ederken motorda sarsıntı oluyor bazen oluyor bazen olmuyor bu. Sebebi ney olabilir? Eski aracım Partnerde de vardı ama o neredeyse hissedilmiyordu C4'de baya hissediliyor. Aklıma motor kulakları geliyor ama bilemedim yine de...

Kadyr
30-12-2013, 06:33
Motor kulagidir herhalde.arac calisirken hafif gaz verincede sarsinti oluyormu

Ahmet Saraçoğlu
30-12-2013, 06:37
Muhtemelen kulaklar.İlk başta bende çok huylanmıştım.motor - şanzuman kulaklarına baktık.Sonradan ya düzeldi ya ben alıştım ama var sarsıntı.düşük devir kalkışlarda vuruntuya paralel olarak motor harici gövde sarsıntısı da hissediyormusun?

arkın_aLLen
30-12-2013, 07:27
Burak araban 110luk mu 110luksa normal olur o :)

5500
30-12-2013, 07:39
%80 motor kulagi

jdm-fuat
30-12-2013, 08:17
volant kardesim onlarda yaylı volant var ondan yapıyor

Burak K.
30-12-2013, 10:44
Motor kulagidir herhalde.arac calisirken hafif gaz verincede sarsinti oluyormu

Yok denedim olmuyor hatta soğuk havalarda çalıştırdığımda gaz verdiğimde titreme gidiyor. :)

Muhtemelen kulaklar.İlk başta bende çok huylanmıştım.motor - şanzuman kulaklarına baktık.Sonradan ya düzeldi ya ben alıştım ama var sarsıntı.düşük devir kalkışlarda vuruntuya paralel olarak motor harici gövde sarsıntısı da hissediyormusun?

Hissediyorum abi düşük devirli kalkışlarda.

Burak araban 110luk mu 110luksa normal olur o :)

Evet,110'luk araba ama nasıl normal. :confused:

%80 motor kulagi

Peki ben 17 Ocakta Antep'ten Bursaya gidicem Bursada ki ustama baktırmak istiyorum,uzun yolda bi sıkıntı yaratır mı bana?

Eyvah o zaman...

MK8800
30-12-2013, 11:01
C4 gergin ben sana fotograflari attığın gun söyledim :D :D

Met
30-12-2013, 11:15
arabayı mahvetmişsin :p bide gelmiş takas teklif ediyosun :D asdhfsjadgjsh

Ahmet Saraçoğlu
30-12-2013, 11:21
misal 2 de orta devir gidilecek bir yerde 3 düşük devirde giderken de o sarsıntı geliyorsa muhtemelen kulaklar.Çünkü debriyaj+volan degişimi sonrası da değişmemişti benim o sarsıntım

emp:)
30-12-2013, 12:04
Bu nesil psa dizeller sesli ve sarsıntılı. Stop ederken dikkat et sarsıntı ile birlikte cik cik gibi ince yatak sesine benzer bir ses geliyor mu, geliyorsa volandan dolayı sarsıntıdır.ekleme; debriyaja basarak stop ettiğinde ses ve titreşimde baya azalır volan problemiyse.. Diğer türlü kulaklara bakarsınız.

Burak K.
30-12-2013, 22:35
Debriyaja basayım ya da basmayayım her şartta titreşim aynı. İnşallah büyük bi masraf değildir. :) Sorun volan da olsa kulaklar da olsa uzun yolda sıkıntı yaratır mı bana?

ferroo
30-12-2013, 23:01
sıkıntı degıl bnce benım arabamdada psa 110 luk motor var ve sarsıntı kapanırken bendede var normal yanı korkmayın:)

rebeloghy
31-12-2013, 00:26
aynen öyle 307 var bende de 110luk. Çok sevdiğim güvendiğim pejo servisten ayrılma ustam var , normal olduğunu 110lukların yaptıgını söylüyor. Ani gaza basıp bırakmada değişik tepkiler vermiyorsa bişey yoktur. Motor kulağını değiştirseniz de yapcak bazen bunu. Psikolojik olarak inanmışım sanırım stop ederken bekleyince sarsıntının çok çok az olduğuna , takıntılı şekilde bekliyorum stop etmeden :D

Burak K.
31-12-2013, 03:39
sıkıntı degıl bnce benım arabamdada psa 110 luk motor var ve sarsıntı kapanırken bendede var normal yanı korkmayın:)

aynen öyle 307 var bende de 110luk. Çok sevdiğim güvendiğim pejo servisten ayrılma ustam var , normal olduğunu 110lukların yaptıgını söylüyor. Ani gaza basıp bırakmada değişik tepkiler vermiyorsa bişey yoktur. Motor kulağını değiştirseniz de yapcak bazen bunu. Psikolojik olarak inanmışım sanırım stop ederken bekleyince sarsıntının çok çok az olduğuna , takıntılı şekilde bekliyorum stop etmeden :D

Elimden gelse ben inip tutucam motoru sarsılmasın diye. :D

emp:)
31-12-2013, 09:55
Sallanma elbet olacak ama birkaç saniye, ilk çalıştırdığında da rolantide ciddi sallanıyorsa araba(motor sallanıyor zaten :)). Sağ alt tarafta bir kulak var o sebeb oluyor, komplesini almana gerek yok parçacılarda sadece içindeki burç satılıyor. Usta burcu arabanın üstünde değiştirebilirim derse ne ala, değiştiremezse aks falan sökülmesi gerek, kulağın preste burcu değişmeli(pahalıya patlar:()..

Böyle binmeye devam et, yada boşluk yapmış burcların içine kauçuk sıkıştır bir miktar titreşim azalır..

GRAFTT
31-12-2013, 19:40
İlk çalıştırırkende bu aşırı sarsıntı oluyorsa şanzıman kulağını söktürüp kontrol edin. Elinizde kastırırken kulaktaki lastiklere dikkat edin yırtılmalar olabilir. Aracın yaşı ve km baz alındığında muhtemelen büyük olasılıkla şanzıman kulağını işaret ediyor.

by_speedvw
31-12-2013, 22:47

nokta atısı yapmısın kardeşim çift kütleli volan dan kaynaklı %90

Burak K.
01-01-2014, 03:49
İlk çalıştırırkende bu aşırı sarsıntı oluyorsa şanzıman kulağını söktürüp kontrol edin. Elinizde kastırırken kulaktaki lastiklere dikkat edin yırtılmalar olabilir. Aracın yaşı ve km baz alındığında muhtemelen büyük olasılıkla şanzıman kulağını işaret ediyor.

Çalışırken sarsıntı olmuyor sadece stop ederken...

nokta atısı yapmısın kardeşim çift kütleli volan dan kaynaklı %90

Volanın değişimi ortalama ne kadardır fiyat olarak ve tamiri oluyor mu bu volanın? Bildiğim kadarıyla pahalı bi parça.

by_speedvw
01-01-2014, 13:03
Çalışırken sarsıntı olmuyor sadece stop ederken...

Volanın değişimi ortalama ne kadardır fiyat olarak ve tamiri oluyor mu bu volanın? Bildiğim kadarıyla pahalı bi parça.
stop ederken volanın içindeki o yaylanma sistemi ısıdan dolayı daha esnek bir hal aldıgı için stop ederken yapıyor muhtemelen volan fiyatını parcacıya sorsan daha iyi olur

By_HaNNibaLL
01-01-2014, 13:30
Yolda giderken gaza bascek yaptiğindada tak diye ses gelir dediğin kadar rahatsizlik veriyorsa.Arka takoz sanzuman takozu vb biton ismi var :D

Burak K.
01-01-2014, 22:57
Yolda giderken gaza bascek yaptiğindada tak diye ses gelir dediğin kadar rahatsizlik veriyorsa.Arka takoz sanzuman takozu vb biton ismi var :D

Bayır aşağı giderken bas çek yaptığımda tak diye ses geliyor. :D 15 gün sonra yola çıkıcam beni Bursaya getirsin de Bursada halledicez artık...

Burak K.
05-02-2014, 00:32
Volant,baskı balata değişti. Motor,şanzıman takozlarımıdır kulaklarımıdır nedir onlarda yeniymiş usta öyle dedi. Ama hala sarsılıyoruz :D

Oznsrl
05-02-2014, 00:37
stop ederken oluyosa egzozdan olabilir kat la egzozun birleştiği yerde bi conta oluyo ona baktır bence yaylı vida oluyo gevşemiş olabilir. basit bişey gibi dursada egzoz takozu arabanın kasasını titreticek kadar sarsıntı yapabiliyo yaşadım ordan biliyorum :)

tdipower
05-02-2014, 00:51
volant yazmıştım bende ilk fakat değiştirmişsiniz motor kulakları yan sanayi mi peki? oda çok etkiliyor vibrasyon konusunu

Burak K.
07-02-2014, 14:39
stop ederken oluyosa egzozdan olabilir kat la egzozun birleştiği yerde bi conta oluyo ona baktır bence yaylı vida oluyo gevşemiş olabilir. basit bişey gibi dursada egzoz takozu arabanın kasasını titreticek kadar sarsıntı yapabiliyo yaşadım ordan biliyorum :)

Ama sarsıntı motor kısmından geliyor yani belli o. :) Yine dediğin yerden olabilir mi?

volant yazmıştım bende ilk fakat değiştirmişsiniz motor kulakları yan sanayi mi peki? oda çok etkiliyor vibrasyon konusunu

Hiç bakmadık motor kulaklarına yan sanayi mi orjinal mi diye. :/

mechanıcer
03-03-2014, 11:19
Servıste motor arıza kayıtlarına baktır,gaz kelebek arızası mevcutmu ? Kelebek elektronık kontrollu tam kapanmadıgı zaman stop ederken halaa hava almaya calıstıgı ıcın arac sarsılarak stop eder,hemen hemen hergun bır landrover freelander 2 ye bu arıza ıcın kelebek degısımı uygularız.not: freelander 2 cıtroen 2.2 t4 motoru kullanılmaktadır.gecmıs olsun,dıger seceneklerıde goz ardı etme tabı.

Burak K.
03-03-2014, 19:23
Servıste motor arıza kayıtlarına baktır,gaz kelebek arızası mevcutmu ? Kelebek elektronık kontrollu tam kapanmadıgı zaman stop ederken halaa hava almaya calıstıgı ıcın arac sarsılarak stop eder,hemen hemen hergun bır landrover freelander 2 ye bu arıza ıcın kelebek degısımı uygularız.not: freelander 2 cıtroen 2.2 t4 motoru kullanılmaktadır.gecmıs olsun,dıger seceneklerıde goz ardı etme tabı.

Makinaya bağlattığım da gaz kelebeğiyle ilgili bi arıza vermedi.

FaTiH44
03-03-2014, 21:18
110 luk psa grubunun çoğunda stop ederken aşırı sarsıntı var.sıkıntı çıkaracak bir durum değil;)

Burak K.
05-03-2014, 00:08
110 luk psa grubunun çoğunda stop ederken aşırı sarsıntı var.sıkıntı çıkaracak bir durum değil;)

O zaman büyük bi sıkıntı yok. Partnerim vardı 90'lık,onda yoktu arkadaşta 207 var onda da yok sarsıntı. Başka bi arkadaşta C5 var,onda az var sanırım km ilerledikçe artıyor.

Maxiboost
05-03-2014, 08:28
Enjektoring kontroling bence :)

evolution_9
05-03-2014, 08:41
şanzuman takozunuda kontrol ettir ordanda yapabilir

rebeloghy
05-03-2014, 13:04
Aynen katılıyorum Fatih abiye. 110luk psalarda , 307 110 ve c4 110da stop ederken normal bir sarsıntı var. 90 lık veya baska araclar kafanızı karıştırmasın. En sağlıklı 110luklarda bile olması normal hiç bir anormallik olmayan sarsıntısı var. Başka araçlardan yola çıkarak yapılan yorumlara da takılmayın. 110luk Focus'ta yoktu mesela ama fransızlarda var bu ve ustam 25 yıllık atolye sefi harfiyen güvendiğim kafası çalışan biridir. PSA konusunda da gerçekten bilgilidir. İçiniz rahat olsun stop etme konusunda.

Ha diğer konuda gaza yüklen bırak durumundaki sarsılma şanzıman yada motor takozlarından olabilir , rölantide anormal sarsıntı motor takozu vs olabilir tabii ki. Ancak stop ederkenki bunlardan bağımsız bir durum.

Burak K.
05-03-2014, 14:02
Enjektoring kontroling bence :)

Bakım yapılırken genel olarak kontrol edildi hepsi. :)

şanzuman takozunuda kontrol ettir ordanda yapabilir

Ona da baskı balata ve volant değiştirirken baktırdım bi problem yokmuş onda da :)

Aynen katılıyorum Fatih abiye. 110luk psalarda , 307 110 ve c4 110da stop ederken normal bir sarsıntı var. 90 lık veya baska araclar kafanızı karıştırmasın. En sağlıklı 110luklarda bile olması normal hiç bir anormallik olmayan sarsıntısı var. Başka araçlardan yola çıkarak yapılan yorumlara da takılmayın. 110luk Focus'ta yoktu mesela ama fransızlarda var bu ve ustam 25 yıllık atolye sefi harfiyen güvendiğim kafası çalışan biridir. PSA konusunda da gerçekten bilgilidir. İçiniz rahat olsun stop etme konusunda.

Ha diğer konuda gaza yüklen bırak durumundaki sarsılma şanzıman yada motor takozlarından olabilir , rölantide anormal sarsıntı motor takozu vs olabilir tabii ki. Ancak stop ederkenki bunlardan bağımsız bir durum.

Gaza yüklenip bıraktığımda oluşan sarsıntı baskı balata ve volantın değişmesiyle ortadan kalktı. Anlamadığım şey bu stop ederkenki sarsıntı bazen oluyor bazen hiç olmuyor bazen öyle bi oluyorki taş olsa düşürür insan. :) Ama anladığım kadarıyla bi problem değilmiş bu.

salidogan
28-04-2014, 15:46
Konu biraz geride kalmış ama dostum, %90 volantdan kaynaklı. 1.6 focus motoru var üzerinde. Aynı sorunu focuslarda volantta problem olduğu zaman yapıyor. Baskı balata değişiminde volant ihtiyacında olur.

Burak K.
28-04-2014, 16:03
Volantı değiştirdim zaten,geçmedi. :)

ygtkrmdnz
28-04-2014, 16:29
Egr iptali sana ilac gibi gelecek :hahaha:

Burak K.
28-04-2014, 16:43
Egr iptali sana ilac gibi gelecek :hahaha:

Egr iptalinden sonra araba olacak sanki bir uçak bence. :D

ferroo
28-04-2014, 17:45
benım oncekı focustada stop ederken sarsılıyodu bundada aynen sarsılıyo ama bunda nedense daha az bı sarsıntı var gayet normal bence 110 luk psa larda...

ygtkrmdnz
28-04-2014, 18:55
Yazilima falan gerek yok bence egr iptali seni baya hizlandirir :d

Egr iptalinden sonra araba olacak sanki bir uçak bence. :D

Burak K.
29-04-2014, 01:05
Yazilima falan gerek yok bence egr iptali seni baya hizlandirir :d

egrsine soktuuuum. :D

douu
29-04-2014, 08:10
burak sabah ilk çalıştırdıgın zaman sarsıntı yapıyor mu kardeşim ? araba belirli bir süre ısınana kadar ufak bir sarsıntı yapıp hafif gaz verince kesiyorsa subap lastiklerin kaçırıyordur. arabayı stop ederken de normalde bile sarsıntılı olan psa grubu 110luk motorları 2 kat sarsılmaya başlıyor.

Burak K.
29-04-2014, 13:25
burak sabah ilk çalıştırdıgın zaman sarsıntı yapıyor mu kardeşim ? araba belirli bir süre ısınana kadar ufak bir sarsıntı yapıp hafif gaz verince kesiyorsa subap lastiklerin kaçırıyordur. arabayı stop ederken de normalde bile sarsıntılı olan psa grubu 110luk motorları 2 kat sarsılmaya başlıyor.

Abi sabahlari calisirken sarsinti yok sadece soguk havalarda cok gurultulu calisiyor.

KMR2-GT
29-04-2014, 13:30
o sarsıntı normal.benım polo da bı yapıyor bı yapmıyor.baskı balata vs yenı kulaklar sağlam.era vardı dızel oleydı.focus var dızel oda oyle kıa sportage de oyle.sallanmayan dızel gormedım.bı sorun degıl o takma kafana :)