PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobile ÖTV zammı

Frid
01-01-2014, 11:53
http://www.hissenet.net/images/haberler/otv_zammi_araba_fiyatlarini_nasil_etkiler_h2901.jp g

Bakanlar Kurulu Kararına göre, yeni binek Otomobillerde ÖTV artışına gidildi.

Bakanlar Kurulu Kararına göre, bazı mallarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarlarında değişikliğe gidildi. Buna göre, aralarında motorlu araçlar, alkollü içkiler ve tütün mamullerinin de olduğu bazı mallarda uygulanan ÖTV oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarları ve işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarında değişikliğe gidilmesi kararlaştırıldı.

Değişikliğe ilişkin Karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

YENİ ARAÇ ALANLAR ÜZÜLECEK

Buna göre, yeni binek otomobil alımında ödenen ÖTV'de artışa gidildi. Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenler için uygulanan yüzde 40 vergi oranı yüzde 45'e, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 vergi oranı yüzde 90'a, motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenler için uygulanan yüzde 130 vergi oranı ise yüzde 145'e yükseltildi.

Otomobil, sigara, alkol ve cep telefonuna ÖTV zammı - Hürriyet EKONOMİ (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25481289.asp)

edit. ekleme yapalım.

2013 > 2014

9 - Sürücü belgeleri 89,00tl 92,50tl
10 - Sürücü çalışma belgeleri (karneleri) 89,00tl 92,50tl
11 - Motorlu araç trafik belgesi 89,00tl 92,50tl
12 - Motorlu araç tescil belgesi 66,50tl 69,50tl
13 - İş makinesi tescil belgesi 66,50tl 69,50tl

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ BEDELLERİ DE BELİRLENDİ

Maliye Bakanlığı, 2014 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) bedellerini belirledi. Bakanlığın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, 2013'te uygulanan MTV miktarları, bu yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranı (yüzde 3,93) oranında artırıldı.

Söz konusu artırımdan sonra, 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'e kadar olan otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 537 liraya çıkacak. Motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 859 liraya yükselecek. Motor silindir hacmi 4001 cm3'ün üzerindekilerin vergisi ise 19 bin 541 lira olacak.

Aynı yaş grubundaki motosikletlerin vergisi de 102 lira ile bin 298 lira arasında olacak. 1-6 yaş arasındaki minibüslerin vergisi 644 lira, panelvan ve motorlu karavanların vergisi 859-bin 298 lira, otobüs ve benzerlerinin bin 623-2 bin 598 lira, kamyonet, kamyon, çekici ve benzerlerinin vergileri ise 579-2 bin 925 lira arasında uygulanacak. Yeni tarifeye göre, 1-3 yaş arasındaki uçak ve helikopterlerin vergisi de 10 bin 853-43 bin 431 lira arasında değişecek.
Öte yandan Bakanlık, diğer bir tebliğle de Özel İletişim Vergisi uygulamasına ilişkin bir açıklama yaptı.

yeni yıl zamları, yılbaşında neye ne kadar zam gelecek, yeni yıl zamları - En Son İş-Yaş** Haberleri - HTEkonomi (http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/908395-iste-yeni-yil-zamlari/10)

Ome_RS
01-01-2014, 11:58
keşke yeni yıla vazelinle girseydik

Onurkk06
01-01-2014, 12:00
E yuh artık ya sonra eski araçların fiyatları neden artıyo

Mutu
01-01-2014, 12:03
Ekonomimiz o kadar mükemmel ki her bi b*ka zam yapılıyor. Size de yaranılmıyor arkadaş peh peh peh. Kişi başına milli gelir 3 katına çıkmış, askeri ücret zammıyla tamı tamına 3 simit alabiliyorsunuz, daha ne istiyorsunuz?!

t-jet ali
01-01-2014, 12:06
bağaneleri hazır nede olsa,fırsat bu fırsat . dış mihrakların içerideki uzantıları yüzünden bozulan ekonomi, kesinlikle bizden değil

LnchCntrl
01-01-2014, 12:08
şimdi biri çıkıp ama dış borç bitti yazacak sıkıntı yok..

Falmor
01-01-2014, 12:12
Pisliklerini örtmek için para lazım.

Onurkk06
01-01-2014, 12:13
Zafer çağlayan kendisine hediye edilen 700 binlik saati iade etse ekonomi düzelir :)

131mirafiori
01-01-2014, 12:17
% 145 diye vergimi olur yahu bu nasıl bir sistem..!

dqn
01-01-2014, 12:19
Bu zam dolaylı yoldan kdv yide etkiliyor.Kafadan 5bin lira artcak her bir model.Euroda git gide artıyor zaten ohhhhhh..2.0 üstünde ise cümbüş var.1tane kendine 5 tane devlete alacan..

Frid
01-01-2014, 12:27
E yuh artık ya sonra eski araçların fiyatları neden artıyo

NÜFUS GENÇ ARAÇLAR YAŞLI

“Dünya ve Türkiye Otomotiv Sektörü, 2013” raporuna göre; Avrupa’nın en genç nüfusuna ancak en yaşlı araç parkına sahip ülkesi Türkiye. İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya, ortalama 40 yaş civarındaki nüfuslarına rağmen, 7 ile 10 arasında seyreden araç parkı yaş ortalamasına sahipler. 29 yaş ortalamasına sahip Türkiye’de ise parkın yarısı 12 yaş ve üzeri araçlardan oluşuyor. 16 ve üzeri yaş grubununu oluşturan araçların oranı yüzde 32, 20 yaşın üzerindeki araçların oranı ise yüzde 21.

29 yaş ile Avrupa’nın en genci olan Türkiye, yüzde 50’si 12 yaşın üzerindeki araç parkıyla hurda cenneti - En Son Otomobil Haberleri - HTEkonomi (http://ekonomi.haberturk.com/otomobil/haber/903805-turkuz-genciz-hurdaciyiz)

Tunacan
01-01-2014, 12:28
Bunlar hep faiz lobisinin şuçu! Suçluyu başka yerlerde aramayım lütfen..

slowmotion
01-01-2014, 12:34
Ayakkabi kutularini bosaltinca zam kacinilmaz oldu beyler.

Sadece bu degil herseye zam geldi. Arastirin...

ToyGun
01-01-2014, 12:37

Evet, devletin soyulmasından, ödenmeyen vergilerin peşine düşülmemesinden, paraların ayakkabı kutusundan çıkmasından kaynaklanmıyor dimi bu zamlar?
hep faiz lobisi..

Burak
01-01-2014, 12:40
Oha spor gazetesi.

BARR
01-01-2014, 12:41
Araba alacaktım vazgeçtim, arabayıda alacak 2 kişi vardı vazgeçtim vermem bu saatten sonra. Euro artışı + %5 + %2 yeni yıl zammı ile %10 zam 10.000tl zarara girmeye gerek yok.

BaDCaT
01-01-2014, 12:46
Siz daha kutlayın 2014'ü...durun durun daha film yeni başlıyor ama +18 :D

Arenimo
01-01-2014, 12:48
Hep zam tek teselli rx8 in vergisi cok ucuz

onn_dear
01-01-2014, 12:56
Yeahh ohh yeahh come on baby uuuuu

imprezaWRC
01-01-2014, 13:00
Araba alacaktım vazgeçtim, arabayıda alacak 2 kişi vardı vazgeçtim vermem bu saatten sonra. Euro artışı + %5 + %2 yeni yıl zammı ile %10 zam 10.000tl zarara girmeye gerek yok.

Bende değiştirecektim, vaz geçtim.

burakcan
01-01-2014, 13:12

:icon_tup:

darkmoon
01-01-2014, 13:39
iki aracım galeride satılıkda şu anda teke düşdüm sonata altımda elektrikli ısıtmalı deri koltuk, sunroof,çift hafızalı akıllı cruise control,far sensörü,xenon,navi dvd,park sensörleri,akıllı havalandırma,panik fren v.b gibi bir sürü akıllı sistemler varsın 6-7 litre yakmıyım 9 yakıyım.. fazladan bir ton para vermekden iyidir..

997TT
01-01-2014, 15:37
İki yerli iki yabanci foruma uyeyim,sikayet edilen ne varsa ya basta yada iktidarda.
Sanirim yazilanlari okusak akepe ye %10-15 oy cikmaz burdan. Peki bu oy vere guruh memnun mu bu hayat pahaliligi ve horsizliklardan.
Konu otv zammi ama zaten follos olmadik mi bu zamlardan,konusmanin anlami yok.
Ne diyor hukumet;1.6 dan yukarisina binme,onlara biz binecegiz!
Hos 1.6 ya kadar olanlarada %10 gecirdiler...
Dahada zamlar geliyor malesef :(

erdem325
01-01-2014, 15:47
bu ötv zamazingosu vak-i zamanında geçici olarak gelmemişmiydi yahu?
süreli bi vergiydi sanırım ilk geldiğinde..
sonra ölümsüz oldu..
geçicilikten de geçiriciliğe dönüştü sanırım..

ötv i kdv si gümrüğü akaryakıtı vergisi trafik sigortası kaskosu derken . . .
amaaaaaaaaan neyse şimdi ceza almamın bi anlamı yok :)
gerisi +18 zaten biliyosunuz....

gurcell
01-01-2014, 15:58
Zammina koyayim.. maasallah...

coolvtec
01-01-2014, 16:07
% 145 diye vergimi olur yahu bu nasıl bir sistem..!

riske giren, sermaye yatıran fabrikalardan çok daha fazla para kazanıyor devlet, hadi o para da bize dönse neyse ..

imprezaWRC
01-01-2014, 16:15
İtü sözlükten alıntı sene 2011

halkın ilk başta " her şeye zam geliyor, biz nasıl ısınıcaz, nasıl doyucaz ühhüüü" diye tepkiler verip unutacağı zamdır.

şimdi bir kehanette bulunayım, bu akşam televizyonlar halka zamlar için mikrofon uzatıcak ve halk aynen şunu diyecek "her şeye zam geliyor"ühühühü"

ve yine aynı halk seçim zamanı sandığa gidip yetmez ama evet diyecek. ve dönecek "ama istikrar" diyecek. kimse sormayacak "ulan donumuzu bile özelleştirdik hala bu neyin borcu"

ve demiyecekler ulan "tüpraş ve atv'yi üç kuruşa peşkeş çekip neden faturasını bize kesiyorsun"..

ama diyecekler "yol, elektrik su"

hıhı..merak etmeyin ey halkım ödediğiniz vergiler size düşenmiş boru ay pardon yol olarak geri dönüyor, hemde duble.

hakediyorsunuz. az bile size.

darkmoon
01-01-2014, 16:20
siyaset yapmakdan itina ediyorum sevmiyorumda ama bir saptama yapmadanda geçemiycem..

satılmadık şey kalmadı ne yapılıcak tabiki sabit vergilere abanıcaklar..
özelleştirilicek bir kurum mu kaldı yada bir şeymi kaldı..

para nerden gelicek sabit kesin giderlerden..
onlar neler kiralar,akaryakıt,araba motorsiklet tekne v.b gibi kesin sabit vergisi olan şeyler..

Bizim halkında bir huyu var yalnız herşeye üç gün kızar söver dördüncü gün gene tüketmeye devam eder üstelik o tükettiği şey çok elzem olmazda olmaz bir şey olmamasına rağmen..
cep telefonu,sıfır araba v.b gibi.. Dünyada kaç ülke varki yılda bizim kadar sık tel değiştiriyordur yada kaç ülke varki bizim gibi 40-50 bine geldimi araca bitik hurda araba muamelesi yapıp sıfırını almaya kalkıyordur.. elin avrupalası alıyor 10 yıl sürüp satıp sıfırını alıyor..

Bunlar daha başlangıç bana göre bu zamana kadar sata sava idare edildi satılıcak bir şeyde kalmadı 2014 de emlak sektöründe beklenen bir krizde var allah göstermesin umarım olmaz ...

timucintt
01-01-2014, 16:28
ikinci elde patlar şimdi... ef civicleri 15 lira olur haftaya.... ek civicler 30 liradan alıcı bulur... sonra araç yaş ortalamamız çok eski derler... 20 liralık arabayı 50 liraya satarsan eksi kalır tabi... ağlamasınlar sonra...

İbrahim Erdem
01-01-2014, 16:52
siyaset yapmakdan itina ediyorum sevmiyorumda ama bir saptama yapmadanda geçemiycem..

satılmadık şey kalmadı ne yapılıcak tabiki sabit vergilere abanıcaklar..
özelleştirilicek bir kurum mu kaldı yada bir şeymi kaldı..

para nerden gelicek sabit kesin giderlerden..
onlar neler kiralar,akaryakıt,araba motorsiklet tekne v.b gibi kesin sabit vergisi olan şeyler..

Bizim halkında bir huyu var yalnız herşeye üç gün kızar söver dördüncü gün gene tüketmeye devam eder üstelik o tükettiği şey çok elzem olmazda olmaz bir şey olmamasına rağmen..
cep telefonu,sıfır araba v.b gibi.. Dünyada kaç ülke varki yılda bizim kadar sık tel değiştiriyordur yada kaç ülke varki bizim gibi 40-50 bine geldimi araca bitik hurda araba muamelesi yapıp sıfırını almaya kalkıyordur.. elin avrupalası alıyor 10 yıl sürüp satıp sıfırını alıyor..

Bunlar daha başlangıç bana göre bu zamana kadar sata sava idare edildi satılıcak bir şeyde kalmadı 2014 de emlak sektöründe beklenen bir krizde var allah göstermesin umarım olmaz ...

bold kısım hariç gerisine katılıyorum.

Emre Akçay
01-01-2014, 18:12
Arabayı değiştirecektim vazgeçtim. Aldığımız fiyattan yukarı satıcaz sanırım bu gidişle.

SinanAdalı
01-01-2014, 18:27
Adamlar kürsülerde durmak yok yola devam diyolar. Yani türkçe meali biz sizin donunuza kadar aldık almaya devam ediyoruz doymadık daha lazım diyorlar, halada savunan göremeyen var ona şaşırıyorum. Bunlar böle olmadık yerlerden kelle başı 30 liraya getirilen adamların oylarıyla geliyolar başa. Zaten onlarında hali ortada '' başbakanın g*tünün gılıyık diyor '' naparsınız işte. İçler acısı...

İbrahim33
01-01-2014, 20:11
la bu kadarda zulüm edilmez bi halka bee.allah kurtarsın bizi bunlardan.

mert_can 41
01-01-2014, 20:24
Yemin ederim bıktım yaa bune dükkana tabela vergisi arabamı dükkanın önüne çekemem çünkü devlet orayı kiraya veriyo park otomatçılara bir yere gidemem benzine zam evde ışığı yakamam eletiriğe zam soğukta ısınamam doğalgaz el yakıyo biz zamlara yetişmekten kendimize yetişemiyoruz bu nedir yaa cidden bıktım artık burda yaşamaktan

onursumer
01-01-2014, 20:26
araba alıcaktım bende vazgeçtim 1.1 crdi devam ayağımı yerden kessin yeter

OrcunInce
01-01-2014, 21:04
Ben artık bir tepki bekliyorum halkımızdan. Gerçekten bu ülke 'yaşanabilirliğini' kaybetti farkında mısınız? Forum'umuz otomobil üstüne madem oradan konuşalım.
-Oto almaya karar verdiniz, sıfır mı ikinci el mi düşünüyorsunuz, sıfır alırsanız bir yerinize yaklaşık %150 vergi kaçacak, ikinci el alırsanız hem risk var hemde sıfırı pahalı diye ikinci eli de çok ucuz değil. (ikinci elin pahalı olmasına kimse kızmamalı, çünkü adam arabasını satıp araba alacak sonuçta, yani siz ona o devlete yada bir başkasına domalacak zaten)
-aldınız otomobili, sıra geldi tesciliydi, ruhsatıydı, sigortasıydı, kaskosuydu vs. kaçtı mı ikinci parti?
-Aldın getirdin eve, otoparkın yoksa sokağa koyacaksın, noldu koyamıyor musun? Neden? İstparkçı yasal değnekçilik yapıyor çünkü.
-Hadi diyelim verdin parasını parkettin kapının önüne yada uzağa koydun eve yürüdün.
-Aldığın güzelim otoyu çıkarmak için dünyanın en pahalı benzinini yada mazotunu içine koyman gerek.
-Hadi diyelim zenginsin onu da koydun.
-Yola çıktık, aldığın sıfır arabayı ağız tadıyla kullanamazsın, çünkü ya trafik vardır yada kafan kadar çukur.
-Ee ne anladım ben bu işten?
-Ben 4 ay önce aldım Cupra'yı, sitede oturduğumdan dolayı kapalı garajım var, kendisini benden çok garaj duvarları görüyor. Arada görmek istediğimde yıkayıp, cilalayıp geri kapatıyorum. Sırf bunun için 2.000 tl kasko, 500tl sigorta, 1000tl vergi ödüyorum.
-Bazen düşünüyorum da bu ülkede 'otomobil' en pahalı hobi sanırım.

Tunç
01-01-2014, 21:15
Deprem zamanında çıkan bir vergiydi sözde kalkacaktı ?

i-vtec07
01-01-2014, 21:17

aynen bende aracımı satmaktan vazgeçicem

997TT
01-01-2014, 22:43
Ben artık bir tepki bekliyorum halkımızdan. Gerçekten bu ülke 'yaşanabilirliğini' kaybetti farkında mısınız? Forum'umuz otomobil üstüne madem oradan konuşalım.
-Oto almaya karar verdiniz, sıfır mı ikinci el mi düşünüyorsunuz, sıfır alırsanız bir yerinize yaklaşık %150 vergi kaçacak, ikinci el alırsanız hem risk var hemde sıfırı pahalı diye ikinci eli de çok ucuz değil. (ikinci elin pahalı olmasına kimse kızmamalı, çünkü adam arabasını satıp araba alacak sonuçta, yani siz ona o devlete yada bir başkasına domalacak zaten)
-aldınız otomobili, sıra geldi tesciliydi, ruhsatıydı, sigortasıydı, kaskosuydu vs. kaçtı mı ikinci parti?
-Aldın getirdin eve, otoparkın yoksa sokağa koyacaksın, noldu koyamıyor musun? Neden? İstparkçı yasal değnekçilik yapıyor çünkü.
-Hadi diyelim verdin parasını parkettin kapının önüne yada uzağa koydun eve yürüdün.
-Aldığın güzelim otoyu çıkarmak için dünyanın en pahalı benzinini yada mazotunu içine koyman gerek.
-Yola çıktık, aldığın sıfır arabayı ağız tadıyla kullanamazsın, çünkü ya trafik vardır yada kafan kadar çukur.
-Ben 4 ay önce aldım Cupra'yı, sitede oturduğumdan dolayı kapalı garajım var, kendisini benden çok garaj duvarları görüyor. Arada görmek istediğimde yıkayıp, cilalayıp geri kapatıyorum. Sırf bunun için 2.000 tl kasko, 500tl sigorta, 1000tl vergi ödüyorum.
Harıka yazmıssın,sıyasete gırmeden dogruları gozumuze sokmussun... :icon_tup:

exca-
01-01-2014, 22:49
yuh be! Allah belanızı versin, bin bir belanızı versin! %145 vergi mi olur yahu! soygunculuğu da geçti resmen adam .ikmeye çıktılar iyice!

developer
01-01-2014, 22:52
30.12.2013 te jetta aldık iyiki almışız son anda yırttık zamdan :)
sahibindende 3 tane jetta ayırmıştım eğer sıfır almasak onlardan birini alcaktık 3 ü de ilandan kalkmış bide dolar euro arttı fiyatlar iyice arttı.
#36. postta gerekeni yazmış zaten abimiz yorum yapmıyorum

C!N
01-01-2014, 22:53
Daha yeni artmamış mıydı bu ötv oranları !

_yekta_
01-01-2014, 23:01
her ne kadar rahatsız olsakta , kendi oto piyasamızı üretimimiz olmadan istikrarlı hale getirebileceğimizi sanmıyorum , hoş o olsa bu seferde yakıt konsundaki bağlımlılık illa ki sorun meydana getiricek onun yanına vergi alarak ekonomiyi dengeleme çabaları zaten kallavili geliyor karşımıza , hoş arada devlet eliyle savunma sanayimizdeki ilerlemeleri yada ücretsiz veya destekli sosyal hizmetleri görünce içimden en azından bazı şeyler boşa gitmiyor diyorum ama işte dünyaya bakınca insan illa diyor ki bizde neden acaba bazı şeyler böyle ......

Canselmo
01-01-2014, 23:01
Ayiptir gunahtir bu ulkede yasamak o kadar zorki hersey pahali .
Benzin desen 5 lira olmus
Elektirik desen hersene zam ustune zam
Vergiler desen hicbir dunya ulkesinde , afrika ulkelerinde bile bu kadar vergi oranlari yok.
Birde utanmadan ekonomimiz super bilmem ne derler , isciye emekliye %5 zam yaparlar o zami kat kat vergiyle cikarirlar , yazik gunah bu ulkede 800 liraya gecinmeye calisan insanlar var ben kendimi gectim onlari dusunuyorum

GokhanRS
01-01-2014, 23:03
sayın bakanlar, yatak odanızı halka açın, biz gelip uzanalım. maksat işiniz görülsün. böyle dolaylı yollara gerek yok. direk mikin milli iradeyi.

alikarabalik
02-01-2014, 09:28
Araba=kolay vergi

RickPierOneiL
02-01-2014, 09:32
http://www.gazeteciler.com//data/news/1/1318832774-screen-shot-2011-10-17-at-9.19.07-**.png

free-hifi
02-01-2014, 09:34
YENİ YIL ZAMLARI

Bakanlar Kurulu Kararına göre, otomobil, alkol, tütün, cep telefonu gibi ürünlerde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarlarında değişikliğe gidildi.
19
Değişikliğe ilişkin karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararla aralarında motorlu araçlar, alkollü içkiler ve tütün mamullerinin de olduğu bazı mallarda uygulanan ÖTV oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarları ve işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarında değişikliğe gidilmesi kararlaştırıldı.

OTOMOBİL ALACAKLARA KÖTÜ HABER

Buna göre, yeni binek otomobil alımında ödenen ÖTV'de artışa gidildi. Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenler için uygulanan yüzde 40 vergi oranı yüzde 45'e, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 vergi oranı yüzde 90'a, motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenler için uygulanan yüzde 130 vergi oranı ise yüzde 145'e yükseltildi.

ALKOLLÜ İÇKİLERDE DURUM NE?

Alkollü içkilerde de asgari maktu vergi tutarı birada yüzde 15, diğer alkollü içkilerde yüzde 10 oranında artırıldı.

Bakanlar Kurulu, tütün mamullerinde uygulanan ÖTV'de de artışa gitti. Buna göre, paket başına asgari maktu vergi 3,22 liradan 3,75 liraya, TL’ye, paket başına maktu vergi de 9,22 kuruştan 13 kuruşa çıkarıldı.

Cep telefonlarından adet başına uygulanan 100 liralık vergi de 120 liraya yükseltildi.

TÜTÜN FONUNDA İNDİRİM

Öte yandan Bakanlar Kurulu, işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarını, AB komisyonuna verilen Eylem Planı doğrultusunda 1.500 dolar/tondan 1.200 dolar/tona indirilmesine karar verdi.

HANGİ ÜRÜNE NE KADAR ZAM GELECEK

ÖTV'deki değişiklikle birlikte, söz konusu ürünlerin fiyatlarının artması bekleniyor. Uzmanların verdiği bilgiye göre, söz konusu düzenlemenin ardından binek otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 3,5-4 civarında artış olabilecek.

Uzmanlar, yeni vergi düzenlemesiyle birlikte alkollü içecek fiyatlarında ortalama yüzde 8-15 civarında, sigara fiyatlarında ise ortalama yüzde 3 ila yüzde 17 arasında artış olabileceğini ifade ediyor.

oguz
02-01-2014, 10:13
Herkes şikayetçi ama yıne de kımse gıkını cıkarmıyor , bazen dusunuyorum sokaga cıkmak lazım dıye ama sokaga cıksak onda da Bu halk sanırım 12 eylul donemını felan mı anımsıyor ne cıkmak ıstemıyor, herseyın en pahalısını kullanıp en az maas zammını ve alan ve en zor kosullarda yasayan bır ulke , basıt bır ornek , odtulu bırı mezun oluyor 800 lıra ıle ıse baslıyor , Odtulu bır muhendıs , ve bır suru genc bu sekılde , muhendısler işçiye dondu , herseyın sacmaladıgı bır ulke yazık ... Otomobıl ıhtıyactır , 2.yada 3. otomobıl hobı olabılır ama bızde ıhtıyac her zaman en buyuk luks.....

darkmoon
02-01-2014, 11:05
bu konuyu bile bir hafta sonra hatırlayan olmaz öyle özümsemişizki..

powERS
02-01-2014, 12:25
adamlar yüz milyonları götürüyor oğlum bu 10 kuruş 20 kuruş zamlarlamı uğraşcaklar..

Bunlar hep faiz lobisi yüzünden. Valla bak.

CaNeR44
02-01-2014, 12:48

çok güzel yazmışsınız tebrik ederim kısaca hep sıkıntı

maverick2305
02-01-2014, 13:27
Yakında nefes alma vergisi diye bişey çıkacağından korkuyorum, arkadaşlar devamlı şu soruyu soruyorum kendime devlet nedir ? neden vardır ? insanlar için mi devlet vardır ,devlet için insanlar mı ? aslında orantısı olması kaydıyla her ikisi içinde varız fakat sorun şu ki biz şu durumda tamamen devlet için bi hayat sürüyormuşuz izlenimine kapılmamak mümkün değil,100 tl lik benzin alıp 60 tl devlete vergi veriyorsam,sıfır bir araç alıp (artan vergilerden sonra) 1-2 araç devlete alıyorsam,1 alkollü içki alıp 2 tane devlete alıyorsam kafayı bulmuş bir ekonomik sistemin olması geyet normal gibi görünüyor.

Berkan
02-01-2014, 14:19
güncel fiyatlar geliyor yavaştan

1.5 ay once aldıgım ceed 56.900 liste fiyatı olmuş 61.350

proceed 70 lerden 75 e
proceed gt 72 den 78 e çıkmış vs vs

eanday
02-01-2014, 14:23
Haram zıkkım olsun !

Gry
02-01-2014, 14:49

söyleneceklerin hepsini söylemişsin :icon_tup:

Armageddon
02-01-2014, 15:02
Yetmez ama evet, evet, evet, devam et...

Ya istiklal ya oğlum mantığı olursa böyle olur tabi...

MDeniz
02-01-2014, 15:21
c maxımı tam zamanında almışım valla kapora vermeden ocakta gider pazarlık yaparım diyordum karşıma melih abi çıktı :) iyikide çıkmış

MatraX_07
02-01-2014, 15:27
açılmıştı bşiraz daha genişledi neyse daha rahat rahat otururz

Kahn23
02-01-2014, 15:31
2000cc üstünü siz kullanmayın biz kullanıcaz diyorlar.
%145 vergi + %18kdv + yıllık 8k vergi vay emk..

darkmoon
02-01-2014, 20:27
bu gün bloombergi izliyordum adam anlatıyor bu nasıl vergi diyor bu zenginlerin bile belini büker böyle şeymi olur diyordu.. 1.6 araç bile zengin işi oldu artık falan diyordu..

VWci
03-01-2014, 09:58
VW dosemis zammi... 1.6 TDI Polo 46.800 olmus...

yakuza
03-01-2014, 09:59
domaldım bekliyorum

free-hifi
03-01-2014, 10:00
sigara zamlarını yansıtıyoruz beyler

sagi
03-01-2014, 10:27
hala okadar salaklar varki işte miting başı para alan veya devlet dairesinde çalışıp o giderse bizde gideriz diye düşünen sadece kendini düşünen insanlar olduğu sürece bu devran böööyle gelmiş gider adamlar peygamber bile diyor yahu daha ne olsun çok aptallar ama kendi kendime kızıyorum sadece lafta anlatamıyorsun anlamamak için yaratılmışlar biz olumlu olumsuz yönleri görebilirken onlar at gözlüğü takmış kimsedende ses çıkmayınca halin böyle olması kaçınılmaz

Berkan
03-01-2014, 10:29
VW dosemis zammi... 1.6 TDI Polo 46.800 olmus...

buarada o gördüğün yeni fiyatlar 2013 model olanlara daha bunun 2014 ü var :D

1 Ocak 2014 tarihi itibari ile geçerli olan 2013 model tavsiye edilen fiyat listesidir.

OrcunInce
03-01-2014, 10:43
Aynen öyle baktığınız fiyatları 2013 modeller için 2014 fiyatları. Onun üstüne 6 bin tl daha koyun..

efe_
03-01-2014, 10:46
Teşvik için ÖTV indirimine gitseler (2009 yılındaki gibi) otomobil piyasası hemen hareketlenir ama bütçe elvermiyor bu indirime gibi....

Rockford
03-01-2014, 12:49
teşvik durgunluğu bitirmesi içindi, şu an satışlarda herhangi bir sorun yok biz söyleniyoruz ama satışlar gayet normal herkes sisteme adapte oluyor.
son senelerde bu artışlar sayesinde rahatlıkla 0 arac alıp 1yıl bedava kullanabiliyorsunuz. sene sonunda ikinci el satıs rakamınız sıfır aldıgınız rakamın üstünde oluyor.

by.gkn
03-01-2014, 13:23
daha temmuzda 42ye aldığım polo 47 olmuş :D fena geçiriyorlar millete ya. arkadaş 0 araba alacaktı aralıkta karar veremedi şimdi kafadan 2 milyar girdi. o kadar dedik bekleme al yeni yılda zamlanır bunlar diye.

murat-m
03-01-2014, 13:45
az önce bir renault bayisi clio 4 1.5 dci edc'ye 56.000 dedi :) 25 gün önce 51.000e almıştım :)

devil_berk22
03-01-2014, 14:10
bu sene hurda araç yasası cıkmazsa araba bayileri çok zor durumda kalır.

Burak
03-01-2014, 14:56
bu sene hurda araç yasası cıkmazsa araba bayileri çok zor durumda kalır.

Amac da satışı azaltmak degil mı :) Arac satışını azaltmak isterken hurda indirimi yapmazlar.

Frid
04-01-2014, 21:46
Amac da satışı azaltmak degil mı :) Arac satışını azaltmak isterken hurda indirimi yapmazlar.

sanmıyorum ki satışı azaltmak gibi dertleri olsun.

mert_can 41
04-01-2014, 22:53
cuprada 50 bin tl ye gelmiş seneye alırım diyodum birde çok yazıp diceğim şeyler var ama yazamıyorum sadece küfür etmek geliyo elimden çıldırıyorum..

vectra-tuner
04-01-2014, 23:02
Amac araç satışını azaltarak dışarıya döviz çıkışını önlemek. Nedeni ise Amerika artık bol ve ucuz para donemini sonlandirmis olması. Malesef bundan sonra araba ve ithal mallar ucuz olmuycak. Kredi kartlarında da benzer durum var. Borçla sahte mutluluk dönemi sona erdi. Bundan sonraki dönem bu paraların ödenmesi olucak ve Allah herkese yardım etsin.

OrcunInce
04-01-2014, 23:05
cuprada 50 bin tl ye gelmiş seneye alırım diyodum birde çok yazıp diceğim şeyler var ama yazamıyorum sadece küfür etmek geliyo elimden çıldırıyorum..

50 bin mi? Arayıp bir sor bence, Cupra 55 bin tl oldu maalesef..

gurcell
04-01-2014, 23:26
Bu fiyatlar saka mi? Clio 1.5 dci 55 milyar mi? Ulan 1 sene once superbyi sunroofla falan 64e aldim be.. ikinci eli kac para olacak acaba?

ALPER-VNS
05-01-2014, 02:02
pejo 208 alıcaktık 31500e 34.900 olmuş

mert_can 41
05-01-2014, 02:08
50 bin mi? Arayıp bir sor bence, Cupra 55 bin tl oldu maalesef..

Sitesinde 50 bin yazıyodu sanırım güncelememişler fiyatları 55 bin tl olduysa vay polo gti nin haline rahat 60 bin olmuştur :(

rahmi
25-10-2014, 09:20
1haftadır ötv artışı olacağı yönününde dedikodu var pazartesi için aslı astarı nedir acaba?

free-hifi
25-10-2014, 09:30
GÜZEL 2. el 97 üstü doğanlar 15.000 olur. 2001 altı 1.4 isler 25.000 olur bravo hükümet...

blow07
25-10-2014, 10:35
1haftadır ötv artışı olacağı yönününde dedikodu var pazartesi için aslı astarı nedir acaba?
Evet haberlerde Okudum Bakan öyle diyor kdv ve otv de artış olacak diyordu

free-hifi
25-10-2014, 10:42
bURASıda bazı araçlarda düşecek diyor ?

Türkiye enerji açığını düşürmek amacıyla vergi indirimine gidiyor. Çevre kirliliğini azaltma ve enerji verimliliğinin sağlanması amacıyla 3 ayaklı çalışma yürütülüyor. Isı yalıtımının teşvik edilmesi amacıyla yalıtım yaptırmak isteyenlere, alacakları ürünler için taksit kolaylığı sağlanacak. Enerji tüketiminde cimri beyaz eşyaların kullanılmasının yaygınlaştırılması amacıyla verimlilik sınıfına göre ÖTV oranları farklılaşacak. Üçüncü olarak ise karbondioksit salınımı düşük olan araçlara vergi teşviki gelecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in dün Komisyon'da yaptığı 2015 bütçe sunumuna göre tasarrufları özendirmek amacıyla vergi sistemi de gözden geçirilecek.

Kahn23
25-10-2014, 10:43
.ötlerinin üstünde oturmadıkları için bütçede %12 artış olmuş. Bu da vatandaşa yansıyor maalesef.

free-hifi
25-10-2014, 10:48
.ötlerinin üstünde oturmadıkları için bütçede %12 artış olmuş. Bu da vatandaşa yansıyor maalesef.

padişahin bakanların vekillerin emrindeki araçları gördükten sonra yüzde 12 komik geliyor

blow07
25-10-2014, 11:01
8 gün öncesinin haberi
http://www.milliyet.com.tr/kdv-ve-otv-artisi-kapida/ekonomi/ydetay/1955757/default.htm

free-hifi
25-10-2014, 11:06
KAYITdışını önlesinler önce müteahitten ev aldım 135 liraya aldığım evin kredisi 80.000 lira çıktı 80.000 üzerinden fatura kesecek 6. katta nakit daire sattı 240 a tapuda 40 yada 60 a sattım gösterdi kaçırdığı vergiye bak dünyanın konutu satılıyor ne verggi toplamışlar adiler.

darkmoon
25-10-2014, 11:24
adamlarda görüyor peynir ekmek gibi kapış kapış mercedesler bmw ler satılıyor millet kuyruğa giriyor hemde bu rakamlardan bu fiyatlardan..

%50 artsa ötv bu memlekette gene kapış kapış gider araçlar gene insanlar kuyruklara girer..

exca-
25-10-2014, 11:32
adamlarda görüyor peynir ekmek gibi kapış kapış mercedesler bmw ler satılıyor millet kuyruğa giriyor hemde bu rakamlardan bu fiyatlardan..

%50 artsa ötv bu memlekette gene kapış kapış gider araçlar gene insanlar kuyruklara girer..

Abi aynen öyle %50 daha koysalar yine satacak arabalar. Bi de %2 indirim aldık süper oldu ucuz oldu diye sevinecekler hatta..

darkmoon
25-10-2014, 12:12
Abi aynen öyle %50 daha koysalar yine satacak arabalar. Bi de %2 indirim aldık süper oldu ucuz oldu diye sevinecekler hatta..

pazarlama satış stratejileri insanların psikilojileri üstünde bilimsel olarak etüt edilerek oluşturulmuş.. nationalda bir belgesel vardı..
adam sinema girişinde pop corn koydu küçük boy sallıyorum şimdi fiyatları hatırlamıyorum 4 dolar ise büyük boy 7 dolar yazdı ..
içeri giren herkes küçük boy aldı.. pop corn alanlara sordular niye büyük boy değilde küçük boy aldınız diye..arada 3 dolar fark var niye veriyim gibi söylemler aldılar..

sonra araya bir orta boy koydular fiyatıda 5.99 yaptılar millet kapış kapış ortaboyu aldı.. yani gene aslında büyük boyu sattılar..

Özellikle ne yazık ki eğitim seviyesi düşük toplumlar bu numaralara açık oluyor..

Y.Emre
25-10-2014, 13:35
KAYITdışını önlesinler önce müteahitten ev aldım 135 liraya aldığım evin kredisi 80.000 lira çıktı 80.000 üzerinden fatura kesecek 6. katta nakit daire sattı 240 a tapuda 40 yada 60 a sattım gösterdi kaçırdığı vergiye bak dünyanın konutu satılıyor ne verggi toplamışlar adiler.

Kredi zaten evin %60'ına kadar çıkıyor genelde %100 krediyle ev yok zaten. (bana denk gelenler) Banka işin içine girdikten sonra sizin evin tapuya beyanı olduğu gibi söylenir. 80 vs diyemez.

İkinci bölümde yazdığınız vergi kaçırma işini kredisiz ev-arsa alıp satan hemen herkes yapıyor. %4 zaten benim bahsettiğim

M U R A T
25-10-2014, 13:55
kendine yaptığı saraya ve yeni yapılan özel uçağına kaynak lazım

Shadow_Dancer
25-10-2014, 14:30
BU aralar niyetim var arabayı degiştirmek için, bi kaç bayii dolaştım bugün.. Hepsinin dilinde aynı şey var.. Ötv zamlanacak elinizi çabuk tutun.. Piyasaya böyle bi dedikodu yayıp satışları yükseltme çabası da olabilir. Gerçi hangi bayiye girsem sinek avlıyor modundaydı... SAdece malı iyi olanlarda hareket var, gerisi hep boş.

Le10ur
25-10-2014, 14:59
suan sıfır araba alma durumu olsa 45 bıne kadar ne alınabılır

huseyinturk
25-10-2014, 14:59
Yakıt pahalı, araçlar pahalı ama her gün işe gidip gelme savaşı var istanbulda. Değneğin iki ucuda bize dokunuyor..

darkmoon
25-10-2014, 15:15
Ben iş ev site semt ortamında gezerken gözlemlediğim motorsiklete kayış gözle görülür oranda var.. bu trafik ve ötv en çok motorlara yaradı.. daha yeni hayatı boyu motora binmemiş sürmemiş 50 yaşında abimize piaggio evo 250 aldık uygun fiyata.

gkhnyds
25-10-2014, 15:58
tütün ve alkole gelecek diye biliyorum. otomotive ötv artışı gelmez umarım...
piyasası zaten oturmadı henüz.

İbrahim Erdem
25-10-2014, 16:07
Ben yılbaşında ciddi bir bindirme bekliyorum otomobil ya da değil ama güzel girecek.

K0213
25-10-2014, 16:20
a.k. partisinin meeting'ine toplu taşımayla gelen halka dokunmayacak ne vergi varsa hepsini itina ile giydirirler adama!

K0213
25-10-2014, 16:22
möteve nekiiiiii hülooooo!!!

slowmotion
25-10-2014, 16:24
Cari acigin onune gecemiyorlar:)

Yeni listeyi acikliyorum vtecler 35lira
106 lar 30 lira
Corsa 1.7 ler 20lira :)

orhan_guney
25-10-2014, 16:50
Vallaha size şöyle diyim, Bütün bayiler şu an hala vergi yatırıyor biz dün geceden beri aralıksız 112 araç vergi yatırdık zamı ya bu gece yada pazartesi günü bekliyoruz,

BaDCaT
25-10-2014, 17:35
Oh oh iyidir iyi bol zam yapilsin arabalara..mustahak zerre kadar uzulmuyorum clio 70 bin tl olur :)

Shadow_Dancer
25-10-2014, 17:37
Oh oh iyidir iyi bol zam yapilsin arabalara..mustahak zerre kadar uzulmuyorum clio 70 bin tl olur :)

1.2 tce edc sport tourer 53, dizel edc 61 bugün aldıgım fiyat :)

yesil
26-10-2014, 00:48
Biz bunu hakediyoruz. Ülkede üretim yok, teknolojiyi geçtim meyve sebze bile üretemez olduk. Ürettiklerimizde zaten ithal tohumla. Tarlalar imara açılıp üstüne ucube yapılar dikiliyor, fabrikalar kapatılıp yerlerine avm'ler inşaa ediliyor. Cumhurbaşkanımız milyarlarca dolara saray inşaa ettiriyor, yarım milyar dolarlık uçak, milyonlarca dolarlık araçlar alıyor. Ne olacaktı ya bu paralar birilerinin üzerinden çıkartılacak. Ne bekliyordunuz ki, adamlar isviçrede'ki hesaplarından ülkeye para bağışımı yapsınlar. Tabi ki biz ödeyeceğiz ne güne duruyoruz. Bizden daha keriz kim var ki zaten.

SinanAdalı
26-10-2014, 03:26
Biz bunu hakediyoruz. Ülkede üretim yok, teknolojiyi geçtim meyve sebze bile üretemez olduk. Ürettiklerimizde zaten ithal tohumla. Tarlalar imara açılıp üstüne ucube yapılar dikiliyor, fabrikalar kapatılıp yerlerine avm'ler inşaa ediliyor. Cumhurbaşkanımız milyarlarca dolara saray inşaa ettiriyor, yarım milyar dolarlık uçak, milyonlarca dolarlık araçlar alıyor. Ne olacaktı ya bu paralar birilerinin üzerinden çıkartılacak. Ne bekliyordunuz ki, adamlar isviçrede'ki hesaplarından ülkeye para bağışımı yapsınlar. Tabi ki biz ödeyeceğiz ne güne duruyoruz. Bizden daha keriz kim var ki zaten.

+9846516874654

Canselmo
26-10-2014, 08:43
Bu ulkede yasanmaz artık, tek eglencemız otomobıller onuda ulasılmaz hale getırdıler.

efe_
26-10-2014, 09:11
MTV'ye %15 artış bekleyende var 2015'te, vergilerde indirim olacak diyende var... Beklemek lazım sanırım

Shadow_Dancer
26-10-2014, 09:32
MTV'ye %15 artış bekleyende var 2015'te, vergilerde indirim olacak diyende var... Beklemek lazım sanırım

İşte bu beklemelerde piyasayı git gide daraltıyor... Sektörde %35lik daralma var diyorlar çok ciddi bir rakam bu..

KOSEREN
26-10-2014, 10:20
Ben önümüzdeki yıl ciddi bir ekonomik kriz bekliyorum,Allah hayır etsin sonumuzu

darkmoon
26-10-2014, 10:46
Allah'tan yurtdışına fazla gidip gezen bir millet değiliz.. yurtdışına insanlar gitse değil sıfır araba ikinci el arbayı bile 20 yaşında alır..
Fiyatları bir görseler kendilerini en kibar tabirle saftirik hissederler.. türkiyede 1 araba parası avrupadaki nerdeyse 3 araba parasına eş değer..

Zengin semtlerini sitelerini gezin içerde garajlarında yaş olarak çok eski ama bakımları tam her şeyi ilkgünkü gibi tertemiz tıkır tıkır çalışan dolu mercedes,bmw,amerikan 4 kapılar ,volvolar,jaguarlar görürsünüz..

Zengin parayı saçarak zengin olmuyor.. Türkiyede şu anda en çok parayı arabaya bence orta direk ve son on yılda hızlı bir şekilde parayı bulan kesim harcıyor.. kemikleşmiş doymuş zengin kesim bu kadar büyük paralar harcamıyor arabalara en azından bu benim çevremden gözlemim..
Adamların çünkü kendilerini ispata ihtiyaçaları yok yaşam kaliteleriyle herkes biliyor kim olduklarını tanıyor isterse altlarında doğan olsun fark etmez...

onların zaten zenginlik skalası yatlarının markası modeli metresi üstünden oluyor arabalarının modeli markası üstünden değil..

urukain
26-10-2014, 11:43
inşallah motosiklet içinde vergi arttırımı yapmazlar...

Eworen
26-10-2014, 11:44
Soyle bi haber var intenette olan

Taslak yasalaşırsa yüzde 45'lik ÖTV dilimi bundan böyle motor silindir hacmi 1500 cm3'e kadar olan araçlarda uygulanacak. 1500 ile 1600 cm3 silindir hacmine sahip araçlarda ÖTV yüzde 45 yerine 5 puanlık artışla yüzde 50 olarak hesaplanacak. Yine aynı şekilde 2000 cm3'lük araçlarda ÖTV yüzde 80'den 85'e çıkarılacak. 2000 cm3 üzeri araçlarda ise yüzde 130'luk ÖTV oranının değiştirilmemesi öngörüldü ancak son kararı Bakanlar Kurulu verecek. Şayet vergi dilimleri yeni halini alırsa 1600 cm3 ile 2 bin cm3'lük araçlara 3 ile 8 bin TL arasında vergi zammı yapılması gerekecek.

ceyhun737
26-10-2014, 11:49
Hakediyoruz biz bunu kesinlikle başçalan rahat yaşasın yeter ki:)

darkmoon
26-10-2014, 11:53
inşallah motosiklet içinde vergi arttırımı yapmazlar...

250 cc ye kadar bir etkisi olucağını sanmam hatta hiç etmez bence.. motorsikletlere etse etse yüksek hacimlere etkiler 650cc ve üstü gibi.. oda olursa onunda olucağını pek sanmam.. zaten motorsiklet piyasası ne kadar son yıllarda patlama yapsada satışlar neticede asla bir araba piyasası gibi sirkülasyonu yok.. çok büyük zamları sektör kaldırmaz..

997TT
26-10-2014, 12:01
Tuketim toplumu olduk malesef,isin daha kotusu uretmeden tuketiyoruz ve dahada vahimi kazanmadan harciyoruz!
Taksitli satislari hatirlayin,sanki odenmiyormus gibi lanse edildi. K.kartlari patladi resmen! Hanimlar ne demeye basladi? Ayol 12 taksit,azar azar oduyorum! Yahu iyide sadece 1-2 kalem alsan iyi,harcama yapmaya alistirilmis toplum olarak isin bokunu cikardik! Kac aile batti-bozuldu! Niye? Toplamina kimse bakmadi...
Belki bu sayede hak etmedigimiz harcamalari yapmayiz. Elimizdekinin kiymetini biliriz.
Yoksa 94 krizi bunun yaninda hic kalir!
Zaten dolar 1.8 den firlamadi mi 2-3 ayda. Ekonomimimizin derinligi belli zaten...
Tarim coktu,ayaklanmasi gerek.
Ara mamul ayaklanmasi gerek.
İnsaata dayali buyumenin diger sektorlere yayilmasi gerek.
Yabanci sermaya yatirima tesvik edilmeli,vur kaca degil.
Yurt disi fonlarin giris cikisi denetlenmeli.
Meli oglu meli....
Allah sonumuzu hayir etsin....

ilker_yusuf
26-10-2014, 12:02
BU kadar zammın üstüne ancak bir sigara yakılır. araç 1.2 değiştiririz diyorduk en güzeli daha binmek.

997TT
26-10-2014, 12:20
26-10-2014
Otomotive ÖTV zammı açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, otomotivde ÖTV artışı gibi bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını bildirdi.
Şimşek, Mardin programı dönüşünde AA muhabirinin sorusunu yanıtladı.

Otomotivde ÖTV artışının olacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Şimşek, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Şimşek, "Gündemimizde böyle bir çalışma yok" dedi.

Shadow_Dancer
26-10-2014, 12:23
Zaten bi zammi daha sektör asla kaldiramaz.. İnanin bana bayiiler boş.. Mali guzel olanlarin disindakiler simek avliyor.. Dizel otomatik clio 60k lira..

turci
26-10-2014, 13:13
açıkcası ben zerre kadar üzülmüyorum,
vatandaş hakediyor desem kimse bana kızmaz umarım.
yukarıda dendiği gibi, üretmeden tüketiyor ve kazanmadan harcıyor insanlar.
en kötüsü de insanlar buna alıştırılmış.

diğer yandan her olayda Avrupa ile karşılaştırma yapmak doğru değil bence,
önce üretim,tüketim ,yaşam standartı,mantalite olarak aynı seviyeye geldikten sonra yapılabilir.

evet burda araçlar ucuz, daha gençler staj yaparken kendilerine araç alabiliyorlar ama açgözlülük,doyumsuzluk yok.
toplu taşıma araçlarını yoğun kullanıyorlar, 60 yaşında ki kadınlar bisikletle sağa sola gidiyorlar.
herkesin evinde bisikleti var,afedersiniz bizim milletimiz gibi s.çmaya bile araba ile gitmiyor kimse.
insanlar harcamalarının farkında ve boşa harcama yapmıyorlar, bunu çocuklarına da öğretiyorlar ama yeri geldiğinde 1 cent'in kavgasını ediyorlar.

demek istediğim,
önce insanımız mantalitesini değiştirmeli.
bir sözümüz var ya hani,
eşek olana semer vuran çok olur diye
işte hükümet başı sıkışınca vuruyor semeri...

Mythos
26-10-2014, 13:20
http://ekonomi.haberturk.com/otomobil/haber/1003380-otoda-yeni-otv-artisi-mi-geliyor

Hadi gecmis olsun...

uTku^
26-10-2014, 14:37
Böyle diyoruzda yollarda lüks ve yeni araçtan geçilmiyor.her evde en az 2 araç olmay başladı.

darkmoon
26-10-2014, 15:04
Böyle diyoruzda yollarda lüks ve yeni araçtan geçilmiyor.her evde en az 2 araç olmay başladı.

Aynen range rover yenikasa çıkartıyor arabanın fiyatı 1 trilyon. kim alır bunu falan diyoruz o kadar parayı kim verir diyoruz araba çıkıyor daha haftası geçmiyor yollarda sürüsüne bereket yenikasa sıfır rangelerle doluyor.. yeni kasa bmw çıkıyor 150-200 bin tl ye satışa çıkıyor.. haftası geçmiyor her yer fiat renault gibi yenikasa bmw lerden geçilmiyor.. araba o kadar çok oluyorki yollarda 2 - 3 haftada göz eskitiyor artık yolda gördünmü sıradan bir araç gibi geliyor gözüne.. Allah herkese bin versin alsınlar kimsenin parasında pulunda gözümüz yok.. ama kimsede bana demesinki galeriler sinek avlıyor ötv artsa ben gene satışlarda bir durulma olucağını hiç sanmıyorum.

Mythos
26-10-2014, 15:41
http://www.ntvmsnbc.com/id/25546387/

Bir de boyle bir haber var... Artis yok da "duzenleme" mi var acaba? Ya da saticilar stok eritmek icin spekulasyon mu yapiyor?

TayfunS
26-10-2014, 22:16
http://ekonomi.haberturk.com/otomobil/haber/1003380-otoda-yeni-otv-artisi-mi-geliyor

Hadi gecmis olsun...

1.4 ile 1.6nin vergisi farkli olacak bu durumda

ahmet_xy
26-10-2014, 22:18
26-10-2014
Otomotive ÖTV zammı açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, otomotivde ÖTV artışı gibi bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını bildirdi.
Şimşek, Mardin programı dönüşünde AA muhabirinin sorusunu yanıtladı.

Otomotivde ÖTV artışının olacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Şimşek, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Şimşek, "Gündemimizde böyle bir çalışma yok" dedi.

böyle demişse, kesin ötv zammı gelecektir.

ufuksaracci
26-10-2014, 22:23
"Maliye bürokratları yeni motor teknolojisi sayesinde artık 1600 cm3’lük silindir hacmine sahip araçların da neredeyse 2000 cm3 silindir hacmine sahip araçlar kadar güç üretebildiğini dikkate alarak yeni bir sınıflandırma yapılmasının ihtiyaç haline geldiğini dikkate aldılar"

Tabi tabi ihtiyaç.