PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AFR değerlerinin değişmesi ?

kkursat01
02-01-2014, 18:59
Herkese iyi yıllar ve iyi forumlar dilerim..

Aracımda herhangi bir işlem olmadığı halde durduk yere afr değerlerinde değişme oldu kendini zengine çekti araç rolantimde 0.2 0.3 değer düştü kelebekteki gaz tepkimesi ve aracın çekişinde bariz düşme ve yığılmalar mevcut...

1. bütün sensörleri kontrol ettim anormal bir durum sezmedim
2.bütün emiş ve çekiş hortumlarının hepsi sağlam ve olması gerektiği gibi
3. beyine herhangi bişekilde bir müdahale olmadı normal aynı ayarlarıyla
4. zenginde çalıştığı için acayip egsoz kokusu salmaya başladı

Sizce sorunum neyden kaynaklanıyor olabilir birkaç kişi akü voltajın düşmüştür regülatörün yok ondan dolayı etkilenir dedi ve sensörleri kontrol etmemi söyledi bir arkadaşta hortumları kontrol etmemi söyledi hepsini yaptım anormal bir durum yok böyle birşey yaşayan varmı arac kendini durduk yere neden birden zengine çeker sizce ?

Alper_
02-01-2014, 19:10
supaplar yanmış olabilir..bir ihtimal contadan olabilir..

PPR engineering
02-01-2014, 19:31
Sizede iyi yıllar.Araçta olağan dışıgeç çalışma ve rölantide patırdama varmı?

kkursat01
02-01-2014, 21:45
supaplar yanmış olabilir..bir ihtimal contadan olabilir..

nasıl yanabilirki subaplar durduk yere zorlamada olmadı ?

Sizede iyi yıllar.Araçta olağan dışıgeç çalışma ve rölantide patırdama varmı?

yok geç çalışmıyor her zamanki gibi çalışıyor sıkıntı yok ateşlemede rolantide patırdama da yok herşey normal gibi sesi düzgün geliyor ama afr değerlerim rolantide 14.5-15 iken birden bire 11.9-13 arası gidip gelmeye başladı üst devirlerde biraz daha yükseliyor ama sıkıntı ne anlamış değilim bariz çekişte düşme ve gaz tepkimesinde azalma var...

Alper_
02-01-2014, 22:43
nasıl yanabilirki subaplar durduk yere zorlamada olmadı ?

buradan hep ihtimaller üzerine bir şeyler söylüyoruz :S şase kablolarını da kontrol edin ondan da olabilir.

Mikrop_Ali
02-01-2014, 22:47
araç ney motor ney beyın ne var bunlarıda yazarmısın? daha kolay yardımcı olunabılır bılgılere gore

kkursat01
02-01-2014, 22:48
buradan hep ihtimaller üzerine bir şeyler söylüyoruz :S şase kablolarını da kontrol edin ondan da olabilir.

Ama şuan bende onlardan şüphelendim çünkü aklıma gelmedik şey kalmadı hepsini kontrol ettim sıkıntı yok gibi birden bire nerden cıktıysa..

Subaplarda sıkıntı olup olmadığını anlamamız nasıl mümkün kapağı açmadan bunu anlayabilirmiyiz acaba emiş sesinde bi tuhaflık vardı zaten sanki motor yeterli hava alamıyor yakıta boğuluyor gibime geliyor içimdeki ses te bunu söylüyor ama hayırlısı bakalım bi ustaya danışmakta fayda var..

kkursat01
02-01-2014, 22:52
araç ney motor ney beyın ne var bunlarıda yazarmısın? daha kolay yardımcı olunabılır bılgılere gore

1.5 ex 1.5 motor enjeksiyonlu beyin olarak ms var ama ayarlarla felan oynayan eden olmadı tamamen durduk yere olan birşey

Alper_
02-01-2014, 22:57
Ama şuan bende onlardan şüphelendim çünkü aklıma gelmedik şey kalmadı hepsini kontrol ettim sıkıntı yok gibi birden bire nerden cıktıysa..

Subaplarda sıkıntı olup olmadığını anlamamız nasıl mümkün kapağı açmadan bunu anlayabilirmiyiz acaba emiş sesinde bi tuhaflık vardı zaten sanki motor yeterli hava alamıyor yakıta boğuluyor gibime geliyor içimdeki ses te bunu söylüyor ama hayırlısı bakalım bi ustaya danışmakta fayda var..

böyle arızalar herşey güllük gülüstanlıkken çıkıp adamı çileden çıkarır :D sıkma canını, çözülür..şase bağlantılarına ve ateşlemeye iyice bakın..kompresyon ölçersiniz, en son kapağı sökersiniz..

Mikrop_Ali
02-01-2014, 23:00
ms te genellıkle yasanan sorunlar bunlar hava degısımıne gore veya aldıgın benzıne gore afr degısebılıyor ms1 kullanıyorsun sanırım bende aynı sekılde d16 karburatorden enjeksıyona cevırdım ms kullanıyorum basıma gelen bır olay o kadar fazla ustunde durmamak gerekıyor dıye dusunuyorum. cok kafana takılıyorsa map ı yazan kısıyle gorusup aldıgın benzıne gore bıraz oynayabılır map ıle. Ama yakıt yıne farklı oldugu zaman yıne aynı sekılde olucak maalesef ms de bu tarz olaylarla karşılaşılabılıyor

kkursat01
02-01-2014, 23:07
böyle arızalar herşey güllük gülüstanlıkken çıkıp adamı çileden çıkarır :D sıkma canını, çözülür..şase bağlantılarına ve ateşlemeye iyice bakın..kompresyon ölçersiniz, en son kapağı sökersiniz..

aynen ya :D inşallah çözülür , şase bağlantılarında değişme olmadı ama ateşleme bujiler vs bi kontrol ettiricem zaten bakalım inşallah halledilebilir birşeydir..

ms te genellıkle yasanan sorunlar bunlar hava degısımıne gore veya aldıgın benzıne gore afr degısebılıyor ms1 kullanıyorsun sanırım bende aynı sekılde d16 karburatorden enjeksıyona cevırdım ms kullanıyorum basıma gelen bır olay o kadar fazla ustunde durmamak gerekıyor dıye dusunuyorum. cok kafana takılıyorsa map ı yazan kısıyle gorusup aldıgın benzıne gore bıraz oynayabılır map ıle. Ama yakıt yıne farklı oldugu zaman yıne aynı sekılde olucak maalesef ms de bu tarz olaylarla karşılaşılabılıyor

500 km boyunca hep aynı yerden benzin aldım hiç böyle sıkıntı yoktu birden araç çekişten düştü saçmaladı anlamadım yani çok zenginde oldugu içinde deli gibi benzin içiyor malesef..

Alper_
02-01-2014, 23:11
aynen ya :D inşallah çözülür , şase bağlantılarında değişme olmadı ama ateşleme bujiler vs bi kontrol ettiricem zaten bakalım inşallah halledilebilir birşeydir..

olsun sen yinede altlarına zımpara at..ms varmış arabanda yeri korunaklımı içi nemlenmiş su almış da olabilir..halledilir :)

silent furious
02-01-2014, 23:13
dip gazda afr ne oluyor ?

kkursat01
02-01-2014, 23:16
olsun sen yinede altlarına zımpara at..ms varmış arabanda yeri korunaklımı içi nemlenmiş su almış da olabilir..halledilir :)

Yok ya öyle şeylerden gözüm gibi koruyorum :D uğraşıyım bakalım bi

dip gazda afr ne oluyor ?

12.6-13.0 arası değişiyor çokta dikkat etmedim dip gaz yapmaktan çekiniyorum zengin de oldugu için..

Mikrop_Ali
02-01-2014, 23:16
bahsettıgın olay map ayarıyla cozulur benım ankaranın farklı yerlerınde afr nın degıstıgınıde gormuslugum var :) ayar sanayıde yapıldı golbasında afr degısıyor maalesef rakımdan dolayı :)
Ha bunların dısında baska bır problemde olma ıhtımalı var tabı elektırıksek mekanık hava alma ıle ılgılı vs.
Ama su anda gorunen olay bu..

kkursat01
02-01-2014, 23:18
bahsettıgın olay map ayarıyla cozulur benım ankaranın farklı yerlerınde afr nın degıstıgınıde gormuslugum var :) ayar sanayıde yapıldı golbasında afr degısıyor maalesef rakımdan dolayı :)
Ha bunların dısında baska bır problemde olma ıhtımalı var tabı elektırıksek mekanık hava alma ıle ılgılı vs.
Ama su anda gorunen olay bu..

inşallah sadece olay bundan ibarettir sıkıntı değil ayar yapılır başka sorun çıkmasın tek derdim o normal yürüyen araba iyice ağırlaştı gitmez oldu boğuluyor sanki bakalım yarın gidip bi danışacağım zaten..

Mikrop_Ali
02-01-2014, 23:27
yakıt pompasını dış pompa mı kullandınız? Onda bır arıza olabılır yeterlı basmıyor olabılır pompanın konumu bozulmus olabılır yatay durması gerekıyor. Emme den bı sensor cıkmıstır bı vıda gevsemıstır bı yerden hava kacırıyor olabılır. ms ın vakum hortumuna bı zarar gelmıs olabılır. Bunlarada bakmanızı onerırım. Sacma sapan bıseyden de bu durum oluyor olabılır

kkursat01
02-01-2014, 23:29
yakıt pompasını dış pompa mı kullandınız? Onda bır arıza olabılır yeterlı basmıyor olabılır pompanın konumu bozulmus olabılır yatay durması gerekıyor. Emme den bı sensor cıkmıstır bı vıda gevsemıstır bı yerden hava kacırıyor olabılır. ms ın vakum hortumuna bı zarar gelmıs olabılır. Bunlarada bakmanızı onerırım. Sacma sapan bıseyden de bu durum oluyor olabılır

Bakmadığım kurcalamdığım hortum kalmadı :D pompa herzamanki konumunda yeterli basmasa zaten benzin gelmez fakire düşer diye düşünüyorum sensörleride kontrol ettim hepsi yerli yerinde tamirci görsün bakalım bide o ne diyecek bu işe

pcvirus
02-01-2014, 23:43
bence kesinlikle ateşleme ile ilgili bir şey
araba zengine düşüyorsa pompadan olamaz
fakire düşse tamam da
muhtemelen arabada bi ateşleme sorunu var
ondan dolayı da zengine düşüyor
kablolarını bujilerini bobinini kontrol et

yavuz364
03-01-2014, 07:19
Araçta MS var ise haritan bozulmamıştır. çok büyük ihtimalle sensörlerinden bir tanesi o da büyük ihtimal basınç sensörün ya farklı okumaya başladı yada bi hortumda kaçak olduğu için farklı okuyor.
Yada MS1 kullanıyorsun ve kafası karıştı :)

Hortum kaçağı yada ezilmesi benim başıma çok geldi ve aynısı oluyor..

kkursat01
03-01-2014, 08:40
bence kesinlikle ateşleme ile ilgili bir şey
araba zengine düşüyorsa pompadan olamaz
fakire düşse tamam da
muhtemelen arabada bi ateşleme sorunu var
ondan dolayı da zengine düşüyor
kablolarını bujilerini bobinini kontrol et

Bujileri buji kablolarını kontrol edicem ve bi sıkıştırma testine sokmak istiyorum bakalım anormal bir durum varmı özellikle onlarada baktım ama bobinle ilgili sıkıntı olsa bi tekleme felan olurdu mutlaka sanırım işin ilginç yanı herhangi bir belirti bile yok araba sadece olması gerektiğinden az bişey düşük devirde çalışıyor ve zengin karışıma çekti acayip koku geliyor egsozdan da zaten..

Araçta MS var ise haritan bozulmamıştır. çok büyük ihtimalle sensörlerinden bir tanesi o da büyük ihtimal basınç sensörün ya farklı okumaya başladı yada bi hortumda kaçak olduğu için farklı okuyor.
Yada MS1 kullanıyorsun ve kafası karıştı :)

Hortum kaçağı yada ezilmesi benim başıma çok geldi ve aynısı oluyor..

Aynen öyle hocam ve çok kafam karışıyor en ufak şeyde ms1 kullanıyorum her nekadar kimse sevmese beğenmese de ms1 i :) sensör olarak çok fazla sensörüm yok mapı beyinin içinden kullanıyorum zaten emmeye bağlı emiş hortumuyla birde sıcaklık sensörüm var tps sensörüm var bukadar baska da sensör yok zaten hortumlarda sağlam gibi bakalım tekrar kontrol edelim zaten bugun müsait olursam götürüp göstermeyi düşünüyorum..

Cem.B
03-01-2014, 08:43
wideband yada sensörü bozulmuş olamazmı ? aynısı başıma geldide

yavuz364
03-01-2014, 08:45
Wideband bozulmuş olsaydı aracın gidişine etkisi olmazdı..
MS1 aktif olarak correction yapmıyor..

wideband yada sensörü bozulmuş olamazmı ? aynısı başıma geldide

Cem.B
03-01-2014, 08:51
Wideband bozulmuş olsaydı aracın gidişine etkisi olmazdı..
MS1 aktif olarak correction yapmıyor..

0.3 falan fark varmış çok anlanıcak birşey değil ama wideband a bakıp bu arada iyi gitmiyor tribine girilebilir

kkursat01
03-01-2014, 09:12
0.3 falan fark varmış çok anlanıcak birşey değil ama wideband a bakıp bu arada iyi gitmiyor tribine girilebilir

Yok bu öyle bişey değil hocam o devirdeki düşüklük widebandda bariz düşme var normalde rolantide 14.7-14.8 olan afr suanda 11.9- 12.0 arasında yani buda çok fazla fark demekki zaten benzinide içiyor şuan araç..

Mikrop_Ali
03-01-2014, 18:27
ne oldu kardeşim gittin ustaya mi ne çıktı varmı gelişme?

kkursat01
03-01-2014, 20:10
ne oldu kardeşim gittin ustaya mi ne çıktı varmı gelişme?

Yok hiçbir gelişme malesef ustaya gittim biraz inceledi baktı etti sesi normal arabanın dedi hortumları ve sensörleri kontrol ettik ama tabi gözümüzle görünürde bişey yok usta dediki eğer ateşlemede sıkıntı olsa araban silkeleme tekleme yapar dedi bunlar yoksa ateşlemende sorun yoktur geç çalışmıyorsa felan dedi ardından bi arkadaş subaplar yanmış olabilir demişti aynı şekilde subaplar yanık olsa araban deli gibi silkeler gaza basınca dedi düzgün çalışmaz dedi araban zengine çektiyse beyin ayarındandır dedi yada sensörlerinle alakalı bi durum oldugunu düşünüyor bende öyle düşünüyorum ancak sensörlerin sağlam olup olmadığınıda nasıl anlayacağız bilmiyorum sonuçta onlarda sıkıntı olsa yine bi belirtisi olurdu diye düşünüyorum..

Frequency_48
05-01-2014, 01:10
Cehalet mutluluktur derler.. :-) Sökün atın tüm göstergeleri kafanız rahat etsin. :-) Nasıl olsa iş olacağı yere varıyor. Bende 6 tane gösterge varken arabanın yatakları bırakmasına yakın farkına vardım. ama değişen birşey olmadı yataklar yine gitti.

Şimdi satacağım göstergelerimi..Kafan rahat etsin diye. ikide bir gözüm kaymasın hesabı :-)

Bilinçsiz kullanıcı değilim.. Uzun hikaye..

0,3 fark varmış zaten. bırak arabanın bildiği birşey vardır. Nereye çekerse çeksin bence.....

kkursat01
05-01-2014, 09:20
Cehalet mutluluktur derler.. :-) Sökün atın tüm göstergeleri kafanız rahat etsin. :-) Nasıl olsa iş olacağı yere varıyor. Bende 6 tane gösterge varken arabanın yatakları bırakmasına yakın farkına vardım. ama değişen birşey olmadı yataklar yine gitti.

Şimdi satacağım göstergelerimi..Kafan rahat etsin diye. ikide bir gözüm kaymasın hesabı :-)

Bilinçsiz kullanıcı değilim.. Uzun hikaye..

0,3 fark varmış zaten. bırak arabanın bildiği birşey vardır. Nereye çekerse çeksin bence.....

Hocam walla inanin haklisiniz arabasina asiri dusmeyen ve tinlamayanlarin arabalarina hicbirsey olmuyor :)) biz fazla pimpiriklenip en ufk seyleri bile onemsedigimiz icin basimiza is aliyoruz heralde :) hayirlisi ya bakalim belkide kendiliginden duzelir beni tek sikan sey aracin yigilmasi gaz yememesi bukadar

Mikrop_Ali
05-01-2014, 10:00
depodakı yatıtı bıtene kadar kullanıp yenı yakıt almayı denermısın bıde veya denedın mı mumkunse 97 al

Frequency_48
06-01-2014, 23:27
Hocam walla inanin haklisiniz arabasina asiri dusmeyen ve tinlamayanlarin arabalarina hicbirsey olmuyor :)) biz fazla pimpiriklenip en ufk seyleri bile onemsedigimiz icin basimiza is aliyoruz heralde :) hayirlisi ya bakalim belkide kendiliginden duzelir beni tek sikan sey aracin yigilmasi gaz yememesi bukadar

Aynen öyle. Sakınılan göze çöp batar derler. Atasözüdür.. Benim subaruma yağ beğenemezken motor değiştirdim.

Birde Daihatsu Sirion var, el ayak arabası Eşşek gibi üstünde tepiniyoruz. aracın yağını bile lt si 10 tl den yağcıda değiştiriyorum. Bir kez ayıp olmasın diye hava filtresini değiştirdim. Aldığımdan bu yana 42000 km olmuş. halen gider eleman..

Kim kime biniyor anlamadım subarumda...Senin hesapta öyle olmasın 0,3 fark derken..:-)

kkursat01
07-01-2014, 20:45
Aynen öyle. Sakınılan göze çöp batar derler. Atasözüdür.. Benim subaruma yağ beğenemezken motor değiştirdim.

Birde Daihatsu Sirion var, el ayak arabası Eşşek gibi üstünde tepiniyoruz. aracın yağını bile lt si 10 tl den yağcıda değiştiriyorum. Bir kez ayıp olmasın diye hava filtresini değiştirdim. Aldığımdan bu yana 42000 km olmuş. halen gider eleman..

Kim kime biniyor anlamadım subarumda...Senin hesapta öyle olmasın 0,3 fark derken..:-)

Hayırlısı ya saldım gayri takmıyorum :)