PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 TDCİ - gıdıklama ?

Ko®ay
02-01-2014, 19:36
Merhaba arkadaşlar başlıktada belirttiğim üzere motorla bi ufaktan oynamak istiyorum ancak kafamda bir çok soru işareti var burda yada farklı forumlarda bu motorla çok fazla oynayan görmedim ondan dolayı kafamdaki soruları çözmek istiyorum,nacizane bilgili arkadaşlarımla beraber.

Bilindiği gibi motor stock 68hp ve yapmak istediklerim;

İlk aşamada direk torboya girmek istemiyorum ama girersem nasıl olur?
Kendi turbosu kaç bar basıyor hiç bir bilgim yok ?
yerine hangi aracın turbosu takılabilir ? transit,focus v.s. yada başka bi araç ?

Emme manifoldunu ve silindir etraflarını port polish düşünüyorum ?

K&N kapalı kutu hava filtresi...

İnce conta ? contayla alakalı 1 diş 2 diş...... 5 dişe kadar gidiyor ?
bu terimlerin anlamı nedir ? illaki inceden kalına doğru gidiyor ama kaçlık takmalıyım ekstra performans için ?

İntercooler ? connect yada transit ?

Kat iptali + egr valfi iptali + down pipe + sıradan bir son susturucu ?

Hepsine yada bir çoğuna girdikten sonra tabikide yazılım düşünüyorum..

Kısacası çok zayıf bir motordan 2 katı bir güç elde etmek değil amacım ama bu saydıklarımı harfiyen uygularsam ortalama 130+140 hp civarında bir güç elde ediyorum tahminimce ?

Sizlere sorum hangilerini uygulamayım veya uygulamamalıyım ? benim için eksileri ve zararları ne olur yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler..

Motor 155000 de

ferroo
02-01-2014, 19:39
arkadasım dedıgın ıslemlerın hepsını uyguladı aracıda senınkındendı suan 1 barda guzel yururu var ama bence sen kat ıptalı egr ıptalı yazılım yap keyıfle gez :)

Ko®ay
02-01-2014, 19:41
arkadasım dedıgın ıslemlerın hepsını uyguladı aracıda senınkındendı suan 1 barda guzel yururu var ama bence sen kat ıptalı egr ıptalı yazılım yap keyıfle gez :)

Neden tavsiye etmediğinizi öğrenmek için buraya bu kadar yazı yazdım zaten :)
sıkıntılar nedir ?

ferroo
02-01-2014, 20:43
1.4 e harcıyacagın paraya satıp 1.6 110 luk focus alıp sadece yazılımla 140 150 hp lerde gezmen bence daha mantıklı 1.4 ten alabılcegın max gucler zaten belli dahasıda enjektorlerın yetmıcek ha ugrasırım dıyorsan o ayrı tabı

Onur Fatih
02-01-2014, 21:10
1.4 hdi dan 170 alan var custom turbo 2.0 hdi nozzle coler debriyaj yazılım
2.0 hdi memeleri 1.4 tdci ya olur heralde psa grubu. Bu dediklerimle 160-170 alınır heralde maliyet 4 bini geçmez ayrıca yazılımlı focustan çok daha fazla tad verir fiesta.

Boldenon
02-01-2014, 21:11
1.4 e harcıyacagın paraya satıp 1.6 110 luk focus alıp sadece yazılımla 140 150 hp lerde gezmen bence daha mantıklı 1.4 ten alabılcegın max gucler zaten belli dahasıda enjektorlerın yetmıcek ha ugrasırım dıyorsan o ayrı tabı

Kesinlikle katılıyorum. Zevler ve renkleri tartışmam ama mantıklı olan bu gibi duruyor.

ferroo
02-01-2014, 21:17
2.0 hdi memeleri 1.4 tdci ya olur heralde psa grubu. Bu dediklerimle 160-170 alınır heralde maliyet 4 bini geçmez ayrıca yazılımlı focustan çok daha fazla tad verir fiesta.

aynı seylerı focusa yaptıgını dusunursek nolcak :) ?roll kovalanıyosa dizelde 1.4 her turden mantıksız...en az 1.6 hacım olmalı oda en az...daha fazla guc ıstemıyosada 1.9 lar en mantıklısı...

Ko®ay
02-01-2014, 21:21
Arkadaşlar araca kendi özel sebeplerim gereği Allah kaza bela vermezse 2 sene daha bineceğim için bu projeyi düşündüm zaten :)
Yoksa bende çok mantıklı olmadığının farkındayım...
O yüzden iyi araştırıp sağlıklı bişeyler yapmak istiyorum

ferroo
02-01-2014, 21:40
kısa yoldan egr ıptali duz boru fıltre yazılımla guzel bı hal alır zevkle bınersınız ıns :)

rebeloghy
02-01-2014, 21:41

İyidir güzeldir tabii ama günlük olarak binilen aracın hele ki küçük hacimlilerin bu kadar suyunu sıkmanın mantıklı yada sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

Egr iptali , kat iptali düz boru ve yazılım yeterli tadı verir. Yetmediği yerde satıp 1.6-1.9 lara yönelirsiniz

Equinox
02-01-2014, 21:45
kısa yoldan egr ıptali duz boru fıltre yazılımla guzel bı hal alır zevkle bınersınız ıns :)

Bunların maliyeti ne olur ve tahmini güç ne çıkar merak ettim.

Boldenon
02-01-2014, 21:51
Tahminen 1400-1600 arası olur. 100 hp ye yakında bir güç cıkar sanırım. Belki de 100 ü geçebilir.

Equinox
02-01-2014, 21:53
Tahminen 1400-1600 arası olur. 100 hp ye yakında bir güç cıkar sanırım. Belki de 100 ü geçebilir.

Anladım abi çok sağol.

bektas_talay
02-01-2014, 22:25
ilk etapda düz boru yazılım egr iptali yapılmalı ,
sonrasında pal büyütme yapabilirsin. yetmezse turbo büyütebilir 1544-1548 takabilirsin
enjektör koduna göre bilgili bir enjektör servisinden uyacak meme araştırmalısın ki şuanda sadece meme modifiyesi 1000 tl cr enjektörde tabi bunu yaptın en aşşağı 5 litre cooler gerek yaptın diyelim hem araç 1.4 hem turbo büyük hem cooler var 3000 de güç gelecek lagın lagı olacak bunları göz önünde bulundur yaptın bunları ayrıca şahin abiye bi debriyaj için uğrayacaksın
yani yapılmak istese güzel bişey çıkar ama bunlarla uğraşacak zaman bütce varmı en önemlisi sabır.. çünki kırma kırılma riski yüksek bir motor ve turbo :) şimdiden kolay gelsin biz burdayız bişey olursa yardımcı oluruz

tuzemen
02-01-2014, 22:44
Selamlar,
Aynı motora sahip c2 imde yazılım var.sadece yazılımla 95 hp 210 kusur tork aldık.(hafif dumanlı)ardından son susturuyu ve katın içini boşalttırdım.kat iptaliyle daha da rahatladı.tahmini olarak 97-98 hp alıyorumdur diye düşünüyorum.şuan için fazlasıyla memnunum.arada bir intercooler straight pipe yapasım geliyor fakat bu motora bu güç yeterli gibi :) gerisi zaten üstte yazılmış enjektör yetmeyecek vs vs.

Ko®ay
02-01-2014, 22:48
Gözümü karartıyorum ama bi yandanda korkmuyor değilim açıkçası... Zaten görsele bi dünya yatırım yaptım boyadır vs vs çokta yatırım yapmak istemiyorum, eğer maliyet bu kadar yükselicekse..

İşin sonu egr kat iptal filtre yazılım gibi görünüyor şimdilik, kesmezse 6500 tl ye 1,6 ecoboost 182 lik sandık vardı ? Kafam bozulursa swaplarım olur biter :D

emp:)
02-01-2014, 22:55
Portekizliler bu motoru çok seviyor özellikle c2 kasasında yaptıkları işlemler;

1-İntercooler(psa 1.6 hdi intercooler kullanıyor herkes daha az boru ile montaj sağlanıyor)
2-gt1544v(direk oluyor manifolda)(bildiğimiz 1.6 dizel turbosu, manifold uyuyor fakat wg sistemini değiştirmek gerekiyor.)
3-downpipe egzoz sistemi
4-1.5 bar sınırını bir şekilde bertaraf etmek:)
5- Bol yakıtlı bir yazılım

125hp civarı güçler alıyorlar. Maliyeti 2000-2500tl tutar.

immortalboss
02-01-2014, 22:58
Eğer o ecoboost'u ruhsata işletmek isterseniz sıkıntı olabiliyor ama. :) Artık yasal olarak işletme olmuyor benzinli-dizel,dizel-benzinli olarak.Onun yerine önü daha açık dizel motor swap yapmak isterseniz durum başka tabi. :)

CRUEL
02-01-2014, 23:15
şimdi öncelikle şöle bi durum var 1.4 araçla uğraşılmaz 1.6 alınmalı diyen arkadaşlar aracınız kaç kg acaba? :) en hafifi 1200kg dır sanıyorum benim 206 1000kg mesela?
1.4 le uğraşılmaz 1.9 al denilse anlıcamda:) ...

Gelelim diğer konuya;
Turbo büyüteceksen basınçda basacağın için contayı orjinalden ince değilde kalın koyman gerekir.
Yalnız enjektör işi biraz sıkıntı fiestada 2.0 hdi enjektörleri olmuyormuş.
Dizel makinada kolay kolay kırılmaz turbo fln kırarsan anlarımda.. ben uzun zamandır 200hp ye yakın kullanıyorum sıkıntı yok aynı makinada.
160-170 içinde 4bin e halledebilecek biri varsa hemen aracınızı bırakın ve oradan uzaklaşın:D

Ko®ay
02-01-2014, 23:29
Swap işi şaka canım :D ne uğraşacak zamanım nede o kadar bütçem var ;)

Sadece 1.6 dizel turbosu taktığımızı varsayarsak ne kadara mal olur ?
Yazılım ve iptal işlemleri hariç tabi

erdem325
02-01-2014, 23:55
bence yazılım, kat iptali, egr iptali yapıp deneyin..
belkide tatmin edecek sizi..
direkt olarak hardcore girmek belki araçtan soğutur sizi..
bunları yaparsınız, yetmezse turbo enjektör falan devam edersiniz..

emp:)
03-01-2014, 00:07
Swap işi şaka canım :D ne uğraşacak zamanım nede o kadar bütçem var ;)

Sadece 1.6 dizel turbosu taktığımızı varsayarsak ne kadara mal olur ?
Yazılım ve iptal işlemleri hariç tabi

0'ı turbo 1000tl, tamirli 2. eli 500-600 tl falan eder sanırım belkide daha ucuz bilmiyorum. Bence turbo'dan önce intercooler takmalısınız...

Ko®ay
03-01-2014, 08:38
İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim, şimdilik ufaktan fikir sahibi oldum diyelim, ilk başta iptal işlemlerini yapıp filtre ve yazılım deneyecem herhalde :) akabinde kesmezse turbo işine girerim..

Ko®ay
03-01-2014, 08:42
Birde, egr ve kat iptal işlemi downpipe ile ne maliyeti kadar tutar ortalama ? Düz boru şimdilik yapmıcam zaten orta susturucu yok bizde downpipe şimdilik işimi görecek...

Edit: egr yi sadece elektronik olarak iptal etmek işe yarıyormu yoksa mekanik iptal şartmı ?

nemo34
03-01-2014, 14:10
Bence egr ve kat iptali yanındada yazılım yaptırın araç çok değişecektir ayrıca egr yi ben hem conta hemde yazılımsal iptal yaptım

Hondafatih
03-01-2014, 15:26
yakın zamanda sende bulunan kasadan vardı sadece yazılımla dyno ölçümüde var elimde 93.3 hp aldım çok güzel bir değer sadece yazılım ile emin olun bu şekilde yeticektir ilk etapta. şimdi yeni kasasını aldım fiestanın onada sadece yazılım ile aldığım değerler aşşağı yukarı aynı benimde arabam sattığımda 160 bindi deneyin bence

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151538041783248&set=vb.707458247&type=3&theater

mantar dyno.

kadirmrs
16-01-2014, 15:27
fiesta 1.4 tdci binen çok arkadaşım var sade yazılım yapıp gazlamak olmuyor bu araca malesef intercoller olmadığı sürece aşırı gazlama enjektör ve turboyu ele aldıracak dahasında var bunun. proje işine girileceks şunu söyliyim 1.4 hdi bipper ile aynı motor bipperda intercoller var. öncelik intercoller olsun sonrasında kendi turbosu ile + yazılım kat ve düz boru ile en sağlıklı yürür hale gelicektir. 8 valf olduğu için seriliği rollde büyük avantaj olucaktır.

Ko®ay
17-01-2014, 13:19
fiesta 1.4 tdci binen çok arkadaşım var sade yazılım yapıp gazlamak olmuyor bu araca malesef intercoller olmadığı sürece aşırı gazlama enjektör ve turboyu ele aldıracak dahasında var bunun. proje işine girileceks şunu söyliyim 1.4 hdi bipper ile aynı motor bipperda intercoller var. öncelik intercoller olsun sonrasında kendi turbosu ile + yazılım kat ve düz boru ile en sağlıklı yürür hale gelicektir. 8 valf olduğu için seriliği rollde büyük avantaj olucaktır.

Roll le falan işim yok açıkçası,sidik yarıştıracak olsam zaten yürüyen bir arabaya binerim :) benim maksat hem ekonomi olsun hem basınca biraz yürüsün özellikle sol şeritteyken transitlerin sellektörlerine karşılık yol vermek zorunda kalmayım :D ufaktan yürüsün yani kısacası...

Bipperin intercoolerını ortalama ne kadara bulurum bi fikrin varmı ?

serdar_yuksel06
17-01-2014, 18:58
Bende 4 aydır yazılım var sürekli gazlıyorum hiç bi sıkıntım yok ne turbo bozuldu nede enjektör yazılım+filtre+eksoz yapıp binersin. Rahat rahat

Ko®ay
07-02-2014, 08:33
Geçen hafta yazılım yaptım,gayet tatminkar oldu ama öncesinde kat ve egr yi iptal ettiremedim yazılım anlık bi karar oldu gitmişken yaptırdım Özgün e...

Dünde katalizörü iptal ettim, e tabi yazılım güncellemesini yapamadık aksilik oldu haftaya kaldı izinli günümde uğrayıp yaptıracam,sonuç ; katalizörü boşaltınca biraz daha rahatlar diye tahmin ettiydim ama araba yürümüyor şu an :) bu kadarmı fark eder ? inşallah yazılımı güncelleyince eski haline kavuşuruz..

ferroo
07-02-2014, 10:30
tekrar yazılımdan sonra bakalım nasıl olucak :)