PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4is sanzumandaki ses

mk35280
10-01-2014, 20:49
Arkadaşlar civic 1.4is HB aracımda Birinci vitese takıp debriyajı bırakmamla başlayan bir ötmeyle hırıldama karışımı bir ses var.Bu ses 2 ci vitestede cok az var gibi ama diğer viteslerde sorun yok.1 ve 2 inci viteslerde yürürken debriyaja bastığımda ses kesiliyor.Böyle bir sorun daha önce yaşayan yada tecrübesi olan varmı arkadaşlar.

turboman
10-01-2014, 20:52
debriyaj bilyası dağılmak üzerdir

mk35280
10-01-2014, 20:55
Debriyaj bilyası bozuk olsa araç boşta çalışırken debriyaja bastığımda yada bıraktığımda bu sesi duyarım.

turboman
10-01-2014, 20:57
görmeden bu kadar tahmin edilir ancak :)

gökan
10-01-2014, 20:58
arac rolantıdeyken debrıyaja bas sonra bırakınca ger ses varsa debrıyaj bılyası degıscek onuda degstrırken baskıyıda degıstr guzel olur

cookies
10-01-2014, 21:02
O sesin çözümü varmı ki? Hiç bir araçta olmayan bir hırıldama 2. de fln ses çıkmıyor.. Beni çok rahatsız eden bir şey.. Birde vitesteyken de vites topuzunda ki boşluk..

mk35280
10-01-2014, 21:05
Üşenmedim çıktım denedim araç boşta çalışırken debriyaja basınca kaybolan bir ses var bırakınca tekrar geliyo ama az.

turboman
10-01-2014, 21:19
Üşenmedim çıktım denedim araç boşta çalışırken debriyaja basınca çok hafif bi ses geliyo bırakınca ses yok.eğer basınca ses geliyorsa o farklı bişey yani bilyadan olsa basınca ses kesilir basınca bilya baskıya dayanır ve ses kesilir bence başka bişeyde olabilir

mk35280
10-01-2014, 21:23
3-4 ay önce fark ettim bu sesi çok az vardı şimdi belirgin şekilde çoğaldı.Açıcaz galiba şanzumanı öyle görünüyo.

mk35280
10-01-2014, 22:09
Şanzumanı açtırmadan önce yağını değiştirmeyi denemelimiyim yağ katkı tavsiyesi olan varmı.

Uur
10-01-2014, 22:33
Aynı sorun benim pejo 206 da da var.Debriyaja rolantide bastığında ses kesilir ayağını çektiğinde gır gır gır ses yapar.
Baktırdık ve prizdirek bilyası sorunu olduğunu gördük. Eğer çok fazla hışırtı yapıyorsa yüksek ses şeklinde.Yok yapmıyorsa gürültü yapana kadar kullanın değiştir şanzıman açılacak.Aynen arkadaşların dediği gibide debriyaj baskı balatayı da yenile mis gibi olur.

mk35280
10-01-2014, 22:41
Aynı sorun benim pejo 206 da da var.Debriyaja rolantide bastığında ses kesilir ayağını çektiğinde gır gır gır ses yapar.
Baktırdık ve prizdirek bilyası sorunu olduğunu gördük. Eğer çok fazla hışırtı yapıyorsa yüksek ses şeklinde.Yok yapmıyorsa gürültü yapana kadar kullanın değiştir şanzıman açılacak.Aynen arkadaşların dediği gibide debriyaj baskı balatayı da yenile mis gibi olur.

1 vitesde bariz 2 vitesde çok az.Sizde de bu şekildemi geliyor ses.

sarıyerli
10-01-2014, 23:10
Benim eski aractada vardi osorun büyük jant lastikle 1inci vites sonuna kadar sikmaktan oluyo

mk35280
10-01-2014, 23:13
Benim eski aractada vardi osorun büyük jant lastikle 1inci vites sonuna kadar sikmaktan oluyo

:) Bak sebep bu olabilir işte.Zevkli ama.

MehmetCanA.
10-01-2014, 23:41
Büyük ihtimalle genellikle 1. ve 2. viteste sürekli gaza oturmakla alakalıdır. 1. ve 2. vites dişlilerinden kaynaklı olsa gerek.

akıncı
11-01-2014, 08:56
prızdırek bılyanız bozuk ondan gelıyor yuksek vıteslerde sesı duyamadığın için gelmıyor sanıyorsun

mk35280
11-01-2014, 12:05
Bu gün iyice test ettim.Araç boşta çalışırken fark etmediğim ama debriyaja basınca farkına vardığım kaybolan rulman sesine benzer bir ses var.Özellikle 1 inci vitesde kalvrama ile başlayıp debriyajı tamamen bıraktığımda devam eden o ötme ile rulman sesi karışımı ses 10-20 km hızla giderken gazı basmak ile basmamak arasındaki noktada tuttuğumda çok daha fazla geliyor ama hızlanırken veya komprasöre binibce epey azalıyor.

enestezi
12-01-2014, 18:50
sizlerinde dediği gibi debriyaja bastığında kesilen bıraktığında başlayan ses prizdirekten kaynaklı.hondacı arkadaşlara bi tavsiyem bu sesi fazla kafaya takmayın değiştikten kısa bi süre sonra ses tekrar başlayabilir.toyotalar içinde bu böyledir.hondacı arkadaşlara bir diğer tavsiyem bildiğim kadarıyla bu bilyalar sadece yetkili serviste bulunmakta haberiniz olsun.

-hoNDa-
22-01-2014, 14:40
benim arabada da boyle bi sıkıntı var.vites 1 de 1500 devirden sonra başlıyor vuv-vuv-vuv diye bir ses yapıyor.2.vitesde de var turbo sesi gibi bir ses veriyor içeri aslında hosuma gidiyor 2.viteste gelen ses ama bu bariz bi sıkıntı.ustaya götürdüm sadece ses yapar bu sorun olmaz dedi ama ben rahatsız edici ses konusunda takıntılıyım yaptırcam en kısa zamanda.
size sormak istedigim bi kaç sey olacak.
daha önce basına böyle bi durum gelen varmı acaba.. sorun kesinlikle prizdirek bilyası mı?
eger kesinlikle prizdirek bilyası ise parça fiyatı hakkında bilginiz varmı ? teşekkürler

Amazing
22-01-2014, 15:12
Debriyaj bilyasi. Aynısı bendede vardı yağlatınca bi nebze geçti bi süre sonra tekrar yaptı degişmesi gerek. Ama baskıyı degiştirirken degiştiririz bi sıkıntısı yok.

akıncı
22-01-2014, 15:17
Debriyaj bilyasi. Aynısı bendede vardı yağlatınca bi nebze geçti bi süre sonra tekrar yaptı degişmesi gerek. Ama baskıyı degiştirirken degiştiririz bi sıkıntısı yok.

Debrıyaj bılyasının çalışma prensıbını bılmedığiniz çok açık,debrıyaja basınca ses kaybolduğunu soyluyorlar ,debrıyaj bılyası ıse debrıyaja bastığınız an çalışır, ozaman ses yapar bozuksa olsa, soyluyeceklerım bu kadar :)

Ender
22-01-2014, 15:18
Sorun priz direk bilyasında kardeşim. Değiştirmişken baskı balatınıda değiştirirsin çiçek gibi olur :)

Uur
22-01-2014, 15:25
1 vitesde bariz 2 vitesde çok az.Sizde de bu şekildemi geliyor ses.

Her viteste var aslında ama duymuyorsun devirdeyken araç.

Amazing
22-01-2014, 15:26
Debrıyaj bılyasının çalışma prensıbını bılmedığiniz çok açık,debrıyaja basınca ses kaybolduğunu soyluyorlar ,debrıyaj bılyası ıse debrıyaja bastığınız an çalışır, ozaman ses yapar bozuksa olsa, soyluyeceklerım bu kadar :)

Sizinde benim ne yaşadıgımı bilmediginiz çok acık. Aynısı bende vardı debriyaja basınca ses gidiyordu bırakınca tekrar geliyordu. Bilyaları yağladık düzeldi 2 3 ay sonra tekrar yapmaya başladı. siz çalışma prensibini biliosunuz ben bilmiyorum tamam ;) ama ben deneyerk ögreniyorum söyliceklerim bu kadar:icon_tup:

-hoNDa-
22-01-2014, 15:28
bu şekilde ne kadar süre dayanır? hemen değişmesi mi gerek acaba

cookies
22-01-2014, 15:35
Bir sorun olacağını sanmıyorum kısa vadede.. Gerçi vadesi mi kalmış ben 5 senedir bu şekilde kullanıyorum..

-hoNDa-
22-01-2014, 15:50
Bir sorun olacağını sanmıyorum kısa vadede.. Gerçi vadesi mi kalmış ben 5 senedir bu şekilde kullanıyorum..

hay maşallah 5 senedir.vites 1 de vuv vuv vuv vuv diye gelen sese tahammül edebiliyomusun? bi sıkıntı cıkarmıyormu ses yapmasından başka

akıncı
22-01-2014, 15:50
Sizinde benim ne yaşadıgımı bilmediginiz çok acık. Aynısı bende vardı debriyaja basınca ses gidiyordu bırakınca tekrar geliyordu. Bilyaları yağladık düzeldi 2 3 ay sonra tekrar yapmaya başladı. siz çalışma prensibini biliosunuz ben bilmiyorum tamam ;) ama ben deneyerk ögreniyorum söyliceklerim bu kadar:icon_tup:

senın yaşadığını bız gunluk yapıyoruz ,sen oyle dıyosan oyle olsun

cookies
22-01-2014, 15:53
hay maşallah 5 senedir.vites 1 de vuv vuv vuv vuv diye gelen sese tahammül edebiliyomusun? bi sıkıntı cıkarmıyormu ses yapmasından başka

Valla bilmiyorum çok gıcığıma gidiyor hala, hatta yeni baskı balata fln değişti aklıma bile gelmedi ses yapan şeyleride değiştirtmek.. :beuj: Başka bir sıkıntısı yok..

-hoNDa-
22-01-2014, 15:56
Valla bilmiyorum çok gıcığıma gidiyor hala, hatta yeni baskı balata fln değişti aklıma bile gelmedi ses yapan şeyleride değiştirtmek.. :beuj: Başka bir sıkıntısı yok..

inşallah bi sıkıntı çıkarmaz

Amazing
22-01-2014, 20:22
senın yaşadığını bız gunluk yapıyoruz ,sen oyle dıyosan oyle olsun

Deneyerek görmek başka bşey öyle