PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sanzuman,direksiyon ve fren hidrolik yağı degismelimi veya ömrü?

Kadyr
12-01-2014, 21:17
Selam arkadaslar
Simdi ornek kendi aracim üç senedir bende.bu saydigim yaglarin hic birini degistirmedim sorunda yasamadim. Fakat uc sene oldugu icin kafamda rahat olsun diye sivilarin ve yaglarin omru vardir diye dusunerek degistirmeyi dusundumkii;
Simdi sorunlara gelelim.
sanzuman yagini degistirme ses yapar ugultu yapar skinti yasarsin dendi. Degistirme eksik varsa tamamla dendi.
Direksiyon yagini degistirme pompa ses yapar suanki yaga alismistir dendi.
Yaga degistir yesil yag febi marka iyidirde dendi.
Fren hidroligini degistirme balata degisicekse ozaman gerekli dendi.
Bu yazdiklarim sanayi yagcilari veya forumlardan okudugum notlar.
Benim aracimda fren yaginda sivi miktarinda artis yok hani normalde degistirmesekte olur gibi ben keyfi degistirmek istiyorum bunlari acikcasi. Ama su yorumlar direksiyon ve sanzuman yagi olayi tereddut ettiriyor.halbuki bana gore her yagin bir omru vardir.
Sizinde yorumlarinizi bekliyorum. Faydali olucagini dusunuyorum yorumlarin

sinan-s
12-01-2014, 21:37
Her yıl düzenlı olarak değiştirmen lazım..Şanzıman yağı hariç..Yağ dura dura aracı kullanmasanda eskır..Önemlı dır aracın sağlığı açısından

Oznsrl
12-01-2014, 21:40
fren hidroliğine servis 4 yıl da bir değişim vermiş bizim arabalar için
direksiyon elektrkli olduğu için hidrolik yok
şanzıman yağıda baskı balata değişirken ben değiştirdim değişsede olur değişmesede dedi usta normalde yağı temiz kaba boşaltıp geri koyuyoruz demişti

Burak
12-01-2014, 22:05
Aracımın servis kitapçığı duruyor. Her 15.000'de bir fren hidroligi degisimi var.(ya da 1 yıl, hangisi once dolarsa). 25 lira+iscilik gibi gayet uygun bir fiyatı var her sene değisilebilir bence. Zamanla nemlenip özelliğini yitiren bir sivi.

Sanziman yagi omurluk deniyor. Konu acmıştım zaten yeni degistirdim. Bir sıkıntı yok. Ama çıkan yag cok temizdi. 3-5 senelik bir arac icin hiç gerek yok bence.

Direksiyon hidroligi konusunda fikrim yok, direksiyon kutumda bosluk var gittiği yere kadar kullanacagim o yüzden hiç bakmadım.

Kadyr
12-01-2014, 22:09
Smdi okudum konuyu sogukta zorlanma var diye.bende hic oyle sorun olmuyor bide sanzuman biz almadan once acilmis demekki duzgun yag koymuslar.bende eksik varsa tamamlarim.freni kesin degistiricem dot 4 . Marka farkedermi acaba mobil ile bp nin yagi ayni islevi gorurmu mesela

Burak
12-01-2014, 22:12
Smdi okudum konuyu sogukta zorlanma var diye.bende hic oyle sorun olmuyor bide sanzuman biz almadan once acilmis demekki duzgun yag koymuslar.bende eksik varsa tamamlarim.freni kesin degistiricem dot 4 . Marka farkedermi acaba mobil ile bp nin yagi ayni islevi gorurmu mesela

Ozel vasıflara sahip ürünler harici hepsi benzer. Cok net bilgim yok ama fark olacağını zannetmiyorum.

darkmoon
12-01-2014, 22:21
şanzıman yağı otomatikde ortalama 40 bin periyodda bir değiştiriyorum.. çok hareketli parça var.. ve yağ ne yağı olursa olsun yağlama özelliğini bir süre sonra yitirir.. aldığım her ikinciel araçda manuelde olsa otomatikde olsa ilk şanzıman yağını değiştiririm..

tdipower
12-01-2014, 22:23
fren ve direksiyon hidroliğini orjinal kullan kadir dışardan alma fren hidroliği ate marka al mavi kutulu direksiyonda beyaz bidonda yeşil sıvı

Kadyr
12-01-2014, 22:38
Direksiyon icin alman mali febi varmis yesil sivi.ama birileride diypr degistirirsen ses olur falan.mantiken niye olsunki yani.fren hidroligini ate alirim zaten cogu litresi 10tl bizim aracta iki litre aliyor sanirim

onurdestan
13-01-2014, 12:40
s2000 gbi kemikli yapıdaki şanzımanlar soğuk havalarda sabahları biraz sert oluyor doğru ama ben kendi aracımınkini fabrikasyon yağı ile değiştirdim bu kış fazla soğuk olmadı gerçi ama yinede okadar sıkıntı yaşatmıyor ben rahatlama hissettim kesinlikle

Kadyr
19-01-2014, 11:16
Daha fazla bilgi gelebilir gunceli