PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bumoto calibre 250cc

evren22
14-01-2014, 04:32
http://i.hizliresim.com/wjLNRn.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
Bu motoru başlangıç motoru olarak almak istiyorum. Motor tecrübem yok hayatımda 2 yada 3 kere kullandım onlarda scooter tarzı motorlardı. Hedefim cbr 600 rr tecrübesi edinmek ve 600 rr sahibi olmak. Bu motor hedefime ulaşmak için ilk tercih edeceğim motor mu olmalı yoksa daha düşük cc motordan mı başlamalıyım?
Motor ehliyetim de yok araba ehliyetim olduğu için artık sınavsız sadece direksiyon sınavıyla ehliyet sahibi olacakmışım. Ama hiç tecrübem olmadığı için ilk seferde geçebilirmiyim bilmiyorum. Aramızda benim gibi tecrübesi olmayıp a2 direksiyon sınavını ilk seferde geçen var mı?

urukain
14-01-2014, 08:47
a2 ehliyette hiç bişey yok sadece slalom yapıyosun bi tanede 10 cm lik tahtanın üzerinden düz geçiyosun onu dert etme fazla... bu makineyi bilmiyorum ama bence daha bilindik yedek parçası servisi falan daha rahat bi makineyla başla ***** yeni başlıyosun eninde sonunda düşüceksin. Birde eğitim alın başlangıç ve ileri sürüş olarak... :)

ozans
14-01-2014, 09:49
Bunların ilk serisi sıkıntılıy(mış). Radyatörü çürüyo, fanı bozuluyor. Hararet yapıyor büyük fan takıyorlar vs vs. Bir sürü hikaye okumuştum. Kesici de yok bildiğim kadarıyla, acemi isen binilecek uğraşılacak alet değil.

Al 2. el bir cbr125, bin 1-2 sene, aldığın fiyattan geri sat, geçersin sonra büyük cc'ye.

ozans
14-01-2014, 09:51
Direksyon sınavını da 0 tecrübe ile geçemezsin, eş dost birini bul, en azından bir yarım saat durmayı kaldırmayı dönmeyi göstersin sana.

gokberkeren
14-01-2014, 10:26
Direksiyon sınavı tamamen senin becerine kalmış,sınavda dengeni ölçüyorlar çok zor bir sey degil slalom yapıyorsun ama yinede sınava girmeden bir motorla 10 dakika dur+kalk,slalom,kavramayı çalışırsan yararına olur.Calibre nin soğutma sisteminde kronik sorunlar motorda bolca titreşim var,kalite düşük,servisi problemli.Bence Cbr125,250 bakmalısın.Altın elbiseli adam test etmişti calibreyi youtubeden bulabilirsin.

Yiğit G.
14-01-2014, 10:30
bumoto sanırsam 250 likler arasında en kötüsü... bende bir ara araştırmıştım tavsiye etmiyorlar.. Ayrıca 30 yaşından önce motor a başlamanı tavsiye etmem. Hatta bence motor ehliyeti alma yaşı 30 olmalı..

Fkrnax74lUw

FIRFIR
14-01-2014, 10:32
Başlangıç için küçük CC bir scooter ile trafiğe alışmanız gerekli sonrasında vitesli motora geçiş yapmalısınız , A2 ehliyet olmadan binmeyin derim cezasıydı bağlamasıydı uğraşırsınız kaza bela riski yüksek oldugundan yasal olarak kullanmanızı tavsıye ederim. Motor konusunda bütçeniz neye elveriyorsa kaliteli çin malı olmayan motorları tercih edin.Motor ile beraber full takım koruma ekipmanlarınızla beraber kullanın. Kazasız belasız günler...

evren22
14-01-2014, 22:39
Aslinda Marka Olarak sorunum yok biraz daha para verip cbr 250 de alabilirim ama beni endiselendiren asil konu 250cc tecrubesiz olan biri icin tehlikelimi olur yoksa idael motormudur

guwen_ar
14-01-2014, 22:48
Aslinda Marka Olarak sorunum yok biraz daha para verip cbr 250 de alabilirim ama beni endiselendiren asil konu 250cc tecrubesiz olan biri icin tehlikelimi olur yoksa idael motormudur

Cbr250 alirsan daha mantikli olur diye dusunuyorum.
Bi tehlike olcagini sanmiyorum hani fazla gaz verdim tekere kalkti yok sardi falan gibi seyler olanaksiz zaten.keyifle binip alisirsiniz en kisa zamanda zaten bi sezon kullansaniz yeterli olucaktir.

skyhigh
14-01-2014, 22:53
koşarak uzaklaşın bumotodan kendi bayisi bile almayın diyor bunların bakımını yapan motorcunun onunde en az 10 tanesı parmparca yatıyor krank falan kesıyor vıbrasyon cok fazla motor sesı guzel oldgu ıcın aldanıp alanlar oluyor aman dıyım

makif84
14-01-2014, 22:54
Hemen hemen aynı durumdayız.hiç motor tecrübem yoktu Aralık'ta direksiyon sınavına girdim geçemedim.Motoru titretiyorsun dediler ben beceremeyip kaldım.Mutlaka kurstan olsun ders alın.Mümkünse vitesli bi motor olsun.Bu motor hakkında ise Altınelbiseli adamda test etmişlerdi ve çok titreşimliydi.parça kalitesi olarak vasat demişlerdi.bi arkadaşım 125 r ile başladı 15 gün sonra sattı şimdi 250 lik bakıyo.Bu olay biraz senle alakalı ama sana tavsiyem250 likle başlayıp devam etmen olur.ben cbr 250 ile hyosung gtr 250 lere bakıyorum.Belki fikir verir.şimdiden kolay gelsin

wolrath
14-01-2014, 22:58
bumoto calibre'nin AEA videosunu izle derim.zaten soylenecek laf kalmıyor :)

evren22
15-01-2014, 00:58
Hemen hemen aynı durumdayız.hiç motor tecrübem yoktu Aralık'ta direksiyon sınavına girdim geçemedim.Motoru titretiyorsun dediler ben beceremeyip kaldım.Mutlaka kurstan olsun ders alın.Mümkünse vitesli bi motor olsun.Bu motor hakkında ise Altınelbiseli adamda test etmişlerdi ve çok titreşimliydi.parça kalitesi olarak vasat demişlerdi.bi arkadaşım 125 r ile başladı 15 gün sonra sattı şimdi 250 lik bakıyo.Bu olay biraz senle alakalı ama sana tavsiyem250 likle başlayıp devam etmen olur.ben cbr 250 ile hyosung gtr 250 lere bakıyorum.Belki fikir verir.şimdiden kolay gelsin

hyosung gt 250r a bakıyordum aslında ama hem fiyat olarak hemde model yılı olarak hyosung la aynı paraya geldiği için bumoto daha avantajlı olduğunu düşündüm oyüzden bumotoyu sorgulattım. İnşallah öğrenmekte zorluk yaşamamda ilk seferde ehliyeti alırım çünkü ehliyeti aldıktan sonra motoru alıcam yaz gelmeden motoru almak istiyorum

timucintt
15-01-2014, 01:51
yahu ne kadar görüntü sever milletiz... alın güzel bir vitesli cb125 cbf150 ybr vs başlangıç için... sırf görüntüsüne aldanıp böyle ne üdüğü belirsiz motosikletlerden uzak durun... ben geçen arkadaşıma cb125e tercih et dedim ilk motosikletin olacak dedim... ne derse beğenirsiniz... "kurye motoruna binmem"... hayatında motor tecrübesi yok ama nedense anında motora *** attı... eee git o zaman mondial büyük motorlarından al dedim öylede gitti uzakdoğu yebere tarzı bişi aldı şimdi ağlıyor "abii motor dökülüyor" diye.... eee müstahak... haa ilaa 250 bişi istiyorsanız 1 2 lira daha kıyıp japon malı dağılmayan yarılmayan motor alın.... illa honda olmasına gerekmiyor piyasada zibil gibi motosiklet var.... ama paranız varsa inazuma alın muhteşem bir motor 250 liklerde...

darkmoon
15-01-2014, 03:24
bu iş para işi deniyorda benim bildiğim bu calibrede hiç ucuz değil..

bu motor işi biraz bilgi isteyen bir iş.

çinlininde iyileri var mesela regal raptor keeway roadstar bunlar sorunları minumumda motorlardır.. arkadaşımda ikinci motor olarak kaç yıl kanuni caracal vardı maşallah motor tık demedi hanımıyla uzun yola falanda çıkdı düzenli bakımlarını kendi yapardı.. mct namı değer macit ler :) az sorunlu motorlardır periyodik bakımlarını yaparsanız ara ara vidaları osunu busunu sıkar kontrol ederseniz binlerce km götürür ki motorsiklet forumlarında 30 bini 40 bini devirmiş macitler var... kısaca çinmalı motor düşünüyorsanız eliniz biraz ingiliz anahtarı tutucak yoksa en ufak her ibr şeyde usta ile akraba olursunuz.. :) bunu yazdım diye bu calibre iyidir anlamı çıkmasın önermem o başka :) ...

illa afilli şekilli ucuz makine alınıcaksa hyo derim daha varsa 250 liklerden ninja derim ..

kutsal
15-01-2014, 04:08
yamaha ,honda, kawasaki dışına cıkmayın 125 -250 cc arası bu markaların modellerıne göz gezdırın sıze uyan motor ıcınıze sınen motor hangısıyse onu alın

timucintt
15-01-2014, 16:07
çinli motorlarının alayını alın prese atın.... hiç biri ne sağlam nede kaliteli... şase kaynakları bile boktan grenajı 1 yaz dışarda güneşin altında dursun elin bastırdığında çatlıyor... manetler sağlam bir frende kırılıyor ve bağlantı kısımları vidaları bile leş... jant lastikleri Allaha emanet naylon hepsi... japondan şaşmayın...

darkmoon
15-01-2014, 17:46
ben kullandım regalim vardı 1 sene kullandım benden sonraki sahibide yaklaşık 2 sene sürdü benden önceki sahibindede 2 sene kalmışdı motor netice benden sonra sattıkdan sonrada gördüm sapa sağlam taş gibiydi ne iz ne pas vardı.. bu genelleme yanlış..

kaldıki mct lerden 2005-2006 model olupda takoz zincir ıvır zıvırı değişimi dışında ciddi bir değişimi olmayan binlerce motor var .. kewaaylerdende öyle.. lifanın ürünleride iyi..

çinde kalite farkı var.. kalite kalite değişiyor motorlar ve motorda kullanılan meteryaller.. tabi satılırken fiyatlarıda..

alayı demiyelim ama çoğu harbiden dandik dökülüyor..

japon olayına gelince japonu sevsemde motorsiklet sektöründe şahsen bmw tek geçerim işin komik yanı araba sektöründede bmw yi fazla tutmam heleki son tasarımları ve kalitesindeki ödün vermesinden dolayı ama şu anda gezmeye vakdim olsa kesinlikle bir dakka düşünmem F650gs dakar tek geçerim..

hani motora gömücek bir 30-40 bin tl param olsa k1300r mı dersin R1200 gs mi adventure mı rt sinimi dersin bir yanda F800 var.. herhalde alır satar hepsine belli periyodlarda binerdim..

timucintt
15-01-2014, 18:17
grenajını söksen o regallerden keewaylerden neler çıkar :D genelleme yok etrafımda gördüğüm bindiğim incelediğim motosikleri görünce çin bana uzak Allaha yakın olsun... kalite kesinlikle yok hep imitasyon... motorun kromları bile fake oğlu fake durduğu yerde soyuluyor dediğim gibi güneşte bırak motosikleti ertesi sene bütün stopları bembeyaz çıkıyor plastikleri çatlıyor, benim 78 model hondamda bile renk açılması yok stopta :)... motorlarının sağlam kalma nedenide çinlilerin hep bir çoğu 1970 lerden kalma japon bloklarını kullandığı için... japon yerine bmw ye gelince para boksa alınabilir aynı sınıfta bir motosiklete japondan 2 kat fazla para vermek makbulse olabilir... ha param olsa bmw yede para saymam KTM gibi radikal bir marka varken...

darkmoon
15-01-2014, 20:43
çin konusunda benim gezilerdede gördüğüm belli modeller zaten artık 6-7 yaşını ve onbinlerce km leri geçmiş motor kendini ispatlamış neticede hala sapasağlam ayakda..
tabi benim dediğim modellerde türkiyedeki yüzlerce çin modelinden toplasan beş altı model..

birde hepsi cruiser tipi motorlar yani zaten fazla grenaj falan yok.. bir etkende avrupa pazarınada satılmak için yapılıyor bazı markalar ve modeller haliyle çinli üst kalite malzeme kullanıyor.. çünkü avrupa standartlarının altında bir üretim kalitesiyle satış yapamaz yasak.. tabii fiyatlarıda o oranda pahalı sıradan bir çin markasının cruiserı 3 bin tl ise pazarda bu regal kewaay tipi markaların 6-7 bin tl..

ktm farklı offroad merakım yoksa ktm almam şahsen bmw dende iyi olduğunu düşünmüyorum teknolojik açıdan..

bmw nin mühendisliği çok iyi motorsiklette.. daha abs nin a sı yokken enduro touring klassmanına abs li motoru ürettiler karter sistemi misal bmw lere özgüdür gene değişken piston sistemi v.b motordaki kullandıkları teknoloji çok iyi.. ben şahsen japonla kıyas bile etmem..

en son r1200 testini izledim özel aynalı bir bixenon sistemi geliştirmişler otomatik uzun kısaları kendi açıyor falan motora eğim sensörü falan filan koymuşlar motorun göstergesi arabadaki yol bilgisayarı gibi adam eksi kaç derece soğukda sürdü motoru dizlerim gram üşümedi diyor adamlar ince tam dize sirküle edicek kanalcıkalr koymuşlar ordan ısı veriyor falan...

bmw nin en büyük farkı diğer markalara oranla araba zihniyetinde motor üretmeleri..

japonda ben eskiciyim biraz eskilerinden bayıldığım tonla model var..
africa twin tek geçerim misal al bir afrika twin yap onu dakar editon zaten bir gidon depo değişimine bir iki çanta eklemesine bakıyor.. temiz bakımlı olsun onla dünya turuna düşünmeden çıkarım.. yada eski tenereler onlarda çok sağlamdır.. eski fazerlar thundecatler kle serisi daha aklıma gelmiyor ama beğendiğim eskilerinden güzel motorları var japonların..

yenilerdende vmax versys ve varadero ları beğeniyorum onlarada para yetişmez..

benim dediğim 2005-2006 f650gs ler 12 bin tl civarlarında alınır yani ama gezi motoru işde gezmeye vakit olucak yoksa almanın bir mantığı yok kapıda yatar şehir içide tadı çıkmaz..

birde bir açıklık getiriyim bahsettiğim klassman enduro ve touring dir.. diğerlerinden bahsetmiyorum..

markalar kendi aralarında pay etmiş durumdalar pazarı kimse diğerinin alanına pek müdahil olupda üretim yapmıyor.. kore,italyan japon olsun..

scooterda kore dünyanın en büyük motor tedarikçisi oldu motor satmadığı marka az var kymchonun aprillia ya satıyor gileraya satıyor pegoutya satıyor herhalde sektörde tek büyük rakibi piaggio dur.. japonlar ellerini çekdiler o olandan ciddi bir üretimleri yok onlar büyük hacimde oynuyor goldwing le silverwing burgman v.b gibi o alandada zaten italyanı koresi yok .

hysoung misal çizgisi zekice büyük hacim görünümlü orta kalite küçük hacimli ve orta siklet motorlar üretiyor bende şu anda gv250 var 250cc olduğunu bilmesen şekline görüntüsüne bakıp 600 lük motor dersin.. hyonun olayıda bu.. bu yollada birde indirimli fiyatları sayesinde iyi satıyor..

italyanların tıpkı arabada olduğu gibi kesimleri motorsektöründede bire bir aynı.. belli bir kesimleri var ve italyandan asla şaşmıyor..

japonlarında sattığı kesim belli super sport sınıfında satışda liderler ekstrem bir iki marka dışında bu alanda olan yok zaten..

Kısaca dikkat edilirse hani sen ne kadar japondan şaşma desende adam 250cc lik yada 150cc lik maksi arıyorum dedimi onu japonda bulamaz ya italyana yönelicek ya koreye.. yada gene 250cc lik şu kadar bütçem var dedimi o bütçe japona yetişmiyorsa el mahkum koreye yönelicek koreyede yetişmiyorsa çine yönelicek..

yani bence pazarı pay etmişler zaten markalar kendi aralarında.. kim ne almak isterse gidebiliceği markalar ihtiyaç ve cebindeki para orantısında belli japon al demeklede alınmaz adamın cebinde 5-6 bin tl varsa japonun iki lastik bir gidonunu alır cbf de almak istemeye bilir yada cbr125 onlarda adama çirkin çelimsiz cılız görünebilir..

son olarakda japonu üst hacimler olmadığı sürece bu kadar gözünde büyütme çünkü japonda parça tedariğini ve bazı modellerinin üretim montajını çinde yapıyor..

japonunda düşük hacimli motorlarında hırla kronik sorunlar var ve kaliteside iyi değildir cbf misal kronik sorunları vardırki en meşhuru hani ufak tefek marş motoru tekleme gibi sorunları geçdim en tanınmışı cümle alemin bildiği meşhur yağ yakma sorunudur.

kısaca japonda öyle amanda aman bir şey değil üst sınıf yüksek hacim olmadıkça..
giriş sınıfı ürünleri çinliden olsa olsa bir tık iyidir.. :) cbr 250 ve ninja250 gibi motorlar bu dediklerimin dışındadır..

konuyada dönersek çok sapdık konudan çinlide cruiser alınmıycaksa bu calibre tarzı suprsport görünümlü motorları tavsiye etmem.. :)

not : bu yazıyı yaklaşık 2 yada 3 saatte ara ara yazdım :D gittim geldim yemeğe davet edildim yemeğe gittim falan amma uzun yazmışım farkında olmadan :D şimdi post edince farkına vardım :D

|KaAn|
15-01-2014, 23:30
Aman!! Diyim. .
Tecrübesiz iseniz ve motoru sevmek ve kendinizle motoru geliştirmek istiyorsanız sizi motordan sogutmayacak, servisi bol parçası uygun ve akıl alabileceğiniz modellere yönelik derim. Motordan önce ehliyetinizi cebinize koyun, alabileceğiniz en kaliteli koruma ekipmanların alın.

Yiğit G.
15-01-2014, 23:35
çinli motorlarının alayını alın prese atın.... hiç biri ne sağlam nede kaliteli... şase kaynakları bile boktan grenajı 1 yaz dışarda güneşin altında dursun elin bastırdığında çatlıyor... manetler sağlam bir frende kırılıyor ve bağlantı kısımları vidaları bile leş... jant lastikleri Allaha emanet naylon hepsi... japondan şaşmayın...

Sym iyidir kanka.. Gerçi sym tayvan sanırsam... Wolf modeli tavsiye ederim

http://www.ampapageorgiou.gr/img/c260b06ffc51ebc422646203046c8edasymwolf250leuko.jp g

darkmoon
15-01-2014, 23:41
sym aslen tayvan ama çin ve vietnamdada üretimi var..

sym,daelim,hyosung,kymcho, lifan bunların hepsi iyidir..

timucintt
16-01-2014, 00:08
Sym iyidir kanka.. Gerçi sym tayvan sanırsam... Wolf modeli tavsiye ederim

http://www.ampapageorgiou.gr/img/c260b06ffc51ebc422646203046c8edasymwolf250leuko.jp g

kalsın hacı bu ne ya kimin eli kimin cebinde belli değil bu uzakdoğuda... :D :D hintli tvs'yi al daha iyi en azından geçmişte suzuki ile ortaklığı mevcut bmw ilede ortak çalışmaları var... ;)

darkmoon
16-01-2014, 00:15
sym ninde geliştiricisi suzuki ve honda ile ortaklığı var.. ;)

initial-D
16-01-2014, 10:45
sym ninde geliştiricisi suzuki ve honda ile ortaklığı var.. ;)

sym nin geliştiricisi suzuki değil

japon motorlarına ve zamanında özellikle suzukiye parça üretmişliği olan bir firma.

dışarıya parça üretip satabilecek imkan varken kendileride marka ile üretip satmakta

darkmoon
16-01-2014, 11:02
sym nin geliştiricisi suzuki değil

japon motorlarına ve zamanında özellikle suzukiye parça üretmişliği olan bir firma.

dışarıya parça üretip satabilecek imkan varken kendileride marka ile üretip satmakta

sym nin teknoloji desteğini suzuki verdi zaten sym nin ana firması bağlı olduğu firma sanyang industry 1960 lardan beri honda ile pek çok alanda motorsiklet araba olsun parça tedariğinde ve üretim bantlarında iş yapıyorlar..

yoksa öyle bir coğrafyadan üst sınıf bir teknoloji desteği almadan o kadar kaliteli üst sınıf ve çin liden beş gömlek üstün bir motor üretmelerine imkan yok.. suzuki ilk başda teknoloji ortağıydı hatta türkiyeye de suzuki getirtti motor parça tedariğinide suzuki sağlıyordu türkiyede sonradan motorana geçdi galiba bir kaç yıl önce...

mikelazi
17-01-2014, 12:20
honda beat 30bin kmde sattım.halan kullanılıyor.piaggio skipper 150 mi 50bin kmde sattım.bir dostumda 75bin km de 2002 si vardı.şuan kymco 125 e biniyorum 16 jant 2011 20binde.yani bence paran varsa ve motor almak istiyorsan honda,piaggio,vespa,yamaha,kymco,sym gibi motorlara bak derim.çin motorları 3-4 kere servise giderken sen birkere gidersin.oda peryodik bakım.görüntüsüne bakılıp motor alınmaz :)

EmrahErdogan
22-01-2014, 13:19
Bulaşma sakın . Leş .

Can Job
22-01-2014, 13:44
Cbr 250r var bnde suan satıyorum cok rahat edicegin motor tavsiyem ederim.
Motor sınavında otomotik viteslede giriliyor diye biliyorum.