PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2014 Tosfed Oto Drag Kupası Kuralları

ef186
15-01-2014, 19:32
Ekteki Pdf den kurallara Ulaşabilirsiniz arkadaşlar.

http://www.tosfed.org.tr/kitaplar/2014/2014TOSFEDOTO-DRAGKUPASI.pdf

RUN
16-01-2014, 15:35
Hayırlı uğurlu olsun hepimize :)

Selcuk_RoL
16-01-2014, 16:19
abi güzel haber her ne kadar dragta şansımız tutmasada yinede heyecanlandırıyor drag kelimesi
''ER MEYDANI'' tarihler ne zaman belli olur acaba?

Kahn23
16-01-2014, 16:21
abi güzel haber her ne kadar dragta şansımız tutmasada yinede heyecanlandırıyor drag kelimesi
''ER MEYDANI'' tarihler ne zaman belli olur acaba?

Daha taslak halindeymiş.

http://www.techturkey.com/forum/7273471-post10.html

levent
16-01-2014, 16:31
20 Ocak'ta açıklanacak ibaresi var sitede.
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu - 2014 Takvimi 20 Ocak´ta Açıklanıyor (http://www.tosfed.org.tr/haberler/3012/2014-takvimi-20-ocak-ta-aciklaniyor)

şuan da taslak olarakta bu var

http://www.tosfed.org.tr/images/dokumanlar/TOSFED_Kupa_Takvimi.pdf

OmerRS
16-01-2014, 17:55
Kurallar tam anlamıyla bir facia gibi görünüyor.

ahk
16-01-2014, 18:21
burda istanbul parkta yapılan yarışın kuralları mevcut hayırlı olsun.
sınıf 2'yi düzgün bi e46 m3 kimseye bırakmaz heralde.

ef186
16-01-2014, 21:13
Kurallar tam anlamıyla bir facia gibi görünüyor.

Bu drag sporunu icad edip 50 yildir yarisan amerikadaki adamlar (402 metre bile 1/4 mile den gelirken ) bu facia kurallarla yarisiyorlar ama senin senelerdir yarisarak biriktirdigin deneyiminle ; bilginle bizleri ve onlari aydinlatmani rica ediyoruz .

ef186
16-01-2014, 21:18
burda istanbul parkta yapılan yarışın kuralları mevcut hayırlı olsun.
sınıf 2'yi düzgün bi e46 m3 kimseye bırakmaz heralde.

Usa de yapilan 402 metre ulusal yarislarinin kurallari bunlar. Evet gecen sene ben istanbulparkta bu kurallari uyguladim ilk kez . Amerikayi 2. Kez keşfetmek yerine bu isi 50 yildir yapan bizlerinde metresine kadar aldigimiz kurallari kullanmistim park ta.

B.Aktepe
16-01-2014, 21:48
Daha önce yapılan İstanbulpark taki drag yarışındaki verilerin gözden geçirilip, kategorilerdeki alt limit ağırlıklarda düzenlemeye gidilebilirdi. Alt limit ağırlıklarının arttırılması gerekiyor.

Sohc motor için extra hafifletme, 50kg daha mantıklı olurdu.

Yapılan drag yarışında kategoriler buradaki kurallara göre belirlenmesine rağmen, yarışmacıların yaptığı süreler arasında uçurum fark oluşmadı.

Ben sınıflandırmanın ve yarış eşleşmesinin bu şekilde yapılmasının daha adil olduğunu düşünüyorum.

Alper_
16-01-2014, 21:51
amerika icat etti tamam..onlar o kuralları koyuyor ve ona göre yarışıyor, bizde aynısını yapmak zorundamıyız ? tosfed in kurallar kitabında önceki sene kurallar zamana göreydi yine öyle kalsa olmazmıydı ? süre sistemine alışmıştık.

chiefkadir
16-01-2014, 22:14
Kurallara kim ne yorum yapar bilemem ama biz Sohc motor kullananlar gayet memnunuz,kuralların bize sağlamış olduğu ekstra 100kg yi avantaja çevirmek için elimizden geleni yapacağız..
Erkut'un Sohc ile tüm sezonu kovalamayı düşünüyoruz,herkese şimdiden başarılar:icon_tup:

ef186
16-01-2014, 22:57
Daha önce yapılan İstanbulpark taki drag yarışındaki verilerin gözden geçirilip, kategorilerdeki alt limit ağırlıklarda düzenlemeye gidilebilirdi. Alt limit ağırlıklarının arttırılması gerekiyor.

Sohc motor için extra hafifletme, 50kg daha mantıklı olurdu.

Yapılan drag yarışında kategoriler buradaki kurallara göre belirlenmesine rağmen, yarışmacıların yaptığı süreler arasında uçurum fark oluşmadı.

Ben sınıflandırmanın ve yarış eşleşmesinin bu şekilde yapılmasının daha adil olduğunu düşünüyorum.

Bilal neticede buda taslak detaylar düzenlenebilir ancak sistem senelerin sistemi ...

amerika icat etti tamam..onlar o kuralları koyuyor ve ona göre yarışıyor, bizde aynısını yapmak zorundamıyız ? tosfed in kurallar kitabında önceki sene kurallar zamana göreydi yine öyle kalsa olmazmıydı ? süre sistemine alışmıştık.

Yoo değiliz 2 adım öteye gitmek zorunda da değiliz ... Zorunda olmakla doğruyu yapmak arasında seçim yaptığında zorunda olmamak sa seçimin doğrusu bu ...

ef186
16-01-2014, 23:05
Kurallara kim ne yorum yapar bilemem ama biz Sohc motor kullananlar gayet memnunuz,kuralların bize sağlamış olduğu ekstra 100kg yi avantaja çevirmek için elimizden geleni yapacağız..
Erkut'un Sohc ile tüm sezonu kovalamayı düşünüyoruz,herkese şimdiden başarılar:icon_tup:

Şef kurallar taslak son hal değil :D Sohc ye takılma okadar o fark değişir sanırım :D

chiefkadir
16-01-2014, 23:16
Şef kurallar taslak son hal değil :D Sohc ye takılma okadar o fark değişir sanırım :DNeyse kuralları daha fazla mıncıklamayın:hahaha: :D

kara_baskan
16-01-2014, 23:35
hahaha. ya şu su varili olayına takıldı kafam.

402 metre boyunca 15 metrede bir olcak. + ilk 30 metre bitişik olcak yazıyo. 1 varilin çapı 60cm. olsa 30 metreye 50 adet, sonraki 372 metreye de 25 tane lazım. 75 adet varili biz nerden bulcaz?
Hadi bulduk 1 tanesi 50 litre alsa 3750 litre suyu nerden bulcaz ?:soru:

İtfaiye ye mi doldurtcaz.

Biz bi yarışta su satalım dedik 3 tane varili zor bulduk akhisarda :cokgreen:

ef186
16-01-2014, 23:41
hahaha. ya şu su varili olayına takıldı kafam.

402 metre boyunca 15 metrede bir olcak. + ilk 30 metre bitişik olcak yazıyo. 1 varilin çapı 60cm. olsa 30 metreye 50 adet, sonraki 372 metreye de 25 tane lazım. 75 adet varili biz nerden bulcaz?
Hadi bulduk 1 tanesi 50 litre alsa 3750 litre suyu nerden bulcaz ?:soru:

İtfaiye ye mi doldurtcaz.

Biz bi yarışta su satalım dedik 3 tane varili zor bulduk akhisarda :cokgreen:

Eksiğin varil olsun yahu :D Organizasyon detaylarını konuşuruz güvenlikten 0 taviz ile eldeki imkanları seferber ederiz . Bu yeni bir sezonun başlangıcı senelerdir beklediğimiz olay hepimiz gereken ne ise fazlasını yapmalıyız ki yaparızda haksızmıyım ?

ef186
16-01-2014, 23:42
Neyse kuralları daha fazla mıncıklamayın:hahaha: :D

Hemen sar şef hemen sar :D hahahahahhahahahha :D

levent
17-01-2014, 00:53
Abi nerelerde yapılacağına dair bir bilgin var mıdır peki? Ben de böyle bir soru sorayım :)

ahk
17-01-2014, 01:03
Usa de yapilan 402 metre ulusal yarislarinin kurallari bunlar. Evet gecen sene ben istanbulparkta bu kurallari uyguladim ilk kez . Amerikayi 2. Kez keşfetmek yerine bu isi 50 yildir yapan bizlerinde metresine kadar aldigimiz kurallari kullanmistim park ta.

Bugra burda millet toplandimi 106 vti type-r vs. usa de toplandimi corvette camaro mustang. Veya bizde s2k hep 2 litre satildi orda 2.2 vs. Bizim ulkemiz biraz farkli dogal olarakta siniflandirma boyle olmamali. Tabi bu sadece benim fikrim fedarasyonda cogunluk neyi mantikli buluyorsa herkes ulusalda ona uymak zorunda.

Fakat guvenlik onlemleri daha kati olsa bile olur cunku antalya olayiyla kac senedir drag olmuyor.

kara_baskan
17-01-2014, 01:04
Eksiğin varil olsun yahu :D Organizasyon detaylarını konuşuruz güvenlikten 0 taviz ile eldeki imkanları seferber ederiz . Bu yeni bir sezonun başlangıcı senelerdir beklediğimiz olay hepimiz gereken ne ise fazlasını yapmalıyız ki yaparızda haksızmıyım ?

Yaparız Evvelallah Buğra.

3 senedir Çok şükür bir sıkıntı olmadan yaptık. Bi kere sağolsunlar iptal ettiler Volki car muhabbetine, onun dışında bir problem çıkmadı.

Senin yarışın öncesi konuşmuştuk zaten, varmı yapabileceğimiz birşeyler diye, dayanışma önemli bizim içimizde. Federasyonun hastalıklı, istenmeyen çocukları drag camiası.

Ama senin uyguladığın kuralları biz kendi aramızda 2011 de tartışmıştık uzuuuuun uzadıya, Türkiye'de buna hazırlanabilecek araç sayısı çok az olduğundan vazgeçmiştik, sen tekrar canlandırdın. Yarış öncesi Hilmiyle izmirde konuşmuştuk bunu, ben yine kötü yanlarını anlatmıştım, olmaz bence demiştim :)

Kurallar çok güzel, katı, olması gerektiği gibi. Ulusal için çok güzel. Ama hala aynı sorun devam ediyor. Şimdi ben 3 senedir bana gelen yarışçılara bakıyorum, konyaya bakıyorum, içlerinden en fazla 10 tanesi Ulusala devamlılık sağlar, bu 10 tanenin de hepside bu kuralları uygulayabilecek olan kişiler. Yada standart araçlar katılım sağlar. Ağırlıktı, tulumdu, kasktı vs...

Şimdi Federasyon bu camiayı tekrar çekmek isterken, daha çok küstürüp yarışların içine eder mi acaba?

Zaten kâr amacı ile yapmadığımız yarışların Maliyetleri artacak, yarış ücreti artacak, bu kurallar ile az yarışmacı katılacak. giderin gelirin üzerinde olması işten bile değil.

Ha bu kurallar olsada, olmasa da sonuçta bu yarışlar olacak. Biz yokuz demeyiz, zaten diyemiyoz :) Geçen sene biz yokuz demeye kalktık para toplanıp öyle yarış yapıldı, Sağolsun tüm destekleyenler.

Kaç sene sonra ulusal drag yarışı düzenlenecek, öylede varız, böylede varız.

Hadi minik bir süprüz yapalım, her sene yaptığımız yenileklere, bu sene bir yenisi daha ekleniyo İnşallah. iOs/Android kullanıcılarına özel :)

kara_baskan
17-01-2014, 01:06
Abi nerelerde yapılacağına dair bir bilgin var mıdır peki? Ben de böyle bir soru sorayım :)

Akhisar, Konya, İstanbul olmak üzere 2şer yarıştan 6 yarış diye duydum.

Erol
18-01-2014, 09:51
mahallideki gibi çok katılım beklenmez,ulusala araç hazırlamak kurallarını uygulamak zor hee yapılmaz bir iş deil ama ciddi anlamda katılım her ilde düşücektir.

hayrolsun ne diyelim :) elimizden ne gelirse yaparız.

mmtrıza
18-01-2014, 10:47
Hadi minik bir süprüz yapalım, her sene yaptığımız yenileklere, bu sene bir yenisi daha ekleniyo İnşallah. iOs/Android kullanıcılarına özel :)

Ne gibi mesela? android üzerinden canlı yayın falanmı?

ef186
18-01-2014, 16:28
mahallideki gibi çok katılım beklenmez,ulusala araç hazırlamak kurallarını uygulamak zor hee yapılmaz bir iş deil ama ciddi anlamda katılım her ilde düşücektir.

Mahalliden bir farki yok katilimcilar icin.

miniks
18-01-2014, 16:56
Herkesin yanlış anladığı bir husus var oda şu

Drag sporu denen şey

senin Altındaki arabayla katıldığın değil

Federasyonun koymuş olduğu Kuralların sınırlarına uygun Kasa motor seçimini yapıp hazırladığın araç ile yarıştığın bir yaruışma türüdür

Altınızdaki araçlar ile yarıştıgınız drag dalıda var USA de mevcut adı speed weekend

Türkiyede Mahalli oto drag

Bu yüzden USA de honda harici pek NA araç göremezsiniz

yada Sport FWD grubunda honda ve dodge harici araç pek görülmez çünkü adamlar o gruplarda ancak o kasa ve motorlar ile istedikleri dereceleri alabilceklerini biliyorlar

Şef kadir olayı çözmüş kendisini soch vtec eg kasaya yöneltmiş adamın anlayışına benden bir bravo öncelikle

Şİmdi hakan sende sınıf ikide şampiyon olmak istiyorsan bir E46 M3 alıp sezonu kovalıyabilirsin heee yok ben altımdaki araç ile yarışıcam dersen bol bol mahalli olur onlara katılırsın :)

miniks
18-01-2014, 17:06

Kanka kusura bakma ama katılım düşsün

camsız kapısız fiberden maket araçlar gelmesin

eskiden hatırlarsan akünün + bölmesinin kırmızı şapkasına bile takarlardı

hareketli ne varsa sabitlemek zorundaydın yangın tüpsüz katılım yok

homelegesiz tulum koltuk nere yarışıyosun ciddi şeyler bunlar

biz ulusala girceklerde mahalliye katılmayıp ordaki çekişmeyi daha üste taşımış olucaz aslında çok maddi durumu olmayan fazla imkanı olmayan kişiler mahallilerde 1 kere kalkıp elenmekten kurtulcaklar

vtechasan
18-01-2014, 17:14
sartlar ve kurallar ne olursa olsun Punishe-R a yenı hazırladıgımız kasa ve setup ile Allah nasıp ederse tum ayaklara katılcagız..yarısmacı herkeze basarılar sımdıden guzel bır sezon olur ınsAllah..:)

sweap07
18-01-2014, 17:22
sartlar ve kurallar ne olursa olsun Punishe-R a yenı hazırladıgımız kasa ve setup ile Allah nasıp ederse tum ayaklara katılcagız..yarısmacı herkeze basarılar sımdıden guzel bır sezon olur ınsAllah..:)

punısher farklı bır kasayamı gectı acaba bırazdaha bılgı vermenız mumkunmudur ?

miniks
18-01-2014, 18:44

Aracı hazırlarken Kurallara göre hazırlarsanız problemsiz sorunsuz sıkıntısız bir sezon geçirirsiniz inşallah

şimdiden hayırlı olsun

kara_baskan
19-01-2014, 00:44
Ne gibi mesela? android üzerinden canlı yayın falanmı?

İnşallah, Canlı yayın ve canlı sonuçlar. Bu sponsora bağlı tabi :) Görüşmerler ve çalışmalar sürüyor.

chiefkadir
19-01-2014, 11:06
Herkesin yanlış anladığı bir husus var oda şu

Drag sporu denen şey

senin Altındaki arabayla katıldığın değil

Federasyonun koymuş olduğu Kuralların sınırlarına uygun Kasa motor seçimini yapıp hazırladığın araç ile yarıştığın bir yaruışma türüdür

Altınızdaki araçlar ile yarıştıgınız drag dalıda var USA de mevcut adı speed weekend

Türkiyede Mahalli oto drag

Bu yüzden USA de honda harici pek NA araç göremezsiniz

yada Sport FWD grubunda honda ve dodge harici araç pek görülmez çünkü adamlar o gruplarda ancak o kasa ve motorlar ile istedikleri dereceleri alabilceklerini biliyorlar

Şef kadir olayı çözmüş kendisini soch vtec eg kasaya yöneltmiş adamın anlayışına benden bir bravo öncelikle

Şİmdi hakan sende sınıf ikide şampiyon olmak istiyorsan bir E46 M3 alıp sezonu kovalıyabilirsin heee yok ben altımdaki araç ile yarışıcam dersen bol bol mahalli olur onlara katılırsın :)Hilmi asıl tebriği Erkut hakediyo aslında,epeydir sohc için uğraşıyo bende onun arabanın biraz daha hacimlisini tercih ettim,
Drag'a katılmak artık bizim için olmazsa olmazlardan,benim hedefim Akhisar veya İstanbulda NA 11.900 yapabilecek bir araç yapmak:)

Batw0han
19-01-2014, 15:24
Dragları bıraktık.. Tıme Trıal sartları nasıl olacak merak edıyorum gercekten.

ef186
19-01-2014, 17:24
Dragları bıraktık.. Tıme Trıal sartları nasıl olacak merak edıyorum gercekten.

Onu baska bir konuda paylasicagim yakinda istanbul ve korfez ile ilgili. Sartlarda fiyatlar disinda degisen bisey olmayacak ole soleyebilirim kisaca .

Batw0han
19-01-2014, 18:12
Onu baska bir konuda paylasicagim yakinda istanbul ve korfez ile ilgili. Sartlarda fiyatlar disinda degisen bisey olmayacak ole soleyebilirim kisaca .

Güc agırlık gibi ayrımlar olacak mı bugra abı ? Yoksa genel anlamda on ceker, arka ceker gibi mi ayrılacak ?

ef186
19-01-2014, 20:26
Güc agırlık gibi ayrımlar olacak mı bugra abı ? Yoksa genel anlamda on ceker, arka ceker gibi mi ayrılacak ?

Time trial de ayrim yok eskisi ne ise ayni devam edicek zaten bir yaris konsepti olmadigindan pist sureleri konusur muhtemelen . Sen neler planliyosun gelistirmeler neler bu sezon icin sende ?

Batw0han
19-01-2014, 21:32
Time trial de ayrim yok eskisi ne ise ayni devam edicek zaten bir yaris konsepti olmadigindan pist sureleri konusur muhtemelen . Sen neler planliyosun gelistirmeler neler bu sezon icin sende ?

Arabayı pıste gore hazırlıyoruz valla abı bende yıldıray abıde

ıkımızınde setuplar aynı coıloverlar,semı slıck lastıkler ve ap racıng fren kıtı var suanda planlarda... ama bızım eskı kosullarda arkadan ıter 458 lerı gecme gıbı ıhtımalımız yok :) demekkı bız kendımızı gelıstırmeye calısıcaz :D

AEAlmas
23-01-2014, 02:14
Bilal neticede buda taslak detaylar düzenlenebilir ancak sistem senelerin sistemi ...

Yoo değiliz 2 adım öteye gitmek zorunda da değiliz ... Zorunda olmakla doğruyu yapmak arasında seçim yaptığında zorunda olmamak sa seçimin doğrusu bu ...

Benim görüşüm kurallarin iyi yani oldugu kadar kötü yanlarıda var
Istanbul park gibi bir pist kullanılması güzel fakat tam anlamıyla bir drag pistimi amerikadaki gibi hayir degil
Gt40 turbolu bir honda ile örnek olarak nos olmayan seat ibiza nın karşı karşıya gelme durumu rahat aşırı besleme fwd e Tr de tek örnek bekir paşaoglunun araci var Herkes de Bekir Paşaoglu olma şansı yok bilgi vs olarak pd130 acısından bakarsak en azından süreye göre sınıflar kendi iclerinde ayrılsa grup a b diye biraz daha mantıklı olur Katılım artar vs
Amerikada ki kurallarda ordaki maddi imkan ile burasının arasında daglar kadar ucurum var
Burda bir parca sokarken bile gumrukte ugrasıorsun
Honda vti bile artik lüks sınıf ta bana göre neden 30 milyar a yakın fiyatlar
Ha birde bunu turbolamak var
yada pd 130 bir araci yüklü miktarda harcamak var 15 20 vs sonu yok bunların ama
Amerikadaki kurallar biraz amerikan imkanları gelir arac fiyatları vs mesela 1 kol 500 $ vereceksiniz oranın 500 tl si gibi :) burda ise 1000 tl 2 kat fark
arac örnegi en basiti cok integra typer mesela yurt dışında yeni kasa k20 araclar 9 bin 15$ arasi yıpranma vs durumuna göre
Tr de integra typer yok ama civic typer var ep3 15bin dolara ancak pert ten dönmesi alınabiliyor tavanı farklı vs olan
Tabiiki maddi durumu cok iyi olan arkadaşlar olacaktır onların daha fazla keyif alacagı ortada
Orda bir Polis Drag yarışlarına rahat katilabilirken burda kaç polis arkadaş vardir bu sporlara katılabilecek basit bir örnek sadece bu maddi durum vs Türkiyenin ortada ha tabikii kalbur üstü cok iyi durumda olanlar
Para nın karşılıgını alacaktir
Ama siz bazi kurallarla bazi sınıf aracları keyif alacaklar üst kesim insanlar olarak belirtmekte oluyorsunuz yada saniye baz alınsa en azindan bütün herkes bu spor a bir şekilde cabalar katılır keyif alir yarışır ve aktivite renklenir Ha tabii cabalarınız ortada Sizinde kendinize göre dogrunuz vardır Ama yarışan insanlar aynı araclar aynı olacaktir fwd aşırı besleme icin konuşmaktayim mesela
Amerikan kuralları demektesiniz ama bir cok yarış amerikada saniye kimi zamanda sizin belirttiginiz tarzda kurallar var
Avusturalya da o şekilde en cok yarışların oldugu bir ülke
Daha Amerika gibi sürelerimiz yok ken pistlerimiz yokken Biz Amerikan kurallarını kullanmamız yarar degil zarardir ki madolyonun diger yüzü bu
Kuralların Türkiyeye göre uygun olmasi bu işe gönül vermiş daha cok kişiyi pist te görülmesini saglayacaktir

ahk
23-01-2014, 07:36
Hilmi veya ahmet'in de soyledigi gibi burda profesyonel bir spor dali yaratiliyor nasil pist yarislarina girmek icin maddi imkan gerekiyorsa ulusal drag icinde maddi imkan gerekiyor.

Ama halk icin olani pist yarisi yerine time trail, drag icinde mahalli otodrag.

Yani bu isi maddi imkanda dahil profesyonel olarak yapanlar ulusal dragta yarisacak evet ayni arabalar ve ayni kisiler olucak zaten tum profesyonel spor dallarida boyle degil mi?

AEAlmas
23-01-2014, 11:29
Halk diyince siz nasil kavram görüyorsunuz bilemem ulusal adi uzerinde katılım bir şekilde her şehir den insanlara acik ama kuralların belli başlı duzenleme ihtiyaç var Herkesin kurallar a bir şekilde uymasi gerek Ücreti sonuçta istanbul park gibi bir yer icin maliyet olcaktir ondan bash etmiyorum Ama katılım bu kurallar la kısıtlı olacaktir ve Türkiye icin basi Uyarlamaları yapmak gerekir 2. Sayfada belirttigim nedenlerden süre sistemi değerlendirme dusunulse daha saglikli olur a grubu b grubu gibi herkes bir şekilde imkanlari ile yapmakta siz çıta yi yüksek tutarsaniz katilim kişi konumu ona göre az olacak diye dusunmekteyim burasi sonucta Turkiye siz 1 gunde amerika ya cevirmekten bash ediyor gibisiniz bu konuda bir cok kişi de bazi konular da durumu izah etmek isteyebilir 2. Sayfa da belirttigim durumlardan biraz uyarlama yapilmasi insanlari yarış a teşvik edip spor u ilerletir sonucta Superlig te de profosyonel klüp ler var ama 3 4 takim dan olusmamakta eger kurallar kati olsa idi super ligte de 3 4 takim olur ona göre de çekişme az olurdu yada basketbol lig in de bir sekilde uluslararası kurallar farkli yabanci oyuncu sinirlamasi var Türkiye de baska kac ülke de ne var sayi farki vs su bu durumu mevcut
Ulusal ise adina yakisir sekilde katilim coklugu icin bizim ülkemizin imkanlari genel anlamda dusunulmesi gerekli yoksa sadece cok az kişi cikar ve bir cok kiside katilabilecekken katilamaz Amerika kendine uygun şekilde düşünerek ten kurallari geliştirme yapmakta bizde o şekilde yapmalıyız uyarlamaliyiz

Alper_
23-01-2014, 11:49
emir güzel açıklamış, izleyip hep beraber görelim nasıl olacak..

ahk
23-01-2014, 12:45
halk ile demek istediğim amatör olarak uğraşanlardan bahsediyorum.

Sonuçta herkes ralli veya pist yarışlarına giremiyor katılım az oluyor diye kurallar değişmiyor. Artık ulusal dragta bunlar gibi profesyonel bir yarış dalı olucak.

Bende kuralların değişmesinden yanayım mesela akhisardaki gibi saniye usulü eşleşme taraftarıyım fakat bu iş gerçekten profesyonel bir yarış dalı olucaksa bu kurallara uymak zorundayım(z).

AEAlmas
23-01-2014, 13:44
halk ile demek istediğim amatör olarak uğraşanlardan bahsediyorum.

Sonuçta herkes ralli veya pist yarışlarına giremiyor katılım az oluyor diye kurallar değişmiyor. Artık ulusal dragta bunlar gibi profesyonel bir yarış dalı olucak.

Bende kuralların değişmesinden yanayım mesela akhisardaki gibi saniye usulü eşleşme taraftarıyım fakat bu iş gerçekten profesyonel bir yarış dalı olucaksa bu kurallara uymak zorundayım(z).

Burdaki profosyonel lik kavrami neye göre? Burdaki kurallar a bazi konumlar sebebiyle katilmayi düşünmeyen o kadar iyi sürücüler varki yada araci belli limit e gelmis ama imkanlari nedeniyle gt40 turbo takamayan veya 35 diyelim takamayan insanlar da var onlar gitsin mahalli yarisa demek insan ayirmaktir benim gozumde imkan sunmamaktir ben gidip x bir arac yapsam para doksem profosyonel mi olunuyoryada iyi hizli hazir arac alsam profosyonel mi olunuyor diceksiniz ki yatirim yapma konusu var cogu is para ile döner evet bunu zaten herkes bilmektedir ee ulusal drag adi üzerinde kurallar la kısıtlamalar la daha drag pistimiz yokken ciddi kurallarin biraz yumusatilmasi gerek 1000 hp supra 8 li 9 lu saniyeler gormesi gerekirken 11 li saniyelerde kaliyor yada ciddi civic turbo lar k20 li makinalar yurt disinda ne yapiyor burda ne yapiyor ben bu zamana kadar gördüğüm cok yaris ta oldu mahalli drag da duzenlettirdim her neyse siz insanlara profosyonel kulvar da şans verilmezse amatör olarak göreceksiniz ama cok emek döküp kurallar geregi takilan ve cok iyi sürücüler de mevcut sadece uyarlanmasi demek istedigim gruplar kendi içlerinde kategori seklinde olursa saniye baz alinip insanlar kendilerini gelistircek rekabet ortami olacak ve insanlar daha iyi yapmaliyim düşüncesi olup her sekilde kosturacak Ilk aynaya bakip gercekten elimizdrn geleni yapiyoruz yeterli düşüncesi degil daha fazlasi daha fazlasi diyip uyarlama vs konumu ulkemize gore yapmaliyiz 2. Sayfada yazdigim durumlar var bunlar varken su bu demeyin burda 100 milyar a arac aliyoruz yurtdisinda 30 milyar ayni arac gumruk bile yeni yeni oturmadi bile Amerika daki güvenlik kurallari gayet iyi e tamam yaparmiyiz yapariz seklinde olmali daha bazi seylerin Olabilecek olamaz ve söyle olsa daha iyi şeklinde dusunmek gerekli ülkemiz için

ef186
24-01-2014, 04:21
Burada benim dataylı bir yazım olacak şuan bu yazıyı yazmak yerine günlerdir bu sezon olucak drag yarışlarını ve time trialleri organize etmekle uğraşmaktayım . kısaca AEAlmas Emrecim kısaca bişey yazmadan edemeyeceğim yarış,organizasyon ve drag yarışı konusunda eksik ve fazlası ile bilgisizsin yeni kurallarıda okumamışsın . detaylarını mesajlarından yarın 1 saat ayırıp yazacağım .

iyi forumlar.

AEAlmas
24-01-2014, 15:19
Peki bugra bey imkanlar dahilinde tecrübe edinilir Ve tanidik cevre bunun disinda imkanlar ben ve çevremdeki insanlar drag organize edilirken Antalya icin ve baska şehirler den gelecek insanlarin ortak fikri ile FIA DRAG racing adi ile ana sponsoru olmus quantum ve antok katkilari ile mahalli drag yaptirmistim ve kurallar herkese uygun sekilde idi ve sorunsuz bir şekilde bitmişti zaman dan bu zamana gelisim ve durumlar daha ilginc hal almakta benim gördüğüm merakla bekliyorum yarin ki yazinizi

miniks
24-01-2014, 16:08
Ulusal demek HALK demek değil nerden uydurdunuz :)

Tosfed tarafından 3 farklı ilde düzenlen yarışa ULUSAL denir

Halka açık herkesin katılabildiği çok üstün araçlardan kimsenin ilk kalkışta elenmediği daha az maddiyat ile yapılan yarışlarada Mahalli denir

aslında kendin belirtmişsin bir yazında super lig den örnek vermişsin

Afyon spor çok yatırım yapıp iyi yabancı oyuncular alsa iki senede superlige çıkar

sen istiyorsun ki para harcamadan ezilmeden kupayı kaldırayım ozaman Ulusal yarışlar değil Mahalli yarışlara katılacaksın

bundan 7 sene önce son ulusal drag yarışında sanırsam 27 araç vardı

bunların içinde tube şase amerikanlar bile vardı

ayrıca

bugun bir drag jant lastigi alsan TR maliyeti 2000 $

yani para muhabbeti yapılcaksa en son konu Drag konusu olmalı

miniks
24-01-2014, 16:13
Peki bugra bey imkanlar dahilinde tecrübe edinilir Ve tanidik cevre bunun disinda imkanlar ben ve çevremdeki insanlar drag organize edilirken Antalya icin ve baska şehirler den gelecek insanlarin ortak fikri ile FIA DRAG racing adi ile ana sponsoru olmus quantum ve antok katkilari ile mahalli drag yaptirmistim ve kurallar herkese uygun sekilde idi ve sorunsuz bir şekilde bitmişti zaman dan bu zamana gelisim ve durumlar daha ilginc hal almakta benim gördüğüm merakla bekliyorum yarin ki yazinizi

Mahalli drag adı altında kuralların herkese uygun oldugu drag yarışından kastınız şumu ?

Heryeri fiber glass ile hafifletilmiş
koltukları sallanan
Kot tişört üstüne bir kask
çatlak camlar
sabitlenmemiş aküler
yangın tüpsüz
Araçlar
bir araçtan ötekine aktarılan lastik jantlar
gizli nosu belirliyebilicek kapasitesi olmayan teknik kontrol ekibi vs vs

Ulusal bir yarış ap ayrı birşeydir sene sonunda podyumda olabilmek falan bunları konuşmamıza bile gerek yok

yiğit
24-01-2014, 17:30
bence geçen seneki kurallarda fena değildi bu senede aynı şekilde gidicekse gayet güzel olur arada uçurum farklar olmuyo hemde.tarihler ne zaman belli olucak ona göre hazırlık yapalım :)

AEAlmas
24-01-2014, 18:02
Ulusal demek HALK demek değil nerden uydurdunuz :)

Tosfed tarafından 3 farklı ilde düzenlen yarışa ULUSAL denir

Halka açık herkesin katılabildiği çok üstün araçlardan kimsenin ilk kalkışta elenmediği daha az maddiyat ile yapılan yarışlarada Mahalli denir

aslında kendin belirtmişsin bir yazında super lig den örnek vermişsin

Afyon spor çok yatırım yapıp iyi yabancı oyuncular alsa iki senede superlige çıkar

sen istiyorsun ki para harcamadan ezilmeden kupayı kaldırayım ozaman Ulusal yarışlar değil Mahalli yarışlara katılacaksın

bundan 7 sene önce son ulusal drag yarışında sanırsam 27 araç vardı

bunların içinde tube şase amerikanlar bile vardı

ayrıca

bugun bir drag jant lastigi alsan TR maliyeti 2000 $

yani para muhabbeti yapılcaksa en son konu Drag konusu olmalı

Mahalli drag adı altında kuralların herkese uygun oldugu drag yarışından kastınız şumu ?

Heryeri fiber glass ile hafifletilmiş
koltukları sallanan
Kot tişört üstüne bir kask
çatlak camlar
sabitlenmemiş aküler
yangın tüpsüz
Araçlar
bir araçtan ötekine aktarılan lastik jantlar
gizli nosu belirliyebilicek kapasitesi olmayan teknik kontrol ekibi vs vs

Ulusal bir yarış ap ayrı birşeydir sene sonunda podyumda olabilmek falan bunları konuşmamıza bile gerek yok
Benim kastim para hersey de gerekli bunu bilmeyen yok birincisi kurallarin biraz sekillendirilmesi
500 600 hp fwd asiri besleme arac karsina 300 350 400 hp aracin sansi nedir amerika da boyle su bu demeyin daha pistimiz yok rekor kiramiyoruz bunlari asalim hersey basamak basamak gitmeli en azindan bizim imkanlari goz onune almaliyiz ve tabii bizden tecrübeli plan ulke kuralları
Ulusal adi en az 3 sehir evet ama bazi kurallar gozden gecirilip adina yakisir bir talep olmasi ve insanlar farkli cabalara girmesini tesvik etmek daha iyi olmaz mi
Benim derdim yok emin olun kupa şu bu o ile amac keyif almak ki zaten cogu kişinin de amacı bu şekilde
Mahalli yarislarda dediginiz benzer durum olur tosfed onayi genclik spor un onayi olmayan yarış olmaz zaten görevli hakemler var bir ton güvenlik koşulu vs mahalli yaris ta istenilirse kural geregi yukarda ki dedikleriniz olmayabilir
7 sene once opet in araclari vardi tube sase amerikan lar pist o araclar icin yeterlimiydi bence Hayır peki güvenlik önlemi yeterli miydi hayir kaza oldu 3 kisi öldü araba zaten sariyordu ya hirs ugruna yenik düştü nos basti yada baska bir sebep sürücü bilebilir detay a girmeye gerek yok az bucuk olaylari sonrasini Antalya da yasayan arkadaslar bilir o zaman dan bu zamana tek tük yaris olmustur Drag olarak
Bu da o zamanki kaza ani
antalya drag crash - YouTube (http://youtu.be/Uy2FKdDPlPU) sizde vardiniz orda mustafa agbi ile beraberdiniz act forum vardi o zaman sende beni hatirlarsin bilirsin herneyse
Gerci bilmeyen arkadaslarimiz vardir google da cikar zaten
Cem yilmaz bile organizasyon a gelmisti keske bu kadar ciddi reklam olan organizasyon da birsz para harcanip guvenlik artsa yada ciddi anlamda guvenlik ekipmanlari ile start alsaydi

cosworth
25-01-2014, 18:52
Benim kastim para hersey de gerekli bunu bilmeyen yok birincisi kurallarin biraz sekillendirilmesi
500 600 hp fwd asiri besleme arac karsina 300 350 400 hp aracin sansi nedir amerika da boyle su bu demeyin daha pistimiz yok rekor kiramiyoruz bunlari asalim hersey basamak basamak gitmeli en azindan bizim imkanlari goz onune almaliyiz ve tabii bizden tecrübeli plan ulke kuralları
Ulusal adi en az 3 sehir evet ama bazi kurallar gozden gecirilip adina yakisir bir talep olmasi ve insanlar farkli cabalara girmesini tesvik etmek daha iyi olmaz mi
Benim derdim yok emin olun kupa şu bu o ile amac keyif almak ki zaten cogu kişinin de amacı bu şekilde
Mahalli yarislarda dediginiz benzer durum olur tosfed onayi genclik spor un onayi olmayan yarış olmaz zaten görevli hakemler var bir ton güvenlik koşulu vs mahalli yaris ta istenilirse kural geregi yukarda ki dedikleriniz olmayabilir
7 sene once opet in araclari vardi tube sase amerikan lar pist o araclar icin yeterlimiydi bence Hayır peki güvenlik önlemi yeterli miydi hayir kaza oldu 3 kisi öldü araba zaten sariyordu ya hirs ugruna yenik düştü nos basti yada baska bir sebep sürücü bilebilir detay a girmeye gerek yok az bucuk olaylari sonrasini Antalya da yasayan arkadaslar bilir o zaman dan bu zamana tek tük yaris olmustur Drag olarak
Bu da o zamanki kaza ani
antalya drag crash - YouTube (http://youtu.be/Uy2FKdDPlPU) sizde vardiniz orda mustafa agbi ile beraberdiniz act forum vardi o zaman sende beni hatirlarsin bilirsin herneyse
Gerci bilmeyen arkadaslarimiz vardir google da cikar zaten
Cem yilmaz bile organizasyon a gelmisti keske bu kadar ciddi reklam olan organizasyon da birsz para harcanip guvenlik artsa yada ciddi anlamda guvenlik ekipmanlari ile start alsaydi

Şunu hiç sorguladın mı acaba? o tüp şasi amerikan arabasını kullanan zat-ı muhteremler o aracı kullanabilecek kapasitede mi yoksa ahbap çavuş ilişkileriyle mi o arabalar kendilerine tahsis edilmiş? İlerleyen yıllarda o araçtan daha hızlı ve tehlikeli Msupra yapıldı fakat hiçbir kaza yaşanmadı buna ne diyeceğiz öldürmeyen ALLAH öldürmüyo mu?

mkerim
26-01-2014, 10:44
Şunu hiç sorguladın mı acaba? o tüp şasi amerikan arabasını kullanan zat-ı muhteremler o aracı kullanabilecek kapasitede mi yoksa ahbap çavuş ilişkileriyle mi o arabalar kendilerine tahsis edilmiş? İlerleyen yıllarda o araçtan daha hızlı ve tehlikeli Msupra yapıldı fakat hiçbir kaza yaşanmadı buna ne diyeceğiz öldürmeyen ALLAH öldürmüyo mu?

Yada kaldığı yerden devam edelim. Şampiyonların kaza yaparak seyircilerin arasına dalması ile olan facialara ne demelı. O zaman bu kadar yayın aracı olmadığından kol kırılıp yen içinde kalırdı. Ahbap çavuşlar tarafından kullanılan arabalar facialar yaparken bu kadar duyulmadığından hepsi unutuldu. Son olan kaza ile takılp durmayın bu kazalar hep oluyordu zaten.
Kurallara gelince onlar zaten hep değişiyor. İlla uygun bir kurallar bulunacaktır.

AEAlmas
26-01-2014, 18:57

Msupra ne alaka ki o zaman tahsis eden kişi kimdi neye görebelirlendi diye geriye dönük mü tartışmak lazım süren kişi kendine düşen görevi yapsa idi zaten gazdan ayagını cekerdi

mkerim
26-01-2014, 19:19
Msupra ne alaka ki o zaman tahsis eden kişi kimdi neye görebelirlendi diye geriye dönük mü tartışmak lazım süren kişi kendine düşen görevi yapsa idi zaten gazdan ayagını cekerdi

söylemesi ne kadar kolay değil mi. GAZDAN AYAĞINI ÇEKERDİ. Anlatılmak istenen ahbap çavuş ilişkisi bu işte. Gaza basmaya devam etmesi. Yada kapasite meselesi.

dragon07
26-01-2014, 20:52
tüp şaseye fiberlere araçların içlerinin sökülmesinin yasaklanmasına kimsenin itirazı yok.

SN usülü sistemin daha iyi daha cok katılımlı oldugunu savunanlar var hepsi bu.izleyip görücez bnce ilk sezon çok kalabalık geçer ulusal drag geri geldi diye sonraki sezon boş geçer karavana :)

tunch
27-01-2014, 10:55
kurallarda göremedim , dizellere yönelikte sohc lardakine benzer bi madde üstünde düşünülse güzel olur..

cosworth
27-01-2014, 13:05
tüp şaseye fiberlere araçların içlerinin sökülmesinin yasaklanmasına kimsenin itirazı yok.

SN usülü sistemin daha iyi daha cok katılımlı oldugunu savunanlar var hepsi bu.izleyip görücez bnce ilk sezon çok kalabalık geçer ulusal drag geri geldi diye sonraki sezon boş geçer karavana :)

Bunların yasaklanmasını neden istiyosun açıklarmısın? Tüp şasi olmasının ne zararı var yada içinin sökük olmasının fiber olmasının vs ?

miniks
27-01-2014, 13:29
Kuralına uygun olduktan sonra tüp şaseninde fiber malzemelerinde bir sakıncası yok

benim kastettiğim sallanan fiber kapı arka camı yada kapıları olmayan araçlarla

orjinaline birebir uygun fiber kapı yaparsın içini komple sökersin hafifletmeni yaparsın roll bar yada roll cage ini koyarsın bütün kurallara uyarsın sana kimse sorun çıkartmaz

dragon07
27-01-2014, 13:30
orda hızlıca yazdıgım için araya kaynamıs tüp şaseye olsun fiber kapı olmasın yazıcaktım :) o kurallarda mutabıkız zaten tek sorun SN'li sistemd

miniks
27-01-2014, 13:45
orda hızlıca yazdıgım için araya kaynamıs tüp şaseye olsun fiber kapı olmasın yazıcaktım :) o kurallarda mutabıkız zaten tek sorun SN'li sistemd

Saniyeli sistemde hak yeniyor bak onu açıklıyayım

misal NA K20 araç 11.7 yapıyor

turbo bir 2 litre araç 11.5 yapıyor

aynı grupta eşleştiniz mümkün değil geçme şansın yok 2 salise pistte nerden baksan 5 6 boy fark vites yavaş atsa dahi gecemezsin azcık geç kalksa yine geçemezsin

fakat Sen NA araçlarla kalkıcaksın turbolarla hiç bir alakan yok yeni sistemde

kendi aracını o grubun birincisi olmak için geliştirceksin

11.5 yapan bir araç ile senin 11.7 yapan aracın arasında ufak hatalarda büyük farklar ortaya çıkar

birde bunun 11.9 ve 11.1 yapan araçlar olarak düşün hepsi aynı gruptalar

seedingden sonra kalkış yapmaya gerek bile yok öyle diyim

saniyeli sistem bu yüzden kötü

Mikrop_Ali
28-01-2014, 04:36
eğer bu yazılan kurallar uygulanabililirse çok güzel olur. illaki bir drag organizasyonun'da ilk defa bu kadar katı kurallar olduğu için insanlar alışkın olmadığından aksilikler eksiklikler yaşanabilir.

zaten bu şekilde bu yarışa hazırlanabilecek kişilerin sayısı azdır bu yüzden pek sorun da çıkmayabilir.
kuralların çoğu mantıklı, mantıksız olanı da var arada..

(bazı kurallar bu işe gönül vermiş belli başlı kişiler arasında, yarışmacılar arasında anket yapılarak veya çoğunluğunda fikirlerini sunabileceği bir platformda toplanarak değiştirilebilme, esneme şeçeneği olursa insanlarında fikirlerini sunabileceği bir ortam yaratılırsa güzel mantıklı gelişmeler yapılabilir) "illaki şu anki kuralları kimse tek başına kafasına göre yazmamıştır oraya ama katılımcılarında fikirleri alınabilir diye düşünüyorum"

genelde Buğra abi'nin organizasyonlarını başarılı buluyorum güzel organize ve ekip oluyor.
yalnız yinede eksiklikler var gözüme çarpan önceki org. dan bahsediyorum;
mesela hiç işi olmadığı halde ondan bundan yaka kartı alıp sırf tanıdık diye padokta gezenler gibi orda ne var bi türlü anlayamadım zaten şimdiye kadar. samimi arkadaştır vs olabilir sanane diyebilirsin belki abi ama bunlar benim gözlemlerim, buna benzer bikaç bişey daha çıkar yazsam. bunlar mahalide daha çok oluyor onlara göre organizasyonlar çok başarılı.

başarılarınızında devamını dilerim :)
inşallah çok güzel bir organizasyon olur severek izleriz bizde.

800kg sohc aracım ile bende katılmayı isterdim bu tarz bir organizasyona :) inşallah bir dahaki sezona..

Saygılar Mikrop.

AEAlmas
30-01-2014, 00:33
Saniyeli sistemde hak yeniyor bak onu açıklıyayım

misal NA K20 araç 11.7 yapıyor

turbo bir 2 litre araç 11.5 yapıyor

aynı grupta eşleştiniz mümkün değil geçme şansın yok 2 salise pistte nerden baksan 5 6 boy fark vites yavaş atsa dahi gecemezsin azcık geç kalksa yine geçemezsin

fakat Sen NA araçlarla kalkıcaksın turbolarla hiç bir alakan yok yeni sistemde

kendi aracını o grubun birincisi olmak için geliştirceksin

11.5 yapan bir araç ile senin 11.7 yapan aracın arasında ufak hatalarda büyük farklar ortaya çıkar

birde bunun 11.9 ve 11.1 yapan araçlar olarak düşün hepsi aynı gruptalar

seedingden sonra kalkış yapmaya gerek bile yok öyle diyim

saniyeli sistem bu yüzden kötü

Saniyeli sistem derken agbi tamamen deme kastim şu
Fi turbo icin konustugumu belirttim
gruplar iyice detaylı dusunuldugunde saniye a b grubunu belirtsin diye demekteyim
Yada arkadan itiş aşırı besleme icin konusmaktayım
hatta atmosferik olarak ta a b yapılabilir
12.3 atmosferik yapan 12.5 atmosferik yapan 2 arac birbirine yakın sürelerde
ve cekişme ortamı tamamen sürüşe baglı olacak o an ki iyi süren yada iyi arac sahibi zaten işi götürcek
ama
tutupta 13.5 yapan arac 12.4 yapan atmosferik yada turbo vs fark etmez şansı ne olabilir ki biraz iş bu şekilde olursa hem sürücüde hem arabanın kendisinde biter yukarda anlattıgım konu

miniks
30-01-2014, 09:56
Saniyeli sistem derken agbi tamamen deme kastim şu
Fi turbo icin konustugumu belirttim
gruplar iyice detaylı dusunuldugunde saniye a b grubunu belirtsin diye demekteyim
Yada arkadan itiş aşırı besleme icin konusmaktayım
hatta atmosferik olarak ta a b yapılabilir
12.3 atmosferik yapan 12.5 atmosferik yapan 2 arac birbirine yakın sürelerde
ve cekişme ortamı tamamen sürüşe baglı olacak o an ki iyi süren yada iyi arac sahibi zaten işi götürcek
ama
tutupta 13.5 yapan arac 12.4 yapan atmosferik yada turbo vs fark etmez şansı ne olabilir ki biraz iş bu şekilde olursa hem sürücüde hem arabanın kendisinde biter yukarda anlattıgım konu

Daha dikkatli şekilde kuralları okursan zaten turbo ve NA araçları ayırmak için yapıldıgını görürsün

Gelelim senin bahsettiğin 400 hp lik ve 600 hp lik turbo araç yarışındaki şans olmama işine

Misal benim aracı örnek alalım 700 hp diyelim

Birde B16 84mm 1700 cc bir araç rakibime nasıl benim ile yarışabiliceğini açıklıyım

Bende 2000cc 67mm turbo var 700 hp

Öteki arkadaş 1700 cc gidicek turbosunun palini küçültücek

benden hafif olabilme avantajını kullanıcak daha küçük turbo ile daha yüksek basınc basarak aynı güçlere yaklaşıcak ve hafiflik avantajından yararlanıcak

İlk mesajımda da belirttiğim gibi

Dünyada kurallara göre araç hazırlanır

Araçlar kurallara uydurulmaz

Eğerki mevcut aracı ile mevcut kuralları olan yarşa katılmak isteyene kimsede engel olmaz o atmosferi yaşamak onun seçimi yoksa okadar para vermem diyip yarı fiyatına mahalli yarışlara katılır

Biliyorsunki ulusal draglar zamanında yarışlar son derece pahalıydı

Mahalli draglar 100 tl katılım ücretliydi ulusal yarışlar 350 tl ydi

Ayrıca ulusal yarışlara katılabilmek için önceden lisans ücretleri yatırılıyordu oda bir 500 tl falandı sanırsam

Yani mahallide yarışan herkes zaten ulusalda yarışmaz mahalli herzaman daha caziptir ulusal işin resmi olanı diyelim

AEAlmas
30-01-2014, 14:43
Daha dikkatli şekilde kuralları okursan zaten turbo ve NA araçları ayırmak için yapıldıgını görürsün

Gelelim senin bahsettiğin 400 hp lik ve 600 hp lik turbo araç yarışındaki şans olmama işine

Misal benim aracı örnek alalım 700 hp diyelim

Birde B16 84mm 1700 cc bir araç rakibime nasıl benim ile yarışabiliceğini açıklıyım

Bende 2000cc 67mm turbo var 700 hp

Öteki arkadaş 1700 cc gidicek turbosunun palini küçültücek

benden hafif olabilme avantajını kullanıcak daha küçük turbo ile daha yüksek basınc basarak aynı güçlere yaklaşıcak ve hafiflik avantajından yararlanıcak

İlk mesajımda da belirttiğim gibi

Dünyada kurallara göre araç hazırlanır

Araçlar kurallara uydurulmaz

Eğerki mevcut aracı ile mevcut kuralları olan yarşa katılmak isteyene kimsede engel olmaz o atmosferi yaşamak onun seçimi yoksa okadar para vermem diyip yarı fiyatına mahalli yarışlara katılır

Biliyorsunki ulusal draglar zamanında yarışlar son derece pahalıydı

Mahalli draglar 100 tl katılım ücretliydi ulusal yarışlar 350 tl ydi

Ayrıca ulusal yarışlara katılabilmek için önceden lisans ücretleri yatırılıyordu oda bir 500 tl falandı sanırsam

Yani mahallide yarışan herkes zaten ulusalda yarışmaz mahalli herzaman daha caziptir ulusal işin resmi olanı diyelim

67mm turbo ile 58mm turbo hafifligi kullanacak dahi olsa sürene sana rakip olması

cok cok zor sen nos ta hazırda tutabilirsin mesela o nos bassa dahi sen onun ivmesini görünce zaten nos basarsın 700 hp olur 800 850 hp :) belki daha fazla
o yüzden katagorilerde fi fwd fi rwd de a b seklinde olsa biraz daha düzgün olur

RWD de ise zaten sadece sarma degil savrulma faktorude var tabiiki lastik şart tutar ama bi nebze de sürücüde bitmekte iş
ama 2 bar basınc taki ani gelen tork la
1 bar basıncta ki gelen tork tepkisi cok farklı

katılım ücreti para eskiden biraz pahali idi evet şuan bu şekilde tutulması normal onda birşey diyen yok ama katagori olursa herşey daha güzel çekişmeli olur
Dünyada kurallara göre hazirlanır tamamda 2. sayfada belirttigim durumlardan zaten türkiyede bazi konumlar fark var
Rally konusu gecmişti 20 milyarlık arac yaparak ta Rally de yarışabilirsin
100 milyarlık aracla da
sadece sınıfın farklı ama güc vs durumların hepsi konumu sürücüde bıraktırıyor sınıfında başarı icin

orcunnn
30-01-2014, 14:56
geçen körfez draglarında saçmalamıştık bu sefer güzel işler yapmaya gelicez insallah

o değilde şimdi bende spor koltuk var fakat arabanın kendi emminet kemerleri ile kullanıyorum bu sorun işgal edermi ?

miniks
31-01-2014, 18:08
67mm turbo ile 58mm turbo hafifligi kullanacak dahi olsa sürene sana rakip olması

cok cok zor sen nos ta hazırda tutabilirsin mesela o nos bassa dahi sen onun ivmesini görünce zaten nos basarsın 700 hp olur 800 850 hp :) belki daha fazla
o yüzden katagorilerde fi fwd fi rwd de a b seklinde olsa biraz daha düzgün olur

RWD de ise zaten sadece sarma degil savrulma faktorude var tabiiki lastik şart tutar ama bi nebze de sürücüde bitmekte iş
ama 2 bar basınc taki ani gelen tork la
1 bar basıncta ki gelen tork tepkisi cok farklı

katılım ücreti para eskiden biraz pahali idi evet şuan bu şekilde tutulması normal onda birşey diyen yok ama katagori olursa herşey daha güzel çekişmeli olur
Dünyada kurallara göre hazirlanır tamamda 2. sayfada belirttigim durumlardan zaten türkiyede bazi konumlar fark var
Rally konusu gecmişti 20 milyarlık arac yaparak ta Rally de yarışabilirsin
100 milyarlık aracla da
sadece sınıfın farklı ama güc vs durumların hepsi konumu sürücüde bıraktırıyor sınıfında başarı icin

100kg farkı nekadar da küçümsüyorsun :)

AEAlmas
04-02-2014, 11:32
100kg farkı nekadar da küçümsüyorsun :)

Yani o kadar afaki bjr getiri olmaz 200 kg desen neyse

USTAaa
26-02-2014, 16:47
noslu 106 gti(atmo) yeni yönetmeliğe göre hangı sınıfta yarışabılır ?

chiefkadir
26-02-2014, 18:05
noslu 106 gti(atmo) yeni yönetmeliğe göre hangı sınıfta yarışabılır ?Sınıf 3FI FWD

Önden çeker aşırı beslemeli otomobiller

sürücü ile birlikte alt limit 1000kg

TURBO_S2K
26-02-2014, 18:48
kurallar eskisi gibi kalırsa olduğumuz yerde sayarız
günlük kullandığın 13 saniye yapabilecek arabanı yarış öncesi sökersin 12.6 yaparsın daha da geliştirmezsin kendini.
ancak kurallar bu kadar katı olursa biyerlere gelir drag sporu. adam gibi arabalar yapar herkes.

hilmi çok doğru söylemiş. bizim ülkede malesef setup yaparken hem yolda günlük gitsin, hem time trial da istanbul park da zaman yapsın hemde slick takıp 2 koltuk sökünce drag koştursun mantığı ile araç yapıyor çoğunluk. dolayısıyla bu kurallar da işi bozuyo.

USTAaa
27-02-2014, 15:30
Sınıf 3FI FWD

Önden çeker aşırı beslemeli otomobiller

sürücü ile birlikte alt limit 1000kg

teşekürler ŞEFF...:heyoo:

miniks
27-02-2014, 19:35
O degilde tum dallarin 2014 takvimi belli DRAG olarak tosfedde hicbirsey gorunmuyor ben mi yanlis bakiorum

AHMET

CocoRe
28-02-2014, 15:40
O degilde tum dallarin 2014 takvimi belli DRAG olarak tosfedde hicbirsey gorunmuyor ben mi yanlis bakiorum

AHMET

ahmet basgan motorsiklet le ilgili bişeyler arıyorsan A2TEKER dergisi tüm fisktürü bu ay ki sayısında açıkladı.... baya hareketli gözüküyor

miniks
01-03-2014, 11:13
ahmet basgan motorsiklet le ilgili bişeyler arıyorsan A2TEKER dergisi tüm fisktürü bu ay ki sayısında açıkladı.... baya hareketli gözüküyor

Yok yaw otodrag ıcın tarıhler bellı oldu dıye duydum sıteye baktım bulamadım.

levent
01-03-2014, 17:13

AHMET

http://www.tosfed.org.tr/images/dokumanlar/2014_TOSFED_KUPALARI_TAKV_M__20012014.pdf

Şu var abi bulabildiğim görünen takvim olarak.

miniks
03-03-2014, 20:01
tesekkur ederım kardesım

typerali
20-03-2014, 23:03
merhaba arkadaşlar uzun zamandır takip ediyorum yazılanları herkesin kendine göre haklı sebepleri var; fakat bir gerçek varki oda şu durki drag için araç hazırlayan arkadaşların %75 -80 i sponsoru olmadan kendi kısıtlı imkanları ile araç toplayabilmekte olması setup için gerekli parçaların yurtdışı teminin maddi durumu rahat olmayan arkadaşlar için büyük sorun herkes en iyi olanı muhakkak yapmak ister fakat madiyat ta önemli etkendir. bunları göz önünde bulundurmak durumundayız. Eş deger güce sahip önden çeker bir araçla arkadan iter araçlarında birbirleriyle yarışmalarında bence sorun yoktur .ayrıca yarışmada renk oluştururlar.kanaatindeyim.Başka bir olay daha varki örnek 1000kg bir aracınız var bu aracınız agırlık kriterlerine uymuyor ve 1050 kg olması gerekiyor 50 kg lık farkı telefi edebilmeniz için gereken beygir gücü minimum 20-25 bygir daha güçlendirmeniz gerekir ki bu tamamen yeni bir setup demektir. özelikle sınırda olan araçlar için,büyük sorun teşkil eder.diyebilirsiniz ki turbo sunu küçültsün hepimiz bu işe gönül vermiş insanlarız ,araç yapanlar olarak çok iyi biliriz ki özellikle 400 hp üstü araçlarda barı ne kadar sıkarsanız sıkın 3 vitesin sonları 4 vites te o yüksek barlı turbo o motoru beslemeye yetişemez ve araç güç kaybeymeye başlar bu şu demektir agırlıgıda artırsan rakibin senden iyi turboyu da küçültsen rakibin senden iyi sonuç o arada kalmış araç sahipleri için hüsran : şimdi harcadıgı emege ve paraya mı üzülsün elindeki makina bi işe yaramaz duruma düşmüş çöpe mi atsın ne yapsın?
Şimdi elimizi taşın altına koyalım ve bu kuralları daha ülkemize uygun hale getirmek için herkes fikrini yazılı olarak yapıcı bir şekilde kaleme alsın 2015 için güzel ve bir daha degiştirlmeyecek bir yönetmelik hazırlayalım kalıcı olsun herkes de aracını bu yönetmelige göre hazırlasın.
Kaldı ki bu açıklanan yönetmelik hiç uygun olmayan zamanda, yarışmacılara hazırlık için süre tanımayan bir zaman diliminde açıklandıgı için uygulabilirligi mümkün olmayan bir süreye denk gelmiştir.
bu yönetmeligin daha geliştirilmesi iyileştirilmesi ve adil bir hale gelmesi için,özellikle de bu sporun burjuva sporu haline gelmemesi için ben ve kulübüm elimizden gelen her türlü fedakarlıgı yapmaya hazırız.(bir yarışta katılım var,sonrakilerde ne katılımcı ne yarışmacı kimse yok, biz herkesin yarışmasını istiyoruz)
Ülkemizin gelir seviyesini ve imkanlarını göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.Hiç bir ülkenin kurallarına göre kural hazırlamaya gerek yoktur. kendi kurallarımızı kendimiz yazabilecek kadar da muktediriz. bizi bizden daha iyi anlayabilecek kimse yoktur.emeklerimiz ve paralarımız heba edilemez kaatindeyim.
Kaldı ki fedrasyon kupası kararı alınırken de bir ulusal'a geçiş yarışları olarak düşünülmüştür.
bu durumu göz önünde bulundurularak 27 NİSAN FEDERASYON KUPASI 1. AYAK KONYA YARIŞLARI ÖNCEKİ YÖNETMELİK VE KONTROLLÜ AGIRLIK UYGULAMASI İLE DÜZENLECEMİZİ BU AGIRLIGINDA ARACIN ORJİNAL AGIRLIGINDAN %20 HAFİFLETİLEBİLMESİNE İZİN VERİLECEGİNİ HAFİF KALAN ARAÇLARA SAFRA UYGULAMASI İLE YAPILACAGINI BİLDİRİRİM. SAYGILARIMLA

KDSK. KULÜP BŞK.
ALİ KOLAY

chiefkadir
21-03-2014, 23:57
merhaba arkadaşlar uzun zamandır takip ediyorum yazılanları herkesin kendine göre haklı sebepleri var; fakat bir gerçek varki oda şu durki drag için araç hazırlayan arkadaşların %75 -80 i sponsoru olmadan kendi kısıtlı imkanları ile araç toplayabilmekte olması setup için gerekli parçaların yurtdışı teminin maddi durumu rahat olmayan arkadaşlar için büyük sorun herkes en iyi olanı muhakkak yapmak ister fakat madiyat ta önemli etkendir. bunları göz önünde bulundurmak durumundayız. Eş deger güce sahip önden çeker bir araçla arkadan iter araçlarında birbirleriyle yarışmalarında bence sorun yoktur .ayrıca yarışmada renk oluştururlar.kanaatindeyim.Başka bir olay daha varki örnek 1000kg bir aracınız var bu aracınız agırlık kriterlerine uymuyor ve 1050 kg olması gerekiyor 50 kg lık farkı telefi edebilmeniz için gereken beygir gücü minimum 20-25 bygir daha güçlendirmeniz gerekir ki bu tamamen yeni bir setup demektir. özelikle sınırda olan araçlar için,büyük sorun teşkil eder.diyebilirsiniz ki turbo sunu küçültsün hepimiz bu işe gönül vermiş insanlarız ,araç yapanlar olarak çok iyi biliriz ki özellikle 400 hp üstü araçlarda barı ne kadar sıkarsanız sıkın 3 vitesin sonları 4 vites te o yüksek barlı turbo o motoru beslemeye yetişemez ve araç güç kaybeymeye başlar bu şu demektir agırlıgıda artırsan rakibin senden iyi turboyu da küçültsen rakibin senden iyi sonuç o arada kalmış araç sahipleri için hüsran : şimdi harcadıgı emege ve paraya mı üzülsün elindeki makina bi işe yaramaz duruma düşmüş çöpe mi atsın ne yapsın?
Şimdi elimizi taşın altına koyalım ve bu kuralları daha ülkemize uygun hale getirmek için herkes fikrini yazılı olarak yapıcı bir şekilde kaleme alsın 2015 için güzel ve bir daha degiştirlmeyecek bir yönetmelik hazırlayalım kalıcı olsun herkes de aracını bu yönetmelige göre hazırlasın.
Kaldı ki bu açıklanan yönetmelik hiç uygun olmayan zamanda, yarışmacılara hazırlık için süre tanımayan bir zaman diliminde açıklandıgı için uygulabilirligi mümkün olmayan bir süreye denk gelmiştir.
bu yönetmeligin daha geliştirilmesi iyileştirilmesi ve adil bir hale gelmesi için,özellikle de bu sporun burjuva sporu haline gelmemesi için ben ve kulübüm elimizden gelen her türlü fedakarlıgı yapmaya hazırız.(bir yarışta katılım var,sonrakilerde ne katılımcı ne yarışmacı kimse yok, biz herkesin yarışmasını istiyoruz)
Ülkemizin gelir seviyesini ve imkanlarını göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.Hiç bir ülkenin kurallarına göre kural hazırlamaya gerek yoktur. kendi kurallarımızı kendimiz yazabilecek kadar da muktediriz. bizi bizden daha iyi anlayabilecek kimse yoktur.emeklerimiz ve paralarımız heba edilemez kaatindeyim.
Kaldı ki fedrasyon kupası kararı alınırken de bir ulusal'a geçiş yarışları olarak düşünülmüştür.
bu durumu göz önünde bulundurularak 27 NİSAN FEDERASYON KUPASI 1. AYAK KONYA YARIŞLARI ÖNCEKİ YÖNETMELİK VE KONTROLLÜ AGIRLIK UYGULAMASI İLE DÜZENLECEMİZİ BU AGIRLIGINDA ARACIN ORJİNAL AGIRLIGINDAN %20 HAFİFLETİLEBİLMESİNE İZİN VERİLECEGİNİ HAFİF KALAN ARAÇLARA SAFRA UYGULAMASI İLE YAPILACAGINI BİLDİRİRİM. SAYGILARIMLA

KDSK. KULÜP BŞK.
ALİ KOLAYAli abi bu %20 olayını bi tam açıklarmısın ? Tosfed'in bu sene belirlediği kurallar var orda ağırlık ve sınıflar belliyken %20 dediğin zaman baya bi karışıklık olur..

ef186
22-03-2014, 00:50
Ali abicim yaşına hürmeten sorum sualimi kardeşin gibi gör .
Öncelikle 3 ayrı A.Ş de Yöetim kurulu üyesiyim zaman zaman aradın açamadım sen eşşeklik de ben kusurabakma deyim sana iş hayat gerçekten burada çok yoğun .

Sonrasında yarışlara gelelim ben senin yazdığı fikirlere zerre katılmıyorum .
Senelerdir böyle yarışıyoruz ne kazanıyoruz ne değişiyor?

Zaman ile kimse hızlanmaz herkez yavaşar ispatları ortadadır dillendirip kalp kırmak istemem ama canım abim bu işler böyle olmaz .

Drag yarışı yaparken sponsorun Bu ulkede tektir katılan arkadan eş dost da bilsin . Camiamızda Bu işe para veren 1 adam vardır oda Jantmax Cem abidir . Konyaya sponsor olduğunu bilmiyor :D Bana sponsor oldugunu biliyor ki ben o sponsorumu kabul edip o gelen meblayı ali abime yarış yapabilsin diye göndereceğim .
Ona göre aışverişinizin yerini blin derim bizden olan adam ile olmayanı ayırın dostlar ;)

Şimdi gelelim konuya

Ali abim bak kaç yıldır bu iş dünyada yapılmnmakta en basiti konyadaki harika pistin 402 metre olması neden ? bunları bilmek lazım .

Amerikanın icad ettiği metre ile yarış yaparken biz daha iyi kural koyarız demek 70 yıllık tecrübeye ihanettir . Bu adamlar arabanızın üzerindeki bujiyi , hatta bazı arkadaşlar için yakıtı üretenlerdir .
Ülke ileriye gitmelidir yerinde sayan geçen seneki kurallar önceki kurallar ile iş yapmak eğlence günüdür Konyada pist olmadan 8 sene önce biz burada izmitte 105 kapı numarası ile start vermekteydik . ve halen bu yarışı icad edenleri ciddiye almadıkm sonuç ne mi oldu ne yarış kaldı ne ulusal . 1 sene sıkıntı çeken 20 kişi olur katılıyorum ama 1 sene sonra 20 kişi 30 katılımcı olur . kuralları hazırlayan benim aksini idda ettiğiniz konuları 1 2 3 şeklinde sıralayın size bir organizasyonda kurallar neden böyle o maddeler ile açıklayayım .

Bu ülkede Drag Opet zamanındayken start vermiş bir adam olarak size çok net söylemek isterim eski kurallar Hasan abiylede kmonuştuğum gibi o dönem için iyiydi . Şimdi organizasyonu yapan için maliyetli ama Doğrusu bu . Biz Türküz en doğrusunu biz yaparız yazacaksan abi saugılar Ben Türkün torununun torununun torunu Türküm ama kolaya kaçmıyor zor ama bendensonraki insanları düşünerek hesap kitap yapıyorum . Şuanki kuralları biz yenileriz değişiriz dersen 3 sene sonra o pistte 1 arabayla kendin kalkarsın şimdiden söyleyeyim .

typerali
22-03-2014, 20:36
bugra merhaba öncelikle yogun iş temponda başarılar dilerim .eşekklik konusuna gelince estagfurullah. biz insanları insan oldukları ve yaradandan ötürü sevmek ve hoş görmek durumundayız.
ha kızgın diilmiyim kızgınım ve kırgınım ama sorun olurmu olmaz ALLAH 'ın izniyle.
Şimdi benim fikrime katılmaya bilirsin bilesinki bende senin bu fikrine zerre kadar kadar katılmıyorum zamanlama hatası birinci kusur herkes aracını hazırlamış yada parça siparişi vermiş bu böyle damdan düşer gibi olmaz bunun bir hazırlık ve fikir alışverişi olarak vede drag kurulunda hazırlanır ve onaylanır,tamam
biz bu kurula ne amaçla katıldık görev aldık ve bu karar kuruldan çıktı da benim mi haberim yok.
gelelim amerika meselesine kaç tane sdantralara uygun pistimiz varki onların kuralları ile yarışalım adamların maddi imkanları müsait parça müsait pistleri sınırsız şimdi bir atasözü var bu noktada bizde buna (oturdugu ahar sekisi söylediği istanbul türküsü) kaç kişi varki evine götüreceği ekmek parasından kesmeden aracına para ayırabilen bu yeni kurallar ile draglar ancak zengin sporu olur yani burjuvalaşır. ayrıca sezonun başında sezonun galipleri belli olur önden çekeri ayır, turbo palleri ile ilgili ayır, bazı sınıflarda yıgılma bazı sınıflarda yarışacak araç yok bu iş böyle olmaz hele hele yarışlara 2-3 aya kala yeni kural açıklanmaz hiç kimse hazırlanamaz gerçek olmak istedigi yada hak ettigi yerde olmaz olamaz ya agırlıgı tutmaz ya turbosu bu işin başka bir sakıncası daha varki en önemlilerinden biri insanları (gizli noslar) gibi hileli yolla teşvik eder. bu kurallar tartışılır düzenlemeler yapılabilir ama bu ben bunlara karşı degilim benimde istemedigim haksız olan eksik olan bir sürü problem var ama yine söylüyorum damdan düşer gibi olmaz katkılar saglanır hazırlıklar yapılır sezon sonunda yarışmacılara duyurulur ve yürülüge girer demek istedigim bu dur. 2015 için hazırlık yapılsın bazı sorun olan yada ilave edilmesi geren değişiklikler yapılarak 2015 e hazırlanalım yine söylüyorum amerikan kurallarına ihtiyacımız yok ama 402 illa amerikancı dyosan 403 yaparız olur biter biliyosun akhisar yıllarca 380 mt yapıldı sorun olmaz.

typerali
22-03-2014, 20:44
Ali abi bu %20 olayını bi tam açıklarmısın ? Tosfed'in bu sene belirlediği kurallar var orda ağırlık ve sınıflar belliyken %20 dediğin zaman baya bi karışıklık olur..

şef merhaba demek istedigim şudur ki ben çok detaylı yazmamıştım ama detayı şöyle açıklayabilirim
1. SWAP ARAÇLAR % 10
2. DOHC MOTORLAR % 15
3. SOCH MOTORLAR % 20

FABRİKA VERİLERİNDEN SÜRÜCÜ DAHİL AGIRLIK HAFİFTELEBİLİRLER DÜ
ŞÜNCEM BU DUR

Erol
22-03-2014, 21:34
Selamlar,

ben hem bugra nın hemde ali abini söylediklerinin bir kısmına katılıyorum.

bu iş tutarsa tabiki tosfed gereken ilgiyi gösterirse, gerçekden dünya standartlarını yakalarız.

tutmassa 2-3 sene dahada geriye düşmüş oluruz.

Öncelikle yarışmacılar önemli kimisi aracını halaa hazırlayamadı kimisi parça bekliyor kimisi katılmayacak bunlarda ilk yarışlar için katılımı etkileyici olabilir.Ama şu bir gerçek ki maddiyat ciddi anlamda ön plana çıkacak buda sanırsam zamanla usa da oldugu gibi garaj yarışlarına dönecektir yada dönebilir.

diger kalanlarda gece yarışına :)

mesela usa dan örnek verelim adamlar sadece zamanlarını görmek için piste 14$(yanlış hatılamıyorsam) verip çıkıp sürelerini görebiliyorlar bizde usa kuralları dogrultusunda ilerleyen zamanlarda bunları görebilecekmiyiz?

Mesela aklıma takılanlar fedarasyon bütün illerdeki pistlerde iyileştirme yapabilecekmi? yoksa bu şekilde devam mı edecek eger devam edecekse ALİ abiye katılıyorum,boşa kürek der geçerim.neden? kurallar dünya standartlarında olsun ama pistler olmasın yazık olur.

Tüm pistlerimize iyileştirme yapılır eksikler giderilir vht her pistde düzgün şekilde uygulanırsa sanırsam iyi bir teşvikde olur.

Kısaca zorluk çekecegiz hepimiz belli ama öyle ama böyle zaman herşeyi gösterecek

ama yukarda dedigim pist onarım,bakım vs.. işleri bu sene yapılacak olan yarışlar için geç kalındı gibi..

typerali
22-03-2014, 22:38
Selamlar,

ben hem bugra nın hemde ali abini söylediklerinin bir kısmına katılıyorum.

bu iş tutarsa tabiki tosfed gereken ilgiyi gösterirse, gerçekden dünya standartlarını yakalarız.

tutmassa 2-3 sene dahada geriye düşmüş oluruz.

Öncelikle yarışmacılar önemli kimisi aracını halaa hazırlayamadı kimisi parça bekliyor kimisi katılmayacak bunlarda ilk yarışlar için katılımı etkileyici olabilir.Ama şu bir gerçek ki maddiyat ciddi anlamda ön plana çıkacak buda sanırsam zamanla usa da oldugu gibi garaj yarışlarına dönecektir yada dönebilir.

diger kalanlarda gece yarışına :)

mesela usa dan örnek verelim adamlar sadece zamanlarını görmek için piste 14$(yanlış hatılamıyorsam) verip çıkıp sürelerini görebiliyorlar bizde usa kuralları dogrultusunda ilerleyen zamanlarda bunları görebilecekmiyiz?

Mesela aklıma takılanlar fedarasyon bütün illerdeki pistlerde iyileştirme yapabilecekmi? yoksa bu şekilde devam mı edecek eger devam edecekse ALİ abiye katılıyorum,boşa kürek der geçerim.neden? kurallar dünya standartlarında olsun ama pistler olmasın yazık olur.

Tüm pistlerimize iyileştirme yapılır eksikler giderilir vht her pistde düzgün şekilde uygulanırsa sanırsam iyi bir teşvikde olur.

Kısaca zorluk çekecegiz hepimiz belli ama öyle ama böyle zaman herşeyi gösterecek

ama yukarda dedigim pist onarım,bakım vs.. işleri bu sene yapılacak olan yarışlar için geç kalındı gibi..

Önemli ama eksik bir konuya deginmişsin erol kardeşim ülkede kaç tane standart pist varki eksilikler giderilsin bizde var sizinki yakın zaman standartlara yaklaştı servis yolu ve padok gibi halledilebilicek sorunlar var istanbulda formula pistini dragda kullanıyoruz ki özellikle durma mesafesi noktasında sorun var tek konya pisti şu an için 81 vilayeti olan ülkenin 1 tanecik pisti var . şimdi bu nokta da hangi dünya standartlarından bahsedebiliriz.
2. konu 2-3 yıl geri gidebiliriz dogru sölüyosun bana gelen telefonların % 90 ı bu kurallarla türkiye de dragı bitirmek mi istiyorsunuz , ben katılmıcam diyen bir çok insan var ben şahsım adına agırlıkta kontrolun mutlaka saglamasından yanayım ama saniyeli sürelerde adam aracını nasıl doldurursa doldursun ne olura olsun (önden yada arkadan çeker) noslu nossuz turbolu turbosuz 1600cc 4000cc fark etmez ayrımcılıga da gerek yoktur. alır seeding i yarış esnasında toleransını kullanabilirse kullanır toleransı geçerse müeyyidesi belli uygularsınız olur biter.

katılımcısı olmayan yarışların kuralı olsa ne olur olmasa ne olur, şahsım kulübüm adına bu sistemin en güzel ve adil bir şekilde devam etmesi için gereken ne ise yapmaya devam edecegiz. gerekirse sezondan bile çekilebiliriz.mahalli bile degil sadece spor il müdürlügünden izinli etkinlikler yapar yarışmacı hemşehrilerimi piste tutarım sorun yok.
başkanım ne güzel yazmışsın bende bunu söylüyorum zenginler yarışı olur ve araç sayısı 10-15 ARACI GEÇMEZ SIRAYLADA 1. 2. 3. OLURLAR :D

Erol
22-03-2014, 22:52
Ali abi işte tutmaması ülkemiz adına çok kötü,dedigin gibi standartlarda pist yok neredeyse... (geçen gün geldim konya ya songür garaj saolsun piste götürdüler gezmek için sizin pist gerçekden türkiyenin en iyi pisti,bizde wc bile yok.)

eee ben aracıma onca para harcamışım çıkıcam piste yarım yamalak vht yada çatpat ışıklarlamı yarışıcaz orasıda var.

kurallara bişey demicem ama en önceligimiz bence pistlerimizi yarışabilinir hala getirmek inşallah güzel bir adım atılır daha fazla geç kalınmadan yoksa otobanımız güzel :) beleş de :D

typerali
22-03-2014, 23:00
Ali abi işte tutmaması ülkemiz adına çok kötü,dedigin gibi standartlarda pist yok neredeyse... (geçen gün geldim konya ya songür garaj saolsun piste götürdüler gezmek için sizin pist gerçekden türkiyenin en iyi pisti,bizde wc bile yok.)

eee ben aracıma onca para harcamışım çıkıcam piste yarım yamalak vht yada çatpat ışıklarlamı yarışıcaz orasıda var.

kurallara bişey demicem ama en önceligimiz bence pistlerimizi yarışabilinir hala getirmek inşallah güzel bir adım atılır daha fazla geç kalınmadan yoksa otobanımız güzel :) beleş de :D

SAYIN BAŞKANIM YENİ KURALLAR UYGULANINCA bizim pistlerimizde hiç bir şey değişmiş olmuyacak sizin tabirinizle yarım yamalak vht yada çata pat ışıklar bunlar değişmiyor yine aynı pistler yine aynı ışıklar ayrıca bu kurallar hile düzenini de zorluyacak bir yapıyı da hortlatacak.
bu arada geldigini sonradan duydum insan bir çay içmeye ugramazmı ? :(

Erol
22-03-2014, 23:06
Abi öncelikle özür haklısın geldim araç aldım hemen döndüm telafisini yaparız. :)

Ali abi muhakkak düşünülmüştür fedarasyon tarafından,degişim pistlerden başlanmalıki teşvik olsun.
Türkiyedeki araçlara bakıyorum yurt dışından eksik kalan bişeyleri yok hatta kimileriini fazlalıgı bile var.Adamlar pist sayesinde süre yapıyorlar 1+1 daha 2

typerali
22-03-2014, 23:10
Abi öncelikle özür haklısın geldim araç aldım hemen döndüm telafisini yaparız. :)

Ali abi muhakkak düşünülmüştür fedarasyon tarafından,degişim pistlerden başlanmalıki teşvik olsun.
Türkiyedeki araçlara bakıyorum yurt dışından eksik kalan bişeyleri yok hatta kimileriini fazlalıgı bile var.Adamlar pist sayesinde süre yapıyorlar 1+1 daha 2

ben burada vht dilenciligi yapmak istemiyorum ama çok para gerekiyor vht için sagolsunlar adana ekibi bu nokta da maddi yardımda bulunmayı teklif etti bizim çocuklarda hayli hevesliler bir iki şehirdende takviye alabilrsem en az 200 mt tam kapalı duvardan duvara vht inşallah yapacagım tabii herşey iyi giderse :D

Erol
22-03-2014, 23:12
inşallah abi 200 m. vht işi götürür rekor kırdırır.:icon_tup:

elimizden ne gelirse seve seve yaparız biliyorsun

typerali
22-03-2014, 23:16
inşallah abi 200 m. vht işi götürür rekor kırdırır.:icon_tup:

biz şansnlıyız pistimiz cidden 1 numara ışık sorunumzda yok yenilenen sistem tıkır tıkır çalışıyor .tek problemimiz seyirci bedava olması bizim için sıkıntı yaratıyor birde tel örgüler yetersiz kalıyor içeri atlıyorlar padokla bir dertleri var çözüyoruz ama yavaş yavaş daha iyi olucak ama dediğim gibi bu kurallarla olmaz bu kuralların avantajlı olan bir maddesini açıklasınlar yeter. askiye göre tabii

Erol
23-03-2014, 12:08
Evet abi pistiniz güzel gerçekden kimi yerlere tel örgü çekerek içeriye girişi engelleyebilirsiniz..

Bugra federasyona yakınsın lütfen pist yenilemeyi gündeme getir.federasyonun sadece gerekli mercilerle görüşmesi bile fayda saglar.

Erol
24-03-2014, 09:01
zaman daralıyor!!! araçlarımızı ona göre hazırlayalım.

güncel

typerali
25-03-2014, 09:57
zaman daralıyor!!! araçlarımızı ona göre hazırlayalım.

güncel

federasyonla görüşmelerim devam ediyor bir toplantı istiyoruz drag kurulu olarak çok kısa bir sürede net açıklama yaparım inşallah ama görüş müsbet iyi olacak .

Erol
25-03-2014, 10:02
Sorunlarımızı en iyi dilde ifade
Edeceğini biliyorum Ali abi

Hayırlısı inşAllah