PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sensör verileri hakkında bir soru

ercanerol
16-01-2014, 01:42
Bir sorum olacak;
motor sensörleri analog olarakmı yoksa dijital olarakmı haberleşir?

erdem325
16-01-2014, 01:45
nasıl yani biraz daha açarmısınız?

Maxi
16-01-2014, 06:40
çoğu analog
bazı maf sensörleri çıkışı pwm sinyalidir

shkodra
16-01-2014, 17:33
Hakan bey bu konuda uzman sizsiniz haddim değil fakat..

Analog : Mekanik
Dijital : Elektronik

Elektronik olmayan veriyi beyin nasıl algılıyor.

Sensörleri yolladığı veriler elektronik sinyaller olmalı..

ercanerol
16-01-2014, 18:04
Pwm konrollü ise eğer basit bir kablolama ve direnç yöntemiyle sensörden okunanı yanıltabilmem mümkün olmayacaktır sanırım.
Merak ettiğim şey aslında Fiat Brava'nın debimetre ve o2 sensörünü yanıltıp yanıltamacağım.
Devir gezinmesi gibi bir sorun yaşıyorum çünkü.

Maxi
16-01-2014, 18:24
Hakan bey bu konuda uzman sizsiniz haddim değil fakat..

Analog : Mekanik
Dijital : Elektronik

Elektronik olmayan veriyi beyin nasıl algılıyor.

Sensörleri yolladığı veriler elektronik sinyaller olmalı..
analog=mekanikmi ?
:) o nasil oluyor oyle?

Pwm konrollü ise eğer basit bir kablolama ve direnç yöntemiyle sensörden okunanı yanıltabilmem mümkün olmayacaktır sanırım.
Merak ettiğim şey aslında Fiat Brava'nın debimetre ve o2 sensörünü yanıltıp yanıltamacağım.
pwm maf sensorunu ornek verdim olabilir diye. sizinki degildir zannetmem.
0-5 volt cikislidir

O2 sensorude 0-1 volt cikis

220T
16-01-2014, 18:39

Bu motordaki rölanti dalgalanmasıyla ilgili bir şeyler okumuştum.

"Sorun potansiyometrenin ECU ile şase bağlantısını sağlayan kablonun direncinin 0.5 ohm dan yüksek olmasından kaynaklanıyor." denilmiş.Sorununuz buysa devamını da kopyalayım.

mkerim
16-01-2014, 18:44
analog=mekanikmi ?

0-5 volt cikislidir

Basit...
şöyle ki.....
km saati hem analog gösterge hemde tel vasıtası ile hareket ettiğinden mekanik. Herhalde bu anlatılmak istendi. Ama analog bir km saati eğer bir okuyucu sensör ile çalışıyorsa ne olacak...:soru::soru::soru:
fakat unutulan nokta var...
yağ basınç saati (örnek) gösterge analog olabilir. Tofaş göstergesi olsun mesela. Benzin yada hararet göstergeleri analog ama veri gönderme yolu elektrik akımı ile.....

pwm maf vs vs vs daha önce hiç duymadım yorum yapamayacağım kusura bakmayınız.:)

Frequency_48
16-01-2014, 22:02
Analog sinyal ; kısaca zamana göre gerilimin değişimini gösterir
Örneğin 3.2 volt, 2.3 volt, 2 volt vs. ve zaman dilimi .

Dijital sinyal denilince 0 ve 1 'lerden oluşan bir sinyal kullanımı aklınıza gelmelidir.

Bu nedenden dolayı Araçlarda kullanılan sensörler Analog tur.. Maf, O2 sıcaklık v.s...

Maxi
16-01-2014, 22:05
ben @shkodra nin düşüncesini anladım
biz analog sensorler üzerine konuşuyoruz.

o analog cihaz veya analog saat, ibreli saat gösterge anladı
o yüzden analog=mekanik düşündü

ercanerol
17-01-2014, 05:28
analog=mekanikmi ?

0-5 volt cikislidir

Sanırım yanıltma yapabilirim bu durumda rahatlıkla?

ercanerol
17-01-2014, 05:30
Bu motordaki rölanti dalgalanmasıyla ilgili bir şeyler okumuştum.

"Sorun potansiyometrenin ECU ile şase bağlantısını sağlayan kablonun direncinin 0.5 ohm dan yüksek olmasından kaynaklanıyor." denilmiş.Sorununuz buysa devamını da kopyalayım.

Evet ve çok ilginçtir direnç değeri sürekli değişkenlik gösteriyor. Sorunum sanırım bu.

coder
17-01-2014, 05:31
Analog olarak gider genellikle ecuda dijitale doner.

Maxi
17-01-2014, 06:48
Sanırım yanıltma yapabilirim bu durumda rahatlıkla?

yanılma yapabilirsiniz
ama bu rahatlıkla olamayabilir
çünkü araç elektroniği çok kolay gibi gözüksede hatta masa başında yapılan devreler çalışsada onu araca koyup gerçeklerle yüzleşince büyük sorunlar çıkar hep :)

aslında ne yapmak istediğinizi anlamış değilim
maf ve lambda sensoru voltajı ile oynayarak devri nasıl düzelteceksiniz?

maf ve O2 sensörleri ile oynarsanız beyin yazılımındaki harita konumu değişecek
ya olması gerken yerden daha fakir ve daha ateşleme olarak avansta kalacaksın
yada tam tersi fazla fakir belkide az rötarda.

bütün bu değişiklikleri yaparken ne kadar değiştiğini nasıl göreceksin?
varmı wideband afr saati? yada ateşleme derecesini görebileceğin ecu ile iletişim kurabileceğin bir yazılım-cihaz ?

shkodra
17-01-2014, 08:32
ben @shkodra nin düşüncesini anladım
biz analog sensorler üzerine konuşuyoruz.

o analog cihaz veya analog saat, ibreli saat gösterge anladı
o yüzden analog=mekanik düşündü

Doğrudur..

Aslında ben sizden daha açıklayıcı bilgi isteyecektim fakat detaylı anlatılmış..

Analog : Duruma göre değişebilen sinyaller Örneğin gaz kelebek sensörü veya su sıcaklık sensörü vb gibi..

Ayıptır söylemesi iyi öğrenciyimdir..

İsmim Metin'dir.. Çekinmeden herkes bana ismimle hitab edebilir benim için bir sıkıntı yok..

220T
17-01-2014, 09:36
Evet ve çok ilginçtir direnç değeri sürekli değişkenlik gösteriyor. Sorunum sanırım bu.

"Potansiyometrenin dibindeki soketi çıkartıp siyah kabloyu 1 mm soyduk, buraya 1mm lik başka bir kablo lehimledik. ( Orjinal kabloyu kesmedik ) sonra lehimlediğimiz bu kablonun diğer ucunu ECU üzerindeki iki soketten küçük olanın tepesini sökerek oradaki diğer siyah kabloya lehimledik.Soketin içinde en görülür olan siyah kablo sizin lehimi yapacağınız kablo,yalnız emin olmak için kabloyu avometre ile ölçüp doğru siyah kabloya lehim yapın."

http://img842.imageshack.us/img842/8302/120720102202.jpg

ercanerol
18-01-2014, 01:48
yanılma yapabilirsiniz
ama bu rahatlıkla olamayabilir
çünkü araç elektroniği çok kolay gibi gözüksede hatta masa başında yapılan devreler çalışsada onu araca koyup gerçeklerle yüzleşince büyük sorunlar çıkar hep :)

aslında ne yapmak istediğinizi anlamış değilim
maf ve lambda sensoru voltajı ile oynayarak devri nasıl düzelteceksiniz?

maf ve O2 sensörleri ile oynarsanız beyin yazılımındaki harita konumu değişecek
ya olması gerken yerden daha fakir ve daha ateşleme olarak avansta kalacaksın
yada tam tersi fazla fakir belkide az rötarda.

bütün bu değişiklikleri yaparken ne kadar değiştiğini nasıl göreceksin?
varmı wideband afr saati? yada ateşleme derecesini görebileceğin ecu ile iletişim kurabileceğin bir yazılım-cihaz ?

ben o2 sensörünü misal olarak söyledim. yani genel olarak sensörleri iletişimi hakkında bilgi sahibi olabilmek için. aslında aracım potansiyemetre arızası gösteriyor ve değiştirip denememize rağman aynı arıza kodu devam ediyor.
sanırım 220T nin bahsettiği direnç değeriyle bir alakası olabilir. potansiyemetre soketine bağlı negatif uçtaki direnç değeri araç çalışır ve soket takılı durumdayken sürekli olarak 1 ohm ile 25kohm arası değişiyor ve değer düzenli yükselip düzenli alçalıyor. evet çok ilginç gelebilir ama durum böyle. üstteki resimde paylaşılanı deneyip duruma bakıcam artık sonuç ne olucak.

ercanerol
18-01-2014, 01:51
"Potansiyometrenin dibindeki soketi çıkartıp siyah kabloyu 1 mm soyduk, buraya 1mm lik başka bir kablo lehimledik. ( Orjinal kabloyu kesmedik ) sonra lehimlediğimiz bu kablonun diğer ucunu ECU üzerindeki iki soketten küçük olanın tepesini sökerek oradaki diğer siyah kabloya lehimledik.Soketin içinde en görülür olan siyah kablo sizin lehimi yapacağınız kablo,yalnız emin olmak için kabloyu avometre ile ölçüp doğru siyah kabloya lehim yapın."

http://img842.imageshack.us/img842/8302/120720102202.jpg

kablo üzerinde devreye bağlı olmadığı sürece bir direnç değişimi yok fakat yinede denemekten bir zarar gelmez. deneyip durumu paylaşırım. Fotoğraf içinde teşekkür ederim

pcvirus
18-01-2014, 02:05
dostum potansiyometre diye bir sensor yokki
sen hangi sensöründen sorun yaşıyorsun onu söyle
potansiyometre ayarlı direnç demektir
tps mi rolanti motorumu
hangi sensör sorunlu senin

sanırım rolanti motoru
senin sorunun
?

ercanerol
18-01-2014, 02:45
tps mi rolanti motorumu

sanırım rolanti motoru
senin sorunun
?

ayarlı direnç dediğimiz şey orada sensör abi :) kelebeğin pozisyonunu ölçen sensör işte bir bakıma :) zaten ben lazım benim kafa düz mantık çalışıyor abi sensör o sensör :)

temelin düz mantık fıkrası geldi aklıma :)

ercanerol
18-01-2014, 02:47
tps mi rolanti motorumu

sanırım rolanti motoru
senin sorunun
?

potansiyemetre arızası gözüküyor demişler benim pedere ama bosh servise gittim baktırdım arıza kodu okuyamadık.

Maxi
18-01-2014, 05:27
potansın omaj değerini araç çalışırken yada kontak açıkken okuyamazsın
yani okumamalısın zira orada voltaj var seni yanıltır.

3 uçlu tps potansının uçtaki bir ucunda gnd, diğerinde +5volt vardır.
orta uç çıkış ucudur, sen gaza bastıkça voltaj artar (ecuya bu gider)

örnek olarak yazayım
hiç gaza basma 0.6 volt çıkar, tam gazda 4.7 volt çıkar gibi..

ecuya giden uca voltmetreyi tak ve gözlemle, gaza basmadan değişiklikler oluyormu?
biraz gaza bas ayağını sabit tut, hep aynı kalıyormu voltaj? bu gibi
(voltmetrenin diğer ucu şasede olacak)

eğer voltaj ölçümü düzgün ise tps problemini kafandan sil başka yerlere bak.

ercanerol
04-02-2014, 17:33
potansın omaj değerini araç çalışırken yada kontak açıkken okuyamazsın
yani okumamalısın zira orada voltaj var seni yanıltır.

3 uçlu tps potansının uçtaki bir ucunda gnd, diğerinde +5volt vardır.
orta uç çıkış ucudur, sen gaza bastıkça voltaj artar (ecuya bu gider)

örnek olarak yazayım
hiç gaza basma 0.6 volt çıkar, tam gazda 4.7 volt çıkar gibi..

ecuya giden uca voltmetreyi tak ve gözlemle, gaza basmadan değişiklikler oluyormu?
biraz gaza bas ayağını sabit tut, hep aynı kalıyormu voltaj? bu gibi
(voltmetrenin diğer ucu şasede olacak)

eğer voltaj ölçümü düzgün ise tps problemini kafandan sil başka yerlere bak.

evet potansiyemetre çıkışı gaza basmadığımda 0.5v ta sabit kalıyor gaza bastıkça lineer olarak yükseliyor fakat gazı bıraktığımda tekrar 0,5v a düşmüyor. bazen 1 v a bazende 0,8 voltlara düşüyor. araç ısındığında ve farları yakamak yada klimayı çalıştırmak gibi güç harcayan birşeyler aktif ettiğimde o değer 0,5v bile olsa rolanti yükseliyor. bu durumda hem kelebek potasnsiyemetresinde hemde başka bir bölgede arıza vardır diyebilirmiyiz?

Maxi
04-02-2014, 17:37
evet potansiyemetre çıkışı gaza basmadığımda 0.5v ta sabit kalıyor gaza bastıkça lineer olarak yükseliyor fakat gazı bıraktığımda tekrar 0,5v a düşmüyor. bazen 1 v a bazende 0,8 voltlara düşüyor. araç ısındığında ve farları yakamak yada klimayı çalıştırmak gibi güç harcayan birşeyler aktif ettiğimde o değer 0,5v bile olsa rolanti yükseliyor. bu durumda hem kelebek potasnsiyemetresinde hemde başka bir bölgede arıza vardır diyebilirmiyiz?

kesinlikle tps de sorun var
gazı bırakınca gene eski voltaj değerine düşmesi lazım

rölanti yükselmesi dediğin gibi sadece tps ile ilgili bir sıkıntı değil
başka problemlerde rölantiyi dalgalandırır
en başta rölanti selenoidi-valfi.

ercanerol
04-02-2014, 18:07
demekki neymiş :) otomobil lüks müş :)

boosted_pug
05-02-2014, 00:36
gaza basıldığında rölanti motoru da gaz kelebeği ile birlikte açılarak içeri daha fazla hava girmesine yardımcı olur gazı bıraktığında da kapanarak rölantiyi tutar bu tüm araçlarda olmasada bazı araçlarda bu şekilde çalışır

bence öncelikle rölanti motorunu temizlemelisin ama senin arabanda malesef sökülmüyor ilginç bi presli şekilde yapılmış o yüzden sadece balata spreyi ile ağzına burnuna sıkar daha sonrada hava ile kurutursan iyi olur daha sonra ecuyu resetler kalibrasyon yapmasını beklersin veya servise gidip bilgisayara bağlatıp kalibrasyon yaptırabilirsin

son olarak gaz kelebeğini her açıp kapattığında rölantide aynı değeri görmen gerekli sen tps arızası almıyo olabilirsin ama tps nin içindeki carbon kısımda dökülme veya temassızlık olabilir o yüzden ecu sen sanki gaz dokunmuşsun gibi algılayıp rölanti motoruna açılma sinyali gönderip aslında olmadığı halde senin rölantini bozuyor olabilir fiatın bu tarz motorlarında genelde gaz kelebeğini değiştirerek sorunu çözüyorlar

kolay gelsin

0M42
05-02-2014, 08:38
Konuyu takipteyim.

ercanerol
05-02-2014, 17:50
gaza basıldığında rölanti motoru da gaz kelebeği ile birlikte açılarak içeri daha fazla hava girmesine yardımcı olur gazı bıraktığında da kapanarak rölantiyi tutar bu tüm araçlarda olmasada bazı araçlarda bu şekilde çalışır

bence öncelikle rölanti motorunu temizlemelisin ama senin arabanda malesef sökülmüyor ilginç bi presli şekilde yapılmış o yüzden sadece balata spreyi ile ağzına burnuna sıkar daha sonrada hava ile kurutursan iyi olur daha sonra ecuyu resetler kalibrasyon yapmasını beklersin veya servise gidip bilgisayara bağlatıp kalibrasyon yaptırabilirsin

son olarak gaz kelebeğini her açıp kapattığında rölantide aynı değeri görmen gerekli sen tps arızası almıyo olabilirsin ama tps nin içindeki carbon kısımda dökülme veya temassızlık olabilir o yüzden ecu sen sanki gaz dokunmuşsun gibi algılayıp rölanti motoruna açılma sinyali gönderip aslında olmadığı halde senin rölantini bozuyor olabilir fiatın bu tarz motorlarında genelde gaz kelebeğini değiştirerek sorunu çözüyorlar

kolay gelsin

evet kelebek boğazı 2 kez değişti ama sorun ortadan kalkmadı. çıkma parça kullandık tabi. orjinali sadece serviste bulunuyor ve fiyatına 1250 lira demişlerdi en son