PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çapraz fren sistemi nedir ?

0M42
17-01-2014, 08:43
Çapraz fren sistemi nedir arkadaşlar elektronik bir sistemmidir (abs gibi) yoksa mekanikmidir ? Gerçekten bir etkisi varmı ve fren sistemi çapraz olmayan bir aracın sistemi çapraza çevrilebilirmi ?

Biraz araştırma yaptım kafam karıştı, ağzı olan konuşuyor mantığıyla herkes bir şeyler yazmış yarım abs diyen var, ön sağ ile arka sol bir ön sol ile arka sağ bir çalışır ama önce ön sol ile arka sağ sıkar daha sonra ön sağ ile arka sol sıkmaya başlar diyen var.

Nedir tam olarak bu sistem ?

Ayrıca aracımın fren sistemi çapraz değil ana merkezimde iki çıkış var.Her çıkış ikiye ayrılıyor birinci çıkış direk önlere gidiyor ikinci çıkışta arkalara gidiyor ve aracımın frenlemesinden hiç memnun değilim.Çapraz fren sistemi uygulasam frenime bir katkısı olurmu ?

slowmotion
17-01-2014, 08:45
ABS olmayan her araçta çapraz fren sistemi vardır galerici ağzıyla :D sağ ön ve sol arka teker sol ön sağ arka teker birbirine bağlı bu yüzden kaymaz(mış) :D :D

0M42
17-01-2014, 08:50
Peki çapraz fren sistemi olan bir aracın ana merkez çıkış basınçları eşitmi olur ?

Benim aracımda çapraz sistemi yok ana merkezimde iki çıkış var ve aralarında basınç farkıda var biri %65 oranında diğeri %45 oranında çalışıyor.Bağlantı ise şu şekilde %65 lik çıkış direk ön sağ ve sola gidiyor %45 lik çıkış ta arka sağ ve sola gidiyor.

Aşağıdaki gibi ;

http://i.hizliresim.com/x073L8.jpg

tdipower
17-01-2014, 11:03
benim golfün sistemi çapraz gayet başarılı duruyor ki arka koltuk stepne sökük arkası hafif yani.

dc_crx
17-01-2014, 11:05
en güzel yararı virajda fren yapablmen :D

0M42
17-01-2014, 11:35
Şöyle bir döküman buldum ;

http://img850.imageshack.us/img850/5112/fren1.jpg

1. Nolu Durum : Ön-arka dağılımı : Ağırlık merkezi taşıtın ortasında veya arkaya doğru olan taşıtlar için uygundur. Basit ve ucuz bir şekildir. Fiat, Ford, Opel gibi markalarda uygulanmaktadır.

2. Nolu Durum : Diyagonal dağılım : Ağırlık merkezi taşıtın ön veya ortasına doğru olan taşıtlar için uygundur. Bu dağılım şekli kullanıldığında, bir devrenin arızalanması halinde aşırı direksiyon momentlerinin ortaya çıkmaması için ön tekerleklerin yuvarlanma dairesi yarıçaplarının negatif olması şarttır. Basit ve ucuz bir şekildir. Uygulamada Audi, Saab, Volkswagen gibi markalarda kullanılmaktadır.

3. Nolu Durum : Ön aks, arka-ön aks dağılımı : Yalnız ağırlık merkezi önde olan taşıtlar için uygundur. Ön tekerlek frenleri ikişer silindirli olduğundan 1 ve 2 numaralı dağılımlardan daha pahalıdır. BMW marka otomobillerde uygulanmaktadır.

4. Nolu Durum : Ön aks, arka tekerlek - ön aks, arka tekerlek dağılımı : Ağırlık merkezi ortada veya öne doğru olan taşıtlar için uygundur. Ön tekerlek frenleri ikişer silindirli olduğundan 1 ve 2 numaralı dağılımlardan daha pahalıdır. Volvo marka otomobillerde kullanılmaktadır.

5. Nolu Durum : Ön ve arka aks - ön ve arka aks dağılımı : Ağırlık merkezinin yerinin önemi yoktur. Teorik olarak ideal dağılım şeklidir. Konstrüksiyonunda yerleştirme sorunu çıkarmaktadır. En pahalı uygulamadır. Rolls Royce marka otomobillerde kullanılmaktadır.

Bu tiplerde hangisinin kullanılacağı ise ;

- Aracın tipi
- Aracın ağırlığı
- Yüklü ve yüksüz duruma göre ağırlık merkezinin konumunun değişimi
- Tekerlek askı sistemi

belirler.

Kaynak : Taşıt Frenleri (Ali Göktan, Ahmet Güney, Murat Ereke ; İTÜ Makina Fakültesi Otomotiv Anabilim Dalı ; Ocak 1995)

Sayfa No : 75

Şu an aracımdaki mevcut sistem birinci uygulama.Merak ettiğim birinci uygulama ile ikinci uygulama arasında ne kadar fark var yada hangisi daha iyidir ? Çapraz sisteme çevirsem bana kayda değer bir katkısı olacak mı ?

Gunes G.
17-01-2014, 12:27
Daha kisa mesafede durmak istiyorsan abs'yi iptal edip limit fren yapmayi ogrenmeni oneririm.

Limit fren yapiyorum ama hala kisa mesafede durmak icin ne yapabilirim dersen, cift ana merkez ayarlanabilir oranli bir pedal box alabilirsin. Bu sekilde asfalta gore on arka dagilimini deneye deneye en iyi orana getirebilirsin ama bunlarin hic birini sehir icinde gunluk kullanilan araclara yapmani onermem, zaten yapsanda faydasini goremezsin asfaltin surtunmesi surekli farklilik gosteriyor sehir ici yollarda...

ABS'yi iptal etmeninde panik aninda tehlikeli ve kotu sonuclar dogurma ihtimali cok yuksektir. Herkes kendini pilot sanir "aabi bisey olmaz yeea" der ama o isler oyle olmuyor maalesef, onune kedi atladi mi frene dibine kadar asilip kaya kaya nereye carpacaklarini bilemezler...

0M42
17-01-2014, 12:42
Abi aracımda zaten abs yok ama frenlerimde gariplik var durmasına duruyor tabi ama güven vermiyor halbuki sistem de her şey yeni ve olması gerektiği gibi.Bende artık sorun aramaktan vazgeçtim aracın fabrikasyon fren karakteristiğinin böyle olduğunu düşünüyorum yani eldeki malzeme bu marifeti de bu kadar.

Çift ana merkez uygulaması yerine başka bir aracın daha büyük ana merkezini kullansam katkısı olurmu ? Çift merkez uyarlamak tek merkezi uyarlamaktan daha zor ve meşakatli olur herhalde.

Bu arada limit fren dediğin tekerin kızaklamak ile kızaklamamak arasında kaldığı tutunmanın son limitte olduğu durum herhalde ?

Gunes G.
17-01-2014, 12:46
Limit fren aynen dedigin gibi dogrudur.

Merkezi buyutmek daha iyi fren anlamina gelmeyecek onun hesabini yapmak lazim, kullanilan kaliperin piston capindan hatlarin kalinligina kadar hesabi var, uzun is yani.

Sen ne sorun yasiyorsun frenle onu tam izah et ona gore cozum uretmeye calisalim bence. Guven vermiyor dedigin nedir mesela?

0M42
17-01-2014, 13:39
Pedal seviyesi çok aşağıda mesela bilmeyen biri aracı kullandığında anlık heyecan yaşıyor fren tutmuyor diye.Pedalı ne yaptıysak yukarıya alamadık ha alınıyor tabi ama 2 - 3 km gidince frenler şişmeye başlıyor frenler sıkıyor yani.

İkincisi fren pedalım çok sert, sert bir fren için pedala abanmam gerekiyor resmen.Ayrıca araçta 4 - 5 kişi ile dik diyebileceğimiz bir yokuştan inerken sıkıntı yaşıyorum duracakmı durmayacak mı diye tedirgin oluyorum.Fren sistemimle ilgili sıkıntılarım bunlar.Ama diğer yönden westinghouse, fren ana merkez, teker merkezleri, balatalar ve diğer incik boncuklar geçen sene değişti sıfırlandı.

Ama değişen bir şey yok tüm o saydıklarımı değiştirmeden önce de durum böyleydi değiştirdikten sonrada böyle.

Dctrlprn
17-01-2014, 14:43
Abi senin fren böyle boşluklu gibi demi basıyosun tam dibe gelince sert bi yere geliyo ve ondan sonra tutmaya başlıyo aşırı sert. Benimde şu an aynı sorunum var westinghousedan oluyor dediler arabam rolanti ayar tutmuyor yüksek çalışıyor aşırı yakıyor. Frene basıyorum o sert yere gelene kadar tutma çok az var o sert yere gelip aşırı yüklendiğimde anca tutuyo.

0M42
17-01-2014, 14:51
Evet aynı problem dediğin gibi pedala basıyorum önce bayağı bir boşluk oluyor onu aldıktan sonra (pedal iyice aşaya indikten sonra) sertleşip fren yapmaya başlıyor.

İki frenci ye gittim çözemediler sorunumu önceden onu değiş bunu değiş deyip duruyorlardı bende ne var ne yok değiştirdim yeniledim durum hala aynı.

Ayar tutmamazlık çok yakmak gibi bir durum bende yok westinghouse da yeni zaten.

levent
17-01-2014, 14:58
Ben de bir soru sorayım, bildiğim kadarı ile yorum yapacağım da :)

Fren diskleriniz veya kaliperleriniz orjinal boyutta mı yoksa daha büyük mü? Mesela Kadett B dir siz son nesil Kadett GSi diski kaliperi balatası kullanıyorsunuzdur, westinghouse yetmiyordur..

Ana merkezi yani wh'u daha büyük çapta olanıyla değiştirince o sorununuz çözülecek gibi geliyor bana, çünkü dediğiniz gibi yeni ise direk bu ihtimal geldi aklıma. Daha büyük disk kaliper vs kombinasyonu kullanınca fren yine tutar ama dozlama olmaz dipteyken tutar benim bildiğim.

Veya basit ama göz ardı edilebilecek bir ihtimal, sistemde hava olma olasılığı nedir?

0M42
17-01-2014, 15:42
Fren sistemim fabrikasyon herhangi bir değişiklik yok, hava olayı olacağınıda sanmıyorum ilk bunun kontrolü yapılmıştı çünkü.

Gunes G.
17-01-2014, 15:50
Pedal seviyesi çok aşağıda mesela bilmeyen biri aracı kullandığında anlık heyecan yaşıyor fren tutmuyor diye.Pedalı ne yaptıysak yukarıya alamadık ha alınıyor tabi ama 2 - 3 km gidince frenler şişmeye başlıyor frenler sıkıyor yani.

İkincisi fren pedalım çok sert, sert bir fren için pedala abanmam gerekiyor resmen.Ayrıca araçta 4 - 5 kişi ile dik diyebileceğimiz bir yokuştan inerken sıkıntı yaşıyorum duracakmı durmayacak mı diye tedirgin oluyorum.Fren sistemimle ilgili sıkıntılarım bunlar.Ama diğer yönden westinghouse, fren ana merkez, teker merkezleri, balatalar ve diğer incik boncuklar geçen sene değişti sıfırlandı.

Ama değişen bir şey yok tüm o saydıklarımı değiştirmeden önce de durum böyleydi değiştirdikten sonrada böyle.

Dik yokusta 4-5 kisi ile inerken frene dip basinca lastikleri kilitleyebiliyor musun?

Dctrlprn
17-01-2014, 22:50
Abi bence westinghouse, hortum ve rekorlarını komple bi elden geçir 1 sene olmuş nasıl patladıgı anlaşılmıyor. Büyük bir ihtimal westinghouse olabilir. Çünkü anlattıklarının birebirini yaşıyoruz.

0M42
18-01-2014, 13:25
Dik yokusta 4-5 kisi ile inerken frene dip basinca lastikleri kilitleyebiliyor musun?

Kesinlikle hayır abi nerdee, hatta ani durmak istesem bu bile mümkün olmuyor aheste aheste yavaşlayarak durabiliyorum :(

Abi bence westinghouse, hortum ve rekorlarını komple bi elden geçir 1 sene olmuş nasıl patladıgı anlaşılmıyor. Büyük bir ihtimal westinghouse olabilir. Çünkü anlattıklarının birebirini yaşıyoruz.

Aracın fren sistemini yenilemeden önce de durum buydu çözüm bulamayınca komple yeniliyeyim dedim ama durum hala aynı.

Gunes G.
20-01-2014, 17:24
Kesinlikle hayır abi nerdee, hatta ani durmak istesem bu bile mümkün olmuyor aheste aheste yavaşlayarak durabiliyorum :(

Tamam simdi biraz daha iyi anliyorum sorunu, eger disklerin, balatalarin ve caliperlerinde herhangi bir sorun yoksa senin frenine muhtemelen ana merkez yetmiyor. Ama su var ki eger yetmeyen ana merkez ise eskiden de yetmiyor olmasi lazim. Brake boosterin (wastinghouse dedikleri) sorunsuz calistigindan emin misin? Bi hortumunu cekip dener misin frenaj nasil fark edecek diye

0M42
20-01-2014, 18:36
Kaliperlerim yeni değil ama orjinal delco tamir kiti ile frencide bakımını yaptırtmıştım.Değişmeyenler sadece ön diskler ve kaliperler bunların dışında ne varsa yeniledim.

Westinghouse iptal edilince frenler iyice sertleşiyor, taş gibi oluyor abi ayrıca wg yeni sayılır geçen sene yenilemiştim diğer aksamlarla birlikte.Ana merkez yetmiyorsa ne yapılabilir peki ? Bir de şu var ana merkezi yerli üretim almıştım orjinal (fabrikanın taktığı) Delco marka olanıda vardı ama çok pahalıydı diye almadım yan sanayi merkez yüzünden bunu yaparmı ?

Gunes G.
20-01-2014, 18:41
Kaliperlerim yeni değil ama orjinal delco tamir kiti ile frencide bakımını yaptırtmıştım.Değişmeyenler sadece ön diskler ve kaliperler bunların dışında ne varsa yeniledim.

Westinghouse iptal edilince frenler iyice sertleşiyor, taş gibi oluyor abi ayrıca wg yeni sayılır geçen sene yenilemiştim diğer aksamlarla birlikte.Ana merkez yetmiyorsa ne yapılabilir peki ? Bir de şu var ana merkezi yerli üretim almıştım orjinal (fabrikanın taktığı) Delco marka olanıda vardı ama çok pahalıydı diye almadım yan sanayi merkez yüzünden bunu yaparmı ?

Duzgun calismiyorsa yapabilir, olculeri farkli ise yapabilir, hersey olabilir yan sanayi urun olunca soz konusu. Net birsey soylemek cok zor bu noktadan sonra gormeden, cok fazla parametre olmaya basladi cunku.

ukku
20-01-2014, 20:36
Daha kisa mesafede durmak istiyorsan abs'yi iptal edip limit fren yapmayi ogrenmeni oneririm.

İstanbul Park gibi tutunma seviyesi cok yuksek bi zeminde bile yaptigimiz absli vs abssiz fren testlerinde abs'siz ne yazik ki daha kisa mesafede duramadik. En iyi denemelerde bile abs ile ayni durduk. Kaldi ki absli vs abssiz ayni mesafede durusu normal yol asfaltinda yakalamak cok daha zor olacaktir. Limit fren calismadan, blokaja dusurerek fren yapildigi da ise 3-4 metre daha uzun mesafede durduk. (Arac: 2012 Jetta, hiz 80 km/s)
Yeni otomobillerin ABS'si gercekten cok iyi calisiyor.

Gunes G.
22-01-2014, 23:47
İstanbul Park gibi tutunma seviyesi cok yuksek bi zeminde bile yaptigimiz absli vs abssiz fren testlerinde abs'siz ne yazik ki daha kisa mesafede duramadik. En iyi denemelerde bile abs ile ayni durduk. Kaldi ki absli vs abssiz ayni mesafede durusu normal yol asfaltinda yakalamak cok daha zor olacaktir. Limit fren calismadan, blokaja dusurerek fren yapildigi da ise 3-4 metre daha uzun mesafede durduk. (Arac: 2012 Jetta, hiz 80 km/s)
Yeni otomobillerin ABS'si gercekten cok iyi calisiyor.

Denemek isterim, abs den daha kisa mesafede durabilene odul var mi?