PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dellorto mu WEber mi?

coder
17-01-2014, 08:59
Merhabalar,
yakıt / güç durumuna göre 40lık girişli(ITB şeklinde) DEllorto mu daha mantıklı Weber mi?

bulenthaliloglu
17-01-2014, 09:13
Weber'in yedek parçalarına daha kolay ulaşırsınız ayarı daha kolay...

slowmotion
17-01-2014, 09:47
aynen, adanada çok dolaştım dellorto yedek parçası için bulamadım. ebayde 2 side çok var.

coder
17-01-2014, 13:25
Weber'in yedek parçalarına daha kolay ulaşırsınız ayarı daha kolay...

aynen, adanada çok dolaştım dellorto yedek parçası için bulamadım. ebayde 2 side çok var.

Weber için kalibrasyon cihazı mevcut mu taşınabilir? AFR ayarlayabileceğimiz?

levent
17-01-2014, 13:36
Bence bulabiliyorsan Solex.

Timu görürse yazar, o daha bilgili benden bu konuda hem daha ilgili :)

timucintt ;)

4A-GE Multi Throttle - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=fLqHxl4Qewc)

0M42
17-01-2014, 14:26
İki marka da çok kaliteli karburatörler üretmiştir ayrıca her iki markanın bazı modelleri birbirinin aynısıdır yani venturileri, jetleri, diyaframları, contaları birbirine uyar.Ama yinede weber tercih ederdim nedeni de sadece adı yeter diye düşündüğümden.

Ayrıca karburatör kalibrasyon cihazları markadan markaya değişmez modelden modele değişir.Ama kendi kalibrasyon cihazını kendinde yapabilirsin 4 adet manometreye hortuma ve bir kaç rekor a ihtiyacın var o kadar.

dc_crx
17-01-2014, 14:32
Maddi durumu bilmiyorum fakat beyin+itb yapsanız daha sağlıklı olmaz mı ?

coder
17-01-2014, 18:14
Kalibrasyon cihszindan kastim 4 karburatorun ayni ayarda olmasi degil karburator ayarinin yapilmasi ile ilgili uygun afryi yakalamak amaci ile

0M42
17-01-2014, 18:24
Eksoz emisyon ölçümü yapan bi yerle anlaşıp cihazını kullanarak sen de yapabilirsin ücret karşılığında bunu yapıyorlar.

mannerboy
17-01-2014, 18:41
bu devirde 40 lık 4 lü karbüratör maşallah :) onun yakıt parasıyla beyin + itb yapılır

mkerim
17-01-2014, 18:53
İki marka da çok kaliteli karburatörler üretmiştir ayrıca her iki markanın bazı modelleri birbirinin aynısıdır yani venturileri, jetleri, diyaframları, contaları birbirine uyar.Ama yinede weber tercih ederdim nedeni de sadece adı yeter diye düşündüğümden.

Ayrıca karburatör kalibrasyon cihazları markadan markaya değişmez modelden modele değişir.Ama kendi kalibrasyon cihazını kendinde yapabilirsin 4 adet manometreye hortuma ve bir kaç rekor a ihtiyacın var o kadar.

Adı yeter. WEBER:):)

Aslında emiş tarafına bir kapak ile tek tek vakumu ölçebilsen daha sağlıklı bir senkron ayarı olur.

Kalibrasyon cihazindan kastim 4 karburatorun ayni ayarda olmasi degil karburator ayarinin yapilmasi ile ilgili uygun afryi yakalamak amaci ile

Kalibrasyon konusuda ciddi bir konu önce onu halledin kalanını yapmak sorun değil.

Eksoz emisyon ölçümü yapan bi yerle anlaşıp cihazını kullanarak sen de yapabilirsin ücret karşılığında bunu yapıyorlar.

En basitinden bir gaz analiz makinası bu işe yeter..

Borozanlarını da alabilirseniz sesi dinlemeye doyum olmaz.

Not: ben kuşunlu benzin ile çalışan arabalar ile büyüdüğümden afr ayarı yapmak çok kolaydı alet malet gerekmiyordu. Şimdiki kurşunsuz benzin nesli pek şansız bu konuda ölçüm yapabilmek için bir alet edevat gerekiyor...

timucintt
17-01-2014, 19:31
Bence bulabiliyorsan Solex.

Timu görürse yazar, o daha bilgili benden bu konuda hem daha ilgili :)

timucintt ;)

4A-GE Multi Throttle - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=fLqHxl4Qewc)

aynen yavrum solex mikuni kingtir....

öncelikle karburatörü hangi motorda kullanacaksın o önemli !... haciminden tut sıkıştırma değerine kadar önemli karburatörün seçimi... 1.5 motorlu 8 sıkıştırmalı bir motora 40 lık weber takmak bir bebeğe kepçeyle yemek yedirmeye benzer, o bebeyi boğmaktan başka işe yaramaz... onun için öncelikle piston çapı karburatör memesi veya emişini iyi bir hesabını yapman lazım ve ne amaçlandığı!... afr tutturma olayına gelince 4 lü karburatörü taktığında sadece 4 karba ayar verirken vakum emişi bunları senkron basınç saatiyle yapman lazım zaten bunları düzügn yaparsan yakıt hertürlü dengeye girer ama al bir wideband tak headersa ordan oku, ama değeri çok iyi olunca illa 4 karbta aynı şekilde çalışmayabilir onun için ilk iş karb senkron ayarı en son yakıt ayarıdır... bide trde daha o sayacı kullanan adam ben görmedim ve gittim satın aldım, anca istanbulda eksi bmwci ve yamahacılarda var o quad vakum meteri.... ha karburatör seçeneğine gelince dellorto 80 lerde kaldı dinozor... weber, mikuni solexten şaşma... özellikle weberin milyon adet tamir kiti ve sıfırı mevcut jikleside elektronik, sulu ve manuel olarak hepsinden mevcut...

mkerim
17-01-2014, 19:42
aynen yavrum solex mikuni kingtir....

öncelikle karburatörü hangi motorda kullanacaksın o önemli !... haciminden tut sıkıştırma değerine kadar önemli karburatörün seçimi... 1.5 motorlu 8 sıkıştırmalı bir motora 40 lık weber takmak bir bebeğe kepçeyle yemek yedirmeye benzer, o bebeyi boğmaktan başka işe yaramaz... onun için öncelikle piston çapı karburatör memesi veya emişini iyi bir hesabını yapman lazım ve ne amaçlandığı!... afr tutturma olayına gelince 4 lü karburatörü taktığında sadece 4 karba ayar verirken vakum emişi bunları senkron basınç saatiyle yapman lazım zaten bunları düzügn yaparsan yakıt hertürlü dengeye girer ama al bir wideband tak headersa ordan oku, ama değeri çok iyi olunca illa 4 karbta aynı şekilde çalışmayabilir onun için ilk iş karb senkron ayarı en son yakıt ayarıdır... bide trde daha o sayacı kullanan adam ben görmedim ve gittim satın aldım, anca istanbulda eksi bmwci ve yamahacılarda var o quad vakum meteri.... ha karburatör seçeneğine gelince dellorto 80 lerde kaldı dinozor... weber, mikuni solexten şaşma... özellikle weberin milyon adet tamir kiti ve sıfırı mevcut jikleside elektronik, sulu ve manuel olarak hepsinden mevcut...

dediğim gibi sizler kuşunsuz benzin gençleri olarak o ayar saatlerini kullanabilen birilerini görmemeniz son derece normal. Fakat o zamanlarda bir çok karbüratörcü bulmak mümkündü. Hatta topkapıda minibüslerin arasında biri vardı bmw 2002 ler orada ayarlanırdı. maslakta meşhur ilhan beşiktaşta karbüratörcü ... maslakta tam oto ve alfacı vortik. leventte onno usta ve mustafa usta. sayamadıklarım alınmasın
senkron saatide böyle bir şeydi...

http://i.hizliresim.com/wME5qg.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

timucintt
17-01-2014, 19:51
dediğim gibi sizler kuşunsuz benzin gençleri olarak o ayar saatlerini kullanabilen birilerini görmemeniz son derece normal. Fakat o zamanlarda bir çok karbüratörcü bulmak mümkündü. Hatta topkapıda minibüslerin arasında biri vardı bmw 2002 ler orada ayarlanırdı. maslakta meşhur ilhan beşiktaşta karbüratörcü ... maslakta tam oto ve alfacı vortik. leventte onno usta ve mustafa usta. sayamadıklarım alınmasın
senkron saatide böyle bir şeydi...

http://i.hizliresim.com/wME5qg.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

abi bende var bundan civic için almıştım genelde CV carblar için biçilmiş kaftan o genelde vakumu 3te bırakırdım mis gibi emerdi. ve en son gittim cb400 motosikletim içinde bu altdaki takımı aldım ebayden... karburatörlü özellikle 4 karburatörü olan motosiklet sahipleri bu aletlerden bulundurmuyorsa zaten karburatörlü ne arabaya binsin nede motosiklete :) ayarı hassas 1 2 saat alıyor... ayarı göz kararı gaz tepkisine göre verenler hayallerde yaşamaya dvm etsin :D

http://i.hizliresim.com/emPlrY.jpg

mkerim
17-01-2014, 20:24
abi bende var bundan civic için almıştım genelde CV carblar için biçilmiş kaftan o genelde vakumu 3te bırakırdım mis gibi emerdi. ve en son gittim cb400 motosikletim içinde bu altdaki takımı aldım ebayden... karburatörlü özellikle 4 karburatörü olan motosiklet sahipleri bu aletlerden bulundurmuyorsa zaten karburatörlü ne arabaya binsin nede motosiklete ayarı hassas 1 2 saat alıyor... ayarı göz kararı gaz tepkisine göre verenler hayallerde yaşamaya dvm etsin

Ayağını lastiğe koyup weber ayrlayan ustada görmüşlüğüm vardır.....:)