PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hafif jant sorunsalı

olivera7
19-01-2014, 18:14
arkadaşlar merhaba eski aramalarda buldum bu tarz konular ama hortlatmak istemedim :) şöyle bir sorum olucak size 2 gündür kafam karışık şu an jant alma yada almama arifesindeyim :)

şöyle ki aracımın üzerinde oem jantlar var internetten yaptıgım araştırmaya göre önler 10.5 kg arkalar 13.2 kg falan şu an aracım 100-200 ortalama 5.7 5.6 falan yapıyor motor gücünü bilmiyorum ne desem havada kalır zaten mevzu arabanın gücü değil pek

almak istediğim jantlar o.z superforgiata önler 7.2 kg arkalar 9 kg civarı yani iyi bir kilo avantajı yakalamış olucam gibi duruyor ama jantımın değişmek istememin tek sebebi performas açısından fark edicek olmasını istemem ve hani tek sorunum şu an 100-200 5.7 sec yapan araba jant değişiminden sonra bana yaklaşık ne katabilir ? yani jantları değiştirmeme gerek varmıdır sırf bu yüzden :D bu arada jant ebatları aynı olucak değişincede ikiside 19

edemirbas
19-01-2014, 18:50
Abi kesin bir cevap veremem ama mesela ben botlarla tempolu bisiklet sürerken hızlanamıyorum, top speed yapıncada nefes nefese kaldığım için hemen bırakıyorum. Ama tigerlarla boyuna top speed atlaya zıplaya çok rahat gidiyorum botlara göre. Arabada da fark eder bence ama ne kadar fark eder hiçbir fikrim yok.

16EC813
19-01-2014, 19:08
Abi kesin bir cevap veremem ama mesela ben botlarla tempolu bisiklet sürerken hızlanamıyorum, top speed yapıncada nefes nefese kaldığım için hemen bırakıyorum. Ama tigerlarla boyuna top speed atlaya zıplaya çok rahat gidiyorum botlara göre. Arabada da fark eder bence ama ne kadar fark eder hiçbir fikrim yok.

ahuhh haaa ha :D örnek çok iyi yaa
o almak istedigin oz larda zaten çakmadır :D

focus musty35
19-01-2014, 19:25
takıp edıcem bende jantlarımı begenıyorum ama agır oldugu ıcın hafıf bakıyorum bılenler bılmeyenlere anlatsın :)

Ers
19-01-2014, 19:31
düşük güçlerde hafif jant fark eder belki ama , 100-200 ü 5.6 5.7 olan araçta sanmıyorum fark yaratıcağını.

olivera7
19-01-2014, 19:39
düşük güçlerde hafif jant fark eder belki ama , 100-200 ü 5.6 5.7 olan araçta sanmıyorum fark yaratıcağını.

bir kaç kişi sizin dediğinizi diyor bazıları fark eder diyor kafam iyice karıştı :D sonuçta bir bütçe ayarlamam gerekicek jantlar için boşuna bu yola gitmek olmasın diye konuyu açtım :)

edemirbas
19-01-2014, 20:14
ahuhh haaa ha :D örnek çok iyi yaa
o almak istedigin oz larda zaten çakmadır :D

Öğrencilik napalım, YGS stage2 yazılım attırıcam beynime, para biriktirmeye çalışıyorum :D

Yekta
19-01-2014, 21:53
bir kaç kişi sizin dediğinizi diyor bazıları fark eder diyor kafam iyice karıştı :D sonuçta bir bütçe ayarlamam gerekicek jantlar için boşuna bu yola gitmek olmasın diye konuyu açtım :)

Zaten fazlasiyla tork var arabada :) olcebilecegin kadar bir fark olacagini hic sanmiyorum ki zaten aman aman bir fark da yok agirliklar arasinda.. ama gucsuz bi arabada ciddi farkediyor stok minide 1-1,5 boy oynadi oem 12,5 kilodan rpf 6,5 kiloya gecince tabi bide rft ler sokulunce..

slowmotion
19-01-2014, 21:57
Sadece bir tahmin yapayim: jant lastik hafifleyecegi icin tutunma sorunu yaratip surenizi yukseltebilir

olivera7
19-01-2014, 21:58
Zaten fazlasiyla tork var arabada :) olcebilecegin kadar bir fark olacagini hic sanmiyorum ki zaten aman aman bir fark da yok agirliklar arasinda.. ama gucsuz bi arabada ciddi farkediyor stok minide 1-1,5 boy oynadi oem 12,5 kilodan rpf 6,5 kiloya gecince tabi bide rft ler sokulunce..

anladım yekta çok teşekkürler cevabın için yani 5.7 den 5.5 lara inmeyi hayal etmiştim baya bi hayalcilik oynamışım o zaman :D

Yekta
19-01-2014, 22:07
Valla o aralikta iyi fark 0,2 sn :) tecrubem yok ama pek sanmiyorum jant lastikle olabilecegini en azindan verdigin rakamlarla :)

olivera7
19-01-2014, 22:12
Sadece bir tahmin yapayim: jant lastik hafifleyecegi icin tutunma sorunu yaratip surenizi yukseltebilir

araç 4 çeker 80-100 bandında patinaj sorunu yaşamıyorum pek bu güçlerde

onursumer
19-01-2014, 22:21

hafiflik neden tutunma sorunu yaratsınki ?

Ers
19-01-2014, 22:27
hafiflik neden tutunma sorunu yaratsınki ?

Teknik olarak tekerin yüzey alanına basan ağırlık yani basınc azalır , buda sürtünme katyaısını azaltır ama bu 1000 de 1 bile olmaz. Arakadas sadece jant ların ağırlıkları arasındaki oranı düşündü sanırım , araç + jant ağırlığı düşünmeliydi 4 lastiğin yüzey alanına basan ağırlığı.

ontheair
19-01-2014, 22:39
Verdiğiniz rakamlara göre ağırlık avatajınız 15 kg olacak. Otomobilinizin ağırlığını 1500 kg gibi olduğunu düşünürsek bu yüzde 1'e denk gelir. Eğer bu hafifletme operasyonu başka şeyler ile desteklenmeyecekse çok da önemli bir fark yaratmayacaktır.

Ers
19-01-2014, 22:42
Verdiğiniz rakamlara göre ağırlık avatajınız 15 kg olacak. Otomobilinizin ağırlığını 1500 kg gibi olduğunu düşünürsek bu yüzde 1'e denk gelir. Eğer bu hafifletme operasyonu başka şeyler ile desteklenmeyecekse çok da önemli bir fark yaratmayacaktır.

jant göbeğinden uygulunan döneme momentine, jant ağırlığının vericeği direnç asıl etken , araçın toplam ağırlı önemsiz zaten .

olivera7
19-01-2014, 22:46
jant göbeğinden uygulunan döneme momentine, jant ağırlığının vericeği direnç asıl etken , araçın toplam ağırlı önemsiz zaten .

Yani burdan anlamamiz gereken nedir :D onceki postunuzu okudum ama cozumu bulamadim yani sadece jant kg farkliklarini dusunmek yanlismi olur lastikte ayni kalicakti gerci

mrtysn
19-01-2014, 22:48
Etkiler mi mutlaka ama 0,2 sn jantla dusmez abi 5,7 yapan arabada :)

Alper_
19-01-2014, 23:22
sizin aracınızda 100-200 süresine çok etki yaratacağını sanmıyorum..sıfırdan kalkıyor olsaydınız hızlanmanıza belli bir hıza kadar etki ederdi ama hareket halinde faydası olacağını düşünmüyorum..olsa da kayda değer olmaz.

Faruk_Vtec
20-01-2014, 00:32

yürüyende 1kg araç ıçınde 20kg dıe bı yerde okumuştum..

yürüyenı hafıfletınce duz mantık olarak ıvmelenmede fark olması lazm, araca 15 kg daha ağır jant takılsa gene 100-200 5.7sn mı olur pekı..?

Shinigami
20-01-2014, 02:44
Her 6 kilogramın -1 beygir kadar aracın ivmelenmesine etkisi olduğunu okumuştum sanki bir yerlerde... Bence denemeye değer...

Ers
20-01-2014, 08:16
Yani burdan anlamamiz gereken nedir :D onceki postunuzu okudum ama cozumu bulamadim yani sadece jant kg farkliklarini dusunmek yanlismi olur lastikte ayni kalicakti gerci

benim düşüncem şu yönde, döndürme momenti dediğim, bildiğiniz torktur, belli bir devirde poryaya maksimum tork gelene kadar jant+lastik ağırlığı bariz fark eder ama sonrasında, maksimum tork geldiği için kayda değer fark etmez.

olivera7
20-01-2014, 09:52
benim düşüncem şu yönde, döndürme momenti dediğim, bildiğiniz torktur, belli bir devirde poryaya maksimum tork gelene kadar jant+lastik ağırlığı bariz fark eder ama sonrasında, maksimum tork geldiği için kayda değer fark etmez.

Anladim peki tesekkurler cevabiniz icin peki maksimum tork geldiginde dondurulen cisim daha hafif olucagi icin daha iyi bir ivmelenme olmiyacakmidir ? Gerci olsa bile dediginiz gibi olculebilir bir deger olmayacaktir sanirim

Ers
20-01-2014, 10:43
Anladim peki tesekkurler cevabiniz icin peki maksimum tork geldiginde dondurulen cisim daha hafif olucagi icin daha iyi bir ivmelenme olmiyacakmidir ? Gerci olsa bile dediginiz gibi olculebilir bir deger olmayacaktir sanirim

ivemelenme daha hızlı olucaktır tabiki ama çok ufak bir değer olacağı için bence fark etmez 100/200 süreniz. 5,789 değilde 5,785 sn çıkar belki . bu benim düşüncem tamamen mantık yürütüyorum.