PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizelde performans kutu ıçı ve açık hava filtresi hakkında..

Faruk_Vtec
23-01-2014, 13:12
arkadaşlar forumda konuları arattım ama eskı konu olduğu ıçın ve şmdıkı gıbı dızellere ılgı olmadığı ıçın yenı konu açmak ıstedım.. :)

aracıma; ECU + DP + IC yaptırcam bununla bırlıkte hangı hava fıltresını kullanmam lazm..?

şmdı bırden fazla merak ettığım cevapsız sorulara geçıorm.. :)

1) performans ıçın kutu ıçı fıltre mı yksa açık hava fıltresı mı?

2) kutu ıçı ıse sımota mı? k&n mı? green mı?

green ıçın şöyle bı vıdeo buldum..

Green Filter USA - Air Flow Simulator - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cY7fSPvI8bY)

3) araştırma sonucu açık hava fıltresınde çuflama sesı artıo dıe okudum, doğru mu?

4) spor hava fıltresı dızellerde motora zarar verdığı gıbı turbo dızellerde kesınlıkle kullanılmaması lazımmış, doğruluk payı var mı?

5) fazla hava emmek guç artışı sağlar ama dızel araçlarda beyın hava emış sevıyesını sabıtlıyor mu? ne kdr hava artışı sağlarsak sağlayalım bu tarz bı sensor varsa bı faydası olmaz, benm aracımda bu tarz bı sensor var mı? (C2 1.4 HDI) ve performans fıltresı debımetre'yı bozar mı..

6) performans fıltrelerı dızelde daha çabuk mu kırlenıo ve dızelde kelebek yok hava sabıt bır şekılde basılıo ıçerı, en ıyısı 5000km de bır orjın kağıt fıltreyı değıştırmek mı..

7) motorun ıç kısmı çok dar açık hava fıltresı koyacak yer yk açıkçası, sıcak hava çekersede guc kaybı yaşar, en temızı k&n yada sımota gıbı kutu ıçı bı fıltre alıp yıllarca sorunsuz bınmek mı daha ıyı olur, k&n kutu ıçı hava fıltresı 70-80 bın km sorunsuz kullanılıo hatta 1mılyon km garantı verıorlar, kağıt fıltreler 10-15 bın km'de bır fıltre değıştırmek lazım, "k&n omurluk olduğundan kendı parasını çıkartır hatta kara geçırır" mantığıylamı hareket etmemız lazm..

dızel hakkında hıç bı tecrübem yk, bıraz soru bankası gıbı soru sordum :) kusura bakmayın, cvp veren arkadaşlarda şımdıden tşk edrm..

ferroo
23-01-2014, 14:05
yararlı bı konu dıye dusundum takipteyim...

Oznsrl
23-01-2014, 14:10
k&n aldım geçen yaz performansa bi katkısı yok tek yararı 5 binde bir 32 tl masraftan kurtardı beni :D

tuzemen
23-01-2014, 14:11
aynen takip ..

Boldenon
23-01-2014, 14:24
Benimde merak ettiğim bir konu. 1.3 mjet fiorinom varken filtreyi komple söküp deneme yaptığımda herhangi bir faydasını görememiştim ya da fark edebileceğim bir değişim olmamıştı. Yazılım vardı aracımda.

PD130
24-01-2014, 00:22
Açık filtre tavsiye etmem.performans kaybı olur.ama güzel spoll sesi gelir.kutu içi filtre en mantıklısı.ama hacim küçük olduğundan ciddi fark olmaz.filtre çabuk kirlenir.sık temizlemek gerek..

Zorbey
24-01-2014, 08:54
Kutu içi ya da orjinal iyidir. Sonuçta kocaman bi turbo ile 2 bar basmıyorsunuz

35AR5226
24-01-2014, 08:59
orjinaldense kutu içi makbuldur. ben acık kullanıyorum ancak

Faruk_Vtec
24-01-2014, 09:58
Açık filtre tavsiye etmem.performans kaybı olur.ama güzel spoll sesi gelir.kutu içi filtre en mantıklısı.ama hacim küçük olduğundan ciddi fark olmaz.filtre çabuk kirlenir.sık temizlemek gerek..

yada hıç performans'a gırmeyıp 5000km'de bır oem fıltremızımı değıştırsek..

orjinaldense kutu içi makbuldur. ben acık kullanıyorum ancak

açık hava fıltresınde -/+ bıze soyleyebıleceğın bışy var mı..?

bı de açık hava fıltresınden sonra aracında çufflama sesı çoğaldımı..

35AR5226
24-01-2014, 10:00
çuflamadan ziyade basınç saatim var ama bi filtre o kadar fark ettirmez yüksek devirlerde iş görüyo ve direk soğuk hava turboya kadar giriyo o avantajı var kutu da o avantaj yok ve hic bir eksisini görmedim. benim fikrim şu soğuk hava alcak bi yere açıık filtreyi koy turbo girişine kadar yeni boru cek. o boruyuda ısı yalıtkanıyla kapla farkı hissedersin

setnogrom
24-01-2014, 10:04
Pd130 ibiza'mda kn kutu içi kullandım lakin kn yağlı tip olduğundan sık sık sensör temizliği (maf) gerekiyor aksi halde bozuluyor ki maf baya bir para.
Daha sonra Aem dry flow kullandım araçtan güzel bir ses çıkıyordu performansa bir katkısını çok az hissettim yani olmasada olurdu tarzında söylüyorum.
Bence dizelde en güzeli sağlam bakım ve standart yada kuru tip kutu içi filtre.

xx

Faruk_Vtec
24-01-2014, 10:06
çuflamadan ziyade basınç saatim var ama bi filtre o kadar fark ettirmez yüksek devirlerde iş görüyo ve direk soğuk hava turboya kadar giriyo o avantajı var kutu da o avantaj yok ve hic bir eksisini görmedim. benim fikrim şu soğuk hava alcak bi yere açıık filtreyi koy turbo girişine kadar yeni boru cek. o boruyuda ısı yalıtkanıyla kapla farkı hissedersin

bılgı ıçın tşk edrm..

nerde bu hızlı dızelcıler, hoop PD grubu konuya bı el atın.. :D

BARR
24-01-2014, 10:09
Orjinal Filtreyi 5000km de bir değiştirin yeterli.

Faruk_Vtec
24-01-2014, 10:10
Pd130 ibiza'mda kn kutu içi kullandım lakin kn yağlı tip olduğundan sık sık sensör temizliği (maf) gerekiyor aksi halde bozuluyor ki maf baya bir para.
Daha sonra Aem dry flow kullandım araçtan güzel bir ses çıkıyordu performansa bir katkısını çok az hissettim yani olmasada olurdu tarzında söylüyorum.
Bence dizelde en güzeli sağlam bakım ve standart yada kuru tip kutu içi filtre.

xx

k&n, sımota ve green marka kutu ıçı fıltreler hep yağlı sanırım..
açık hava fıltresı ıstesemde yer yk motor ıçınde, sıkış tıkış bı yere koyarsak sıcak hava çekecek bı anlamı kalmayacak..
kutu ıçı fıltrede sensor bozuomuş, valla ne yapacağımı şaşırdım.. :confused:

Faruk_Vtec
24-01-2014, 10:11
Orjinal Filtreyi 5000km de bir değiştirin yeterli.

şuanlık en mantıklısı o gorunuo..

setnogrom
24-01-2014, 10:14
k&n, sımota ve green marka kutu ıçı fıltreler hep yağlı sanırım..
açık hava fıltresı ıstesemde yer yk motor ıçınde, sıkış tıkış bı yere koyarsak sıcak hava çekecek bı anlamı kalmayacak..
kutu ıçı fıltrede sensor bozuomuş, valla ne yapacağımı şaşırdım.. :confused:

Orjinal filtre kullan emin ol bir kaybın olmayacak:)
10binde bakımın varsa sen 7 binde bir değiştir yada gözle bak zamanı geldiğini düşündüğün zaman değiştir.
Dizelde filtre çok problem değil.

xx

ferroo
24-01-2014, 12:13
sanırım en ıyısı orjınal fıltresını kullanmak ve 5 bınde bır degıstırmek...

Boldenon
24-01-2014, 13:02
sanırım en ıyısı orjınal fıltresını kullanmak ve 5 bınde bır degıstırmek...

Bencede böyle. Hiç filtre yokken bile fark eden birşey olmuyor.

berkay_aydin
24-01-2014, 13:06
o speclerde faydası olmaz bencede, daha çok geçirgenliği olduğu için turbo pallerine önemsenmeyecek zararı olabilir..

fsunnetci
24-01-2014, 13:12
Dizel araçlarda spor veya kutu ici filtre cokta gerekli degil,benzinl olsun dizel olsun devir cevirmedikce motora daha fazla hava vermenin cok bir getirisi olmaz filtre sesi disinda

ferroo
24-01-2014, 13:45
bence yanlıs dusunuosun abi dızellerde devır cevırmeden gelıyo tork

tuzemen
24-01-2014, 14:56
o zaman en mantıklısı orjinal fitreyi 5k da bir değiştirmek

35AR5226
24-01-2014, 17:20
arkadaşlar abiler . benzinli motordan cok dizel motorun havaya ihtiyacı vardır . çünkü dizel motor havanın sıkıştırılmasıyla yakıtı yakar.. bunu göz önünde bulundurun. orjinal filtre cok ısınır ve turbo girişinde hava sıcak olur birde buna turbonun ısıtma derecesi eklenince cok yüksek değerler ortaya cıkar. methanol kit veya nos kiti neden var emmedeki havayı soğutmak için var. bunun nedeni nedir soğuk hava az yer kaplar ve daha fazla hava taneciği silindire yollanır . bu sebeble orjinal filtreler cok ısınır ve az hava gecirdiği için aracın yüksek devirlerde hava yetiştiremeyebilir azda olsa 2 hp bile olsa aynı güçteki araçlarda uzun vadede 1 boya kadar fark gösterir. sonuç olarak aracı yüklicekseniz orjinal takmayın en kötü k&n kutu içi takın .

B.Koçer
24-01-2014, 17:44
AEM dryflow takmıstım cok memnundum yeri sesi emişi cok iyidi ama kışın zor oluyor davlunbazda fılıtre o yuzden cupraya takmıstım aracın ustunde de gitti :)

motor 1.6 mjet

bora1311
24-01-2014, 19:02
green kutu içi filtresini kullanıyorum, her 5000km de temizlettiriyorum...
green için ibs motorsport ile görüşebilirsiniz, işik abi gerekli bilgiyi size vericektir...

Faruk_Vtec
24-01-2014, 23:22
anladığım kadarıyla dızelde de soğuk hava lazım, motor ıçıne açık hava fıltresı koyarsak sıcak hava çeker, pekı bu tarz bı fıltre kullansak ış gorurmu..?

http://i.hizliresim.com/xYWpW6.jpg (http://hizliresim.com/xYWpW6)

green kutu içi filtresini kullanıyorum, her 5000km de temizlettiriyorum...
green için ibs motorsport ile görüşebilirsiniz, işik abi gerekli bilgiyi size vericektir...

uygun bı zmnda arayıp bılgı alacam, tşk edrm..

MCN21
25-01-2014, 04:44
Aem dry flow kullandim cok uzun sure 1.6 mjtd motorda direk sis farinin arkasindaydi , belli devirlerde cufflama yapiyordu , ust devirlerdere emis(spool) sesi geliyordu. -/+ oldugunu sanmiyorum ilk dizel arabamdi benzinliden alistigim icin almistim pek bir espirisi yok bence . Emis miktarinida obd den bakmistim ama sensor belli bir grama kadar olcebiliyorsu sanirim 120 yada 140 gibi birsedi daha ustunu goremiyordum

tolga_55
25-01-2014, 08:08
Dizel araç sahiplerinin filtre için herhangi bir artısı eksisi yok demesi çok şaşırttı beni. Yan sanayi filtreyle filan 1000 km kullandıktan sonra devirlenmede sıkıntı oluyor benim araçta sanki akışmetre arızası varmış gibi. Simota kutu içi taktım huzura erdim. Filtre dizellerin kalbidir. Yakıt tüketimiyle belli ediyor olayı zaten.

gp74
25-01-2014, 09:22
Orjinal filtreyi her 5k km de degistirip yola dvm...

Onur Fatih
25-01-2014, 11:40
her 7500 de bir yağ, yağ filtresi ve hava filtresini değiştiririm en güzeli orj filtre :)

reco
25-01-2014, 22:48
ben green kutu içi kullanıyorum cok memnunum

ferroo
26-01-2014, 00:22
bende orjınal fıltremden memnunum bı sıkıntısı yok :D

aybrskck
03-02-2014, 07:25
bende orjinal kullanıyorum aracımı sıkıştırıyorumda hiç filtre eksikliğini hissetmedim çok takılmanı gerektircek birşey değil kullanan bütün arkadaşlarımda pişman oldu söktü herkes bir hevesle alıp kısa süre sonra orjinale dönüyor tabii bu benim düşüncem

d.berkay
03-02-2014, 08:20
Benim 1.3cdti Corsamda yazılım ve son susturucu değişimi vardı. Performansından memnundum ama K&N kutu içi filtre takınca özellikle alt devirler ciddi derecede iyileşti. Siyah duman da azaldı. Ben kutu içi filtre öneririm..

Faruk_Vtec
03-02-2014, 10:38
kutu ıçı fıltreler, yağlı fıltre olduğu ıçın sensorlere zarar verebılıo sanırım..

pekı şu tarz bu sıstem yapsak nasl olur? açık hava fıltresının sıcak hava almamasını garantılersek kutu ıçı fıltreden daha fazla ış gorur mu..

http://i.hizliresim.com/x8PoAa.jpg (http://hizliresim.com/x8PoAa)

35AR5226
03-02-2014, 10:52
tabiki görür deneyin dynoda farkı görürsünüz

Kadyr
03-02-2014, 11:50
orj filtreyi 5 binde bir değiştiriyorum yola devam

yakuza
05-02-2014, 13:08
önceliği kutu içine verin, hiç olmuyorsa sık sık filtre değiştirin

tılsım
05-02-2014, 17:32
Dizel motor için temiz hava candır.Üreticinin aracınız için piyasaya sürdüğü kutu içi filtresini kullanabilirsiniz veya orjinal filtresini 4k-5k km'de bir değiştirip devam edebilirsiniz.

Faruk_Vtec
05-02-2014, 21:54
bılgıler ıçın tşk edrm..

kutu ıçı yağlı fıltre olduğu ıçın sensor bozuo dıe bılıorm..

açık hava fıltresı yapsak bı nebze ış gorur mu? yksa oem kutu ıçı ıle devam edecem..

Faruk_Vtec
06-02-2014, 17:46
arkadaşlar şu tarz bışy yapsam kutu ıçınden daha sağlıklı olur mu?

borunun devamını aşağı kadar ındırcem..

http://i.hizliresim.com/xYWpW6.jpg (http://hizliresim.com/xYWpW6)

http://i.hizliresim.com/x8PoAa.jpg (http://hizliresim.com/x8PoAa)

Kadyr
09-02-2014, 11:34
bu arada filtre fiyatlarına baktım 200 tl civarı. hiçte mantıklı gelmedi bana aracı sıfır alıcanda uzun süre binicende kar edecen

tdipower
09-02-2014, 11:42
orjinal filtreleriniz çoğunuza fazlasıyla yeter bence :)

psychologist
18-08-2017, 13:47
Hortlatayım konuyu...
Dizelde kutu içi hava filtresi kullanan kimler var?

samet59
31-08-2017, 01:38
bende merak ediyorum teorikte özellikle nasıl bir işleyiş olacağını biliyorum benim için önemli olan işin pratiği

elimde şuan zamanında aldığım hks filtre bar mantar tip yeşil aracım dti olsa 1 dk düşünmem takarım ama araş clio 1.5 o yüzden çekiniyorum biraz sizce ne yapmalıyım

soğutma konusunda problemim olmaz kabin vs her türlü hallederim aem dryflow önerilmiş genelde sizler ne tavsiye edersiniz şuan elimdeki hks mantarı kullanmak ne derece mantıklı

kutu içi filtre düşünmüyorum araca yakında down pipe egr iptali kumandalı son susturucu intercooler yazılım vs yapılacak igüvendiğim bir usta bulursam tabi imkanlar el verirse hibrit tubo yapıtmayı da düşünüyorum. önerinizi buna göre paylaşırsanız sevinirim

NOT araç günlük kullanılıyor

marikan
31-08-2017, 09:25
Hortlatayım konuyu...
Dizelde kutu içi hava filtresi kullanan kimler var?

K&N kutu içi kullanıyorum 1.9 TDI'da. Araç yazılımlı.

mikelazi
31-08-2017, 09:39
bence yağlı açık veya kapalı filtre maf ve turbo için zararlı.

her 5binde karton filtre değişirim devam.

bu arada açık filtre benim araçta iat ı uçurmuştu.

marikan
31-08-2017, 15:19
Yağlı filtreler zararlı deniliyor ama ben kendi aracımda K&N kullanıyorum. Havanın geldiği yüzeyi yağlayıp takıyorum. 5000km sonra söktüğümde filtrenin arka yüzeyinde yani temiz olan yüzeyinde en ufak yağ olmuyor. Elimi sürüyorum tertemiz. En ufak kirlenme belirtisi yok. Yani yağ filtreden geçemiyor. Keza 1 yıl önce temizleyip taktığım MAF sensörüm hala pırıl pırıldı geçen gün söktüğümde. Yağlıyoruz ama öyle yağı boca etmiyoruz filtreye. Hepi topu az bi yağ filtredeki

psychologist
01-09-2017, 21:13
Sıkıntı sanırım filtreyi alır almaz takmakta değilde sanki sonraki kullanımlar için hatalı yağlamada anladığım kadarıyşa..

srkns
01-09-2017, 22:18
K&N kutu içi kullanıyorum Focus 2.5 dizel aracımda.
Karter havalandırmayı filtre girişinden alıp boşa verdim, filtrede ve turbo bogazinda hortumlarda olusan yag filmi kesildi tamamen. Rolantide maf 7mg gosteriyordu filtreden sonra 9mg 'a cıktı emis değeri. Gözle görülür bir performans farki yaratmadi ama psikolojik olarak aracin rahatladigi hissi tatmin ediyor insani :)

beratyuksel
29-01-2021, 15:38
Konuyu güncelleyelim.
1.4 HDI hibrit turbo+dp'li aracım var. Yazılım da eklemeyi düşünüyorum.
Kutu içi performans filtre de düşündüm ama şuanki kurla K&N kutu içi filtre 750TL. Temizleme kiti 300TL'ler civarında. :D
Simota filtre 350TL gibi fiyat bandında satılıyor. Onun herhangi bir temizleme kitini bulamadım internette.

Şimdi nasıl bir yol izlemeli, açık filtre yapmak istemiyorum motor içi zaten çok dar (araç C2) muhtemelen sıcak hava alır. Kutu içi filtreler çok fahiş fiyatlar gibi, belki Simota olur ama onu da temizlemek için kit almak gerekmez mi? Ya da OEM filtreyi çok sık mı değiştireyim? Ama sonuçta performans filtrenin hava akışı daha kolay olay sık değiştirmekle de ilgili değil ki, öyle değil mi?

EREN34
29-01-2021, 16:42
karbon kutulu simotalar olabiir. Tüp şeklinde oluyor. Sol far arkası civarına sabitlersin. Yağışlar bitince de sisi iptal edip oradan beslersin

beratyuksel
29-01-2021, 21:16
karbon kutulu simotalar olabiir. Tüp şeklinde oluyor. Sol far arkası civarına sabitlersin. Yağışlar bitince de sisi iptal edip oradan beslersin

internette araştırdım karbon kutu simota ama onlar da pahalı epey yanlış şeye mi baktım bilmiyorum..
bir de sisi iptal etmeden tamponun alt tarafında ızgara arkasına da koyabilirim direkt de yine maliyet çok olacaksa değer mi bilmiyorum
350tlye kutu içi olan faydasız mıdır

EREN34
29-01-2021, 21:33
Her filtre oemden daha fazla geçirgendir diye düşünüyorum. Her filtreden kastım rüştünü kanıtlamış kaliteli ve orjinal ürünler.

Dediim simota pahalı ise tasarım olarak çakması jsv markasına vs. Bakabilirsin. İçi açılan bir model bulman kafi. Bazıları sabit oluyor