PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artık telefonlara taksit yapılamıyor

Maxi
27-01-2014, 10:52
biliyorsunuz bu ay son, artık telefonlar peşin satılacak taksit yok.

bence telefon fiyatları düşecektir
çünkü eskisi gibi kolayca satamayacaklar.

siz ne düşünüyorsunuz?

16EC813
27-01-2014, 10:54
iyi bende manayla bi akıllı telefon sahibi olurum ,bıktım usandım bu çagdışı aleti kullanmaktan :D

CLIORS
27-01-2014, 10:54
satın alma anında kredi çıkartırlar, ya da büyük GSM operatörleri faturaya ekler fiyatı işin kaymağını yerler.

cembozbey
27-01-2014, 10:56
senet ısıne doner bence mutlaka alternatif yollar bulunur

bence cok taksit olayı olmamalı asgari ucretli alan vatandas bilmem kac tksitle maasının 2 katı telefonu alıyor gereksiz lux sevdamız nolcak milletce

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 10:56

siz ne düşünüyorsunuz?

Bu taahhütlü satışlar da mı iptal olacak, turkcell in filan faturaya ek olarak ücret alıp verdiği telefonlar yani ?

Tunacan
27-01-2014, 10:57
İyi oldu. Milletin g.tünde giymeye donu yok, elinde iphone 5s geziyor.

ozgurluk
27-01-2014, 10:57
bu mevzu en çok gsm operatörlerine ve evkur vs. gibi senetle satış yapan yerlere yarayacaktır.

aslında kk taksitlendirmesi bu mevzularda iyiydi.. şimdi adam attığı vade kadar vade farkı geçirecek. evkur daki vade farkları da dillere destandır yani..

hayırlısı bakalım..

Alican
27-01-2014, 10:58
mail order yöntemiyle yapılan taksitlerde düşecekmi yada internet sitesindeki satışlarda?

ahmet_xy
bu işten cep tlf operatörleri kazançlı çıkacaktır. 12-24 ay taahhütle cihaz satışları patlar..

Dragger
9 taksit ile alınabilecek sanırım, tamamen kalkmadı.

ghibli06
27-01-2014, 11:00
ben şahsen karta taksit olayının komple kalkması taraftarıyım... kendi usta başımın cebinde bir iphone5 bir tane de S4 var, elemanların cebinde en kötü telefon iphone4... ben iphone3 kullanıyorum :D

insanlar aslen kendilerinin olmayan parayı kullana kullana kendilerinden geçtiler, şimdi bazıları itiraz ediyor bu duruma fakat sen 1.000 lira kazanan adama 3.000 liralık telefonu bu kadar kolay satamazsın, aslen tefecilik yapıyorsun, adama 3.000 lira veriyorsun eğer ödeyemezse çöküyorsun...

çok geç kalındı çook! dış ticaret açığının sebeplerinden biri de budur, 10bin lira limitli kartı asgari ücretliye verirsen o adam TV lerde gördüğü herşeyi almak ister...

onursumer
27-01-2014, 11:00
telekom ıle ılgılı tum urunler tek cekım olucak suan ıcın gelen bılgı bu sekılde

taksıt olayınca cozum cok bız 1yıl oncesınden nakıt kredı olayına baslamıstık :)

tam bı netlessınde cozumu bulunur ıllakı

gercı ınsanlar son 1haftadır ceptelefonuna saldırmıs durumda hayatımda boyle pahalı cıhaz satısı gormedım

darkmoon
27-01-2014, 11:03
tamamen kalkmadı diye biliyorum 9 taksite kadar izin verilicek eskisi gibi 12 ay 24 ay taksit yok..

bunun dışında sanırım tahhadüt ile satış yapan gsm firmalarınıda bağlamaz çünkü onların olayıda kredi kartı değil telefon faturası ile ilgili telefonun parasını faturadan alıyorlar.. karttan çekim işlemi olmadığı için o kapsama girmeyebilir..

ahmet_xy
ben şahsen karta taksit olayının komple kalkması taraftarıyım... kendi usta başımın cebinde bir iphone5 bir tane de S4 var, elemanların cebinde en kötü telefon iphone4... ben iphone3 kullanıyorum :D

insanlar aslen kendilerinin olmayan parayı kullana kullana kendilerinden geçtiler, şimdi bazıları itiraz ediyor bu duruma fakat sen 1.000 lira kazanan adama 3.000 liralık telefonu bu kadar kolay satamazsın, aslen tefecilik yapıyorsun, adama 3.000 lira veriyorsun eğer ödeyemezse çöküyorsun...

çok geç kalındı çook! dış ticaret açığının sebeplerinden biri de budur, 10bin lira limitli kartı asgari ücretliye verirsen o adam TV lerde gördüğü herşeyi almak ister...

haklısın da abicim, 1000 lira kazanan adamın maaşını 1500 lira yapın. maaşlar artmıyor, tüketim taksitleri yasaklayarak kısıtlanmaya çalışılıyor. milletin alım gücü yüksek olsa, taksitle almaz değil mi? fakirlerin de iyi yaşamaya hakları yok mu? :)

ozgurluk

söylediklerinize tamamen katılıyorum ama

piyasada bir çok esnaf kk ile dükkanı döndürüyor. şimdi limitlere ve taksitlere ciddi düzenlemeler geldi. bu da piyasada ki para akışını ciddi etkileyecek kanaatindeyim.

10 yıldır bir balon şişti şişti . şimdi bu düzenlemelerle patlaması yakın görünüyor..

hakkımızda hayırlısı olur inş..

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 11:04
haklısın da abicim, 1000 lira kazanan adamın maaşını 1500 lira yapın. maaşlar artmıyor, tüketim taksitleri yasaklayarak kısıtlanmaya çalışılıyor. milletin alım gücü yüksek olsa, taksitle almaz değil mi? fakirlerin de iyi yaşamaya hakları yok mu? :)

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

ahk
27-01-2014, 11:06
sadece telefon vs. değil ev kredisi hariç herşeye sınırlama getiriyorlar.

Mesela taşıtlarada gelicek ikinci el telefon kaderi gibi olucak çok kişi var ki yüksek fiyatlı araçları kredi ile alıyor. Bunlara da 50.000TL'nin üstündeki araçlarda araç bedelinin yarısını ödeme zorunluluğu geliyor.

Tabi bunlar araçlarda kalan tutar için tüketici kredisi veya telefonlarda başka sektörden pos cihazına çekim gibi yollar bulunabilir ama genede uğraşma ve maliyet artacağı için alışveriş etkilenir.

darkmoon
27-01-2014, 11:07

telefon hiç bir şey bugün caddelerde bu kadar çok bmw mercedes varsa esas sebebi budur 42 ay 48 ay 60 ay kredi çekip aslında normal koşullarsa hiç bir zaman alamıycağı arabayı başkasının parasını kullanarak onada misli misli fazla faiz ve takistler ödeterek alıyorlar..

Batuhan Gül
27-01-2014, 11:08
Kendi calistigim yerden ornek vereyim . Ikitellide beyazesya bayisinde calisiyorum. Mahalle musterisine hitap etmek icin arada senetli satislarimizda oluyor. Hatta cogu senetli satis. Belli basli beyaz esya markalari telefon satisi yapabiliyordu ancak telefoncularin coklugundan kimse beyazesyacidan telefon almazdi . Bu taksit olayindan sonra bizde islerde bi kipirdanma canlanma bekliyoruz . Telefoncular alistigi duzeni bozup paralarini riske atip senetli satisa gececeklerini sanmiyorum . Belki tarifeye ek fiyat gibisinden yapabilirler ancak o da ne kadar yeterli olur bilemiyorum :)

barakuda26
27-01-2014, 11:10
iyi oldu adamın yemeye ekmeği yok cebinde son model cep telefonu, herkes bütçesi kadarını alsın.

ama telefoncular senetle satışlarımız başlamıştır vb gibi yazılar asmışlar hep, piyasada insanların canı çok yanar bu senet olayı yüzünden. evkur evdiz vb gibi zaten senet satışı olan yerlere gün doğdu faiz üstüne faiz koyarlar artık

Kenfiesta
27-01-2014, 11:13
haberlerde tamamen kalkacak demediler hocam en fazla 9 taksit yapacaklar

ahmet_xy
27-01-2014, 11:14
haberlerde tamamen kalkacak demediler hocam en fazla 9 taksit yapacaklar

Taksitle cep telefonu alacaklar dikkat! - En Son Alışveriş Haberleri - HTEkonomi (http://ekonomi.haberturk.com/alisveris/haber/911166-taksitle-cep-telefonu-alacaklar-dikkat)

barakuda26
27-01-2014, 11:15
9 taksit olayı telefon dışında herşey için geçerli. artık 10 11 12 ay taksit olmıcak yaptığınız giyim alışverişlerinde vs

Onur Fatih
27-01-2014, 11:21
10-15 yaş arası çocukların elinde i5, s4 gibi cihazlar var özellikle bayanlar çok daha meraklı bu akıllı telefona benim elimde 1100 tarzı bi nokia var akıllı telefon aldım 1 ay kullandım anca sonra düşürdüm kırıldı ekranı öylece duruyor yaptırmadım
Bazen çıkarıyorum cebimden telefonu insanlar görüyor garip garip bakıyor bana kafede otururken çıkarır atarım masaya etraftan sağdan soldan bakan ilk önce masanın üstüne bakıyor zaten :)
Geçen i4 var çocuğun elinde i5 alcam diye konuşuyor dedim napıcaksın bak bu da aynı işi görüyo yok bu eskidi modası geçti vsvsvs adam 2 ay çalışıp kazandığı parayı verecek telefona anlamsızz..
Taksit olayına gelince taahhütlü satarlar millet faturalıya döner bu sefer de bu döngü hiç bi zaman bitmez

yusufcan_k
27-01-2014, 11:21
bence mantıklı bir karar adamın elinde iphone 5 var 5s var yada ortalama 1500 2000 tl lik telefon icinde 10 tl kontor almaktan aciz mesaj atıyo beni ara diye böyle adam alsa nolur almasa nolur :)

By_HaNNibaLL
27-01-2014, 11:25
huylu huyundan vazgeçmez sen kk ile taksit yaptirmazsin olay senete döner illa ki bişey yaparlar bu kervan böyle devam eder.

MDeniz
27-01-2014, 11:25
Bugün xxx mağazaya girdim note3 fiyatı sordum kredi kartı ile 2200 tl mağaza hesabı ile 3300 tl dediler senet yok mağaza hesabı sadece ama bindirdikleri rakam çok fazla o yüzden satışlar düşmez faturaya eklerler yol çok yeterki kolaylık istesinler

İbrahim33
27-01-2014, 11:29
bence iyi oldu.taksite girip o telefonu alıp içine kontör koyamayıp sağa sola çağrı atan insanlar tanıyorum ben.çapulcu gibi gezip , zorla telefon alanlarda var.halbuki o parayla bi yazlık bide kışlık gardorabını düzer.tam anlamıyla tüketim çılgınlığı var türkiyede.

Evrenoz
27-01-2014, 11:30

siz ne düşünüyorsunuz?

Aşırı bir düşüş beklemiyorum. Farklı ödeme araçları geliştirilecektir, senet gibi..

Bunun haricinde telefonlar iyicene operatöre bağlanacaktır, taksit ortadan kalkacak lakin "2 sene sözleşme faturaya x lira ek" gibi seçenekler daha fazla karşımıza çıkacaktır.

Taksidin ortadan kalkması ise tamamen saçmalık.. Ekonomiyi ya da bireyin ekonomisini düşünüyorsan; adama maaşı oranında limit koy, nasıl harcamak istiyorsa harcasın. Sana ne? 1000 liraya tek çekim y malı almak yerine 1000 liraya 12 taksit z malı almak arasında ne fark var? Hadi onu da geçtim 1000 liraya 9 taksit televizyon almak ile 1000 liraya 9 taksit telefon almak arasında ne fark var? Adam telefon alıp içine kontür koyamıyorsa sana ne, bana ne? HD TV alıp HD yayın alacak abonelik ücretini ödeyemiyor diye televizyon da mı yasaklanacak..

Bilgisayar da bu kapsamda bildiğim kadarıyla.. Herhangi bir şirkete bağlı çalışmayan grafiker, mimar 3-5 bin liralık MAC cihazları neden cash almak zorunda kalsın? Kartında limit varsa nasıl harcayacağından size ne?

Manasız bir uygulama, esnafın canına okuyacak sadece.. Ger çekilir diye düşünüyorum.......

1.8 turbo
27-01-2014, 11:31
2005 yılından berı kredı kartına elımı surmedım kafam cok rahat. kredı kartı bas belasından baska bır sey degıl

khan
27-01-2014, 11:39
mevzu telefon mevzu degil, bazi tefeciler bildiginiz gibi telefoncu ve kuyumcu adi altinda karttan taksitli para cekip komisyon karsiligi nakit para veriyordu, once telefon sonra kuyumcularda karta taksit olayi bu yuzden kalkacak:)

220T
27-01-2014, 11:40
Dış ticaret açığı yaratan ürünlerin karşısına,aynı kalitede yerli ürün çıkartamadıktan sonra bu gibi düzenlemelerin faydası olmaz.

Emre Akçay
27-01-2014, 12:16
Dün 5s aldım kampanyadan. Satan arkadaş Şubat 1'den itibaren taksit olmayacak dedi. Alternatif çözüm var mı dedim. Fiyatı yukarı çekip, senet usulü olabilir, çalışma yapıyorlar dedi.

onursumer
27-01-2014, 12:22
alternatif çok fiyatı yukarı çekmeye gerek yok ama bu durumdan fazla kar elde etmeye çalışan illaki olucak

şuan zaten dosya masrafsız,faizsiz 12 ay kredi çıkartabiliyoruz anında haliyle kredi kartına gerek yok taksit için

net bilgi gelmesede bu kanunda işin en kotu kısmı telekominikasyon kısmına 3g modemli laptoplarında giriyor olması eğer bir düzenleme gelmezse pc kısmındada sıkıntı yaşıcaz gibi gozukuyor

en çok ufak esnaf etkilenicek sokak arası cep telefonu satan ticaretini yapan birçok yer kapanıcak diye düşünüyorum

büyükler zaten herzaman yolunu bulur

mert_can 41
27-01-2014, 12:24
Evrenöz abiye sonuna kadar katılıyorum esnafın yarısından çoğu kredi kartıyla döne biliyo bu kısıtlandığı zaman çok kişi batıcak iflas edicek şöyle örnek verim dükkanımın yan komşusu adam işi teksil olduğu için günlük bir kazancı olmuyo dükkanı açıyo eletirik faturası geliyo 700 tl bu adam ışıkları yakmak zorunda müşterinin dikkatini çekmesi için müşteri karanlık dükkana girmek istemez mecbur elinde nakit olmadığı için kartına yönelip açtırabiliyo bir çok kişi böyle ayakta durabiliyo milletin kartına kısıtlama taksit azaltması getirirsen oda harcamasını kısar ve benim gibi küçük esnaf batar birde daha önce denilmiş geliri dar elinde iphone 5 diye fakir insanın da kullanmaya hakkıdır bence kısacası bende yanlış buluyorum aksine çok esnaf batacak allah sonumuzu hayır etsin

slowmotion
27-01-2014, 12:26
Dün 5s aldım kampanyadan. Satan arkadaş Şubat 1'den itibaren taksit olmayacak dedi. Alternatif çözüm var mı dedim. Fiyatı yukarı çekip, senet usulü olabilir, çalışma yapıyorlar dedi.

aynen bizde kardeşe 5s aldık. inanılmaz kuyruk var telefon ve fotoğraf makineleri satışında. çoğu yerde stok yok. banada senetli satışa geçileceği söylendi...

bason
27-01-2014, 12:34
Herkesin hakkıdır, adamın ilgisi vardır teknolojiye almak ister. Yanlış olan bu değil bence. Ya fiyatlar çok yüksek ya da insanların asgari geçim miktarının altın da yaşamak durumunda olmasında sıkıntı var. İnsanlar bir şekil de hayatta kalmaya çalışıyor, fakat bunu hayat standardından kısarak yapmak istemiyor. Herkesi kendimiz gibi sanmayalım. Bu yüzden yüksek taksit miktarları çıkıyordu ortaya. Hele ki ekonominin ve dövizin bu hale geldiği bir ortamda bunu yapmak yerine farklı önlemler alıp, en azından toplumun belli bir süre dikkatli davranması teşfik edilebilirdi.

ferroo
27-01-2014, 12:38
2005 yılından berı kredı kartına elımı surmedım kafam cok rahat. kredı kartı bas belasından baska bır sey degıl

aynen harfiyen katılıyorum

Berkan
27-01-2014, 12:39
abi fakirin-zenginin hakkıdır diye bişeymi var .mevzu gosteris meraklısı olmakda ve g.tünün deligini bilmemekle. abartırsak ayranı yok içmeye tahtrevanla gider ....

mesela kim istemez ferrariye binmek ? ama binemiyo. kim tecavüz ediyor ozaman senin benim ferrariye binme hakkıma versinler hakkımızı :)

bason
27-01-2014, 12:41
Yaşım 27 hiç kredi kartım olmadı. :) Geçen yıla kadar bizde 5 sene kadar kredi kartı kullanımını bırakmıştık. Bazen gerekli de olabiliyor. Düşük limitli bir kredi kartı aldık arada kullanıyoruz. :(

Mutu
27-01-2014, 12:45
Evkur ve türevi marketlerin kar marajı baya yükselir gibi. ***** 24 aya kadar senet yapıyorlar :)

bason
27-01-2014, 12:50
abi fakirin-zenginin hakkıdır diye bişeymi var .mevzu gosteris meraklısı olmakda ve g.tünün deligini bilmemekle abartırsak ayranı yok içmeye tahtrevanla gider ....

mesela kim istemez ferrariye binmek ? ama binemiyo. kim tecavüz ediyor ozaman senin benim ferrariye binme hakkıma versinler hakkımızı :)

Bahsettiğin ne kadar uç bir nokta olduğunun farkındasın herhalde. :) Örneğe bak Ferrari. :D Bu sitede ben de dahil belki de sende dahil, bir çok kişi araba alacağız diye elinde olmayan bir miktar ile araba alıyor. 20 bine - 15 bine vs Neden o telefonu aldın diye kimseyi suçlayamazsın. Yapılan şey mantıklı mıdır bu tartışılırda yok gösterişmiş falan filan bundan sana ne der adam geçer. Para benim, borç benim. Ödeyemez ise kendi bileceği iş. Bilinçli bir tüketim toplumu muyuz? Hayır. Senin mesela hiç bir fuzuli harcaman yok değil mi? Bu sana öyle gelir çünkü farkında olamazsın. İnsanlar için bazı şeyler vaz geçilmez olabilir. Dediğin hesaba göre haftasonu ayda 2 kere eğlenmeye gittiğinde de kasada hangi kredi kartından çektirsem diyen insan da çok. O zaman eğlenceyede gitmeyelim herkes evde otursun hareketsizlikten ölelim. Sadece telefon üzerinden gidip de e insanlar almasın demek çok basit duruyorda işin aslı bence öyle değil.

HaKo
27-01-2014, 12:56
Herkesin hakkıdır, adamın ilgisi vardır teknolojiye almak ister. Yanlış olan bu değil bence. Ya fiyatlar çok yüksek ya da insanların asgari geçim miktarının altın da yaşamak durumunda olmasında sıkıntı var. İnsanlar bir şekil de hayatta kalmaya çalışıyor, fakat bunu hayat standardından kısarak yapmak istemiyor. Herkesi kendimiz gibi sanmayalım. Bu yüzden yüksek taksit miktarları çıkıyordu ortaya. Hele ki ekonominin ve dövizin bu hale geldiği bir ortamda bunu yapmak yerine farklı önlemler alıp, en azından toplumun belli bir süre dikkatli davranması teşfik edilebilirdi.

Benimde egzotic supersportlara ilgim var standardımdan kısmayım gidip bitane 458 italia çekiym altıma taksidini öder garajda birbirimize bakarız. Söylediğin şeyin mantığı var mı ? Gelir meselesi ayrı tabii ki adaletsizlik var ama şu an durum bu kimse ilgisi ve keyfine göre standartlarını belirlemiyor bütçesine göre belirliyor.

hondafit
27-01-2014, 13:01
apple mağazasında çalışıyorum bence insanlar ne yapar ne eder alır o pahalı telefoları ....taksit olmadığı için insnalar ihtiyaç kredilerine yönelecek kredi patlaması yaşanacak bence.Birde ikinci el telefon satan yerler eskısı gıbı revaçta olacak
telefon fiyatlarının düşeceğini sanmıyorum

Ertan Ömür
27-01-2014, 13:02
Çıktığı günden bu yana cep telefonu kullanmıyorum ve gayet mutluyum :icon_tup:.

turbo16
27-01-2014, 13:03
Benimde egzotic supersportlara ilgim var standardımdan kısmayım gidip bitane 458 italia çekiym altıma taksidini öder garajda birbirimize bakarız. Söylediğin şeyin mantığı var mı ? Gelir meselesi ayrı tabii ki adaletsizlik var ama şu an durum bu kimse ilgisi ve keyfine göre standartlarını belirlemiyor bütçesine göre belirliyor.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

pcvirus
27-01-2014, 13:03
bu iş sonunda tamamen telefon operatörlerinin eline geçecektir

Berkan
27-01-2014, 13:05
Bahsettiğin ne kadar uç bir nokta olduğunun farkındasın herhalde. :) Örneğe bak Ferrari. :D Bu sitede ben de dahil belki de sende dahil, bir çok kişi araba alacağız diye elinde olmayan bir miktar ile araba alıyor. 20 bine - 15 bine vs Neden o telefonu aldın diye kimseyi suçlayamazsın. Yapılan şey mantıklı mıdır bu tartışılırda yok gösterişmiş falan filan bundan sana ne der adam geçer. Para benim, borç benim. Ödeyemez ise kendi bileceği iş. Bilinçli bir tüketim toplumu muyuz? Hayır. Senin mesela hiç bir fuzuli harcaman yok değil mi? Bu sana öyle gelir çünkü farkında olamazsın. İnsanlar için bazı şeyler vaz geçilmez olabilir. Dediğin hesaba göre haftasonu ayda 2 kere eğlenmeye gittiğinde de kasada hangi kredi kartından çektirsem diyen insan da çok. O zaman eğlenceyede gitmeyelim herkes evde otursun hareketsizlikten ölelim. Sadece telefon üzerinden gidip de e insanlar almasın demek çok basit duruyorda işin aslı bence öyle değil.

dedigimi anlamamıssın ki bak hako'da aynısını demiş bahsetmek istedigimin baska tarzda acıklanmısı

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 13:05

ohhh ertan reyiz gelmiş :D

Emre Akçay
27-01-2014, 13:07
aynen bizde kardeşe 5s aldık. inanılmaz kuyruk var telefon ve fotoğraf makineleri satışında. çoğu yerde stok yok. banada senetli satışa geçileceği söylendi...

500 adet stok geldi dedi 3 gün olmuş geleli. Dün aldım ben 6 tane kalmış. Herkes 5S inceliyor, alıyordu. Garip vala ya.

Eren G.
27-01-2014, 13:09
iyi oldu adamın yemeye ekmeği yok cebinde son model cep telefonu, herkes bütçesi kadarını alsın.

ama telefoncular senetle satışlarımız başlamıştır vb gibi yazılar asmışlar hep, piyasada insanların canı çok yanar bu senet olayı yüzünden. evkur evdiz vb gibi zaten senet satışı olan yerlere gün doğdu faiz üstüne faiz koyarlar artık

Adamın cebinde 5 tane k.kartı üc kere icraya gitmiş borçları kara listede adam, hala kalkmış diyor ki iphone 5 alıcam eeee ? Ama evkurdan 36 ay taksitle.. Kaç para toplamda 2800 3000 lira. En ufak acıyorsam şu evkurdan böyle alışveriş yapanlara ne olayım. Ha kimi var k.kartı kullanmak istemiyor bankayla uğraşmak istemiyor/kullanmıyor o mecburen kullanıyor bu tip fırsatçı adileri onlara diyecek bir şey yok.

coastguard
27-01-2014, 13:19
Ya abi şu fakir bir şey sahibi olmasın anlayışına tilt oluyorum !

He veriyorsa'da kendi ödüyor/ödüyemiyor sizene ?

Madem taksitle telefon almıyorsunuz , bu yasa da size giren çıkan yok ? Neden o değerli parmaklarınızı yorup post kasıyorsunuz!

Bırakın adamın cebinde 5 kredi kartı olsun maaşının 10 katı olsun adam ödeyemeyince abeyy ne olur yardım et mi diyor?

Sallayın ayrıntılara takılmayın siz yinede peşin paranızla bile olsa şu aralar hiç açılmayın dursun kenarda sonuçta bu aralar her an hüloooooooo olabilir.

bason
27-01-2014, 13:22

Kredi kartınla 458 alabiliyorsan al tabi ki. Taksit konusun da sıkıntısı yok telefonlar için geçerli. Haklısın. Bla bla... Entellektüel olmak için farklı modellere ilgini arttırmalısın. Tesla coupe filan da bakabilirsin teşfik vardır belki.

Daha ulaşılabilir kaidelerden bahsetsen oturup konuşacağız ama ben diyorum HTC ONE, sen diyorsun 458. Biri 500 euro civarın da yanılmıyorsam, diğeri 400.000. He öyle öyle. Nasıl anlamak istersen anlayabilirsin bu da senin kredi kartı ile alabileceğin bir şey değil.

İnsanlar ilgisine göre standartını belirliyor işte bütçesine göre değil. Deminden beri herkes ne diyor? Adamın elinde olmayan parası ile gidip telefon alıyor demiyor muyuz? Ve ben de burada bilinçli tüketim var mı? Hayır dememiş miyim? Ben gittim aldım telefon kredi kartım ile ne yapacaksın? Beni yargılayan sen misin? Borcumu ödüyor muyum? Ödüyorum. Belki başka bir şeyden kıstım bütçemi ayarladım, istedim ve aldım. Ödeyemezsem cezamı çekerim. Şu anda ki durum keyfine göre harcama yapmak ve gelinen sonuç ile ilgili. Öyle bir toplum yok henüz. Bütçesine göre harcama yapabilmek zaten bankaları gerektirmez. Bankalar da bunu istemez adamlar para kazanamaz. Kredi kartı alt ve orta gelirli insanlara imkanlarının dışına çıkmasını teklif eder. Bu telefon ise gider alır adam, fakat sen ferrariden bahsediyordun pardon... Bir sonra ki postu hayal eder gibiyim. Sana iyi günler.

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 13:22

Madem taksitle telefon almıyorsunuz , bu yasa da size giren çıkan yok ? Neden o değerli parmaklarınızı yorup post kasıyorsunuz!

Bırakın adamın cebinde 5 kredi kartı olsun maaşının 10 katı olsun adam ödeyemeyince abeyy ne olur yardım et mi diyor?

Sallayın ayrıntılara takılmayın siz yinede peşin paranızla bile olsa şu aralar hiç açılmayın dursun kenarda sonuçta bu aralar her an hüloooooooo olabilir.

Doğru söze ne denir. :icon_tup:

Mutu
27-01-2014, 13:23
Başkasının ne aldığı beni hiç ilgilendirmedi. Borcunu ben ödemiyeceğimden, ceremesini ben çekmeyeceğimden ötürü olsa gerek.
Ülke ekonomisi olarak bakacaksak bin tl maaşı olana 20bin lira ihtiyaç kredisi veren kredi sistemini incelemek lazım bence önce, tek soru sormadan çekilebilinen nakit avanslara, ailesinin verdiği dışında geliri olmayan öğrencilere devletin bankaları dahil verilen kredi kartlarına ya da öğrenimi başladığında kredi verip, okuldan çıktığında 2 haneli şekilde öğrencilerin borçlu olmasını sağlayan sisteme. Böyle uzar gider bu :)

Sadece kredi alan öğrencilerin borçlarını saysak sanırım baya büyük bir oranı oluşturur borçlular listesinde.

ahmet_xy
27-01-2014, 13:25
ayakkabı kutularındaki paralar, yolsuzluklarla heba edilen paralar devletin kasasında dursaydı, asgari ücret çok rahat 1500 lira olurdu. misal ali ağaoğlu denen sonradan görme hırbo, çalıştırdığı ameleye 100 lira zam yapmamak için uğraşır, ama rolls royce otomobile 1 trilyonu gözünü kırpmadan verir..

Ertan Ömür
27-01-2014, 13:27
ohhh ertan reyiz gelmiş :D
Vallahi kim olduğunu çıkartamadım :D.

HaKo
27-01-2014, 13:30
Kredi kartınla 458 alabiliyorsan al tabi ki. Taksit konusun da sıkıntısı yok telefonlar için geçerli. Haklısın. Bla bla... Entellektüel olmak için farklı modellere ilgini arttırmalısın. Tesla coupe filan da bakabilirsin teşfik vardır belki.

Daha ulaşılabilir kaidelerden bahsetsen oturup konuşacağız ama ben diyorum HTC ONE, sen diyorsun 458. Biri 500 euro civarın da yanılmıyorsam, diğeri 400.000. He öyle öyle. Nasıl anlamak istersen anlayabilirsin bu da senin kredi kartı ile alabileceğin bir şey değil.

İnsanlar ilgisine göre standartını belirliyor işte bütçesine göre değil. Deminden beri herkes ne diyor? Adamın elinde olmayan parası ile gidip telefon alıyor demiyor muyuz? Ve ben de burada bilinçli tüketim var mı? Hayır dememiş miyim? Ben gittim aldım telefon kredi kartım ile ne yapacaksın? Beni yargılayan sen misin? Borcumu ödüyor muyum? Ödüyorum. Belki başka bir şeyden kıstım bütçemi ayarladım, istedim ve aldım. Ödeyemezsem cezamı çekerim. Şu anda ki durum keyfine göre harcama yapmak ve gelinen sonuç ile ilgili. Öyle bir toplum yok henüz. Bütçesine göre harcama yapabilmek zaten bankaları gerektirmez. Bankalar da bunu istemez adamlar para kazanamaz. Kredi kartı alt ve orta gelirli insanlara imkanlarının dışına çıkmasını teklif eder. Bu telefon ise gider alır adam, fakat sen ferrariden bahsediyordun pardon... Bir sonra ki postu hayal eder gibiyim. Sana iyi günler.

İnsanlar ilgisine göre standartını belirliyormuş sen sanırım istanbulda değil beverly hills de yaşıyorsun ya da yaşadığını hayal eder gibisin heralde.

He çok merak ediyosan söyleyim kredi sadece kartla alınmıyor istersem gider bankadan 3-4 tane 458 parasını çekerim bi günde. kucağa oturtacak adam arıyorlar zaten ister telefon al ister ferrari. Biz paramız kadar entellektüeliz maalesef, senin dediğin kendi entellektüelitemizi kendimiz belirleyemiyoruz.

highpower
27-01-2014, 13:32

ciddimisn abi nasıl direndin sigarayı bırakmak gibi birşey bu:):)

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 13:33
Vallahi kim olduğunu çıkartamadım :D.

Abi biz seni ilgin tasarımlarından ve şu eski forumda paylaştığın videolardan tanıyoruz :D :D

tool
27-01-2014, 13:34
Kriz teget gecerken slogan neydi "alin verin ekonomiye can verin " simdi hem faizi hemde tuketimi engelliyosun ;
bu para politikasini anlayan varmi?

Berkan
27-01-2014, 13:34

sahip olmasın diyen yok ayagını yorganına gore uzatsın diyoruz

lafı sacma sapan anlamaktan vazgecin edebiyat yapma surda cok degerli klavyenden cıkanlara iyi bak kimler geldi gecti senin gibi 2005 aralıkdan beri burdayım ben post kaygımda olmadı.

agzımı actırcaksınz illa .alsın neresine sokuyosa soksun 1 degil 10 tane alsın allah daha cok versin gözümüz yok çok sukur ama onların odemsi gelince nolcak e5 ya da sahile cıkartır kendini artık..yada bitane daha kredi kartı alır onla öder dimi sonra evine haciz gelincede kurtar beni mehmet ali bey.

HaKo
27-01-2014, 13:39

lafı sacma sapan anlamaktan vazgecin edebiyat yapma surda cok degerli klavyenden cıkanlara iyi bak kimler geldi gecti senin gibi 2005 aralıkdan beri burdayım ben post kaygımda olmadı.

agzımı actırcaksınz illa .alsın neresine sokuyosa soksun 1 degil 10 tane alsın allah daha cok versin gözümüz yok çok sukur ama onların odemsi gelince nolcak e5 ya da sahile cıkartır kendini artık..yada bitane daha kredi kartı alır onla öder dimi sonra evine haciz gelincede kurtar beni mehmet ali bey.

Arkadaş dama köprüye çıkıp bağıranları atlayanları görmüyor heralde. Olayı basite indirgeyip şahsi algılamakta bizim milletin üstüne yok. İşimiz gücümüz yok milletin cebindeki paranın derdine düşücez burda oturup.

Ertan Ömür
27-01-2014, 13:40
ciddimisn abi nasıl direndin sigarayı bırakmak gibi birşey bu:):)

Ciddiyim tabi ben sigara ve içki de kullanmam. Hatta vücudumda alyansım hariç hiç bir ağırlık taşımam. Kol saati, kolye, bileklik ve bu gibi :D.

Abi biz seni ilgin tasarımlarından ve şu eski forumda paylaştığın videolardan tanıyoruz :D :D

Memnun oldum Gökhan kardeşim :D :icon_tup:.

Berkan
27-01-2014, 13:43
Arkadaş dama köprüye çıkıp bağıranları atlayanları görmüyor heralde. Olayı basite indirgeyip şahsi algılamakta bizim milletin üstüne yok. İşimiz gücümüz yok milletin cebindeki paranın derdine düşücez burda oturup.

öle deme

ben sen falan aklımın/bütcemin degil baska bişeyimin dogrultusunda hareket ediyo oyuzdende herşeyden once gelir paramı oda neymiş koyver gitsin oderiz taksitle

ayfon 5 demi almayaaaaaaaaaağ :(

Emre Ekrem
27-01-2014, 13:44
Senet sistemi geri gelir artık yada evkur tarzı yerler artar

highpower
27-01-2014, 13:46
yabancı televizyon kanallarında sürekli reklamlar çıkıyor gsm oparötörlerinin bizi seçene telefon hediye laptop hediyo şu kadar nakit hediye bizde neden hala 3000 tl ye telefon alıyoruz anlamadım taksit konusunda ise taksitin güzelliği var ama taki bütün kartların limiti sona dayanana kadar orası kısır döngünün tıkandığı nokta ardından bir tüketici kredisi patlat kartları sıfırla artık o adam bankanın kölesidir vatana millete esnafa kazandırdıkları sınırlıdır ki şuanda ülkenin yarısı böyle

Akın-S2K
27-01-2014, 13:48

Kesinlikle katılıyorum. Konuyu başından beri takip ediyorum ve okadar garip yorumlar varki , "Fakir iphone 5s almasın mı yani" noktasına bile gelmiş olay. Arkadaş , ödeyecek durumu yok ise almasın. Çünkü bankaların noktası bu zaten , onlarda bekliyorki bir gerizekalı gelsin , kredi kartı ile ödeyemiyeceği şeyi alsın bende artık ömrü boyunca ona suni tenefüs yapayım. Bu tarz tuzaklara zaten bir biz düşüyoruz bende anlam veremiyorum.

Yurtdışına bir gidip bakın ben telefonu çıkarttığımda adam ufo görmüş gibi oluyor. 5-6 yıllık blackberry kullanıyor. Diyorum neden almıyorsun , ne gerek var abi şirket vermiş işte gittiği yere kadar kullanırız diyor. Ki bu adam çok rahat çıkıp istediği telefonu alacak bir adam.

Bir bizde var bu limitine kadar en iyisine sahip olma isteği.

ido
27-01-2014, 13:54
bi yandan evet iyi olcak ama senet sistemine gecılcek fıyat baya yukselcek , ben sahsen su an
5s nakıt 2100 - kk 2150 10 taksit - 2300/24 taksitte satıyorum. senetlı hesapta 2700/12 diyorum subat ıtıbarııyle dahad yukselcek bu fiyat heryerde ama mutlaka yıne bıseyler bulunurr ..

spree1903
27-01-2014, 13:55
Benim takildigim nokta ortalama 1000 tl civari maas alan adam neden 1000 liralik tel kullaniyor gorusu var cogunlukta.simdi bu insan 1000 liralik yerine. 300 liralikta alsa maasinin 3 de 1 gidiyor.zengin kullanir ama fakir kullanamaz degil mi arkadasim.teknolojiden herkesin yararlanma hakki var.bu ulkeyi ayakta tutan asgari ucrete 12 saat calisan insanlardir.

krscan
27-01-2014, 13:57
Kimse yanlıs anlamasın bana göre iyi oldu adamın g.tüne giyecek donu yok cebinde son model telefon. Piyasa'ya arkadasına eşine dostuna her yere borcu var ama o telefonun yenisi cıkınca hemen alıyor. Artık kimse borcunu iplemiyor. Adam sabahlara kadar alemde patlatıyo kredi kartını sabah oluyor cepte simit alacak para yok. Ay sonunu getiremiyor. Bence çok geç kalındı daha öncesinde yapılmalıydı.

SerkanYazgan.
27-01-2014, 14:05
Bundan 3 sene önce hayatımın hatasını yaparak bir iphone 4 aldım ve telefon 1 ayın içinde paramparça oldu. Nakit almıştım masraf çok çıkınca yaptırmadım. Şuan bb var ve çok memnunum. Almayı düşündüğüm bir telefon var oda gm discovery. Çünkü hem ucuz hem de gayet kullanışlı Fiyat/performans telefonu. Gm2 nin çıkmasını bekliyorum.

Ülkemizin insanları malesef F/P ye değil sadece fiyata odaklı, gösteriş amaçlı telefon alıyorlar. Sırf telefon modasına uymak için kredi kartı alan tanıdıklarım var, adamın hiçbir geliri yok ama telefon alıyor. Geçenlerde sordum neden bu kadar pahalı telefon aldın diye ve verdiği cevap çok manidardı.
-"Eskisi kadar gezmem, içmem, yemem yine de öderim bu taksitleri" dedi.
Resmen sistemin kölesi olmuşsun bsg dedim! :D

mert_can 41
27-01-2014, 14:06

Abi yanlış anlamayın da köprüye çıkıp atlayanlar yine olucak bir şey değişmiceki senet sistemi geri gelicek eski sisteme geri dönülcek ve şimdikinden daha kötüye dönülcek kısıtlama getirince o adam almıcak diye bir şey yoki yine alıcak bu sefer ödeyemezse ya hacizle alıcaklar yada şimdi yazmak istemiyorum ama eskiden bu işi yapanlar vardı ödeyemezsen canını almaya kadar gidiyolardı onlara düşücek tahsil etmek benim tüm korkumda bunlar

highpower
27-01-2014, 14:06
ev araba bilgisayar televizyon gibi şeylerde taksiti pek yadırgamıyorum ama bir cep telefonunu bile ki çok ekstrem birşey değil sadece ucuzu ile pahalısı arasındaki fark interneti v.s özelliği var 12 taksit olmazsa alamayacak durumda insanlar varsa gelir dağılımında ciddi sorun var demektir
kişi başı hesaplanan milli gelire göre tek maaşıyla zorlanmadan alması gerekiyor insanların bu telefonu nakit almaya gücü yetse kimse taksite girmez diye düşünüyorum zenginide fakiride yanlışmı düşünüyorum?

Emre Akçay
27-01-2014, 14:07
Reklam gibi olmasın ama internetten satmaya başlamışlar bile. 1.000 lira üstüne koymuş adam.

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-cep-telefonu-modeller-kartsiz-24-ay-taksitli-pesinatsiz-iphone-5s-ambalajli-sifir-147676313/detay)

aTaBeY
27-01-2014, 14:16
Problem değil çoğu telefoncu eş dost post makinası alır ordan taksitli çeker yan dükkandan başka bir iş yapan arkadaşından çeker vs. vs. bizim türk milleti her türlü o telefonu satar taksitli. Yöntemini bulur

HaKo
27-01-2014, 14:24
Abi yanlış anlamayın da köprüye çıkıp atlayanlar yine olucak bir şey değişmiceki senet sistemi geri gelicek eski sisteme geri dönülcek ve şimdikinden daha kötüye dönülcek kısıtlama getirince o adam almıcak diye bir şey yoki yine alıcak bu sefer ödeyemezse ya hacizle alıcaklar yada şimdi yazmak istemiyorum ama eskiden bu işi yapanlar vardı ödeyemezsen canını almaya kadar gidiyolardı onlara düşücek tahsil etmek benim tüm korkumda bunlar

kardeşim zaten konu saptı arkadaşlar saolsun sistemi tartışmıyorduk orda, dediğin gibi çok değişen olmayacak çünkü sistemi değil kafaları zihniyeti değiştirmek lazım.

burkaykalyon
27-01-2014, 14:41
Taksit olayı bittikten sonra Türkiye teknoloji çöplüğüne döner. Örnek verecek olursak; 250 liraya çakma IP5, 150 liraya Samsung Galaxy S4 çok görürüz. Saçma saçma telefonlar çıkacaktır piyasaya ve milletimiz sadece görüntü olsun diye o çakma telefonlardan zibinle alır.

Hiç bir teste tabi tutulmayan, sistemi düzgün olmayan çakma Çin menşeili telefonlar gelmiştir bile.

He karar doğru mu bence doğru. Millet olarak genetiğimiz değişmeden bu teknoloji sevdasından vazgeçmeyiz. Siz rahat olun.

coastguard
27-01-2014, 14:47

05 ten beri burda olman bişeyi değiştirmez şu konuştuğun saçmalık birilerinin paralarına hayatlarına bu kadar takılmayın küçük faktörlerdir bunlar hayatta.
Şunu unutma bankacılık sistemi düzenli ödeme yapan müşteriyi hiç ama hiç sevmez!

Sen hani bu gün 0.89 dan başlayan faizlerle ev,araba,ihtiyaç kredisi alabiliyorsan bunun tek nedeni hayvan gibi bankaların para kazanmasıdır bunu unutma,
Birileri ödeyemeyecek patlayacak banka 1k paraya bir ayda 150 lira faiz alacak bankanın işine gelecek bankaların kimselerin dandik buzdolabına ihtiyacı yok .

ayrıca hangi karı sana dediyse ben aleme kredi kartından düştüm seni yemiş haberin olsun .

Sen bu sistemle kimseyi yola getiremezsin Trde yön evkur vb gibi firmalar olduğu sürece adam oradan alacak bir şeyi bitirmiyorsun ki bu yasayla tamamen boşa konuşuyorsun. Zaten kredi kartı olmayan adam, patlayan kesim evkur vs alıyordu şimdi kredi kartı olan kesimi de oraya yönledirecek !

kimseye öğretemezsin ayağını yorganına göre uzatmasını! Canları yana yana öğrenecek! Bizim milletimiz daha yeniliğe teknolojiye doymadı bunu öğrenmeleri için daha bir 10 seneleri var kimse gidipte yaaa yurt dışında adamın elinde 3310 var demesin oradaki kafalar farklı bizim o adamın hayat standartlarına kafasına ulaşmamıza daha çok var.

İktisat diye bir şey bu memlekette yok! senin ayağını yorganına göre uzat dediğin şey iktisat ! Bizim devletimizde bilmiyor vatandaşımızda, sen neyi yasaklarsan yasakla illakı bulacaklardır bir yolunu.

c20let
27-01-2014, 14:51
Çokta dertti o son model telefon almış boğazına kadar borca batmış. Adam kendini kontrol edemiyorsa devletin dayatmasıyla mı kontrol edecek. Bence devletin üzerimizde bu tarz bir kısıtlama yapması doğru değil. Her insan kendinden sorumludur. İsteyen 1000 lira maaşla 2500 liralık telefon kullanır. Ben 4 yıllık ilk dokunmatiklerden bi telefon kullanıyorum her işimi de görüyor.

ghibli06
27-01-2014, 14:52
olay fakir-zengin edebiyatına dönmüş gereksiz bir şekilde... ben olayı bütçene göre ayağını uzat olarak yorumluyorum, adamın parası i5 almaya yetmiyorsa almayacak bunun nesi anlaşılamıyor? o adam keyfinden 24 ay taksitle almıyor o telefonu, adamın parası yok parası... telekomünikasyon özgürlüğü engellenemez elbette ama amaç konuşmak mesaj çekmek hatta internete girmek ise 150 liralık telefon da aynı işi görüyor, lütfen olayı dramatize etmeyin...

Kredi kartlarında ipin ucu çoktan kaçırıldı, Kızılay meydanında imza karşılığı kredi kartı dağıtıldığı günleri de gördük, eve istemeden kredi kartı da geldi, aradık 'istemiyorsanız kullanmayın, kullanınca aktif oluyor' bile dediler... insanoğlu bu, canı elbet olmayan şeyleri çekiyor... ama kredi kartı bir ödeme şeklidir, paranı olduğundan daha fazla yapmaz... geçenlerde memurlar üzerinde bir araştırma vardı, borçlu sayısı %90 a yaklaşmış, ödeyemeyenler ise %30... geçinemeyip borçlanma ayrıdır, cebine i5 çocuğuna i4, eve 60inch LED TV alıp sonra da ödeme güçlüğü çekmek ayrıdır, sitede bu konuyu okuyanların bu ayrımı yapabileceğini umuyorum...

HaKo
27-01-2014, 15:01
olay fakir-zengin edebiyatına dönmüş gereksiz bir şekilde... ben olayı bütçene göre ayağını uzat olarak yorumluyorum, adamın parası i5 almaya yetmiyorsa almayacak bunun nesi anlaşılamıyor? o adam keyfinden 24 ay taksitle almıyor o telefonu, adamın parası yok parası... telekomünikasyon özgürlüğü engellenemez elbette ama amaç konuşmak mesaj çekmek hatta internete girmek ise 150 liralık telefon da aynı işi görüyor, lütfen olayı dramatize etmeyin...

Kredi kartlarında ipin ucu çoktan kaçırıldı, Kızılay meydanında imza karşılığı kredi kartı dağıtıldığı günleri de gördük, eve istemeden kredi kartı da geldi, aradık 'istemiyorsanız kullanmayın, kullanınca aktif oluyor' bile dediler... insanoğlu bu, canı elbet olmayan şeyleri çekiyor... ama kredi kartı bir ödeme şeklidir, paranı olduğundan daha fazla yapmaz... geçenlerde memurlar üzerinde bir araştırma vardı, borçlu sayısı %90 a yaklaşmış, ödeyemeyenler ise %30... geçinemeyip borçlanma ayrıdır, cebine i5 çocuğuna i4, eve 60inch LED TV alıp sonra da ödeme güçlüğü çekmek ayrıdır, sitede bu konuyu okuyanların bu ayrımı yapabileceğini umuyorum...

agzına sağlık abi.

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 15:04
İşçi hakettiği maaşı alamıyor ama herkesin hakedebileceği telefonu taksitle alıyor diye suçlu öyle mi ?

Devlet'in saçma dayatmalarından sadece birisi.
Başbakan'ın oğlu yakında evkur'u filan satın alırsa şaşırmayın.

Ayrıca kredi kartı doğru ve bilinçli kullanıldığında gayet mantıklı bir araçtır.

SerkanYazgan.
27-01-2014, 15:12
İşçi hakettiği maaşı alamıyor ama herkesin hakedebileceği telefonu taksitle alıyor diye suçlu öyle mi ?

Ayrıca kredi kartı doğru ve bilinçli kullanıldığında gayet mantıklı bir araçtır.

Hocam kendiniz yazmışsınız " kredi kartı doğru ve bilinçli kullanıldığında gayet mantıklı bir araçtır." diye. İşte olayın özü bu, devletin saçma dayatması değil. Bilinçsiz kullanıcılar %80 %90 lara varıyorsa geriye kalan bilinçli kullanıcıların inanın hiçbir önemi yoktur. Devlet önce kendini sonra halkını düşünür, onları zora sokmak istemez. İcra dairelerinde 3-5 milyon icralık dosya var, devlet bir şekilde bunun önünü kesmek istiyor. Banka affetmez, söke söke alır. Taksitle telefon almak suç değildir ama bu taksit işi çığrından çıktıysa önü kesilmek zorundadır.Arabalarda da aynı şey geçerli. Adamın evinde buzdolabı yok krediyle araba veriyorlar diye gidip alıyor ve arabaya bi süre sonra banka tarafından el konuluyor. Bu şekilde binlerce örnek var.

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 15:15
Hocam kendiniz yazmışsınız " kredi kartı doğru ve bilinçli kullanıldığında gayet mantıklı bir araçtır." diye. İşte olayın özü bu, devletin saçma dayatması değil. Bilinçsiz kullanıcılar %80 %90 lara varıyorsa geriye kalan bilinçli kullanıcıların inanın hiçbir önemi yoktur. Devlet önce kendini sonra halkını düşünür, onları zora sokmak istemez. İcra dairelerinde 3-5 milyon icralık dosya var, devlet bir şekilde bunun önünü kesmek istiyor. Banka affetmez, söke söke alır. Taksitle telefon almak suç değildir ama bu taksit işi çığrından çıktıysa önü kesilmek zorundadır.Arabalarda da aynı şey geçerli. Adamın evinde buzdolabı yok krediyle araba veriyorlar diye gidip alıyor ve arabaya bi süre sonra banka tarafından el konuluyor. Bu şekilde binlerce örnek var.

Bunun yerine asgari ücreti yükseltip banka faizlerini düşürse olmuyor mu ?

Neyse tartışma devlet otoritesine dönüyor. :)

ersandeniz
27-01-2014, 15:19
hakettiği maaşı alamaması ayrı bir konu, işçi çıkar verdiğim emeğe hakettiğim maaşı alamıyorum der, işveren çıkar işçim verdiğim maaş karşılığı hakettiğim emeği alamıyorum der, bu bütün dünyada süren çok eski bir tartışmadır, çözümü yoktur..
önemli olan bütçesini ona göre yapabilmesi, teknolojiye ilgisi olabilir, ona göre başka yerlerden kısıntı yapar, öder, ama bizde adam onu da yapmıyor, o kredi kartından o kredi kartına aktarıp duruyor borcunu..

kredi&kredi kartı gibi araçların ne kadar bilinçli kullanıldığının göstergesi:
https://esatis.uyap.gov.tr/esatis/index.html

bu arada bu uygulamanın cari açık, tüketimi frenleme gibi amaçları olsa da, biraz da sistemden gizli olarak kredi kartı borcu taksitlendirenleri engelleme amacı var, maillerinizin spam klasörüne hergün en az 1-2 tane düşer o tarz mailler..

mr.korhan
27-01-2014, 15:20
yalnız bu tasarı , Halkın alım gücünü de tamamen kesmeye daha yakın. şahsi fikrim örneğin 1500 lira ile çalışan bekar bir adam pekala bir sene içinde i5 alabilir 2000 lira verebilir, zira yıllık kazancı bu adamın 18000 , bunun %10 küsürünü teknolojik bir cihaza verebilir kullanabilir. bunun mesela önüne geçmiş olunuyor, bence taksiti kaldırmak yerine belirli limitlere göre taksit düzenlenmeliydi, örneğin 1000 altına taksit yok, yada 2 taksit, 1000 üstüne max 6 diyebilirlerdi inanın hitap ettiği scala genişlerdi.

ilker_yusuf
27-01-2014, 15:20
Telekom ürünlerinde taksit kalktı. Bunun en büyük nedeni telekom ve kuyumculuk sektöründe taksitli satışların çoğunun borç kırdırma üzerine yapılmasından dolayı. bir nevi yasal dayanaklarla tüketicinin kartındaki borcu belirli bir komisyon karşılığı kırdararak bu ticaretten bankanın zararlı çıkmasını sağlaması ile sonuçlanıyordu. Bu nedenlede özellikle bu iki sektöre taksit sınırlaması getirildi.

ghibli06
27-01-2014, 15:21

hocam pardon da, hiç Amerika'ya gittin mi? adamlar arabamıza takoz olarak koymayacağımız telefonları kullanıyorlar, onların da hakkı değil mi? adam ne iş yapıyor mesela? bildiğin tesisatçı, USA maaşı yaklaşık 4.600 USD evet yanlış okumadınız... ama adam o parayla bile önceliklerini evi-ailesi-işi-çocuklarının eğitimi vs diye ayırmış durumda... zaten bunları ödediğinde elinde 3 kuruş para kalıyor, TR de de durum aslında aynı ama, herkesin cebinde 5-6 tane kart, ortalama limit 5bin tl, adam 1 senede o 30bin tl yi harcıyor zaten sonra da nasıl ödeyeceğim diyor... her ay elemanlarımın bordrolarına haciz geliyor 1/3 ünü kanunen bankaya yatırıyorum hacizden dolayı, bunlar normal şeyler mi?

limitsiz kredi kartı sahibi bir çok işadamı var, o da ne yapsın mesela gitsin bir tane veyron alsın mesela, Ağaoğlu'ndan ne eksiği var? lütfen olayı dramatize etmeyin, paran yoksa almazsın bu kadar basit, memlekette sabit telefonu unuttuk yaa, çok mu normal şeyler bunlar arkadaşlar böyle mi kalkındığımızı zannediyorsunuz?

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 15:26
hocam pardon da, hiç Amerika'ya gittin mi? adamlar arabamıza takoz olarak koymayacağımız telefonları kullanıyorlar, onların da hakkı değil mi? adam ne iş yapıyor mesela? bildiğin tesisatçı, USA maaşı yaklaşık 4.600 USD evet yanlış okumadınız... ama adam o parayla bile önceliklerini evi-ailesi-işi-çocuklarının eğitimi vs diye ayırmış durumda... zaten bunları ödediğinde elinde 3 kuruş para kalıyor, TR de de durum aslında aynı ama, herkesin cebinde 5-6 tane kart, ortalama limit 5bin tl, adam 1 senede o 30bin tl yi harcıyor zaten sonra da nasıl ödeyeceğim diyor... her ay elemanlarımın bordrolarına haciz geliyor 1/3 ünü kanunen bankaya yatırıyorum hacizden dolayı, bunlar normal şeyler mi?

limitsiz kredi kartı sahibi bir çok işadamı var, o da ne yapsın mesela gitsin bir tane veyron alsın mesela, Ağaoğlu'ndan ne eksiği var? lütfen olayı dramatize etmeyin, paran yoksa almazsın bu kadar basit, memlekette sabit telefonu unuttuk yaa, çok mu normal şeyler bunlar arkadaşlar böyle mi kalkındığımızı zannediyorsunuz?

Cevap olarak yukarıda arkadaşın yazdığı şeyden alıntı yapıyorum, okusaydınız yukarıyı bu soruyu sormazdınız bence.

kimseye öğretemezsin ayağını yorganına göre uzatmasını! Canları yana yana öğrenecek! Bizim milletimiz daha yeniliğe teknolojiye doymadı bunu öğrenmeleri için daha bir 10 seneleri var kimse gidipte yaaa yurt dışında adamın elinde 3310 var demesin oradaki kafalar farklı bizim o adamın hayat standartlarına kafasına ulaşmamıza daha çok var.

Berkan
27-01-2014, 15:28
05 ten beri burda olman bişeyi değiştirmez şu konuştuğun saçmalık birilerinin paralarına hayatlarına bu kadar takılmayın küçük faktörlerdir bunlar hayatta.
Şunu unutma bankacılık sistemi düzenli ödeme yapan müşteriyi hiç ama hiç sevmez!

Sen hani bu gün 0.89 dan başlayan faizlerle ev,araba,ihtiyaç kredisi alabiliyorsan bunun tek nedeni hayvan gibi bankaların para kazanmasıdır bunu unutma,
Birileri ödeyemeyecek patlayacak banka 1k paraya bir ayda 150 lira faiz alacak bankanın işine gelecek bankaların kimselerin dandik buzdolabına ihtiyacı yok .

ayrıca hangi karı sana dediyse ben aleme kredi kartından düştüm seni yemiş haberin olsun .

Sen bu sistemle kimseyi yola getiremezsin Trde yön evkur vb gibi firmalar olduğu sürece adam oradan alacak bir şeyi bitirmiyorsun ki bu yasayla tamamen boşa konuşuyorsun. Zaten kredi kartı olmayan adam, patlayan kesim evkur vs alıyordu şimdi kredi kartı olan kesimi de oraya yönledirecek !

İktisat diye bir şey bu memlekette yok! senin ayağını yorganına göre uzat dediğin şey iktisat ! Bizim devletimizde bilmiyor vatandaşımızda, sen neyi yasaklarsan yasakla illakı bulacaklardır bir yolunu.

o ünlemleri kenara bırak basta doru dürüst yaz nereye uzatırsan uzat istersen ayagın antarkiaya gitsin ...

banka sevmiyo diye gerizekalımı koyun mu olsun toplum senin kafana göre uyarabilgidim/n kardır

kafana silahmı dayıyolar evkura gitde senet yap diye kasınıyosan gidersin yaparsın

banka gerizekalı arıyo işte agzınla soyluosun oyle olmak isteyen buyursun gitsin cok lülü

bak oku idrak et anla

senin anlayacıgn meali
diyoki kıcına don almaya paran yok içine konusmaya konturun yok hayırdır kardeş ip5'le nerden geldi

buarada: adını hatırlayamadım eline koluna saglık abi

16EC813
27-01-2014, 15:32
şuandaki sistem devlet kendi eliyle vatandaşını peşkeş çekiyo bankalara,bence olayı özeti bu şimdi de sırf şirin görünmek için halka bunu kullanıyo

ghibli06
27-01-2014, 15:33
Cevap olarak yukarıda arkadaşın yazdığı şeyden alıntı yapıyorum, okusaydınız yukarıyı bu soruyu sormazdınız bence.

peki TR de kimin o adamlar kadar sosyal güvencesi var? kusura bakmayın da 5 karta 30bin tl borcu yapınca adam 2-3 sene bütün maaşını verse yine kapatamıyor, sonra yapılandırıyor güya yine ödeyemeyince neler oluyor TR de? 2 kere bağkur SGK ödeme hastaneye bile almıyorlar burada adamı, ayrıca kart borcu şu anda askeriye-polis ve bir kaç kurumda işten atılma sebebi... hala bunları biliyorken, ben kazanmasam da alırım arkadaş kim beni engelleyebilir diyorsanız, alırsınız elbette... ama ödeme kısmında o adama kimse yardım etmez bunu bilin...

sosyal devlet olma, bu tarz konulara müdahale gerektirir, ilkokul mezunu bile olmayan adamları kandırıp kredi kartı veren bu düzeni komple değiştirmek gerekir, sadece bu tarz eşyalardaki taksiti engellemek olmaz... ortak limit olayı da iyi oldu bence...

bir adam senede 40bin TL kazanıyorsa o kadar yaşamalı, bu dünyanın her yerinde böyle, printerdan para basıp harcamakla, KK daki artı limitten 5bin tl harcamanın ne farkı kaldı? birinde kalpazanlıktan içeri girersin diğerini ödeyemediğinde taahhütten alırlar içeri...

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 15:35
peki TR de kimin o adamlar kadar sosyal güvencesi var? kusura bakmayın da 5 karta 30bin tl borcu yapınca adam 2-3 sene bütün maaşını verse yine kapatamıyor, sonra yapılandırıyor güya yine ödeyemeyince neler oluyor TR de? 2 kere bağkur SGK ödeme hastaneye bile almıyorlar burada adamı, ayrıca kart borcu şu anda askeriye-polis ve bir kaç kurumda işten atılma sebebi... hala bunları biliyorken, ben kazanmasam da alırım arkadaş kim beni engelleyebilir diyorsanız, alırsınız elbette... ama ödeme kısmında o adama kimse yardım etmez bunu bilin...

sosyal devlet olma, bu tarz konulara müdahale gerektirir, ilkokul mezunu bile olmayan adamları kandırıp kredi kartı veren bu düzeni komple değiştirmek gerekir, sadece bu tarz eşyalardaki taksiti engellemek olmaz... ortak limit olayı da iyi oldu bence...

bir adam senede 40bin TL kazanıyorsa o kadar yaşamalı, bu dünyanın her yerinde böyle, printerdan para basıp harcamakla, KK daki artı limitten 5bin tl harcamanın ne farkı kaldı? birinde kalpazanlıktan içeri girersin diğerini ödeyemediğinde taahhütten alırlar içeri...

Nacizane görüşümü belirttim, konu amacından sapıyor. Bence devletin dayatmalarından biridir bu, hükümetin çıkarları için bu uygulama yapılıyordur vatandaşı düşündükleri için değil.

Ve bence asıl koyunluk bu dayatmalara boyun eğmektir.

Siz de elbet kendinizce haklısınızdır.

ghibli06
27-01-2014, 15:38
Nacizane görüşümü belirttim, konu amacından sapıyor. Bence devletin dayatmalarından biridir bu, hükümetin çıkarları için bu uygulama yapılıyordur vatandaşı düşündükleri için değil.

Ve bence asıl koyunluk bu dayatmalara boyun eğmektir.

Siz de elbet kendinizce haklısınızdır.

ben diyorum ki zaten bu belayı başımıza açanlarda kabahat, ama asıl koyunluk, hiç ödemeyecekmiş gibi aslında sizin değil tefecinin olan parayı harcayıp, faiziyle geri ödemek için k.çından ter akana kadar çalışmaktır... bunu ödeyemediğinde de i5 i yarı fiyattan satıp üstünü yapılandırmaktır, borç bittiğinde şükürler olsun bir daha tövbe diyip, 10 gün sonra açılan limitle i6 almaktır...

Evrenoz
27-01-2014, 15:42

Gelire göre limit verilmesini olumlu karşılıyorum..

Limit dahilindeki harcamayı ne şekilde yapacağıma karışılmasına ise sonuna kadar karşıyım.. Buradaki olay devletin verdiği şeyi nasıl harcayacağımıza karışması.. Daha önce de yazdım, 1000 lira limitim varsa gidip LCD tv aldığımda sorun olmayacak da 1000 liraya telefon aldığımda mı sorun olacak?

ghibli06
27-01-2014, 15:45
Gelire göre limit verilmesini olumlu karşılıyorum..

Limit dahilindeki harcamayı ne şekilde yapacağıma karışılmasına ise sonuna kadar karşıyım.. Buradaki olay devletin verdiği şeyi nasıl harcayacağımıza karışması.. Daha önce de yazdım, 1000 lira limitim varsa gidip LCD tv aldığımda sorun olmayacak da 1000 liraya telefon aldığımda mı sorun olacak?

hocam ben de diyorum zaten alayının taksit olayı kalkmalı... aylık geliri 2.000 tl ise toplamda 4.000 tl limiti olsun, ama ben bıktım vallahi hacizleri bankaya yatırmaktan, bakıyorum ceplerinde 2 tane akıllı telefon olan var, halkın bilinç düzeyi belli değil mi zaten 10 senedir kimleri seçtiklerinden... ama sosyal devlet olarak en azından yol göstermek zorundayız...

aqustic
27-01-2014, 15:50
Cem yılmaz'ın Fundamentals da dedigi gibi
"Bizim millet evini satar yine alır o son model telefonu:)

Evrenoz
27-01-2014, 15:51
hocam ben de diyorum zaten alayının taksit olayı kalkmalı... aylık geliri 2.000 tl ise toplamda 4.000 tl limiti olsun, ama ben bıktım vallahi hacizleri bankaya yatırmaktan, bakıyorum ceplerinde 2 tane akıllı telefon olan var, halkın bilinç düzeyi belli değil mi zaten 10 senedir kimleri seçtiklerinden... ama sosyal devlet olarak en azından yol göstermek zorundayız...

E abi adam dangalaksa, "ki dangalak" o 4000'i bir kerede harcayacak; yine haciz yine intihar.. Bunun çözümü muhtemelen bireysel değerlendirme sistemidir. Maaşına, geçmiş ödeme dengesine, kredibilitesine, evli olup olmamasına, ev geçindirip geçindirmemesine göre her birey için bir puan belirlenecek ve o puana bir katsayı atanacak. O katsayı ile maaş çarpılacak ve kredi kartları limiti belirlenecek..

Şöyle ki;

Evli bir adam 2000 TL alıyorsa, 4000 kredi kart limiti sıkıntı olabilir..

Ailesi ile oturan ve çalışan bir genç 2000 alıyorsa, 4000 limit gayet rahat ödenebilir bir limittir onun için.

Evli adam için katsayı daha düşük, ailesiyle oturan genç için daha yüksek belirlenebilir.

16EC813
27-01-2014, 15:51
ilk kredi kartını almak için hatırlayın neler yaptıgımız
maaşının yüzde 60 ı kadar limit veriliyodu ,bide almak için hertürlü garanti isteniyodu 2 kefil vs.vs

16EC813
27-01-2014, 15:54
burda en önemli olan devletin otokontrolü sırf çıkarları dogrultusunda elinden bırakması sonucudur bu durum ,yani yineliyom burda devlet baba vatandaşını korumamıştır
meseleye ben hep bu yönde bakmışımdır

ZaZy
27-01-2014, 15:55
İyi oldu. Milletin g.tünde giymeye donu yok, elinde iphone 5s geziyor.

ya tam ben yazıcaktım hocam ağzına sağlık.
Adamda Iphone var hala ödemeli atıyor, yok internettim bitti; cart oldu curt oldu

İbrahim33
27-01-2014, 15:55

yanlış anlama ama sende biraz kompleks var herhalde.hala nokia 6300 kullanan bir insan olarak söylüyorum bunu , yanlış anlama :)

GökhanAkdeniz
27-01-2014, 15:59
yanlış anlama ama sende biraz kompleks var herhalde.hala nokia 6300 kullanan bir insan olarak söylüyorum bunu , yanlış anlama :)

Çalıştığım yerde memur statüsündeyim, nakit aldığım bir iphone 5 im var, gelir düzeyim iyi çok şükür. (Küçük görmek için değil tezini çürütmek için söylüyorum)

Bu yazdıklarım aslında biraz da siyasal görüşümün getirdiği şeyler yani işçinin emekçinin hakkını savunmak.

Komplekse kapılmam için aslında hiç bir nedenim yok yani, ben sadece görüşümü belirtiyorum, bir kompleks yada çekememezlik aramanızın anlamı yok yazılanlarda.

Bu arada 6300 da sağlam telefondur. Güle güle kullan.

HaKo
27-01-2014, 16:18
ne iphone 5 miş arkadaş tefe tüfe yi de ıphone5 e göre hesaplasınlar baksana iyice statü belirtisi olmuş fakirin sesi teknoloji özgürlüğünün simgesi olmuş

SErhat.
27-01-2014, 16:32
Şahsi fikrim herkes ayağını yorganina gore uzatacak.

Paran varsa alirsin. Yoksa almazsin olur biter.

Alacak olan adam ayda 200 TL kenara koyup 9-10 ay sonra gider pesin para alir ne alacaksa o kadar ihtiyacsa.

Kendim avukatim ve inanin icra dairelerindeki dosyalarin yarisindan fazlasi bu tarz borclarin dosyalariyla dolu. Ya kredi ya da kredi karti.

4-5 kartla borc ceviren biliyorum. Merak ediyorum ne zaman gumleyecek diye..

Teknolojiyi kullanmak elbette herkesin hakki. Ama yukarda da dedigim gibi kredi kartiyla taksit yapacagina; maasindan bir kısım miktari ayirip belli sure sonunda gitsin alsin ne alacaksa.

Sokakta nufus cuzdani fotokopisini verip, imzayi attigin anda kredi karti sahibi olmak acikcasi cok da mantikli bir is degil.

He su var, bunun da pek care olacagini sanmiyorum. Senetli satisin neredeyse ruhuna fatiha okuyacaktik; bu yasa itibariyle senet yine doner gelir aramiza.

Insanlar kullanmasin demiyorum. Herkes guzeli, iyiyi yasamak ister. Ama olmayan bir parayı harcayip borclanmak yerine kenara koyup bir sure disini sıkıp almak daha mantikli bana gore.

Gercekten de uzuluyorum o dosyalardaki odenmeyen meblaglari gordukce. 400-500 tl kart borcu icin icraya dusen var memlekette..

alihan_27
27-01-2014, 16:56
Sanki zorla yaptırıyorlar alışverişi millete. Bazen bazı şeylerde kazığın dayanmasıyla öğrenilir, öğrenmeyende ya sürünüyor yada acı ama yokoluyor.
Dünyanın heryerinde bu sistem böyle işte arkadaş, senin olmayan parayla alışveriş yaparsan ya seni soyarlar ya hapse atarlar, yada kanun nizam yoksa işkence ederler, öldürürler.

Anlamıyorum biri diyorki parası yoksa harcamasın öteki diyorki paramız az bizimde almaya hakkımız yokmu. Finans-kapital icat oldu olalı bu tartışılıyor. Gına geldi arkadaş. Bu sisteme bir altenatif lazım ama sistem alternatif oluşmasına imkan vermiyor. Takas usulunemi dönelim napalım yani?

Mikrop_Ali
27-01-2014, 16:59
kuyumcular yapıyordu karta taksıt altın alıp nakıt parasını alıyodun oda kalktı sanırım.

Cimmeria
27-01-2014, 17:45
insanları eğitip bilinçlendirmek yerine bir şeyleri yasaklamak işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değildir. Çözüm de değildir ne yazık ki

Bu iktidar değilmiydi zamanında kriz olabilir krize girmemek için alışverişi kesmeyin diyen ? Şimdi ne hakla millete onu taksitle alma bunu taksitle alma diyebiliyor ?

Vatandaşını bankalardan çok korumak istiyorsan gerçekten bankaların kredi kartı faizlerini düşür hesap işletim ücretlerini düşür vs

Dünyanın hiçbir yerinde bizim bankalar kadar kar açıklayan bankalar yok neredeyse ama iş gene dönüp dolaşıp bir şeyleri yasaklamaya dayanıyor...

darkmoon
27-01-2014, 18:24
iş tüketim açlığına ve eğitimsizliğe dayanıyor.. biz bir nesil büyüklerimizin artık giymedikleri ile büyüdük ama öyle paçavra değil onlarda sıfır gibi bakarlar bize verirler bizde aynı kullanır giyer bizden sonraki küçüklerimize verirdik.. maddi durumumuz kötümüydü çok şükür değildi kimsenin değildi.. ama o zamanlar türkiyesinde hiç bir şey çöpe atılmaz sonuna kadar değerlendirilir kullanılırdı..

şimdi gelir farkı yok herkes kullan at çağını yaşıyor müsriflik hat safhada.. ve yanında gelen bir tüketim açlığı popüler medyanın yarattığı ürünler.. ve onları alma isteği arzusu bu toplumu mahvediyor.. birde gözümüzde bazı aslında değeri olmayan şeyleri ilahlaştırmaya büyütmeye olayı varki ayrı bir sorun..

5 yıl lg bir tane takoz telim vardı onu kullandım ardından mecbur kaldım internet bankaçılığı ve forex takibi yüzünden işletim sistemli bir tel almaya htc one ardından note3 aldım bunuda arıza yapana kadar götürdüğü yere kadar kullanırım yoksa memnundum lg imden işimi görüyordu.. bu telefondada bir ton özellik var ben %30 unu ancak kullanıyorum..

Kubilay
27-01-2014, 19:12
İyi oldu bence bu olay. Ortalama her sene yeni model çıkıyor, millet bağımlısı olmuş artık. 2000 liralık telefon 1 sene sonra min 700 lira zarar ettiriyor satarken. Her yıl telefon yeniliyordu millet, eskisine 700 ekle yenisini al, 700 lira telefon parası demek senelik. Kontörüydü faturasıydı dünya kadar para telefona gidiyor, yazık.

emir91
27-01-2014, 19:25
Kime ne cebimizdeki karttan yine herşeye bir burun sokma politikasının eseri kart benim Allah herkeze akıl vermiş kimse kart limitini zorla diye baskı yapmıyor ya.
Telefon muhabbetine gelince de bende 3310 var adam gitmiş 5s almış diyorsunuz ne yapsın adam fakir diye hiçbirşeye özenmesin mi hayatı boyunca sabahtan akşama çalışsın karnını doyursun sonrada ölüp gitsinmi bir köşede taksit taksit ödeyebiliyorsa alsın kullansın kime ne ?

ilker_yusuf
27-01-2014, 19:34

Aynen böyle düşünüyorum abi.

MCN21
27-01-2014, 19:46
Soyle bir durumda var bence nakit sicak paradan daha degerli birsey olamaz alisveriste ama ben gidiyorum ayni telefonu cash paraya ornek 1500 tl ye aliyorum elin adami gidip 12 gaksit yapip bilmem ne bonusu + site indirimi cart curtla 1250 liraya aliyor :) ben cebimdeki paraui vermis oluyorum adamda essek gibi indirim taksitle ama elinde olmayan parayla almis oluyor neden sadece kampanya oldu diye ... Simdi ben nakit para vermeme ragmen kaziklandigima mi yaniyim , yoksa gariban adam indirimden aldim diye sevinsede olmayan bir parayi harcadigi icin nasil oduyecegine mi yansin

onn_dear
27-01-2014, 20:04
Bu konu cok konusulur cok tartisilir fakat her sey ihtiyacta bitiyor. Hangimiz binlerce lira verdigimiz tlflarin tum ozelliklerini kullaniyoruz ? Ben huwaei akilli tlf kullaniyorum 4" ekran android on numara tlf bana gore 300 tl ye sifir kvk garantili aldim. 2 yildir mis gibi kullaniyorum ve iphoneninde s4 unde yaptigi herseyi yapiyorum. Millet reklam seviyor reklam illa 2500 tl lik tlf olacak yoksa olmaz.

S.Özeren
27-01-2014, 20:48
karışmadığınız bi taksidimiz kalmıştı amk ev kredisindede durum içler acısı hale gelcek 1 şubat itibari ile.

rebeloghy
27-01-2014, 20:54
Taksit yapılmayışı iyi keşke çok daha önce yapılsaydı , yada hiç ülkeye sokulmasaydı.. Teknoloji olarak bizden kat kat ilerdeki ülkelerde insanlar böyle meraklı değil iphone'lara.

Hayır yanlış anlaşılmasın , adam gevrekçi ama elinde iphone. Ne o susam borsasını mı takip ediyorsun esprisi çok doğru. Asgari ücretle çalışıp iphone alan o kadar çok insan var ki gerçekten yazık günah.

Akşam yemekte bi babamla konuşurken hesapladık , 2500 kişilik okuldayım. Akıllı telefonlara verilen para en azından 3-4.5 milyon tl ? Fabrika kurulur kaç kişi istihdam edilir , ihracat yapılır.. Valla yazık günah

S.Özeren
27-01-2014, 20:58
Taksit yapılmayışı iyi keşke çok daha önce yapılsaydı , yada hiç ülkeye sokulmasaydı.. Teknoloji olarak bizden kat kat ilerdeki ülkelerde insanlar böyle meraklı değil iphone'lara.

Hayır yanlış anlaşılmasın , adam gevrekçi ama elinde iphone. Ne o susam borsasını mı takip ediyorsun esprisi çok doğru. Asgari ücretle çalışıp iphone alan o kadar çok insan var ki gerçekten yazık günah.

Akşam yemekte bi babamla konuşurken hesapladık , 2500 kişilik okuldayım. Akıllı telefonlara verilen para en azından 3-4.5 milyon tl ? Fabrika kurulur kaç kişi istihdam edilir , ihracat yapılır.. Valla yazık günah

benim bildiğim kadarıyla şubat 1 den itibaren herşeye taksit sınırmalası gelicek tek telefon ile sınırlı değil bu olay

onursumer
27-01-2014, 20:59
normalde bende taksite devletin karışmasına karşıyım fakat teknoloji ve son kullanıcı kısmıyla iç içe olduğum için soyleyebliirimki bence çok geç bile kalındı

ihtiyaç dışı ciddi bir tuketim soz konusu ki bu urunler yerlide değil

ben ihtiyacım olmadığı surece teknoloji satın almıyorum ama insanlarımız malesef cahil ve teknolojiyi kullanmaktan ziyade statu vasıf belirlemek için kullanıyorlar

hergün binbir turlu insanla ilgilenip konuşuyorum ve en basitinden şu iphone 5s alma sebeblerini duysanız ciddi anlamda hak verirsiniz

aynı şey araç kredileri içinde geçerli 36veya 48 ayla 20bin tl lik araba alabilicekken 60 ay 40bin lik araç almanın doğru olduğunu duşunmuyorum

bütçeye gore en iadeal fiyat performans urununu seçmeyi malesef oğrenemiyoruz bu kanununda işe yarayacağınıda düşünmüyorum

illaki birsuru yolu bulunucak

barakuda26
27-01-2014, 21:05
bugun evkura özellikle girdim sordum. ıphone 5s 24 ay taksıtle 3200TL, 4s ise 2100 TL . zorla satmıyolar tabi, ama alanda çoktur eminim. göz göre göre soyulmaya alışık insanlarımız :)

Evrenoz
27-01-2014, 21:12
benim bildiğim kadarıyla şubat 1 den itibaren herşeye taksit sınırmalası gelicek tek telefon ile sınırlı değil bu olay

12 Taksit ortadan kalkıyor, 9 takside iniyor.

Telefon ve bilgisayarlarda ( sanırım sadece 3G'si olanlar ), altın/pırlanta vb eşyalarda taksit yapılmıyor.. Misal tv, buzdolabı, mobilya vb alacaksan, alırsın 9 taksite..

İbrahim33
27-01-2014, 21:21
abi 9 taksitte iyidir ama yinede bee.bendede işte üniversiteli k.k var.altı üstü 900 tl limitli ama bugüne kadar hiç taksit yapmadım uçak bileti hariç , onuda 2 taksit yapıyordum zaten.ben bişeye 12 ay taksit ödesem her ay ekstrede görsem , çıldırırım herhalde.sanki araba mı alıyoz amk.

Murat Ç.
27-01-2014, 21:41
Soyle bir durumda var bence nakit sicak paradan daha degerli birsey olamaz alisveriste ama ben gidiyorum ayni telefonu cash paraya ornek 1500 tl ye aliyorum elin adami gidip 12 gaksit yapip bilmem ne bonusu + site indirimi cart curtla 1250 liraya aliyor :) ben cebimdeki paraui vermis oluyorum adamda essek gibi indirim taksitle ama elinde olmayan parayla almis oluyor neden sadece kampanya oldu diye ... Simdi ben nakit para vermeme ragmen kaziklandigima mi yaniyim , yoksa gariban adam indirimden aldim diye sevinsede olmayan bir parayi harcadigi icin nasil oduyecegine mi yansin

bizde bu olaya ciddi ayar olanlardanız adam gidiyo herhangi bişeyi örnegin benzini alıyor kart ile yok s ukadar puan kazandın yok şöle bonus kazandım yok her seferinde %5 hesaplı alıyomuş ama ben peşin paramla alıyorum bana bi şey yok. bu durum can sıkmakta bide alışmış kudurmuştan beterdir die bi laf var kısıtlama ile yasaklama ile milleti durduramazlar adam alacam dedikten sonra çaresini bulur :)

darkmoon
27-01-2014, 21:44
hiç bir banka karakaşınıza kara gözünüze bedavadan havadan o punları yada tl leri vermiyor onu veriyorsa emin olunki sizin üstünüzden zaten onun on mislini kazanıyor zaten kazanmasalar kepenki kapatır giderler.. :)

BaR1s
27-01-2014, 21:53
olmaz 6s çıktığında hemen almalıyız yarış var. akp yandaşı gram değilim ama bu nedir abi.

kunteper
27-01-2014, 21:59
Bu yasa konuşulmaya başladığı gün Vatan Computer patronu aynen şunu dedi,
bizi etkileyen birşey değil, tüketici kredisi çektiririz. Bu demek oluyor ki büyük satıcılar zaten bankalarla anlaşmış olucak, kasaya gittiğinizde saniyeler içerisinde kredi çekmiş olucaksınız.
Olan telefoncular ve telefoncular üzerinden para döndürenlerde patlıyacak benim görüşüm.

Örnekler hep insanlar neden iphone4 satıp iphone5se geçiyordan geliyor.
Peki siz neden arabanızı modifiye ediyorsunuz ?

Mutu
27-01-2014, 22:06
Olay yandaşlık vs. meselesi değil ki. İlla ki devletin attığı adımları beğenip, beğenmemek mümkündür. Eğer bu konuda sırf görüşünden ötürü sürekli muhalif kalıyorsak, bu da yanlıştır. Nasıl her olumlu olumsuz yaptığını kendine dokunmadıkça öven "basın yetkilileri" gibi.

Bir de anlamadığım gereksiz lüksten bahsediliyor. Örneğin gm discovery'e paran yetiyorsa gmd al neden borca girip 5 alıyorsun vs.
Yahu ben neredeyse tamamını borca girip e sınıfı araç alan biliyorum. Aradaki 500-600'e takılmayın.

Daha önce de örneğini verdim, eğitimine başlarken bi imzasıyla 4 senelik lisans öğrencisini xx bin li rakamlarda borçlandıracak olan eğitim kredisini de zorlaştırsınlar. Mezun olduktan ve işe başladıktan sonra 4 senesi bunu ödemekle geçiyor insanların. Ve de bu insanlara bu kredi sıfır gelir ve gelecekte iş bulup bulamayacağı hiç umursanmadan veriliyor. Bununla, insanın maaşının 8 katı kredi kartı borcu olması arasında pek bir fark yok sanırım.

rebeloghy
27-01-2014, 22:07
Bu yasa konuşulmaya başladığı gün Vatan Computer patronu aynen şunu dedi,
bizi etkileyen birşey değil, tüketici kredisi çektiririz. Bu demek oluyor ki büyük satıcılar zaten bankalarla anlaşmış olucak, kasaya gittiğinizde saniyeler içerisinde kredi çekmiş olucaksınız.
Olan telefoncular ve telefoncular üzerinden para döndürenlerde patlıyacak benim görüşüm.

Örnekler hep insanlar neden iphone4 satıp iphone5se geçiyordan geliyor.
Peki siz neden arabanızı modifiye ediyorsunuz ?

Bana yazmadığınızı biliyorum ama şu var , şimdi iphone almak iş adamı değilseniz , internetten satış yapıp o telefon sayesinde para kazanan biri degilseniz bence gereksiz. Parayı çıkarmıyor yani. Aynı sey modifiyede de geçerli. Örneğin bir reno clio bugün gördüm , 65 bg dizel araba yerler bir yapmış götü başı çapraz olmuş.. Şimdi bu şekilde harcanan her kurusa ögrencilerin sekliyle alo demek için alınan iphone kadar yazık günah diyorum .

Modifiye de efektif ise karşılığını alıyorsam mantıklıdır. Piste çıkıyorsan yada hakkını veriyorsan coilover takar süspansiyon ayarı yaparsın yoksa 200 liraya yay kesmek komik. Yada aracı çingen çadırına çevirip milleti güldürmek..

ilker_yusuf
27-01-2014, 22:13
Valla edemiyorum. Dolar nedeniyle yay fiyatları almış başını gitmiş.. Kart limitim var ancak bütçemi aşacağını düşünerek almıyorum. bir iki ay daha beklim diyorum. bir tane hiç kullanılmamış bir tanede yıllardır kullandığım kredi kartım var ama bütçemi düşünerek kullanamıyorum. Herke bütçesi doğrultusunda işlem yapmalı.. yay alamadğım için leylek spex geziyorum. sis farının ucuza bakıyorum.
İnsanlar kredi kartını kullanırken bu bilinçte olmalı... Maaş alınınca fatura hesabı yaparken bu ay ne kadar harcarsam önümüzdeki ay yatırabilirim diye düşünmeli. Ben bu nedenle bu durumu destekliyorum. Her ne kadar dolandırıcılık işlemlerinden dolayı böyle bir yasa çıkartılmış olsada kesinlikle destekliyorum. insanlar yaşadıkları sıkıntılardan da ders almıyorlar gerçektne

Draniela
27-01-2014, 22:23
senet ısıne doner bence mutlaka alternatif yollar bulunur

bence cok taksit olayı olmamalı asgari ucretli alan vatandas bilmem kac tksitle maasının 2 katı telefonu alıyor gereksiz lux sevdamız nolcak milletce

çok doğru.

EEE
27-01-2014, 22:29
Ben olaya taksit kalksın kalkmasın boyutunun dışında krizin yansimalarini bu iktidar seçmene yansıması nı gizlemek icin herseyi yapıyor icra yaptirmamak icin teamulleribaltbust eden düzenlemeler gibi. ..
Netice olarak kendi bütçesini yonetemeyenlerin ülke yönetimi için oy kullandığı bir cografyadayiz çok kaygı verici bir durumdur.

bad cat
27-01-2014, 22:30
Olay devletle bankalar arasındaki paslaşmadır. başka birşey değil. başbakanımız bir zamanlar ekonomiyi kayıt altına almak için kredi kartına yönlendiriyordu. ne oldu da işin rengi değişti. Şu anda bütün harcamalarımı ( fatura ödeme, yakıt, alış veriş vb.) işlemlerimi kredi kartımdan yapıyorum. bu güne kadar herhangi bir problemim olmadı. cebimde araba alacak param olsa bile bir esnaf mantığıyla neden paranın hepsini bir seferde yatırayım ki? hangimiz faturanın son ödeme gününe kadar beklemiyoruz. yani sıcak para tatlıdır. her şey sıcak parayla alınmaz. kimin ne zaman paraya ihtiyacı olacağı belli olmaz. bankam hergün mesaj atıyor gel 50k verelim gel 100k masrafsız bilmemnesiz kredi verelim diye. ben bu parayı yatırımda kullanmayacaksam almam. allah herkese akıl fikir vermiş. şu anda asgari ücretli çalışanlar gerekirse ailesinden yardım istiyor. olmayana da allah kolaylık versin. herkesde az çok beyin var ama olay mukayesede bitiyor.

darkmoon
27-01-2014, 22:30
yazmıyım diyorumda telefonun statüsümü olurmuş altı üstü telefon..

bildiğin telefon ne statüsü olucak onla statü yapdığını sanan insanın kafa yapısından şüphe ederim..

bir insan malıyla mülküyle arabasıyla telefonuyla bir yerlere gelmeye çalışıyorsa o adamın zaten içi boşdur.. at çöpe gitsin malı mülküyle idare edebiliceği en fazla 10 dakikadır zaten sonra rengini belli eder ortamda..

şu statü meselesine gelince kim nerden biliyorki milletin elindeki o iphone ların çakma olmadığını çinliler one on one bire bir ağırlığına kadar kopyasını yapmışlar.. içindeki android işletim sisteminide bire bir one on one ios şeklinde aynı o tema var aynı menüler var..
200-300 tl ye satıyorlar.. eline alıp adam gibi kurcalamadıkdan sonra kim nerden anlıycak uzakdan yada masanın üstünde 1500-2000 tl lik orjinalden farkını.. statü ise o statüyü o zaman 200-300 tl lik çakma iphonelada yapar orjinal ayağına..

hani şurda bahsettiğimiz vertu falan olur 5 bin euroya satılan ok derim.. onunda bir özelliği yok kullanılan taşlar özel madenler dışında ama en azından her baba yiğidin harcı değil vertu almak.. da iphone nedir ne statüsü ...

emrhn28
27-01-2014, 22:31
Açıkcası kredi çekimine bile gerek kalmayacaktır. Garanti bankası platinum kart kullanıyorum, 100 tl üzeri tüm harcamaları 3 taksit yapıyorlar, ufak bir komisyon karşılığı. 1 Şubattan sonra 10 taksit diye kampanya yaparlar çözerler bu durumuda. KK aslında çok mantıklı bir araç alışverişte ama özellikle bizim halkımız amacının dşında kullanmakta.

Saygılarımla

cookies
27-01-2014, 22:40

bildiğin telefon ne statüsü olucak onla statü yapdığını sanan insanın kafa yapısından şüphe ederim..

bir insan malıyla mülküyle arabasıyla telefonuyla bir yerlere gelmeye çalışıyorsa o adamın zaten içi boşdur.. at çöpe gitsin malı mülküyle idare edebiliceği en fazla 10 dakikadır zaten sonra rengini belli eder ortamda...

Var ama.. Var hemde azımsanmayacak kadar.. Birisi çıkıp sanane ln benim telefonumdan paramdan derse bir şey diyemem.. Çevremde de çok var yapacak bir şey yok.. Kuzenim 800 lira para alıyor 5s i var, ben 5 katı kazanıyorum belkide ama 4 senedir aynı donan bir telefonum var.. Ne diyeyim kalbini mi kırayım onun anlamaz kekoşlar.. Allah akıl flickr.. :icon_wack

onursumer
27-01-2014, 22:54

bir insan malıyla mülküyle arabasıyla telefonuyla bir yerlere gelmeye çalışıyorsa o adamın zaten içi boşdur.. at çöpe gitsin malı mülküyle idare edebiliceği en fazla 10 dakikadır zaten sonra rengini belli eder ortamda..

şu statü meselesine gelince kim nerden biliyorki milletin elindeki o iphone ların çakma olmadığını çinliler one on one bire bir ağırlığına kadar kopyasını yapmışlar.. içindeki android işletim sisteminide bire bir one on one ios şeklinde aynı o tema var aynı menüler var..
200-300 tl ye satıyorlar.. eline alıp adam gibi kurcalamadıkdan sonra kim nerden anlıycak uzakdan yada masanın üstünde 1500-2000 tl lik orjinalden farkını.. statü ise o statüyü o zaman 200-300 tl lik çakma iphonelada yapar orjinal ayağına..

hani şurda bahsettiğimiz vertu falan olur 5 bin euroya satılan ok derim.. onunda bir özelliği yok kullanılan taşlar özel madenler dışında ama en azından her baba yiğidin harcı değil vertu almak.. da iphone nedir ne statüsü ...

Anlaması zor bugün son 2 günün raporuna baktım 1 halk ekmek 2 iphone 5s :D

wiesmann
28-01-2014, 08:30
Valla edemiyorum. Dolar nedeniyle yay fiyatları almış başını gitmiş.. Kart limitim var ancak bütçemi aşacağını düşünerek almıyorum. bir iki ay daha beklim diyorum. bir tane hiç kullanılmamış bir tanede yıllardır kullandığım kredi kartım var ama bütçemi düşünerek kullanamıyorum. Herke bütçesi doğrultusunda işlem yapmalı.. yay alamadğım için leylek spex geziyorum. sis farının ucuza bakıyorum.
İnsanlar kredi kartını kullanırken bu bilinçte olmalı... Maaş alınınca fatura hesabı yaparken bu ay ne kadar harcarsam önümüzdeki ay yatırabilirim diye düşünmeli. Ben bu nedenle bu durumu destekliyorum. Her ne kadar dolandırıcılık işlemlerinden dolayı böyle bir yasa çıkartılmış olsada kesinlikle destekliyorum. insanlar yaşadıkları sıkıntılardan da ders almıyorlar gerçektne

aynı durumdayım bende yay bakıyorum 450-500e parama kıyıp almadığım yay şimdi oldu 650tl..

sağolsun samsung s3'e yeni güncelleme de verdi ben bir süre daha uzağım yeni modellerden. geçenlerde okudum yazın gelecek yeni telefon modelleri doların fiyatı nedeniyle çok yüksek fiyatla gelecek o zaman nelerle karşılaşıcağız acaba?

yeni çıktığında s3'ü heves edip aldım kendime aldıktan sonra "gerek varmıydı?" diye sordum vicdanım sızladı açıkçası.

ilker_yusuf
28-01-2014, 08:46
aynı durumdayım bende yay bakıyorum 450-500e parama kıyıp almadığım yay şimdi oldu 650tl..

sağolsun samsung s3'e yeni güncelleme de verdi ben bir süre daha uzağım yeni modellerden. geçenlerde okudum yazın gelecek yeni telefon modelleri doların fiyatı nedeniyle çok yüksek fiyatla gelecek o zaman nelerle karşılaşıcağız acaba?

yeni çıktığında s3'ü heves edip aldım kendime aldıktan sonra "gerek varmıydı?" diye sordum vicdanım sızladı açıkçası.
aYNEN HTC DESİRE alcam diye gitmiştim yoktu s3 aldım... 1 yıl oldu alalı daha da en az 1,5 yıl iş görür güncellemede geldi bir daha telefona hayatta o kadar para vermem... herkes ayağını yorganına göre uzatacak... Bende alırım kartımdan yay, efendime söyliim başka bir jant eee hiç kullamadığım kart limiti dolsun sonra ödeyemiyorum... ödeyemessin tabi. İnsanlarda gerçek bir kart bilinci oluşana kadar gerçekten bu duruma katılyıorum.. yoksa insana kazandığı para zaten hep yetersiz gelir.önemli kazancına göre davranmak olmayana göre değil...
Bankacılık sistemini bu kadar kötülemeninde alemi yok.
Ev kredim var araba kredim var kullandığım bir tane kredi kartım var... her şeyimi buradan hallediyorum.. ödeme gücüm doğrutusunda kullanıyorum... bugüne kadarda sıkıntı yaşamadım .

HaKo
28-01-2014, 08:49

en başta telefonla statü mü olurmuş demişsin , sonra vertu al da görelim statü odur ı phone da nedir demişsin be abi :D

darkmoon
28-01-2014, 08:53
en başta telefonla statü mü olurmuş demişsin , sonra vertu al da görelim statü odur ı phone da nedir demişsin be abi :D

"hani şurda bahsettiğimiz vertu falan olur 5 bin euroya satılan ok derim."

hani şu konu vertu üstüne olsa bunca insan vertu hakkında konuşsa ok derim bu kadar uzun uzun yazmam en azından vertu pahalı ulaşılması zor bir telefon der geçerim demeye getirdim. :)

GökhanAkdeniz
28-01-2014, 08:54

Ha Ha Ha :D

darkmoon
28-01-2014, 08:56
Ha Ha Ha :D

o anlamda söylemedim adam yanlış anlamış :D herkeşe benden çay hakana yok.. :D

GökhanAkdeniz
28-01-2014, 09:00
o anlamda söyledim adam yanlış anlamış :D herkeşe benden çay hakana yok.. :D

Abi konuyu okuyanlar olarak birazdan çıkıp gidicez 4 ortak ventuya gireceğiz :)

wiesmann
28-01-2014, 09:03
aYNEN HTC DESİRE alcam diye gitmiştim yoktu s3 aldım... 1 yıl oldu alalı daha da en az 1,5 yıl iş görür güncellemede geldi bir daha telefona hayatta o kadar para vermem... herkes ayağını yorganına göre uzatacak... Bende alırım kartımdan yay, efendime söyliim başka bir jant eee hiç kullamadığım kart limiti dolsun sonra ödeyemiyorum... ödeyemessin tabi. İnsanlarda gerçek bir kart bilinci oluşana kadar gerçekten bu duruma katılyıorum.. yoksa insana kazandığı para zaten hep yetersiz gelir.önemli kazancına göre davranmak olmayana göre değil...
Bankacılık sistemini bu kadar kötülemeninde alemi yok.
Ev kredim var araba kredim var kullandığım bir tane kredi kartım var... her şeyimi buradan hallediyorum.. ödeme gücüm doğrutusunda kullanıyorum... bugüne kadarda sıkıntı yaşamadım .

telefonu aldım 1900'e şimdi satsam 600tl ancak. nerede 1300tl? ben bu kayıbı hazmedemem açıkçası telefon yok çalışmam diyene kadar devam edeceğim.

arkadaşlar kızar ama olumsuzu düşünürüm hep heleki para politikasında bir krediyi en düşük maaşa yada maaşsızlığa göre değerlendiririm.

Allah Cem Yılmaz' dan razı olsun "BUNUTUT TEKNOLOJİSİ" dedi ya şu s3' te yaşadığımı yüzüme vurdu. yeniyi değilde sanki başka bir şeyi tuttuk :D

darkmoon
28-01-2014, 09:04
mantıklı 4 ortak belli günler paylaşırsınız telefon fatularınızda hafifler :)

HG6161
28-01-2014, 23:56
illa ki bir alternatifi bulunur

Evrenoz
06-02-2014, 08:04
Haybeye 8 sayfa yazı yazıldı...

Buyrun;

1- Hediye kart: Firmaların "sevdiklerinize armağan" adlı hediye kartları bulunuyor. Bu kartlar da 9 taksitle satılabiliyor. Al kendine 9 taksitle 2000 TL'lik kart; telefonda harca :)

2- Ürün değiştirme : 9 taksitle satılan bir televizyonu satın al; alır almaz geri iade et. Firma sana para iadesi ya da aynı bedelli ürün alma hakkı tanır, git al istediğin telefonu :)

3- Hediye telefon : Piyasada satılan malların üst limiti yok. Yani bir sakıza 100.000 TL etiket koyabileceğiniz gibi bir kılıfa 2000 TL etiket de koyabilirsiniz. 9 taksitle satılacak bu kılıfı alana; x telefon bedava. :)

‘Kılıf’ına uydurdular - Hürriyet EKONOMİ (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25745243.asp)

aTaBeY
06-02-2014, 08:09
Şimdii onlar düşünsün :) Bunun bir çaresinin bulunacağı zaten aşikardı bizim insanımız gereksiz lüksten vazgeçemez... Telefon kullanmayı çok severim değiştirmeyi değişiklik yapmayı ve bu konudada çok zarar ettim arkadaşlar bilir. Ama bir sonu yok hani bende pes etmiş durumdayım bu olaylardan önce aldım g2 taksitle bunu uzun süre kullanırız inş.

başalp
06-02-2014, 08:09
Türkiyenin başına ne geldiyse bu kart belasından geldi zaten. milletin ocağı söndü... taksit taksit millet dünyayı alacak sanki... bu taksit yüzünden paralarımız uçup gidiyor. bnce taksit işi tamamen kalksa çok daha iyi olur... kimse para biriktiremez oldu herkesin borcu var...

GökhanAkdeniz
06-02-2014, 08:24
Hakkaten habeye konuşmuşuz anasını satim, güzel ülkemin güzel yöntemleri biter mi hiç..

Berkan
06-02-2014, 08:25
Haybeye 8 sayfa yazı yazıldı...

Buyrun;

1- Hediye kart: Firmaların "sevdiklerinize armağan" adlı hediye kartları bulunuyor. Bu kartlar da 9 taksitle satılabiliyor. Al kendine 9 taksitle 2000 TL'lik kart; telefonda harca :)

2- Ürün değiştirme : 9 taksitle satılan bir televizyonu satın al; alır almaz geri iade et. Firma sana para iadesi ya da aynı bedelli ürün alma hakkı tanır, git al istediğin telefonu :)

3- Hediye telefon : Piyasada satılan malların üst limiti yok. Yani bir sakıza 100.000 TL etiket koyabileceğiniz gibi bir kılıfa 2000 TL etiket de koyabilirsiniz. 9 taksitle satılacak bu kılıfı alana; x telefon bedava. :)

‘Kılıf’ına uydurdular - Hürriyet EKONOMİ (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25745243.asp)

az önce okumustum bende haberi kafa hep p.çlige calısıyo bizde .valla ne yalan soyliyim süper seyler üretmişler :D

16EC813
06-02-2014, 08:54
adamlar bu büyük pastayı yedirirler mi tekbaşına evkuraa :D

GokhanRS
06-02-2014, 08:59
damına kar yağasıcalar.

akıllarınca kaymağı gsm şirketleri ve ev kur gibi senetle taksit yapan kazıkcılara yedirecekler.

benim güzel ülkemin güzel esnafının taktiği bitermi ulan :D sen devletsen bizde milletiz. her türlü çözeriz. hiç olmadı sana oy vermez indirir gene hallederiz.

HaKo
06-02-2014, 09:09
"hani şurda bahsettiğimiz vertu falan olur 5 bin euroya satılan ok derim."

hani şu konu vertu üstüne olsa bunca insan vertu hakkında konuşsa ok derim bu kadar uzun uzun yazmam en azından vertu pahalı ulaşılması zor bir telefon der geçerim demeye getirdim. :)

bana göre o da statü göstergesi değil, o vertu denen telefon hep barzoların elinde. Ayrıca iphona da söylediğin gibi onunda replikası satılıyor 100 dolara dolu heryerde :)

gurcell
06-02-2014, 09:11
http:// http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=25745243 ( http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=25745243)

Ana SayfaYazarlar
EKONOMİ

‘Kılıf’ına uydurdular
Can MUMAY
06/02/2014
Cep telefonlarına taksit sınırlaması 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Fakat bazı ‘uyanıklar’ taksit yasağını delmenin bir yolunu bulmakta gecikmedi. Sistem şöyle işliyor: Cep telefonunu taksitle satmak isteyen dükkanlar 10 TL bedelindeki cep telefonu kılıfını 1000 TL’ye satıyor. 1000 TL’ye satılan cep telefonu kılıfının yanında ise ‘hediye’ olarak cep telefonu veriliyor. Yani esnaf taksit yasağını ‘kılıfına uydurmanın’ bir yolunu bulmuş gözüküyor. Satılan cep telefonu ise ürünün dünya çapında garantisi olup olmamasına göre garanti kapsamında olmayabiliyor. Esnaflar telefonun garantisiyle ilgili olarak sorular geldiği zaman kendilerinin ürüne ‘garanti’ verdiklerini söylüyorlar. Hatta bazı cep telefonu mağazaları taksit yapmak istedikleri ürünü başka firmaların POS cihazlarından geçiriyor. Böylece alınan 1500 TL’lik bir telefon bir mobilyacının POS makinasından çekilerek mobilya ürünüymüş gibi taksitlendiriliyor.
Öte yandan ‘uyanık bir yolla’ cep telefonu satışında da devlet herhangi bir vergi kaybına uğramıyor. Çünkü cep telefonu aksesuarı olarak geçen ‘cep telefonu’ kılıfındaki KDV oranı da yüzde 18. Satış faturasında 1000 TL olarak geçen kılıf parasının yüzde 18’i devlete gidiyor. Satış direk cep telefonu üzerinden yapılsaydı da devletin kasasına telefon bedelinin yüzde 18’i olacaktı.
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, cep telefonunda taksit yasağını delmenin piyasada yöntemlerinin türediğini söylüyor. Taksit uygulamasının by-pass edildiğini dile getiren Dursun, “Bu tür uygulamalar yapılmaya devam edecektir. Firmalar bu yasağı delmek adına çıkış noktası arıyorlar” diye konuştu.

TİCARET KONUSUNDA TASARRUFLARI YOK

BDDK’nın taksitle ilgili olarak yasal düzenlemeyi ortaya koyduğunu taksit sınırlamasını delenlerle ilgili olarak bir önlem almadığını vurgulayan Dursun,”BDDK’nın cep telefonu ticareti konusunda bir tasarrufu yok. Yasal düzenleme nedeniyle böyle bir yetkiye sahip değil” dedi. Cep telefonunda taksit düzenlemesinin ticarete doğrudan müdahale olduğunu söyleyen Dursun, “ Devletin ticareti kısıtlayıcı bir tedbir almaması gerekir. Tüketimin önünü almak için vergileri artırabilirsiniz. Cep telefonlarında hali hazırda en az yüzde 53.5 vergi alınıyor. Sektördeki ticarete sınırlama getirmek mantıksız” diye konuştu.

ESNAFA CEZA GELMEZ

Kılıf ticaretinin bir de hukuki boyutu var. Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Avukat Tarkan Erdal kanuni olarak firmaların yaptığının suç olmadığını ve herhangi bir cezai yaptırımın bulunmadığını belirtiyor. Erdal’a göre taksit hilesi yaparak cep telefonu cihazı satan firmalara gelebilecek ceza işin rekabet boyutundan gelebilir. Rekabet boyutunda ise ‘pazarı farklı yöntemlerle karıştırmak’ hususundan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından taksit hilesi yapan firmalara bir ceza kesilebiliyor.
Erdal, “Telefon ürünü satıp telefon satması kanuna aykırı bir durumdur. Fakat hukuki olarak bir yaptırımı yok. Bu durumu ‘kanuna karşı hile’ olarak yorumlamak gerekir. Borçlar kanunu bu işi korumaz. Ancak malın ayıplı sayılması hususunda bazı sıkıntılar doğabilir” dedi.

KAMU ZARARI YOK

Kılıf ticaretiyle telefon satanların kanun önünde dolandırıcı sayılmadıklarını belirten Erdal ,”Bu durumda satışı yapan kişilere hapis cezası verilmez. Ceza kanunu bunu hile olarak değerlendirir. Burada aldatılan biri yok. Devlet vergi gelirini alıyor. Ortaya bir kamu zararı da söz konusu değil” dedi. BDDK’nın 31 Aralık 2013 tarihinde yayımladığı taksit yasakları şu an yoruma açık. Çünkü yasak kapsamında cep telefonuna gelen yasak ‘Telekomünikasyon sekörü’ olarak tanımlanmış.

SEKTÖRÜN KAFASI KARIŞIK

Fakat sektörün kafası bu konuda karışık. Cep telefonunun bu kapsama girip girmediği konusunda da kafada soru işaretleri var. Konuyla ilgili kafalardaki soru işaretlerini silmek için BDDK yetkilileri ile mobil sektör temsilcileri Ankara’da gelecek günlerde bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantıdan sonra taksit yasağının daha detaylı olarak adlandırılması bekleniyor. Cep telefonu kılıfı aynı zamanda deriden imal edilen bir ürün olduğu için çantacılar da dahi satılıyor. Eczanelerde de steril özellikle cep telefonu kapları satılmakta.

cmumay@hurriyet.com.tr

lethaldoze
06-02-2014, 09:22
Vatan bilgisayar bile yazmış sitenin girişine, ''12 taksit kredi verilir mi kullandırlırmı nne '' diye. telefon için.

Kahn23
06-02-2014, 12:50
Vatan bilgisayar bile yazmış sitenin girişine, ''12 taksit kredi verilir mi kullandırlırmı nne '' diye. telefon için.

Taksit yapamayan işyerleri artık "Tüketici Kredisi" adı altında kredi kullandırarak satış yapıyor. Vatan'da Odeabank'tan kullandırıyor..

ahmet_xy
06-02-2014, 13:03
yav arkadaş Türk halkı olarak şu hiçbir ulusta olmayan pratik zekamızı müspet yönde kullanabilsek, amerikalılardan önce marsa gitmezsek neyim. :)

ghibli06
06-02-2014, 13:06
telefon bozuk çıkarsa, garanti yerine bir adet sıfır 'kılıf' verirlerse nereye başvuracağız?

s2k
06-02-2014, 14:02

Çok ince görmüşsün :D:D:D

Mutu
06-02-2014, 14:15
telefon bozuk çıkarsa, garanti yerine bir adet sıfır 'kılıf' verirlerse nereye başvuracağız?

:D Hediye tel için de bedel 1300 tl hediye -1300 tl, ödenecek bedel 0 şeklinde fatura keserler sanırım. :D

Yol göstermiş olmayayım da :D

gurcell
06-02-2014, 14:53
Telefonu 6-7 kez faturalayip , zararina dusurup , 10 lira pesine faturalarlar, sonrasinda da kilifi 1500 liraya satarlar. Al sana cozum. Bunu ben dusundum, esnaf turlusunu bulmustur

Mutu
06-02-2014, 14:59
Yalnız ben bu vatan bilgisayarın yaptığı kredi olayını düşünmüştüm. Düşünme hakkı telifi talep ediyorum. :D

ghibli06
06-02-2014, 15:17
'Kılıfına uyduran' yandı - Hürriyet EKONOMİ (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25749566.asp)

Hürriyet yakalamış gündemi...

Mutu
06-02-2014, 15:36
İstedikleri korku toplumunu yaratmaya çalışıyorlar saırım. Net'e aynı durum, dns değiştirmek dahi suç kapsamına girecek haberleri yayılıyor sağda solda. Tokmaklı foto olan haberleri bol bol göreceğiz belli oldu. :D