PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : turbo basmıyor

eticet06
27-01-2014, 13:30
merhab arkadaşlar volvo s70 t5 otomatık aracım var defı boost saatımde var aracıma hava alıyor dendı bır kac servıs aracım bazen serı bazen ise cok hantal kalıyor dun boost satını kontrol ederek bıraz denedım arac 0.5 barı gecmedıgını gordum bazen 1.2 bq-ar yapıp 1 de yururyor.Dun gece denemelerıme ragmen aracı 0.5 barı gecıremedım 4500 devırlerde bıle arac turbo acmıyor gıbı sonra arkadasımın tavsıyesı uzerıne wasgate hortumunu soktum yavas yavas yuklenmeye basladım arac 1 barda sabıt yuruyor sımdı sorum

eksoz manıfoltundan kacak var denıyor bu kacagı halletsek daha fazlamı basar.

wasgate değiştirmeden böylemi kullansam bır zararı olurmu forumda boyle kullanan arkadaşlar var

bırde aracımda turbo selenoıd valfı var tcv dıye gecıyor sanırsam bumu bozuk yoksa wasgate mı

arac uzerındekı turbo tdo4hl 16t

veya bu turboyu bıraz daha buyutebılırmıyım ve buna goremı wasgate alacım cok sordum ama kusura bakmayın (:

1.24
28-01-2014, 19:14
aracının orijinal performansından memnun isen, tamir edilecek/değişecek yerleri yaptır.
yok ben daha fazla istiyorum dersen, bu motoru modifiye etmiş arkadaşlar illaki çıkacaktır. yardımcı olurlar heralde. muhtemelen yazılım olarak bi kaç işleme daha girersin.

Maxi
28-01-2014, 19:33
öncelikle wg hortumu boştayken turbo max basıncı basar dikkatli kullanın.

bu durumda şu ortaya çıkıyor
yada önce kontrol edilmesi gerekenler
-wg sağlammı?
manuel olarak hava verin bakalım çubuk ileri geri hareket ediyormu?
dikkat edin, direk 8bar hava basmayın tabanca ile wg diyaframı patlamasın

-boost selenoidi sağlammı?
-eksoz manifoldunda kaçak varmı?

turbo basıncı beyin kontrollü olduğundan dolayı
ters bir durumda ecu basıncı kısar
beyine test cihazı ile bağlanıp bakın bakalım hata kaydetmişmi ?

eticet06
30-01-2014, 09:42
öncelikle wg hortumu boştayken turbo max basıncı basar dikkatli kullanın.

bu durumda şu ortaya çıkıyor
yada önce kontrol edilmesi gerekenler
-wg sağlammı?
manuel olarak hava verin bakalım çubuk ileri geri hareket ediyormu?
dikkat edin, direk 8bar hava basmayın tabanca ile wg diyaframı patlamasın

-boost selenoidi sağlammı?
-eksoz manifoldunda kaçak varmı?

turbo basıncı beyin kontrollü olduğundan dolayı
ters bir durumda ecu basıncı kısar
beyine test cihazı ile bağlanıp bakın bakalım hata kaydetmişmi ?

manifoltu soktuk manıfoltun bogaza giren yerinde dısarısında degıl ıcınde çatlaklar var .kaynatıldı aracın wg hortumu sokkuen 1.2 peak yapıp 1 de yururyor daha fazla basmıyor herhalde wg sadece 1 e ayarlı buyuk ıhtımal n75 denen valf arızalı boyle kullananlar varmıs turbo dırek sonuna kadar basmıyor denıyor sımdı manıfolt cıkma almaktansa hedaers yaptırayım dıyorum artıları eksılerı ne olur ve wg hotrumu sokukken yazılım yapsam zararı olurmu kı ? beyınde hata kaydetmıyor arac baktık beyine

eticet06
30-01-2014, 18:41
manıfolttakı catlak bu sekıldeydı dısında bırsey yok cercevesındede ıcersınde var

http://i.hizliresim.com/xGzA2Z.jpg (http://hizliresim.com/xGzA2Z)

ghibli06
30-01-2014, 19:32
aracın olması gerek basıncı kaç peki? 1,2-1 bar az değil çünkü...

eticet06
31-01-2014, 09:41
aracın olması gerek basıncı kaç peki? 1,2-1 bar az değil çünkü...

forumlarda arattıgım kadarı ile 08 bar 1 bar peak yapıp 0.8 barda yürüyormuş şimdi bu n75 valfını iptal kullanıyorum bir sıkıntı görmedim 1 haftadır böyle yazlım yapılsa bir sorun cıkarmıkı ?

ghibli06
31-01-2014, 09:46
bir wideband şart o zaman, araç fakirdeyse ciddi sıkıntın olur, motor kırmaya kadar gider...

Maxi
31-01-2014, 10:02
aynen
yaptığınız şey bilinçsiz
havayı açıyorsun ama o oranda benzin geliyormu motora bilmiyorsun.

motor kırılması 1-0 gibi dijital yapıda gerçekleşmiyor
kırıldı yada kırılmadı diyemezsiniz
her hatalı gazlamada pistonlar,segmanlar ve yataklar azar azar zarar görüyor

o şekilde yazılım yapılır tabiki ama dünyanın en saçma işi olur o.

araçta bir sorun var
önce onu halledin, turbo murbo standart düzenli çalışsın
yazılım ondan sonra

Bu yazı herkese:
artık çoğu araba turbo
dizel benzinli lpg fark etmez
biraz bilinçlenmeniz lazım

turbo arabada
minimum bir turbo göstergesi olacak hacı.

yazılım,modifiye varsa:
wideband afr + egt + turbo birde olursa yağ basınç göstergesi olacak

bunların önemini anlayın artık.

ghibli06
31-01-2014, 10:35
aynen
yaptığınız şey bilinçsiz
havayı açıyorsun ama o oranda benzin geliyormu motora bilmiyorsun.

motor kırılması 1-0 gibi dijital yapıda gerçekleşmiyor
kırıldı yada kırılmadı diyemezsiniz
her hatalı gazlamada pistonlar,segmanlar ve yataklar azar azar zarar görüyor

o şekilde yazılım yapılır tabiki ama dünyanın en saçma işi olur o.

araçta bir sorun var
önce onu halledin, turbo murbo standart düzenli çalışsın
yazılım ondan sonra

Bu yazı herkese:
artık çoğu araba turbo
dizel benzinli lpg fark etmez
biraz bilinçlenmeniz lazım

turbo arabada
minimum bir turbo göstergesi olacak hacı.

yazılım,modifiye varsa:
wideband afr + egt + turbo birde olursa yağ basınç göstergesi olacak

bunların önemini anlayın artık.

imzalık açıklamalar... artık Ahmet yaptı 1 yıldır gazlıyor, diğer arabamda denedim en ufak sıkıntı yaratmadı gibi söylemleri de bırakmak gerekiyor, doğrusu neyse öğrenip yapmak en 'karlı' olanı...

ben de bu aracın orj. turbo basıncını 0,8 olarak biliyorum, öncelikle o basınçlarda sağlıklı bir denemeden modifiye işine girmeyin derim...

eticet06
31-01-2014, 11:01
Aracımda zaten boost saatim var sürekli gözlemliyorum basıncı,benim forumlarda araştırdıgım benım aracımda allah ne verdiyse basmıyor en fazla 1 bar basıyormus ve bu n75 valfını modıye ıle ugrasırken ıptal edıp kullanıyolarmıs ahmet mehmet kullanıyormus meselesı ıse burda sızınde yazdıklarınız ahmet mehmet oluyor ben sadece araştırmaya çalışıyorum bu konuyu forumda turbo konusunda gayet bılgılı arkadaşlar var ve onların çogunda 0.8 de yürüken 1 de yürümesini sakıncası olmadıgı yönünde mesela forumda yurtkan-tdipower vs nickli arkadaşlarrda bu konuda sıkıntı çekmeyecegımı ve o valfınde okadar bastıracagını söyledı burda benim amaçım sadece daha fazla şey ögrenmek ...

ghibli06
31-01-2014, 11:07
Aracımda zaten boost saatim var sürekli gözlemliyorum basıncı,benim forumlarda araştırdıgım benım aracımda allah ne verdiyse basmıyor en fazla 1 bar basıyormus ve bu n75 valfını modıye ıle ugrasırken ıptal edıp kullanıyolarmıs ahmet mehmet kullanıyormus meselesı ıse burda sızınde yazdıklarınız ahmet mehmet oluyor ben sadece araştırmaya çalışıyorum bu konuyu forumda turbo konusunda gayet bılgılı arkadaşlar var ve onların çogunda 0.8 de yürüken 1 de yürümesini sakıncası olmadıgı yönünde mesela forumda yurtkan-tdipower vs nickli arkadaşlarrda bu konuda sıkıntı çekmeyecegımı ve o valfınde okadar bastıracagını söyledı burda benim amaçım sadece daha fazla şey ögrenmek ...

ama bilemezsin ki? ,8 bardan 1 bara çıkmak demek, giren havayı %25 arttırmak demek, yani aracı fakirleştiriyorsun... buna karşılık aracın beyni bunu ne oranda destekliyor, benzini arttırıyor mu ya da ne kadar arttırıyor... ben bir program yazdırdım 1,5-1,6 bara kadar destekliyor mesela, aradaki basıncı ben boost controllerla ayarlıyorum... o nedenle sen önce olması gereken basınçta sağlıklı çalıştır, bir wideband bağla, AFR nerelerde bir gör, sonra 1-1,2 barda programsız AFR kaç onu gözlemle zaten çıkar neyin ne olduğu...

eticet06
31-01-2014, 12:56
ama bilemezsin ki? ,8 bardan 1 bara çıkmak demek, giren havayı %25 arttırmak demek, yani aracı fakirleştiriyorsun... buna karşılık aracın beyni bunu ne oranda destekliyor, benzini arttırıyor mu ya da ne kadar arttırıyor... ben bir program yazdırdım 1,5-1,6 bara kadar destekliyor mesela, aradaki basıncı ben boost controllerla ayarlıyorum... o nedenle sen önce olması gereken basınçta sağlıklı çalıştır, bir wideband bağla, AFR nerelerde bir gör, sonra 1-1,2 barda programsız AFR kaç onu gözlemle zaten çıkar neyin ne olduğu...

mesela ipd usa diye volvo sitesi var hem modifiye hem yedek parca orada aracın normal barlarını söylemişler ekliyorum wastegate degerlerinde benim motor kodum b5204t3 olan

http://i.hizliresim.com/KD3kRo.jpg (http://hizliresim.com/KD3kRo)

bu nekadar bar oldugunumu gösterir ozaman volvo kullananlarada bu belge diger arkadaşlarında işine yarar

ghibli06
31-01-2014, 23:30
bu PSI değerleri çok düşük, emin misin max boost olduğuna?

Frequency_48
01-02-2014, 00:13
Evet düşük bu değerler.. 1 bar 14,5 psi dır. BU kadar düşük değerde basan turbo???? Anlamadım yani..

eticet06
01-02-2014, 12:25
pardon yanlis anlasilmis wasgatenin acima degeri bunlar max boost degil buna gore ayar yapin diyolar

kelalper
05-02-2014, 20:07
Daha öncede söyledim özelden ama anlatamadım. B52 motor gerçekten sağlamdır ama fakir karışımı sevmez sadece basınç a dayanıklıdır. O 0.8 ken 1 bar bas bişey olmaz diyenler acaba B52 ile ne kadar uğraşmışlar. Sekmanları ne durumda acaba. 16 T turbo da wastegate hortumunu söktüğün anda o motoru kıracak potansiyeli olan turbo ve inan doğru map sensörü ile 2 bar basan biliyorum. Senin acaba turbo kanatlarında problem olabilir mi? Turboyu söküp baktınız mı. 16T lerde sıkça olan şey ya pallerin kırılması ya da açılması. Bence onlara baktır.

eticet06
05-02-2014, 22:00
Daha öncede söyledim özelden ama anlatamadım. B52 motor gerçekten sağlamdır ama fakir karışımı sevmez sadece basınç a dayanıklıdır. O 0.8 ken 1 bar bas bişey olmaz diyenler acaba B52 ile ne kadar uğraşmışlar. Sekmanları ne durumda acaba. 16 T turbo da wastegate hortumunu söktüğün anda o motoru kıracak potansiyeli olan turbo ve inan doğru map sensörü ile 2 bar basan biliyorum. Senin acaba turbo kanatlarında problem olabilir mi? Turboyu söküp baktınız mı. 16T lerde sıkça olan şey ya pallerin kırılması ya da açılması. Bence onlara baktır.

turboyu soktuk sorun yok arac 1.2 bar peak yapip borde yururyor aracin turbo ve motor sagligi saglam dendi sorunda tam olarak lpg den kaynakliymis benzinde arac gercekten cok farkli yuruyor suanda tek sorunum arac arada ani yuklenmelerde kick down yapmiyor bir kac kere bas cek yapacaksinki sonra surekli gaza basinca vites dusurebiliyor birde bunu cozersem tadindan yenmez gercekten gecwn c2 vts ile denedik arac 4000 devirlerde kesiliyor gazdan ayagimi cekip basarsam azda olsa toparliyor ve c2 vts ayirdi beni baya baya ama yeniden deneyecez bakalim su kick down olayini cozeyimde isteyen olursa videoyu atarim benim sahsi fikrim 50 de bastigimizda ne kadar agir olsamda c2 vts yi ayirmam gerekiyordu yeni bir deneme yapinca videyude eklerim

kelalper
09-02-2014, 20:47
c2 vts ne yaw. O araba stock a stock type r ile yürüyor. Kaç kere denedim. Yanlış giden bişeyler var aracında benden söylemesi.

CyberKnight
09-02-2014, 22:59
Silinebilir.

eticet06
10-02-2014, 09:08
c2 vts ne yaw. O araba stock a stock type r ile yürüyor. Kaç kere denedim. Yanlış giden bişeyler var aracında benden söylemesi.

C2 vts benden çok hafif bir araç ve gti ayarında oldugu için denedim sonra videoda ekledim merak ediyorum şu type r ları o kadar denemişliğin var bir video koyda izleyelim :)

kelalper
14-02-2014, 09:30
denediğim sene 2006. 2006 da sen düzgün video çekebilen telefon biliomuydun. Denenen yer florya yeşilköy arası. denediğim kişi ömer tht nin sahibi.

Ben type R diorum sen bana hala c2 vts diosun. altındaki araba orjinalinde 225 hp araba. Arabanda sorun olduğu fikrine bir inansan anlayacaksın ne olduğunu ama inanmak istemiyorsun.