PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : nasıl bir yol çizmeli ? doğrumu yanlışmı?

svtec
05-08-2008, 09:10
şimdi araç 1.4is bu araca 1.6 emme manifoldu koyup cold air yerine ufak bir intercooler koysam emme manifoldunu direk buna bağlasam.. daha fazla soğuk hava girme ihtimali olcaktır heralde ? benzin pompasını değiştirsem ve araca safc uygulasak benzin hava karışımı dengelenir heralde? kat iptali yapıp dc sport headrs düz boru 51mm krom ve dc egsoz la çıkışı tamamlasam. sizce birazda olsa performans alabilirmiyim yada yanlış bir yolmu çizmiş olurum.. şimdi bu işin maliyetine başka ne yapabilirim.

(bunları yabancı bir siteden okudum! bana mantılı gibi geldi ama intercoolere doğal basınçla soguk hava girmesini nasıl sağlarım anladım)
bilmemek değil öğrenmemek ayıp?

Ahmetfikri
05-08-2008, 10:20
intercoolerın atmosferik motorda ne gibi faydası olabilirki bence cai daha rahat almazmı soğuk havayı

tool
05-08-2008, 10:24
bunlarin hicbiriyle ugrasmayip 50shot wet nos daha mantikli..

cem
05-08-2008, 12:26
İntercooler olayını en baştan eleyelim..İntercoolerı oraya koyman durumunda performans alacagım diye düşünürken havanın yogunlugunu emiş hızını düşüreceginden güç kaybedersin.Bunları yapıp yurtdışında güç alırım diye düşünen adamlar cok oldu ama sonuc bekledikleri gibi olmadı.İntercoolerın hiçbirfaydası olmayacak.Bunun yerine intake borusunun nasıl ısısını daha cok düşürebilmelisin ona ugraşmalısın.
Yapanlar olduda,

http://img329.imageshack.us/img329/8876/riceke6gp6.th.jpg (http://img329.imageshack.us/my.php?image=riceke6gp6.jpg)

tool
05-08-2008, 17:54
İntercooler olayını en baştan eleyelim..İntercoolerı oraya koyman durumunda performans alacagım diye düşünürken havanın yogunlugunu emiş hızını düşüreceginden güç kaybedersin.Bunları yapıp yurtdışında güç alırım diye düşünen adamlar cok oldu ama sonuc bekledikleri gibi olmadı.İntercoolerın hiçbirfaydası olmayacak.Bunun yerine intake borusunun nasıl ısısını daha cok düşürebilmelisin ona ugraşmalısın.
Yapanlar olduda,

http://img329.imageshack.us/img329/8876/riceke6gp6.th.jpg (http://img329.imageshack.us/my.php?image=riceke6gp6.jpg)

yogunluk neden dusuyor?

sportinger
05-08-2008, 18:35
yogun lugu bilmem de turbo araçlarda cooler turbo sayesinde ısınan havayı atmosfer sıcaklıgına yakın bi sıcaklıga düşürmek için kulanılıyor. atmosferik arabada ekstra bi soguma olmayacaktır. yada belki 1 derece falan etkiler...

3rk4n
05-08-2008, 19:58
1.4 is için benimde okuduğum kadarı ile arkadaşlarımdan araştırdığım kadarı ile en verimli uydulamalar 51lik düz borular headers özellikle cai ve güzel bi son susturucu bunun üzerine bişiler daha yapmak istersen bunlara göre ayarlı kasnaklar var onun haricinde bi chiple desteklenir cokda güzel olur doğruluk derecesini tam olarak bilemiyorum ama bu uygulamaları yapanlar 115 120 hp lerden bahsediyordu yabancı talihsizlik ki az önce dökümanlarını sildim :D

OmerRS
05-08-2008, 20:26
Intecooler işin içine girdiğinde olay bir ısı transferi problemine dönüşür.

şimdi bu problemdeki soğutma değişkenlerine bakalım. taşınım ve iletim sözkonusu.

- giren hava ve atmosfer sıcaklığı
- yuzey alanı
- giriş ve çıkış basınç farkı

bir turbo motorda giren hava ve atmosfer sıcaklığı arasındaki fark yuksek olduğundan ısı transferi çok yuksek seviyede gerçekleşir. çünkü bu çarpan çok buyuktur ve bu sayede giriş ve çıkış basın farkından dolayı oluşan sirkulasyon kayıpları gözeardı edilebilmektedir.

ancak bir atmosferik motorda yuzey alanı da genişlemesine rağmen sıcaklık farkı çok dusuk olduğundan ne yaparsanız yapın geçen havayı istenilen miktarda soğutamazsınız. arabanın onune carpan hava 25 derece ise guzel bir filtrenin cekeceği hava en kotu ihtimal 27 derece falandır. bu çarpan o kadar ufak olacaktır ki kelvin cinsinde 1 2 derece falan bu da çarpanı çok ufaltır ve ısı transferini çok dusuk miktarlarda sağlayabliriz. ve bir de intercooler yuzunden oluşan basınç düşümü var ki bu aşırı besleme olmayan bir durumda pompa görevi gören bir ünite bulunmadığı için buyuk kayıp yaratır.

bir bununla bağlı bir konuya bakmak gerekirse filtre borularında kaybı en azda tutmanın yolu mumkun olduğundca kısa az kıvrımlı olması ve çapı değişkenlik göstermemesi gerekli. yani filtreden kelebeğe kadar aynı çapta olması avantaj sağlar ve lokal kayıpları minimize eder.

boosted_pug
05-08-2008, 21:16
eğer performans için bişiler yapmak istiyosan büyük gaz kelebeği bence manifolddan daha uygun olur güzel bi cai ile de desteklersin onun haricinde intercooler havanın basıncını 1-2 psi düşürür kaldıki taktın dielim araba zaten havayı zor çekiyo hepen zorlancak performans alıyım derken iicene düşücek onun haricide headers 51lk düz boru ve son susturucu güzel olur bunun haricinde bence bişler daha yapıcaksan nos en mantıklısı