PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ev kredisi nedir nasıl alınır + ları - ler

hayabusa
10-02-2014, 19:58
Arkaşlar Allah nasip ederse yaz sonuna ev alma niyetim var herhangi bir bankayla yada ev alan biri ile gorusmedım , aranızda ev kredisi ile ev alan varsa ; evin tamamına kredi alabilrmiyim ( bazı emlakçılar evin tamamına kredi vs diyor ), vade 10 seneden daha uzun olabilir mi ? , farzımahal 100 milyar çektim aylık odemesı 1000 tl bu aylık odeme vade bitene kadar sabit mi kalıyor ? bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum

MeJo
10-02-2014, 20:12
bu konuyu takipteyim bende ev alıcam önümüz aylarda

ilker_yusuf
10-02-2014, 20:18
Öncelikle evin tamamına kredi alabilirsiniz. Bu durum eksperin eve biçeceği değer ile orantılı çünkü ev kredisinin %70 civarına kredi onayı çıkıyor.
Bankalarda 120 Aya kadar vade ile kredi alabilirsiniz. Daha uzun vadede kredi veren bankalar var ama gerçekten ödeyeceğinizi faiz katlanmış oluyor.
Yani aslında alacağınız ev 100.000 tl ise ve buna kredi kullanacaksanız evi satın alacağınız kişiylede ağız birliği eder ve bankaya ev 130.000 tl 140.000 tl işte peşinat falan verdim bu kadar kredi lazım derseniz bölgede iyiyse banka krediyi çıkartır.

turbo&quattro
10-02-2014, 20:19
Yesil insaat innovia icin %0 faiz ile kendi bunyesinde kredi veriyor banka vs karistirmadan. Ekim-kasim gibi alma planim var.

Eworen
10-02-2014, 20:26
Su an kredi cekmek icin cok uygun bi zaman degil
3-5 ay oncesine gore nerdeyse 2 kata varan faiz farki oldu
Muhtemelen buyuk insaat firmalari kendi bunyelrinde kredi vermeye agirlik vereeklerdir yoksa kimse kolay kolay ev alamaz
Hatta arabada alamaz ihtiyac krediside kullanamaz..

ondertopcu
10-02-2014, 20:49
Oranlar çok yüksek. Bankalar evin bedelinin yüzde 75 ni veriyor fakat emlakçılar experi ayarlıyor tamamında kredi çıkarıyorlar. 100 binliranın aylık ödemesi en az 1400-1500 civarı olur. Evin bedeli hariç en az 5bin + gibi nakit daha gerekli tapu masrafı emlakçı ücreti vs

Bad-Fast
10-02-2014, 21:13
şuan alındığında kredi faizleri düşünce yapılandırma yapılıp kurtarma şansı var mı acaba ,daha doğrusu yapılandırma olayını bilmiyorum şuanki ortamda işimize yararma düşünce onu merak ediyorum , bende alıcam inş. ama çok çıktı faizler bide ihtiyaç kredisi çekicem 30 bin kadar bilmiyorum nasıl olacak :)

ondertopcu
10-02-2014, 21:17
Yapılandırma yapılıyor ben geçen sene yapmıştım

fasterhan
10-02-2014, 22:22
Faizler şu sıra anormal yüksek seviyelerde daha aralık ayında 0,84 lerden Kredi veren bankalar şu sıralar en düşük 1,05 den veriyorlar hatta 1,22 den veren banka dahi var..... Evin tamamı kredi devri bitti maalesef... Artık bankanın experi gelmiyor değer biçmeye... Exper şirketleri bakıyor ve havuz sistemi var.... yani o ev için havuzdan herhangi bir exper geliyor değer biçmek için... Evin fiyatını yüksek yazdırmak için alacagınız evin komşularını ve ordaki muhitteki emlakçı veya büfe tarzı yerleri tanıyorsanız rica edin exper gelince direk muhitte bu insanlara soracagı için fiyatı biraz yüksek söylesinler... Bir ihtimal krediniz biraz daha yüksek çıkar... Tamamı kredi olmuyor demiştim ama şu şekilde hepsini kredi ilede alabilirsiniz... Evin değerinin %75 ine kredi alırsanız geri kalan %25 inede tüketici kredisi çekebilirsiniz(emlakçıların tamamına kredi mantığı bu şekildedir)... Ama aynı gün müracaat etmeniz lazım... Aynı gün yapılan başvurular sistemde görünmeyecektir ve hem tüketici hemde ev kredisi çekerek tamamı kredili olabilir bu şekilde... Son olarakda ödeme sorunuza cevap vereyim... Ödeme planını dalgalı kur şeklinde yapabilirsiniz... yani ilk 2 yıl 1000 tl sonraki 2 yıl 1250 tl sonraki 5 yıl 1450 tl gibi (rakamları ve süreleri örnek verdim) ödeme planı yapabilirsiniz... Ama her banka bu planı uygulamıyor onu baştan uyarayım... Ziraat yapmıyordu mesela.... Kredi içinde ufak bir tavsiye size en kolay veren bankalar Finans ve Garantidir önce bu bankalara başvurabilirsin faizleri kafana yatarsa....

tylan
11-02-2014, 00:00
Şu sıralar hayatta bankalara bulaşılmaz.Bence islamı şirketler var onlar senın adına satın alıyor sen de onlara senet karsılıgın da bellı bı sene oduyorsun. Ya da benım gibi direk mutahıtle anlaş ben de bu yaz ev aldım mutahıtle 130.000 e anlaştık 80.000 ını pesın verdım 50.000 tl ı de 3 sene içinde 2000 tl lık senetler seklın de odiyecem.

ahmetsahin111
11-02-2014, 06:34
Faizsiz Ev & Konut Alma nın Taksitli En Kolay Yolu | Eminevim | Anasayfa (http://www.eminevim.com/default.aspx) böyle bişey var araştırıp iyice öğrenebilirisiniz
bana lazım olmadığı için pek araştırmadım ama dayım bu sistemle kendine ev aldı

altima
11-02-2014, 07:51
slm...

eminevime gidip sordum soruşturdum,, onların mantık şu şekilde oluyor..

vereceğin peşinata bağlı olarak minimum 6 ay ile 100 ay sıra bekleyen bi havuza koyuyorlar seni.. bu havuzda sıranı bekleyip aylık taksitlerini ödüyorsun.. (sıra bekleme olayı şöyle oluyor,, misal verdiğin peşinatla 40 kişilik bi grubun içindesin,, her ay noter huzurunda bi çekiliş yapıp havuzda toplanan para ile o kişiye evi alınıyor. evini alan kişi taksitlerine devam ediyor. 100 kişilik grupta 50. aydada sana sıra gelebilir, 2. aydada bu tamamen şans. ama 50 aydada yapılan çekilişte sıra gelmediyse, bir sonraki ay otomatikman senin ev sahibi yapıyorlar, maksat müşteriyi mağdur etmemek için.)

eve geçtikten sonra taksitlerine devam ediyorsun. burda olay şu,, eminevimciler faiz koymuyorlar.. evi onlar alıyor,, taksitleriniz bitince (yada eve geçince galiba burasını net hatırlamıyorum) evi sizlere satıyorlar.. evi muteahhit yada firmadan değil direk Eminevimden alıyorsunuz..

faiz ödemem 2-3 sene beklerim (şansınıza 2. aydada kura çıkabilir) evim olsun yeterki derseniz Eminevim tam size göre..

tşk
Rıdvan :icon_tup:

free-hifi
11-02-2014, 07:59
slm...

vereceğin peşinata bağlı olarak minimum 6 ay ile 100 ay sıra bekleyen bi havuza koyuyorlar seni.. bu havuzda sıranı bekleyip aylık taksitlerini ödüyorsun.. (sıra bekleme olayı şöyle oluyor,, misal verdiğin peşinatla 40 kişilik bi grubun içindesin,, her ay noter huzurunda bi çekiliş yapıp havuzda toplanan para ile o kişiye evi alınıyor. evini alan kişi taksitlerine devam ediyor. 100 kişilik grupta 50. aydada sana sıra gelebilir, 2. aydada bu tamamen şans. ama 50 aydada yapılan çekilişte sıra gelmediyse, bir sonraki ay otomatikman senin ev sahibi yapıyorlar, maksat müşteriyi mağdur etmemek için.)

eve geçtikten sonra taksitlerine devam ediyorsun. burda olay şu,, eminevimciler faiz koymuyorlar.. evi onlar alıyor,, taksitleriniz bitince (yada eve geçince galiba burasını net hatırlamıyorum) evi sizlere satıyorlar.. evi muteahhit yada firmadan değil direk Eminevimden alıyorsunuz..

faiz ödemem 2-3 sene beklerim (şansınıza 2. aydada kura çıkabilir) evim olsun yeterki derseniz Eminevim tam size göre..

tşk

bana bu iş mantıklı geldi ama zaten ben kira ödüyorum o sıkıntı :)

Uur
11-02-2014, 08:13
Aynen öyle kira ödemesek bizde bunu düşünmüştük.
İkisi ağır geliyor malesef

altima
11-02-2014, 09:22
bana bu iş mantıklı geldi ama zaten ben kira ödüyorum o sıkıntı :)

Aynen öyle kira ödemesek bizde bunu düşünmüştük.
İkisi ağır geliyor malesef

şu anda 600 TL kira ödemesem, girmiştim çoktan.. :D

evli olunca kira üstüne, elektrik, su, internet, telefonlar, doğalgaz diyince elde kalan 3-5 lira ile evi döndürmek zor oluyor. üstüne bide taksit geldimi kalkamam altından..

bekar olsam,, giderim anamın babamın yanına 3-5 sene neyse öderim parasını sıram geldiğindede direk evime geçer otururum.

ne yalan sölüm hergün beylikdüzü-mecidiyeköy (bazen kozyatağı) ağır gelmeye başladı. 3+1 ev 125 m2 600 kira ama çok uzak ... günde 80km (bazen 110km) çok yoruyor beni :(:rolleyes: arıyorum bi kiralik mecidiyeköy-şişli-kağıthane civarında..

kısmet diyelim hayırlısı

iyi çalışmalar

wiesmann
11-02-2014, 09:51
güvenilirliği nedir peki?

bende elimde bir miktar türk lirası ile ev almayı düşünüyorum baktığım evler için 70bin kadar daha kredi çekmem lazım yada büyük bir şirketten kredi çekmeden kalanı taksitle ödeyeceğim.

ekonominin güven vermemesi bitmemiş bir inşaata para yatırma konusunda engel oluyor bana.bir taraftanda tl değer kaybediyor.tam anlamıyla ortada kaldım.

2 ay önce vakıfbankta 0,82 olan ev faizi şuan 1,02 oldu ayrıca.

chatlaxs
11-02-2014, 09:55
slm...

altın günü gibi yapmışlar ozaman :D

altima
11-02-2014, 10:39
altın günü gibi yapmışlar ozaman :D

aynen üstad o mantık... sadece piyasaya göre faiz yok bunlarda.

zaten ofise bi girdim,, yetkili kişi eşimle tokalaşmadı, duvarlardaki resimler hep Allah-din-kitap arapça yazılar falan. hacı-hoca tayfasından oldukları bariz belli..

güvenilir bi sistem,, çok araştırdım alan çok kişi var..

tşk
Rıdvan..

free-hifi
11-02-2014, 10:45
ACAYİP karamsarım geçen sene sokağımda 150.000 tl olan evler metro geçecek diye 200-250 oldu devlet devlet olsa bu konuya el atar daireyi 40.000 e mal eden de 200 e satıyor 60.000 e mal edende ( misal rakam bunlar ) Allah yardımcımız olsun