PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : C4 Dizel / Acil Yardım

Burak K.
11-02-2014, 18:17
Bugün 130 gibi giderken araba birden gaz kesti ve arıza lambası yaktı. Kenara çekip stop ettim hemen,daha sonra calıstırdım gaz almaya basladı yaklasık 1 saat durduktan sonra arıza lambasıda söndü. Garip bi şekilde mazot lambası çok erken yandı eskiye göre,yandıktan 30 km sonra falan araba yine aynı şeyi yaptı fakat bu sefer stop edip çalıştırdığımda bop bop bop gibi ses çıkarıyordu ve çok fazla siyah duman atıyordu araba. Yeri siyah yapacak derecede. egzosdan,gidip başka bir petrolden mazot aldım ekledim üstüne ilk çalıştırdığımızda aynıydı ama biraz gaz verdikten sonra çalışması düzeldi. Çalışırken yağ kapağını açtığımda üfleme var,yağ çubuğunu çıkardığımda buhar vs. hiç bir şey yok. Şu an arıza lambası yanıyor ama hiç bir sorun yok gidişinde vs. performansıda yerinde. Sizce sorun ne olabilir? Motor mu yedik yoksa başka bişeydemidir bilgisi olan var mı?

Araç Citroen C4 1.6 HDi 110'luk. 115.200'de. Yağ,su,filtreler,volant,baskı balata vs. 113.000'de değişti. Bugüne kadar hiç böyle bi sorun yaşamamıştım. Motor bitse birden bu şekilde mi olur yoksa yavaş yavaş mı belli eder kendini? Ve arıza lambası yanarken arabayı kullanmamda bi sakınca var mı?

ferroo
11-02-2014, 19:59
takipteyim gecmis olsun turboda otme fln varmi

Burak K.
11-02-2014, 20:00
Otme falan yapmiyor turbo. Simdi ariza lambasida sondu. Sıkistirinca bi problemde yok pis yakittan dolayi olabilir mi acaba

ferroo
11-02-2014, 20:02
vlla arkadastada bzen oluyomus sonra duzeliyomus ole kullaniyo bi problem olmadi:)

Burak K.
11-02-2014, 20:56
Muhtemelen yakittan dolayi boyle oldu 50 km falan yaptim bi problem yok:)

ferroo
11-02-2014, 21:01
olabilir :)

drago
11-02-2014, 21:07
pejo 407 ile aynı motor mu bilmiyorum ama pejo 407mizde bir süredir buna benzer bir olay var. şehir içi dışı farketmeksizin rasgele bir anda gaz kesiyor sonra devam ediyor. ama arıza ışığı yanmıyor. bu olay biraz fazla tekrar edince cihaza bağlattık, krank sensörü arızası gösterdi. sildik devam ettik, ayda 1-2 yine yapıyormuş. biraz araştırdım turbo hortumunda yırtık falan varsa olur diyorlar. ilk etapta yine arıza kaydı bırakırsa değiştireceğiz, bu arada vakum kaçağı var mı ona bakacağız. Sorunun benzer ya da aynı ise senin için bir başlangıç noktası olabilir.

Burak K.
13-02-2014, 01:55
Yakıttan dolayı sanırım. Yaklaşık 100 KM'dir bi problem yok PO'dan aldım en son mazotu,adama anlattım durumu bişey olursa fişi sakla gel yakıttan dolayı bişey olduysa şirket karşılar dedi. Şimdilik bişey yok çok şükür...

mechanıcer
03-03-2014, 11:16
Sıyah duman devam edıyormu ?

Burak K.
03-03-2014, 19:22
Sıyah duman devam edıyormu ?

Hayır bitti duman sadece yüklenince dizellerdeki klasik duman çıkıyor siyah.

Ahmet Saraçoğlu
03-03-2014, 19:25
hiç denk gelmedim ben , sadece c3 ümde ara ara yokuş çıkarken gelen tork kesilip tekrar gelirdi sanki gazdan bi saniyeliğine çekmiş gibi.C4 te hiç yaşamadım öyle bişey ama

Burak K.
05-03-2014, 00:06
hiç denk gelmedim ben , sadece c3 ümde ara ara yokuş çıkarken gelen tork kesilip tekrar gelirdi sanki gazdan bi saniyeliğine çekmiş gibi.C4 te hiç yaşamadım öyle bişey ama

Abi bende yaşamamıştım hiç 6.000 KM falan olmuştu alalı,öyle bi ara oldu şimdi mazotu opetten almayı bıraktım PO ya da Shell'den alıyorum hiç bir problem yok çok şükür aksine motorun sesi vs. azaldı baya. Şimdi müsait olunca mazot filtresini değiştireceğim,ne olur olmaz içinde pislik vs. kalmıştır diye.

61TS061
05-03-2014, 00:20
Bugün 130 gibi giderken araba birden gaz kesti ve arıza lambası yaktı. Kenara çekip stop ettim hemen,daha sonra calıstırdım gaz almaya basladı yaklasık 1 saat durduktan sonra arıza lambasıda söndü. Garip bi şekilde mazot lambası çok erken yandı eskiye göre,yandıktan 30 km sonra falan araba yine aynı şeyi yaptı fakat bu sefer stop edip çalıştırdığımda bop bop bop gibi ses çıkarıyordu ve çok fazla siyah duman atıyordu araba. Yeri siyah yapacak derecede. egzosdan,gidip başka bir petrolden mazot aldım ekledim üstüne ilk çalıştırdığımızda aynıydı ama biraz gaz verdikten sonra çalışması düzeldi. Çalışırken yağ kapağını açtığımda üfleme var,yağ çubuğunu çıkardığımda buhar vs. hiç bir şey yok. Şu an arıza lambası yanıyor ama hiç bir sorun yok gidişinde vs. performansıda yerinde. Sizce sorun ne olabilir? Motor mu yedik yoksa başka bişeydemidir bilgisi olan var mı?

Araç Citroen C4 1.6 HDi 110'luk. 115.200'de. Yağ,su,filtreler,volant,baskı balata vs. 113.000'de değişti. Bugüne kadar hiç böyle bi sorun yaşamamıştım. Motor bitse birden bu şekilde mi olur yoksa yavaş yavaş mı belli eder kendini? Ve arıza lambası yanarken arabayı kullanmamda bi sakınca var mı?

geçmiş olsun.görünene göre sizin sorununuz turbo değil.yağ eksiltmesi yapmamışsa turboda bişey yok rahat olun.kötü yakıta denk gelmişsiniz belli ki.motor öyle mazot gibi anında da bitmez korkmayın:)belirtileri olur mutlaka.aşırı üfleme yağ yakma mavi duman v.s olur.Ki sizin araçta böyle bir durum yok belirttiğinize göre.size tavsiyem arıza lambanızı söndürtün ve mazot filtrenizi değiştirip herkesçe tavsiye edilen bir istasyondan mazot alıp devam etmenizdir.hatta carbon clean yaptırırsanız motorunuzun ömrü daha da uzun olur,performansı artar.kolay gelsin

Burak K.
05-03-2014, 00:37
geçmiş olsun.görünene göre sizin sorununuz turbo değil.yağ eksiltmesi yapmamışsa turboda bişey yok rahat olun.kötü yakıta denk gelmişsiniz belli ki.motor öyle mazot gibi anında da bitmez korkmayın:)belirtileri olur mutlaka.aşırı üfleme yağ yakma mavi duman v.s olur.Ki sizin araçta böyle bir durum yok belirttiğinize göre.size tavsiyem arıza lambanızı söndürtün ve mazot filtrenizi değiştirip herkesçe tavsiye edilen bir istasyondan mazot alıp devam etmenizdir.hatta carbon clean yaptırırsanız motorunuzun ömrü daha da uzun olur,performansı artar.kolay gelsin

Arıza lambası söndü kendiliğinden. :) Mazot filtresini en kısa sürede değiştireceğim fakat carbon clean 100 bini geçmiş arabalar için yapılmamalı deniliyor. Arabam 116.000 olmak üzere.

Yiğit G.
05-03-2014, 22:53
bende de şu olmuştu

http://www.techturkey.com/forum/dizel/159220-3000-deviri-gecmiyor.html

Burak K.
05-03-2014, 23:37
bende de şu olmuştu

http://www.techturkey.com/forum/dizel/159220-3000-deviri-gecmiyor.html

Ben 3000 devire de getiremiyordum ilk yaptığına stop etti bekledik çalıştırdık düzeldi ikincisinde çalıştırıyodum gaza basmazsam stop ediyodu araba gaza bastığımda da çok aşırı bi şekilde duman atmıştı. Bu arada,sizin de araç çalışırken motor yağı kapağını açtığınızda üfleme var mı? Benim aracımda mevcut,1.6 HDi C5'e baktım onda da var,sizde bakıp bi geri dönebilirseniz sevinirim eğer bi sorun varsa daha çok geç olmadan ustaya gideceğim çünkü. Sadece üfleme,her hangi bi buhar vs. yok.

HDi motorlar özellikle 110'luklar biraz hassas galiba. Partner vardı önceden bende,ona nerde ucuz mazot varsa onu alıyodum hiç bişey olmuyodu C4'e bi kere pis mazot denk geldi (Opet) arabanın bi takla atmadığı kaldı. :D

Bu arada dizellerde kurum bağlaması olayına karşı haftada 1 gün gazlayarak kullanıyorum arabayı diğer günler memur spec. Dün yüksek hızlara çıktım herhangi bi performans kaybı veya gaz kesme yoktu.

okko
06-03-2014, 20:40
sorun aldığınız yakıttan. yakıtta şukarışımı oldugunda stop eder, tekleyerek çalışır, siyah duman atar, filitrenizi değiştirin, depoyu sonuna kadar kullanmayın. deponuzun dibinde su birikintisi olabilir. bu zamanla aldığınız yakıtlarda su olmasından kaynaklı olabilir.

Burak K.
06-03-2014, 22:41
sorun aldığınız yakıttan. yakıtta şukarışımı oldugunda stop eder, tekleyerek çalışır, siyah duman atar, filitrenizi değiştirin, depoyu sonuna kadar kullanmayın. deponuzun dibinde su birikintisi olabilir. bu zamanla aldığınız yakıtlarda su olmasından kaynaklı olabilir.

Artık lamba yandığı anda alıyorum mazot. Bi ara depoyuda söktürüp temizletmeyi düşünüyorum.

okko
06-03-2014, 23:32
Artık lamba yandığı anda alıyorum mazot. Bi ara depoyuda söktürüp temizletmeyi düşünüyorum.

bende forc connect araç var. 1 defa bitmeye yakın yakıt aldım lamba yandı, yakıt aldıktan sonra arıza kodunu sildirdim. depo lamba yanıktı tekrar yandılambası depoyu temizletecegim. filitre degiştirecegim. arıza kodu olarak yakıtta su diye bir ibare cıkarsa direkmen filitre ve depodaki mazotu değiştir bir daha shellden baska yerden alma derim.
petrol ofiside olur.
özellikle opetten almayın kesin su cıkıyor. yakıt karışık cıkıyor. opetten sorun yaşayan çok. petrol ofisi shell devam..

Yiğit G.
21-03-2014, 19:48
Ben 3000 devire de getiremiyordum ilk yaptığına stop etti bekledik çalıştırdık düzeldi ikincisinde çalıştırıyodum gaza basmazsam stop ediyodu araba gaza bastığımda da çok aşırı bi şekilde duman atmıştı. Bu arada,sizin de araç çalışırken motor yağı kapağını açtığınızda üfleme var mı? Benim aracımda mevcut,1.6 HDi C5'e baktım onda da var,sizde bakıp bi geri dönebilirseniz sevinirim eğer bi sorun varsa daha çok geç olmadan ustaya gideceğim çünkü. Sadece üfleme,her hangi bi buhar vs. yok.

HDi motorlar özellikle 110'luklar biraz hassas galiba. Partner vardı önceden bende,ona nerde ucuz mazot varsa onu alıyodum hiç bişey olmuyodu C4'e bi kere pis mazot denk geldi (Opet) arabanın bi takla atmadığı kaldı. :D

Bu arada dizellerde kurum bağlaması olayına karşı haftada 1 gün gazlayarak kullanıyorum arabayı diğer günler memur spec. Dün yüksek hızlara çıktım herhangi bi performans kaybı veya gaz kesme yoktu.

üfleme ne hocam , dizellerden pek anlamam nasıl bir ses çıkıyor ? çalışırken yağ kapagınımı açıp bakayım ?

Burak K.
21-03-2014, 21:42
üfleme ne hocam , dizellerden pek anlamam nasıl bir ses çıkıyor ? çalışırken yağ kapagınımı açıp bakayım ?

Çalışırken yağ kapağını açıp elinizi üstüne tutun elinize hava geliyor mu gelmiyor mu onu merak ediyorum. Ses vs. normal.

61TS061
22-03-2014, 23:23
Arıza lambası söndü kendiliğinden. :) Mazot filtresini en kısa sürede değiştireceğim fakat carbon clean 100 bini geçmiş arabalar için yapılmamalı deniliyor. Arabam 116.000 olmak üzere.

carbon clean konusunda ben de bu denilene inandım şimdiye kadar.ta ki geçen ay 181000km deki aracıma yaptırana kadar.Rölantideki sesi büyük ölçüde kayboldu diyebilirim.yumuşak çalışıyor.gaz tepkilerinde iyileşme oldu.aracın kompresyon değeri arttı.öyle denildiği gibi yağ eksiltme falan filan da asla yok.ben memnun kaldım.karar sizin tabi.

61TS061
22-03-2014, 23:28
bu arada Turbo dizel motorların silindir içi basıncı yüksek olduğundan bir miktar üflemesi normaldir.max.tork devrinin altında aracı hızlandırmaya çalışırsanız turboyu zorlarsınız ve bir miktar yağ da eksiltebilir.bu belirtiler dizel motorun bittiği anlamına gelmez.

maskoth
29-03-2014, 21:21

1.5 sene kullandım aynı model sanırım c4 1.6 hdi sx pk 2008 modeldi aynı hata bendede vardı kronik bir sıkıntı zannediyorum ben 140 km geçtik ten arıza ısıgı yanıp birden gaz gidiyordu saga cekip calıstırıyordum sonra düzeliyordu calısması ama arıza ısıgı yanıyordu sönmüyordu 10 kisiye gösterdim makineye baglattım hem saniyede hem serviste gösterdigi arıza Turbo Basın Sensörü arızası oda 110 tl di zannediyorum ben degistirmedim o sekilde sattım hic bir sorunda olmadı mazot olayıda bu tarz elektronik şamandıralı arabalarda çeyregin altına düsürmemek gerekiyormus şamandıra kuruyunca sıkıntı olabiliyormuş bilginize.

Burak K.
29-03-2014, 22:31
1.5 sene kullandım aynı model sanırım c4 1.6 hdi sx pk 2008 modeldi aynı hata bendede vardı kronik bir sıkıntı zannediyorum ben 140 km geçtik ten arıza ısıgı yanıp birden gaz gidiyordu saga cekip calıstırıyordum sonra düzeliyordu calısması ama arıza ısıgı yanıyordu sönmüyordu 10 kisiye gösterdim makineye baglattım hem saniyede hem serviste gösterdigi arıza Turbo Basın Sensörü arızası oda 110 tl di zannediyorum ben degistirmedim o sekilde sattım hic bir sorunda olmadı mazot olayıda bu tarz elektronik şamandıralı arabalarda çeyregin altına düsürmemek gerekiyormus şamandıra kuruyunca sıkıntı olabiliyormuş bilginize.

Sıkıntı sanırım EGR valfinde. Çünkü ilk aldığımda benim aracımda egr yazılımla iptal edilmişti,bursada ustam tekrar aktifleştirmiş ondan sonra başladı sorunlar. Şimdi bursaya gidince tekrar iptal ettireceğim. EGR valfi bozulunca yapıyormuş. Makinaya bağlattığımda turboyla ilgili hiç bir ariza vermedi.