PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : devir problemı...

Ozgu_Akcan
13-02-2014, 19:12
arkadaslar arabam 2004 vtec II Es modelı otomatık vıstes 173.000 km de 4.5 yıldır kullanıyorum en ufak bı şikayetşm yoktu aslında bu zamana kadar fakat 2 3 aydır takıp edıyorum normalde arabam 118 120 km hızlarda 3000 devırdeyken eskıden sımdı 120 ıle gıderken 3300 3400 gıbı rakamlara cıkıyo halıyle buda benım canımı sıkıyo araba gazlı benzınde denemedım acıkcası hıc aklımada gelmedı

mesela 120 ye getırıyorum arabayı devır 3300 3400 fılan ayagımı gazdan cekınce 3000 e gerı dusuyor acaba bu debrıyajla alakalımıdır ? yanı araba otomatık bızde debrıyaj balatası varmıkı ? bunun malıyetı asağı yukarı bana ne çıkar ?

bılgısı olan arkadaslara tesekkur ederım sımdıden

bılmıyorum kusura bakmayın

buda aracım

http://i.hizliresim.com/emM8mY.jpg (http://hizliresim.com/emM8mY)

Ozgu_Akcan
13-02-2014, 23:16
kımse bişi yazmamıs yahu

ferroo
13-02-2014, 23:36
konuyu guncel tut abı yardımcı olucak bırısı cıkar...

Aykut106
14-02-2014, 00:05
Mesela 3000 devirde gittigin hizin degismesi icin lastik olculeri degismesi lazim.
Duz vites olsaydi debriyaj kaciriyo denilebilirdi devir artiyor hizlanma normalden az oldugu icin

Ozgu_Akcan
14-02-2014, 00:32
Mesela 3000 devirde gittigin hizin degismesi icin lastik olculeri degismesi lazim.
Duz vites olsaydi debriyaj kaciriyo denilebilirdi devir artiyor hizlanma normalden az oldugu icin

suan orjınal lastıklerı takılı :confused:

Faruk_Vtec
14-02-2014, 18:52
vtec II'ler en yüksek vıteste 120lı kmlerı 3000 ustunde goruo, daha önce rampa aşağı basmış olabılırmısın? yada daha once duz yolda basıp şmdıde dık yokuş vb falan..

çoğu otomatık araçta gazı bırakınca 300-400 rpm duşuş oluo dıe bılıorm..

bu olaydan sonra aracın performansında olumsuz bışy gozlemledın mı bro..?

onursumer
14-02-2014, 19:05
tam olarak sorunu anlayamadım araç otomatik olduğundan bana normal gibi geldi yazdıkların

zaten otomatik araçta gaza bastığında sanki yarım kavrıyormuş gibi bir hava veriyor klasik

onun dışında başka birşeymi ?

Ozgu_Akcan
15-02-2014, 10:18
vtec II'ler en yüksek vıteste 120lı kmlerı 3000 ustunde goruo, daha önce rampa aşağı basmış olabılırmısın? yada daha once duz yolda basıp şmdıde dık yokuş vb falan..

çoğu otomatık araçta gazı bırakınca 300-400 rpm duşuş oluo dıe bılıorm..

bu olaydan sonra aracın performansında olumsuz bışy gozlemledın mı bro..?

daha once degıgım gıbı oluyodu ıste 3000rpm 120km/h sabıt yada 118 olsun hadı 120 demeyeyım sımdı 3000 devırde arac 105 km de fılan 120 ye getırıp ayagımı gazdan cekınce 300 400 devır asagı ınıyo yanı 3400 lerde oluyo gazı bırakınca hız 120 devır 3000 ufacık bı gaz tepkımesınde sankı debrıyaj kacırıyomus gıbı oluyo bro daha once yoktu boyle bısıyı performans soyle az gıdıyo (bana göre) cok yakıyo

ben en guzelı bı vıdeo cekeyım bununla alakalı oyle daha ne anlarsınız

Ozgu_Akcan
15-02-2014, 10:21
tam olarak sorunu anlayamadım araç otomatik olduğundan bana normal gibi geldi yazdıkların

zaten otomatik araçta gaza bastığında sanki yarım kavrıyormuş gibi bir hava veriyor klasik

onun dışında başka birşeymi ?

daha öncelerde oyle bısı yoktu ıste onur ayagımı cektıgım zaman gazdan hangı devırdeyse orda kalıyodu

onursumer
15-02-2014, 18:31
daha öncelerde oyle bısı yoktu ıste onur ayagımı cektıgım zaman gazdan hangı devırdeyse orda kalıyodu

klasik otomatik şanzımanlalı araçlarda lookup diye bir durum var

son viteste ozelikle sabit hızda giderken kayıp olmasın diye motorla aktarma organlarını sabitler duz vitesteki gibi ayağını gazdan çektiğinde arac devirde kalır veya bastığında direk hızlanı gibi

bu sisteminde bir problem olabilir bunun uzerine bir konu açmıştım sorun yaşadığımdan dolayı

benim şanzımanımda lookup mekanizmasında sıkıntı vardı uzun sure sabit hızda gidince vites küçültürken ayırıken vuruntu yapıyordu

selenoid ile ilgiliydi belki seninkindede bu tarz bir sorun olabilir

Ozgu_Akcan
21-02-2014, 23:13
klasik otomatik şanzımanlalı araçlarda lookup diye bir durum var

son viteste ozelikle sabit hızda giderken kayıp olmasın diye motorla aktarma organlarını sabitler duz vitesteki gibi ayağını gazdan çektiğinde arac devirde kalır veya bastığında direk hızlanı gibi

bu sisteminde bir problem olabilir bunun uzerine bir konu açmıştım sorun yaşadığımdan dolayı

benim şanzımanımda lookup mekanizmasında sıkıntı vardı uzun sure sabit hızda gidince vites küçültürken ayırıken vuruntu yapıyordu

selenoid ile ilgiliydi belki seninkindede bu tarz bir sorun olabilir

çok mantıklı geldı bak bu lookup olayı gecen aksam yapmadı mesela eskı halınde gıbı gıttı bır sure

servıs yolu gorundu bıze sanırım ben sımdı ustaya gıdıp lookup una bak bunun desem suratıma bakar sanırım ne dıyo bu dıye sağol onurcum

Ozgu_Akcan
22-02-2014, 00:05
onur koonunu okudum hortlatmıyım dedım sen çözdun mu sorununu ?